Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Gjenetikė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-06-2019, 04:33   #61
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Goranet te testuar nga projekti Boshnjak (i sanxhakut):

Ejupi: I2a-CTS10228 (Radeshe)
Ihtmani: I2a-CTS10228 (Leshtan)
Braimi: R1a-M458 (Radeshe)
Arifi: I2a2-M223 (nga rrethi i Prizrenit)

Feta: J2b2-L283 (Dragash) - Influence Shqiptare?

Gjithashtu projekti Serb ka testuar 30 gjithsej por nuk i kane publikuar rezultatet ende.


Patjeter, ne po flasim per histori e gjenetike. Identitetin nuk ja u cenon askush, te indetifikohen si te dojne.
O Plere e Koqoves. Clidhje kane Goranet e Serbet ketu mor idjot njeri. Me budalla njeri qe je. Te ka bere dem dajaku Serbeve.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 20-06-2019, 05:17   #62
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,309
Thanks: 266
Thanked 917 Times in 579 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Gollobordasit jane shqiptare bilinguale. Do ja u sqaroj neser PSE?
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 10-07-2019, 16:14   #63
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 130 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Pėrgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Gollobordasit jane shqiptare bilinguale. Do ja u sqaroj neser PSE?
Ende nuk e kuptove qe ky tipi siper ka dalur me linje sllave?
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 21:00   #64
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Ende nuk e kuptove qe ky tipi siper ka dalur me linje sllave?
Prap ti? Linja Sllave nuk do perbente asnje problem. Nuke di pse e thua sikur do perbente problem? Apo te gjith egzistencen tend e lidh me linjat Sllave ti? lol Shume i kompleksuar je si njeri.

Nuk kam linje "Sllave", per te qene korrekt. Kjo eshte nje manipulim qe ben ti bashke me disa individ tjere te kompleksuar.

Ke ndo nje opinione rreth autosomales? Apo kush e pjerdh autosomalen qe eshte infinit me e paster se mesatarja Shqiptare, edhe Kosovare ne vecanti?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 21:03
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 22:28   #65
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 130 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Re: PĆ«rgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Prap ti? Linja Sllave nuk do perbente asnje problem. Nuke di pse e thua sikur do perbente problem? Apo te gjith egzistencen tend e lidh me linjat Sllave ti? lol Shume i kompleksuar je si njeri.

Nuk kam linje "Sllave", per te qene korrekt. Kjo eshte nje manipulim qe ben ti bashke me disa individ tjere te kompleksuar.

Ke ndo nje opinione rreth autosomales? Apo kush e pjerdh autosomalen qe eshte infinit me e paster se mesatarja Shqiptare, edhe Kosovare ne vecanti?
Nuk e perben asnje problem, shife kontekstin pse e permenda.


Linja jote eshte tipike sllave, me tipike nuk ka ku me shku. S’kam pse te manipuloj. Nuk formuloj une teori sipas deshires, buddy. I go where the data takes me. Cfar renedesie ka autosomalja kur ke linje sllave o burre? Normal qe nuk ndryshon nga ne tjeret ne kete aspekt sepse gjenetika autosomale tjetersohet shpejt, ne kater apo pese gjenerata perafersisht.

Kurioz: cfar pretendon apo i tregon ti vetes rreth origjines te kesaj linje?
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Skerdilaidas : 12-07-2019 nė 22:44
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 14:45   #66
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Nuk e perben asnje problem, shife kontekstin pse e permenda.


Linja jote eshte tipike sllave, me tipike nuk ka ku me shku. SĀ’kam pse te manipuloj. Nuk formuloj une teori sipas deshires, buddy. I go where the data takes me. Cfar renedesie ka autosomalja kur ke linje sllave o burre? Normal qe nuk ndryshon nga ne tjeret ne kete aspekt sepse gjenetika autosomale tjetersohet shpejt, ne kater apo pese gjenerata perafersisht.

Kurioz: cfar pretendon apo i tregon ti vetes rreth origjines te kesaj linje?
Eshte e disata here qe behet po i njejti muhabet me ty.

Jam sigurt qe me ty nuk do merrem vesh, keshtu qe pse nuk sjell ndo nje citim shkencor qe te percaktoj linjen time R1a Z280 -> R-Y35 -> R-YP4278 si Sllave. Do ta thjeshtoj mundimin. Nuk ka si kjo linje qe eshte krijuar 4200 vite para eres tone ti percaktohet entitetit Sllave qe eshte krijuar diku 2000 vite para eres tone. Sa i trash njeri qe je.

Nuk ke si te bazeohesh te faktet as edhe si te tregohesh i drejte kur spo tregohesh i drejte me vetveten nje here.


Edhe nje here, Ti ke origjinen nga fiset Serbe te MalitZI. Je shprehur qarte per kete por e mohon tani. Pse se fillon te verteten me veten tende? Ke vite qe na thua qe keto fise nga e ke origjinen ti, jane fise puro Shqiptare te Sllavizuar. Nepemjet gjenetikes tende mbase mund te arrijm perfundimin qe mbase po, keto fise Serbe mund te kene origjine Shqiptare. Por ti je i kompleksuar shume. Spranon edhe ate qe ke thene vete me perpara.

Kur manipulon historine tende, si mund te tregohesh i drejte me te tjeret?

Edhe nje here, Linja qe disponoj un NUK ESHTE LINJE SLLAVE. Je vetem ti, katunar nga Kosova qe e thua kete per arsye te komplekseve te medha te tuat.


Je komplet gabim. Autosomalje e nje rajoni nuk ndryshon. Linjat aterore ndryshojn shume shpejt. Madje ndryshojn brenda disa gjeneratave. Shih linjat aterore tek Arbereshet qe te kuptosh qe linjat aterore ndryshoj shume shpejto. Por Autosomalja nuk ndryshon aq shpejto.Edhe nje here, cfare mendon per autosomalen disa here me te paster se mesatarja Shqiptare, edhe ajo Kosovare ne vecanti? Po ti sjell poshte qe te mos ngaterrohesh.Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 16-07-2019 nė 03:06
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 17:28   #67
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 130 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Gjenetika Gollobordase

Leje o burre se trunin sa nje kikirik e paske
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 16:34   #68
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Leje o burre se trunin sa nje kikirik e paske
Cpate more Skerdi? Mbete pa fjale?

Mashkulli qe mohon nenen smund te jete burr. Te mohosh edhe baben smund te quhesh njeri. Ti i mohon te dyja edhe e tregon karakteri yt.

Cfare mendove ti Skerdi, se do hedhesh mllef ne emer Kosovareve edhe nuk do te pergjigjet njeri? Mos e ke menduar se do shpetoje si Serbeve? Me sa genjshtra je kapur ti njeri burracak? Si ka mundesi qe nje burr 30 vjecar gjate kohes te luftes ne mes te Drenices kur gjith Drenicaket morren pjese, ti gjete vrima per tu mcefur? Apo i kujtoje Serbeve per ate origjinen Serbe tende, edhe te linin rehat?
1. Pse e mohon origjinen tende nga fiset Serbe te MalitZi?

2. Pse nuk komenton gjenetiken qe kam shpalosur ketu qe tregon autoktonesine me origjinale te Ballkanit. Gjenetika ime tregon per autoktoni disa her me te paster se ajo Shqiptare, edhe infinit me e paster se ajo Kosovare.

3. Si e bere Sllave linjen aterore timen R-YP4278, kur eshte krijuar 4,200 vite para eres tone?
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 16:39   #69
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,220
Thanks: 4,679
Thanked 5,344 Times in 2,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Gollobordasit jane shqiptare bilinguale. Do ja u sqaroj neser PSE?

Save it pls
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 21:06   #70
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 130 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Cpate more Skerdi? Mbete pa fjale?

3. Si e bere Sllave linjen aterore timen R-YP4278, kur eshte krijuar 4,200 vite para eres tone?
1. YP4278 eshte si mutacion 4,200 vjecare por vetem para 1800 vjeteve ka filluar te zgjerohet, sic mund te shifet nga shembujt ne Yfull (gjitha nendegat me poshte jane formuar perafersisht para 1800 vjeteve, pra ne vitin 200 AD, sic ta kam spjeguar edhe me heret). Edhe ti ate TMCRA e ndane me ta, dhe ka shume mundesi qe je nen ate degen e serbeve.

2. Me sllavet e jugut, sidomos me serbet, je shume afer - ti lidhesh me ta ne 1 mije vjecarin e fundit. Ja ku i ke serbet tjere qe jane testu ne Beograd: https://dnk.poreklo.rs/DNK-projekat/

3. Kemi mbi 700 shembuj ne projekt dhe asnje nuk eshte YP4278.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 14-07-2019, 21:11   #71
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,933
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjenetika Gollobordase

bilingual qashtu nuk ka, te rritesh ne vendin tend dhe te pretendosh se fliten dy gjuhe te ndryshme brenda nje etnie. Bilingual mund te thuash per juesin edhe qashtu shtete me lesh perzierje identity, por qe ne menyre artificiale e emerojne me ta zeme, american nejshen etj, etj.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 21:14   #72
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 130 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Gjenetika Gollobordase

Pse nuk dual kjo linje prsh ne Malesite shqiptare si Malesi te madhe apo Tropoje? Por atu tek ju ku edhe njifni si komunitet qe e flisni nje dialekt sllav. Koincidence? I don’t think so.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 21:31   #73
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,526
Thanks: 2,484
Thanked 2,431 Times in 1,255 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjenetika Gollobordase

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=662.0

Mere nje test deep clade, dhe do e shohish tmcra si dot dale, ne Serbi, Bosnje e popujt Sllave perreth.

Njerezit gomar sikur ti qe komshiut i thote babe vetem qe te dale autokton eshte nivel i ulet.

Nuk kam pa keshtu une, te debatojsh se 1 + 1 nuk barazon 2 vetem me kete idiotin.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Hawk : 14-07-2019 nė 21:33
Hawk nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:20   #74
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
1. YP4278 eshte si mutacion 4,200 vjecare por vetem para 1800 vjeteve ka filluar te zgjerohet, sic mund te shifet nga shembujt ne Yfull (gjitha nendegat me poshte jane formuar perafersisht para 1800 vjeteve, pra ne vitin 200 AD, sic ta kam spjeguar edhe me heret). Edhe ti ate TMCRA e ndane me ta, dhe ka shume mundesi qe je nen ate degen e serbeve.

2. Me sllavet e jugut, sidomos me serbet, je shume afer - ti lidhesh me ta ne 1 mije vjecarin e fundit. Ja ku i ke serbet tjere qe jane testu ne Beograd: https://dnk.poreklo.rs/DNK-projekat/

3. Kemi mbi 700 shembuj ne projekt dhe asnje nuk eshte YP4278.
Si nuk komentove autosomalen. Nuk te ben pershtypje qe eshte aq e paster? Si ka mundesi te jete aq e paster? Sepse perzierja me Shqiptaret do me bente me shume Sllave. Nuk mendon se kemi te bejm me nje popull relik, nga pikepamja gjenetikes? Apo smerr vesh fare nga gjenetika?

Pse duhet te kete ne Shqiperi Y-DNA tim?

Edhe ti Skerdi je shume i afer me Serbet. Mos manipulo te dhenat. Gjendet te Shqiptaret sic gjendet edhe te Serbet linja qe mban ti.

Plus ju manipuloni shume ne ate projekt. Njekohesisht, Shtrirja popujve, ka shkuar nga veriu-jug, edhe nga perendim ne lindje. Linja ime do gjendet ne Maqedoni, sepse andej shkon shtrirja popullsise. E jo perbrenda Shqiperise. Pse e lidh linjen me individin tim, un akoma smarr vesh. Jeni vetem ju qe thoni keto budalliqe.


Y-DNA eshte per te pare livizjet e popujve ne histori. Ska as edhe nje kontribut ne gjenetiken tende. Gjenetika e plote eshte ajo autosomale. Ajo perben individn tim. Kur i referohesh individit tim, referohu autosomales. Kur i referohesh levizjeve te popujve ne Golloborde, referohu Y-DNA. Mendoj se eshte shume e thjesht kjo pune edhe e gjith njerezia qe kupton pak nga gjenetika i kupton keto gjera. Kam hapur nje teme per budalliqe qe thoni juve edhe bota gjenetikes nuk arrin te kuptoj se cfare flisni ju.Ne lidhje me "Serbet", te kam shprehur me pare edhe e kemi bere kete muhabet disa here. Por ti vjen ketu duke insistuar qe linja ime e Y-DNA eshte Serbe nga para 1000 vjetesh edhe me ben edhe mua Serb. Eshte shume absurde kjo edhe vetem nje njeri i kompleksuar si ty mund ta bej kete lidhje. Sic te kam shpjeguar, qe te mos misinformohen ata qe lexojn, qe ishte vetem ai Serbi tek ai forumi qe ishim bashke qe sugjeroi qe jane edhe disa Serb ne Herzegovine edhe lidhet me ta diku 1000 vjet para kohes tone. Keto Serb si kam pare ne asnje vend edhe nuk posedohen ne asnje vend. Kam kuptuar qe keta linja e ketyre Serbeve ka dale nje linje tjeter komplet nga ajo qe me sugjeroi admini te projekti R1a. Ata jane R-BY30743, kurse admini tek R1a sugjeroi qe mund te jem R-YP4441 qe eshte linje komplet e ndryshme.

Sidoqofte, kam nje teori qe lidhet me kete. Ja shpjegova Hawk edhe po e vej poshte.

- Ne lidhje me linjen qe disponoj, kam kuptuar qe keto fiset Herzegovine kane mundesi te jene nje linje tjeter komplet. Cuditerisht, edhe keto fiset ne Herzegovine qe kan nje TMRCA 1000 vjet, kan gojedhenie per origjinen e tyre nga jugu i Ballkanit, nga Shkupi edhe Thesalia. Ka mundesi te perputhet me shtetin Vllehe to Thesalies edhe shperndarjen e popullsie mbas rrezimit te saj. Bazohem edhe te fakti qe Vllehet ne Maqedoni disponojn nje dege tjeter qe ka nje TMRCA te perbashket. Bazohem edhe te fakti qe keto familje nga Herzegovina mbaheshin si Vlleh.


Por, duhet theksuar qe e tere dega YP4278 ka shume pikepyetje edhe nuk i dihet origjina e sakte sepse ka nje shperngulje te hershme 4200 vjecare.

Tjeter, vertet qe nendeget jane formuar diku 1800-15000 vjet para eres tone, por te gjitha deget kane nje bottleneck ne ate kohe. Nuk tregon gje.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 14-07-2019 nė 22:23
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:26   #75
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
bilingual qashtu nuk ka, te rritesh ne vendin tend dhe te pretendosh se fliten dy gjuhe te ndryshme brenda nje etnie. Bilingual mund te thuash per juesin edhe qashtu shtete me lesh perzierje identity, por qe ne menyre artificiale e emerojne me ta zeme, american nejshen etj, etj.
Eshte komuniteti bilingual. Ne familje brenda perdornim Maqedonishten. Neqoftese nuk ke gje me vlere per te shtuar, pse komenton kot.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:34   #76
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=662.0

Mere nje test deep clade, dhe do e shohish tmcra si dot dale, ne Serbi, Bosnje e popujt Sllave perreth.

Njerezit gomar sikur ti qe komshiut i thote babe vetem qe te dale autokton eshte nivel i ulet.

Nuk kam pa keshtu une, te debatojsh se 1 + 1 nuk barazon 2 vetem me kete idiotin.
Cfare flet mer idjot. Si doli nje Turk i betuar si ty, puro Shqiptar, vetem ju e merrni vesh.

Nuk kam perse ta bej me te thelluar sepse edhe kaq sa e kam vetem nje Kroat kam brenda linjes time. Me te thelluar akoma edhe nuk do me dal asnjeri. Edhte linje e radhe. Mbas disa viteve kur te kuptohet edhe me mire shperndarja e Y-DNA do ta bej edhe me te thelluar.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:42   #77
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,933
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Eshte komuniteti bilingual. Ne familje brenda perdornim Maqedonishten. Neqoftese nuk ke gje me vlere per te shtuar, pse komenton kot.

komunitet bilingual ka gjithandej, etni te njejte bilinguale nuk ka, eshte dhafi shqiptare qe flasin budhgarqe nuk gjene, e kupton ti loqe apo jo ? shqiptare qe flasin edhe shqip edhe budhgarisht, e fucifaci nuk ka ne gjitha trojet nje qashtu fenomeni nuk e gjene.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:44   #78
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
komunitet bilingual ka gjithandej, etni te njejte bilinguale nuk ka, eshte dhafi shqiptare qe flasin budhgarqe nuk gjene, e kupton ti loqe apo jo ? shqiptare qe flasin edhe shqip edhe budhgarisht, e fucifaci nuk ka ne gjitha trojet nje qashtu fenomeni nuk e gjene.
Faleminderit pirati. Vleresoj opinionin tend. Shko skruaj ndo liber tani qe te kuptojn edhe tjeret.

Ke ndo nje gje per te shtuar per gjenetiken?
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:52   #79
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,933
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjenetika Gollobordase

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Faleminderit pirati. Vleresoj opinionin tend. Shko skruaj ndo liber tani qe te kuptojn edhe tjeret.

Ke ndo nje gje per te shtuar per gjenetiken?

po kam edhe nje teori, mund te kete qedhuar ndonjeri nga qiteti dhe ka vajtur per te blere jagutka dhe ne pazar e siper, aty ke laborja e pas kaqubes, te ta kene ndryshuar halplogrupen tende


I hoppe te ju kam ndihmuar very well mos harro e gjitha eshte mundur, me nje shkop magjik prej tuli te ndryshohet e tere autosomalja
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2019, 22:55   #80
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 1,793
Thanks: 1,425
Thanked 588 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjenetika Gollobordase

ore Pirati
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i nghi ngo pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur