Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-06-2019, 14:55   #101
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,101
Thanks: 15,662
Thanked 9,275 Times in 6,274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Sowjetisch-iranischer Freundschaftsvertrag!

Artikel 6: „Sollte ein Drittstaat versuchen, mit Waffengewalt persisches Territorium widerrechtlich zu besetzen oder sollte der Drittstaat persisches Territorium als Operationsbasis gegen Russland nutzen, oder sollte ein Drittstaat die Grenzen der russischen Föderation oder seiner Alliierter bedrohen, und sollte die persische Regierung nicht in der Lage sein, die Bedrohung nach Aufforderung durch die russische Regierung zu beenden, hat Russland das Recht, in Persien einzumarschieren, um die entsprechenden militärischen Operationen zu seiner Verteidigung zu unternehmen. Russland wird seine Truppen umgehend abziehen, wenn die Bedrohung beseitigt ist.

Perkthimi....Pakti i miqesise Sovjetike-Iraniane.

Neni 6: Njė shteti te tretė i duhet apo pėrpiqet tė pėrdorė forcėn pėr tė pushtuar nė mėnyrė tė paligjshme territorin persian, ose shtetit te tretė i duhet tė pėrdorė territorin persian si bazė operacionesh kundėr Rusisė apo njė shtet i tretė kėrcėnon kufijtė e Federatės Ruse apo aleatėve tė saj dhe nėse qeveria Persiane dėshton(apo eshte e paafte),ose nuk eshte nė gjendje t'i japė fund kėrcėnimit siē kėrkohet nga qeveria ruse, Rusia ka tė drejtė tė marshoje ne Persi, nė mėnyrė qė tė ndėrmarrė operacionet e duhura ushtarake nė mbrojtjen e saj. Rusia do tė tėrheqė trupat e saj menjėherė kur kėrcėnimi tė jete eleminuar

PS....ne luften e ftohte PAKTI por..... eshte AKTUALE dhe SOT.

Mos u tutni se nuk hyne ruset me ushtri.Leksionin e moren ne Afganistan,ndersa te tjeret akoma jo.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 15:10   #102
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,101
Thanks: 15,662
Thanked 9,275 Times in 6,274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Wir sind im Jahre 2019 und hier werden uns aber Bilder wie aus der Steinzeit der Photographie gezeigt, nicht in Farbe, unscharf und verwackelt. Hat die US Navy qualitativ nichts besseres drauf?

BRILIANT....se masanej e hum busullen, me u mor me kumanovista(E) apo ka rruga e.....Krrabes.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 21:35   #103
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,387
Thanks: 17
Thanked 176 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Lufta e trete boterore nqf se do shpertheje do jete vetem arsyja e nje rendi te ri boteror. Nuk eshte mbi popullimi. Toka ka kapacitete te mbaje deri ne 20 miliard banore nga 7.5 qe eshte aktualisht. Ke shkretetira me qindra e mijera kilometra te pabanueshme ku me teknologjine e sotme mund ti kthesh shume kollaj ne toka te banueshme , ashu sic ishte dubai i fillim viteve 90 dhe ku sot ka mbi 5 milion banor. Pa permend pastaj kontinente si Australia me 7 milion e kusur km2 siperfaqe dhe ku banojne vetem 25 milion banor.

po qe toka po degradohet nga shtimimi i popullsise, qe rezervat e lendeve te para po mbarojne, qe shum lloje peshqish e gjitaresh po paksohen, qe eko-sistemi po prishet, a nuk po e shihni.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 23:02   #104
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 23:32   #105
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Lufta po afron.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 23:35   #106
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,706
Thanks: 846
Thanked 1,417 Times in 1,054 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

po ne me ke do behemi ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 00:23   #107
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Hakmarrje e shpejte? Irani tani ka rrembyer nje anije britanike.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 00:26   #108
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 14:19   #109
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,203
Thanks: 6,912
Thanked 3,210 Times in 1,315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Prag lufte SHBA – IranAtmosferė lufte nė Lindjen e Mesme. Incidentet e njėpasnjėshme nė ngushticėn e Hormuzit, kanė rritur ndjeshėm tensionet mes Shteteve tė Bashkuara dhe Iranit.

Fill pas rrėzimit tė njė droni iranian nga luftėanijet amerikane, Irani njoftoi se ka sekuestruar njė anije naftė-mbajtėse qė i pėrket Britanisė sė Madhe, bashkė me 23 anėtarėt e ekuipazhit. Provokimet e Teheranit ngjallėn reagimin e ashpėr tė Shteteve tė Bashkuara, aleatit mė tė madh tė britanikėve. Presidenti Trump i bėri thirrje Iranit tė mos bėjė veprime tė pamenduara.

“Pėr sigurinė e tyre, shpresojmė tė mos bėjnė asgjė tė ēmendur. Nėse e bėjnė do tė paguajnė njė ēmim si askush mė parė.”

Trump urdhėroi dėrgimin e 500 trupave amerikanė nė Arabinė Saudite, bashkė me sistemet raketorė Patriots, pėr mbrojtjen e flotės amerikane tė udhėhequr nga aeroplan-mbajtėsja USS Lincoln, qė ndodhet nė Gjirin Persik.

Edhe ministri i jashtė britanik, Xheremi Hant, paralajmėroi Teheranin pėr veprimet e tij.

“Jemi shumė tė qartė se nėse kjo ēėshtje nuk zgjidhet shpejt, do tė ketė pasoja serioze.”

As pala tjetėr nuk ka ndėrmend tė tėrhiqet. Teherani u kundėrpėrgjigj menjėherė duke thėnė se nuk kėrkon luftė, por nuk ka frikė nga asnjė forcė.

Sakaq Britania e Madhe ka urdhėruar ndalimin e tė gjitha anijeve tregtare apo naftė-mbajtėse, pasi pėrplasja ushtarake nė kėtė pikė ėshtė njė hap larg.

/tema/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 14:34   #110
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Nje me nje

Kush e kishte anijen me te madhe?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 16:18   #111
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Prag lufte SHBA – IranAtmosferė lufte nė Lindjen e Mesme. Incidentet e njėpasnjėshme nė ngushticėn e Hormuzit, kanė rritur ndjeshėm tensionet mes Shteteve tė Bashkuara dhe Iranit.

Fill pas rrėzimit tė njė droni iranian nga luftėanijet amerikane, Irani njoftoi se ka sekuestruar njė anije naftė-mbajtėse qė i pėrket Britanisė sė Madhe, bashkė me 23 anėtarėt e ekuipazhit. Provokimet e Teheranit ngjallėn reagimin e ashpėr tė Shteteve tė Bashkuara, aleatit mė tė madh tė britanikėve. Presidenti Trump i bėri thirrje Iranit tė mos bėjė veprime tė pamenduara.

“Pėr sigurinė e tyre, shpresojmė tė mos bėjnė asgjė tė ēmendur. Nėse e bėjnė do tė paguajnė njė ēmim si askush mė parė.”

Trump urdhėroi dėrgimin e 500 trupave amerikanė nė Arabinė Saudite, bashkė me sistemet raketorė Patriots, pėr mbrojtjen e flotės amerikane tė udhėhequr nga aeroplan-mbajtėsja USS Lincoln, qė ndodhet nė Gjirin Persik.

Edhe ministri i jashtė britanik, Xheremi Hant, paralajmėroi Teheranin pėr veprimet e tij.

“Jemi shumė tė qartė se nėse kjo ēėshtje nuk zgjidhet shpejt, do tė ketė pasoja serioze.”

As pala tjetėr nuk ka ndėrmend tė tėrhiqet. Teherani u kundėrpėrgjigj menjėherė duke thėnė se nuk kėrkon luftė, por nuk ka frikė nga asnjė forcė.

Sakaq Britania e Madhe ka urdhėruar ndalimin e tė gjitha anijeve tregtare apo naftė-mbajtėse, pasi pėrplasja ushtarake nė kėtė pikė ėshtė njė hap larg.

/tema/
Edhe dronin iranian qe pala amerikane pretendon qe e kane rrezuar nuk kane publikuar asnje video dhe asnje foto qe dyshohet qe nuk eshte e vertet meqe irani doli haptas duke deklaruar se asnje drone e jona nuk eshte ne mungese.
Ndersa Irani e shkaterroi drone-in 180 million dollarshe amerikane nga 30.000 feet lart dhe kane publikuar video ndersa droni iranian supozohet nga pala amerikane qe ishte vetem 1000 feet larg anijes amerikane dhe asnje foto deshminnuk eshte publikuar nga pala amerikane.
Si duket irani po i qet probleme serioze amerikes duke i treguar noshta teknologji te huazuar nga kina dhe rusia qe tregon se kane kontrol superior ne ngushticen e hormuz.
Deri tani amerika dhe britania nuk po e fitojn ket lufte ferkimesh ne hormuz dhe jam i binur qe kina dhe rusia po e pajisin Iranin shume mire fshehtazi me teknologji te re qe do i qesi pune shume amerikes dhe britanise.

P.sh sistemi ajror i mbrotjes se qiellit s400 nga rusia eshte e deklaruar me superiorja ne bote sot per sot dhe analistat jane te bindur qe rusia ka prodhuar sistemin S500 qe eshte edhe me superiore prandaj po ia shesin gjithe botes ne treg sistemin S400 qe eshte akoma superiore ndaj NATOs.

Ktu kemi te bejme me analosta lufte me te medhenj ne bote, njera pale Kina Rusia Irani vs Britania Amerika dhe Izraeli. Prandaj edhe kjo lufte noshta nuk do nodhi duke bere ameriken te terhiqet.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 16:43   #112
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,087
Thanks: 3,515
Thanked 2,836 Times in 1,914 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Edhe dronin iranian qe pala amerikane pretendon qe e kane rrezuar nuk kane publikuar asnje video dhe asnje foto qe dyshohet qe nuk eshte e vertet meqe irani doli haptas duke deklaruar se asnje drone e jona nuk eshte ne mungese.
Ndersa Irani e shkaterroi drone-in 180 million dollarshe amerikane nga 30.000 feet lart dhe kane publikuar video ndersa droni iranian supozohet nga pala amerikane qe ishte vetem 1000 feet larg anijes amerikane dhe asnje foto deshminnuk eshte publikuar nga pala amerikane.
Si duket irani po i qet probleme serioze amerikes duke i treguar noshta teknologji te huazuar nga kina dhe rusia qe tregon se kane kontrol superior ne ngushticen e hormuz.
Deri tani amerika dhe britania nuk po e fitojn ket lufte ferkimesh ne hormuz dhe jam i binur qe kina dhe rusia po e pajisin Iranin shume mire fshehtazi me teknologji te re qe do i qesi pune shume amerikes dhe britanise.

P.sh sistemi ajror i mbrotjes se qiellit s400 nga rusia eshte e deklaruar me superiorja ne bote sot per sot dhe analistat jane te bindur qe rusia ka prodhuar sistemin S500 qe eshte edhe me superiore prandaj po ia shesin gjithe botes ne treg sistemin S400 qe eshte akoma superiore ndaj NATOs.

Ktu kemi te bejme me analosta lufte me te medhenj ne bote, njera pale Kina Rusia Irani vs Britania Amerika dhe Izraeli. Prandaj edhe kjo lufte noshta nuk do nodhi duke bere ameriken te terhiqet.
Ai ēmimi qė i ke vėnė dronit amerikan prej 180 milion dollarėsh mė duket i ekzagjeruar.
Dronin iranian besoj e kanė rrėzuar amerikanėt sepse prandaj e rrėmbyen atė anijen naftėsjsllėse britanike iranianėt, si hakmarrje.
Sistemi S400 i rusėve ėshtė njė sistem shumė i mirė dhe thuhet se S500 Prometheus do tė jetė akoma mė modern dhe mund tė godas edhe satelitėt. Por ėshtė njė sistem i paprovuar nė njė luftė, ndryshe nga sistemi Patriot qė pėrdorin Amerikanėt tė cilėt e kanė testuar nė situatė reale lufte siē ishte rasti i luftės ndaj Irakut. Nėse ai po preferohet si sistem nga disa vende si Turqia apo India, arsyeja(pėrveē arsyeve gjeopolitike) ėshtė ēmimi mė i lirė qė ka sistemi rus krahasuar me atė amerikan. Por nėse njė mall ėshtė mė i lirė nė ēmim kjo nuk do tė thotė qė ėshtė mė i mirė nga ai i konkurrentit, pėrkundrazi. Megjithatė, kėto janė sisteme mbrojtėse, tė prodhuara pėr tė pėrballuar superioritetin sulmues tė kundėrshtarit. Se sa tė afta janė kėto sisteme ne nuk e dimė por ne dimė se sa tė afta dhe efektive janė sistemet e sulmit tė amerikanėve, lexoje kėtė analizėn mė poshtė:

The F-35 has already freaked out Iran and changed everything in the Middle East
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 17:00   #113
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Droni amerikan eshte pohuar nga vet Trump dhe nga foxnews dhe cnn qe eshte fiks 180 million dollar e pajisur me teknologjine me te shtrenjt ne bote brenda.
Ndersa F35 spekulohet qe jane harxhu gjithe ajo para kot sespe eshte absolete ndaj s400 dhe s500.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 17:42   #114
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 201
Thanks: 270
Thanked 83 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
po qe toka po degradohet nga shtimimi i popullsise, qe rezervat e lendeve te para po mbarojne, qe shum lloje peshqish e gjitaresh po paksohen, qe eko-sistemi po prishet, a nuk po e shihni.
Nga tė gjtha postimet mė ra nė sy ky i yti zotėri Pjer Thomas.

E ke pyetur veten nga kur ekzistojnė nė planetin tonė luftėrat?

Qysh nga antika ato ekzistojnė. Qė kur ka filluar njeriu tė marrė
frymė luftėrat ekzistojnė dhe siē po shihet skanė kurr pėr tė
pėrfunduarė, deri sa tė del njė budalla i menēur qė kėtė Tokė
ta ēojė nė ajėr. Pėr ta shkurtuarė, unė mendoj se luftėrat mė sė paku
lindin pėr "shkaqe natyrore", por thjesht ato janė subjektive, nga se
e kemi me tė lindur, e kemi nė gjak pushtetin e pasurinė, e mė
sė paku mendojmė pėr tė tjerėt, kolektivin (shoqėrinė) nė pėrgjithėsi,
jemi tepėr egoist dhe egocentrik, shohim gjėrat jo ashtu si duken, por
si na pėlqen neve.
Bota nė fakt ka shumė kapacitete, dhe sikur tė mbaheshim tė gjithė
sė bashku, do ta pushtonim edhe Universin, e pėr Tokėn s'do tė
kishim as nevojė. Pra, gjithėēka varet nga vullneti e qėllimi.

Kurse, kjo "luftė" (e pandodhur) si dhe tė gjitha luftėrat deri mė sot, ndodhin
sipas tė njėjtave mustrave: jo ky ja preki hundėn, jo ai ja preki hundėn
(kėshtu ndodhin kur ngatėrroheshim kur ishim fėmijė). Pra, kurr smund tė
kemi njė arėsye bindėse pse ndodh njė luftė. Gjithmonė qėndron prapa njė
skenar mirė i planifikuarė, dhe sinqerisht nga kėto luftėra i kam plot.

Ndėrsa, fatkeqėsia mė e madhe ėshtė se ēmimin gjithmonė e paguajnė
ata tė pafajshmit.

Diku nė FB e pata lexuar: sikur ata tė mė tė pėrgjegjshmit qė tė duhej
tė shkonin nė luftė, luftėrat nuk do tė ekzistonin.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 17:58   #115
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,101
Thanks: 15,662
Thanked 9,275 Times in 6,274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

<natyrisht> fajin e kane...perset,ruset,kinezet...se nuk me durohet per hulumtime per ...shtetin me FASHIST.

Zoti qofte me ju.me mua gjithashtu.

Paqe.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 18:52   #116
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Sido kudo qe te jete e drejta interresat tona jane me skuadren US Britain Saudi & Israel. Pak rendesi ka kush eshte fajtor dhe kush eshte i pfajshem ne ket sherr.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 19:19   #117
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Latest video
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2019, 19:26   #118
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Kam parandjenjen qe shqiptaret do jene perseri te pafat si ne luften e dyte boterore kur ne u beme me hitlerin dhe mbasi hitleri humbi na coptuan. Edhe tani jemi me ameriken por nese US humb do na comptojn rusia kina serbia dhe irani.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 20:18   #119
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,881
Thanks: 877
Thanked 1,656 Times in 966 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kam parandjenjen qe shqiptaret do jene perseri te pafat si ne luften e dyte boterore kur ne u beme me hitlerin dhe mbasi hitleri humbi na coptuan. Edhe tani jemi me ameriken por nese US humb do na comptojn rusia kina serbia dhe irani.
Amerika po humbi , humbet ndonje lufte tregtare me kinen ose evropen.
Ndersa ushtarakisht edhe sikur te kete gjithe boten kundra nuk e mposhtin dot , vetem ndonje apokalips natyror mund ta shkaterroje , askush tjeter.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:58   #120
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,894
Thanks: 6,729
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Amerika po humbi , humbet ndonje lufte tregtare me kinen ose evropen.
Ndersa ushtarakisht edhe sikur te kete gjithe boten kundra nuk e mposhtin dot , vetem ndonje apokalips natyror mund ta shkaterroje , askush tjeter.
Humbja e amerikes do thote hunbja totale e influences boterore qe do thote fundi i shqiptarve tani dhe perfitimi serbve dhe grekve.
Amerika e humbi totalisht betejen e influences ne Siri edhe nje nderhyrje tjeter diku tjeter si Irani do thote qe shqiptaret e kosoves dhe shqiperise jane gati per tu bere ferlik.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur