Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2019, 23:22   #841
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,003
Thanks: 126
Thanked 822 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Une i thashe ato qe kisha. Ti thuaj cfare te mendosh vete.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 23:26   #842
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,313
Thanks: 267
Thanked 918 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

un nuk mendoj nga koka ime. kam lexuar burimet.

ne fakt njerezit kur lexojne Genghis Khan, automatikisht mendojne se Khan eshte mbiemer, ne fakt Khan(Khagan) eshte perandor. , fiset e lindjes nuk kishin mbiemra, deri vone fare.
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 23:30   #843
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,313
Thanks: 267
Thanked 918 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

kurse kur lexojne per Khan Asparukun, njerezit mendojne se Khan eshte emer
aspak, perkthehet perandori Asparuk. perandori i pare i bullgareve.

nuk gjej asnje lidhje me qenin, apo canem(latinisht) apo kieni(ilirisht) apo kuon greqishte e lashte.

pervecse ngjashmeri koincidence.
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 23:41   #844
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,003
Thanks: 126
Thanked 822 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
kurse kur lexojne per Khan Asparukun, njerezit mendojne se Khan eshte emer
aspak, perkthehet perandori Asparuk. perandori i pare i bullgareve.

nuk gjej asnje lidhje me qenin, apo canem(latinisht) apo kieni(ilirisht) apo kuon greqishte e lashte.

pervecse ngjashmeri koincidence.
Citim:
Rex Tartarorum qui est Magnus Canis dicitur
Syte apo latinishtja?

https://www.forum-al.com/showpost.ph...&postcount=838
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 23:49   #845
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
E pėrmend Koēi Xoxen por ajo qė ti citove nuk ėshtė e plotė:
Citim:
famėkeqi Koēi Xoxė kishte qenė gjithashtu "shule", (thuhej se nė burg, para dėnimit me vdekje kishte thėnė: ju me akuzoni se nuk doja Shqipėrinė, por unė s'kisha ndonjė detyrim pėr ta dashur, unė isha bullgar), pra po tė bėhej kjo lidhje, dilte se gjėrat nuk kishin qenė kaq tė rastit.
Eshte shume i ulet ky citim qe bere. Vetem nje karakter i dobet si ty mund ta bej kete.

Xoxe eshte burgosur edhe vrare nga sistemi komunist. Ti si simpatizan i flakte i PD'se duhesh te tregosh pak pjekuri.

Eshte si te citosh te burgosurit ne Korene e Veriut. Te gjithe recitojn cfare i thote shteti.


Kjo nuk pafajeson Xoxe sepse nuk i di akuzat reale ndaj tij, por te perdoresh citim nga regjimi komunist ndaj nje individi qe ishte ne burg, edhe me vone u pushkatua, kjo eshte shume e ulet. Edhe me standartin tend eshte e ulet.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 23:55   #846
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Une njoh minoritare qe e kishin per frike me fol greqisht neper rruge, po nesje, si te doni ju.

Sa per Byrone politike dhe ministrat e qeverise kane qene ne 45 vite gati te gjithe shqiptar.

Vetem nese doni ta beni Spiro koleken himariotin ,grek pastaj sic e kane bere ne wikipedia.
Sbesoj se frika ka qene me a larte se frika qe ndjenin te gjithe. Duhet thene qe sistemi nuk kishte qef qe te flitej gjuhe tjeter pervec Shqipes.

Di qe neve se kemi perdorur Maqedonishten sepse sna hynte ne pune. Por di qe gjysherit kujdeseshin shume kur flisnin Maqedonishten. Vetem ne shtepi edhe brenda oborrit tend ste thonin gje.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 00:02   #847
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,003
Thanks: 126
Thanked 822 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Ndonje ide se cfare mund te themi per personin e ketij Xoxes qe vec se ishte xhelat edhe ai vete para se te denohej i vjedh 10 mije napolonat flori qe i ishin sekuestruar Lef Nosit? Sigurisht qe partia te falte shume gjera, tortura, vrasje kot etj., po jo 10k te pervetesuara.

Gjuhe Maqedonisht nuk ka. Maqedonishte eshte gjuha Shqip.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 13-07-2019 nė 00:04
ZET nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 00:06   #848
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ndonje ide se cfare mund te themi per personin e ketij Xoxes qe vec se ishte xhelat edhe ai vete para se te denohej i vjedh 10 mije napolonat flori qe i ishin sekuestruar Lef Nosit? Sigurisht qe partia te falte shume gjera, tortura, vrasje kot etj., po jo 10k te pervetesuara.

Gjuhe Maqedonisht nuk ka. Maqedonishte eshte gjuha Shqip.
Kam mosbesim per akuzat e ngritura nga regjimi komunist. Shume jane vrare vetem se mund ti perbenin rrezik lidershipit te Enver Hoxhes. Domethen jane vraje per arsye personale te Enver Hoxhes. Ku e gjeti gjithe ate "flori" ai? Eshte akuze shume absurde edhe stereotipike e regjimit komunist.

Madje individi ne fjale ska lidhje me Bullgaret fare.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 00:09   #849
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,284
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ndonje ide se cfare mund te themi per personin e ketij Xoxes qe vec se ishte xhelat edhe ai vete para se te denohej i vjedh 10 mije napolonat flori qe i ishin sekuestruar Lef Nosit? Sigurisht qe partia te falte shume gjera, tortura, vrasje kot etj., po jo 10k te pervetesuara.

Gjuhe Maqedonisht nuk ka. Maqedonishte eshte gjuha Shqip.
Pkerisht ky shtaz e bir shtaze ma ka torturu gjyshin (ka ana babes) per 28 dit rresht bashke me llacifacet e vet...ja shtetezun e ja moren te gjitha cka kishte hijenat e nyta....kur ka dal prej andej ai 2 m e 150 kg burre kishte maru....ndroj jete mas 3 mujesh pasi doli prej birucave te Koci kerrmes....vegles se xhaxhiplehres.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 00:13   #850
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,003
Thanks: 126
Thanked 822 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Ja edhe ca 'jevgj' te tjere gjykuar nga resmet e shekullit te kaluar.

ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 00:20   #851
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ja edhe ca 'jevgj' te tjere gjykuar nga resmet e shekullit te kaluar.

Keto duket stereotipike Shqiptare nga tiparet, por dallohet qe ngjyrat bardh e zi i anojn tiparet nga Lindja e mesme. Rasti ekstreme eshte ai me foton e Terezes.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 00:22   #852
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,003
Thanks: 126
Thanked 822 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Keto duket stereotipike Shqiptare nga tiparet, por dallohet qe ngjyrat bardh e zi i anojn tiparet nga Lindja e mesme. Rasti ekstreme eshte ai me foton e Terezes.
Kalo syte tek rreshti poshte majtas ne foton me lart.
A eshte Diana me e bardhe se Tereza tek kjo tjetra?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 13-07-2019 nė 00:25
ZET nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 04:20   #853
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,236
Thanks: 1,749
Thanked 1,852 Times in 1,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Evgjitet e amerikes
https://www.pinterest.com/pin/537476536753568008/
Jo te gjithe evgjitet jane te erret

Ashtu si keni shqiptsre qafe kuqe e qaf bardhe
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 04:21   #854
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,321
Thanks: 3,090
Thanked 2,429 Times in 1,636 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Eshte shume i ulet ky citim qe bere. Vetem nje karakter i dobet si ty mund ta bej kete.

Xoxe eshte burgosur edhe vrare nga sistemi komunist. Ti si simpatizan i flakte i PD'se duhesh te tregosh pak pjekuri.

Eshte si te citosh te burgosurit ne Korene e Veriut. Te gjithe recitojn cfare i thote shteti.


Kjo nuk pafajeson Xoxe sepse nuk i di akuzat reale ndaj tij, por te perdoresh citim nga regjimi komunist ndaj nje individi qe ishte ne burg, edhe me vone u pushkatua, kjo eshte shume e ulet. Edhe me standartin tend eshte e ulet.
Kjo eshte ajo pjesa per te cilen ne Shqiptaret kemi nje shprehje qe thote, kesaj i thone te kesh dy ashtu, nje ta cash dhe nje ta mbash. Kur arrin puna qe nje si ty i eshte mbushur mendja se eshte inteligjent dhe mund te manipuloj, kjo eshte pikerisht ajo qe une kam quajtur ne kete teme surreale.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 14:58   #855
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,222
Thanks: 4,680
Thanked 5,344 Times in 2,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ti po me citon mua? Do te duhet te lexosh nja 100 vjet dhe te jesh shqiptar qe te kalosh gjykim per mua.
Kuptove? E tregoni racen menjehere. As kam nevoje te di genin tend shkencerisht. Te njoha menjehere. Pleshta trup njerezish.
Po perse nuk identifikohesh publikisht , meqe ke edhe kaq shume pasion sa Ta ngresh veten tende ne qiell (te tipit historian virtual ) e ti ulesh te tjeret pertoke dhe nuk pranon mendimin ndryshe te askujt pa i ofenduar.

Rrace Tipike Shqiptare kjo e jotja ? Lool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 15:05   #856
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,222
Thanks: 4,680
Thanked 5,344 Times in 2,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Zet e ka ves qe thote nje gje te harjrit, edhe tjeten kot fare.

Ne kete rast, ZET ka shume te drejte. Nuk mund te percaktosh tiparet e Terezes nepermjet nje ose 2 fotove online. Ka shume Shqiptar te paster me fenotipe egzotike edhe nuk kan as nje perzierje jasht gjenetikes te perbashket.

Edhe fotot pa ngjyre sjan komplet te besueshme per te kuptuar fenotipet.
Nga fotot te jep nje fare hije te atille, Por historia insinston ndryshe dhe ne raste te tilla i ngelet thjeshte nenes natyre ne lidhje me pamjen e saj .

Ps...Ja nje informacion interesant per debatin ne lidhje me
Origjinen e saj :

https://www.google.com/amp/s/www.wee...%3F_amp%3Dtrue
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 15:11   #857
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Po perse nuk identifikohesh publikisht , meqe ke edhe kaq shume pasion sa Ta ngresh veten tende ne qiell (te tipit historian virtual ) e ti ulesh te tjeret pertoke dhe nuk pranon mendimin ndryshe te askujt pa i ofenduar.

Rrace Tipike Shqiptare kjo e jotja ? Lool
Eshte shume e cuditshme kjo puna gjenetikes. I kam vene te gjitha te dhenat e mija te gjenetikes tek tema, "Genetika Gollobordase". lol

Cdokush qe njeh pak nga gjenetika e dallon qarte qe gjenetika ime eshte shume shume paster nga pikepamja autosomale. Madje eshte e njejte me gjenetiken Ballkanase perpara dyndjeve Sllave, Gjermanike, Bullgare, e me radhe. Madje ka me shume perzierje perbrenda Shqiptareve me keto "rraca" sesa brenda gjenetikes time.

Do e kisha me kollaj te thoja qe jemi nje popull midis Bullgareve edhe Shqiptareve, por gjentika vete thote qe jemi me autokton se mesatarja Shqiptare.

Per autoktonin ne Ballkan kur i konsiderojm Gollobordasit me vete eshte keshtu.

Gollobordas me autokton
Shqiptar te dytin
Greket te tretin
Maqedonas
Bullgar
Romun
Serbe
e me radh
juke nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i juke pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 15:20   #858
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,780
Thanks: 722
Thanked 2,952 Times in 1,637 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 325
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Yuke mos po e tepron qe thu qe ju jeni me autokton se shqipetaret ne ballkan, ose me mire gollot i paskan zbulu iliret
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2019, 15:22   #859
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Yuke mos po e tepron qe thu qe ju jeni me autokton se shqipetaret ne ballkan, ose me mire gollot i paskan zbulu iliret
Spo them qe jemi me autokton Ragnar. Ne baz te gjenetikes, po. Gjenetika nuk eshte percaktues te autoktonise. Eshte historia, kultura, gjuha, gjenetika, etj.

Nga gjuha, Gollobordasit flasin Bullgarishten edhe Shqipen. Bullgarishtja eshte qartazi jo vendase edhe rrjedhimisht jo autoktone.

Tjeter pastaj, sikur po humb thelbin komplet. Duhet te perserise qe afer 100% te Gollobordasve e mbajn veten per Shqiptar. Keshtu qe nga pikempja e Gollobordasve edhe ajo gjenetike e Gollobordasve eshte pjese e asaj Shqiptare. Ne kete forum trajtohen si specie ne vete keshtu qe edhe un po te pergjigjem si ne vete. Duhen pranuar faktet sic jane.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 13-07-2019 nė 15:24
juke nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i juke pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 15:24   #860
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,222
Thanks: 4,680
Thanked 5,344 Times in 2,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Eshte shume e cuditshme kjo puna gjenetikes. I kam vene te gjitha te dhenat e mija te gjenetikes tek tema, "Genetika Gollobordase". lol

Cdokush qe njeh pak nga gjenetika e dallon qarte qe gjenetika ime eshte shume shume paster nga pikepamja autosomale. Madje eshte e njejte me gjenetiken Ballkanase perpara dyndjeve Sllave, Gjermanike, Bullgare, e me radhe. Madje ka me shume perzierje perbrenda Shqiptareve me keto "rraca" sesa brenda gjenetikes time.

Do e kisha me kollaj te thoja qe jemi nje popull midis Bullgareve edhe Shqiptareve, por gjentika vete thote qe jemi me autokton se mesatarja Shqiptare.

Per autoktonin ne Ballkan kur i konsiderojm Gollobordasit me vete eshte keshtu.

Gollobordas me autokton
Shqiptar te dytin
Greket te tretin
Maqedonas
Bullgar
Romun
Serbe
e me radh
Po shume bukur ... le ti hudhin hapur ne publik edhe k’to testet e gjenetikes se tyre, Dhe te mbrojne edhe te drejten e fjaleve te tyre plus
Historine... meqe dalin e flasin edhe ne emer te saj. Loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Zana pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur