Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2019, 18:02   #101
Performer
Sweet

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
nje qeveri e mire, po te doje ben rishperndarje pasurie lol. me anen e inflacionit.

ja sesi, rrit minimumin e pages shume duke detyruar subjektet private, ato shteterore po se po, se i ka ne dore vete. kete e ben duke printuar sasi te madhe parash ne treg, ne kte menyre ty niveli e jetes jo vetem nuk te preket, por po te doje qeveria ta rrit. nderkohe qe tregu do pergjigjet me rritje cmimesh, por ti e perballon meqe ke pagen me te larte tash. ndersa kapitalisti qe nuk ka mundur te fitoje me shume sesa eshte rritur inflacioni, e ka ne bythe.

e ke vene re qe ne ate ekonomi te ngordhur qe ka shqiperia, leku eshte goxha i forte, ja qi nonen euros dhe dollarit...
shqiperia ka deflacion per te ruajtur pasurine e salillareve
prandaj jan shtrenjtuar aq shume atje gjerat ...pika qe si bie lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 18:10   #102
SystemA
Banned

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
kujdes se kta qe te marrin gjasme per sondazh mund te jene scammers qe bejne identity theft etc …
Baby...ku do i kalosh pushimet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 18:11   #103
Performer
Sweet

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm

kte vit skam lek , te them vitin tjeter se kam ca plane
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 18:50   #104
Zana
e....Thjeshte

Data e antarėsimit: Oct 2013
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Zana,

nuk kam asnje problem me ligjin... leket jane mbledhur me pune (te faktuar) qeni.

Ajo qe me intereson eshte qe neser mos te thote banka apo ndonje agjensi tjeter na jep ne 10% qe t'i kalojme leket ne Shqiperi. Pra me duket e padrejte te paguaje taksa e gjoba per leke qe mezi jane mbledhur.

Desha te di nese dikush ka marre ndonjehere cash te deklaruar dhe nese ka paguar ndonje takse. Nese nuk ka takse per cash qe merr me vete (te deklaruar), me duket menyra me e thjeshte dhe me me pak kosto. Nese ka takse kjo pune, atehere do provoj midis bankave... ndonese e di qe bankat jane institucione hajdutesh...

Duhet te pyes vete ne ajroport ketu dhe ju them edhe juve andej, meqe askush nuk paska eksperience ketu
Atehere k’tu ku jetoj une ... Nese jane leke te deklaruara pra I verteton se nga vijne , dhe i deklaron ne aeroport nuk paguan tax extra ne aeroport per transferim pasi jane leke qe e ke paguar taksen per to gjithsesi, ama kontrolloje per siguri edhe nga shteti qe hyn e del.

K’tu ku jetoj une nuk paguan .

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 20:10   #105
AAO
Against All Odds

Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Une s'kisha avokat, por bej sic te thashe, hipoteke pastaj parate. Ka plot pronare pallatesh shesin apartments pa hipoteke. E di cdo te thote kjo? Te blesh ajer, apartamenti nuk eshte yti, ta ka rrasur sa krahu.
Tani kane ndryshu rregullat.
Shuma e parave nga llogaria e bleresit kalon tek llogaria noterit , dhe eshte pending deri sa hipoteka kalon ne emer tend , pastaj levrohet pagesa.

Ato qe blejne pa hipoteke jane pallosha qe mashtrohen nga pronaret e pallateve.

Kur perfundon ndertimi i nje pallati ai qe i ka dhene lejen e ndertimit (qe eshte bashkia) vjen dhe i ben koalidimin , dhe nqf se sheh qe ti ke shtu kate ose nuk i je permbajt projektit qe ke prezantu kur ke marr lejen nuk ta jep koalidimin , dhe ne kte menyre ska as hipoteke. Tani bleresi kur shkon dhe interesohet , pronaret i mashtrojne dhe u thone qe hipoteka del per pune mujsh , dhe biles t'japin dhe mundesine te pagush dhe me keste sa tet fusin ne valle , dhe kur e sheh si kallup gjithe at pallat te bukur mashtrohen shumica se mendojne ska mundesi ta prishe njeri dhe ska mundesi pa i dale hipoteka , por bleresi harron qe nje kredi e keqe e pashlyer e pronarit te sjell permbarimin ke dera apartamentit dhe te nxjerr jashte per leckash po spate hipoteke. Kane ndodh me qindra raste ne Tirane dhe sot bleresit enden gjykatave per t'gjet zgjidhje.
i vjetėr 12-07-2019, 22:30   #106
edlin
V.N.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm

Citim:
E zeme se po i hedh parate ne banke atje... Nese bie dakord te blej nje banese, a ka takse transferte nga banka ime shqiptare te llogaria bankare e shitesit?

Nuk i bie keshtu te paguaj dy a tre taksa: takse per transferten nga Amerika, takse per shtetin kur behet blerja dhe takse per transferten nga nje llogari shqiptare ne nje llogari tjeter shqiptare?

Sigurisht qe mund te bej edhe tjetren, qe nga llogaria ime ne USA ti coj te llogaria e shitesit ne Shqiperi... por nese ai tjetri eshte ndonje hundlesh dhe fillon muhabete pa lidhje eshte problem... Prandaj mua qe ne fillim mu duk me mire me i marr leket cash (se ashtu bie ne ujdi dhe taksen e shtetit a pagon edhe me pak, nje banese qe eshte 60 mije euro e dklaron 50 mije, etj.)...
O Dimri po ik e pyet nė bankė o burr... hap njė llogari nė Shqipėri a gjej njė njeriun tat qė e ka dhe u kry... e gjithė lėvizja e parasė deri tek shitėsi nuk besoj se tė shkon tek 100 dollarėshi....
thjesht pastėr bukur....
Kur tė vish vetė fute e nji 10 - tshe nė xhep dhe u kry...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 23:18   #107
shoku_tanku
patriot

Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
O Dimri po ik e pyet nė bankė o burr... hap njė llogari nė Shqipėri a gjej njė njeriun tat qė e ka dhe u kry... e gjithė lėvizja e parasė deri tek shitėsi nuk besoj se tė shkon tek 100 dollarėshi....
thjesht pastėr bukur....
Kur tė vish vetė fute e nji 10 - tshe nė xhep dhe u kry...
po shume mire e ka edlini..kam une numer llogarie,kaloji se ti jap kur te vish.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 05:44   #108
thirsty
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2011
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Nuk kuptuar asgje. As nga ato qe kam shkruar une dhe as nga jeta.Po nejse. Nga mua plaku degjo mje gje. Ate qe nuk e ek ne xhep nuk eshte e jotja. Sidomos parate. Po flas per ato fizike. E kam sqaruar me siper qush e tek. Po nuk t'u mbush mendja. Ja po te jap nje shembul. Shko derdh sot 500 milione leke ne banke. Do te te puthin ne faqe bile dhe ne bythe. Ik pas nja tre ditesh dhe i thuaj. Dua ti terheq parate se ashtu e kam nje pune. Se te tuat i ke. Dhe shikoji sa si do i marresh dhe kur do i marresh. I jep me kembe dhe i merr me dore.Po flas per para fizike. Bile , bile nje banke qe mbase e ke degjuar ne Shqiperi. Derdhi dikush nja 25 milion leke. Dhe kur i pyeti po kur te me duhen? I derdhi ne llogari rrjedhese.Kuptohet qe as interes asgje. BIle me humbje se kaq mirembajtja e llogarise kaq kjo... Nejse. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes. Te derdhesh para ne llogari rrjedhese dhe te dalesh me humbje,sepse cdo banke et afron nje interes qofte dhe minimal. Dhe e edi ci thane ? Po nuk patem para ate dite qe do te themi te vish t'i marresh , po te duash te japim para me kredi !

Sa per banken.... Kur derdh para te japin kontraten qe nuk ka perendi qe e merr vesh. Dhe nje bankier nuk e kupton. Bile ka nje pike aty qe thote: Banka lejohet te perdori identitetin tend per qellime sondazhi. Qe mos e zgjas une kete pune se me ka ndodhur 2 here me Intesa Bank , ku me merrte nje ne telefon dhe donte te me bente sondazh, dikush ne celular. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes. Asnje banke nuk e jep qofte dhe brenda per brenda (filial me filial) emrin e klientit pa konfirmimin e tij/apo pa e lajmeruar ate , jo me t'ja japi nje shoqerie qe e zgjedhin me tender dhe ben sondazhe me klientet nepermjet telefonit. Mbas telefonit mund te jete kushdo. Ate videon qe u soll ne foum me kryeministin maqedonas e pe ! Dhe po qe se ti nuk e pranon ate cfare shkruajne aty ata nuk te hain llogari. Klienti ne nje kontrate me Banken , ka pothuaj 0% te drejta dhe banka 1000000% te drejta. Parate fizike jane te tuat vetem kur i ke ne xhep. Mbaje mend mire kete. Por nuk je i detyruar as te pranosh as te te imponoj mendim tim.
Parat jane te tuat qoft fizike, qoft kredi e qoft cfaredo qofshin.
Parat jane gjithmone ne levizje. Ti e ke veshtire te terheqesh shume para njekohesisht sidomos ne bankomat por jo sepse ata nuk duan te japin parat e tua por sepse nuk duan te ti japin te gjitha ty sepse po ti dhane te gjitha ty do vij nje klient tjeter e ai do kerkoj 5 mij euro, vjen nje tjeter kerkon 10, ty ti kane dhene 20 mij, vjen klienti i katert e nuk ka me lek banka. Cfare ti thote banka klientit katert, peste e keshtu me rradhe qe nuk kemi me para?
i vjetėr 13-07-2019, 06:05   #109
edlin
V.N.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
po shume mire e ka edlini..kam une numer llogarie,kaloji se ti jap kur te vish.
Tipa si ti i largojnė investimet e huaja......
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 15:12   #110
Puhiza
E mėngjesit

Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ok. Do e kontrolloj linkun.

Une dua te blej nje banese atje. Do mundej te diskutoja transferten me shitesin e baneses, por prape ka kosto kjo pune dhe me mire me duket te paguaj me cash... se nuk eshte se jam fort i sigurt se kujt do ia blej banesen.

Nese i deklaroj leket ne SHBA, nuk besoj se do me nxjerrin ndonje problem ne Shqiperi... atje problemi ndodh kur mundohesh me nxjerr leke nga Shqiperia.

Nejse, do kontrolloj linkun qe solle dhe tekefundit do marr ne tel ajroportin ketu dhe do pyes a ka takse per keto pune. Po nuk ka takse me mire me i marr cash, se nuk udhetoj vetem... kam edhe nje tjeter dhe i ndajme parate.

Faleminderit
Nese i deklaron ne SHBA, duhet te deklarohen edhe tek destinacioni i fundit. Patem nje rast, nje te njohurit tone i moren $30.000 edhe pse i deklaroi ne USA , me mire te deklarohen dhe aty ku do arrish. Ka 2 vjet neper gjygje spo meren dot vesh.

Nga eksperienca ime, menyra me e mire eshte te dergohen ne bank account, ne 2 a 3 keste, dhe pagesa qe ben nuk eshte shume e madhe. Me sigurt je keshtu se sa te meresh me aeroportet andej.
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim