Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-09-2014, 23:26   #21
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Mbret apo princ?
Zot i Arberise(Albanise)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2014, 23:29   #22
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kermilli Shiko postimin
Flas per vulen ,e cila del nga linku qe eshte postuar me siper,
E pashe me shume vemendje dhe germat jane greqisht( megjithese duken permbys) arrita te lexoj disa fjale .
1) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ALEKSANDRI
2) ΑΛΒ- ALV (besoj se ka kuptimin SHQIPETAR, mbase greket nuk kane germen B ne alfabet,keshtu qe Shqiptaret nuk i quajne albanian por alvani)
3) ΣΕΡΒ- SERB
4) ΒΟΥΛΓΑΡ- BULLGAR

Keto arrita te lexoja,nqs dikush ka mundesi ta gjeje vulen ne pamje te rregullt (jo permbys) atehere do te duket me qarte se cfare shkruan
eshte vule fallco, shpikje e peshtire grekesh, e vertetuar prej kohesh qe eshte fake.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 00:00   #23
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,515
Thanks: 1,779
Thanked 1,917 Times in 1,442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
Zot i Arberise(Albanise)
Mbret ska qene

atehere perse i thone "vule mbreterore"?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 00:16   #24
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Documento II

A.S.N.LICTERARUM PARTIUM,VOL.30 c.222r

Andronica vedova di Giorgio Scanderbeg interviene a favore di alcuni albanesi di S.Giovanni Rotondo.

"Commisario : la magnifica madama Andronica de Scannalibecha ne ha facto intendere como in tempo che lo Illustre Joan Castrioto suo figliolo tenea la terra de San Joanne Rotundo fece venir circa venti fochi de albanesi ad abitare dicta terra (...)li quali non teneno ne possedono cosa alcuna in dicta terra nemmeno haveno mai pagato ne contributo suli pagamenti fiscali debiti per dicta Universitą et che al presente se intendono costrengere quilli pagare.Supplica per questo provedamo ala loro indennitąer tanto ve facimo la presente per la quale ve dicimo et ordinamo che al recevere (...) del supra exposto debeati inscriptis pigliare vera et clara informatione,et per vestre littere ncende debeate donare particulare aviso.Ea interim supersederitis ala exactione de le rate alloro tangenti per causa de dicti pagamenti verum ordinerite che siano numerati con li altri fochi de dicta terra: Datum Neapoli in eadem Camera Summarie XX novembris 1488.


Mare nga libri Otranto 1480.(Universitą degli studi di Lecce.1986) Volumi II.

Relazioni.Giancarlo Vallone.Aspeti giuridici e sociali nell'Eta aragonese:I Castriota in Terra d'Otranto.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 00:28   #25
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Mbret ska qene

atehere perse i thone "vule mbreterore"?
Se ka qene i "pari" o perfaqesuesi i shqiptareve o princi i shqiptareve. Duke perfaqsuar shqiptaret e asaj kohe per thjeshtesim dhe vula mer trajte mbreterore per ta dalluar nga princerit e tjere.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 00:33   #26
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,515
Thanks: 1,779
Thanked 1,917 Times in 1,442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Se ka qene i "pari" o perfaqesuesi i shqiptareve o princi i shqiptareve. Duke perfaqsuar shqiptaret e asaj kohe per thjeshtesim dhe vula mer trajte mbreterore per ta dalluar nga princerit e tjere.
qe sdomethene mbret
Princa kishte plot, sishte vetem Skenderbeu
🖤 (1)
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 00:45   #27
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
qe sdomethene mbret
Princa kishte plot, sishte vetem Skenderbeu
Qe do te thote udheheqes se mbret nuk ishte.Ma ha mendja qe thuhet vule mbreterore se nuk mund te thuhet vule princerore...se princat jane shume e ne pergjithesi perfaqesojne qe teritor te caktuar dhe gjithashtu nuk perfaqsojne dhe princerat e tjere. Te thuash vule princerore e Skenderbeut do kishte kuptimin si vule familjare o fisnore,nuk do perfaqsonte te gjithe shqiptaret e asaj kohe.

Nga ana teorike eshte e drejte nga ajo praktike jo...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 01:08   #28
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,515
Thanks: 1,779
Thanked 1,917 Times in 1,442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Qe do te thote udheheqes se mbret nuk ishte.Ma ha mendja qe thuhet vule mbreterore se nuk mund te thuhet vule princerore...se princat jane shume e ne pergjithesi perfaqesojne qe teritor te caktuar dhe gjithashtu nuk perfaqsojne dhe princerat e tjere. Te thuash vule princerore e Skenderbeut do kishte kuptimin si vule familjare o fisnore,nuk do perfaqsonte te gjithe shqiptaret e asaj kohe.

Nga ana teorike eshte e drejte nga ajo praktike jo...
vula zyrtare e skenderbeut
ose e principates kastrioti
ose e lidhjes lezhes??
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 01:39   #29
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
vula zyrtare e skenderbeut
ose e principates kastrioti
ose e lidhjes lezhes??
Mbase do ishte me e drejte,nuk e ke keq.
Pastaj mund te vendosesh edhe vula e priresit,udheheqesit,qeverisesit,mbrojtesit...etj etj.. por mbret i jep madheshtin qe mbase meritonte

E Principates Kastrioti do perfaqsonte nje teritor te vogel o vetem pronat e tije
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2014, 13:20   #30
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,621
Thanks: 10,684
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
me vjen keq ti zhgenjej keqas greket dhe soj e sorollopin e tyre kur pretendojne qe Gjergj Kastrioti ishte grek, por e ka shkruar me doren e tij qe ishte Zot i Shqiperise.

c'behej ne greqi mo kur Gjergj Kastrioti ne shqiperi luftonte turqit?! dini gje per ate periudhe apo tua them une? sepse e di mire se c'behej.
Me deshire do te prisnim meterialin......
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2015, 18:54   #31
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2019, 13:57   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut

David Harrison: Skanderbeg and the English Adventurer John Newport
George Castriot, otherwise known as Skanderbeg, was a legendary Albanian military leader of the fifteenth century, who successfully rallied his countrymen against the onslaught of the Ottoman Empire. So renowned was the reputation of Skanderbeg as a military leader, that he attracted many adventurers from other European countries to be drawn into his service. Adventurers such as Stefan Maramonte, who served as Skanderbeg’s Ambassador in 1457 and the Englishman John Newport, who served Skanderbeg around the same time, testify to this, some becoming close to Skanderbeg. Though little is known of John Newport, it is interesting to see how, despite the cultural divide, an Englishman could be found in Albania, fighting against the Ottomans in the service of such a renowned military leader such as Skanderbeg.

How did Newport enter into the service of Skanderbeg? Was he a mercenary adventurer or did he believe in the greater cause of the defence of Europe against the expanding Ottoman Empire? Certainly Skanderbeg attracted many foreign volunteers to his service, from France, Italy and of course in Newport’s case, from England, though the city of Newport is actually in Wales. John Newport certainly captivated a number of writers over the recent decades, such as Communist writer William Bland, who travelled to Albania in 1984, in part to research the English adventurer, but found nothing:

‘I had been working for some time on a biographical sketch of an Englishman, John Newport, who fought with Skanderbeg, and they arranged a further interview with specialists in this field to help me track down the source of a quotation from him which is cited in the “History of Albania”. As a result it is now clear that the original source is not to be found in Albania and I have to search elsewhere.’ 1

Documentation is scarce for Newport, but we do know that he was a loyal supporter of Skanderbeg and saw the fight as essential in saving Europe. Indeed John Newport is described as a knight in certain modern works, and in regards to the importance of Skanderbeg in fighting the Ottomans, is recorded as writing that:

‘The invasion of Europe will be a fact, for there is no other power capable of resisting the Turks if the Albanian stronghold falls.’ 2

Indeed, this ‘outside’ view of the situation, supports the situation of Skanderbeg at the time, in being a lone force in fighting the Ottoman expansion. Newport is also referred to in a letter of Cardinal Piccolomini, as an English knight named John of Newport, who commanded a group of archers in the battles of 1457. In the company of an ambassador of Skanderbeg, returning from Naples, he came to Rome to beg help for Skanderbeg, who was still in danger from the Ottomans. 3

England and Wales was at the time, well-known for its archers, the longbow being famously used by the English in the Battle of Agincourt in 1415, and it was in use throughout the fifteenth century and the Hungarian king Louis the Great used longbow men on his Italian campaigns. Longbows were used up until the early seventeenth century when they were replaced by fire arms. John Newport certainly appears to have led a professional group of archers, and in this sense is reminiscent of the English Mercenary groups that appeared in the twelfth century and the Free Companies that existed up until the end of the fourteenth century, one particular famous leader of these being Sir John Hawkwood (c.1323-1394).

So despite there being little documentary evidence on the life of John Newport, his service to Skanderbeg certainly gives an insight into how Skanderbeg’s military activities were highly respected in other European military circles, and how he attracted other European commander’s military service. English archers were thus of assistance to Skanderbeg’s campaigns around 1457, and the view of Newport indeed indicates the importance of Skanderbeg’s military campaigns against the Turks as being vital for the survival of Europe.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur