Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2014, 19:13   #41
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Kete Hesperia (= kopesht) e kam degjuar me pare (Ajnej) por nuk gjej dot ndonje lidhje .
Vec asaj, ka nje teme ne kete forum.
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=20859
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2014, 20:01   #42
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Pasi kemi thene qe Plejadat, qene priftereshat e para te Dodones dhe se mekuan Baccu-n femije, mund te kuptojme disi se perse nena e Aleksandrit te madh, Olimpia shenohet si priftereshe e...Dionisit (Baccu-t), si edhe relacionin e Alekdandrit te madh me Jupiter Amon.

Citoj:-****Copyright****

Citim:
Dodona-

Hesiodi e quan edhe Hellopi, ishte nje qytet i Thesprotise ne Epirus, e sipas te tjereve ne Thesali. Nuk ka mundesi qe te kete patur dy qytete me kete emer, Thesalia dhe Epirusi duke u perdorur alternativisht ne peridhat me te lashta te historise 'Greke'. Dodona ishte e shenjte per Jupiterin, dhe nderohej per orakullin, pyllin dhe fontanen. Legjenda na thote se Dodona, e shquar per lartesine ne te cilen qe vendosur, ishte ndertuar se pari nga Deukalioni, si nje vend terheqje per t'u mbrojtur nga permbytja e madhe , ne te cilen nje pjese e madhe e Greqise u zhduk, dhe se ai e quajti Dodone, ose nga meri nje nimfe detare me ate emer, ose nga Dodon,djali, ose Dodona, vajza e Jupiterit dhe Europes, ose nga lumi Dodon, ose Don, ose nga Dodanim, djali i Javan, i cili ishte kapiteni i nje kolonie te derguar per te populluar keto pjese te Epirit. Deukalioni thuhet qe ne te njejten kohe te kishte ndertuar nje templull dedikuar Jupiterit , qe qe ketej u quajt Jupiter Dodonaeus. Ky, ndonese tempulli i pare ne Greqi, nuk ishte sipas Herodotit, aq i lashte sa edhe Orakulli (ne maje te mali-shenim i Zet). Ky autor afirmon se orakulli i Dodones ne greqi dhe i Jupiter Amonit ne Libi burojne nga i njejti burim Egjiptian, nga ku borojne fabulat dhe legjendat Greke ...."
vijon-
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2014, 21:30   #43
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dodona

ZET, si ka mundėsi qė figura e Cerberit tė mos jetė pėrmendur ndonjėherė nė temat mbi Dodonėn? Nuk tė duket element interesant...
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 01:22   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Vazhdojme- ****Copyright****

Citim:
Herodoti e justifikon opinionin e tij me te tregimet nga prifterinjte e Tebes ne lidhje me origjinen e orakujve, sipas te cilit Fenikasit kishin marre me vete dt prifteresha tebane, nje ja shiten Libise dhe tjetren Greqise; e secila nga keto nderton orakuj ne keto kombe, njeri per Jupiter Amonin dhe tjetri per Jupiter Dodoneus. Kjo mendon ai (Herodoti) eshte baza e fantazise te treguar nga priftereshate tempullit qe deklaruan se dy pellumba te zinj ose pigeons (keta jane te hirte ne fakt dhe ngjajne si kumurijet ose dudite ne kete teme-Zet) fluturuan nga Tebane Egjipt ku njeri vajti ne Libi ku urdheroi qe nje orakull te ngrihej per Amonin; tjetri ne Dodone ku qendroi mbi nje lis dhe duke folur me ze njeriu urdheroi qe m'u ne ate vend te ndertohej nje orakull per Jupiterin.

Eustasi mendon se keto dy perralla kane dale fale koincidences qe nje fjale ne gjuhen Molose ka dy kuptime te rendesishme: Grua Plake dhe Pellumb.

Te tjeret, me autoritetin e Homerit (Iliada 16 f.284-287) dhe Hesiodit i mveshin ndertimin e ketij orakulli , Pellazgeve, kombit me te vjeter nga te gjithe kombet qe ka ekzistuar ne Greqi, nga ku Jupiteri mori epitetin Pellazgjik.

Personat ose prifterinjte qe leshuan te paret orakullin disa mendojne se jane Helli ose Selli (Iliada f.288); por eshte konfirmuar se para kohes se Selleve, ceremonite ne keto tempuj beheshin nga vajzat e Atlasit te quajtuar pa ndonje ndryshim si Atlantide, Plejada, Columba ose Dodonide. Sidoqofte, nuk ka asnje dyshim se ne kohet e mepasme orakujt interpretoheshin nga tre gra plaka.

Profetet e tempullit quheshin rendomte Tomuri, profeteshat Tomura, nga Tomurus, nje mal ne Thesproti, ne rreze te te cilit qendronte tempulli; dhe aq shpesh perdorej kjo fjale sa qe u be e rendomte per te thirrur cdo profet.

Prane tempullit ishte nnje shpelle e shenjte [shikoni ilustrimin me lart nga Alfeko] me lisa dhe me ah nden deget e te cileve mendohej se vallezonin driadat, satiret dhe faunat. Keto lisa dhe ahishte ishin pajisur me zera njerezore dhe me shpirt profetik; keshtu Argo, anija e Argonauteve qe u ndertua me me dru ng aketo peme, ishte e pajisur me aftesine per te folur.

......


Dodona u perhsi ne shkaterrimin qe origjinoi nga lufterat Etoliane me 220BC dhe lufterat qe pasuan te Perseut kunder Romes."
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 01:25   #45
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 17:51   #46
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dodona

Ngjitjet jane nga libri:
========== Libri ==============
Autori: Brotton, Jerry
Titulli : "A history of the world in twelve maps "
Publ. : New York,Viking, 2013
-------------------------------------------

Ne fleten nr. 96 thuhet qe Leka i Madh keshillohej me Druret-Profete(Orakull) kur ishte ne Babiloni. Ky fakt eshte shenuar tek harta Biblike e Hereford-it. Kjo harte mesjetare eshte kopje e nje tjetre te ciles nuk i dihet koha e krijimit. Ne Babilon jane shenuar altaret qe Leka i Madh ndertoi prane Drureve-Profete dhe vete druret. Fleta nr. 96 pasohet nga harta si dhe nga bibliografia.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 20:30   #47
Uneqejam
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 26
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Uneqejam do tė bėhet i njohur mjaft shpejtUneqejam do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Dodona

Po ju tregoj ketu dicka qe mund t'ju ndihmoje. Ne nje nga zonat e Shqiperise, por nuk e di nese ne zona te tjera, ekziston fjala "dru" ne kuptimin "ndoshta". P.sh. "A do te bjere shi neser?" "Dru po, dru jo"...Eshte nje fjale shume e abuzuar nga ato qe duan te duken moderne, por qe populli i thjeshte e perdor gjithe kohen. Them se ka shume domethenie me ato qe po thuhen ketu.....
Uneqejam nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2014, 21:49   #48
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dodona

. . . vijon posti nr. 46 me lart:

1.
Ne itineraret Biblike eshte edhe 'Porta e Aleksandrit te Madh' ne Derbent[The Gates of Alexander have been identified(?) with the Caspian Gates of Derbent]. Derbenti ishte ne itinerarin e Lekes se Madh ne fushaten e tij ne Babiloni. Harta e Herefordit flet per Leken, fortifikimet dhe 'Porten' e ndertuara prej tij, 'Lisat Orakullare', 'Altaret prane Lisave' etj.

2.
Mbas Lekes, ne shekullin 3 para eres sone u krijua nje shtet i ri i quajtur "Caucasus-Albania", qyteti Derbent ndodhej ne kete shtet. Ne stemen e sotme te ketij qyteti eshte "Porta e Lekes" dhe "Felini".
Ngjitja eshte foto nga www dhe paraqet "Porten e Lekes se Madh"

3.
Emrat e vendeve Derven, Kulm i Dervenit etj. ne zonen Mat-Kruje ?

Ne fleten http://www.fallingrain.com/world/AL/42/Derven.html per "Dervenin" thuhet se quhet edhe "Drujaj". Aty prane ndodhet fshati i quajtur "LIS". Fotot e "GoogleEarth" nga Derveni-Kruje tregojne se ne Derven-Kruje tregetohet "Qymyr-Lisi".
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2014, 11:38   #49
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dodona

. . . vijon

1.
Leka i Madh eshte konsideruar si Herkuli (shih ngjitjen)
2.
Aleksandri i Madh konsiderohet HERO i te gjitha besimeve: Hebreje, Kristjane dhe Muslimane.

Keto mendime lexohen ne(ngjitjen) fleten nr. 3 te librit:


-------------- Libri ----------------
Titulli: Alexander's Gate
Autori: Andrew Runni Anderson
Publ. : Medieval Academy of America (26 Sep 2013) ribotim i 1932.
-------------------------------------
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2014, 16:37   #50
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET
****Copyright****
Te tjeret, me autoritetin e Homerit (Iliada 16 f.284-287) dhe Hesiodit i mveshin ndertimin e ketij orakulli , Pellazgeve, kombit me te vjeter nga te gjithe kombet qe ka ekzistuar ne Greqi, nga ku Jupiteri mori epitetin Pellazgjik.

Personat ose prifterinjte qe leshuan te paret orakullin disa mendojne se jane Helli ose Selli (Iliada f.288); por eshte konfirmuar se para kohes se Selleve, ceremonite ne keto tempuj beheshin nga vajzat e Atlasit te quajtuar pa ndonje ndryshim si Atlantide, Plejada, Columba ose Dodonide. Sidoqofte, nuk ka asnje dyshim se ne kohet e mepasme orakujt interpretoheshin nga tre gra plaka.

Profetet e tempullit quheshin rendomte Tomuri, profeteshat Tomura, nga Tomurus, nje mal ne Thesproti, ne rreze te te cilit qendronte tempulli; dhe aq shpesh perdorej kjo fjale sa qe u be e rendomte per te thirrur cdo profet.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET
Vec komenteve me lart, arsyeja pse postova ne kete teme eshte se se nena/gruaja e Dardanit qe nje Hesperide dhe Dodonide (priftereshe e pare) e Dodones. Si e tille qe edhe Pellumbeshe, qe perseri na jepet si zogu qe me gjuhen e vet deklaronte vullnetin e Zotave.

Ne Anglisht perdoret nje folje shume interesante per menyren qe zogjte komunikojne.

A BIRD CRIES- qan/therret.
Me poshte po vendos nje monedhe te Trojes Dardanos qe daton disa qindra vjet para eres sone:

TROAS. Dardanos. Tetartemorion (Circa 475-450 BC).

Obv: Cock standing left.
Rev: Incuse calf“s head left.
SNG München 173.
Condition: Good very fine.
Weight: 0.2 g.
Diameter: 7 mm.


Nuk dallohet mire se cfare eshte ne anen e pasme (pershkrimi thote VIC. Vici duke qene i vogli u kaut/buallit, sikur ne monedhen e Durresit ka te beje me Bir-in. ) Perqasja me vicin/kaun do jete bere nga paralelizmat mbase te gabuar dhe arbitrare, qe ne gjuhen e disa populjve e lexojne Dard si Taur/Tor(ro). Nuk eshte per t'i lene pas dore edhe nje perqasje tjeter me te qarte qe mbeshtet supozimin e Cabejt se Dard=Dardhe. Nje autor shume i degjuar ne fushe te mitologjise shenon se ne nje zone te Greqise kishte nje sanktuar dedikuar Dardhes ose Apise. Sigurisht qe popujt buallnjohes, e quajten Bull e mbas edhe Pul, nga ku nxorren Taurus/Saturn dhe Pul/Apollo/gjel.

Nderkohe faqja e perparme na deften jo nje Gjel sikurse e kane identifikuar, por nje Pellumb - Dodoniden. Shiko citimin e dyte me lart.

I ngjason ndokujt Tomorri->Tomir me Tomis?

******* Copyright********
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2014, 17:33   #51
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Mund te kuptohet se Aziatet/Getet mund te mos ishin te njohur me pellumbat. Zogu ne monedhen me lart mund te ngaterrohet me pulen po te mos veresh qe nuk ka as kreshte minimale, qe bishtin (ndryshe nga pula) e ka te hapur si elpaze, dhe se flatrat paresore i ka aq te gjata sa duhet per te mundesuar fluturimin. Une nuk e di nga vjen pula (zbutja domestike ciles kafshe te eger), por sipas monedhes qe po vendos me poshte, qe me siguri i takon peridudhes se geteve pas eres sone, pellumbi u zevendesua me pule. Qe jane gete ma deften pantera. Ne librin e Historise se Britanise shenohet qarte se tri bijte e Brutit kishin luane (Skocia/Albania, Anglia dhe Kolumria). Ndersa Wellsi ka pantere. Katrori ku hyn koka e panteres me deften per Dardhen. Dardhanine. Koha kur datohet kjo monedhe duhet te na tregoje kur eshte marre dardania nga gotet.

description

GREEKS
TROAS
DARDANOS. Diobol (1.39 g). Vs:. Head of a cock n r. Rs: Frontal panther head in carved square. SNG Cop ​​-, BMC -, SNG Aul. -; Klein -, SNG München -. RRR! Light Tone, ss

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2014, 08:19   #52
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 381
Thanks: 49
Thanked 64 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Dodona

A ka balto-skite ne Dodone o heej?

Nese jo, pritne tani kreksin me 300 balto-skite te vije te pushtoje Dodonen!!!
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 01:21   #53
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dodona

ai Dodonen e ka "kolevke" balto-skito avaro slave, ben se s'ben pa e c'liruar.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 13:10   #54
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Zet: Eustasi mendon se keto dy perralla kane dale fale koincidences qe nje fjale ne gjuhen Molose ka dy kuptime te rendesishme: Grua Plake dhe Pellumb.
Zet ulu nqs se je ne kembe(lol), sepse nga ai informacion po te jap etimologjine e fjales DODONE.

Nga fjalori :

DUDI f.
1. zool. Kumri. Kėndon dudia.
2. fig. bised. Vajzė a grua shumė e bukur e tėrheqėse. Mos na qaj nuse dudia. kr. pop. Shkon dudia e me gojė s'u flet. kr. pop.
3. vjet. Pėrdorej pėr t'iu drejtuar me nderim grave myslimane tė shkuara nė moshė zonjė. Kėrkonin hanko dudinė.
Dodona qe ne fakt tek postimi i pare i Ajnejt eshte ''Emri Greqisht: Δωδωνη'',pra shkruhet me ω vlera e vjeter e te ciles ka qene u ne shqip dhe me vone eshte ndryshuar.Si perfundim:

Δωδωνη = Dudona ,Dudi + ona , Kumrija / plaka. Vendi i Kumrise /Plakes.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 14:20   #55
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

E di, Ikthus.

Ka qene nje anetar ne forumin tjeter, Sulioti ne mos gaboj dhe e kam pyetur gjere e gjate per Dudite, te cilat sipas tij ecin verdalle zones ku mendohet te kete qene Dodona. Jane ne forumin tjeter.

Cfare ka ne kete teme, eshte shume shume me teper se kaq. Nuk guxoj te elaboroj pasi shkrimet e mija jane marre dhe transformuar ne punime pa vlera wishy-washy te gazetave, revistave, ose poste forumesh e facebooks te personave te pandergjegjshem.

Di ndonje nga del etimologjia e Donna (it) ose Dame(engl.)?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 16:50   #56
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

domina(lat), pra e zonja e domus-shtepise. por dime qe domus jep duomo, eshte e njejta gje, pra kemi uomo.
donna dhe uomo kane te njejten etimologji.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 19:31   #57
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
domina(lat), pra e zonja e domus-shtepise. por dime qe domus jep duomo, eshte e njejta gje, pra kemi uomo.
donna dhe uomo kane te njejten etimologji.
Nah. Si etimologji kot me duket. Dom/us, dhoma, daj, ndarje, domicile, domain -> keto kane rrenje te perbashket.

Po dame/uomo, si lidhen me daj/ndaj pra edhe me Domus/domestic? Si zor.

Pyeta, sepse per nje moment mendova se popuj te tjere mund ta kene interpretuar si Do-Dona/Doma, Da-Dona (nga Zonja)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 19:54   #58
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nah. Si etimologji kot me duket. Dom/us, dhoma, daj, ndarje, domicile, domain -> keto kane rrenje te perbashket.

Po dame/uomo, si lidhen me daj/ndaj pra edhe me Domus/domestic? Si zor.

Pyeta, sepse per nje moment mendova se popuj te tjere mund ta kene interpretuar si Do-Dona/Doma, Da-Dona (nga Zonja)
mund te te duket kot por nuk eshte.

domina ne latinisht eshte donna, dhe domino eshte uomo(ose dominus ne lat/klasiken) pra zoteri, padron(i shtepise).
e riperseris dhe si ka kaluar nga domus---->duomo--->uomo.
domus eshte shtepi, jo tek nje dhome.

duomo ka dhe kuptimin tjeter, si shtepi e zotit( dmth objekti kryesor kishtar i nje qyteti te madh, il duomo di milano psh).

signore ka kuptim te dyfishte, ashtu si ne shqip, zot dhe zoteri.domestico, dominare, dominio, domicilio etj etj jane te gjitha derivate te domus. perfshire domenica, dita e zotit, cioe' il giorno del signore(dominus).

derivatet ne anglisht dhe frengjisht as qe me interesojne fare, jane gjuhe te reja, dhe bastarde, per ti futur ne loje.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 20:00   #59
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
mund te te duket kot por nuk eshte.

domina ne latinisht eshte donna, dhe domino eshte uomo(ose dominus ne lat/klasiken) pra zoteri, padron(i shtepise).
e riperseris dhe si ka kaluar nga domus---->duomo--->uomo.
domus eshte shtepi, jo tek nje dhome.

duomo ka dhe kuptimin tjeter, si shtepi e zotit( dmth objekti kryesor kishtar i nje qyteti te madh, il duomo di milano psh).

signore ka kuptim te dyfishte, ashtu si ne shqip, zot dhe zoteri.domestico, dominare, dominio, domicilio etj etj jane te gjitha derivate te domus. perfshire domenica, dita e zotit, cioe' il giorno del signore(dominus).
Nje gje duket qarte qe eshte fjale e huajtuar ne latinisht, me kuptim te vendosur ne nje nga epitetet sekondare.

Ka shume mundesi qe Dodona te jete altari "ndertesa' e Zojes dhe te Birit (Dardanit), mirepo nuk e vertetoj dot.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 20:05   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dodona

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nje gje duket qarte qe eshte fjale e huajtuar ne latinisht, me kuptim te vendosur ne nje nga epitetet sekondare.

Ka shume mundesi qe Dodona te jete altari "ndertesa' e Zojes dhe te birit (Dardanit), mirepo nuk e vertetoj dot.
ndoshta, ka te ngjare....perderisa duomo eshte shtepia e zotit, ne fillim duhet te kete qene e zojes.

perpara se te ishte e zeusit, dodona ishte e nje femre.

problemi eshte se une nuk shkoj dot me tej se domus, da dove cazzo proviene sta parola?

di vetem kaq qe domus ishin shtepite e te pasurve...dom i thone dhe sllavet shtepise, po keta kokpalare e kan huazuar fjalen, ku kishin shtepi keta te eger ne hapesirat e azise.


varet sa e lashte eshte fjala shqipe dhome?, a ishin shtepite fillestare me tek nje dhome?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur