Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Projektet e Arkitekturės dhe Lajmet e Zhvillimit Urban.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-08-2017, 00:20   #81
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Nuk ke pse zhytesh.

Shqiperia ka patur tre qytete kryesor historik Beratin, Durresin, Shkodren dhe ndoshta deri diku Dibren dhe Gjirokastren. Qytetet e tjere jane sa per te mbushur harten, tani vone kane marre rendesi administrative.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2017, 00:26   #82
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,815
Thanks: 8,666
Thanked 7,589 Times in 4,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Shqiperia ka patur e do te kete qytete shum te bukur e me vlera jo vetem arkiteturale por edhe me histori, qyteterim dhe planifikim urban mjaft specifik e shum te vecante ne Ballkan...... e keto qytete edhe pse te zbehur deri diku nga harta gjeopolitike ruajne dhe mbeten pika referimi.....per gjeneratat.

Nuk dua te vendos krahasime me Beratin (se sygricet kane metodat e tyre te perceptimit dhe shijes).....ata nuk dine me shum per Shkodren, Prizerenin, Gjakoven, Manastirin, Strugen, Ulqinin, Janinen, Drishtin, Voskopojen, Kosturin... etj etj...me te cilet me te drejte duhet te krenohemi e tua tregojme dashamiresve te kultures tone me krenari.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2017, 00:38   #83
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Flasim per qytetet kryesor Col, nuk flasim per qendra banimi.

Pervec Shkodres ata te tjeret qe ke permendur jane thjesht qendra banimi me lulezim te perkoheshem te percaktuara nga ndryshime administrative neper kohe. Merrnin rendesi dhe shuheshin ne varsi te ndryshimeve politike dhe reformave ekonomike te kohes.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2017, 01:15   #84
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Genealogie.

Encheleus
Autarieus
Dardanus
Maedus
Taulas
Perrhaebus

Partho
Daortho
Dassaro

Kjo goca e fundit,thone ka banuar apo ka qene FISI i SAJ nga Berati.


LOQET ne kampet e punes dhe perqendrimit nuk i mesonin dot.

PS: noten se jom i kputur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 22:21   #85
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

ore berat ne pellazgjishte u thonin lopeve?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 30-08-2017, 01:20   #86
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Nuk kane pasur LOPE,pellazget ne ate kohe.
Sot kane me bollek por te ngordhura.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 14:53   #87
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin


Agjencia japoneze pėr turizmin “JATA” ka publikuar listėn e qyteteve mė tė bukur nė botė ku nė vendin e dytė ėshtė edhe qyteti i Beratit, i cili ėshtė futur nė kėtė klasifikim pėr vlerat arkitekturore dhe kulturore qė posedon.
Duke bėrė njė pėrshkrim te Beratit, JATA shkruan: “Mangalemi, qyteti i vjetėr i Beratit, shtrihet nė brigjet e Osumit dhe ėshtė pjesė e trashėgimisė botėrore tė UNESCO-s. Nė periudhėn e mesjetės ishte qytet kufitar i Perandorisė Bizantine, fakt qė e dėshmon edhe kalaja e qytetit”.
Shtėpitė e ndėrtuara njėra mbi tjetrėn, qė asnjė piktor s’do t’i vendoste dot aq bukur, i kanė dhėnė emrin Beratit*“Qytet i njė mbi njė dritareve”.
Rrugicat e kėtyre lagjeve janė tė shtruara me kalldrėm, ku mjeshtrit beratas punimin e gurit ua kanė lėnė trashėgim brezave mė tė rinj. Muret e shtėpive janė tė ndėrtuara me gurė tė skalitur ku shkėlqejnė nga bardhėsia e gėlqeres. Ajri i pastėr i pishave pėrreth, gjelbėrimi i tyre i pėrhershėm, kodrat e veshura me fiq e ullinj, xhamitė e bukura dhe tė lashta nė qendėr tė qytetit, ku ndėr mė tė njohurat janė, Xhamia Mbret (1512) Xhamia e Plumbit (1555), Xhamia e Beqareve (1827) si dhe Xhamia e Celebi Hysen Pashes (nipi i Kara Mahmud Pasha) nė lagjen Murat Celepias, janė dėshmia qė qytetarėt beratas si gjithė qytetarėt e tjerė tė Shqipėrisė jetojnė nė harmoni me njeri-tjetrin pa dallim feje. /living/
________________________________________
http://telegrafi.com/berati-dyti-buk...teve-te-botes/
_________________________________________

Ju lumte beratas !
Me ka rene rasti te rri ca kohe ne Berat nderkohe ,qe punoja aty. Vizitova kalane dhe kete lagjen poshte saj. Une nuk e kam lexuar kund kete super relativen.Per te qene me kembe ne toke.Bota ka shume e shume mrekullira.Berati eshte i bukur sepse ka karakteristiken e vet.Ajo i dyti apo i pari per mua eshte fryrje dhe pse me vjen mire se jam Shqiptar. Ky eshte mendimi i nje agjensije turistike dhe kaq.Kush ka pare Gjirokastren do te te thoshte direkt, mos keput peralla. Nuk kane te krahasuar.Ne qoftese Berati ka vetem lagjen nen kala qe ka nje bukuri te rralle per pozicionin qe ze, Gjirokastra eshte e tera me shtepi te tilla.Nuk flas per sot kur cdo gje e ka mbuluar betoni.Nje turist dikur (dhe ai me duket japonez), ne vitet 70 pat thene per Gjirokastren.Ketu ne rruge tek Viroi ,para se udhetarit t'i shfaqet pamja e qytetit, une do vija postobllok dhe do te kerkoja te paguanit para po do deshet te vazhdonit rrugen per ne Greqi apo Sarande, vetem per ta kundruar qytetin nga poshte (pa hyre ne qytet). Eshte per te ardhur keq qe shtepite nen kalane e Beratit jane ne nje gjendje te mjerueshme nga ana strukturore. Shume nga ato shtepi ne 2013, nuk banoheshin nga njerez dhe nuk e di se si jane sot. Ne ate kohe mendova se duhej nderhyrje urgjente.Mos thote njeri qe s'ka fonde.Fonde ka dhe kur nuk ka gjenden po te duash, sic i gjeti Bashkia, qe vajti dhe hodhi ne hale 1 milion e kusur euro per t'i bere "Restyling" nje cope rruge hyrese ne Berat (2014-2015).Kete projekt te "Restyling",Osumi ja shperbleu me permbytje ca kohe me pas.1 milion apo 2 milion euro mbase jane pak, por per te filluar jane mire. Se nuk te jep njeri direkt 100 apo 300 milione te tallesh . Kane marre lemerine nga Greku qe i doli vrime e zeze Europes. Ajo qe vlen vertet te thuhet eshte se Berati/zona e Beratit dhe rreth tij/,eshte zone me energji te larte . Keto zona jane te rralla ne bote. Ne Bullgari psh.ka dy te tilla. Duke lexuar kete fakt /zone me energji te larte apo zona spirituale/,me vajti direkt mendja tek fakti qe Berati ose zona rreth tij eshte afer me Malin e shenjte te Shqiptareve, malin e vetem qe shqiptaret i drejtohen me emrin BABA. Malin e Tomorrit - Dodonen Pellazge.
D.m.th e thene pak me troc, kur shkruajme mire bejme, sepse eshte vendi yne dhe duhet te jemi krenare , por duhet t'a shohim realitetin drejt ne sy, se perndryshe genjejme vetem dhe robi nuk mund te ngopet dot me luge te zbrazet.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 17-09-2017 nė 15:03
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 14:57   #88
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,523
Thanks: 2,450
Thanked 1,536 Times in 753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Lonely_lion, a nuk jane shtepi private keto? Nqs po, perse duhet te harxhoje qeveria fonde per te ristauruar shtepi private te cilat kane pronaret e tyre? Nqs behet fjale per muzeume, atehere po, por prona private ngelet pikerisht e tille dhe eshte e drejta si dhe detyra e pronarit te vete te beje c'te doje me te.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 16:09   #89
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Lonely_lion, a nuk jane shtepi private keto? Nqs po, perse duhet te harxhoje qeveria fonde per te ristauruar shtepi private te cilat kane pronaret e tyre? Nqs behet fjale per muzeume, atehere po, por prona private ngelet pikerisht e tille dhe eshte e drejta si dhe detyra e pronarit te vete te beje c'te doje me te.
Esther! Te thashe qe ishin ne gjendje te keqe dhe shume nuk kishin banore brenda.Ajo zone me c'di une eshte nen mbrojtjen e UNESCO. Per shtepi te tilla qe nuk jane thjesht shtepi por identitet kombetar, ne te gjithe boten shteti investon para, qe i kthehen pas 100 fish.Banoret dhe te duan te investojne ne ato shtepi, e para nuk munden sepse projektet i ben Instituti i Monumenteve te Kultures e dyta ec e merr leje, po ta dhane dhe e treta nuk eshte e kollajte sepse punimet kerkojne miliona per vete karakteristiken qe kane dhe pozicionin ku ne shume vende do i transportosh materialet me krahe se s'ke mundesi tjeter.
Po te jap nje link qe snuk ka lidhje me temen,
Kodi:
https://www.exposingtruth.com/105-photos-stonehenge-constructed-modern-times/
, qe mund te jete dicka e re per ty. Une dija vetem nje pjese te asaj qe eshte bere.Keta dhe betonin e kane mbushur se jashtmi me llac , qe te duket gur.

Ta dhashe linku qe te kuptosh se si investohet per te bere te paqenen te qene dhe c'duhet te beje shteti Shqiptar qe e qena mos behet e paqene.

Po te me lexoje me kujdes kam permendur aty qe u be "Restyling" i nje cope rruge ne 2015, qe ishte mire e bukur ne 2015.Une s'kam vajtur me ne Berat ta shoh se c'kane kaurdisur. Dhe e fundit nga Tirana.... Erion Veliaj qahet se s'ka leke per shkolla te reja ne Tirane dhe harxhon te themi minimumi 5 milion euro(kjo me duket ka qene vetem faza e pare se per fazen e dyte s'e di se sa u harxhuan plus qe do harxhohen akoma dhe akoma te tjera), per t'i ndryshuar nje cike formen sheshit qendror te Tiranes,qe Lul Basha harxhoi plot e plot para per ta bere qe ti ngjante nje linesi (sic u shpreh - Ben Blushi). Nderkohe nga na tjeter Erioni me keto leke qe u hodhen ne h@le per sheshin qe nuk ishte hic imediat(prisnin shqiptaret dhe nja 2-3 vjet se s'i priste barku),kishte bere nja 2 apo 3 shkolla ne Tirane.Ka kaq kohe qe i qan zemra djalit per punen e shkollave!Eh.....Por jo...se Erioni meqe nuk na merrka dot kredi Bashkia se shkollat i ka ajo dhe nuk ja kalonka dot Ministrise sic i kane qene me pare (ose t'ja kaloje per aq kohe sa Ministria te marri kredi),ka dale me versionin qe keto leke do ja marre me perqindje atyre qe kane (bankave ose biznesmeneve - se me sa perqindje kete e di ai - se helbete do i paguajme ne).Bile te fundit fare... do e ngreje taksen e ndertimeve te pallateve ne Tirane, nje pallat mesatar 1 milion Euro dhe me to sikur ka ndryshuar mendje te beje shkolla (kete takse do e paguaje bisnesmeni,qe do ngrere ne menyre fiktive cmimin e banesave dhe do e paguajne dyfish shqiptaret,qe do blejne shtepi). Pra leket kur i do b@tha i gjejne por per te bere "Restyling",qe t'ju japin tendera kompanive te tyre dhe te marrin pjesen e tyre.Aplikim i teorise "Restyling" eshte rilyerja e fasadave te Pallatave Agimi,qe i kish pikuturuar Edi Rama vite me pare. Shqiptaret harrojne kollaj dhe krahasojne gjerat :ky ka bere me shume ose me pak se cfare beri ai i pari dhe jo c'duhet bere realisht.Per hir te te vertetes,shqiptaret s'e kane ide origjinale te tyren "Restyling".Jo,jo! Kjo metode ka vite,qe eshte shfaqur ne disa vende Europiane, por shqiptaret e kopjojne dhe aplikojne ne menyren me hajdutce te mundeshme.Besoj se te sqarova.
Une nuk e di di se ku rron ti. Mbase ne USA. Ata si kombi me i "varfer dhe me i prapambetur ne bote" vite e vite pare ...Ca njerez idealiste bene kushtetuten e USA, per te qene te gjithe te barabarte para ligjit (te pakten me letra) dhe per t'e mos ndryshuar ligjet cdo vit.Ne USA per Y ligj/problem/cenim te drejte etj. thuhet bije ne kundershtim me Nenin X te Kushtetutes se USA dhe mbyllet debati pa filluar.Sepse Kushtetuta per ata eshte ligji i ligjeve. Pikerisht mbi bazen te drejtave dhe detyrimve te kesaj Kushtetute ata kane cuar para gjykates per ligj antitrust , dy njerezit me te pasur /simbolet e USA ne te gjithe boten/ Fordin dhe Gates. Sepse ne USA ka nje parim.Shtet i fuqishem pastaj individ(bisnesmen) i fuqishem.Po mos ta kishin kete parim as Fordi as Gates nuk do thirreshin kurre ne gjyq.Ne na ka ngel ora tek parimi i Sali Berishes, qe e thote pa ju dridh hic qerpiku dhe sot e kesaj dite: Individ(bisnesmen) i fuqishem pastaj Shtet i fuqishem. Mortja ne per mend qe kemi.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 16:23   #90
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Me ka rene rasti te rri ca kohe ne Berat nderkohe ,qe punoja aty. Vizitova kalane dhe kete lagjen poshte saj. Une nuk e kam lexuar kund kete super relativen.Per te qene me kembe ne toke.Bota ka shume e shume mrekullira.Berati eshte i bukur sepse ka karakteristiken e vet.Ajo i dyti apo i pari per mua eshte fryrje dhe pse me vjen mire se jam Shqiptar. Ky eshte mendimi i nje agjensije turistike dhe kaq.Kush ka pare Gjirokastren do te te thoshte direkt, mos keput peralla. Nuk kane te krahasuar.Ne qoftese Berati ka vetem lagjen nen kala qe ka nje bukuri te rralle per pozicionin qe ze, Gjirokastra eshte e tera me shtepi te tilla.Nuk flas per sot kur cdo gje e ka mbuluar betoni.Nje turist dikur (dhe ai me duket japonez), ne vitet 70 pat thene per Gjirokastren.Ketu ne rruge tek Viroi ,para se udhetarit t'i shfaqet pamja e qytetit, une do vija postobllok dhe do te kerkoja te paguanit para po do deshet te vazhdonit rrugen per ne Greqi apo Sarande, vetem per ta kundruar qytetin nga poshte (pa hyre ne qytet). Eshte per te ardhur keq qe shtepite nen kalane e Beratit jane ne nje gjendje te mjerueshme nga ana strukturore. Shume nga ato shtepi ne 2013, nuk banoheshin nga njerez dhe nuk e di se si jane sot. Ne ate kohe mendova se duhej nderhyrje urgjente.Mos thote njeri qe s'ka fonde.Fonde ka dhe kur nuk ka gjenden po te duash, sic i gjeti Bashkia, qe vajti dhe hodhi ne hale 1 milion e kusur euro per t'i bere "Restyling" nje cope rruge hyrese ne Berat (2014-2015).Kete projekt te "Restyling",Osumi ja shperbleu me permbytje ca kohe me pas.1 milion apo 2 milion euro mbase jane pak, por per te filluar jane mire. Se nuk te jep njeri direkt 100 apo 300 milione te tallesh . Kane marre lemerine nga Greku qe i doli vrime e zeze Europes. Ajo qe vlen vertet te thuhet eshte se Berati/zona e Beratit dhe rreth tij/,eshte zone me energji te larte . Keto zona jane te rralla ne bote. Ne Bullgari psh.ka dy te tilla. Duke lexuar kete fakt /zone me energji te larte apo zona spirituale/,me vajti direkt mendja tek fakti qe Berati ose zona rreth tij eshte afer me Malin e shenjte te Shqiptareve, malin e vetem qe shqiptaret i drejtohen me emrin BABA. Malin e Tomorrit - Dodonen Pellazge.
D.m.th e thene pak me troc, kur shkruajme mire bejme, sepse eshte vendi yne dhe duhet te jemi krenare , por duhet t'a shohim realitetin drejt ne sy, se perndryshe genjejme vetem dhe robi nuk mund te ngopet dot me luge te zbrazet.

Luan i vetmuar, modestia jote eshte shembullore, por nuk po e kuptoj dot burimin e modesis tende.

Eshte mos njohja e mire e historise, apo mosnjohja e vlerave qe vlerson historia. Pra ti ose nuk di mire historin, ose nuk di mire se cfare vlereson historia, pra cilat jane vlerat qe krijojne histori. Se te krahasosh Beratin me Gjirokastren eshte si te krahasosh Akropolin e Athines me hotel Rogner ne Tirane.

E pra te dyja objekte jane, por kane vlera historike te pa krahasueshme me njera tjetren. Ne Berat flitet per arkitekture dhe sisteme akitekturor ndertesash banimi dhe publike, kur ne pjesen me te madhe te Evropes jetohej akoma ne kasolle me kashte.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 19:25   #91
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Luan i vetmuar, modestia jote eshte shembullore, por nuk po e kuptoj dot burimin e modesis tende.

Eshte mos njohja e mire e historise, apo mosnjohja e vlerave qe vlerson historia. Pra ti ose nuk di mire historin, ose nuk di mire se cfare vlereson historia, pra cilat jane vlerat qe krijojne histori. Se te krahasosh Beratin me Gjirokastren eshte si te krahasosh Akropolin e Athines me hotel Rogner ne Tirane.

E pra te dyja objekte jane, por kane vlera historike te pa krahasueshme me njera tjetren. Ne Berat flitet per arkitekture dhe sisteme akitekturor ndertesash banimi dhe publike, kur ne pjesen me te madhe te Evropes jetohej akoma ne kasolle me kashte.
Peshkaqen33. Nuk kuptoj nje gje.Nuk do te lexosh apo cfare? Me duket se u shpjegova qarte.Te thashe qe ne Berat kam qendruar ca kohe, nja dy muaj,gati 3.Pervec lagjes nen kala (Celepias?), si lagje e plote dhe e shtepive brenda ne kala, ne mos gaboj ka dhe ca te tjera te shperndara ne Berat.Kurse ne Gjirokaster(me vjen keq qe sot e ka mbuluar betoni) ka lagje te tera.Te themi deri ne vitet 90, mbi 85% e Gjirokastres ishin shtepi guri.Nuk e di ne ke qene ne Gjirokaster ndonjehere.Ne Gjirokaster ka shtepi aq te vjetra sa ty nuk ta pret mendja.Te te them 250 vjecare mos te te them 300 vjecare e kusur vjecare.Shtepi si e Zekate, Angonate,Kabilate,Lulate,Mullalatos, Selfate etj. etj. ne Berat nuk gjen.Keto qe po te permend jane keshtjella,nuk jane shtepi.Lexome me kujdes njehere pastaj e diskutojme modestine.Ne forum ka nje teme per Gjirokastren.Postimin e fundit e kam bere une.Nga kerkimet arkeologjike te bera ne kala te Gjirokastres ne 1982,kane gjetur material arkeologjik qe daton ne shekulli III-IV para eres sone.Lexoje ketu
Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1265464#post1265464
Pra dhe Gjirokastra eshte e lashte sa dhe Berati ne mos dhe me teper. Une i dua te dy qytetet sepse eshte vendi im, eshte Shqiperia.
Citoj ato qe ke thene...
Citim:
E pra te dyja objekte jane, por kane vlera historike te pa krahasueshme me njera tjetren. Ne Berat flitet per arkitekture dhe sisteme akitekturor ndertesash banimi dhe publike, kur ne pjesen me te madhe te Evropes jetohej akoma ne kasolle me kashte
Mua me pelqen t'a mbur vendin tim por brenda limiteve qe mund t'a mburr, ne menyre qe te kem mundesi dhe fakte te vertetoj ate qe po them.Me kete qe ke postuar dhe ke te drejte dhe s'ke te drejte.Sepse pervec Kalase ne Berat dhe shtepive apo kishave brenda saj(qe nuk di se sa vjecare mund te jene),nuk besoj se do gjesh objekte te tjera qe t'a vertetosh ate qe ke thene.Po t'a rri-theksoj: Shtepi me te vjera akoma ne kembe mund te gjesh ne Gjirokaster sesa ne Berat.Tani Ok. Ja nje i huaj po viziton Beratin dhe ti i thua vendi im, Berati i njohur per arkitekture dhe planifikim dhe ato fjalet, qe i the me siper...Ai do te thonte: Ok . Me trego nje shtepi apo ndertese 500 apo 600 vjecare qe eshte akoma ne kembe.Ose me trego nje lagje me kanalizim dhe rruge 500 vjecare. Cfare do i tregoje ne Berat? Po ja te themi se ai tipi do te qellonte nga Bolognia(Itali) ku Universiteti eshte themeluar ne 1088, ku gjen ate kullen Garisenda te ndertuar rreth 1109 -1119(me te pjerret se Pizes,se namin ka ajo),ndertesa, kanalizime,rruge disa shekullore mbase dhe mbi 800 vjecare? Po sikur ai tipi te ishte roman (Roma - Itali) , qe eshte qyteti i pare ne bote para Krishtit me 1 milion banore, ku akoma ka kanalizime te asaj kohe,(nuk po numeroj ndertesat), ku pastrimi i ujit behej me sfera argjendi, qe ishin te paret qe kane shkruar ligje dhe ku bordellot ishin me license? Po sikur ai tipi te ishte prej Siene apo Lecce apo prej Pize? Nuk po hamendesoj me se nga mund te ishte ai tipi. Keta tipat mund t'a dokumentojne ate qe thone dhe me shkrim dhe me objekte.Kurse ne per Beratin nuk mund t'i dokumentojme atij as qe nja 30 vjet me pare kishim nje Kombinat Tekstili, qe vishte gjithe Shqiperine(qe eshte bere si kasolle sot),lere me t'i mundnim t'i dokumentonin hekurudhen/dekovilin qe ndalonte ne Berat(ne mos gaboj tek shtepia e familjes Kadiu) dhe lidhte Beratin me Tiranen,Vloren,Selenicen ne vitet 1916 (koha e Austro-Hungarezeve).Kete nuk besoj se e dije . Ndaj i dashur, kur flas me nje te huaj mendoj cfare ASI do kem nen menge,si te gjej nje menyre te zgjuar t'i tregoj historine e neperkembur te vendit time (ndryshe nga c'fare ja kane servirur atij deri me sot), qe vertet t'a le me goje hapur.Se t'i them Homeri,Orestiada e lashte, apo Dodona kam hall se do me vere doren ne balle per te pare s'e mos kam temperature.Na i kane zene me kohe greket keto shpjegime dhe ai i tipi ate historine qe kane shkruar greket di,sado te lodhem e djersij une t'ja shpjegoj ndryshe.
Po e mbyll me nje paragraf,qe pak a shume eshte keshtu (Kronike ne Gur-I.Kadare);po e citoj.... "dhe keshtu i mrekulluar po njekohesisht i terrorizuar prej kujtimit te tyre(plakat e qytetit), une shkrova kroniken e qytetit tim,qytetit ndoshta me te cuditshem ne bote,ku po te qellonte te rrezoheshe ne rruge ne vend te bije ne kanalin ndane rruges kishte rrezik te perfundoje ne catine e ndonje shtepie".Nuk e di pse me ka mbetur ne koke prej vitesh ky paragraf.Por kete po, kete akoma une mund t'ja vertetoj dhe tani qe flasim atij tipit nga Bolognia, Roma, Lecce, Pizza,Siena apo ngado qofte.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-09-2017 nė 19:28
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 22:26   #92
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Luan, historia nuk eshte fustan qe ta veshesh per tiu mburrur botes, por eshte nje fotografi e pleqeve te tu, ashtu sic jane te bukur apo te shemtuar, qe ti ua tregon te tjereve per ti ndihmuar te kuptojne orgjinen tende. U thua ja keta jane prindrit e mi, ky jam une dhe i le te gjykojne vete.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Peshkaqen33. Nuk kuptoj nje gje.Nuk do te lexosh apo cfare? Me duket se u shpjegova qarte.Te thashe qe ne Berat kam qendruar ca kohe, nja dy muaj,gati 3.Pervec lagjes nen kala (Celepias?), si lagje e plote dhe e shtepive brenda ne kala, ne mos gaboj ka dhe ca te tjera te shperndara ne Berat.Kurse ne Gjirokaster(me vjen keq qe sot e ka mbuluar betoni) ka lagje te tera.Te themi deri ne vitet 90, mbi 85% e Gjirokastres ishin shtepi guri.Nuk e di ne ke qene ne Gjirokaster ndonjehere.Ne Gjirokaster ka shtepi aq te vjetra sa ty nuk ta pret mendja.Te te them 250 vjecare mos te te them 300 vjecare e kusur vjecare.Shtepi si e Zekate, Angonate,Kabilate,Lulate,Mullalatos, Selfate etj. etj. ne Berat nuk gjen.Keto qe po te permend jane keshtjella,nuk jane shtepi.Lexome me kujdes njehere pastaj e diskutojme modestine.Ne forum ka nje teme per Gjirokastren.Postimin e fundit e kam bere une.Nga kerkimet arkeologjike te bera ne kala te Gjirokastres ne 1982,kane gjetur material arkeologjik qe daton ne shekulli III-IV para eres sone.Lexoje ketu http://www.forum-al.com/showthread.p...64#post1265464 Pra dhe Gjirokastra eshte e lashte sa dhe Berati ne mos dhe me teper. Une i dua te dy qytetet sepse eshte vendi im, eshte Shqiperia.
Citoj ato qe ke thene...
Te krahasosh Beratin me Gjirokastren eshte si te krahasosh fshatin me qytetin. Berati eshte themeluar si qytet 2400 vjete me pare dhe eshte qytet edhe sot. Gjirokastra ne kohen e Enverit mori statusin e qytetit se fshat ka qene. Kryeqender fshatrash. Deri ne fillimet e shekullit te XX me zor kapte 2000 banor. Me shume kishte dyqane Berati se sa kishte shtepi banimi Gjirokastra. Dhe ketu pa zene Punishtet zejtare dhe Hanet(hotelet taverne).

Berati ka nje histori te gjate, permendet qe nga gjigandet references historike. Ka nje histori antike, ka nje histori mesjetare teper te ndritur pastaj ka nje renie ndricimi gjate periudhes osmane domethene atehere kur Gjirokastra jote u krijua si fshat nga nje feudal Spahi qe kishke nje fortifikim maje nje kodre dhe poshte kasollet e argateve qe punonin, te cileve u binte bretku ne pune duke prashitur misrin ne fushat e Vjoses e te Drinos dhe nuk kishin takat te kendonin. Qe te emetonin ndonje cik kulture. Qe ti shplodhte argatet feudali spahi paguante Alit Beratin nga celepiasi i Beratit, qe tu kendonte ndonje kenge beratase, qe te gezonin pak fakiret argat. Me pak fjale kjo eshte historia e Gjirokastres Luan djali. Do kalonte kohe qe ti benin prej furi shtepit ata, se ne fillim prej kallamishte i kishin.


Mos ti futemi kultures... Ti ke te drejte, se nuk ka asnje lloj studimi ne kete drejtim qe te orjentohesh, por Berati eshte kryeqendra kulturore e Jugut te shqiperise. Nese jugu i shqiperise ka nje gjuhe te unifikuar, kjo i dedikohet Beratit dhe kultures qe ai emetonte. Berati ka patur ndikim shume planesh ne te gjitha rrafshet shoqerore, si ne ato pragmatike te prekeshme sic ishte tregetia dhe ne ate kulturor. Berati eshte qyteti i vetem ne shqiperi e jugut bashke me Shkofren ne ate te veriut qe kane kenge qytetare.


Citim:
Mua me pelqen t'a mbur vendin tim por brenda limiteve qe mund t'a mburr, ne menyre qe te kem mundesi dhe fakte te vertetoj ate qe po them.Me kete qe ke postuar dhe ke te drejte dhe s'ke te drejte.Sepse pervec Kalase ne Berat dhe shtepive apo kishave brenda saj(qe nuk di se sa vjecare mund te jene),nuk besoj se do gjesh objekte te tjera qe t'a vertetosh ate qe ke thene.Po t'a rri-theksoj: Shtepi me te vjera akoma ne kembe mund te gjesh ne Gjirokaster sesa ne Berat.Tani Ok. Ja nje i huaj po viziton Beratin dhe ti i thua vendi im, Berati i njohur per arkitekture dhe planifikim dhe ato fjalet, qe i the me siper...Ai do te thonte: Ok . Me trego nje shtepi apo ndertese 500 apo 600 vjecare qe eshte akoma ne kembe.Ose me trego nje lagje me kanalizim dhe rruge 500 vjecare. Cfare do i tregoje ne Berat? Po ja te themi se ai tipi do te qellonte nga Bolognia(Itali) ku Universiteti eshte themeluar ne 1088, ku gjen ate kullen Garisenda te ndertuar rreth 1109 -1119(me te pjerret se Pizes,se namin ka ajo),ndertesa, kanalizime,rruge disa shekullore mbase dhe mbi 800 vjecare? Po sikur ai tipi te ishte roman (Roma - Itali) , qe eshte qyteti i pare ne bote para Krishtit me 1 milion banore, ku akoma ka kanalizime te asaj kohe,(nuk po numeroj ndertesat), ku pastrimi i ujit behej me sfera argjendi, qe ishin te paret qe kane shkruar ligje dhe ku bordellot ishin me license? Po sikur ai tipi te ishte prej Siene apo Lecce apo prej Pize? Nuk po hamendesoj me se nga mund te ishte ai tipi. Keta tipat mund t'a dokumentojne ate qe thone dhe me shkrim dhe me objekte.Kurse ne per Beratin nuk mund t'i dokumentojme atij as qe nja 30 vjet me pare kishim nje Kombinat Tekstili, qe vishte gjithe Shqiperine(qe eshte bere si kasolle sot),lere me t'i mundnim t'i dokumentonin hekurudhen/dekovilin qe ndalonte ne Berat(ne mos gaboj tek shtepia e familjes Kadiu) dhe lidhte Beratin me Tiranen,Vloren,Selenicen ne vitet 1916 (koha e Austro-Hungarezeve).Kete nuk besoj se e dije . Ndaj i dashur, kur flas me nje te huaj mendoj cfare ASI do kem nen menge,si te gjej nje menyre te zgjuar t'i tregoj historine e neperkembur te vendit time (ndryshe nga c'fare ja kane servirur atij deri me sot), qe vertet t'a le me goje hapur.Se t'i them Homeri,Orestiada e lashte, apo Dodona kam hall se do me vere doren ne balle per te pare s'e mos kam temperature.Na i kane zene me kohe greket keto shpjegime dhe ai i tipi ate historine qe kane shkruar greket di,sado te lodhem e djersij une t'ja shpjegoj ndryshe.
Cfare shkruan... 400-500 vjecare?!
Ke quan histori mor Luan?! Vetem periudhen e turqise?!
Po ate e dine dhe minjte e haureve qe pllakosi herresira ne shqiperi dhe ishte nje periudhe ku historia jone u njesua me historine e Turqise. Cfare historie kerkon ne ate periudhe ti? Ne ate periudhe shqiperia nuk prodhonte histori, shqiperia ishte e narkotizuar. Dhe me pas komunizmi po dihet cberi, ne vend te shkundte pluhurin dhe te pastronte kulturen tone, mori kazmen dhe e rrafshoi komplet. Por...
Berati nuk ka lindur 400 vjete me pare por 2400 vjete me pare. Ka nje 2000 historik te meparshem ku ti mund te krenohesh sa tu rrenqethet mishi te huajve.

Cfare ishin kishat e bizantit?!
Universitete ishini. ia di kuptimin fjales universitete ti apo jo? Te duket fjale e madhe keshtu pur nuk ia di kuptimin. Universitet do te thote shkoll nje drejtimeshe. E specializuar vetem ne nje lende. Dhe ajo lernde ne te gjitha universitetet e botes se asaj periudhe kohore ishte Theologjia. Prandaj mos me thuai mua universiteti i Bolonjes sikur ke zbuluar Hawardin.
Dhe Berati eshte mbushur plote me kisha bizantine, ku mesohej shkrimi, mesohej historia, kendimi kengeve kishtare, mesojej gjeometria metematika e keshtu me radhe. Po ty nuk ti ka treguar njeri keto gjera...


Citim:
Po e mbyll me nje paragraf,qe pak a shume eshte keshtu (Kronike ne Gur-I.Kadare);po e citoj.... "dhe keshtu i mrekulluar po njekohesisht i terrorizuar prej kujtimit te tyre(plakat e qytetit), une shkrova kroniken e qytetit tim,qytetit ndoshta me te cuditshem ne bote,ku po te qellonte te rrezoheshe ne rruge ne vend te bije ne kanalin ndane rruges kishte rrezik te perfundoje ne catine e ndonje shtepie".Nuk e di pse me ka mbetur ne koke prej vitesh ky paragraf.Por kete po, kete akoma une mund t'ja vertetoj dhe tani qe flasim atij tipit nga Bolognia, Roma, Lecce, Pizza,Siena apo ngado qofte.
Keto jane barsaleta ala Kadare, nuk me interesojne. Kadarene nuk e lexoj fare une. Se ai ka ate huqin e keq qe del cdo njezet vjete dhe kundershton ato qe ka shkruar njezet vjete me pare.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 20-09-2017 nė 01:19
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 00:03   #93
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Luan, historia nuk eshte fustan qe ta veshesh per tiu mburrur botes, por eshte nje fotografi e pleqeve te tu, ashtu sic jane te bukur apo te shemtuar, qe ti ua tregon te tjereve per ti ndihmuar te kuptojne orgjinen tende. U thua ja keta jane prindrit e mi, ky jam une dhe i le te gjykojne vete.
Te krahasosh Beratin me Gjirokastren eshte si te krahasosh fshatin me qytetin. Berati eshte themeluar si qytet 2400 vjete me pare dhe eshte qytet edhe sot. Gjirokastra ne kohen e Enverit mori statusin e qytetit se fshat ka qene. Kryeqender fshatrash. Deri ne fillimet e shekullit te XX me zor kapte 2000 banor. Me shume kishte dyqane Berati se sa kishte shtepi banimi Gjirokastra. Dhe ketu pa zene Punishtet zejtare dhe Hanet(hotelet taverne).

Berati ka nje histori te gjate, permendet qe nga gjigandet references historike. Ka nje histori antike, ka nje histori mesjetare teper te ndritur pastaj ka nje renie ndricimi gjate periudhes osmane domethene atehere kur Gjirokastra jote u krijua si fshat nga nje feudal Spahi qe kishke nje fortifikim maje nje kodre dhe poshte kasollet e argateve qe punonin, te cileve u binte bretku ne pune duke prashitur misrin ne fushat e Vjoses e te Drinos dhe nuk kishin takat te kendonin. Qe te emetonin ndonje cik kulture. Qe ti shplodhte argatet feudali spahi paguante Alit Beratin nga celepiasi i Beratit, qe tu kendonte ndonje kenge beratase, qe te gezonin pak fakiret argat. Me pak fjale kjo eshte historia e Gjirokastres Luan djali. Do kalonte kohe qe ti benin prej furi shtepit ata, se ne fillim prej kallamishte i kishin.


Mos ti futemi kultures... Ti ke te drejte, se nuk ka asnje lloj studimi ne kete drejtim qe te orjentohesh, por Berati eshte kryeqendra kulturore e Jugut te shqiperise. Nese jugu i shqiperise ka nje gjuhe te unifikuar, kjo i dedikohet Beratit dhe kultures qe ai emetonte. Berati ka patur ndikim shume planesh ne te gjitha rrafshet shoqerore, si ne ato pragmatike te prekeshme sic ishte tregetia dhe ne ate kulturor. Berati eshte qyteti i vetem ne shqiperi e jugut bashke me Shkofren ne ate te veriut qe kane kenge qytetare.
Cfare shkruan... 400-500 vjecare?!
Ke quan histori mor Luan?! Vetem periudhen e turqise?!
Po ate e dine dhe minjte e haureve qe pllakosi herresira ne shqiperi dhe ishte nje periudhe ku historia jone u njesua me historine e Turqise. Cfare historie kerkon ne ate periudhe ti? Ne ate periudhe shqiperia nuk prodhonte histori, shqiperia ishte e narkotizuar. Dhe me pas komunizmi po dihet cberi, ne vend te shkundte pluhurin dhe te pastronte kulturen tone, mori kazmen dhe e rrafshoi komplet. Por...
Berati nuk ka lindur 400 vjete me pare por 2400 vjete me pare. Ka nje 2000 historik te meparshem ku ti mund te krenohesh sa tu rrenqethet mishi te huajve.

Cfare ishin kishat e bizantit?!
Universitete ishini. ia di kuptimin fjales universitete ti apo jo? Te duket fjale e madhe keshtu pur nuk ia di kuptimin. Universitet do te thote shkoll nje drejtimeshe. E specializuar vetem ne nje lende. Dhe ajo lernde ne te gjitha universitetet e botes se asaj periudhe kohore ishte Theologjia. Prandaj mos me thuai mua universiteti i Bolonjes sikur ke zbuluar Hawardin.
Dhe Berati eshte mbushur plote me kisha bizantine, ku mesohej shkrimi, mesohej historia, kendimi kengeve kishtare, mesojej gjeometria metematika e keshtu me radhe. Po ty nuk ti ka treguar njeri keto gjera...
Keto jane barsaleta ala Kadare, nuk me interesojne. Kadarene nuk e lexoj fare une. Se ai ka ate huqin e keq qe del cdo njezet vjete dhe kundershton ato qe ka shkruar njezet vjete me pare.
peshkaqen33 nuk ja vjen te bejme replike kot. Te thashe une nuk po ngre Gjirokastren e po ul Beratin. Une nuk po flas me fjale.Po te flas me fakte.Une po te them troc. Me gje shtepi ne Berat 300 vjecare.Po ka dhe sa ka. Lexoje ate artikullin per Gjirokastren dhe mos merr kot me kot. Lere fshatin e Spahijve. Gjirokastra o shoku daton qe perpara Pirro Burrit.Ne ate krahine kane jetuar Kaonet, qe kane qene nje nga fiset me luftarake ilire.Romaket i quanin Kaone te eger,te lindur per te qene luftetare.Ja ke idene per c'po flasim apo hajde te flasim ? C'jan keto kisha bizante qeme thua ore ? Kur u ngriten kishat bizante ne Shqiperi? Dhe te gjitha qe u ngriten ne Berat u ndertuan?Kishat e Beratit me cdi une jane ndertuar mbas 1200. Une po te them tjetri universitet qe me 1088, qe vazhdon akoma dhe sot dhe ti me thua ka pasur kisha , qe dhe une e di qe kane qene po s'i ti vertetojme dot, se s'ka ngelur asgje ne kembe. Leqe ne ate kohe kur ata kishin universitet ne s'dihej se kush pushtues na i bente mynxyren ne token tone me zjarr e hekur.Kush e ka pash pushtuar Beratin ne ate kohe(deri pak para vitit 1000 ishte pushtuar nga Bullgaret).Dhe mos keput kot me kot. Ne universitet e Europes na u mesonte teologjia dhe ne kishat e Beratit u bente matematike , gjeometri. Qytetet qe te permenda ne postim, qe kane ne kembe ndertesa 800 e kusur vjecare dhe pothuaj te gjitha kane krijuar universitetet nder te parat ne Europe dhe bote, kane pasur lende laike, studionin ligje dhe bile nja dy prej tyre kane pasur te parat fakultete te mjeksise ne Europe. Matematikane me shume emer, filozofe dhe astronome me nam kane dale nga keta universitete.Mos i merr gjerat personale dhe kur shkruan mos shkruaj me pasion dhe pamenduar.Ne kohen e Zogut Gjirokastra ka pasur numrin me te madh te te arsimuarve ne rang vendi (arsim i larte, i mesem dhe i ulet).Kam nje botim te Ministrise se atyre viteve.Me duhet ta gjej dhe ta ve ketu, por kjo s'ka lidhje me temen.Gjirokastra i dashur dhe Korca kishin Lice.Apo e harrove? Ku mi gjete ti kasollet prej kashte ne Gjirokaster ?Lagje e pare qe eshte formuar nga njerezit ne Gjirokaster kur dolen nga Kalaja, se nuk i nxinte me ka qene Hazmurati. Ata do donin t'i benin shtepite me kashte po nuk kishin ku e gjenin se eshte shkemb kudo ndaj i bene me gure.Muret ndertoheshin me gure pa llac dhe shtepite mbuloheshin me pllaka guri.Llaci i suvatimit te shtepive behej me gelqere, lesh dhije dhe veze.Per kuriozitetin tend, shko tek shtepite nen kala dhe fillo e gervisht muret dhe shikoji se si i kane ndertuar,se une i kam pare. Sa per numer banoresh shiko ketu :
Kodi:
http://www.gjirokastra.org/albanian/al_sublinks/per_gjirokastren/mbi_gjirokastren_historia.html
Kodi:
http://historia.shqiperia.com/rilindja/kreu_2.php
dhe per Beratin shiko ketu :
Kodi:
http://konica.al/2017/06/o-berat-qe-pate-fat/
Sa per kenge mos ja mbyt kot me kot.Me thua se Berati dhe Shkodra kane kenge qytetare. Po te them se ka dhe Elbasani.Po ka dhe Kolonja, Po ka dhe Fieri .Por Gjirokastra ka polifonine.Nuk besoj se e ke harruar apo jo? Polifonia eshte historia e saj e gjalle me te cilen Shqiperia krenohet ne bote.“Iso-polifonia popullore shqiptare” futet nė listėn e “Kryeveprave tė trashėgimisė gojore tė njerėzimit”-mbrojtur nga UNESCO.Ti mund jesh prej Berati dhe kujton se une dua te te shaj Beratin ose mbase ti mund te kesh inatin me Enverin,qe ka dale nga Gjirokastra dhe e ke alergji Gjirokastren. Po Gjirokastra nuk ka nxjerre vetem Enverin. ka nxjerre plot e plot e plot te tjere.Njerez qe te merrnin gjak ne vetull por dhe shume njerez te ditur.Une po ta perseris.Te dyja per mua jane Shqiperia. I dua shume qe te dyja.Por kur diskuto mos diskuto o burra fjale pa fund. O burra si babuc.Nuk eshte e rastit qe Gjirokastra eshte qender e bektashijve,qe i kane dhene Shqiperise aq shume. Me mua mund te flasesh si te duash se une jam Shqiptar, flasim te njejten gjuhe dhe mbrojme te njejtin interes.Po kur flitet me nje te huaj nuk i thuhet atij eshte si te them une dhe s'ka.S'ke ca i rrenqeth hic atyre. Se ata dine tine te shkruar mbrapsht, historine e behet sllave e greke. Dhe emrin e Beratit do te te thone e keni sllav. Cdo ju thuash?Me me qetesi.Sa per gjuhen e unifikuar e kemi bere ne nje teme tjeter, pse u morr per baze gjuha e Shqiperise se mesme dhe e kujt qyteti.E kemi dhurate nga Austro-Hungarezet, sic kemi km te tera me rruge etj. etj. Lexoje vazhdimin aty qe mos dalim nga kjo teme e shkojme ne nje teme Sa per Kadarene atij i mjafton njohja qe ka krijuar me ato qe ka shkruar. Ai e di pse del cdo here ne 20 vjet dhe flet per 20 vjet me pare.Duhet te hyme ne lekuren e tij,qe te dime arsyet e tij. Une mendoj se eshte nje nga shkrimtaret me te mire qe kemi pasur si komb,packa se shpesh i riperserit gjerat ose eshte i lodhshem.Por Kadareja nuk eshte shkrimtar i lehte ne te lexuar. Ka vepra te tij, qe jane kryevepra.Vertet kryevepra.Sa i madh eshte, ate e di bota ku librat i botohen dhe i shiten.Te jetoje ne komunizem me profesionin e tij nuk ka qene e lehte, se te fusnin plumbin per hic gje.Ai s'e ka pasur fushe me lule.Ai gjeti nje menyre dhe mbijetori duke bere art me te cilin ka perfaqesuar dhe perfaqeson Shqpiperine ne bote. Mendoj se nuk kemi me c'diskutojme, sepse nuk kemi gje per te ndare.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 13:00   #94
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Tani ketu jane nritur shume tema njeheresh dhe nuk kemi kohe dhe mundesi tu japim shpjegim te gjithave nje heresh. Ja te mundohemi ti marrim nje e nga nje.

E para!

Luan, me fal, por po shkruan si femijte e vegjel tani. Te mendoja me te pjekur.
E paske ide fikse kete te shtepive 300 vjecare. Nuk te jam pergjigjur dy tre here se kam menduar se mos e kuptoje nga ato qe te kam shkruar te cilat po ti lexosh te lene te kuptosh, por meqenese shpjegimin e dashke si femijet e klases se pare le te mundohemi te te bejme qejfin.

Ne Berat ka shume kisha qe afresket e tyre datojne qe nga koha e pushtimit bullgar te shekullit te tete. Dhe jane afreske te pikturuara mbi afreske te tjera, domethene qe afresket qe ato kane nen te, jane akoma me te hershme. Afresket jane murale domethene te pikturuara ne mure. Ja ty si ta merr mendja, nuk duhet te jete me i hershem muri ku jane pikturuar keto afreske? Se kane nje logjike gjerat... Eshte ngritur muri pa eshte bere piktura se nuk mund te pikturosh ne ajer dhe me pas te besh murin. Ehhh c'detyrohet te shkruaj njeriu i shkrete kur te tjeret nuk te kuptojne...

Ne fshatin e njerit prej gjysherve te mi ka shtepi 500 vjecare. Edhe gjyshi im ne nje nga ato ka jetuar. Po ato shtepi nuk e bejne, as qytet fshatin e gjyshit tim, as me te madh, me te vjeter e me te kulturuar se Gjirokastra jote, sepse nje cope fshati ka qene dhe dy familje nuk kane nevoj per teater operash ku mund te prodhofet kulture, a me kopton.

Une nuk jame ekspert banesash dhe as vlersues i moshes se tyre sic te kemi ty per fat te mire dhe qe paske vlersuar moshen e banesave Beratase dhe ato gjirokastrite. Mirpo mund te jape ne nje fare menyre te drejte, se dihet shume mire qe ne Berat ne shekullin e 18te ka rene nje termet i forte dhe i ka rrafshuar shtepite beratase, por me pak objektet e kultit te cilat rezistojne prej shekujsh. Berati u rindertua ne pjeset e siperme te shtepive, por themelet e tyre datojne qe nga koha kur ne gjirokaster nuk kishin zbritur akoma majmunet e jo me njerzit. Pastaj qe ta dish ti se nuk e ditke, banesat e banueshme jane si qelizat e nje trupi, ato riparohen e zvendesohen sipas nevojave te banuesve. Ja me thuaj ti i nderuar Luan, se qeliza kane ngelur ne trupin tende akoma gjalle qe nga koha qe kur ke lindur? Dhe a do ta lije ti shtepin qe jeton 500 vjet pa lyer e riparuar?

E dyta... Per kenget qytetare!

Po te pergjigjem shkurt, per te tjerat gjej informacione vet, se nuk jam ekspert i fushes, mirpo kam miq e shok adapt te kesaj pune me te cilet bisedojme shpesh per tema te tilla, por qe nuk i kemi ketu ne bisede te te japin informacione me te detajuara. Pra une vete shume gjera i kam te qarta, se qartesohem ne biseda me ta, por nuk e di nese do jem ne gjendje te te qartesoj edhe ty.

Dy qytete kane ne shqiperi kenge qytetare burimore shekullore. Berati ne jug dhe Shkodra ne veri. Qytetet e tjera kane kenget e perpunuara te asambleve artistike dhe grupeve te estradave, qe ngriti Enveri ne cdo qytet. ne Tirane, ne Elbasan, ne Vlore, ne Gjirokaster.

..............

Qe te kuptosh qe une nuk flase me tifosllik dhe mundohem te mesoj dhe te tregoj te verteten, mund te them qe Shkodra ka dhene me shume histori se Berati kurse Korca eshte qyteti qe ia mori rolin e liderit Beratit ne jug te vendit aty nga fundi i shekullit te 19te dhe ne fillim te shekullit te 20te. Si ne ekonomi, ne kulture, ne demografi, ne shtrirje gjeografike e keshtu me radh, mirpo ne ketu po flasim per histori dhe rolin historik nuk ia merr dot, sepse Korca ne thelb eshte trashguese e kultures percuese beratase qe e perpunoi me specifikat e saj dhe po e conte me tej deri sa ne skene doli Enveri me idet e tij dhe beri nje mish-mash nga ato qe vetem ju gjirokastritet dini te beni. Jeni nje cik te pa qytetruar ju andej. Jeni nje qytet cobanesh qe tani vone rate ne kontakt me shkrimin e leximin dhe iu duket se mesuat dhe kuptuat gjitheshka. Keshtu jeni te zgjuar, por te pa qytetruar. Se qytetrimi nuk ndodh per nje dite.

Bejme shaka Luan per disa gjera per Gjirokastren, se mos me zemrohesh ore!

...........................

E treta dhe e verteta eshte kjo puna e Ismailit te Kadareve. Shume hapsire i ke dhene ne shkrimin tend, besom, nuk e meriton. Keta i ngriti Enveri si gjirokastrit, donte te tregonte qe edhe qyteti i tij kishte nje fare kulture. Mori tre coban u mesoj germat dhe u tha shkruani tani. Dhe shkruanin ata cfare tu zbriste nga truri, pa e vrare mendjen se cfare shkruanin mjafton te linin gjurme.

E ka bosh koken brenda ta them une. Nuk di cfare mendon prandaj nuk ka cfare te japi. Po mire qe merret me perkembime e kombinacione fjalesh dhe keshtu mbulon injorancen e tij. Mendimi im personal ky!
Eshte njeri cinik(me sjellje qeni) qe idealin e vetem ka lepirjen e bythes se nje zotrie ne kembim te nje ferkimi koke. Dikur lepinte Enverin qe ti ferkonte koken, tani lepin Francen per ndonje titull nderi.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 20-09-2017, 15:21   #95
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Tani ketu jane nritur shume tema njeheresh dhe nuk kemi kohe dhe mundesi tu japim shpjegim te gjithave nje heresh. Ja te mundohemi ti marrim nje e nga nje.

E para!

Luan, me fal, por po shkruan si femijte e vegjel tani. Te mendoja me te pjekur.
E paske ide fikse kete te shtepive 300 vjecare. Nuk te jam pergjigjur dy tre here se kam menduar se mos e kuptoje nga ato qe te kam shkruar te cilat po ti lexosh te lene te kuptosh, por meqenese shpjegimin e dashke si femijet e klases se pare le te mundohemi te te bejme qejfin.

Ne Berat ka shume kisha qe afresket e tyre datojne qe nga koha e pushtimit bullgar te shekullit te tete. Dhe jane afreske te pikturuara mbi afreske te tjera, domethene qe afresket qe ato kane nen te, jane akoma me te hershme. Afresket jane murale domethene te pikturuara ne mure. Ja ty si ta merr mendja, nuk duhet te jete me i hershem muri ku jane pikturuar keto afreske? Se kane nje logjike gjerat... Eshte ngritur muri pa eshte bere piktura se nuk mund te pikturosh ne ajer dhe me pas te besh murin. Ehhh c'detyrohet te shkruaj njeriu i shkrete kur te tjeret nuk te kuptojne...

Ne fshatin e njerit prej gjysherve te mi ka shtepi 500 vjecare. Edhe gjyshi im ne nje nga ato ka jetuar. Po ato shtepi nuk e bejne, as qytet fshatin e gjyshit tim, as me te madh, me te vjeter e me te kulturuar se Gjirokastra jote, sepse nje cope fshati ka qene dhe dy familje nuk kane nevoj per teater operash ku mund te prodhofet kulture, a me kopton.

Une nuk jame ekspert banesash dhe as vlersues i moshes se tyre sic te kemi ty per fat te mire dhe qe paske vlersuar moshen e banesave Beratase dhe ato gjirokastrite. Mirpo mund te jape ne nje fare menyre te drejte, se dihet shume mire qe ne Berat ne shekullin e 18te ka rene nje termet i forte dhe i ka rrafshuar shtepite beratase, por me pak objektet e kultit te cilat rezistojne prej shekujsh. Berati u rindertua ne pjeset e siperme te shtepive, por themelet e tyre datojne qe nga koha kur ne gjirokaster nuk kishin zbritur akoma majmunet e jo me njerzit. Pastaj qe ta dish ti se nuk e ditke, banesat e banueshme jane si qelizat e nje trupi, ato riparohen e zvendesohen sipas nevojave te banuesve. Ja me thuaj ti i nderuar Luan, se qeliza kane ngelur ne trupin tende akoma gjalle qe nga koha qe kur ke lindur? Dhe a do ta lije ti shtepin qe jeton 500 vjet pa lyer e riparuar?

E dyta... Per kenget qytetare!

Po te pergjigjem shkurt, per te tjerat gjej informacione vet, se nuk jam ekspert i fushes, mirpo kam miq e shok adapt te kesaj pune me te cilet bisedojme shpesh per tema te tilla, por qe nuk i kemi ketu ne bisede te te japin informacione me te detajuara. Pra une vete shume gjera i kam te qarta, se qartesohem ne biseda me ta, por nuk e di nese do jem ne gjendje te te qartesoj edhe ty.

Dy qytete kane ne shqiperi kenge qytetare burimore shekullore. Berati ne jug dhe Shkodra ne veri. Qytetet e tjera kane kenget e perpunuara te asambleve artistike dhe grupeve te estradave, qe ngriti Enveri ne cdo qytet. ne Tirane, ne Elbasan, ne Vlore, ne Gjirokaster.

..............

Qe te kuptosh qe une nuk flase me tifosllik dhe mundohem te mesoj dhe te tregoj te verteten, mund te them qe Shkodra ka dhene me shume histori se Berati kurse Korca eshte qyteti qe ia mori rolin e liderit Beratit ne jug te vendit aty nga fundi i shekullit te 19te dhe ne fillim te shekullit te 20te. Si ne ekonomi, ne kulture, ne demografi, ne shtrirje gjeografike e keshtu me radh, mirpo ne ketu po flasim per histori dhe rolin historik nuk ia merr dot, sepse Korca ne thelb eshte trashguese e kultures percuese beratase qe e perpunoi me specifikat e saj dhe po e conte me tej deri sa ne skene doli Enveri me idet e tij dhe beri nje mish-mash nga ato qe vetem ju gjirokastritet dini te beni. Jeni nje cik te pa qytetruar ju andej. Jeni nje qytet cobanesh qe tani vone rate ne kontakt me shkrimin e leximin dhe iu duket se mesuat dhe kuptuat gjitheshka. Keshtu jeni te zgjuar, por te pa qytetruar. Se qytetrimi nuk ndodh per nje dite.

Bejme shaka Luan per disa gjera per Gjirokastren, se mos me zemrohesh ore!

...........................

E treta dhe e verteta eshte kjo puna e Ismailit te Kadareve. Shume hapsire i ke dhene ne shkrimin tend, besom, nuk e meriton. Keta i ngriti Enveri si gjirokastrit, donte te tregonte qe edhe qyteti i tij kishte nje fare kulture. Mori tre coban u mesoj germat dhe u tha shkruani tani. Dhe shkruanin ata cfare tu zbriste nga truri, pa e vrare mendjen se cfare shkruanin mjafton te linin gjurme.

E ka bosh koken brenda ta them une. Nuk di cfare mendon prandaj nuk ka cfare te japi. Po mire qe merret me perkembime e kombinacione fjalesh dhe keshtu mbulon injorancen e tij. Mendimi im personal ky!
Eshte njeri cinik(me sjellje qeni) qe idealin e vetem ka lepirjen e bythes se nje zotrie ne kembim te nje ferkimi koke. Dikur lepinte Enverin qe ti ferkonte koken, tani lepin Francen per ndonje titull nderi.
Ok peshkaqen33. Sa here qe bera me ty replike u mundova te citoj website apo materiale, qe ti lexoje dhe po te kishe ndonje gje te me kundershtoje ose mua ose materialet me ndonje kunderfakt.Ti me cfare shoh nuk e merr mundimin te lexosh kujt i referohem une dhe e shtrin doren per te shkruar. Une te them kishe ti mi heq moshave te tyre te ndertimit dhe nja 300 apo 400 vjet.Vitet kur jane ndertuar kishat e Beratit i ke ne sitet qe te dhashe po ashtu dhe kur e kush i ka bere pikturat/afresket ne to.Po te kesh dokumente me te vjetra/jo fjale, silli dhe do i lexoja me kenaqesi Une te them polifoni qe daton qe para Krishtit e t'i me tregon kenge qytetare,pastaj se c'me ngaterron me ansamblet qe u krijuan ne shtepite e kultures dhe me permend dhe Halit Beratin me klarinete. UNESCO nuk ka marre ne mbrojtje as kenget qytetare dhe as kabate me klarinete, por polifonine. Sa per shtepite, qe te them shikoji se cfare materiali kane (eshte ne rradhe te pare kurioziteti per te pare me cfare jane ndertuar, pastaj tjeter gje specialisti).Eshte tjeter gje suvatimi, merremetimi dhe tjeter gje muri dhe themeli.Une te them shtepi-kala me sterat per uje qe mblidhnin ujin nga catite.Shtepi zengjinesh, kryevepra arkitektonike me oda burrash nga 15 apo 20 metra te gjata, shtepi ku mund te banonin deri ne 5 o 6 vellezer me familje me gra e femije.Ti m'i quan kasolle.Une te jap ku te lexosh se sa shtepi ka pasur Berati dhe Gjirokastra ne 1431 dhe si u zhvilluan gjate koherave, ti me tregon kalamajte e klases se pare dhe mos nevojen e Gjirokastres per te patur teater opere qe te prodhonte kulture.

Ok.Me poshte po kopjoj ca te dhena, packa se mund te kete dhe gjera te kunderta ne ca shifra. Por sidoqofte te japin nje ide se ku mund te kerkosh per me shume dhe te krahasosh shifrat.
Citim:
http://konica.al/2017/06/o-berat-qe-pate-fat/

Mė 1431 Berati kishte rreth 450 shtepi ne qytetin e fortifikuar dhe216kanė qėnė nė Varosh tė cilat nuk kishin privilegjin e banorėvetė kėshtjellės ,qė pėr mbrojtjen e saj nuk tatoheshin

http://bashkiaberat.gov.al/?cat=32

Nė vitin 1431, Kalaja kishte 227 familje dhe rreth 1500 banorė. Mė vonė njerėzit filluan ti ndėrtonin shtėpitė e tyre edhe jashtė mureve tė Kalasė nduke themeluar dhe konsoliduar lagje tė tėra historike si Gorica dhe Mangalemi. Nė fund tė shek. tė XVI Berati kishte 1019 shtėpi, me rreth 7000-8000 banorė.

Kodikėt e Beratit

Kodiku i Purpurt i Beratit “ (i quajtur Beratinus) , pėrmban ekstrakte nga Ungjijtė dhe ėshtė njė ndėr variantet mė tė vjetėr tė pėrdorur pėr teksin e Testamentit tė Ri. Nė kohėn qė u shkruajt nė shekullin e VI-tė, ai ishte njė ndėr pesė kodikėt ekzistues nė gjithė botėn. Kodiku i Arte pėrfaqėson kodikun e dytė mė tė rėndėsishėm tė Beratit, ėshtė njė dorėshkrim i shekullit te XIX-tė. UNESCO ka treguar njė interes tė madh pėr ruajtjen e kėsaj trashėgimie unike tė literaturės sė vjetėr liturgjike tė historisė botėrore. Kodikėt e Beratit janė tė pėrfshirė nė Rregjistrin e Listės sė Trashėgimisė Botėrore. (Mos ngateron Kodiket me afresket ti , se kisha dhe afreske te 800 une nuk po gjej gjekund.Vetem ne nje vend thuhet qe mund te kete qene nje manastir ne vendin e kishes se Vllahernes qe u ndertua fillimisht rreth 1200).

Gjirokastra ...

https://sq.wikipedia.org/wiki/Gjirokastra

Mė 1419 qyteti ra nėn sundimin e plotė tė Turqisė, ndėrkohė qė sipas regjistrave te taksave mė 1431-32, ai kishte 163 shtėpi.

http://historia.shqiperia.com/rilindja/kreu_2.php

Nė fund tė viteve 30 qytetet mė tė rėndėsishme nė trevėn e katėr vilajeteve? ishin Manastiri (35 000 banorė), Shkodra (25 000 banorė), Janina (25 000 banorė), Prizreni (20 000 banorė) dhe Shkupi (15 000 banorė). Vinin pastaj Gjirokastra (10 000 banorė), Peja (10 000 banorė), Prishtina (10 000 banorė), Elbasani (8 000 banorė), Berati (8 000 banorė), Ohri (8 000 banorė), Tirana (7 000 banorė), Gjakova (7 000 banorė), Tetova (5 000 banorė), Korēa (5 000 banorė), Dibra (4 000 banorė), Kruja (4 000 banorė), Preveza (4 000 banorė) etj. Nė tė gjitha qytetet zotėronte ekonomia e vogėl zejtare. Edhe tregtia zhvillohej me vėshtirėsi pėr shkak tė rrjetit tė prapambetur tė komunikacionit. Nė kėto vise edhe rrugėt e karrove e tė qerreve nuk ishin tė mjaftueshme. Transporti i brendshėm kryhej kryesisht me kafshė barre. Nė Janinė, nė Shkodėr, nė Prizren, nė Manastir, nė Berat e gjetkė ishin shfaqur prej disa dhjetėvjeēarėsh mė parė punishte tė tipit manifakturor, por ato ende nuk ishin ēliruar nga normat tradicionale esnafore.
Une po ti ve keto qe te lexosh meqe s'ke pas kohe. Une te them ne kala te Gjirokastres kane gjetur material arkeologjik qe daton prej shekullit III apo IV para heres sone , ti me tregon majmunet. Ti o nuk do te kuptosh ose e ke te mbushur trurin te mbushur plot. Po e atyre koherave daton dhe ndertimi i kalase se Beratit dhe e Gorices(kjo mbase pak me e vjeter se e Berati). I gjen tek sitet qe kane shkruar ata te Bashkise se Beratit.
Sa per Kadarene , mos u lodh hic.Te gjithe ne nje fare menyre te gjithe i lepihemi jetes. Ne forma nga me te ndryshmet,por te gjithe pa perjashtim. Une nuk e di se c'moshe ke ti,por te keshilloj : mos u merr me ca shkruan njeri apo tjetri.Duhet hyre ne lekure te tjetrit t'a kuptosh.Ti lexo librat.Te pelqyen mire, s'te pelqyen tjeter gje.Mbase te pelqen tjeter shkrimtar. Shume mire, preferenca jote. Kur flet mos fol kodra pas bregut. Ke coban na morri Enveri dhe ju mesoi shkronjat? Mos ngaterro Enverin me Gjirokastren,se ben shume gabim.Para se te shash cobanet,qe sipas teje na paska nxjerre Gjirokastra,numero njehere personalitetet, qe ka nxjerre Berati dhe pastaj fillo e sha cobanet e Gjirokastres mbare e prape.Te vi dhe une ne ndihme po te duash.
Berati e ka nderruar emrin shpesh.Sa here? Nje gje s'e dija dhe e mesova dje duke lexuar. Mbase emri origjinal mund te kete qene BalGur ose BarGur,por dhe kjo duket sikur te jete version per te perligjur versionin Belgrade. Une personalisht nuk shoh shume lidhje mes Berat dhe Belgrade,Belograd,Beograd,Bjelograd. Megjithe qetesine dhe modestine, kjo nuk me duket se eshte menyre diskutimi. Une nuk di te te kem thene ne asnje postim asgje qe te preke ose fyeje Beratin.
Meqe ti paske kete menyre diskutimi si nje anetar tjeter me te cilin e nderpreva diskutimin ne nje teme tjeter, se me hidhej nga Lufta ne Vjetnam tek nderzimi artificial i lopeve sic po ben ti, jam i detyruar te them: Ok shoku.Flm per kohen dhe per menyren e diskutimit,por shoh qe me mire te isha marre me ndonje gje tjeter.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 15:51   #96
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Lio, une e cmoj deshiren tende per bised gjithashtu edhe stlin tend te shkrimit edhe pse kjo mund te mos duket ne shkrimet e mia. Le te bisedojme midis nesh dhe mos sill te lutem gravura interneti, sepse aty nuk do mesosh asgje, pervecse do corjentohesh.

I marrim ceshtjet nje nga nje dhe bisedojme.


Keshtjella e Gjirokastres eshte keshtjell feudale, nuk eshte kala. Eshte fortese nuk eshte qytet. Keto lloj fortifikimesh u shfaqen ne mesjete. Prandaj me gjithe deshiren tende te mire edhe te timen gjithashtu sepse edhe mua me pelqen qe te krenohem me vendin tim ngadoqofte te vij krenaria per te, nuk ka si mund te jete e antikitetit. ndoshta mund te jene marre gure nga renoja antike sepse aty perreth Gjirokastes ka patur qytete, jo ndoshta por me te hershme se Berati, por qe nuk kane te bejne me historin e ketij qyteti.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2017, 22:08   #97
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,432
Thanks: 0
Thanked 3,203 Times in 1,805 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 244
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Me behet qefi qe dikush vlereson nje nga qytetet shqiptare si i dyte me i bukuri ne listen e 30 qyteteve te tjera. Por per shqiptaret vete duhet te dihet edhe nje e vertete shume e hidhur per Beratin. Kjo nuk ka te bej me qytetin vet sepse nuk vendoste qyteti per keto gjera.

Ne Berat u ndertua nje nga kampet e para te perqendrimit, i rrethuar me tela dhe i ruajtur me police. Aty binin familje nga veriu kryesisht gra e femije. Kur pjesa tjeter e popullsise se beratit bente jeten 'normale' te kohes nje pjese tjeter e shqiptareve, gra e femije te pambrojtur, masakroheshin brenda telave kampeve gjakpires te dikatures Hoxhiane. Kshu kot sa per informacion!
Mano paske pasur te drejte per kete historine e internimit ne Berat te familjeve anti-komuniste.

Ishte njė natė e ftohtė dhjetori kur Xhani 4-vjeēare u gjend papritur nė njė shtėpi nė Kalanė e Beratit. Nuk e dinte pse kishte lėnė shtėpinė e saj nė Tiranė, pse ishte zhvendosur nė njė banesė tė re nė njė tjetėr qytet. Ajo nuk e dinte se ēfarė jete e priste, nuk e dinte se kishte pak ditė qė kishte mbetur jetime. Babai i saj Manush Peshkėpia, ishte pushkatuar nga regjimi komunist me 21 intelektualė tė tjerė. Do ta mėsonte fatin e saj duke u rritur nėpėr internime. Vajza e vogėl Xhani, bashkė me vėllain e saj Gėzimin, qė ishte pak mė i rritur, nėnėn dhe gjyshen, u internuan nė Kalanė e Beratit. Ishin vendosur nė shtėpinė e Miti Sanijes. Xhani dukej e lumtur nė oborrin e shtėpisė sė Mitit. Ndoshta se ishte pritur me shumė dashuri nga ajo familje dhe banorė tė tjerė tė kalasė. Ajo kishte njė vend tė preferuar nė oborrin e shtėpisė, ishte njė pemė mani ku luante gjithė ditėn….

Kėto janė sekuenca tė shkurtra qė kanė mbetur nė kujtesėn e asaj shtėpie nė Kalanė e Beratit, qė na i rrėfen Parashqevia, bashkėshortja e djalit tė Miti Sanijes.

Ėshtė njė histori mjaft emocionuese kjo e marrėdhėnies mes tė internuarve dhe banorėve tė Kalasė sė Beratit. Ėshtė e ndryshme nga shumė vende tė tjera ku jetuan nė internim, familjet e atyre qė quheshin kundėrshtarėt e regjimit komunist. Ata qė jetuan tė internuar nė lagjen ‘Kala’ e ‘Mangalen’ kanė mirėnjohje tė thellė pėr beratasit. E gjen nė rrėfime tė shumė prej tė mbijetuarve tė kampeve tė internimit. Nuk u fyen e nuk u pėrbuzėn siē iu kishte ndodhur kur ishin larguar me dhunė nga shtėpitė e tyre.

Kur dėbohej nė internim familja e njė tė dėnuari politik, ndodhte shpesh qė lagjia e pėrcillte me njė gjyq tė shpejtė me brohoritje pėr partinė e parulla kundėr “tė deklasuarve”. Ishte njė skenar i pėrgatitur nga regjimi pėr tė legjitimuar krimin.

Historia e Kalasė sė Beratit ėshtė krejt e kundėrta. Janė familjet e kėsaj lagje, por edhe tė tjera tė kėtij qyteti, qė kanė dėshmuar fisnikėri tė pashembullt nė pėrkrahje tė tė internuarve tė viteve tė para tė regjimit komunist.

Berati ishte stacioni i parė pėr tė internuarit, qė mė pas do tė shkonin nė Turan, Tepelenė e nė kampe tė tjera tė ngritura nga regjimi komunist. Lagjia ‘Kala’ ishte njė ndėr pikat ku ishin vendosur tė internuarit. Ka ngjarje interesante qė e kanė shėnjuar jetėn e tyre tė mjerė nė internim. Janė ngjarje qė i gjen nėpėr kalldrėmet e Kalasė sė Beratit edhe sot.

..........

http://konica.al/2017/10/historia-tr...e-se-beratit/#
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 18-10-2017, 22:34   #98
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Shqiperia ka qene kantier NDERTIMI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2017, 23:07   #99
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,320
Thanks: 213
Thanked 635 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

#Fshatari te pershnes,

Nuk dua te kundershtoj dhe nuk mund te them qe berati nuk eshte i bukur, biles ne shqiperi eshte nder me te bukurit, por ajo qe dua te them eshte qe mos i marrim me ovacione ēfare shkruajne portalet, biles mos merret edhe fjala ime e shkruar me shume seriozitet. Gjithsesi une do e them opinionin tim; dyshoj fort por fort ama ne renditjen i treti, i katerti, i pesti, e keshtu me rradhe. E di perse? Sepse kam pare qytete mrekulli ne France, Greqi, lere mos te flas per Ēeki me Pragen qe me mahnit.....

Gjithsesi berati eshte i bukur por jo me renditje te tille sa thua mrekullia 8 ne bote.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ODEON pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 21:28   #100
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 296 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Berati, i dyti mė i bukuri nė listėn e 30 qyteteve tė botės

Per mua Vlora eshte quteti me i bukur.
Sa e dua ate shejtan Vlore.

Vajta ne Paris... Atje nje mut ka, as "uje i ftohte" e as Kusbaba!

Te thuash per Lushnjen... Ata shejtaner kane bere Kuslalan. Po per uje te ftohte nje mut gjen dhe atje. Atje vetem uje bretkosash ka!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Demo Labi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur