Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-02-2018, 14:44   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,848
Thanks: 8,683
Thanked 7,603 Times in 4,884 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 389
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Ushqimet qė nxisin pėrhapjen e kancerit

Ushqimet qė nxisin pėrhapjen e kanceritPatatet, frutat e detit, arrat dhe mishi i kuq pėrmbajnė pėrbėrės, qė nxisin pėrhapjen e kancerit tė gjirit, sipas njė studimi tė ri.

Studiuesit e Kembrixhit kanė zbuluar se asparagina, njė aminoacid i gjetur nė qumėsht dhe shpendė, ndihmon qelizat kanceroze tė lėvizin nga gjiri nė gjak dhe kolonizojnė zona tė tjera tė trupit.

Ndėrsa nuk ėshtė e qartė se si konsumimi i reduktuar i asparaginės te minjtė, uli ndjeshėm prekjen nga tumorėt.

Kjo do tė thotė pacientėt e kancerit tė gjirit mund tė kėshillohen qė tė provojnė njė dietė rigoroze me fruta dhe perime tė caktuara me nivel tė ulėt tė asparaginės, nė pėrpjekje pėr tė parandaluar sėmundjen nga metastazat.

Autori kryesor i studimit Greg Hannon nga Instituti pėr Kėrkimin mbi Kancerin nė Mbretėrinė e Bashkuar Cambridge, tha: “Puna jonė ka vėnė nė dukje njė nga mekanizmat kyē qė promovon aftėsinė e qelizave tė kancerit tė gjirit pėr t’u pėrhapur.

Kur u arrit tė zvogėlohej asparagina, qelizat tumorale kishin zvogėluar kapacitetin pėr metastaza nė pjesė tė tjera tė trupit. Ky zbulim shėrben pėr tė kuptuar se si mund ta ndalojmė pėrhapjen e kancerit.

Ne inkurajojmė tė gjithė pacientėt qė tė ndjekin njė dietė tė shėndetshme dhe tė larmishme tė pasur me fruta dhe perime, me sasi tė limituara tė mishit nė mėnyrė qė tė rriten shanset e tyre pėr mbijetesė”.

tvklan.al
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2018, 15:29   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 759
Thanks: 21
Thanked 229 Times in 166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushqimet qė nxisin pėrhapjen e kancerit

Patatet?? He se ja fusin dhe kot keta shkencetaret ndonjehere.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur