Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2015, 10:27   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,418
Thanks: 6,723
Thanked 3,175 Times in 1,626 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Korea veriore ia ben ban Banit

Koreva Veriore anulon vizitėn e Ban Ki-moon

Koreja e Veriut ka anuluar vizitėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon, njė ditė pėrpara se ai tė arrinte nė kėtė vend diktatorial.
Ban kishte planifikuar tė vizitojė tė enjten njė kompleks industrial nė zonėn ekonomike Kaeson, e cila ndodhet nė kufi dhe udhėhiqet nga tė dyja Koretė. Duke folur nė Seul, Ban u ka thėnė gazetarėve se nuk i janė dhėnė shpjegime pėr anulimin e vizitės nga autoritetet e Koresė Veriore. Ai ka thėnė se ka planifikuar tė nxisė pajtimin mes shtetit komunist tė Kim Jong-un dhe bashkėsisė ndėrkombėtare. Ban do tė ishte shefi i parė i OKB-sė qė do tė vizitonte Korenė Veriore nė mė shumė se 20 vjet, por kjo nuk ka ndodhur dhe sipas Sekretarit tė Pėrgjithshėm, nuk dihet se kur mund tė ndodh vizita e shumėpritur prej tij.
_______________________________________________

http://lajmi.net/koreva-veriore-anul...e-ban-ki-moon/

__________________________________________________ _______

Edhe ky bani asht n'siklet me bashkesine e komunave serbe n'Kosove; me gjykaten speciale, me...
Sa me vjen keq qe ia paska fut n'b... ai supermani i Korese Veriore!

Ban t'perhershem ia kane ba ktimoonit!
Bani i Korese me i rrezikshem se keta banat e forumit tone ! lol!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 11:47   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Koreva Veriore anulon vizitėn e Ban Ki-moon

Koreja e Veriut ka anuluar vizitėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon, njė ditė pėrpara se ai tė arrinte nė kėtė vend diktatorial.
Ban kishte planifikuar tė vizitojė tė enjten njė kompleks industrial nė zonėn ekonomike Kaeson, e cila ndodhet nė kufi dhe udhėhiqet nga tė dyja Koretė. Duke folur nė Seul, Ban u ka thėnė gazetarėve se nuk i janė dhėnė shpjegime pėr anulimin e vizitės nga autoritetet e Koresė Veriore. Ai ka thėnė se ka planifikuar tė nxisė pajtimin mes shtetit komunist tė Kim Jong-un dhe bashkėsisė ndėrkombėtare. Ban do tė ishte shefi i parė i OKB-sė qė do tė vizitonte Korenė Veriore nė mė shumė se 20 vjet, por kjo nuk ka ndodhur dhe sipas Sekretarit tė Pėrgjithshėm, nuk dihet se kur mund tė ndodh vizita e shumėpritur prej tij.
_______________________________________________

http://lajmi.net/koreva-veriore-anul...e-ban-ki-moon/

__________________________________________________ _______

Edhe ky bani asht n'siklet me bashkesine e komunave serbe n'Kosove; me gjykaten speciale, me...
Sa me vjen keq qe ia paska fut n'b... ai supermani i Korese Veriore!

Ban t'perhershem ia kane ba ktimoonit!
Bani i Korese me i rrezikshem se keta banat e forumit tone ! lol!
Qenka i zgjuar flokgjemi veriut.
123 firma jugore
820 manager po jugore
53.000 veriore punetore.
Ca do ky leshi jugut apo dhe profit vetem per vete.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 16:18   #3
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 12,978
Thanks: 434
Thanked 604 Times in 469 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

mir ja ka bo
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2017, 10:40   #4
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

"Sekratar i Pergjithshem i OKB"..,akoma egziston nje organizat e till...
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i bindi pėlqehet nga
i vjetėr 23-12-2017, 16:44   #5
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Te isha une FlokGJEMI ja kellcisja nje RAKETE BERTHAMORE...dhe pastaj te benin protesta apo te vendosnin sanksione.

Bashkimi Evropian mbėshtet sanksionet e KS kundėr Koresė Veriore.

Zėdhėnėsi i Bashkimit Evropian ka mbėshtetur sanksionet e KS tė OKB tė vendosur kundėr Koresė Veriore duke i quajtur ato si shenjė e unifikimit tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare kundėr kėrcėnimeve bėrthamore.

Sipas faqes informative tė BE, Bashkimi Evropian me anė tė njė deklarate, ka deklaruar se KS i OKB tė premten me miratimin e sanksioneve tė reja kundėr Koresė Veriore, ka treguar unitetin e Bashkėsisė Ndėrkombėtare pėr trajtimin e kėrcėnimeve bėrthamore dhe raketore tė Koresė Veriore kundėr paqes dhe sigurisė globale. Veprimet kufizuese shtesė tė OKB dhe tė BE tregojnė se e vetmja rrugėzgjidhje e mundshme ėshtė pjesėmarrja e Koresė Veriore nė bisedime tė vėrteta dhe kuptimplote me Bashkėsinė Ndėrkombėtare. Vlen tė theksohet se KS i OKB tė premten ka ndaluar 90% tė eksportit tė produkteve naftore drejt Koresė Veriore duke reduktuar eksportin e naftės deri nė 500 fuēi nė fit nė drejtim tė kėtij vendi.

Mendimi IM....atacke dhe squk.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2017, 09:34   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Trump: Bota kėrkon paqe, e jo vdekje.

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump, ka vlerėsuar vendimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr vendosjen e sanksioneve tė reja mė tė ashpra ndaj Koresė sė Veriut pas testeve tė raketave balistike.
Nė njė postim nė Twitter, Trump tha se votimi provoi se bota "kėrkon paqe, e jo vdekje". Rezoluta e hartuar nga SHBA pėrfshin masat pėr tė ulur importet e naftės sė Koresė sė Veriut deri nė 90%. Kina dhe Rusia, partnerėt kryesorė tregtarė tė Phenianit, votuan nė favor tė rezolutės. Koreja e Veriut ėshtė tashmė subjekt i njė sėrė sanksionesh nga SHBA, OKB dhe BE. "Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara votoi vetėm 15-0 nė favor tė sanksioneve shtesė mbi Korenė e Veriut. Bota dėshiron paqe, jo vdekje!", shkruan Trump. Ambasadorja amerikane nė OKB, Nikki Haley, tha se sanksionet dėrguan njė "mesazh tė qartė ndaj Phenianit se kundėrshtimet e tij tij do tė sjellin izolim dhe dėnime tė mėtejshme". Sekretari i Jashtėm i Britanisė sė Madhe Boris Xhonson tha se masat e fundit kundėr Koresė sė Veriut ishin njė "hap jetik" drejt frenimit tė programit tė armėve bėrthamore.

PS: une nuk e di, ku fillon dhe mbaron HIPOKRIZIA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2018, 10:43   #7
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Mė shumė se 90 pėr qind e kokave bėrthamore nė botė janė nė dispozicion tė Shteteve tė Bashkuara dhe Rusisė.

Instituti ndėrkombėtar pėr kėrkime tė paqes nė Stokholm, ka bėrė tė ditur se 93 % e kokave bėrthamore nė botė janė nė posedim tė SHBA dhe Rusisė.
Sipas agjencisė turke tė lajmeve Anatoli, duke cituar burime nga ky institut kėrkimor, njoftohet se Rusia me 7 mijė koka bėrthamore dhe Amerika me 6 mijė e 700 tė tilla, radhiten nė vendin e parė pėrkatėsisht tė dytin nė botė pėr posedimin e armėve bėrthamore nė vitin 2017. Pas kėtyre dy vendeve, radhiten Franca me 300, Kina me 270, Britania me 215 Pakistani me 140, India me 130, Izraeli me 80 dhe Koreja e Veriut me 60 koka bėrthamore. Nė bazė tė disa statistikave tjera, thuhet se Izraeli posedon 300 koka bėrthamore. Izraeli ka refuzuar gjithashtu tė nėnshkruajė marrėveshjen pėr armėt e shkatėrrimit nė masė, duke pėrfshirė Traktatin e Mospėrhapjes sė Armėve Bėrthamore, pavarėsisht se ėshtė i vetmi qė posedon armė bėrthamore nė Lindjen e Mesme. Sipas Institutit ndėrkombėtar pėr kėrkime tė paqes nė Stokholm, Shtetet e Bashkuara kanė planifikuar tė shpenzojnė 400 miliardė dollarė nė periudhėn 2017-2026 pėr tė zhvilluar programin e tyre bėrthamor, me 1,332 teste bėrthamore dhe renditen tė parėt nė vendet qė kanė kryer teste bėrthamore.

PS: qfar me komentue....qe Korea e Veriut eshte e fundit ne baze te shifrave, apo qe Irani nuk eshte ne liste!!!!

Ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bmzb47a34e2d2snis_800C450.jpg (20.0 KiloByte, 60 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 08-02-2018, 01:01   #8
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Sanksionet mė tė ashpra dhe mė agresive ndaj Koresė Veriore.

Zėvendėspresidenti amerikan, Mike Pence, deklaroi se gjatė ditėve tė ardhshme, Shtetet e Bashkuara do tė shpallin sanksione ekonomike “mė tė ashprat dhe mė agresivet” kundėr Koresė Veriore.
Kėtė deklaratė Pence, i cili e udhėheq delegacionin amerikan nė ceremoninė e hapjes sė Lojėrave Olimpike Dimėrore nė Pjongēang tė Koresė Jugore, e cila mbahet pasnesėr, e ka bėrė sot nė Japoni, pas takimit me kryeministrin, Shinzo Abe. “Shtetet e Bashkuara tė Amerikės sė shpejti do ta shpallin rundin mė tė ashpėr dhe mė agresiv tė sanksioneve ekonomike deri tash kundėr Koresė Veriore”, tha Pence. Zyrtarė amerikanė thanė se sanksionet e reja pritet tė implementohen para pėrfundimit tė Olimpiadės Dimėrore, nga fundi i muajit shkurt. Zėvendėspresidenti Pence nuk e ka pėrjashtuar takimin potencial me zyrtarė tė Koresė Veriore nė Lojėrat Olimpike Dimėrore, duke u thėnė reporterėve se “do tė shohim se ēka do tė ndodhė”.

Feb 07, 2018 20:27 Europe
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpm768aea824c10yvw_800C450.jpg (21.1 KiloByte, 48 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 01:08   #9
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

La Russia ha iniziato a espellere i lavoratori nordcoreani.

MOSCA – La Russia ha iniziato a espellere i lavoratori nordcoreani dal suo territorio, in base alle sanzioni adottate alla fine di dicembre dal Consiglio di sicurezza dell'ONU.
Lo ha annunciato mercoledģ l'ambasciatore russo in Corea del Nord Alexander Matsegora a New York, secondo Ria Novosti. "Il divieto per i lavoratori della Corea del Nord sarą un duro colpo per l'economia russa, ma stiamo seguendo rigorosamente la risoluzione delle Nazioni Unite", ha detto. La situazione umanitaria nella Corea del Nord si sta deteriorando a causa delle sanzioni imposte ed č quasi impossibile consegnare cibo, medicine e attrezzature mediche al paese, ha annunciato, secondo la Tass. Il 22 dicembre, il Consiglio di sicurezza dell'ONU ha rafforzato le rappresaglie contro Pyongyang con voto unanime su una risoluzione degli Stati Uniti, prendendo di mira il petrolio e i lavoratori della Corea del Nord all'estero. La risoluzione era indirizzata agli espatriati nordcoreani, che dovrebbero essere mandati a casa entro la fine del 2019. Decine di migliaia di nordcoreani sono stati inviati all'estero, principalmente in Russia e Cina, per lavorare e generare valuta preziosa per il loro paese di origine. Secondo l'ONU, lavorano in "condizioni vicine alla schiavitł".

Feb 07, 2018 18:57 Roma.

Shenimi im: a ju bohet qejfi me ne fund mer....se ju plas juve per popullin e Korese se Veriut.

Qka keni gatue????

Dirne volk.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpmbfd1591dfe10zo4_800C450.jpg (23.0 KiloByte, 47 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2018, 06:53   #10
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Dy Koretė kėrkojnė paqe, Amerika kėrcėnon veriun me luftė.

Shtetet e Bashkuara e kanė kėrcėnuar pėrsėri Korenė e Veriut me njė sulm ushtarak pasi Koreja e Jugut po pėrjeton njė zbutje tė madhe nė marrėdhėniet e saj me Penianin, pėr herė tė parė nė mė shumė se 60 vjet.
Nėnpresidenti amerikan Mike Pence, i cili ka udhėhequr njė delegacion tė zyrtarėve amerikanė pėr tė ndjekur Lojėrat Olimpike Dimėrore nė Korenė e Jugut, tha nė njė intervistė ekskluzive me NBC News se Uashingtoni nuk po pėrjashtonte opsionet ushtarake pasi “tensionet vazhdojnė tė tensionojnė Gadishullin Korean”. "Ne do tė vazhdojmė tė bėjmė presion ekonomikisht dhe diplomatikisht, duke ruajtur tė gjitha opcionet tona ushtarake ndaj Koresė sė Veriut", shtoi Pence. Nga ana tjetėr, Moon Jae In president i Koresė Jugore ka hedhur poshtė kėrkesėn e kryeministrit japonez Shinzo Abe pėr tė kryer nj stėrvitje tė pėrbashkėt ushtarake me Shtetet e Bashkuara nė Gadishullin Korean. Presidenti koreano-jugor Moon Jae-in ėshtė ftuar tė vizitojė Korenė e Veriut, me ftesė zyrtare nga lideri i vendit Kim Jong-un. Sot presidenti Moon ėshtė takuar me delegacionin e ardhur nga Koreja e Veriut, mes tyre edhe motra e liderit Kim. Ka qenė pikėrisht Kim Yo-jong ajo qė ka prezantuar ftesėn pėr kreun koreano-jugor tė shtetit. Takimi i zhvilluar nė pallatin presidencial nė Seul konsiderohet si pėrballja mė e rėndėsishme diplomatike mes dy vendeve. Pjesėmarrės ishte edhe lideri ceremonial Kim Yong-nam, i konsideruar si kreu i delegacionit tė ardhur nga Veriu. Palėt gjithashtu u pėrshėndetėn edhe gjatė ceremonisė hapėse tė Olimpiadės Dimėrore, teksa presidenti Moon shtrėngoi duart me Kim Yo-jong nė dy raste, kur Koretė marshuan nėn njė flamur tė pėrbashkėt. Por duket se kjo shkrirje e akujve mes dy Koreve nuk ėshtė reflektuar nė Uashington. Zv/presidenti amerikan Mike Pence, i ulur vetėm disa vende larg zyrtarėve koreanė, e mirėpriti skenėn e takimit me njė pamje tė ftohtė. Madje raportohet se ai dhe zyrtarėt veriorė nuk janė pėrshėndetur me njėri-tjetrin nė asnjė moment.

Feb 10, 2018 18:24 Europe.

Shenimi im: caubojsit pa lufte nuk rrine dot se ndryshe ....vdesin.

Apropo....kamunistat dhe kapitallistat nje dite do NGJITEN dun apo sdun gjejmsat,dhe jam sume kurioz, si do ta quajne apo qfar emni do i napin asaj te veriut???
Ka te ngjare ....kosovo.

Chapeau dhe relax te djelen.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bn14be5019b22vh73_800C450.jpg (22.6 KiloByte, 40 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2018, 04:29   #11
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

SHBA-tė aplikojnė sanksione ndaj 3 zyrtarėve koreano-veriorė: Shkelėn tė drejtat e njeriut.

Shtetet e Bashkuara thanė tė hėnėn se kishin sanksionuar tre zyrtarė tė Koresė sė Veriut, duke pėrfshirė edhe njė ndihmės tė lartė tė udhėheqėsit Kim Jong Un, pas akuzave pėr shkelje tė rėnda tė tė drejtave tė njeriut dhe censurė.

Departamenti i Thesarit i SHBA-ve zbuloi emrat e zyrtarėve si Ryong Hae Choe, njė ndihmės i afėrt i Kim Yong-un, i cili kryeson Partinė e Punėtorėve tė Organizatės dhe Departamentit tė Orientimit tė Koresė; Ministri i Sigurimit tė Shtetit Kyong Thaek Jong; dhe kreu i Departamentit tė Propagandės dhe Agjitacionit, Kwang Ho Pak.

Nuk ishte e qartė nėse vendimi pėr tė sanksionuar tre zyrtarėt ishte i lidhur me diplomacinė bėrthamore tė SHBA-sė nė Korenė e Veriut, e cila ka bėrė pak pėrparim tė dukshėm, qėkur Kim dhe Presidenti i SHBA-ve Donald Trump u takuan nė Singapor nė qershor.

Sanksionet, tė cilat ngrijnė ēdo pasuri qė zyrtarėt mund tė kenė nėn juridiksionin e Shteteve tė Bashkuara dhe nė pėrgjithėsi i pengojnė ato nga transaksionet me kėdo nė Shtetet e Bashkuara, u njoftuan pasi Departamenti i Shtetit i SHBA lėshoi njė raport gjashtė mujor mbi abuzimet e Koresė sė Veriut.

Abuzimet e tė drejtave tė njeriut nė Korenė e Veriut mbeten ndėr mė tė kėqijat nė botė dhe pėrfshijnė vrasje pa gjyq, punė tė detyruar, torturė, ndalim tė zgjatur arbitrar, pėrdhunim, aborte tė detyruara dhe dhunė tjetėr seksuale, tha zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit Robert Palladino nė njė deklaratė qė shoqėronte raporti.

Koreja e Veriut ka hedhur poshtė nė mėnyrė tė pėrsėritur akuzat pėr abuzimet e tė drejtave tė njeriut dhe fajėson sanksionet pėr njė situatė tė tmerrshme humanitare. Pheniani ka qenė nėn sanksionet e OKB-sė qė nga viti 2006, mbi raketat e tij balistike dhe programet bėrthamore.

Top Channel.

Shenimi i shkruesit: po i marrim ose jane te gjitha te verteta,ato qe thuhen apo shkruhen ne deklarate.Dhe me sa di shkruesi te pakten ne Korene e Veriut,nuk martohen me, apo PERDHUNOHEN minorene,si dhe..... nuk vriten njerezit duke i SHARRUAR.Kto te tjerat,qe femrat i RRAFIN me KAMZHIK,nuk hyjne ne llogari.

Per cilin KANIBAL shtet FUNDERRINE e kam llafin, pysni dujsin!!!

Tungi
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2018, 16:19   #12
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,908
Thanks: 294
Thanked 503 Times in 375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SturmFÜHRER Shiko postimin
SHBA-tė aplikojnė sanksione ndaj 3 zyrtarėve koreano-veriorė: Shkelėn tė drejtat e njeriut.
…
Shenimi i shkruesit: po i marrim ose jane te gjitha te verteta,ato qe thuhen apo shkruhen ne deklarate.Dhe me sa di shkruesi te pakten ne Korene e Veriut,nuk martohen me, apo PERDHUNOHEN minorene,si dhe..... nuk vriten njerezit duke i SHARRUAR.Kto te tjerat,qe femrat i RRAFIN me KAMZHIK,nuk hyjne ne llogari.

Per cilin KANIBAL shtet FUNDERRINE e kam llafin, pysni dujsin!!!

Tungi
Po qfar ke me mue, mor Beni … te lansha Zotin, si taullanti

Akoma nuk t'esht mbush mendja se vorio-korea eshte me keq se kur ishim me klon e tela me gjemba? Nuk duhet t'behen vorio-koreanet si Shqiptaret ne '90, sepse krijohet problem i madh per Ēinimaēinin, Jug-Koren e Zhaponin, o lum Beni - behet fjale per meleona refugjata emigranta - ti vet e ke par dhe ngrene !!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2018, 19:18   #13
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Korea veriore ia ben ban Banit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Po qfar ke me mue, mor Beni … te lansha Zotin, si taullanti

Akoma nuk t'esht mbush mendja se vorio-korea eshte me keq se kur ishim me klon e tela me gjemba? Nuk duhet t'behen vorio-koreanet si Shqiptaret ne '90, sepse krijohet problem i madh per Ēinimaēinin, Jug-Koren e Zhaponin, o lum Beni - behet fjale per meleona refugjata emigranta - ti vet e ke par dhe ngrene !!
Une e DI kush eshte Korea e Veriut.....por ne kishe thone: juve pini uje,une po ja rras me vere.

Paqe bruder
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur