Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2017, 08:37   #241
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,141
Thanks: 3,091
Thanked 2,435 Times in 1,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

nuk kam kohe te shikoje historine vetem se me vjen keq nje shtet si franca te perfundoje ne kete gjendje qe eshte sot
e shikoj si po degradohet dita dites
kush do e mendonte qe do vinim ne pune dhe do ushtronim profesionin me polic te dera nga keta kafshe qe kerkojne qiqra ne hell
pikerisht dje ne shkollen e vajzes po benin antrenim per raste atentati , imagjino tu shpjegosh femijeve si duhet te bejne nqs vijne kriminelat , te fshihen poshte tavolines , te mbullin deren , te fshihen atje e ketu
imagjino femijeve 5 e 6 vjecare tu shpjegosh kete , te tmerron ideja

shume keq po behet
por prap u keshilloj vetem personave qe kane probleme shendeti te marrin rrugen e frances
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2017, 10:46   #242
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,755
Thanks: 0
Thanked 941 Times in 713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
nuk kam kohe te shikoje historine vetem se me vjen keq nje shtet si franca te perfundoje ne kete gjendje qe eshte sot
e shikoj si po degradohet dita dites
kush do e mendonte qe do vinim ne pune dhe do ushtronim profesionin me polic te dera nga keta kafshe qe kerkojne qiqra ne hell
pikerisht dje ne shkollen e vajzes po benin antrenim per raste atentati , imagjino tu shpjegosh femijeve si duhet te bejne nqs vijne kriminelat , te fshihen poshte tavolines , te mbullin deren , te fshihen atje e ketu
imagjino femijeve 5 e 6 vjecare tu shpjegosh kete , te tmerron ideja

shume keq po behet
por prap u keshilloj vetem personave qe kane probleme shendeti te marrin rrugen e frances
Une e kam shume te qarte Marya.Bile me shume se te qarte.Sic te thashe. Gjithnje vjen koha per Pay Back. Por do behet me keq. Problemi i Europes nuk jane Shqiptaret, por as Europianet qe emigrojne brenda Europes.Eshte shume e thjeshte.S'e kuptoj pse Europa nuk e kupton kete.Europes i duhen europiane qe te lindin Europiane dhe duhet ta stimuloje kete, sepse perndryshe .... Europa nuk prodhon me asgje.Bile as njerez. Duam s'duam, keta do vijne.Me ngjyre te zeze a te verdhe. Gjerat duhen pare me larg.Me ne perspektive.Njerezit kujtojne se eshte pune racizmi.S'ka te beje me racizmin, hic.Nje mendje e ngushte e shikon ashtu.Shumica e njerezve ne bote, nuk shohin dot me larg se hunda e tyre. Mbase sot Europa, mund t'i ndaloje akoma, por pas ca vitesh s'do mundemi me.Do jemi me te plakur dhe ata me te shtuar dhe me vitale.S'do kemi me force por dhe do na duhen, se s'do kete me force punetore ne Europe. Imagjino kombe te plakura.Mund te me kundershtosh ti apo dhe te tjere. Por une gjithnje e kam nje As nen menge.Dhe keto qe shohim verdalle nuk eshte thjeshte Pay Back per dicka qe Europa apo vendet ex koloniale e kane bere vite me pare, diku ne bote. Eshte mbijetesa njerezore, qe sa do vije e do behet me e eger, kur resourset do te mungojne. Kambana do filloje te bjere me 2034 !. Keto qe shohim jane thjesht ererat qe pro fryjne dhe po tundin kambanen, gjithnje e me fort.S'eshte i larget tingulli. Besoj e ke lexuar Dan Brown (Inferno).Lexoje si liber, se filmi ngelet film.Nuk eshte gje tjeter vecse Ligji i Malthus ( ose Malthusian Catastrophe). Thjesht kam sy dhe mundohem te shoh.Marya eshte vertet e trishte.Do te kerkoja nje gje.Kur te kesh kohe, kuptohet. Sa eshte numri i personelit mjekesor ne France ? Sa mjeke, infermiere? Sa per koke banori ? Para ca ditesh mesova rastesisht nje shifer qe per mua eshte me shume se eshte e frikeshme, per nje vend Europian.Eshte kenaqesi qe flasim.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 1024px-Malthus_PL_en.svg.jpg (16.5 KiloByte, 152 shikimet)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 20-10-2017 nė 10:48
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2017, 10:18   #243
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,478
Thanks: 12,103
Thanked 7,006 Times in 4,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Shqipėria: Vendi ku askush nuk pyet dhe tė gjithė pėrgjigjen.

Problemi mė i madh i njė shoqėrie ėshtė paaftėsia pėr tė ngritur pyetje. Problemet e tjera – ekonomike, juridike, politike, edukative, fetare, morale – janė dytėsore nė raport me tė. Nė fakt, kėto probleme tė tjera pėrshkallėzohen pikėrisht prej kėsaj paaftėsie. Me kėtė nuk kam parasysh ato fjalitė qė mbarojnė me shenjėn e pikėpyetjes, pasi ato nuk janė domosdoshmėrisht pyetje.
Shkrimtari italian Italo Calvino ka shkruar pėr njė lloj kodi qė, sipas tij, do tė orientonte mijėvjeēarin e ri. Ky kod ėshtė dallimi ndėrmjet legerezza dhe pesantezza, pra ndėrmjet lehtėsisė dhe rėndėsisė. Nė kuptimin kohor e lehta ėshtė diēka e paqėndrueshme, e ikshme, variable; ndėrkohė qė e rėnda ėshtė e qėndrueshme, rezistuese, konstante. Nė kuptimin faktik e lehta shfaqet si e papėrcaktuar, si ekuivoke; ndėrkohė qė e rėnda si e pėrcaktuar dhe univoke.
Referuar pyetjeve dhe pėrgjigjeve mund tė thuhet se pyetjet karakterizohen nga rėndėsia, ndėrsa pėrgjigjet nga lehtėsia. Pyetja, qė tė jetė vėrtet e tillė, duhet tė jetė singulare, e qėndrueshme nė kohė dhe e pėrcaktuar qartė. Nga ana tjetėr, pėrgjigjja nuk mund tė jetė veēse partikulare, e prandaj e ikshme dhe ekuivoke.
Por a nuk ėshtė paradoksale tė thuash se nė Shqipėri tė gjithė japin pėrgjigje dhe askush nuk shtron pyetje? Si mund tė emėrtohet ‘pėrgjigje’ njė gjė qė nuk i pėrgjigjet pyetjes? E nėse nuk i pėrgjigjet pyetjes, pėr cilėn gjė ėshtė pėrgjigje? Megjithatė, fakti qė jemi pėrballė njė paradoksi nuk duhet tė na shqetėsojė, madje tregon se kemi kapur intuitėn e duhur. Siē shkruan filozofi danez Kierkegaard: “Mendimtari pa paradoks ėshtė si dashnori pa ndjenjė”.
Nė Shqipėri nuk ka pyetje sepse nuk ka njė shqetėsim tė mirėfilltė dhe tė qėndrueshėm pėr gjėrat qė diskutohen. Sot diskutohet pėr kėtė ēėshtje, nesėr pėr njė tjetėr dhe pasnesėr janė harruar tė dyja, pasi vėmendja ėshtė zhvendosur te njė ēėshtje e tretė. Mbase nuk ėshtė e rastėsishme qė batutėn e famshme ‘ēudia mė e madhe tri ditė zgjat’ e gjejmė nė njė film shqiptar.
Aristoteli, nė librin e tij pėr retorikėn, fokusohet te konceptet ethos, logos dhe pathos. Ethos i referohet karakterit tė njeriut, qėllimeve tė tij tė mira, qenies etike. Logos ka tė bėjė me argumentin, arsyen, me aftėsinė pėr tė menduar si duhet. Pathos i referohet emocionit, pasionit pėr diēka. Pyetja duhet t’i ketė tė tria kėto, edhe ethos, edhe logos, edhe pathos. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė shqetėsohesh realisht pėr gjėnė qė po pyet, do tė thotė qė e gjithė qenia jote po angazhohet etikisht pėr tė kuptuar vlerėn e ngjarjes apo fenomenit nė fjalė. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė mendosh, tė konceptosh dhe ēelėsh premisėn e njė argumenti tė mundshėm. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė konsumohesh emocionalisht prej pyetjes, e jo tė mbetesh indiferent sikundėr ndodh kur “pyesim” ‘sa bėjnė 2 + 2?’.
Prandaj nuk arrijmė tė pyesim, sepse kemi ngritur njė shoqėri pa etikė, pa mendim dhe pa pasion. Kėto janė elementet qė e bėjnė pyetjen tė rėndėsishme, e bėjnė tė rėndojė; janė elementet qė na mbėrthenin pas pyetjes, duke u pėrpjekur pėr t’i dhėnė pėrgjigje sikur nga kjo tė varej fati i jetės sonė. Dhe nė fakt, fati i jetės sonė varet nga aftėsia ose paaftėsia pėr tė ngritur pyetje.
Por ne jemi tė aftė vetėm tė japim pėrgjigje. Sigurisht, me lehtėsinė tipike dhe shkathtėsinė instrumentale qė nuk ka asnjė lidhje me ethos, logos dhe pathos. Lehtėsia e pėrgjigjeve tona dėshmon ēorientimin shoqėror dhe individual tė shqiptarėve; dėshmon ekzistencėn e njė shoqėrie qė kujton se mund tė zhvillohet pa moral, pa mendim dhe pa pasion. Nė fillim tė viteve ‘90 shqiptarėt i shprehėn aspiratat e tyre me parullėn ‘e duam Shqipėrinė si gjithė Europa!’. Por siē u dėshmua kjo ishte vetėm dėshirė, jo pasion. Mė shumė se ēerek shekulli mė pas, Shqipėria, e paaftė tė pyesė dhe instrumentalisht e aftė tė pėrgjigjet, ėshtė filozofikisht po aq larg Europės sa atėherė.

Nga Klementin Mile.
Mapo.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 01-11-2017, 12:41   #244
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,227
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Namir Lapardhaja


"Ēfare eshte atdheu per ju?" - pyeta sot nxenesit e mi.

Pergjigjet e tyre:

Silvana: Atdheu eshte djepi i lindjes, shtepia e arritjes dhe varri i te vdekurit.

Ersjona: N.q.s do te kisha pasur fatin te lindja dhe te jetoja ne nje vend tjeter brenda apo jashte kufijve evropiane, atehere mund te thoja se atdheu eshte gjithēka, por, meqe kam pasur fatin e keq te lindja ne Shqiperi, atehere po them se atdheu per mua eshte nje cope toke ku jam detyruar te jetoj dhe te punoj fort per t'u larguar sa me shpejt prej tij.

Thanas: Atdheu eshte shtepia jone, identiteti yne. Ai na jep emrin shqiptar. Pavaresisht te mirave dhe te keqiave, atdheun ta duam dhe te kontribuojme sado pak me punen tone. Ēdo gje e mire eshte kontribut ndaj vendit ku jetojme.

Pa emer: Atdheu per mua eshte t'i hipesh kamjoneve per ne Angli ose maleve per ne Greqi. (P - Me pak fjale, vertet eshte atdheu vendi ku kemi lindur, por nuk eshte vendi ku do jetoja)

Pa emer: Atdheu eshte vendi ku kemi lindur dhe do te vdesim.

Inesa: Atdheu eshte ajo drita ne erresiren e nates.

Renato: Atdheu eshte per mua vendi i cili fatkeqesisht na e ka dhuruar Zoti por jemi te detyruar dhe me nje fare menyre kemi nje deshire te brendshme per te kur luan kombetarja (Nuk jam ironik!)

Ilva: Per mua atdheu eshte vendi ne te cilin veshtiresi te ndryshme na detyrojne te jetojme.

Kristel: Atdheu eshte dashuria per vendin ku kam lindur dhe jetoj. Identiteti dhe deshira per te kontribuar per te duke e permiresuar sado pak.

Megi: Atdheu eshte toka ku ne kemi lindur, ku flasim te njejten gjuhe dhe vendi ku nuk duam te jetojme.

Anxhelina: Atdheu im per mua eshte vendi qe nuk dua te nderroj me asnje tjeter. Pasi nuk ke per te gjetur asnje si vendi yt.

Pa emer: Vendi me i mallkuar per ne.

Pa emer: Atdheu eshte vendi ku ne lindim, jetojme dhe vdesim.

Pa emer: Atdheu eshte origjina jone.

Florinda: Atdheu eshte vendi ku kemi lindur pa zgjedhjen tone, por qe perpiqemmi te rritemi e te zhvillohemi me deshiren tone. Atdheu eshte shtepi ku gjej ngrohtrsine e personave te mi te dashur.

Era: Atdheu eshte vendlindja ime. Ai qe na perfaqeson ne si individ ne ēdo aspekt.

Lorena: Atdheu eshte fatkeqesia jone qe jetojme ketu.

Eoklida: Atdheu per mua eshte gjithēka qe une jam.

Lulezime: Atdheu per mua eshte vendi ku kam lindur e jetoj, eshte origjina e jetes sime.

Andrea: Atdheu eshte gjeja me e shtrenjte qe une kam.

Vasil: Atdheu yne eshte vendi ku askush nuk do te donte te jetonte. Thjesht mjerim.

Olgert: Atdheu eshte nje cope toke ku te gjithe perreth flasin gjuhen qe flet ti.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2017, 13:00   #245
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,755
Thanks: 0
Thanked 941 Times in 713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Shqipėria: Vendi ku askush nuk pyet dhe tė gjithė pėrgjigjen.

Problemi mė i madh i njė shoqėrie ėshtė paaftėsia pėr tė ngritur pyetje. Problemet e tjera – ekonomike, juridike, politike, edukative, fetare, morale – janė dytėsore nė raport me tė. Nė fakt, kėto probleme tė tjera pėrshkallėzohen pikėrisht prej kėsaj paaftėsie. Me kėtė nuk kam parasysh ato fjalitė qė mbarojnė me shenjėn e pikėpyetjes, pasi ato nuk janė domosdoshmėrisht pyetje.
Shkrimtari italian Italo Calvino ka shkruar pėr njė lloj kodi qė, sipas tij, do tė orientonte mijėvjeēarin e ri. Ky kod ėshtė dallimi ndėrmjet legerezza dhe pesantezza, pra ndėrmjet lehtėsisė dhe rėndėsisė. Nė kuptimin kohor e lehta ėshtė diēka e paqėndrueshme, e ikshme, variable; ndėrkohė qė e rėnda ėshtė e qėndrueshme, rezistuese, konstante. Nė kuptimin faktik e lehta shfaqet si e papėrcaktuar, si ekuivoke; ndėrkohė qė e rėnda si e pėrcaktuar dhe univoke.
Referuar pyetjeve dhe pėrgjigjeve mund tė thuhet se pyetjet karakterizohen nga rėndėsia, ndėrsa pėrgjigjet nga lehtėsia. Pyetja, qė tė jetė vėrtet e tillė, duhet tė jetė singulare, e qėndrueshme nė kohė dhe e pėrcaktuar qartė. Nga ana tjetėr, pėrgjigjja nuk mund tė jetė veēse partikulare, e prandaj e ikshme dhe ekuivoke.
Por a nuk ėshtė paradoksale tė thuash se nė Shqipėri tė gjithė japin pėrgjigje dhe askush nuk shtron pyetje? Si mund tė emėrtohet ‘pėrgjigje’ njė gjė qė nuk i pėrgjigjet pyetjes? E nėse nuk i pėrgjigjet pyetjes, pėr cilėn gjė ėshtė pėrgjigje? Megjithatė, fakti qė jemi pėrballė njė paradoksi nuk duhet tė na shqetėsojė, madje tregon se kemi kapur intuitėn e duhur. Siē shkruan filozofi danez Kierkegaard: “Mendimtari pa paradoks ėshtė si dashnori pa ndjenjė”.
Nė Shqipėri nuk ka pyetje sepse nuk ka njė shqetėsim tė mirėfilltė dhe tė qėndrueshėm pėr gjėrat qė diskutohen. Sot diskutohet pėr kėtė ēėshtje, nesėr pėr njė tjetėr dhe pasnesėr janė harruar tė dyja, pasi vėmendja ėshtė zhvendosur te njė ēėshtje e tretė. Mbase nuk ėshtė e rastėsishme qė batutėn e famshme ‘ēudia mė e madhe tri ditė zgjat’ e gjejmė nė njė film shqiptar.
Aristoteli, nė librin e tij pėr retorikėn, fokusohet te konceptet ethos, logos dhe pathos. Ethos i referohet karakterit tė njeriut, qėllimeve tė tij tė mira, qenies etike. Logos ka tė bėjė me argumentin, arsyen, me aftėsinė pėr tė menduar si duhet. Pathos i referohet emocionit, pasionit pėr diēka. Pyetja duhet t’i ketė tė tria kėto, edhe ethos, edhe logos, edhe pathos. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė shqetėsohesh realisht pėr gjėnė qė po pyet, do tė thotė qė e gjithė qenia jote po angazhohet etikisht pėr tė kuptuar vlerėn e ngjarjes apo fenomenit nė fjalė. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė mendosh, tė konceptosh dhe ēelėsh premisėn e njė argumenti tė mundshėm. Tė jesh i aftė tė pyesėsh do tė thotė tė konsumohesh emocionalisht prej pyetjes, e jo tė mbetesh indiferent sikundėr ndodh kur “pyesim” ‘sa bėjnė 2 + 2?’.
Prandaj nuk arrijmė tė pyesim, sepse kemi ngritur njė shoqėri pa etikė, pa mendim dhe pa pasion. Kėto janė elementet qė e bėjnė pyetjen tė rėndėsishme, e bėjnė tė rėndojė; janė elementet qė na mbėrthenin pas pyetjes, duke u pėrpjekur pėr t’i dhėnė pėrgjigje sikur nga kjo tė varej fati i jetės sonė. Dhe nė fakt, fati i jetės sonė varet nga aftėsia ose paaftėsia pėr tė ngritur pyetje.
Por ne jemi tė aftė vetėm tė japim pėrgjigje. Sigurisht, me lehtėsinė tipike dhe shkathtėsinė instrumentale qė nuk ka asnjė lidhje me ethos, logos dhe pathos. Lehtėsia e pėrgjigjeve tona dėshmon ēorientimin shoqėror dhe individual tė shqiptarėve; dėshmon ekzistencėn e njė shoqėrie qė kujton se mund tė zhvillohet pa moral, pa mendim dhe pa pasion. Nė fillim tė viteve ‘90 shqiptarėt i shprehėn aspiratat e tyre me parullėn ‘e duam Shqipėrinė si gjithė Europa!’. Por siē u dėshmua kjo ishte vetėm dėshirė, jo pasion. Mė shumė se ēerek shekulli mė pas, Shqipėria, e paaftė tė pyesė dhe instrumentalisht e aftė tė pėrgjigjet, ėshtė filozofikisht po aq larg Europės sa atėherė.

Nga Klementin Mile.
Mapo.
ky te jete Klementi thua ?Ky qenka per dating girls, 25-40 vjece.

....dhe Alda Bida, qe thote qe mosha me e mire per femren te linde kalajmaj eshte mosha 33 apo 34 vjece, kur te kene bere ca hapa ne jeten e tyre. Po priti femra te linde ne ate moshe....as mos i shkoje me mendja,se rrezik do i kete dale makineria jashte pune.

VK ... o SystemA.E kupton c'a behet ? Kete Mikelin s'e njoh, por Alden qe eshte bo si lokomotive dhe pi duhan me llulle , PO.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 01-11-2017 nė 13:27
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2017, 13:10   #246
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,755
Thanks: 0
Thanked 941 Times in 713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Namir Lapardhaja


"Ēfare eshte atdheu per ju?" - pyeta sot nxenesit e mi.

Pergjigjet e tyre:

Silvana: Atdheu eshte djepi i lindjes, shtepia e arritjes dhe varri i te vdekurit.

Ersjona: N.q.s do te kisha pasur fatin te lindja dhe te jetoja ne nje vend tjeter brenda apo jashte kufijve evropiane, atehere mund te thoja se atdheu eshte gjithēka, por, meqe kam pasur fatin e keq te lindja ne Shqiperi, atehere po them se atdheu per mua eshte nje cope toke ku jam detyruar te jetoj dhe te punoj fort per t'u larguar sa me shpejt prej tij.

Thanas: Atdheu eshte shtepia jone, identiteti yne. Ai na jep emrin shqiptar. Pavaresisht te mirave dhe te keqiave, atdheun ta duam dhe te kontribuojme sado pak me punen tone. Ēdo gje e mire eshte kontribut ndaj vendit ku jetojme.

Pa emer: Atdheu per mua eshte t'i hipesh kamjoneve per ne Angli ose maleve per ne Greqi. (P - Me pak fjale, vertet eshte atdheu vendi ku kemi lindur, por nuk eshte vendi ku do jetoja)

Pa emer: Atdheu eshte vendi ku kemi lindur dhe do te vdesim.

Inesa: Atdheu eshte ajo drita ne erresiren e nates.

Renato: Atdheu eshte per mua vendi i cili fatkeqesisht na e ka dhuruar Zoti por jemi te detyruar dhe me nje fare menyre kemi nje deshire te brendshme per te kur luan kombetarja (Nuk jam ironik!)

Ilva: Per mua atdheu eshte vendi ne te cilin veshtiresi te ndryshme na detyrojne te jetojme.

Kristel: Atdheu eshte dashuria per vendin ku kam lindur dhe jetoj. Identiteti dhe deshira per te kontribuar per te duke e permiresuar sado pak.

Megi: Atdheu eshte toka ku ne kemi lindur, ku flasim te njejten gjuhe dhe vendi ku nuk duam te jetojme.

Anxhelina: Atdheu im per mua eshte vendi qe nuk dua te nderroj me asnje tjeter. Pasi nuk ke per te gjetur asnje si vendi yt.

Pa emer: Vendi me i mallkuar per ne.

Pa emer: Atdheu eshte vendi ku ne lindim, jetojme dhe vdesim.

Pa emer: Atdheu eshte origjina jone.

Florinda: Atdheu eshte vendi ku kemi lindur pa zgjedhjen tone, por qe perpiqemmi te rritemi e te zhvillohemi me deshiren tone. Atdheu eshte shtepi ku gjej ngrohtrsine e personave te mi te dashur.

Era: Atdheu eshte vendlindja ime. Ai qe na perfaqeson ne si individ ne ēdo aspekt.

Lorena: Atdheu eshte fatkeqesia jone qe jetojme ketu.

Eoklida: Atdheu per mua eshte gjithēka qe une jam.

Lulezime: Atdheu per mua eshte vendi ku kam lindur e jetoj, eshte origjina e jetes sime.

Andrea: Atdheu eshte gjeja me e shtrenjte qe une kam.

Vasil: Atdheu yne eshte vendi ku askush nuk do te donte te jetonte. Thjesht mjerim.

Olgert: Atdheu eshte nje cope toke ku te gjithe perreth flasin gjuhen qe flet ti.

Si nuk ka thene njeri.Atdheu eshte ky vend, i cili pret nga une dhe nga ti dhe per te cilin une premtoj se do bej cdo gje, qe t'ja u le femijeve qe do kem, me te mire se cfare e gjeta. Le t'i hipin kamioneve dhe te marrin malet se atje ku do shkojne ka plot qe do duan t'ja u shqyejne . Te gjithe nga Atdheu presin... por eshte mire qe ajo mesuesja e leshit t'ja u perseris perdite: Mos pyet se cfare Atdheu mund te beje per ty , por pyet veten se c'mund te besh ti per Atdheun.

U kry.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 01-11-2017, 13:32   #247
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,478
Thanks: 12,103
Thanked 7,006 Times in 4,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
ky te jete Klementi thua ?

https://www.youtube.com/watch?v=EDAp5sK3Z0w


Ky qenka per dating girls, 25-40 vjece.

....dhe Alda Bida, qe thote qe mosha me e mire per femren te linde kalajmaj eshte mosha 33 apo 34 vjece, kur te kene bere ca hapa ne jeten e tyre. Po priti femra te linde ne ate moshe....as mos i shkoje me mendja,se rrezik do i kete dale makineria jashte pune.

VK ... o SystemA.E kupton c'a behet ? Kete Mikelin s'e njoh, por Alden qe eshte bo si lokomotive dhe pi duhan me llulle , PO.
Mua me pelqeu shkrimi....prandaj,edhe vete nuk e njof,per Alden ma merr menja.Por nuk e njof.
Por mire e ke.....VL.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2017, 13:35   #248
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,478
Thanks: 12,103
Thanked 7,006 Times in 4,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Si nuk ka thene njeri.Atdheu eshte ky vend, i cili pret nga une dhe nga ti dhe per te cilin une premtoj se do bej cdo gje, qe t'ja u le femijeve qe do kem, me te mire se cfare e gjeta. Le t'i hipin kamioneve dhe te marrin malet se atje ku do shkojne ka plot qe do duan t'ja u shqyejne . Te gjithe nga Atdheu presin... por eshte mire qe ajo mesuesja e leshit t'ja u perseris perdite: Mos pyet se cfare Atdheu mund te beje per ty , por pyet veten se c'mund te besh ti per Atdheun.
https://www.youtube.com/watch?v=JLdA1ikkoEc

U kry.
Prandaj e QERUAN.Natyrisht si PERHERE ishin ruset....ose ndoshta marsejezet.Ndoshta....si ekzekutore qe perfunduan ne shkretetire(apo ska ne USA).Osvaldua ishte MASHE.
Kaq.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2017, 14:19   #249
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,755
Thanks: 0
Thanked 941 Times in 713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Prandaj e QERUAN.Natyrisht si PERHERE ishin ruset....ose ndoshta marsejezet.Ndoshta....si ekzekutore qe perfunduan ne shkretetire(apo ska ne USA).Osvaldua ishte MASHE.
Kaq.
Para pak minutash me tha nje shqiptar.Ja une marr 650 mije.Goca me mbaroi shkollen dhe merr 300 mije ne nje pune.Si do e ushqej une familjen me thote? Pastaj me tha : Kujtojne se Evropa eshte e lehte.S'e kane provuar. Dhe e mbyllem muhabetin. Te gjithe shqipot duan te ikin... po ku do vene?Nuk e njohin Europen.Te ikje per ne Europe, ishte kur ishte.Tani NIX.cJu qe keni ik ne Europe me kohe, ngelet ghjithe diten duke shkruajtur ne forum. Me duket se e keni kapur jeten prej veshi . Se mire une pensionist, po ju ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 04-11-2017 nė 14:22
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 04-11-2017, 17:23   #250
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,673
Thanks: 239
Thanked 417 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Prandaj e QERUAN.Natyrisht si PERHERE ishin ruset....ose ndoshta marsejezet.Ndoshta....si ekzekutore qe perfunduan ne shkretetire(apo ska ne USA).Osvaldua ishte MASHE.
Kaq.
Pse e perjashton ti mundesine e rekrutim apo nxitje ekstremizmi qe ruset mund ti kene bere sajfulla sajpovit, mbase aty ne shba?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 15:21   #251
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,227
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 17-11-2017, 15:38   #252
Anathema
V.I.P
 
Avatari i Anathema
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 977
Thanks: 97
Thanked 195 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Sepse njerezve per cdo dite po i venitet shpresa ....
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Anathema pėlqehet nga
i vjetėr 17-11-2017, 16:10   #253
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,967
Thanks: 543
Thanked 935 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Mire qe ikin po ku do mbyten. Te emigrosh ne evrope pa dokumenta pune per mendimin tim nuk ja vle. Me dokumenta ndoshta do sigurosh nje te ardhme me te mire per femijet , por per vete ka per te dale bytha venit duke punu. Nuk eshte si dikur qe dilte e tepronte per te gjithe , sot evropa ka jetese shume te shtrenjte.

Sa i perket ikjeve masive , kur e meson nje popull per 20 e kusur vjet mos paguje taksa dhe zgjohemi nje dite te bukur dhe i vejme lakun ne fyt me gjoba normal qe do largohen. Mos keqkuptohemi une jam pro taksave , por para se ti mbledhesh ato 100% duhet te sigurosh punsim, ose nje zyre pune kur tet trokasi tjetri ti zgjidhesh pune dhe jo ti japesh gazeten celsi si alternative sic ndodh rendomte neper zyrat e punes.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2017, 10:20   #254
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,478
Thanks: 12,103
Thanked 7,006 Times in 4,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Mire qe ikin po ku do mbyten. Te emigrosh ne evrope pa dokumenta pune per mendimin tim nuk ja vle. Me dokumenta ndoshta do sigurosh nje te ardhme me te mire per femijet , por per vete ka per te dale bytha venit duke punu. Nuk eshte si dikur qe dilte e tepronte per te gjithe , sot evropa ka jetese shume te shtrenjte.

Sa i perket ikjeve masive , kur e meson nje popull per 20 e kusur vjet mos paguje taksa dhe zgjohemi nje dite te bukur dhe i vejme lakun ne fyt me gjoba normal qe do largohen. Mos keqkuptohemi une jam pro taksave , por para se ti mbledhesh ato 100% duhet te sigurosh punsim, ose nje zyre pune kur tet trokasi tjetri ti zgjidhesh pune dhe jo ti japesh gazeten celsi si alternative sic ndodh rendomte neper zyrat e punes.
PLUS....ENDRO,ka rene niveli i jeteses(shkruaj per Gjermanine).Ska mo pushime 2 here ne vit.Me erdhi fatura sa do rritet energjija elektrike duke filluar me 01.01.2018. 15 cent per KW ORE.
Cdo VIT ky muhabet.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 25-11-2017, 14:01   #255
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,227
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Albanian minister claims Britain is ENCOURAGING her young citizens to sneak into the UK - and is being too soft on deporting her people
By Tom Kelly In Albania

Leader of child sex trafficking gang who lured victims on Facebook then drugged them and sold them online Rovena Voda is deputy minister of internal affairs in Albania
She said Britain should swiftly send home under-18s with rejected asylum claims
The failure to do so is making the UK a ‘more attractive’ destination to teenagers
Soft-touch Britain is irresponsibly encouraging Albanian youngsters to try to sneak in to the UK, a senior Albanian minister claimed yesterday.
Rovena Voda, deputy minister of internal affairs, said Britain should act more swiftly to send home unaccompanied under-18s who have asylum claims rejected – as France and
Germany do.
The failure to do so is making the UK a ‘more attractive’ destination to teenagers, she warned.
She suggested the money Britain would save by no longer having to provide social care for the youngsters could be invested in projects in Albania to encourage teenagers to stay.
Mrs Voda said: ‘These children are not being trafficked to Britain against their will. Most are brought part of the way by their parents and relatives. They do it for economic reasons.
‘It’s hard. Parents believe they are doing their best for their children and giving them more chance in the future, but they are doing significant psychological damage by abandoning them.
'The children suffer from separation anxiety and there is also a problem with them being sucked into virtual slave labour or crime if they fail to get asylum.

‘The reason so many go to the UK rather than Germany or France or the Netherlands is that those countries do much more to deport them earlier. In Britain this is not the case, and this makes it more attractive to them.
‘If Britain did more to return them more quickly it would help.’
Unaccompanied Albanian children who report to the authorities when they arrive sometimes claim to be escaping from blood feuds to claim asylum. But Mrs Voda said most claims were false.
She added: ‘There is also a problem with parents sending children ahead because they think it will be easier for them to get asylum and the parents will follow. It’s part of a strategy.’
The Albanian government has launched a crackdown on foreign child abandonment and in the last three months has started prosecuting nearly 50 cases of parents who left their children abroad, several en route to the UK.
It is also developing a border checking system to monitor all parents or relatives leaving with children to see if they fail to return with them.
But Mrs Voda warned that a major problem is the false image presented of life in Britain by those living there.
‘Social media is a problem. People like to show off on it and it encourages teenagers to go. They think it will be this amazing time when it is not like that at all.’
A Home Office spokesman said: ‘Most Albanian unaccompanied children who claim asylum in the UK are found not to be in need of international protection. We are working to establish a safe and effective way to return those children to their home country, where in many cases they will be able to reunite with their family.’
dailymail
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 05:18   #256
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,227
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

http://opinion.al/te-miturit-shqipta...-te-varferise/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 05:29   #257
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,156
Thanks: 941
Thanked 503 Times in 321 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Sepse kete vend e kane mare peng kriminelet. Atdheu eshte lopa dhe mullari i barit dhe nje cope toke.Keta kriminele kane mare,token,lopen dhe mullarin per vete. Mbetet thesi ne kurriz,e rruga per kurbet
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 05:34   #258
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Sepse ai vend qeveriset nga nje klan qe di te flase me shume sa sa te punoje. Klani kundershtar di te prish me shume se sa te krijoje. Ne kete kurth, humbet shpresa. Patriotismat edhe nacionalismat e mbajne popullin deri ne nje moment, deri sa edhe ajo te shpertheje. Kjo gje po ndodh sot ne Shqiperi, Fatkeqesisht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 13-02-2018 nė 05:47
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2018, 09:03   #259
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,227
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Gazetari Armand Maho shprehet se mbrėmė ka shpėtuar gjallė pėr fatin e tij pasi mund tė ishte vrarė gjatė ekzekutimit mafioz tė biznesmenit Begalla nė Tiranė.
"Qellova me fat qe nuk u ktheva 30 minuta me pare"- shkruan gazetari nė Facebook duke treguar se banesa e tij ėshtė shumė pranė viktimės.
Postimi i gazetarit Maho :
Kabul!
Duhet te ishte ora 8 e 30 mbrembjes kur kisha dale te beja nja dy pazare! Teksa kthehesha, me trastat ne duar dhe duke share neper dhembe me mendimin qe duhet te ngjitesha pese kate me kembe me nje koli uji me vete para hyrjes se pallatit dalloj nje mori te madhe uniformash policie.
Hyrja ndodhet ne rrugen Nikolla Tupe prane sheshit Willson. Nje nga zonat me te shtrenjta te Shqiperise, ku shteti e tarifon metrin katror jo me pak se 1 mije euro. Por te thuash te verteten eshte nje pleh qe nuk e gjen as ne ndonje cep te humbur te botes.
Diten nuk ke ku te futesh nga makinat qe behen kapice, mengjesi fillon me borite qe bien papushim se skane nga te kalojne, ndersa naten behet strehe te droguarish qe tymosin qetesisht hashash.
Pallate me suva te rena dhe uje e balte nga te gjitha anet. I vetmi kalim per makinat eshte nje si bicim tuneli, poshte nje 10 kateshi te ndertuar para 10
apo 12 vjetesh ( ne kulmin e rilindjes se Tiranes) i cili ka zaptuar rrugen ekzistuese.
-zoteri eshte gjetur nje njeri i vdekur dhe nuk lejohet kalimi- mu drejtua polici i cili ne ate moment po vendoste shiritin qe tregon skenen e krimit.
Po me duhet te shkoj ne shtepi!
– kur te mbarojn veprimet hetimore!
Ne pallatin ngjitur ne katin e pare banojne prinderit e mi dhe ngjarja kishte ndodhur as pese metra larg hyrjes se tyre.
Hodha syte dhe pashe nje njeri ne fund te nje makine tip Renoje ngjyre bezhe. Ate makine ishte hera e dyte e qe e shikoja. Nje apo dy dite me pare kishte zene aq keq rrugen sa na duhej ti vinim verdalle makinave te thera per te kaluar.
Ne fillim mendova personin e shtrire kishin goditur me makine pasi nga kendi qe po shikoja une dukej si nen rroga . Ne dritare qendronte ime me qe ish bere meit. Ndihej e pasigurt ne shtepi te saj. Ishin brenda ne hall te tyre dhe ne prag te deres ishte vrare nje njeri.
Shumica e komshinjve perfshire dhe time shoqe skishin degjuar gje, pervec nje krisme te thate qe perngjante me shume me nje fishekzjarr qe ne kete zone jane thuajse te pernatshme.
Sa per vitkimen nuk di te them shume sepse nuk e njihja por fqinjet me folen fjale te mira per te. Kishte dy djem binjake dhe pergjithesisht shikonin punen e tyre.
Djemte, njeri prej tyre i martuar banonin ne katin e 3 te nje pallati ekzistues, dhe ai pjese e dekorit e katrahures se sheshit.
Ne shtepi nuk me linin te shkoja keshtu qe prita ndonja dy ore te mira ne shtepine e tim eti nga ku dhe ndiqja lajmet.
Degjoja gjithfare gjerash per te shtena nga nje makine BMW e cila “eshte larguar me shpejtesi” apo se ngjarja na paska ndodhur ne nje parkim te nendheshem… por asnjera prej tyre nuk qendron.
E para sepse ne ate vend ske nga te fusesh makinen sepse rruga ishte e bllokuar, e jo me te largohesh me shpejtesi dhe e dyta ska parkime te nendheshme.
Personi eshte vrare ne nje zone te banuar, ku hyjne e dalin njerez. Autoret duhet te kene pritur aty dhe jo me kot. Ai shesh eshte kthyer ne vend ideal per te mbaruar pune dhe per tja mbathur.
Nuk po flasim per periferine, as per ndonje cep te humbur por per nje nga zonat me ruajtura ne shqiperi e rrethuar nga biznese te shtrenjta dhe banka!
Eshte hera e dyte qe ne te njejtin vend ndodh nje vrasje e ketij lloji dhe organet e hetimit e kane thuajse te pamundur identifikimin e autoreve. Policia mund te kete 1000 gjynahe ne kete vend por ne kete rast ska asnje faj.
Erresira, dhe rremuja e makinave ste lene shume hapesire per te vepruar. Ne rast se Bashkia nuk do ishte e zene me mbjellje pemesh,apo me propagande boshe dhe te vinte ndonje ndricim, apo pak rregull ne sheshin mes pallatit te pakten keto ngjarje ne vendet e populluara do ishin shmangur.
Por ne ate terr qe sundon aty as kamerat e bisneseve nuk bejne pune. Dhe krimi nuk fal. Ai gjithsesi do gjeje nje menyre qe te mbaroje punen e tij, por jo ne mes te Tiranes dreqi ta haje!
Ne ate ore aty mund te kalonte kushdo, krahas viktimes. Ndonje njeri ne hall te vet apo dhe ndonje femije! Nga ana tjeter kjo ngjarje tregon se asnje se ka jeten e sigurt ne kete vend.
Mund te jetosh ku te duash, ne qender te Tiranes apo dhe ne maje te malit. Jeta jote serish varet ne dore te fatit, apo humorit te vrasesve. Nje minute me pare apo nje minute me pas dhe aq e pate… mund te mos jesh me.
Psh personalisht qellova me fat qe nuk u ktheva ndoja 30 minuta me pare, dhe kete fat fale Zotit e paten dhe shume te tjere. Po radhes tjeter do na ece me fati?! /albeu.com/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2018, 10:35   #260
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,755
Thanks: 0
Thanked 941 Times in 713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Gazetari Armand Maho shprehet se mbrėmė ka shpėtuar gjallė pėr fatin e tij pasi mund tė ishte vrarė gjatė ekzekutimit mafioz tė biznesmenit Begalla nė Tiranė.
"Qellova me fat qe nuk u ktheva 30 minuta me pare"- shkruan gazetari nė Facebook duke treguar se banesa e tij ėshtė shumė pranė viktimės.
Postimi i gazetarit Maho :
Kabul!
Duhet te ishte ora 8 e 30 mbrembjes kur kisha dale te beja nja dy pazare! Teksa kthehesha, me trastat ne duar dhe duke share neper dhembe me mendimin qe duhet te ngjitesha pese kate me kembe me nje koli uji me vete para hyrjes se pallatit dalloj nje mori te madhe uniformash policie.
Hyrja ndodhet ne rrugen Nikolla Tupe prane sheshit Willson. Nje nga zonat me te shtrenjta te Shqiperise, ku shteti e tarifon metrin katror jo me pak se 1 mije euro. Por te thuash te verteten eshte nje pleh qe nuk e gjen as ne ndonje cep te humbur te botes.
Diten nuk ke ku te futesh nga makinat qe behen kapice, mengjesi fillon me borite qe bien papushim se skane nga te kalojne, ndersa naten behet strehe te droguarish qe tymosin qetesisht hashash.
Pallate me suva te rena dhe uje e balte nga te gjitha anet. I vetmi kalim per makinat eshte nje si bicim tuneli, poshte nje 10 kateshi te ndertuar para 10
apo 12 vjetesh ( ne kulmin e rilindjes se Tiranes) i cili ka zaptuar rrugen ekzistuese.
-zoteri eshte gjetur nje njeri i vdekur dhe nuk lejohet kalimi- mu drejtua polici i cili ne ate moment po vendoste shiritin qe tregon skenen e krimit.
Po me duhet te shkoj ne shtepi!
– kur te mbarojn veprimet hetimore!
Ne pallatin ngjitur ne katin e pare banojne prinderit e mi dhe ngjarja kishte ndodhur as pese metra larg hyrjes se tyre.
Hodha syte dhe pashe nje njeri ne fund te nje makine tip Renoje ngjyre bezhe. Ate makine ishte hera e dyte e qe e shikoja. Nje apo dy dite me pare kishte zene aq keq rrugen sa na duhej ti vinim verdalle makinave te thera per te kaluar.
Ne fillim mendova personin e shtrire kishin goditur me makine pasi nga kendi qe po shikoja une dukej si nen rroga . Ne dritare qendronte ime me qe ish bere meit. Ndihej e pasigurt ne shtepi te saj. Ishin brenda ne hall te tyre dhe ne prag te deres ishte vrare nje njeri.
Shumica e komshinjve perfshire dhe time shoqe skishin degjuar gje, pervec nje krisme te thate qe perngjante me shume me nje fishekzjarr qe ne kete zone jane thuajse te pernatshme.
Sa per vitkimen nuk di te them shume sepse nuk e njihja por fqinjet me folen fjale te mira per te. Kishte dy djem binjake dhe pergjithesisht shikonin punen e tyre.
Djemte, njeri prej tyre i martuar banonin ne katin e 3 te nje pallati ekzistues, dhe ai pjese e dekorit e katrahures se sheshit.
Ne shtepi nuk me linin te shkoja keshtu qe prita ndonja dy ore te mira ne shtepine e tim eti nga ku dhe ndiqja lajmet.
Degjoja gjithfare gjerash per te shtena nga nje makine BMW e cila “eshte larguar me shpejtesi” apo se ngjarja na paska ndodhur ne nje parkim te nendheshem… por asnjera prej tyre nuk qendron.
E para sepse ne ate vend ske nga te fusesh makinen sepse rruga ishte e bllokuar, e jo me te largohesh me shpejtesi dhe e dyta ska parkime te nendheshme.
Personi eshte vrare ne nje zone te banuar, ku hyjne e dalin njerez. Autoret duhet te kene pritur aty dhe jo me kot. Ai shesh eshte kthyer ne vend ideal per te mbaruar pune dhe per tja mbathur.
Nuk po flasim per periferine, as per ndonje cep te humbur por per nje nga zonat me ruajtura ne shqiperi e rrethuar nga biznese te shtrenjta dhe banka!
Eshte hera e dyte qe ne te njejtin vend ndodh nje vrasje e ketij lloji dhe organet e hetimit e kane thuajse te pamundur identifikimin e autoreve. Policia mund te kete 1000 gjynahe ne kete vend por ne kete rast ska asnje faj.
Erresira, dhe rremuja e makinave ste lene shume hapesire per te vepruar. Ne rast se Bashkia nuk do ishte e zene me mbjellje pemesh,apo me propagande boshe dhe te vinte ndonje ndricim, apo pak rregull ne sheshin mes pallatit te pakten keto ngjarje ne vendet e populluara do ishin shmangur.
Por ne ate terr qe sundon aty as kamerat e bisneseve nuk bejne pune. Dhe krimi nuk fal. Ai gjithsesi do gjeje nje menyre qe te mbaroje punen e tij, por jo ne mes te Tiranes dreqi ta haje!
Ne ate ore aty mund te kalonte kushdo, krahas viktimes. Ndonje njeri ne hall te vet apo dhe ndonje femije! Nga ana tjeter kjo ngjarje tregon se asnje se ka jeten e sigurt ne kete vend.
Mund te jetosh ku te duash, ne qender te Tiranes apo dhe ne maje te malit. Jeta jote serish varet ne dore te fatit, apo humorit te vrasesve. Nje minute me pare apo nje minute me pas dhe aq e pate… mund te mos jesh me.
Psh personalisht qellova me fat qe nuk u ktheva ndoja 30 minuta me pare, dhe kete fat fale Zotit e paten dhe shume te tjere. Po radhes tjeter do na ece me fati?! /albeu.com/
Dakort Par.... Shume dakort. Ky gazetari do vazhdoje me te qara? Dihet qe ne jemi popull kafshe dhe me gen te nxehte. Ky gazetari , jep ndonje ide se c'duhet te bejme ? Apo thjesht shkruan dhe kaq? Psh.Pse nuk hedh ky nje ide qe te kerkohet referendum per vendosjen e denimit me vdekje ? Frika e ruan vreshtin. Se s'po ka me vend as ne burgje. Nje i/e burgosur sot besoj se na kushton 1500 Euro ne muaj (nga 1380 Euro qe ka qene).Na le Europa apo nuk na le te vendosim denim me vdekje .... ne nuk jemi Europa dhe me kete nivel korrupsioni dhe krimi , nuk na qas njeri. Ka plot forma egzekutimi dhe ne burgje.Mjafton nje si shembull....qe te kuptojne ata qe jane brenda dhe jashte burgut...po perfundove aty - te cojne be grope ( dhe kur kjo ndodh ...gazetaret nuk duhet te hane mut e te thone : vdiq njeri apo e vrane ne burg, por te keshillojne femijet e tyre se keshtu e peson kur del jashte natyres, rregullit dhe moralit njerezor). I thuhet me delikatese Europes.... nuk jemi akoma gati te hyme ne EU .... Na prit pak, vetem poak dhe do te kesh ne EU, shqipetare te edukuar dhe qe e respektojne ligjin.

Pra... si nuk shoh njeri te shkruaje me kete llogjike qe shkruaj une ketu ? Japin fakte, shkruajne Kabul apo Avdul.... Ore c'mutin do bejme te dalin nga muti qe na ka mbuluar me kohe !

Mbase une e mendoj gabim , por shkrova ato qe mendova. Rrugen me te shpejte per edukimin e njerezve. Dhe ne USA e kane kete menyren e egzekutimit apo jo ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur