Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-02-2018, 01:33   #21
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,575
Thanks: 1,197
Thanked 708 Times in 447 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ndonjė hec duhet ne Vjose se u mbyten te shkretet
6 a 7 o burre se 1 eshte pak
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:15   #22
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Kėshtu thanė edhe pėr Valbonėn para 4 vjetėsh....jo vetėm qė nuk i dhanė, por por e shkatėrrojnė gjithė lumin dhe ruajnė kantierin me polici.
Ajo qe degjova mbreme ishte demoralizuese. Ketu flasim per 3-4 HEC, por mbreme u tha se qenkan gjithsejt mbi 500 HEC qe kane marr leje. Gati 200 te perfunduara tashme dhe rreth 300 tjera ne proces.

Edhe nese anulohen 3,4 apo 10... jane nje pike uje ne oqean. Pasojat do te jene te pallogaritshme.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:27   #23
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,976
Thanks: 301
Thanked 299 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ajo qe degjova mbreme ishte demoralizuese. Ketu flasim per 3-4 HEC, por mbreme u tha se qenkan gjithsejt mbi 500 HEC qe kane marr leje. Gati 200 te perfunduara tashme dhe rreth 300 tjera ne proces.

Edhe nese anulohen 3,4 apo 10... jane nje pike uje ne oqean. Pasojat do te jene te pallogaritshme.
524 pėr tė qenė i saktė. Nga 40 HEC-e pėr ēdo lumė mesatar...Do tė bėhet luftė pėr ujė pasi nuk do tė lenė pikė uji pėr shqiptarėt. Do ta blejnė ujin sa pulėn frėngu...
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 12:41   #24
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,976
Thanks: 301
Thanked 299 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

AKTUALITET TĖ FUNDIT
Hidrocentral nė Nivicė, Tėrmeti qė mbron kanionin nga “tėrmeti”
12/02/2018 20:04

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=oAsjV93PpNQ
Nė luginėn Bėnēė-Kurvelesh tė Tepelenės, katėr shoqėri koncesionare kanė fituar tė drejtėn tė ndėrtojnė 8 HEC-e.

Nė tre HEC-e janė kryer disa punime, ndėrsa nė disa tė tjera nuk ėshtė hedhur asnjė lopatė dhe.

Bashkia e Tepelenės kundėrshton ngritjen e tyre, pasi pretendon se lejet koncesionare janė dhėnė nė zona tė mbrojtura me ligj, si kanionet e Nivicės dhe tė Progonatit dhe se ndėrtimi i tyre vetėm do tė dėmtonte vlerat turistike, historike, monumentale dhe biodiversitetin e kėsaj krahine.

Top Channel shkoi nė fshatin Nivicė tė njėsisė administrative Kurvelesh, 30 kilometėr larg Tepelenės. Nė sheshin kryesor tė fshatit, qė ndodhet 750 metra mbi nivelin e detit dhe rrėzė malit tė Kėndrevicės 2100 metra tė lartė po restaurohen tė gjitha ndėrtesat.

Nivica qė nė latinisht do tė thotė dėborė, ėshtė pėrfshirė nė listėn e 100 fshatrave qė kanė pėrfituar fonde nga qeveria pėr t’u kthyer nė destinacion turistik me rreth 600 milionė lekė tė vjetra.

Kalaja e Nivicės, 2400 vjeēare dhe banesa e Myfit Kaēubajt janė tė dyja monument kulture. Mė tej, vijnė kanionet e Nivicės. Ujėvara me lartėsi 220 metra ėshtė ndėr mė tė lartat nė Europė, nė krah ujėvara e Gusmarit. Atraksione kėto qė kanė tėrhequr rreth 1500 vizitorė gjatė dy viteve tė fundit.

Bashkia e Tepelenės kėrkon t’i mbrojė nga qeveria, e cila po i kthen ujėvarat nė beton. Kompania koncesionare qė do tė ndėrtojė HEC-in “Driza 1” mbi ujėrat e Nivicės e ka hedhur nė gjyq bashkinė.

Kryetari i bashkisė Tėrmet Peēi refuzon dhėnien nė pėrdorim tė sipėrfaqeve pyjore dhe kullosore pėr ndėrtimin e kėsaj vepre.

Kompania “Kendervica Energy” nė qershor tė 2017 fitoi gjyqin e megjithatė sėrish nuk po lejohet tė punojė nga bashkia.

“Nuk jemi absolutisht kundėr investimeve, por duke parė kėtė bukuri qė e ka falur nėna natyrė e shohim tė arsyeshme qė t’i japim prioritet turizmit. Kėtu nuk ėshtė zhvilluar asnjė dėgjesė, nuk ėshtė zbatuar konventa e “Arhausit”. Mbi tė gjitha, kėtu ka njė VKM tė 2002 me njė listė ku pėrfshihen shumė monumente tė natyrės, sė bashku me kanionet e Nivicės. Ne nuk kemi asgjė me shoqėrinė aksionere. Ka njė shkelje dhe njė VKM tė 2002, prandaj ne e kemi ankimuar, kjo do tė shkojė deri nė gjykatė tė lartė dhe deri nė Strasburg”, shprehet Tėrmet Peēi.

Situata ndėrlikohet nėse kemi parasysh faktin qė ministritė e Mjedisit, Turizmit, Energjisė dhe Kulturės kanė dhėnė miratimin e HEC-it, duke thėnė se nuk dėmton vlerat e krahinės dhe nuk pėrfshihet nė listėn e zonave qė kanė pėrparėsi nė zhvillimin e turizmit.

“Drini 2000”, njė kompani qė ka marrė dy HEC-e ka ndėrhyrė, duke shkatėrruar turizmin. Flasim pėr turizėm vendas dhe tė huaj. Turistėt nuk mund tė vijnė tė shohin si kalon rruga e tubacionit. Ne mendojmė qė tė gjithė luginėn e Bėnēės dhe tė gjithė malėsinė e Kurveleshit ta kalojmė nė park tė mbrojtur rajonal. E kemi bėrė studimin pėr kėtė. HEC ėr tė pėrfituar njė pakicė apo promovim tė turizmit malor tė qėndrueshėm duke e lidhur dhe me bregun e detit si asnjėherė pėr tė gjithė kėtė komunitet, apo tė pėrfitojnė 5 persona”, Peēi.

Kanionet e Nivicės janė vija ndarėse ndėrmjet dy politikave qė bien ndesh me njėra tjetrėn. Deri nė buzė tė kanioneve vepron projekti “Rilindja rurale”. Turistėt prej aty do tė shohin tubacionet e HEC-eve.

Duke pasur parasysh ēėshtjen e HEC-eve tė Osumit, tė Vjosės, Valbonės dhe tė Nivicės, ku nevoja pėr energji bie nė konflikt me natyrėn ēėshtja shtrohen, cilėn anė do tė mbajė shoqėria dhe qeveria, qė duhet tė mbrojė interesin publik, por edhe tė nxisė interesin privat.

Tėrmet Peēi deri tani ėshtė nė anėn e natyrės, por me siguri edhe vendimi i tij do tė jetė pėrballė presionit tė biznesit dhe tė gjykatės, e cila bashkėrisht me qeverinė kanė mbajtur anėn e betonit kundėr natyrės.

Turizėm apo hidrocentrale? Kjo ėshtė dilema mbi tė cilėn sot po zhvillohet njė betejė mes bashkisė sė Tepelenės dhe katėr kompanive koncesionare, tė cilat kanė fituar tė drejtėn pėr tė ngritur 8 hidrocentrale pėrgjatė luginės Bėnēė-Kurvelesh. Se cila nga kėto tė dyja, turizmi apo hidrocentralet do tė marrė prioritet, kjo mbetet pėr t’u parė…

Top Channel
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 12:42   #25
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,976
Thanks: 301
Thanked 299 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 12:42   #26
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,976
Thanks: 301
Thanked 299 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 15:11   #27
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
524 pėr tė qenė i saktė. Nga 40 HEC-e pėr ēdo lumė mesatar...Do tė bėhet luftė pėr ujė pasi nuk do tė lenė pikė uji pėr shqiptarėt. Do ta blejnė ujin sa pulėn frėngu...
Do jete komplot rus ....qbanet me tapin apo trapin pipeline???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2018, 22:39   #28
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,976
Thanks: 301
Thanked 299 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Shpėrthen revolta kundra oligarkėve qė duan tė grabisin ujin nė Topojan:
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2018, 23:13   #29
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Ka ardhur koha, qe shqiperia nuk eshte e shqiptareve, por e disa pronareve. Qe e perdorin Shqiperin sikur e kane pronen e tyre. E blejne e shesin si tu doje qejfi pa dhene llogari askujt.

Dhe shqiptaret e varfer neper forume zihen per shqiperin e madhe. Jane gati te vriten te shkretet per shqiperin e madhe. Domethene per te zmadhuar pronat e ketyre pronareve, qe nuk japin asnje qindarke per ekzistencen e tyre(te shqiptareve).

Kur te vij puna per te mbrojtur Shqiperine, qe keta e kane kthyer ne pronen e tyre, keta sundimtare qindarke, kane per tia mbathur e per tu fshehur, kane per ta lene ne balte kete shqiperi te shkrete megjithese prej saj jane rritur ushqyer e pasuruar. Jemi ne barketharet, qe kemi vuajtur dhe nuk kemi perfituar asgje prej saj, qe do ta mbrojme. Jemi ne, qe kemi per tu vrare neser per kete truall dhe do te na duhet te korrigjojme gabimet, paafftesite dhe vjedhjen e ketyre qe jane sot ne pushtet dhe qe kane qene edhe dje.

Prandaj patriotizmi te dashur miq nuk eshte te shesim poezi atdhedashurie, por te ndalojme keta flliqesira ti bejne gropen ketij vendi, qe ky vend te kete mundesit dhe fuqin, te na mbaj e te na ushqej te gjithe toke.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 22-02-2018, 23:27   #30
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka ardhur koha, qe shqiperia nuk eshte e shqiptareve, por e disa pronareve. Qe e perdorin Shqiperin sikur e kane pronen e tyre. E blejne e shesin si tu doje qejfi pa dhene llogari askujt.

Dhe shqiptaret e varfer neper forume zihen per shqiperin e madhe. Jane gati te vriten te shkretet per shqiperin e madhe. Domethene per te zmadhuar pronat e ketyre pronareve, qe nuk japin asnje qindarke per ekzistencen e tyre(te shqiptareve).

Kur te vij puna per te mbrojtur Shqiperine, qe keta e kane kthyer ne pronen e tyre, keta sundimtare qindarke, kane per tia mbathur e per tu fshehur, kane per ta lene ne balte kete shqiperi te shkrete megjithese prej saj jane rritur ushqyer e pasuruar. Jemi ne barketharet, qe kemi vuajtur dhe nuk kemi perfituar asgje prej saj, qe do ta mbrojme. Jemi ne, qe kemi per tu vrare neser per kete truall dhe do te na duhet te korrigjojme gabimet, paafftesite dhe vjedhjen e ketyre qe jane sot ne pushtet dhe qe kane qene edhe dje.

Prandaj patriotizmi te dashur miq nuk eshte te shesim poezi atdhedashurie, por te ndalojme keta flliqesira ti bejne gropen ketij vendi, qe ky vend te kete mundesit dhe fuqin, te na mbaj e te na ushqej te gjithe toke.
Stalini nga Moska nuk iku.
Si dhe Hitleri nga Berlini.
Si u prishen keta njerez????
Me qekun e bardhe qe deti do behej HAVIAR.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 00:26   #31
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,180
Thanks: 680
Thanked 509 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Po me intereson sa i ploteson shqiperia nevojat e veta me energji elektrike,sa ishte inporti vjetor?
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 00:42   #32
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,900
Thanks: 5,060
Thanked 1,457 Times in 793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka ardhur koha, qe shqiperia nuk eshte e shqiptareve, por e disa pronareve. Qe e perdorin Shqiperin sikur e kane pronen e tyre. E blejne e shesin si tu doje qejfi pa dhene llogari askujt.

Dhe shqiptaret e varfer neper forume zihen per shqiperin e madhe. Jane gati te vriten te shkretet per shqiperin e madhe. Domethene per te zmadhuar pronat e ketyre pronareve, qe nuk japin asnje qindarke per ekzistencen e tyre(te shqiptareve).

Kur te vij puna per te mbrojtur Shqiperine, qe keta e kane kthyer ne pronen e tyre, keta sundimtare qindarke, kane per tia mbathur e per tu fshehur, kane per ta lene ne balte kete shqiperi te shkrete megjithese prej saj jane rritur ushqyer e pasuruar. Jemi ne barketharet, qe kemi vuajtur dhe nuk kemi perfituar asgje prej saj, qe do ta mbrojme. Jemi ne, qe kemi per tu vrare neser per kete truall dhe do te na duhet te korrigjojme gabimet, paafftesite dhe vjedhjen e ketyre qe jane sot ne pushtet dhe qe kane qene edhe dje.

Prandaj patriotizmi te dashur miq nuk eshte te shesim poezi atdhedashurie, por te ndalojme keta flliqesira ti bejne gropen ketij vendi, qe ky vend te kete mundesit dhe fuqin, te na mbaj e te na ushqej te gjithe toke.
Shume postim i pikatur.
Eshte popull me mentalitet skllavi si ne kosove edhe ne shqiperi dhe nuk eshte aspak e cudtishme pse trajtohen si skllav dhe gjithmon perfundojn skllever.
Po ja shave paritne apo saliun nje skllavi ai vritet me ty. E njejta gje po i shave ramen tjetrit. vend i cuditshem.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 23-02-2018, 00:53   #33
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,180
Thanks: 680
Thanked 509 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
524 pėr tė qenė i saktė. Nga 40 HEC-e pėr ēdo lumė mesatar...Do tė bėhet luftė pėr ujė pasi nuk do tė lenė pikė uji pėr shqiptarėt. Do ta blejnė ujin sa pulėn frėngu...
O Edvin,spo kuptoj or burre,cdo vit miliona dollar deme nga vershimet,ne anen tjeter ankoheni se nuk do ket uje!
Mos gabohem Shqiperia eshte nje nder vendet me te pasura me uje ne Evrope.
Athua ka mundesi teknike qe me penda hidrocentralesh keto rrjedha ujore qe po krijojne vershime gjat vjeshtes ,dimrit e pranveres te vehen nen konroll duke akumuluar ujin gjat sezonave te reshjeve?
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 01:40   #34
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,575
Thanks: 1,197
Thanked 708 Times in 447 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Qeveri kriminale.Jane me keq se Enver Hoxha.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 06:46   #35
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
O Edvin,spo kuptoj or burre,cdo vit miliona dollar deme nga vershimet,ne anen tjeter ankoheni se nuk do ket uje!
Mos gabohem Shqiperia eshte nje nder vendet me te pasura me uje ne Evrope.
Athua ka mundesi teknike qe me penda hidrocentralesh keto rrjedha ujore qe po krijojne vershime gjat vjeshtes ,dimrit e pranveres te vehen nen konroll duke akumuluar ujin gjat sezonave te reshjeve?
Damastion.Keto nuk jane penda ose diga.Keto hidrocentrale kane tjeter parim.Shkurt qe t'a kuptosh.Qe te prodhosh energji ne kete rast:ujin dhe nje difference lartesie te ujit qe bije dhe turnibave qe do rrotullohen.Te themi uji zbret nga mali me nje pjerresi te caktuar.Keta jane lumej te vegjel.Ke dy mundesi.O diku gate rrjedhes te besh nje dige, t'a mbushesh me uje dhe te shfrytezosh digen(lartesine e saj si difference lartesish) ose ujin te gjithin apo nje pjese t'i ndryshosh rrugen dhe ne vend qe te ndjeke kete pjeresi natyrale , rruga e re qe i ben(pra qe e detyron lumin) te jete me e bute (perskaj/paralel) shtratit natyral. Keshtu fiton meter pas metri lartesi dhe ne nje vend te pershatshem kur ke nje lartesi te caktuar duke marre parasysh sa prurje ke , aty ujin e sjell/leshon ne shtratin natyral.Pra meqe nuk ke ndjekur shtratin dhe ke devijuar lumin, ujin e ke dhe nderkohe qe ke krijuar nje lartesi artificiale renije.Mund te besh nje katarakt, mund te besh nje pus shuarje ose dhe thjesht tuba dhe ne nivelin e poshtem ke turbinat.Pra ne kete rast kemi krijuar lartesi artificiale pa dige. Nuk e di sa me kuptove. Kemi dhe hidrocentrale me turbina ne forme vide pa fund ( si Hidrocentrali i Ashtes), po prap se prape nje lartesi miniamel( pra nje diference lartesie minimale) 7 deriu ne 10 metra te duhet. Po kete kane bere dhe ne Ashte.Dhe atje ka nje devijim te lumit(ose nje pjese te tij). Ku qendron problemi? Po te jap nje shembull.Ka njehidrocentral te till ne Reshen.Tek Ura ne autostrade nuk merr djatjtas por merr majtas.Aty kane krijuas nje si dige ( qe e grumbullon uji ) dhe me ane nje tubacioni e con ne dalje te Rubikut duke krijuar keshtu nje diference lartesish ( se kam shume ekzakt tani, po 70 apo 90 meter).C'te keqe ka ? Ne hyrje te Zones se Pukes ka nje perrua a lume. Kane bere turqit nje tunel aty dhe ja kane ndryshuar shtratin lumit.4 apo 6 km tunel. E kane marre ujin qe nga ajo ane dhe e kane sjelle ne kete ane (ne lumin Fan). Po keshtu per nje perrua tjeter.Qe tek pika e bashkimit prap tunel dhe e sjellin ujin tek diga apo pika e grumbullimit qe te thashe: tek ura.Pra :te gjithe keta lumej ndryshojne rrjedhen dhe prishin habitatin natyror.Mendo tani,peme, drure, kafshe,natyren qe per shekuj ka pasur nje perrua a lume dhe njeriu i ndryshon rrjedhen. Te gjithave ju ve lapsin ne nje dite. Nuk ka me uje ne ate zone( ose fare pak) , nuk ka me peshq, nuk ka me avullim uji qe krijon mikriklime, nuk ka me uje qe dikush mund ta prdore per vaditje...etj. etj. Sene kontrata thuhet do merret 30% i ujit ap 20%, por kete nuk e kontrollon kush. Ndaj njerezit ngrihen.Sepse keto jane katastrofa natyrore qe i krijon njeriu me makuteri. Ngrihen njerezit po kush i pjerdh, se ndertimi eshte bere. Mendimi im? Njerez lerini t'i ndertojne sepse nuk mund t'i ndaloni dot?????. Pa mendo Damastion kur cdo je ka mbaruar dhe nje nate te bukur,merr varke te vogel, e mbush me C4 me telekomande dhe kur varka te harrije ne tunel (rasti i turqve), e shperthen.... ose ne rastin e pare ,brenda ne tub.....Ta mendosh kete, qe asnje s'e con ne mendje. O nene nene... ja u nxjerr jashte perdorimit.Dhe te nxjerr aq probleme rregullimi sa me mire mos t'a mendosh hic. Keto lloj menyrash/apo te ngjashme i ka perdorur Green Peace ne bote, kur nuk ka mundur qe dicka t'a ndaloje me deshire. i Dhe nuk mund te rruhesh dot,sepse nuk do rruash gjithe lumin. Ka dhe menyra te tilla per te bere nje njeri makut te pergjegjshem. Shteti i korruptuar nuk nxjerr ligje.Behen bashke popull dhe gazetare dhe e detyrojne te beje amendamente apo referendume.Por ne popullin dhe gazetaret i kemi thjesht ANAListe.

Pac nje dite te bukur ti dhe te tjeret.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 09:14   #36
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Damastion.Keto nuk jane penda ose diga.Keto hidrocentrale kane tjeter parim.Shkurt qe t'a kuptosh.Qe te prodhosh energji ne kete rast:ujin dhe nje difference lartesie te ujit qe bije dhe turnibave qe do rrotullohen.Te themi uji zbret nga mali me nje pjerresi te caktuar.Keta jane lumej te vegjel.Ke dy mundesi.O diku gate rrjedhes te besh nje dige, t'a mbushesh me uje dhe te shfrytezosh digen(lartesine e saj si difference lartesish) ose ujin te gjithin apo nje pjese t'i ndryshosh rrugen dhe ne vend qe te ndjeke kete pjeresi natyrale , rruga e re qe i ben(pra qe e detyron lumin) te jete me e bute (perskaj/paralel) shtratit natyral. Keshtu fiton meter pas metri lartesi dhe ne nje vend te pershatshem kur ke nje lartesi te caktuar duke marre parasysh sa prurje ke , aty ujin e sjell/leshon ne shtratin natyral.Pra meqe nuk ke ndjekur shtratin dhe ke devijuar lumin, ujin e ke dhe nderkohe qe ke krijuar nje lartesi artificiale renije.Mund te besh nje katarakt, mund te besh nje pus shuarje ose dhe thjesht tuba dhe ne nivelin e poshtem ke turbinat.Pra ne kete rast kemi krijuar lartesi artificiale pa dige. Nuk e di sa me kuptove. Kemi dhe hidrocentrale me turbina ne forme vide pa fund ( si Hidrocentrali i Ashtes), po prap se prape nje lartesi miniamel( pra nje diference lartesie minimale) 7 deriu ne 10 metra te duhet. Po kete kane bere dhe ne Ashte.Dhe atje ka nje devijim te lumit(ose nje pjese te tij). Ku qendron problemi? Po te jap nje shembull.Ka njehidrocentral te till ne Reshen.Tek Ura ne autostrade nuk merr djatjtas por merr majtas.Aty kane krijuas nje si dige ( qe e grumbullon uji ) dhe me ane nje tubacioni e con ne dalje te Rubikut duke krijuar keshtu nje diference lartesish ( se kam shume ekzakt tani, po 70 apo 90 meter).C'te keqe ka ? Ne hyrje te Zones se Pukes ka nje perrua a lume. Kane bere turqit nje tunel aty dhe ja kane ndryshuar shtratin lumit.4 apo 6 km tunel. E kane marre ujin qe nga ajo ane dhe e kane sjelle ne kete ane (ne lumin Fan). Po keshtu per nje perrua tjeter.Qe tek pika e bashkimit prap tunel dhe e sjellin ujin tek diga apo pika e grumbullimit qe te thashe: tek ura.Pra :te gjithe keta lumej ndryshojne rrjedhen dhe prishin habitatin natyror.Mendo tani,peme, drure, kafshe,natyren qe per shekuj ka pasur nje perrua a lume dhe njeriu i ndryshon rrjedhen. Te gjithave ju ve lapsin ne nje dite. Nuk ka me uje ne ate zone( ose fare pak) , nuk ka me peshq, nuk ka me avullim uji qe krijon mikriklime, nuk ka me uje qe dikush mund ta prdore per vaditje...etj. etj. Sene kontrata thuhet do merret 30% i ujit ap 20%, por kete nuk e kontrollon kush. Ndaj njerezit ngrihen.Sepse keto jane katastrofa natyrore qe i krijon njeriu me makuteri. Ngrihen njerezit po kush i pjerdh, se ndertimi eshte bere. Mendimi im? Njerez lerini t'i ndertojne sepse nuk mund t'i ndaloni dot?????. Pa mendo Damastion kur cdo je ka mbaruar dhe nje nate te bukur,merr varke te vogel, e mbush me C4 me telekomande dhe kur varka te harrije ne tunel (rasti i turqve), e shperthen.... ose ne rastin e pare ,brenda ne tub.....Ta mendosh kete, qe asnje s'e con ne mendje. O nene nene... ja u nxjerr jashte perdorimit.Dhe te nxjerr aq probleme rregullimi sa me mire mos t'a mendosh hic. Keto lloj menyrash/apo te ngjashme i ka perdorur Green Peace ne bote, kur nuk ka mundur qe dicka t'a ndaloje me deshire. i Dhe nuk mund te rruhesh dot,sepse nuk do rruash gjithe lumin. Ka dhe menyra te tilla per te bere nje njeri makut te pergjegjshem. Shteti i korruptuar nuk nxjerr ligje.Behen bashke popull dhe gazetare dhe e detyrojne te beje amendamente apo referendume.Por ne popullin dhe gazetaret i kemi thjesht ANAListe.

Pac nje dite te bukur ti dhe te tjeret.

Te te krijoj nje ide te shpejte. Shiko kete foto.
Zengamina Hydro Power Station.


E kupton idene tani ? Se po merresha me Zambien. Kompania me ka dhene nje detyre per t'u marre me Zambine. Eh c'ben Kina Moter. Mire qe pushton boten me teknologji dhe prodhim por n'a puneson dhe neve ne pune. S'jane njerez te keqij kinezet. Ja para syve kam tre goca kineze dhe pese cuna kineze, qe kane ulur koken ne pune. Popull punetor kinezet.

Meqe ra fjala. Keni ndonje mendim per ndonje rruge ne Zambia?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 23-02-2018, 09:56   #37
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
O Edvin,spo kuptoj or burre,cdo vit miliona dollar deme nga vershimet,ne anen tjeter ankoheni se nuk do ket uje!
Mos gabohem Shqiperia eshte nje nder vendet me te pasura me uje ne Evrope.
Athua ka mundesi teknike qe me penda hidrocentralesh keto rrjedha ujore qe po krijojne vershime gjat vjeshtes ,dimrit e pranveres te vehen nen konroll duke akumuluar ujin gjat sezonave te reshjeve?
Efekti eshte i kundert. Pikerisht ndertimet e pendave kontribuojne ne keto vershime. Prishja e shtratit natyral te lumenjeve, shpyllezimi per ndertimin e HEC-eve, hedhja e inerteve etj. Per infrastukturen komplete te nje HEC shpyllezohen mesatarisht 50 hektar pyje apo toke bujqesore, me nje matematike te thjeshte 500 HEC x 50 hektare = 25 mije hektare shpyllezime. Demtim i rende i flores, faunes dhe turizmit.

Shqiperia si nje vend me shume diell do te duhej te fokusohej me shume ne energji solare e pse jo edhe ate me ere. Te dyja kane impakt me te ulet ne ambient.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 23-02-2018, 12:28   #38
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 759
Thanks: 21
Thanked 229 Times in 166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Me sa po lexoj une nga ekspertat ketu ne forum i bie qe ne albanistan prodhohet aq shume energji elektrike sa cdo llampe te rrije ndezur, cdo rruge ndricuar, cso cep ndricuar!
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 12:46   #39
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Me sa po lexoj une nga ekspertat ketu ne forum i bie qe ne albanistan prodhohet aq shume energji elektrike sa cdo llampe te rrije ndezur, cdo rruge ndricuar, cso cep ndricuar!
Pa u marr me pjesen e ironise, Shqiperia pavaresisht humbjeve te medha ne rrjet dhe vjedhjes se energjise... pervec se i ploteson nevojat e brendshme eshte kthyer ne eksportuese te energjise elektrike.

S’ke nevoje me qene ekspert qe te lexosh dy rreshta shqip.

http://www.javanews.al/pas-6-vitesh-...gji-elektrike/
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 13:02   #40
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alarmi i ambientalistėve: Ndalni HEC-et, po shkatėrrohen lumenjtė e Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Pa u marr me pjesen e ironise, Shqiperia pavaresisht humbjeve te medha ne rrjet dhe vjedhjes se energjise... pervec se i ploteson nevojat e brendshme eshte kthyer ne eksportuese te energjise elektrike.

S’ke nevoje me qene ekspert qe te lexosh dy rreshta shqip.

http://www.javanews.al/pas-6-vitesh-...gji-elektrike/
Eshte ceshtje bilanci. Po.Shqiperia eksporton energji.E shet se e ka teprice ao e shet mbi bazen e konventave regulluese eshte tjeter gje.Une nuk jam ekspert energjitike, por do doja, qe dikush qe e njeh fushen ne imtesi te jepte shifra se sa ishte fuqia e instaluar para 90 dhe sa sot. Sa ishte harxhimi i Shqiperise atehere dhe sa sot.Do apo nuk do , je i detyruar te jesh pjese e skemes energjike( eksporton dhe importon), sepse me cfare me ka shpjeguar dikur dikush, eshte ceshtje teknike per te mbajtur potencialet e tensioneve te balancuara. Konsumatore shume te fuqishem te energjise elektrike qe kane qene dikur, uzina,fabrika, kombinate, nuk jane me sot. Por sic e thashe nuk mund te gjkosh pa shifra. Vertet eshte rritur numri i pajisjeve elektrike te popullsise por shpenzimi i energjise elektrike nga popullsia krahasur me pajisjet teknologjike dhe industriale eshte tjeter gje. Psh. Kombinati i Elbasanit dikur punonte full dhe furrat ishin me hark elektrik.Gjate ketyre viteve une kam qene i interesuar te shoh shifra, per kulturen time, por kurre nuk kam pare.Vetem me shifra konkrete behen krahasimet dhe nxirret nje konkluzion i qarte. Krahasimet jane bere dhe vazhdojne behen me fjale. Thjesht shqipot vazhdojne te ngelen njerez qe q@jne eren.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur