Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-02-2018, 18:46   #501
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,532
Thanks: 12,158
Thanked 7,037 Times in 4,705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nė kapitalizmit miku im, paraja dhe krahu i punės janė mbi ēdo gjė. Familja ėshtė dytėsore.
I persekutuar ....realist.
WOW
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 09:35   #502
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,827
Thanks: 1,319
Thanked 1,549 Times in 650 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 127
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po une kete po them e nderuar....qe eshte shteti dhe sistemi i mbrapshte qe piketon femren /gruan/nanen per ta joshur drejt "profesionalizmit dhe ngritjes ne detyre" kur per mendimin tim ajo eshte shum me e dobishme dhe ka profesionin me hyjnor ne gjithesi qe eshte familja dhe femijet.
Une nuk mendoj qe eshte joshje drejt karrieres apo rritjes ne detyre, por eshte nje sacrifice e domosdoshme pasi duam apo jo ta pranojme ne, bota ne te cilen jetojme nuk eshte e thjeshte e as e lire. Roli i nenes ne shtepi eshte i domosdoshem - kjo nuk diskutohet por ama domosdoshmeria nuk dobesohet vetem sepse nena shkon ne pune. Une nuk jam dakort qe te shkosh ne pune kur ke nje rroge qe te mbulon apo jo koston e ēerdhes apo te dados, ama nese eshte rroge e konsiderueshme atehere eshte gjynah ta humbesh ate edhe mundesite qe ajo rroge te ofron per familjen tende. Dy rroga te mbajtura ofrojne mundesine e aktiviteteve jashte shkollore (muzike, sport, kercim), mundesojne nje apo dy pushime vjetore siē edhe, me me rendesi, mundesojne edukim privat per femijet. Edukimi privat ju siguron nje themel te mire per jeten e tyre, tani jetes nuk I dihet edhe Zot mos na provo me te keqijat, por te pakten, kur jane mundesite perse jo te mos besh maksimumin per femijen tend? Rralle here maksimumi eshte te rrish ne shtepi (kuptohet qe po flasim pas 6-7 muajve) sepse nuk kemi lindur milionere.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Shumica e njerezve jane thjesht makina te nje ekonomie tregu.Mburren se kane rroga te mira, por nje m@t ....Se sa rroga te mira jane e tregon fakti qe punojne gjithe jeten dhe nuk bejen dot nej shtepi, nuk vnene dot lek menjane ose... kur qellon qe ka shkurtime ngelen si peshku pa uje, pas 2 a 3 muajsh. Une e kam thene me ne postime te tjera. Behuni gati. Kohe m@ti po vine. Brenda nje 5 vjecari e shumta 10 nuk do kete me pune. Punen qe sot preferojme t'a bejne ne shtepi, do n'a i bejne online,indiane,pakistaneze etc. qe ju kushtojne korporatave me pak dhe punet e tjera do zevendesohen me robote.Robotet nuk pine as sise....dhe aq kane nevoje te pine birra. S@x jo e jo, por dhe po deshen ...do ja mbledhin njerezimit.
Se dola jashte nga tema.... Njerezimi prandaj ka ikur per lesh, sepse femijet po rriten me familje part time dhe te fiksuar me fb dhe me Like!
Shiko, njeriu ben maksimumin e tij, edhe nuk mund te kerkosh me shume. Shume pessimist po tregohesh per te ardhmen, gjerat nuk do te jene aq keq. Patjeter qe edhe punet do zhvillohen me kalimin e kohes siē eshte zhvilluar teknologjia etj por kjo sdo te thote qe s’do te kete me pune. Thjeshte do ndryshoje menyra se si do te punojme. Lidhja qe ke bere midis zhvillimit te teknologjise, inteligjences artificiale edhe familjeve ku jane te dy prinderit ne pune per mua eshte e pavend. Nuk kane lidhje me njera tjetren keto. Ah nese ti po flet per mungesen e kerkeses se llogarise edhe shpenzimit te nje kohe te larte ne mediat sociale, ketu jam dakort pork jo s’ka lidhje me inteligjencen artificiale apo robotet.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elushe pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 09:42   #503
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,083
Thanks: 5,703
Thanked 6,665 Times in 4,250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 297
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Une nuk mendoj qe eshte joshje drejt karrieres apo rritjes ne detyre, por eshte nje sacrifice e domosdoshme pasi duam apo jo ta pranojme ne, bota ne te cilen jetojme nuk eshte e thjeshte e as e lire. Roli i nenes ne shtepi eshte i domosdoshem - kjo nuk diskutohet por ama domosdoshmeria nuk dobesohet vetem sepse nena shkon ne pune. Une nuk jam dakort qe te shkosh ne pune kur ke nje rroge qe te mbulon apo jo koston e ēerdhes apo te dados, ama nese eshte rroge e konsiderueshme atehere eshte gjynah ta humbesh ate edhe mundesite qe ajo rroge te ofron per familjen tende. Dy rroga te mbajtura ofrojne mundesine e aktiviteteve jashte shkollore (muzike, sport, kercim), mundesojne nje apo dy pushime vjetore siē edhe, me me rendesi, mundesojne edukim privat per femijet. Edukimi privat ju siguron nje themel te mire per jeten e tyre, tani jetes nuk I dihet edhe Zot mos na provo me te keqijat, por te pakten, kur jane mundesite perse jo te mos besh maksimumin per femijen tend? Rralle here maksimumi eshte te rrish ne shtepi (kuptohet qe po flasim pas 6-7 muajve) sepse nuk kemi lindur milionere.Shiko, njeriu ben maksimumin e tij, edhe nuk mund te kerkosh me shume. Shume pessimist po tregohesh per te ardhmen, gjerat nuk do te jene aq keq. Patjeter qe edhe punet do zhvillohen me kalimin e kohes siē eshte zhvilluar teknologjia etj por kjo sdo te thote qe s’do te kete me pune. Thjeshte do ndryshoje menyra se si do te punojme. Lidhja qe ke bere midis zhvillimit te teknologjise, inteligjences artificiale edhe familjeve ku jane te dy prinderit ne pune per mua eshte e pavend. Nuk kane lidhje me njera tjetren keto. Ah nese ti po flet per mungesen e kerkeses se llogarise edhe shpenzimit te nje kohe te larte ne mediat sociale, ketu jam dakort pork jo s’ka lidhje me inteligjencen artificiale apo robotet.
i ke dhon nai shishe litroshe
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 10:48   #504
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,764
Thanks: 0
Thanked 945 Times in 717 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Une nuk mendoj qe eshte joshje drejt karrieres apo rritjes ne detyre, por eshte nje sacrifice e domosdoshme pasi duam apo jo ta pranojme ne, bota ne te cilen jetojme nuk eshte e thjeshte e as e lire. Roli i nenes ne shtepi eshte i domosdoshem - kjo nuk diskutohet por ama domosdoshmeria nuk dobesohet vetem sepse nena shkon ne pune. Une nuk jam dakort qe te shkosh ne pune kur ke nje rroge qe te mbulon apo jo koston e ēerdhes apo te dados, ama nese eshte rroge e konsiderueshme atehere eshte gjynah ta humbesh ate edhe mundesite qe ajo rroge te ofron per familjen tende. Dy rroga te mbajtura ofrojne mundesine e aktiviteteve jashte shkollore (muzike, sport, kercim), mundesojne nje apo dy pushime vjetore siē edhe, me me rendesi, mundesojne edukim privat per femijet. Edukimi privat ju siguron nje themel te mire per jeten e tyre, tani jetes nuk I dihet edhe Zot mos na provo me te keqijat, por te pakten, kur jane mundesite perse jo te mos besh maksimumin per femijen tend? Rralle here maksimumi eshte te rrish ne shtepi (kuptohet qe po flasim pas 6-7 muajve) sepse nuk kemi lindur milionere.Shiko, njeriu ben maksimumin e tij, edhe nuk mund te kerkosh me shume. Shume pessimist po tregohesh per te ardhmen, gjerat nuk do te jene aq keq. Patjeter qe edhe punet do zhvillohen me kalimin e kohes siē eshte zhvilluar teknologjia etj por kjo sdo te thote qe s’do te kete me pune. Thjeshte do ndryshoje menyra se si do te punojme. Lidhja qe ke bere midis zhvillimit te teknologjise, inteligjences artificiale edhe familjeve ku jane te dy prinderit ne pune per mua eshte e pavend. Nuk kane lidhje me njera tjetren keto. Ah nese ti po flet per mungesen e kerkeses se llogarise edhe shpenzimit te nje kohe te larte ne mediat sociale, ketu jam dakort pork jo s’ka lidhje me inteligjencen artificiale apo robotet.
Gjithnje kam pare friken ne syte e njerezve por kurre nuk kam pare pendimin per ate se ku po e cojne boten. Makuteri totale njerezore,qe nuk do te pranoje tmerrin/dhimbjen/de humanizmin/lufterat qe jane pasoje e saj. Duhet pare gjithnje ajo qe duhet rriparuar per te bere jeten me te mire dhe jo e kunderta.Se po pame vetem anen e bukur....kush do punoje te rregulloje/apo riparoj.Ti me quan pesimist.Kurse une mund te te quaj ty Fataliste. Varet se si e shikon ti dhe si e shikoj une.Une po te them nje te vertete.Keto kohet e fundit kam lexuar libra dhe kam para se shume gjera jane realizuar shume me shpejt se cmendonim.Po te jap nje shembull: Deception Point i Dan Brow. Behet fjale per ultra teknologji dronesh te permasave mikro. Libri i 2001. Dronet jane perdorur per te eliminuar terroriste (apo ke kane dashur kaubojsit ne gjithe boten), prej vitesh.Mikro dronet -besoj se jane ne verprim kudo , por me muk dime gje. Robotet ? Pothuaj humanoide - ka filluar prodhimi ne mase.Ne Japoni i kane bere bile dhe shoke qe ndajne shtepine ose kukulla s@xi (te tipit femra dhe besoj dhe meshkuj se nga gjera te vogla ndryshojne) . S'eshte cudi qe ndonje prej tyre te fitoje zgjedhjet ne ndonje vend dhe ne nuk do ta dime se eshte robot.Se police e lloj profesionesh te tjera i qajne ata.Nuk dua te filloj tani te perseris prape e prape se kam thene ne shume postime te mijat. Mbase me ke lexuar. Mbase Jo. Nje shembull si humbet puna nga versioni Work Online ? -lulezimi i Call Center ne Shqiperi- mijera vende pune te humbura ne Itali dhe shpelarje parash.
Te thashe. Varet si e sheh. Ti me duket rron ne Angli? E pe javen e kaluar ate postimin/eksperimentin e te rinjve britanike qe i vune te punojne ne ara dhe filluan nga pretendimet..jo skam bere makiazh,jo me ngrine duart, jo me zgjuan heret, jo me mungon smartphoni ...etc. Shembullin e ke para syve. Per sa kohe anglezet do bejne vetem rolin e padronit ne vendin e tyre ? Dhe sa kohe brezi i te rinjve angleze do rroje me kete menyre jete parazite - week work and weekend hard drunk&f@ck. Nejse.S'e jemi larg teme.... Por nje gote uji gjysem plot qe shumica e shohin si gjysem me uje e gjysem pa uje....une e shoh ashtu sic eshte : gjysem pa uje dhe gjysem me uje. Te parin nga gota do thithesh ajrin dhe jo ujin

Sidoqofte ...me mire do behet ! Ka nje shprehje qe thote:Kush rron duke shpresuar,vdes duke dh@er.

Dhe e fundit .... teknologjia eshte bere per t'a pertypur te gjithe, po shume pak e tresin/assimilojne ate. Ne vend t'a perdorin teknologjine, i perdor ajo ata Kjo e fundit nuk ka te beje me ty.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-02-2018 nė 10:53
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:10   #505
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,741 Times in 2,444 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Gjerat jane te thjeshta kalamaja,s'do ndonje filozofi te madhe ketu per tu sterdiskutuar e ta bejme mizen buall,se fjalet e teperta jane fukarrallek.....

Dikush qe ja ka enda te tradhetoj,eshte i/e levizshme si i thone shqip lol ..do e bej qofte te punoje me meshkuj apo pa meshkuj lol...Mendoni pak se nje shume femrash gjejne/njohin dashnoret larg vendit ku jetojne apo ku punojne,per shkak te reputacionit te tyre nese s'duan te japin te drejta apo te shesin nje profil si me thene zonja te respektueshme

Atehere ne kete rast pyetja e Kurt behet automatikisht e pa vlefshme lol,pike muhabeti
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:20   #506
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,222
Thanks: 1,550
Thanked 1,102 Times in 738 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anita Shiko postimin
Gjerat jane te thjeshta kalamaja,s'do ndonje filozofi te madhe ketu per tu sterdiskutuar e ta bejme mizen buall,se fjalet e teperta jane fukarrallek.....

Dikush qe ja ka enda te tradhetoj,eshte i/e levizshme si i thone shqip lol ..do e bej qofte te punoje me meshkuj apo pa meshkuj lol...Mendoni pak se nje shume femrash gjejne/njohin dashnoret larg vendit ku jetojne apo ku punojne,per shkak te reputacionit te tyre nese s'duan te japin te drejta apo te shesin nje profil si me thene zonja te respektueshme

Atehere ne kete rast pyetja e Kurt behet automatikisht e pa vlefshme lol,pike muhabeti
E ketu verete i ke ta ne pike kur thua se gjurmojne larg nga vendi ku jetojne apo punojne
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:46   #507
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,794
Thanks: 8,885
Thanked 4,614 Times in 2,866 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 276
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anita Shiko postimin
Gjerat jane te thjeshta kalamaja,s'do ndonje filozofi te madhe ketu per tu sterdiskutuar e ta bejme mizen buall,se fjalet e teperta jane fukarrallek.....

Dikush qe ja ka enda te tradhetoj,eshte i/e levizshme si i thone shqip lol ..do e bej qofte te punoje me meshkuj apo pa meshkuj lol...Mendoni pak se nje shume femrash gjejne/njohin dashnoret larg vendit ku jetojne apo ku punojne,per shkak te reputacionit te tyre nese s'duan te japin te drejta apo te shesin nje profil si me thene zonja te respektueshme

Atehere ne kete rast pyetja e Kurt behet automatikisht e pa vlefshme lol,pike muhabeti
Reputacionit?? Lol reputacioni ka ik per shele ne momentin kur vendos te mbash dy kunguj nen nje sqetull
Ska rendesi a eshte ambient pune apo stacion autobusi
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 11:47   #508
Sia
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2017
Posts: 438
Thanks: 0
Thanked 99 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Sia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėSia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėSia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėSia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėSia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėSia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Duhet te mare ndonje medalje kjo teme ,se ka dhuruar shume te qeshura

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Sia : 13-02-2018 nė 12:01
Sia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sia pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 13:36   #509
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,764
Thanks: 0
Thanked 945 Times in 717 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Me kujtohet nje film amerikan me police. Policet sic dihet punojne ne skuadra dyshe. Ketij tipit te filmit i vrasin kolegen apo ja plagosin,s'e mbaj mend mire. Por ky merr hak ...dicka e tille, film policesh.S'e mbaj mend ne kishin pasur lidhje s@xuale keta te dy.
Ne fund te filmit i zevendesojne kolegen(pra i bijen nje kolege te re). Kjo kolegja e re e merr kete tipin dhe i thote : Para se te fillojme te punojme bashke - te fillojme karieren si kolege police (ajo derr pele), eja i thote te konsumojme s@x bashke, ne mneyre qe:

1 - Te mos t'a kesh mendjen tek ajo pune kur te punojme bashke.
2- Te mos te te ngelet apo te me ngelet pishman po qe se njerin nga ne e vrasim.
3- Qe te na lidhe me shume me njeri-tjetrin si kolege dhe si shoke.

dhe filmi mbaron duke treguar qe ky del nga ajo shtepija duke rregulluar revolen ne rripin e pantallonave dhe mbas tij del kolegja police shend e vere duke rregulluar kemishen qe po i pellciste nga cicat rebele.

P.S.
Pirati kur t'a lexoje , do kerkoje direkt te veje te punoje polic ne USA
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 14:15   #510
Jolene
.
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 13,582
Thanks: 4,381
Thanked 5,605 Times in 2,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 619
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Une them femrat te mos martohen me me meshkuj.
Te punojne apo tu afrohen jo e jo.
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 14:16   #511
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,968
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nė kapitalizmit miku im, paraja dhe krahu i punės janė mbi ēdo gjė. Familja ėshtė dytėsore.

Doktori kėshillon qumėshtin/gjirin e nėnės pėr tė paktėn 6 muaj deri nė njė vit. Anėt pozitive si pėr benen dhe pėr nėnėn janė jetėsore dhe shumė pėr t'i radhitur kėtu.

Problemi me shoqėrinė e sotme ėshtė largimi nga ēdo gjė organike. Edhe bebet duan ti bėjnė me kompjuter nėse ėshtė e mundur. E duan tani-kėtė-minutė.

Bėhen shumė lojra me femrėn sot dhe ato qė e diskriminojnė femrėn dhe qė shkaktojnė dėme afatgjatė tek femra e rėndomtė me shumė nga tė gjithė janė feminitet ekstremiste, por jo vetėm. Edhe femrat mė tė moshuara diskriminonjė ato mė tė rejat, sidomos nė punė!
Cdo gje e shemtuar fillon me nje "revolucion" dhe ne kapitalizem u be nje revolucion per "barazi" te femres me mashkullin medemek dhe dha rezultat bombastik ku femrat ne emer te karrieres prefesionale dhe egos vetiake ishin te lirshme dhe shoqerisht te pranueshme te zgjidhnin se kujt do ti jepnin prioritet dhe ato zgjodhen karieren dhe parane .....dhe si rezultat kemi keto minuse qe gerryejne shoqerine e sotme me nje ritem te pa ndalshem tashme...errozioni dhe falsatura e krijimit te barazise (lexo shfrytesimit te femres si krah pune dhe si shtupe e shoqerise) do te ngrej ne piedestal nje lloj te ri matriarkati sakat ku regresi do te jete i pa sherueshem per mijera vite.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-02-2018 nė 14:48
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 14:30   #512
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,968
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Une nuk mendoj qe eshte joshje drejt karrieres apo rritjes ne detyre, por eshte nje sacrifice e domosdoshme pasi duam apo jo ta pranojme ne, bota ne te cilen jetojme nuk eshte e thjeshte e as e lire. Roli i nenes ne shtepi eshte i domosdoshem - kjo nuk diskutohet por ama domosdoshmeria nuk dobesohet vetem sepse nena shkon ne pune. Une nuk jam dakort qe te shkosh ne pune kur ke nje rroge qe te mbulon apo jo koston e ēerdhes apo te dados, ama nese eshte rroge e konsiderueshme atehere eshte gjynah ta humbesh ate edhe mundesite qe ajo rroge te ofron per familjen tende. Dy rroga te mbajtura ofrojne mundesine e aktiviteteve jashte shkollore (muzike, sport, kercim), mundesojne nje apo dy pushime vjetore siē edhe, me me rendesi, mundesojne edukim privat per femijet. Edukimi privat ju siguron nje themel te mire per jeten e tyre, tani jetes nuk I dihet edhe Zot mos na provo me te keqijat, por te pakten, kur jane mundesite perse jo te mos besh maksimumin per femijen tend? Rralle here maksimumi eshte te rrish ne shtepi (kuptohet qe po flasim pas 6-7 muajve) sepse nuk kemi lindur milionere.
Se pari uroj qe ju dhe vogelushet e tu te jeni mire e tju kene sa malet se ajo ka rendesi.
Nashi ne vete e kemi ne dore kete gje....mund te kesh edhe tre rroga te majme e te te mos te mjaftojne aspak per te mbuluar shpenzimet.
Ne Shqiptaret si komb kemi nje kulture te dobet ne relate me parane (pervec cameve) e shum here bllofi i te dukurit ngazellen shkelqimi e reme te mundesive dhe pozites ne shtepi.

Ketu ku na ka shtyre vale e migrimit kemi nje mundesi te madhe per te shfrytezuar nje element te fuqishem sic eshte vota....ata qe ne zgjedhim krijojne ligjet e komandojne paketat ekonomike e sociale.....ata qe ne zgjedhim per te na mirdrejtuar buxhetet me taksa qe paguajme munden te krijojne e te drejtojne nje taban me minimumun dhe maksimumun e kushteve te jeteses dhe cmimet...psh: nje pakete me x ilac ne USA kushton $300 kurse ne Kanada $50 kanadez....nje pakete pushimesh nga USA ne Antalia kushton $3.800 kuse nga Shqiperia $1.000...e shume shembuj ku mundet te shohesh qe keta qe ne votojme te mos behen 100% peqelepista te konglomerateve me Rockefellera e J P Morganera por edhe te mbajne ballancen e duhur qe masat te kene nje jete me te mire ku femra ka rrolin kryesor....jo me xhakete te zeze e kemishe te bardhe duke dhene urdhera por me bocen perpara e me kalamajt rreth saj duke mbajtur familjen te regullt e te begate....

ma ban hallall pash zoten se me merr perpara nguti e nuk marojm me keto muhabete.....fundja ban si din vete.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-02-2018 nė 14:53
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 12:29   #513
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 4,630
Thanks: 1,443
Thanked 1,370 Times in 882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ska te beje pasiguria ktu. Po bejm muhabet te pergjithshem shoqeror. Kto bisede do i beja edhe sikur te isha i lumtur ne dashuri me gru dhe femij.
Se tani e lexova citimin tend... Ti mund te kesh familje (dashuri), me grua e kalamaj dhe prape te jesh i pasigurte. E para nuk implikon te dyten : )
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 12:48   #514
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 4,896
Thanks: 0
Thanked 598 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
uj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Se tani e lexova citimin tend... Ti mund te kesh familje (dashuri), me grua e kalamaj dhe prape te jesh i pasigurte. E para nuk implikon te dyten : )
Mos i ngaterro gjerat e kurtin... : )
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 17:23   #515
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 3,629
Thanks: 2,447
Thanked 4,490 Times in 1,516 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 84
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

No problema.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 18:21   #516
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,532
Thanks: 12,158
Thanked 7,037 Times in 4,705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
, une jam mesuar me fjale me te thjeshta qe degjoja ne televisor si SMT, UMB, NTI, UIK, NRSH, NSHRAK,
1-SMT--sme kujtohet
2-UMB-universiteti mekanik bujqesor(mund te me korrigjoni)
3-NTI-nderrmarja tregtare industriale.
4-UIK-nuk jam i sigurte.
5-NRSH-Nderrmarja Riparim Sherbimeve....dhe kta ishin me KLLUFAT apo tifozat e Tirones.
6-NSHRAK-nderrmarja shteterore riparimeve te automjeteve & kamioneve.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 17-03-2018 nė 18:23
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 18:25   #517
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,640
Thanks: 11,474
Thanked 10,257 Times in 6,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 541
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
1-SMT--sme kujtohet
2-UMB-universiteti mekanik bujqesor(mund te me korrigjoni)
3-NTI-nderrmarja tregtare industriale.
4-UIK-nuk jam i sigurte.
5-NRSH-Nderrmarja Riparim Sherbimeve....dhe kta ishin me KLLUFAT apo tifozat e Tirones.
6-NSHRAK-nderrmarja shteterore riparimeve automjeteve & kamioneve.
Po tė korrigjojė unė.

-SMT....Stacioni i Makinave dhe Traktorėve

-UMB....Uzina Mekanike Bujqėsore

-UIK....Uzina e Instrumentave KorQė
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 17-03-2018, 18:26   #518
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,532
Thanks: 12,158
Thanked 7,037 Times in 4,705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Po tė korrigjojė unė.

-SMT....Stacioni i Makinave dhe Traktorėve

-UMB....Uzina Mekanike Bujqėsore

-UIK....Uzina e Instrumentave KorQė
Pranohen KRITIKAT e DREJTA.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 17-03-2018, 18:33   #519
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,532
Thanks: 12,158
Thanked 7,037 Times in 4,705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Po tė korrigjojė unė.

-SMT....Stacioni i Makinave dhe Traktorėve

-UMB....Uzina Mekanike Bujqėsore

-UIK....Uzina e Instrumentave KorQė
Se mu kujtu...N.SH.R.G.

Nderrmarja shteterore rrobaqepsise se GRAVE.

PS: ndonji kopuk apo i frustruar ne seks,POLICIA e ASAJ kohe ja plaste KRYET ne FUGON.Beni ose si puna e ime nuk kishte nevoje tju dilte per ndihme.
Shteti te VDISTE...duam apo nuk na pelqen.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 18:37   #520
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,640
Thanks: 11,474
Thanked 10,257 Times in 6,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 541
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhen lejuar femrat dhe meshkujt tė punojnė bashke?

N.SH.R.G nuk mė bie asgjė ndėr mėnd.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur