Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-10-2019, 10:55   #1
Ajana87
V.I.P
 
Avatari i Ajana87
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Vendndodhja: Tetove
Posts: 3,144
Thanks: 1,393
Thanked 3,572 Times in 701 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
Ajana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėm
Aty- diku ...ne ca vargje ku gjej veten.

"Sa keq qe nuk mund te jemi thellesisht te sinqerte me ata qe prej kohesh nuk degjohemi. M'u kujtove sot! Pse duhet te jete kaq e veshtire te ta them? Thjeshte me shkove neper mend dhe ndjeva mall. Jo ne ate menyre qe mund te mendosh ti, por ndryshe. Me mungove sic te mungon kush ka patur vertete rendesi per ty, kush ne nje moment te caktuar ne jete te eshte bere i afert e ke mundur te ndash veten me te. Me mungove sic te mungon kush dikur ka patur nje vend ne shpirtin tend e do te doje ta shihje gjithmone mire. Me mungoi jeta jote e re. Me mungoi te shihja nese gjithcka shkon mire. Ke ndryshuar! Shume! Je rritur, ndoshta! Nuk dukesh me si dikur! Te shkelqejne syte. Ndoshta jane syte me te cilet te shoh ata qe kane ndryshuar. Te shoh se largu. Kjo duhet te jete! Nuk jam me e perfshire. Nuk jam as edhe ne nje qoshe te jetes tende dhe arrij te verej sesa mire te ka bere mungesa ime. Eshte e trishte por ti dukesh plot force e energji dhe eshte vetem kjo ajo qe ka rendesi. Te shoh e ne cdo fotografi qe kaloj, verej se ia ke dale. Ke perballuar e tejkaluar gjithcka. Eshte cmenduri te mendosh se e keqja te vinte nga une. E pra, njeriu mund t'i beje keq edhe kujt do te jepte gjithcka per ta pare mire. Te shoh mire! Me mbushet zemra, vertete. Do te doja te te shihja ne sy e te te thoja se ti me mungon. Jo ne vendin qe ke patur dikur ne mua, absolutisht jo. Me mungon ne nje forme tjeter. Me mungon, kur ulur ne ate karrigen e qytetit bregdetar, ti shihje syte e mi plote lot te te rrefenin se c'isha perbrenda. Pra, me mungon te te shoh serish e te te them se jam prape une. Kam ndryshuar, e di. Jeta ka marre kthesa marramendese dhe jam rritur. Por ne thelb jam prape une. Do te doja te takoheshim, jo si dikur e as si miq, sepse te tille s'kemi qene kurre, besoj. Por ndoshta si dy njerez te ndryshuar qe ende do te mund te ishin te vertete me njeri-tjetrin...".

@Femerme shoqeroni...
__________________
Zemra eshte armiku kryesor,jeton brenda nesh por rreh per dike tjeter.!
Ajana87 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 11:46   #2
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,664
Thanks: 7,450
Thanked 3,214 Times in 1,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Re: Aty- diku ...ne ca vargje ku gjej veten.

Vete i ke shkruar keto Ajana apo i ke marre nga diku?
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 12:04   #3
Ajana87
V.I.P
 
Avatari i Ajana87
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Vendndodhja: Tetove
Posts: 3,144
Thanks: 1,393
Thanked 3,572 Times in 701 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
Ajana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėmAjana87 i pazėvėndėsueshėm
Re: Aty- diku ...ne ca vargje ku gjej veten.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Vete i ke shkruar keto Ajana apo i ke marre nga diku?
jo...i mora.nga fc.
per kete vura titullin aty ku gjejm.veten...
__________________
Zemra eshte armiku kryesor,jeton brenda nesh por rreh per dike tjeter.!
Ajana87 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 20:36   #4
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,664
Thanks: 7,450
Thanked 3,214 Times in 1,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Bijė, njerėzit kanė me t'vra...
po,
aty ku s'e pret,
kanė me t'vu n'kryq,
ti venju nji shkamb sipėr,
e mos e kthe kryet...
do takosh tė bezdishmit,
ato janė si ēorapet,
gjithmonė nji tepėr,
vazhdo pėrpara, ec...
do takosh skilet...ah shumė,
nuk ka sirtar qė i nxen,
ik me vrap zemėr..
kėrko njerėzit e mirė,
ato qė t'hapin derėn e t'japin bukė,
qė t'falin shpatullėn e t'puthin ballin,
ato qė ta bajnė gjumin e amėl,
ato qė t'bajnė me qeshė gjithmonė,
ato qė t'thojnė sa e fortė je,
edhe kur bota ka me t'rrėzu...

Ato qė e kanė zemrėn ujė t'pijshėm,
ke me i njoftė shpirt,
ato piji me fund...!!

-A. Kavaja

Ps: mu duk sikur ti kisha shkruar une keto vargje.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 20:45   #5
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,460
Thanks: 166
Thanked 4,889 Times in 2,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Mi manca avere una madre, mi manca essere una figlia

“Nell’anno 2000, ho celebrato la festa della mamma per l’ultima volta, e da allora, maggio č il mese peggiore per me. Il suo compleanno č stato il 5, poi č arrivata la seconda domenica del mese (quando dico a tutti i miei amici che sģ, c’č qualcosa di peggio che non avere un fidanzato a San Valentino), e il 26 maggio č morta.
Ho ancora mio padre, grazie a Dio, ma č molto diverso. Non sostituisce, non occupa spazio, non diminuisce il dolore.
L’aspetto č diverso, la cura, il modo di mostrare preoccupazione o orgoglio, i consigli e anche i sermoni sono diversi.
Nel mese di maggio fa pił male, molto di pił, ma mi manca in situazioni cosģ diverse, che č quasi una presenza. Mi manca quando mi stanco di essere una donna adulta e forte.
Mi manca il suo sorriso e abbraccio quando sono felice e le cose vanno bene. Sorrideva cosģ tanto ed era cosģ contenta che, anche se aveva combattuto per 10 anni contro il cancro, posso solo ricordare che sorrideva.
E quanto era bello un suo sorriso!
In questi anni, mi č dispiaciuto non averla vicino nei momenti pił felici e tristi della mia vita. Alla mia laurea avevo una collana d’oro con il suo nome sopra e mia nonna piangeva di fronte a me.
Quando mi sono sposata, ho usato la parte superiore del mio vestito di 15 anni, che lei aveva realizzato, in modo che potesse essere presente anche lģ.
Ma č nelle piccole cose che ricordo lei e l’omaggio, come in questo testo.
E mi sento felice, grata e onorata che cosģ tante persone trovino cosģ tante somiglianze fra noi. Dal modo di camminare all’umorismo, oppure dal condimento del mio cibo al modo in cui scuoto i miei capelli.
Ogni volta che un mio amico perde sua madre, vorrei dirgli che questo dolore passerą o diminuirą nel tempo, ma sfortunatamente non posso.
Gli anni diminuiscono, ma non guariscono quel dolore. Ci sono giorni in cui mi fermo a pensare alla quantitą di cose che ho vissuto e lei non ha visto e sembra che siano passati pił di 19 anni da quando se n’č andata. Negli altri giorni, fa cosģ male che sembra che se ne sia andata ieri.
Ma c’č una cosa che dico sempre ai miei amici, ed č quello che ho bisogno di dirti adesso: divertiti molto con tua madre. Dalle coraggio, affetto e amore. Ti mancherą avere una madre, ti mancherą essere una figlia. ”

Cit.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 20:46   #6
Xhenet
V.I.P
 
Avatari i Xhenet
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 891
Thanks: 800
Thanked 654 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Xhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėm
Pikė sė pari, tė uroj dashuri.
Dhe duke dashur, uroj tė tė duan, por nėse kjo nuk ndodh, atėherė tregohu i shkathėt pėr tė harruar, dhe pasi tė kesh harruar, uroj tė mos pendohesh.
Uroj vėrtetė qė kjo mos tė tė ndodhė, por nėse ndodh dhe ti harron, shpresoj tė mos zhytesh nė dėshpėrim.
Tė uroj tė kesh shumė miq, edhe nėse ata janė tė kėqinj ose tė parėndėsishėm. Uroj tė kesh miq tė guximshėm dhe tė vėrtetė, dhe uroj qė njė prej tyre tė jetė mė i besueshmi.
Por sepse jeta ėshtė nė kėtė mėnyrė qė ėshtė, tė uroj armiq.
As shumė, por as pak. Njė numėr i ndėrmjetėm, qė tė tė bėjė tė pyesėsh veten pėr tė vėrtetat dhe siguritė e tua. Dhe le tė jetė mes tyre njėri qė do jetė i drejtė, qė tė mos ndihesh kurrė i sigurtė nė idetė e tua.
Uroj tė jesh i dobishėm, por jo i pazėvendėsueshėm, dhe nė momentet e tua mė tė kėqija kur tė mos kesh asgjė, ajo dobishmėri tė tė mbajė nė kėmbė.
Nė proporcion me tė, tė uroj tė jesh tolerant, jo me ata qė bėjnė gabime tė vogla sepse kjo ėshtė shumė e thjeshtė, por me ata qė bėjnė gabime tė mėdha tė cilat nuk mund tė zhbėhen.
Pėrdore mirė tolerancėn tėnde qė tė bėhesh shembull pėr tė tjerėt.
Uroj qė kur tė jesh i ri tė mos rritesh shpejt, dhe atėherė kur tė jesh rritur, mos kėmbėngul tė jesh sėrish i vogėl.
Dhe kur tė plakesh, mos u dėshpėro.
Sepse ēdo moshė ka kėnaqėsitė dhe dhembjet e veta, dhe ne kemi nevojė pėr tė dyja kėto nė jetė.
Gjithashtu, uroj tė jesh i mėrzitur, tė paktėn njė ditė. Kėshtu nė atė ditė do kuptosh se tė qeshėsh ēdo ditė ėshtė mirė, tė qeshėsh shpesh ėshtė e mėrzitshme dhe tė qeshėsh vazhdimisht ėshtė ēmenduri.
Uroj qė tė zbulosh me shumė shpejtėsi nga ajo qė thashė mė sipėr, se nė botė ka njerėz tė palumtur, tė depresionuar dhe tė patrajtuar mirė.
Tė uroj tė pėrkėdhelėsh njė qen, tė ushqesh njė zog e tė dėgjosh cicėrimėn e tij qė dėgjohet nė mėnyrė triumfuese ēdo mėngjes, sepse nė kėtė mėnyrė, do ndihesh mirė, pa arsye.
Dhe pastaj uroj tė ujisėsh njė farė, sado e vogėl qoftė ajo, dhe tė jesh dėshmitar i rritjes sė saj qė tė shohėsh, se sa jetė jeton njė pemė.
Tė uroj gjithashtu, tė kesh parį, sepse duhet tė jemi praktikė, dhe tė paktėn njė herė nė vit t’i vendosėsh pėrpara teje e tė thuash “Kėto janė tė miat.”. Kėshtu, do kuptohet se kush zotėron kė.
Uroj qė asnjė nga tė dashurit e tu tė mos vdesė, por nėse disa prej tyre vdesin, uroj tė qash pa pendesė dhe pa u ndjerė nė faj pėr fjalėt qė kurrė nuk ua the apo gjėrat qė kurrė nuk i bėre pėr ta.
Sė fundmi, nėse je mashkull, tė uroj njė femėr tė mirė pėrkrah, e, nėse je femėr, tė uroj njė mashkull tė mirė. Dhe ta doni njėri-tjetrin nesėr, dhe ditėn pas tė nesėrmes. Dhe kur tė dy tė jeni tė lodhur e tė buzėqeshur, uroj tė keni sėrish dashuri pėr t’ja nisur ditės tjetėr nga e para.

-Victor Hugo-

Me duket qe pershtatet me kerakterin tim
__________________
Gervishtja ne shpirt nuk behen nga thonjet...behen nga fjalet
Xhenet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 09:05   #7
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,861
Thanks: 756
Thanked 825 Times in 586 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
"Dopo tanti anni di solitudine e di tristezza aveva a poco a poco acquietato le emozioni e sfoltito i sentimenti, fino a ridurli ad alcune poche, magnifiche passioni, che la occupavano completamente. Non era fatta per i piccoli turbamenti, i rancori meschini, le invidie dissimulate, le opere di caritą, gli affetti logorati, la cortesia amabile o le considerazioni banali. Era uno di quegli esseri nati per la grandezza di un solo amore, per l’odio esagerato, per la vendetta apocalittica e per l’eroismo pił sublime, ma non aveva potuto concretizzare il suo destino secondo la sua romantica vocazione, e questo era trascorso piatto e grigio.."

La casa degli spiriti
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur