Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-05-2019, 07:45   #321
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

SHQIPTARI

Me fustanellėn e bardhė borė, gunėn supeve, brezin e ngjeshur me armė e duhan, karajfilen gati pėr zjarr nė dorė, jataganin dorezėargjend, flokėlėshuar dhe me mustaqe tė harlisura burrėrore, Ai, shqiptari, ishte pamja mė e veēantė qė tė hasnin sytė mes gjithė popujve tė Lindjes e tė Turqisė Evropiane. Nuk mbeti piktor i 1800, qė udhėtoi nė Ballkan, qė tė mos joshej nga pamja e shqiptarit. Ai nuk i pėrkiste Lindjes. Nuk i pėrkiste as Perėndimit. Ishte pertej tyre. Ishte njė “dinosaur” i epokave tė humbura. I mbijetuari i vetėm i popujve mė tė lashtė. Mė i lashti dhe mė tragjiku nė fatin e tij. Fisnikėria e tij qėndronte thjesht te rezistenca ndaj kohės. Koha kalonte dhe shqiptari kish qenė aty. Pėrjetė...

______________
Piktura
Description:
COUNT AMADEO PREZIOSI (1816-1882)
A STUDY OF AN ALBANIAN OR BALKAN SOLDIER
watercolour & pencil 25.0 x 19.0cm / 103/4 x 71/2in unframed

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 21:01   #322
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,467
Thanks: 268
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
SHQIPTARI

Me fustanellėn e bardhė borė, gunėn supeve, brezin e ngjeshur me armė e duhan, karajfilen gati pėr zjarr nė dorė, jataganin dorezėargjend, flokėlėshuar dhe me mustaqe tė harlisura burrėrore, Ai, shqiptari, ishte pamja mė e veēantė qė tė hasnin sytė mes gjithė popujve tė Lindjes e tė Turqisė Evropiane. Nuk mbeti piktor i 1800, qė udhėtoi nė Ballkan, qė tė mos joshej nga pamja e shqiptarit. Ai nuk i pėrkiste Lindjes. Nuk i pėrkiste as Perėndimit. Ishte pertej tyre. Ishte njė “dinosaur” i epokave tė humbura. I mbijetuari i vetėm i popujve mė tė lashtė. Mė i lashti dhe mė tragjiku nė fatin e tij. Fisnikėria e tij qėndronte thjesht te rezistenca ndaj kohės. Koha kalonte dhe shqiptari kish qenė aty. Pėrjetė...

______________
Piktura
Description:
COUNT AMADEO PREZIOSI (1816-1882)
A STUDY OF AN ALBANIAN OR BALKAN SOLDIER
watercolour & pencil 25.0 x 19.0cm / 103/4 x 71/2in unframed

Ishte koha para dhe pas Pashalleqeve Shqiptare kur reputacioni i shqiptarit si luftetar ishte ne kulmin e vet dhe shqiptaret ishin de facto sundues te Ballkanit si ne kohe te Romes dhe Justinianit...

Pershkrim pakes tragjik dhe romantik por shume i bukur.

Me krijon pak dritherime si pershkrim , por edhe me vret sepse jemi duke vdek si komb dhe nuk kemi me lidhje me keta burra legjendar...

Autori i piktures e ka bere kete pershkrim?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 16:23   #323
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

MILOSAO
Kėnga XXX
(SKUTARI apo SKUTARA E VUNOIT / HIMARES)

Fryjti era e maleve
dhe rrėzoi hien e lisit.
Gjaku im te Lumi i Vodhit.
Hapeni shatoren, o ushtarė,
qė tė shoh Shkodrėn edhe time motėr
te dritareja kundruall.
Atje nuk do zgjohem mė
luleve qė i tund era
si suvalė e pasosur.
Mblidhen shokėt mbrėmanet
nė katund, nė vatėrėt.
I lashėsi ėndėrrėz.

Mbaroi Milosaoja

_____
Jeronim De Rada
"Kėngėt e Milosaos".

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 09:16   #324
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

SHQIPTARI
LUTJE NĖ SHKRETĖTIRĖ

Kjo pikturė mund tė jetė njė nga mė madhėshtoret qė Jean-Leon Gerome ka bėrė pėr shqiptarėt, pasi mbėrthen nė vete mishėrimin e tė gjithė tė kundėrtave qė pėrbėjnė arketipin e luftėtarit shqiptar. Njė oficer shqiptar i Mehmet Ali Pashės, “arnauti tipik” i Egjiptit, luftėtar me pagesė, lutet i vetėm nė mes tė shkretėtirės. Nė sfond karvani dhe miqtė e tij tė armėve, shqiptarėt e tjerė. Me gjasa ata janė trupa qė shoqėron e siguron karvanin. Njė lutje me brezin e mbushur plot me armė; njė lutje nga njė shqiptar qė nuk e ndėrroi kurrė veshjen e tij, fustanellėn, as kur ishte nė shėrbim tė perandorisė turke si mercenar, si trupė e parregullt; njė lutje nga njė njeri qė jetėn e bukėn e gojės e fiton me tehun e shpatės; njė lutje nga njė mysliman qė pas pak mund tė pijė njė gotė raki me shokėt e tij kur tė ulen nė oaz pėr tė hapur shaminė e bukės, kripės e, zemrės; njė lutje e pastėr, si miku-mikut, si djali-atit, si hallexhiu-hallexhiut; njė lutje shqiptare: e fuqishme sepse ėshtė mė e lashtė se religjionet, e transmetuar pėrjetėsisht nė formė supersticioni e parandjenje primitive, si ato tė popullsive tė lashta mė tė pazhvilluara qė njohėn agimet e historisė botėrore, gjenezėn e njerėzimit.
Ndėrkaq, sot. Afėrsisht, dy shekuj kaluar! Veshin pantallona deri nė kėrci, mbanė mjekra tė gjata dhe mendojnė se ky ėshtė rituali, se ky ėshtė besimi. Harrojnė atė qė ai shqiptari analfabet, veshur gjithnjė me fustanellė, nuk e harroi kurrė, aty, i vetėm mes qetėsisė madhėshtore tė shkretėtirės, e jo mes njė turme nė njė shesh tė asfaltuar: zoti ėshtė nė zemėr, jo te veshja apo te fanatizmi i riteve; atė po e kėrkove e gjen vetėm brenda vetes dhe pėr kėtė nuk nevojiten turma mbi asfalt e as veshje tė sforcuara; duhet thjesht, besim...
Madje, shqiptarėve ndėr shekuj, pėr ta gjetur atė zė, nuk ju nevojitėn as religjionet...
Thėnie pėr shqiptarėt
______
Foto:
PRAYER IN THE DESERT
Artisti: Jean-Léon Gérōme
1824 - 1904
signed J. L. GEROME lower right
oil on panel
33 by 54.5cm., 13 by 21½in.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 21:58   #325
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,482
Thanks: 1,692
Thanked 2,271 Times in 1,192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

Nese jeni kurjoze te dini historine tone te vertet, cfar statusi gezonin shqiptaret dhe cfar mendonin te tjeret per ne lexoni autore te shekullit te 19 e me para. Me krijimin e shtetit grek historia jone filloi te rishkruet e te deformohet qellimisht. Filloi me vrull dhe akoma vazhdon edhe sot.


Shkrimi francez i 1872: Origjinėn e fustanellės helene kėrkojeni nė Shqipėri
July 23, 2017 11:59


Nga Aurenc Bebja*, Francė

Nė revistėn franceze, “L’Année géographique: revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi que des explorations, missions, relations et publications diverses relatives aux sciences géographiques et ethnographiques”, botuar nė 1872 nga shtėpia botuese “L. Hachette et Cie (Paris)” gjejmė, nė faqen n° 327, shkrimin e arkeologut tė njohur francez, Albert Dumont, i cili gjendej nė Shqipėri gjatė verės po tė atij viti.

Si pėrshkruhen shqiptarėt nė kėtė shkrim? Nė vijim do tė gjeni rrėfimet brilante, tė revistės dhe tė autorit, mbi popullin tonė, tė sjella nė shqip nga Aurenc Bebja, Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Rrėfimi i revistės mbi shqiptarėt nėpėrmjet udhėtimit tė arkeologut francez nė Shqipėri:


“Shqipėria, ku nė tė cilėn Z. Albert Dumont ka hyrė nėpėrmjet Shkodrės, e vendos atė nė qendėr tė vėzhgimeve tė reja. Nė Dalmaci, autori studion kryesisht vendin, ndėrsa nė Shqipėri popullin. Shqiptari – “Skypétar” siē i quan ai vetė – ėshtė njė popull i virgjėr, pothuajse primitiv, i cili nuk ka ngjashmėri me evropianin (me perėndimorin). I familjarizuar me antikitetin helenik, Z. Dumont, ėshtė habitur ēdo moment nga kostumi, zakonet, traditat apo analogjitė shqiptare, tė cilat i kujtojnė atij Grekėt e kohėve Homerike. Shqiptarėt banojnė nė trojet qė dikur ishin tė Pellazgėve. Ka shumė mundėsi qė njė pjesė e gjakut tė kėtyre banorėve tė lashtė (e kėsaj rrace parėsore) rrjedh ende nė damarėt e shqiptarėve.”

Rrėfimi i arkeologut francez pėr shqiptarėt:

“Shqiptari dallohet pėrsosmėrisht; koka e tij e vogėl, hunda e hollė, syri i mprehtė, i ēelur si bajame, qafa e gjatė, trupi i dobėt, kėmbėt e gjata dhe tė forta, ai na kujton Grekėt e lashtė, ashtu siē e gjejmė nė skulpturėn arkaike prej mermeri tė Egjinės.

Edhe kostumi (veshja) i tij vė nė pah kujtimet e antikitetit. Fustanella e bardhė na kujton tunikėn me pala deri nė rrip, ndėrsa gjunjakėt (tirqit) e gjatė qė mbėshtjellin kėmbėt deri nė gjunjė janė mbrojtėsit e kėrcinjėve tė epokės heroike.

Kostumi nuk ėshtė i gjerė dhe i fryrė si nė epokėn e bukur greke ; por dallojmė, nė vazot e stilit tė vjetėr qė, (Nė 1870, Ministria franceze e Arsimit publik i ka dhėnė pėr mision autorit tė studiojė vazot e pikturuara greke dhe tė zbulojė prejardhjen e tyre), Helenėt e dikurshėm nuk kanė pasur zakonet e bashkėkohorėve tė Perikliut. Pikėrisht, shpjegimi i kostumeve mė tė vjetra helenike duhet kėrkuar nė Shqipėri.”

Burimi: Gazetadita.al
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 22:39   #326
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

Gjergj Grebenaliu - Greek-Orthodox
(1808, Curhali, Anaselitsa, Grebena)

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 05:31   #327
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

SHTET...
SALLA E DEGJIMIT E ALI PASHES.
FUSTANELLA SHQIPTARE MBUSH VENDIN

“Tė gjithė personat shqiptarė rreth Aliut duke filluar nga djemtė e tij vishen me kostume kombėtare shqiptare“ - pohonte Liku. Kostumet komplete kombėtare mbaheshin vetėm nga tė pasurit pasi kushtonin shtrenjtė. Sipas de Veras njė kostum i plotė me fustanellė kushtonte 100 stėrlina angleze”. Bajroni nė letrėn qė i dėrgonte nėnės sė tij nga zotėrimet e Ali pashės i thosh se kish blerė dy kostume qė kushtonin 1000 stėrlina por, qė kishin aq ar tė qėndisur sa nė Angli do tė kushtonin nga 4000 stėrlina

“...Kurrė s’mė humbi gjė dhe gjithmonė mė ftojnė tė ulem nė sofrat e tyre” – i shkruante Bajroni nėnės sė tij.
Thėnie pėr shqiptarėt

________________

Titulli: Shteti dhe Qeverisja e Ali Pashė Tepelenės
Autori: Ilir Ushtelenca
Botues: Shtėpia botuese ADA, 2009__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 06:02   #328
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
ky do ta kete patur mbiemrin Zilja
Ka njė histori kjo statuja e Pobednik(serb), Fitimtari(Shqip). Nė Jugosllavi gjithmonė ėshtė thėnė dhe thuhet se autori, njė Kroat i quajtur Ivan Meshtroviē, ua ka bėrė me tė futur serbėve sepse statuja ngjan si Shqiptar dhe jo si serb.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 06:19   #329
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Uniforma i takon atij qe e prezenton , jo robaqepsit ..
Nė njė veshje, gjithmonė shėnohet emri/marka e rrobaqepėsit dhe jo e atyre qė e veshin.
Njė video e shkurtėr nė frėngjisht me pėrkthim nė greqisht qė flet sa njėmijė libra:


Fustanella (Shqiptare) qė supozohet tė jetė veshja kombėtare e romejve tė sotshėm.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 27-08-2019 nė 06:23
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 16:56   #330
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

SHQIPTARI
"KAURI" VENETIKAS, SHTRIN PASHAIN

Dil pasha, se jam pėr udhė
Dil pasha!
Hamit ti e Hamit unė
Ti me det e unė me lumė,
Njė nga ne do rroj’ mė shumė,
Them se do tė vė nė gjumė!…”.

(Vargje kenge labe, krijuar Nertesi Asllani)

_______

Combat of the Giaour and the Pasha

Eugčne Delacroix (French, 1798–1863). Combat of the Giaour and the Pasha, 1827. Lithograph; first state of two, sheet: 16 x 11 in. (40.6 x 27.9 cm). The Metropolitan Museum of Art, New York, John J. McKendry Fund, 1996 (1996.424)

The Met has one lithograph featuring remarques in the lower margin executed at around the same time as the Faust series. The subject here is drawn from Byron's poem The Giaour, a Fragment of a Turkish Tale (1813). After reading the French translation, published in 1824, Delacroix noted in his journal the "exchange of two stares, that of the dying man and that of the murderer." The lithograph stages this confrontation between the Venetian giaour (a Turkish term for "infidel") seeking to avenge the death of his lover, and Hassan, who killed her after she fled his harem. The quick and vigorous sketches of the remarques echo the swirling dynamism of the lithograph's composition. It seems Delacroix had planned a suite of illustrations of The Giaour, but undoubtedly due to the poor reception of the Faust series, it remained an isolated artwork in the artist's printmaking oeuvre. He nevertheless continued to explore the theme in his paintings.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 16:58   #331
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

PORTRET QE MENDOHET SE PARAQET KONTIN PALATIANO, VESHUR ME VESHJE SHQIPTARE, TE SULIT

Kjo pikture gjendet ne Muzeun e Luvrit.

Thėnie pėr shqiptarėt
______

Department of The Musée National Eugčne-Delacroix
Portrait of Count de Palatiano in Souliot Dress

Artwork attributed to Jules-Robert Auguste

This painting, acquired in 2004 at the Pierre Miquel auction, was attributed to Jules-Robert Auguste, an artist who played an eminent role in the circle of Orientalists in the 1820s. A student of the sculptor Cartellier, having won the first Prix de Rome for sculpture in 1810, he undertook series of voyages to Asia Minor, Greece, and Egypt following his sojourn at the Villa Medici. He returned with a great number of objects, fabrics, and weapons that he generously loaned to young artists. Delacroix made great use of his collection.

The hypothetical portrait of Count de Palatiano

This artwork is thought to be a portrait of Demetrius de Palatiano (1794–1849). Born into a prominent family from Corfu, the count traveled through Paris in 1825 on his way to England. During his brief stay, several artists painted his portrait wearing the uniform of a soldier in the Greek liberation army. He is depicted here standing, in Souliot costume with shimmery, gaudy colors, against a landscape background. The Souliots were Albanian Christians who had fled from the repression of Ali Pasha of Tepelena when he became governor of Yannina. They fought courageously during the Greek War of Independence.

Similar artworks

This artwork is very similar to a painting by Eugčne Delacroix, engraved by Frédéric Villot, depicting the count in a similar posture, wearing the same costume and turban. It appears that the count’s portrait caught the attention of other artists: a watercolor was attributed to Richard Bonington (1801–1828), and there are pencil studies by Alexandre-Marie Colin (1798–1873), after an identical costume. The two artists undoubtedly observed the count’s portrait sittings in Delacroix’s studio.
Bibliography

Richard Parkes Bonington, “Du plaisir de peindre”, catalogue d’exposition, Paris, Petit-Palais, mars-mai 1992, pp. 64 - 67

https://www.louvre.fr/en/oeuvre-noti...-souliot-dress

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 21:51   #332
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,467
Thanks: 268
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ka njė histori kjo statuja e Pobednik(serb), Fitimtari(Shqip). Nė Jugosllavi gjithmonė ėshtė thėnė dhe thuhet se autori, njė Kroat i quajtur Ivan Meshtroviē, ua ka bėrė me tė futur serbėve sepse statuja ngjan si Shqiptar dhe jo si serb.
Di ndonje gje ti per kete Konden qe paska qene mercenar osman me prejardhje vllehe nga Epiri?

Ka qene edhe pjese e Dahijeve qe bashke me Sali Agen nuk lane fshat serv ne pashallekun e Beogradit pa ju shkerdhy grate .

Duke qene se mercenaret osmane ishin ne pergjithesi shqiptare dhe Duke qene se ishte nga Epiri, sa jane gjasat te kete qene Shqiptar ky?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 22:08   #333
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Fustanella

mu m'vjen turp me kto tema fustanesh
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 22:16   #334
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Di ndonje gje ti per kete Konden qe paska qene mercenar osman me prejardhje vllehe nga Epiri?

Ka qene edhe pjese e Dahijeve qe bashke me Sali Agen nuk lane fshat serv ne pashallekun e Beogradit pa ju shkerdhy grate .

Duke qene se mercenaret osmane ishin ne pergjithesi shqiptare dhe Duke qene se ishte nga Epiri, sa jane gjasat te kete qene Shqiptar ky?
Jani Konda ka qene Shqiptar nga Epiri. Kondo bimbashi i therrisnin. Ky ishte mercenar ne sherbim te turqve por nderroi krah dhe hapi porten e keshtjelles se Beogradit ne menyre qe kryengritesit te hynin brenda.
Ja edhe rruga me emrin e tij ne Beograd:
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2019, 22:28   #335
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,467
Thanks: 268
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Jani Konda ka qene Shqiptar nga Epiri. Kondo bimbashi i therrisnin. Ky ishte mercenar ne sherbim te turqve por nderroi krah dhe hapi porten e keshtjelles se Beogradit ne menyre qe kryengritesit te hynin brenda.
Ja edhe rruga me emrin e tij ne Beograd:
Ore qe ka qene shqiptar nuk diskutohet por a ka fakte te shkruara per kete gje?

Aty tek pllakada cfare shkruhet?

Servet e kompleksuar kerkojne ta bejne vlleh me cfare shoh.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur