Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-05-2019, 10:11   #41
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit


Gjurmė Shqiptare - Prifti - kapedan qė luftoi pėr Shqipėri...Cikli “Gjurmė Shqiptare” i gazetarit Marin Mema sjell historinė e At Stath Melanit. Kush ishte prifti ortodoks qė zgjodhi tė mėshonte nė gjuhėn shqipe, tė hapte shkolla e njėkohėsisht tė drejtonte njė ēetė kombėtare.

Si meshonte dhe luftonte njėkohėsisht nė disa fronte ndaj grekėve, turqve dhe trupave tė Haxhi Qamilit.

Historia e jashtezakonshme e nje patrioti qe ishte njekohesisht prift , mesues dhe komandant i nje ēete kombetare. Historia e panjohur e At Stath Melanit . Betejat e tij derisa e vrane ne pabesi. Si e vranė nė pritė nė vitin 1917 duke i prerė kokėn dhe pse mbulohet historia e tij?

Njė dokumentar qė vjen pėr herė tė parė pėr kėtė figurė, nga gazetari Marin Mema…
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 08-05-2019 nė 10:42
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 15:02   #42
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:12   #43
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
«Όποιος χριστιανός, άντρας ή γυναίκα, υπόσχεται ότι μέσα στο σπίτι του να μην κουβεντιάζει αρβανίτικα (ή βλάχικα αναλόγως), ας σηκωθή απάνω και να μου το πει και εγώ να πάρω όλα του τα αμαρτήματα εις τον λαιμόν από τον καιρόν που εγεννήθη έως τώρα και να βάλω όλους τους χριστιανούς να τον συγχωρήσουν και να λάβη μίαν συγχώρεσιν,που, αν έδινε χιλιάδες πουγγιά δεν θα την εύρισκε» [1].
Κοσμάς ο Αιτωλός

Πηγή: [1] Μαρία Μιχαήλ-Δέδε, «οι έλληνες αρβανίτες», εκδ.Δωδώνη, Αθήνα, 1997,σσ.97-8.

Perkthimi me Google:

Citim:
"Kushdo i krishtere, burrė apo grua, qe premton se nė shtėpinė e tij ai nuk do tė flasė arvanitikas (ose vllahisht nė pėrputhje me rrethanat), le tė ngrihet dhe mė thoje kėshtu qė unė do tė marrė tė gjitha mėkatet e tij mbi vehte time nga koha qė ai ka lindur deri tani dhe do ti ve tė gjithė tė krishterėt qė ta falin dhe tė pranojnė njė falje, te cilen, edhe me mijera πουγγιά(monedhe mbase,she.im) nuk do ta gjente"[1].
Djalli Kozma i Etolise
Burimi: [1] Maria Mihali-Dedes, "Arvanitėt grekė", ed. Dodoni, Athinė, 1997, f. 97-8.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 27-05-2019 nė 19:20
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:17   #44
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

O Bardhyl...Papuli Spiro di vetem greqishten e Janulles.....nuku katalaveni tjater gjuhe.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:20   #45
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
O Bardhyl...Papuli Spiro di vetem greqishten e Janulles.....nuku katalaveni tjater gjuhe.
Ai di gjuhen e dhrahmive dhe te evrove.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:23   #46
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ai di gjuhen e dhrahmive dhe te evrove.
Ja pshemudhdhdh po ta piesnim se: kush ta jep rrogen dhe prej c'fondi/burimi/vendi vijne ato para? ....si thua do te na pergjigjet ?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:32   #47
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ja pshemudhdhdh po ta piesnim se: kush ta jep rrogen dhe prej c'fondi/burimi/vendi vijne ato para? ....si thua do te na pergjigjet ?
Bah, une vdes e nuk rrefenje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 19:37   #48
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Bah, une vdes e nuk rrefenje.
Ai e rrefen po ta vesh ne latene druve siper nen nje zjerm bubulak....ti refen te tera se keshtu e ka mesuar Kozi ......te jete i sincerrte.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 20:07   #49
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 20:12   #50
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
A e kupton o papuli se c'thote materiali qe solle ne sekonden e 28 deri ne ate te 30te ???? po nuku dite inglizqe coje vidon te gogoli qe te ta perktheje.

Kozi ose KostaQi yt punoi per Gerrqizimin...mos na sill materiale te homove te patriarkanes Greke...forumi nuk eshte Grek por Shqyptar.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 27-05-2019 nė 20:15
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 20:38   #51
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ja shqip sic e do zoteria jote
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 22:37   #52
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,482
Thanks: 1,692
Thanked 2,271 Times in 1,192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=sEu99rRxong

Gjurmė Shqiptare - Prifti - kapedan qė luftoi pėr Shqipėri...Cikli “Gjurmė Shqiptare” i gazetarit Marin Mema sjell historinė e At Stath Melanit. Kush ishte prifti ortodoks qė zgjodhi tė mėshonte nė gjuhėn shqipe, tė hapte shkolla e njėkohėsisht tė drejtonte njė ēetė kombėtare.

Si meshonte dhe luftonte njėkohėsisht nė disa fronte ndaj grekėve, turqve dhe trupave tė Haxhi Qamilit.

Historia e jashtezakonshme e nje patrioti qe ishte njekohesisht prift , mesues dhe komandant i nje ēete kombetare. Historia e panjohur e At Stath Melanit . Betejat e tij derisa e vrane ne pabesi. Si e vranė nė pritė nė vitin 1917 duke i prerė kokėn dhe pse mbulohet historia e tij?

Njė dokumentar qė vjen pėr herė tė parė pėr kėtė figurė, nga gazetari Marin Mema…
Nuk e di a ka ndo nje popull ne Europe qe eshte luftuar kaq shume dhe per kaq kohe te gjate sa c'jane luftuar shqiptaret, nga fqinjet sidomos. Dhe me e keqja eshte se shqiptaret nuk e din historine. Din me shume per perandorine Romake, per Leken e Madh e per luften e Trojes se historine e shqiptareve te 100 viteve te fundit.

Ne shqiptareve te keqiat me te medhaja na kan ardheuj nga keta halete qe flasin e veprojne ne emer te Zotit e presin koka njereish sikur te ishin kallamoq. Duke filluar qe nga ardhja e mongoleve osman e deri tek luftuar e fundit e Kosoves.

Kam menduar se faji binte tek ortodoksismi por nuk mendoje me ashtu. Ortodokse ishte edhe Noli edhe shume patriote te tjere shqiptare intelektual te mirefillte, njerez progresive, human e paqesor me gjith kuptimin e fjale. Jane keta kriminelet fqinje qe fshihen pas petkut te klerikut e qe i bejne edhe besimtaret e tyre kafshe te egra duke i ushqyer urrejtje, te paverteta per shqiptaret. Ja edhe 'aijo' gjeja e shpifur qe kryesin serbine ben deklarata publike te pa verteta per shqiptaret. Jane kaq te indoktrinuar saqe edhe posti i kryeministrit nuk i been dot te rezervohen. Mendo tani cfar mund te presesh nga njerezit e rendomte ne keto vende!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 03-06-2019 nė 22:44
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 00:21   #53
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

O Mano po pse lodhesh kotnasikot .
A se shef se ky njani asht kurdisur kambėkryq mu nė mes tė kėtij forumi?
Tė pėrshėndes dhe ika pėrsėri !!!!!
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 12:26   #54
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk e di a ka ndo nje popull ne Europe qe eshte luftuar kaq shume dhe per kaq kohe te gjate sa c'jane luftuar shqiptaret, nga fqinjet sidomos. Dhe me e keqja eshte se shqiptaret nuk e din historine. Din me shume per perandorine Romake, per Leken e Madh e per luften e Trojes se historine e shqiptareve te 100 viteve te fundit.

Ne shqiptareve te keqiat me te medhaja na kan ardheuj nga keta halete qe flasin e veprojne ne emer te Zotit e presin koka njereish sikur te ishin kallamoq. Duke filluar qe nga ardhja e mongoleve osman e deri tek luftuar e fundit e Kosoves.

Kam menduar se faji binte tek ortodoksismi por nuk mendoje me ashtu. Ortodokse ishte edhe Noli edhe shume patriote te tjere shqiptare intelektual te mirefillte, njerez progresive, human e paqesor me gjith kuptimin e fjale. Jane keta kriminelet fqinje qe fshihen pas petkut te klerikut e qe i bejne edhe besimtaret e tyre kafshe te egra duke i ushqyer urrejtje, te paverteta per shqiptaret. Ja edhe 'aijo' gjeja e shpifur qe kryesin serbine ben deklarata publike te pa verteta per shqiptaret. Jane kaq te indoktrinuar saqe edhe posti i kryeministrit nuk i been dot te rezervohen. Mendo tani cfar mund te presesh nga njerezit e rendomte ne keto vende!
E c`lidhje kane keto deklarata me Shen Kozmain qe ka nderrruar jete 240 vjet me pare?? Ti do te ngaterrohesh me politiken, po ky forum nuk ka te beje me kete. Besimi orthodhoks eshte universal ne dashurine dhe nuk ka te beje me rracizmin,etj..., Shen Kozmai eshte shenjti yne,...kete e ka pranuar edhe Noli, etj., dhe ne nuk nxisim urrejtje me fqinjet, shko e deklaro ne forumin e duhur......., derisa eshte hapur ky forum une them fjalen time,...ju pelqen a s`ju pelqen juve.. Kisha Orthodhokse eshte antiteza e urrejtjes
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 04-06-2019 nė 12:34
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 13:24   #55
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit


Nderim perjete Shen Kozmait te Etolise dhe na mbrojte nga kundershtaret tane.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 13:29   #56
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

PROFECITE

Fundi i viteve 1700 do tė ishin tė njė rėndėsie shumė tė veēantė pėr sa i pėrket gjithė mbarėvajtjes sė ēėshtjeve shqiptare.

Historia e vrullshme e Ballkanit nė shekullin e XVIII ka lėnė gjurmė tė pashmangshme edhe nė ndėrgjegjen popullore tė kėtij vendi tė veēantė qė zinte njė sipėrfaqe shumė tė vogėl krahasuar me atė qė mė parė ka pasur.

Nė atė kohė do tė spikasnin dy figura shumė tė rėndėsishme, ajo e Shėn Kozamit tė Kolkondasit, i cili lindi nė 1714 dhe vdiq nė 1779, dhe pashait tė madh, Ali Tepelena, lindur nė 1740 dhe vdiq nė 1822.

Ajo qė tė bėn mė shumė ēudi ėshtė qė ata ishin si nata me ditėn pėr sa i pėrket mėnyrės sė mendimit, jetės qė bėnin, funksionit qė kishin dhe veprės sė jetės sė tyre, por ja qė jeta iu bashkua nė njė pikė, jo pak tė rėndėsishme.

At Kozmai ishte prift murg ortodoks shumė i respektuar dhe i dėgjuar nė zonėn e tij megjithėse ishte i varfėr, por predikues i zjarrtė i dashurisė sublime pėr Zotin dhe familjen.

E nė anėn tjetėr qėndronte krejt i kundėrti i tij, Ali Pashai, kaēaku qė u bė njė pasha shumė i pasur, po kjo nuk i ndryshoi tiparet e tij pėr tė cilat njihet tashmė, njeri i dhunshėm.

Gjakatar, lakmitar i papėrmbajtshėm dhe shkaktar i shumė krimeve makabre, vetėm e vetėm qė tė mund tė mbante pushtetin e tij. Megjithatė jeta e martirit dhe kaēakut do tė takoheshin nė njė ditė gushti tė vitit 1779, vit i cili do tė shėnonte dhe vdekjen e Atit.

At Kozmai nga Etolia, i cili nderohet edhe sot si shenjt nga Kisha Orthodhokse, kishte qė nga viti 1760 nėn bekimin e patriarkut Serafimi i II-tė, “shqiptarit” me origjinė nga Delvina, nga ku edhe ka bėrė tre udhėtime ieroapostolike e radha ishte e tė katėrtit udhėtim, i cili kalonte nga Kostandinopuli (Stambolli), Greqia, Maqedonia, Epiri, Shqipėria duke arritur deri nė Durrės e Tiranė, me qėllimin e vetėm, ndalimin e prozelitizmin islam tek rajat e munduar prej shekujsh nga perandoria Osmane, tė cilėt pėr t’i mbijetuar trysnisė tė dhunės fizike, tė taksave e ēdo keqtrajtimi dhe pėrēudnimi tė Perandorisė sė madhe Osmane, detyroheshin tė mohonin fenė e stėrgjyshėrve tyre.

At Kozmai duke predikuar dhe hapur shkolla, pėr tė cilat duhet tė themi se ishin gati 240 tė tilla, ndaloi konvertimin e mėtejshėm nė fenė islame dhe zgjoi ndėrgjegjen e pėrgjumur dhe tė frikėsuar tė rajas pėr tė filluar kryengritjen popullore pėr fitoren e tė dėshiruarės (ēlirimin nga Turqia), ashtu siē ai predikonte me Profetsi: “E dėshiruara do tė vij, kur do tė vijnė dy Pashkė bashkė”.

Dhe nė tė vėrtetė, nė 1912-ėn kur u shpall pavarėsia ranė dy festa bashkė: Ungjillizimi dhe Pashka.

Nė kėtė kohė, Aliu qė ishte biri i njė familje feudalėsh ushtarak nga Tepelena, i mbetur jetim nga vdekja e babait tė tij u detyrua pėr mbijetesė tė bashkohej me njė grup grabitėsish dhe tė bėnte jetėn e kaēakut, duke qenė pėrgjegjės pėr bastisje tė ndryshme. Nė gusht tė vitit 1779 at Kozmai udhėtonte nėpėr Epirin Verior.

Ai kishte arritur afėr Tepelenės. Nė kohėn kur u predikonte turmave tė popullit, e sulmuan qehajallarėt e koxhabashėve dhe hebrenjve.

Ata filluan tė zihen me grushta me njerėzit. Aty u bė njė pėrleshje e madhe, dhe shenjti shpėtoi duke u larguar. I ndjekur hyri nė Tepelenė.

Atje nė njė rrugė pa derėn e hapur tė njė shtėpie dhe njė grua qė i bėri me shenjė, qė tė hynte pėr ta fshehur.

Kur mbas pak arritėn pėrndjekėsit, duke iu marrė fryma nga lodhja, e pyetėn gruan: “A e kishte parė Shėn Kozmanė?” Ajo u tregoi rrugėn duke thėnė: “Po tani sa kaloi kėtej, vraponi dhe do ta arrini”.

Ajo grua ishte Hankoja me famė, nėna e Aliut. Nė mbrėmje erdhi Aliu, ishte rreth 35 vjeē, kusar dhe kryetar ēete.

I vunė pėrpara njė qengj tė pjekur dhe bukė gruri. Nė kohėn e ngrėnies at Kozmai i dha kėshilla tė mira. Ndėrsa Hankoja qė e dinte dhuratėn profetike tė shenjtit, e nxiti Aliun ta pyes at Kozman pėr rrugėn e karrierės sė tij.

“Do tė ta marr Beratin?” – e pyeti Aliu? – “Do ta marrėsh” – i tha at Kozmai. Aliu u kėnaq, sytė e tij vetėtinė. Mbas pak ai pyeti pėrsėri. “Po Pėrmetin dhe Janinėn a do t’i marr?” Siē e shihni oreksi vjen duke ngrėnė.

Shėn Kozmai e pa drejtė e nė sy, dhe prapė iu pėrgjigj: “Dhe Pėrmetin dhe Janinėn do t’i marrėsh. Do tė marrėsh edhe Prevezėn.” Por shenjti shtoi: “Tė mbash mend gjithmonė, qė t’i duash dhe t’i mbrosh tė krishterėt, po deshe qė pushteti yt t’u mbetet trashėgimtarėve tė tu.”

Ditėn tjetėr Aliu e pėrcolli shenjtin, qė do tė shkonte nė veri. Por para se tė ndaheshin, e pyeti pėrsėri pėr tė ardhmen e tij. “A do tė shkoj nė qytet?” Shėn Kozmai u pėrgjegj me sy tė menduara.

“Edhe nė Kostandinopojė do tė shkosh, por me mjekėr tė kuqe”. Aliu mbeti i kėnaqur, por nuk e kuptoi profetsinė qė do tė thoshte, se koka e tij do tė shkonte e gjakosur, siē e dėrguan me tė vėrtetė mbas vrasjes sė tij, te sulltanit nė Kostandinopojė.

Mbas pak ditėsh at Kozmai u vra nga njerėzit e Kurt pashės tė Beratit nė Mujalli, fshat afėr Fierit nė 24 gusht 1779.

Aliu u hidhėrua shumė dhe mori hak duke vrarė shumė njerėz. Mė 1788 Aliu u bė komandant i rrethit tė Janinės dhe zot i Beratit.

Atėherė kujtoi profecinė e at Kozmait dhe ngriti njė manastir madhėshtor nė vendin e vrasjes sė tij. Ai vetė dha shumė para pėr manastirin, po gjithashtu bėri dhe fushatė ndihmash nė Epir e nė Etolo-Akarnani.

Nė urdhrat pėrkatėse ai shkruante: “Nga unė mė i larti vezir Ali Pashai”. Ju tė krishterėt tė rrethit tė Beratit, Myzeqarė dhe Vllehė, Grabovarė, fshatra dhe ēifliqe, ju lajmėroj se vura njė kujdestar qė tė mė ndėrtojė manastirin e at Kozmait, ndihmova edhe unė me aspra.

Tė ndihmoni edhe ju siē do t’ju thotė dhespoti, qė tė ndėrtojė kėtė manastir. Dhe kush tė mos ndihmojė, do tė mė mbetet hatri dhe pastaj do tė kėrkoj tė paguani dyfish. Prandaj vazhdoni siē ju urdhėroj. Ali Pashai e shkroi kėtė letėr mė 12 Shtator 1813 nė Gjirokastėr.

Mė 1814 ai dha edhe njė urdhėr tė dytė pėr Mitropolitin e Beratit, ku shkruante: “U gėzova shumė qė u interesuat pėr plakun Kozma. Ja tani qė vjen Igumeni bashkė me kryemjeshtrin, ta vini tė ndėrtojė dhomat dhe kubenė e manastirit, qė do tė mbetet e veēantė dhe mė e bukur nga tė gjithė manastiret.

Dhe me ardhjen time, dua ta gjej gati. Vetėm se duhet tė mundoheni tė gjithė pėr ta ndėrtuar. Dhe tė ndihmojnė gjithė tė krishterėt e Beratit, tė vegjėl dhe tė mėdhenj. Po i shkruaj dhe Ibrahim Arapit qė t’ju ndihmojė nė ēdo punė. Bėni siē ju shkruaj”. ( Nė Janinė mė 12 shtator 1814)

Ali Pashai ndėrtoi gjithashtu njė kėllėf argjendi pėr kafkėn e shenjtė tė at Kozmait, tė veshur me ar dhe me diamante tė ngjitura pėrsipėr. Vendosi gjithashtu edhe tė kremten pėrkujtimore tė Shėn Kozmait.

E kremtja e Shėn Kozmait filloi qė nė vitin 1815, sipas urdhrit tė Vezir Ali Pashait, i cili i shkroi gjithė kryepriftėrinjve qė tė urdhėrojnė popullin, tė mbyllet tregu ditėn e 24 gushtit, dita e martirizimit tė shenjtorit.

Biografi i Aliut Davenport na ka lėnė shumė informata qė kishte mbledhur nga njerėzit tė cilėt e kishin parė me sytė e tyre kėtė nderim tė madh qė i kishte bėrė pashai i tmerrshėm “plakut Kozma”.

Po mė mirė na e ka pėrshkruar kėtė litani francezi Jeraume de la Lance, i cili gjithashtu ka bėrė biografinė e Aliut mė 1822.

Aliu organizoi nė Janinė njė litani madhėshtore pėr nder tė shenjtit. Ai solli nga Kolkondasi Lipsanet e tij tė shenjta, tė mbajtura nga murgjit, i priti gjithė kleri i Janinės, tė veshur me petrahile tė ēmuara dhe me lambadhe.

Njerėz tė panumėrt djathtas e majtas rrugės bėnin kryqin gjatė kalimit tė proēesionit. Nga psaltėt, kleri dhe populli, bashkė me temjanin e shumtė ngjitej nė qiell njė lutje me zė tė lartė: “Mėshirona o Zot, mėshirona o Zot…”.

Kur Litania arriti nė pallat afėr sheshit tė sotėm, njerėzit panė tė vėrshojė njė re e bardhė nga largėsia e shkallės sė madhe. Ishin 150 fėmijė tė veshur me tė bardha qė mbanin temjanica tė argjenda.

Mbas tyre vinin 300 gra tė pallatit me ferexhe tė bardha. Sė fundi u duk Ali Pashai me zonjėn Vasiliqi tė veshur me tė zeza, qė shikonte me turp pėrtokė. Dhe ndėrsa murgjit ngrinin Lipsanet dhe ngjiteshin nė shkallėt prej guri, gjithė ai popull ra nė gjunjė. I pari dha shembullin Aliu…

Mijėra njerėz tė gjunjėzuar i faleshin shenjtorit. Atėherė zėri i priftit u dėgjua i qartė: “nga murtaja, nga sėmundja dhe nga lufta o Zot shpėtona”. Aliu dhe Vasiliqia u ngritėn dhe puthėn Lipsanet e Shenjta me respekt tė thellė fetar.

Fėmijėt tundnin temjanicat e tyre, qė mbushnin atmosferėn me re tė bardha tymi. Nderin qė Ali Pashė Tepelena, besimtar i njė feje tjetėr, i bėri tė krishterit Kozma, disa myslimanė fanatik e kritikonin. Por Aliu mbrohej me guxim duke thėnė: “Sillmėni njė mysliman si ky i krishteri dhe do t’i puth kėmbėt”.

Njė herė tjetėr qė puthi me respekt arkėn me Kafkėn e Shenjtit, njė sheh fanatik e konsideroi mėkat dhe i thirri: “Bėre mėkat”!

Por Pashai pa u tronditur, iu pėrgjigj: “Po ti je i ēmendur, o shehu i gjorė. Ta dije, nuk flisje kėshtu.

Ky murg ore haxhi, ishte profet i vėrtetė. Erdhi nė shtėpinė time nė Tepelenė dhe mė dha uratėn dhe mė tha tė gjitha ato qė bėra, sikur t’i kishte tė shkruara nė qitap. Por, pėr njė gjė harrova ta pyes, dhe po ta kisha gjallė do ta pyesja dhe do t’i jepja 10.000 qese me flori. Por, nuk e kam…”

Aliu kishte harruar ta pyeste se ē’do tė thoshte Shėn Kozmai duke profetizuar se do tė shkonte nė Stamboll me mjekėr tė kuqe?

Ali Pashė Tepelena pavarėsisht nderimit qė i bėri shėn Kozmait ai nuk ja mbajti kėshillėn qė ju tha me profetsi “Tė mbash mend gjithmonė qė t’i duash dhe t’i mbrosh tė krishterėt, po deshe qė pushteti yt t’i mbetet trashgimtarėve tė tu”.

Pavarėsisht se Aliu nė oborrin e tij mbante tė krishterė dhe u pėrpoq tė zbatonte nė shtetin e tij legjislacionin frėng tė barazimit ku tė krishterėt tė ndjeheshin tė barabartė si myslimanėt, po ashtu dhe gruaja e tij e fundit Vasiliqia qė ishte e krishterė.

Ai nuk e detyroi atė tė ndryshonte besimin, por pėrsėri ai dhe tė afėrmit dhe njerėzit e tij janė pėrgjegjės pėr shumė krime qė u bėnė nė zona dhe fshatra tė krishtera, duke bėrė masakra nė burra dhe gra dhe fėmijė tė pafajshėm, dhe kėshtu duke i detyruar tė largohen nga shtėpitė dhe pronat e tyre, ose tė pranonin konvertimin nė fenė islame, qė disa herė bėhej me dėshirė pėr shkak tė privilegjeve qė fitonin nė pashallėkun e Aliut.

Historianė vendas dhe tė huaj na kujtojnė fakte tragjike dhe tė trishtueshme tė dhunės tė urdhėruar nga Aliu dhe me vetė dorėn e tij tek banorėt e Hormovės, Kardhiqit, Libohovės, Picarit, Lazaratit, Sulit. Kėta historian na kujtojnė pėr hakmarrjen me dredhi tė Aliut tek burrat dhe gratė hormovite.

Burrat i poqi tė gjallė nė hell. Grave ia rrojti kokėn, i ēnderoi me ushtarėt dhe i shiti skllave. Po ashtu nė Kardhiq nė atė kohė kishte 1000 shtėpi, tė cilat u shkatėrruan kur Aliu vrau 700 burra tė krishterė dhe kur popullata u tkurr nė 300 banorė.

Mbas kėtyre masakrave, fshatrat dhe krahinat i nėnshtroheshin pa asnjė pushkė pushtetit tė tij. Aliu me tė gjithė makinacionet, intrigat, ryshfetet, vrasjet, aleancat, por edhe me guxim tė madh, arriti tė bėj karrierė.

Nė vitin 1784 fitoi gradėn e pashait si komandat ushtarak pranė Valiut tė Rumelisė nė Sofie. Nė kėtė kohė fitoi me luftė qeverisjen e Sanxhakut tė Delvinės dhe nė vitin 1786-88 u bė derbendpash dhe qeveritar i Saxhakut tė Thesalisė, shtriu pushtetin e vet mbi Epirin dhe njė pjese tė trojeve jugore shqiptare.

Rreth viteve 1787 u thirr nė Stamboll si dervince Ali Pasha Tepelena, marshall pėr gjithė Thesalinė.

Ai u pėrpoq tė mėnjanote pushtetin qendror osman dhe duke rėnė nė bashkėpunim me ēifligarė tė rinj dhe borgjezinė tregtare, tė shndėrroj trevat e pashallėkut tė tij nė njė formacion shtetėror nė fakt autonom nga porta e lartė.

Pėr hir tė sė vėrtetės kėto vise qė qeveriseshin prej tij me dorė tė fortė, ku edhe dallonin nga rregulli, qetėsia dhe zhvillimi ekonomiko-kulturor dhe duke nėnshtruar me luftė qeveritarėt, rivalė tė sanxhaqeve fqinj, tė vetėqeverisura tė Sulit dhe tė Himarės, ai arriti tė zgjeronte pushtetin e vet nga gjiri i Prevezės deri nė lumin Shkumbin.

Bėri aleancė me francezėt, rusėt, anglezėt. Por me shumė kujdes pėr tė mos krijuar konflikte tė parakohshme me pushtetin qendror, Portėn e Lartė.

Ai u pėrpoq pėr bashkimin e krahinave shqiptare nė pashallėkun e Janinės duke i bėrė rezistencė tė hapur sulltanit dhe kėshtu u bė shkak pėr njė lėvizje ēlirimtare antiosmane tė popullit shqiptar.

Por orvajtjet e tij pėr t’i bashkuar feudalėt e Shqipėrisė sė Veriut nuk dhanė rezulatat dhe kėshtu nė vitin 1820-1822 Ali Pashė Tepelena filloi luftėn pėr mbrojtjen e pashallėkut nga forcat e Perandorisė Osmane dhe pėr ta shkėputur nga vartėsia e Perandorisė.

Ali Pasha kėrkonte tė pėrfitonte dhe nga aleanca e kryengritjes greke tė Etolisė dhe Akarnanisė, por kjo aleancė nuk mundi tė zhvillohej mė tej.

Aliu mbeti i vetėm, i tradhtuar nga fėmijėt e tij, ushtria dhe aleatėt e huaj. I bėri ballė rrethimit pėr njė vit e gjysmė deri sa i ngujuar nė njė ishull tė liqenit tė Janinės u vra mė nė fund nga turqit me pabesė mė 24 janar 1822.

Koka e tij u pre dhe u ēua nė tepsi nė Stamboll dhe trupi ju varros nė Janinė ku ėshtė edhe sot e kėsaj dite dhe kėshtu u realizua profetsia e fundit qė i tha shėn Kozmai 43 vjet pėrpara se “Do tė shkosh nė qytet (Stamboll) me mjekėr tė kuqe.”

Dėshtimi i pėrpjekjeve tė Aliut pėr tė fituar pavarėsinė e pashallėkut tė tij e shtyu dhe pėr shumė kohe ēlirimin e trevave tė Shqipėrisė nga robėria turke ndryshe nga ajo qė ndodhi nė vendet e tjera fqinje.

Fatkeqėsisht jo vetėm Aliu, por dhe tė tjerė qė morėn pushtetin pėr tė qeverisur kėtė vend nuk ju pėrmbajtėn “aksiomės” profetike qė Shėn Kozmai i tha Aliut: “T’i duash dhe t’i trajtosh mirė tė krishterėt qė pushteti yt tė mbetet”.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 13:39   #57
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

O GENJESHTAR qe as te hapesh librat e te kultivosh ndonje mendim ne ate djerrine te llakacitur me krimba te kishes Greke qe te nderzen te pellasesh gazera te helmet......hap ndonje liber e meso se ishte pikerisht Aliu qe e beri te shenjt ate sumshkepmin tend...
Ishte Aliu qe i ndertoi kisha e manastiore ne emer te tij duke bere te ktishteret te paguanin takse te vecante....POR JU JENI KERMA E AS TE VERETETEN NUK E THONI DOT.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 13:45   #58
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur