Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 07:19   #1
Besoja
V.I.P
 
Avatari i Besoja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: TIRANE, Shqiperi
Posts: 423
Thanks: 144
Thanked 339 Times in 107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Besoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėm
Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

Ėsht’ urdhėr partie

Ndihmat qė na dhanė
Nuk po i fillojmė
Erdhėn dhe na thanė
Mund t’i anullojmė

S’i kemi filluar
Urdh’ri ėsht’ i prer’
Nuk kemi ngacmuar
Vetėm…pak sheqer

Dhe pak tėrhana
Vajtėm dhe e bėmė
Por kjo s’ėsht’ shaka
Ndaj dhe po e lėmė

Nuku do ta hamė
Ėsht’ urdhėr partie
Se edhe ndonjė flamė
Vjen edhe na bie

Ėsht’ urdhėr partie
Ndihma tė mos preket
Cėshtje burrėrie
Jo sepse na teket

Ndihma s’do tė hahet
Foli kryetari
As dhe do tė ndahet
Dhe tek qytetari

Se zgjedhjet u shtynė
Lajmi mori dhenė
Njerzit si do hynė
T’votojn’ Skėnderbenė

Tė paktėn njė ditė
Ta ken’ barkun plot
Tėrė nur e dritė
Dhe vota barot’

Pėrmbi tradhėtarė
Dhe pėrmbi armiq
Ku na del i parė
Edhe kur shet fiq

Vota njė shtrėngatė
Pėrmbi opozitė
E kemi njė datė
Cajm’ mbi gjith’ stuhitė

Por e kishim llafin
Tek ndihmat qė sjellin
Me oriz pilafin
Vet do tua nxjerrin

Nga stomaku tuaj
Do ta nxirrni shpejt
Askush s’do ta bluaj
Do ta villni krejt

Se zgjedhjet u shtynė
Shtyni ju afatet
Nė stomak tju hynė
Mos tallni allatet

Do tu themi ne
Se kur do t’i hani
Bėjm’ be e rrufe
Iso shok na mbani

Ėsht’ urdhėr partie
Kisha pėr tju thėnė
Veper trimėrie
Kush rri dhe pa ngrėnė

Ėsht’ urdhėr partie
Na ktheni “dhuratat”
Se kėshtu i bie
Kur na ndrrohen datat

Prap do tua japim
Ju e dini mirė
Por kur tjua hapim
Kur tė jeni shtrirė
Besoja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 21:15   #2
Besoja
V.I.P
 
Avatari i Besoja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: TIRANE, Shqiperi
Posts: 423
Thanks: 144
Thanked 339 Times in 107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Besoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

Ah more Bill c’na bėre

Bill…c’na bėn vėlla
Dorėn si s’ja dhe
C’qe gjith’ kjo hata
A vėrtet s’e pe?

Na le tė lajthitur
Si nuk e takove
Trecerek roitur
Tėrmet pse shkaktove

Gjith’ atė tė gjatė
Me syzet mbi sy
Qė vec me gallatė
Hyri n’histori

Dhe antarėsisė
I ka lojt fiqiri
S’di si ta ujdisė
Do bėj harakiri

Si nuk e takoi
Si mor si dhe si
Si e injoroi
E pan' mijra sy?

Si s’e ftoi pėr kafe
Si s’e pėrqafoi
Si s’i tha dy llafe
Por iku e shkoi?

Ah mor Bill…gabim
Ai…aq i gjat’
Kemi marr’ vendim
Si elektorat

S’njohim Amerikėn
S’njohim atlantikun
As edhe Meksikėn
Edhe Leskovikun

Po bėjmė betimin
Mu para selisė
S’duam integrimin
More s’duam sisė

Do t’i ndajmė gratė
Do tė ndajm’ dhe detin
Pėr burrin e gjatė
Do nisim tėrmetin

Ta ndjej’ Amerika
Edhe Billi vetė
Edhe Kosta Rika
Koridori tetė

Gjith’ bota ta ndjejė
Dhe ta mėsoj mirė
Se askush s’do flejė
Tash e tutje…shtrirė

Nė kėmb’ do tė rrimė
Tė ndreqet gabimi
S’e duam ta dimė
Kush na ishte trimi

Qė dorėn s’ja dha
Qė na la pa gojė
Si more s’i tha
Droga tė tė rrojė

Dhe pėr korrupsionin
Qė ka ngrit nė maja
Edhe pėr Erjonin
Qė marton mamaja

Oh c’gabim c’gabim
Mė mos pėrsėritet
Se nga ai trim
Cdo gjė mund tė pritet

Dhe lufta e tretė
Pėr dor’ tė padhėnė
Antarsi e shkretė
Rroft’…edhe pa ngrėnė
Besoja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2019, 08:41   #3
Besoja
V.I.P
 
Avatari i Besoja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: TIRANE, Shqiperi
Posts: 423
Thanks: 144
Thanked 339 Times in 107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Besoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

NESER NE TRIBUNE

Zgjedhjet nuk i njohim
Ne njohim votimet
Qė tani po shohim
Tė gjitha festimet

Atje mbi tribunė
Do tė jet’ ai
Qė ka bėrė punė
Si njė perėndi

Mbi tribun’ do dalė
Me grushtin pėrpjet’
S’do flas’ asnjė fjalė
Kupton pop’lli vet’

Atje mbi tribunė
Do krijohet kloni
Do tė lėshoj drunė
Ky do jet’ cikloni

Aty nė cdo maj
Me parakalimet
Punėt do shkojn’ vaj
Nisin arrestimet

Edhe internimet
Shum’ afėr i kemi
Lerni pretendimet
Se tė partis’ jemi

Mbushen shtatdhjet’ vjet
Qė vazhdojn’ votimet
Po ndėrtojmė shtet
Do fillojm’ spastrimet

Mė tridhjet qershor
Vetėm njė votim
Tamam si nė zbor
Si nė shtetrrethim

S’duam kundėrsharė
Armiqt e pushtetit
Jemi ne tė parė
Ne tė mysybetit

Ne demokracinė
E kemi si llaf
Porse Shqipėrinė
E ham’ si pilaf

Ramėn tė shpėtojmė
Kjo ka rėndėsi
Ndryshe nuk pranojmė
Hic demokraci

Ku ėshtė tė rrijė
Ndryshe nuk dėgjojmė
Edhe tė na .ijė
Ne do ta pranojmė

Jemi tė partisė
Dhe tė shokut Rama
Ndėrsa Shqipėrisė
Le t’i bjerė flama
Besoja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2019, 16:18   #4
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,092
Thanks: 15,656
Thanked 9,270 Times in 6,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

Pergezime hapesit te temes...po shtoj dicka nga interneti!!!

http://www.balkaneana.eu/explore/upl...e1cffa28a9.pdf

Qe mos te kete keqkuptime...

Parlamentarizmi.

Faqja 149-te.

Antologjia e Letersise Shqipe 2

Me....1973.

Danke.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2019, 12:53   #5
Besoja
V.I.P
 
Avatari i Besoja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: TIRANE, Shqiperi
Posts: 423
Thanks: 144
Thanked 339 Times in 107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Besoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

EUROPE DHE AMERIKE

Nė k'te pik ku kemi shkuar
Mė keq s'ka ku shkon
Europ' na ke tradhtuar
Gjithė kombin ton'

Edhe ti moj Amerikė
Qė s'kuptohesh kurr'
Nuk di pse e ke kaq mik
Kėtė palo burr'

Juve antikomunistė
Tė gjith' botės mbar'
pse me k’ta njerėz tė pistė
C’ju duhej kjo far’?!

I gjith' populli t'besonte
Syt i kish tek ju
Zėrin tėnd cdo dit’ dėgjonte
Vinte gjer’ kėtu

E s'do kishte robėri
Do vinte liria
Ti pėr ne ishe liri
Ti dhe perėndia

Ne tė quanim kampione
Tė botes sė lirė
Kėtė kemi thėn’ ka hone
Dhe me shum’ dėshirė

S'besoj ka popull nė bot'
Qė kaq shum' tju doj
Sa dhe nė luftėn e ftoht'
Nga juve anoj

Kaluar dhe perėndisė
Ja…kaq shum tė donte
Ty kampione e lirise
Pėr ty ėndėrronte

Por se sot ti ke ndryshuar
Nė mjaft deklarata
Tridhjet vite rrugėtuar
Netėt prap tė gjata

Komunistėt i mbėshtetėt
Rast edhe pas rasti
Miq kėta...ku i gjetėt
Ku ėshte vėn' basti

Pse ky popull prap tė vuaj
Nė koh' tė lirisė
Apo ėsht' vullneti tuaj
Dhe i “qetėsisė”!

Nuk di pse nė nėntėdhjetėn
I morėt nė mbrojtje
Endrrat nė rrugė na mbetėn
Prap s'po shohim rrojtje

Tradhėti e madhe ishte
Ishte njė dėnim
Kjo liri vec fjalė kishte
Prap nė shtetrrethim

Kjo ishte liria tuaj
Gėrr gėrr vėrr gjith' ditėn
Ndaj ca rreshta po ju shkruaj
S'ka gjė dhe po s'ngjitėn

Europ' dhe Amerik'
Ndreqeni gabimin
Ne pėr juve as njė cik'
Nuk ndryshojm' betimin

Qė e bėm' nė nėntėdhjetėn
Kur pa buk' jetonim
Por besonim tė vėrtetėn
Pėr ju ėndėrronim

Jemi njė popull me vlerė
Dhe ta dini mirė
Nė gaboni dhe njė herė
S'do kemi dėshirė

As te endrra pėr tek ti
As tek miqėsitė
Do luftojm' cdo robėri
Me t'gjtha fuqitė

Ja kėshtu shkoj jeta jon'
Nė luft’ pėr lirinė
Zoti nė se na ndihmon
Tė tjer’ s’duan tja dinė
Besoja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2019, 14:52   #6
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku t'i kerkoj rrenjet tuaja?!

Gjithmone te huajt
na e kane fajin
pavarsisht se kuajt
drejtojne vatanin!

Kur iu ngjitem anijeve
vite te shkuara
perseri te huajt
pune te mbaruara!

kur therret partia
si ne koh t'enverit
ngrihen militantat
te gjith perniheri!

Tridhjet vjet shkuan
krekosemi ne tavolina
rufisim ngadal kafene
zullumtaret mbeten zulluma!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur