Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-03-2019, 18:48   #161
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Ultimatum i ri pėr Kosovėn: BE e SHBA kėrkojnė pezullimin e menjėhershėm tė taksės

Aktuale mars 23, 2019 - 19:13


Bashkimi Evropian edhe njė herė nuk ka dashur tė komentojė nė lidhje me miratimin e Ligjit dhe Platformės pėr Dialog me Serbinė nga ana e Kosovės.

Por, zėdhėnėsja e Zyrės sė Mogherinit, Maja Kocijanēiq, ka thėnė pėr lajmi.net, se janė negociatat ato pėrmes tė cilave mund tė arrihet njė marrėveshje pėrfundimtare mes Kosovės dhe Serbisė.

“Bashkimi Evropian ka parė qė Kuvendi ka miratuar Ligjin pėr Dialogun dhe Platformėn e Dialogut. Si njė ndėrmjetėsues, BE nuk komenton pozitat individuale tė partive pėrkatėse nė Dialog. Vetėm pėrmes negociatave mund tė arrihet njė marrėveshje pėrfundimtare”, thuhet nė pėrgjigjen e Kocianēiqit.

Bashkimi Evropian vazhdon tė jetė kėmbėngulės nė rifillimin e dialogut Kosovė-Serbi, i cili ėshtė ndėrpre qė nga vendosja e taksės pėr produktet serbė dhe boshnjake.

“BE rithekson qė Dialogu ėshtė e vetmja rrugė pėrpara, nė interes tė qytetarėve nė Kosovė dhe Serbi dhe pėr rajonin nė tėrėsi”, ka thėnė Kocijanēiq.

Ėshtė kėrkuar sėrish nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, se taksa duhet tė pezullohet menjėherė dhe tė vazhdojė dialogu.

“Vendimi i autoriteteve tė Kosovės nė nėntor tė vitit tė kaluar pėr tė imponuar tarifa pėr mallrat e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina dhe Serbia nuk ka ndihmuar nė krijimin e njė mjedisi tė nevojshėm pėr tė vazhduar Dialogun. Siē thuhet nė mėnyrė tė pėrsėritur, BE sė bashku me SHBA dhe tė tjera, i bėjnė thirrje qeverisė sė Kosovės qė tė pezullojė menjėherė tarifat nė mėnyrė qė tė lejojė rifillimin e shpejtė tė Dialogut. Status quo nuk ėshtė njė alternativė dhe nuk ka alternativė pėr rifillimin e shpejtė tė Dialogut midis Palėve. Tarifat jo vetėm qė qėndrojnė nė rrugėn e Dialogut, por edhe qėndrojnė nė rrugėn e rrugės evropiane tė Kosovės”, thuhet mes tjerash nė pėrgjigjen e Kocijanēiqit pėr lajmi.net.

Kujtojmė, se Qeveria e Kosovės mė 22 nėntor 2018, ka vendosur taksė 100 pėr qind pėr tė gjitha produktet qė vijnė nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, kjo u bė pėr shkak se kėto vende nuk njohin shtetėsinė e Kosovės.

Pėrkundėr thirrjeve nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e tė tjera, Qeveria e Kosovės ėshtė zotuar se nuk tė largohet taksa deri nė njohjen e Kosovės nga kėto shtete.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 18:51   #162
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Fjalimi i Bill Clintonit pėr vrasjet nė Kosovė pak para bombardimeve tė NATO-s
Dosier mars 23, 2019 - 19:17


"Po veprojmė pėr t’i mbrojtur mijėra njerėz tė pafajshėm nė Kosovė..."

Nė ditėn kur fushata e famshme e bombardimeve tė NATO-s ndaj forcave serbe qė po kryenin gjenocid nė Kosovė, ish-Presidenti amerikan, Bill Clinton u kishte shpjegonte amerikanėve pse kjo fushatė ishte e domosdoshme. Nė njė fjalim qė tani gjendet online, mė 24 mars tė vitit 1999, Clintoni kishte thėnė se brutaliteti serb ndaj kosovarėve nuk po ndalej.

“Sot forcat tona iu bashkuan NATO-s kundėr forcave serbe qė janė pėrgjegjėse pėr brutalitetin nė Kosovė. Po veprojmė pėr t’i mbrojtur mijėra njerėz tė pafajshėm nė Kosovė nga ofensiva ushtarake, po veprojmė pėr ta parandaluar njė luftė mė tė gjerė”, kishte thėnė ai.

Ai kishte shpjeguar pėr audiencė botėrore se Serbia agresore ishte mospėrfillėse edhe kur liderėt kosovarė, gjatė kohės kur kosovarėt po vriteshin, ishin pajtuar pėr paqe.

“Pėr vite me rradhė kosovarėt ishin munduar paqėsisht qė tė rifitonin tė drejtat e tyre…kur Millosheviqi i dėrgoi trupat e tij qė t’i shtypte, kjo pėrpjekje u bė e dhunshme. Ne propozuam njė marrėveshje tė paqes qė liderėt kosovarė e nėnshkruan, megjithėse nuk i dha gjithēka qė donin ndėrsa serbėt refuzuan edhe tė diskutojnė. Kjo nuk ishte luftė nė kuptimin tradicional, ishte sulm me tanke e artileri ndaj njerėzve qė nė masė tė madhe ishin pa mbrojtje, liderėt e tė cilėve u pajtuan pėr paqe”,kishte shtuar Clinton.

Mė poshtė gjeni videon e plotė tė kėtij fjalimi:

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=rLzPVYTf2oc

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=rLzPVYTf2oc
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 23-03-2019 nė 18:54
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 18:58   #163
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Mass: Vendimi pėr ta bombarduar Jugosllavinė ishte i drejtė, po kryheshin vrasje masive

Aktuale mars 23, 2019 - 16:05


Ministri i Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, Heiko Mass, ka thėnė se vendimi i Gjermanisė pėr tė marrė pjesė nė bombardimin e Jugosllavisė ka qenė i drejtė.

Sipas tij ky vendimi i Berlinit zyrtar kishte ardhur pasi kishte parė njė dhunim masiv tė drejtave tė njeriut dhe vrasje masive.

“Bombardimi i Jugosllavisė ndaj Jugosllavisė para 20 vjetėsh ka qenė vendim i drejtė, njejtė sikurse edhe vendimi i Gjermanisė pėr pjesėmarrje nė kėtė aksion ushtarak”, ka thėnė Heiko Mass, trasnmeton Express.

Ai thotė se nuk mund ta imagjinoj se ēfarė do tė mund tė ndodhte nėse NATO-ja nuk do tė ndėrhynte.

“Unė nuk mund ta imagjinoj ēfarė do tė mund tė ndodhte atje, nėse nuk do tė kishte intervenim”, ka thėnė Mass pėr tė pėrditshmen Sttugarter Zeitung.

Mass thotė se Gjermania vendosi qė tė merrte pjesė nė bombardime pasi njė gjė tė tillė e pa si njė vendim tė arsyeshėm.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 19:00   #164
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Vuēiq frikėsohet se mund tė bombardohet pėrsėri

Aktuale mars 23, 2019 - 17:47


Presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, ka folur rreth bombardimeve tė NATO-s gjatė vitit 1999, duke thėnė se ato ishin njė agresion, dhe s enuk duhet pasur frikė pėr ta thėnė njė gjė tė tillė.

“Unė jam krenar qė ne nuk jemi tė turpėruar. Ne jemi viktimė, sepse tė gjithė ne ishim terrorizuar nga e quajtura kampanjė e NATO-s, jo vetėm bombardim, si tė ishte fushat tepėr zgjedhje. Ai ishte agresion i NATO-s, dhe ne mund ta themi atė”, ka thėnė Vuēiq, shkruan ‘blic’, transmeton Express.

Kėto deklarata i ka bėrė derisa e ka vizituar ndėrtesėn e RTV Vojvodina, duke shtuar se Serbia duhet tė ketė besim nė tė ardhmen e saj, sepse sipas tij vendi ėshtė rikuperuar nga ajo kohė, dhe se tashmė po forcohet ekonomikisht e ushtarakisht.

“Unė po e dėrgoj njė mesazh tė qartė, qė gjėra tė tilla tė mos pėrsėriten kurrė mė. Unė them qė ne kemi nevojė pėr raporte tė mira me NATO-n, dhe tė mos e sjellim Serbinė nė njė pozicion tė tillė kurrė mė. Por gjithashtu ėshtė e rėndėsishme tė mos harrojmė krimet qė janė kryer kundėr popullit dhe fėmijėve tonė. Dikush qėndroi me popullin e tij atė ditė, ndėrsa dikush shkoi nė Washington”, ka pėrfunduar Vuēiq.

Ndryshe nga Vuēiq dhe Serbia, bota demokratike mendon se vendimi pėr tė bombarduar Jugosllavinė ishte njė vendim i drejtė.

Kėtė e ka thėnė sot ministri i Jashtėm i Gjermanisė, Heiko Masss. Ai thotė se duke parė tė gjithė vrasjet masive, ishte detyrim qė tė bashkoheshin nė bombardime.

Ai thotė se nuk e imagjinon dot, se ēfarė do tė mund tė ndodhte nėse nuk do tė ishte ajo ndėrhyrje.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 19:05   #165
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Mė: 24 mars 2017 Nė ora: 11:55
Jamie Shea: Mėsimet e NATO-s nga bombardimet e vitit 1999

Jamie Shea, Zėvendės Asistent i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s pėr Sfidat e Sigurisė, nė konferencė pėr shtyp nė mars 1999.

18 vjet mė parė, Jamie Shea, ishte njeriu mė i dashur pėr shumicėn e shqiptarėve tė Kosovės qė ishin nuk rrinin nė shtėpitė e tyre dhe qė ia dėgjonin zėrin kampeve tė refugjatėve pėrmes transistorit, por dhe pėr ata pak tė tjerė qė mundnin t’ia shihnin fytyrėn nė televizor.

Britaniku 63 vjeēar, qė nga Brukseli i jepte Milosheviqit edhe tė rejat e parashikimit tė motit, ishte zėri i Aleancės Veri-Atlantike qė dilte ēdo ditė nėpėr konferenca pėr shtyp nga selia e NATO-s pėr t’i dhėnė informatat e fundit rreth ecurisė sė fushatės ajrore tė bombardimeve tė NATO-s.

18 vjet mė vonė, nė ditėn kur Kosova po shėnon pėrvjetorin e nisjes sė kėtyre sulmeve, nė njė intervistė pėr Kallxo.com, Jamie Shea thotė se kjo fushatė 78 ditėshe e ka ndalur pastrimin etnik nė Kosovė dhe i ka dhėnė vendit e rajonit mundėsinė pėr zhvillim.

Shea, i cili tani punon nė selinė e NATO-s nė postin e Zėvendės Asistentit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm pėr Sfidat e Sigurisė, thotė se nga operacioni i ndėrmarrė nė pranverė tė vitit 1999 aleanca ka mėsuar se duhet tė qėndrojė e bashkuar, pėr tė mos u dhėnė kundėrshtarėve shpresėn qė tė mund tė pėrfitojnė nga njė pėrēarje e aleatėve.

Nė kėtė intervistė, Shea flet edhe pėr nismėn e Presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi pėr ndryshimin e misionit tė FSK-sė, pėr rritjen e forcave nacionaliste nė rajon, pėr ndikimin e Rusisė…

Kallxo.com: z. Shea, Kosova po shėnon pėrvjetorin e 18-tė tė fillimit tė fushatės sė sulmeve ajrore tė NATO-s. Si e kujtoni ju momentin e marrjes sė vendimit pėr t’i lėshuar sulmet ajrore? Cila ishte ndjenja brenda selisė sė NATO-s rreth ecurisė dhe kohėzgjatjes sė sulmeve?

Jamie Shea: Mė kujtohet qė vendimi qe marrė shpejt dhe me njė sens real tė konsensusit dhe vendosmėrisė rreth tavolinės sė Kėshillit tė NATO-s. Pas tėrė atyre viteve tė hezitimit gjatė konfliktit nė Bosnjė, kur ne shpesh agonizonim rreth pėrdorimit tė forcės, ka qenė njė lehtėsim pėr mua kur shihja qė kėtė herė NATO ishte e gatshme tė veprojė para se tė ndodhnin masakrat e tmerrshme. Mendoj se ky bashkim erdhi nga fakti qė kishim mėsuar nga Bosnja pėr pasojat e mesazheve tė pėrziera, duke bėrė kėrcėnime tė zbrazėta dhe duke bėrė vonesa tė shumta para se tė vepronim. Kjo vetėm sa i bėn pėrpjekjet pėr pajtim dhe rindėrtim shumė mė tė vėshtira. Mendoj se aleatėt e dinin se kishin provuar gjithēka nė rrugėn diplomatike dhe sidomos me negociatat nė Rambuje pėr ta arritur njė marrėveshje tė negociuar; ajo qė ishte pranuar nga pala e shqiptarėve tė Kosovės, sado me hezitime, por qė ishte refuzuar nga Beogradi. Pra kishte njė sens se ishte bėrė ēdo pėrpjekje pėr ta mėnjanuar pėrdorimin e forcės dhe se tani pėrdorimi i forcės ishte i domosdoshėm dhe legjitim.

Natyrisht, secili shpresonte se fushata ajrore do tė ishte e shkurtėr dhe se Milosheviqi do tė pranonte shumė shpejt qė tė tėrhiqte trupat (nga Kosova) dhe ta ndalte pastrimin etnik. Fatkeqėsisht nuk ndodhi ashtu. Siē e kishte thėnė edhe Napoleoni nė mėnyrė tė famshme “Asnjė plan nuk mbijeton nga kontakti i parė me armikun”. Por kur filloi fushata ajrore, aleatėt ishin tė bindur se kėmbėngulja shpaguhet dhe gjėja kryesore ishte qė tė mos i lejohet Milosheviqit qė ta thyejė unitetin e Aleancės. Dorėzimi j vetėm qė do ta minonte kredibilitetin e NATO-s, por do ta pėrkeqėsonte edhe mė shumė situatėn nė Kosovė. Pėr me tepėr, ēdo fushate ushtarake i duhet kohė pėr tė prodhuar efektet e veta kėshtu qė ėshtė joreale tė priten mrekulli nė ēast. 78 ditė u dukėn shumė nė atė kohė, por nėse dikush mendon pėr Afganistanin apo Irakun, fushata e Kosovės ishte jashtėzakonisht e shkurtėr dhe njė nga operacionet mė tė suksesshme ushtarake nė kujtesėn e fundit.

Kallxo.com: Ēka mėsoi NATO nga operacioni i saj nė Kosovė? A ia ka vlejtė ndėrmarrja e kėtij operacioni?

Jamie Shea: Mendoj se mėsimi kryesor i nxjerrė ėshtė tė qėndruarit sė bashku. Milosheviqi dukej qartė se shpresonte qė NATO do tė pėrēahej por kur e kuptoi qė kjo nuk do tė ndodhte, ai nuk kishte alternativė pėrveē t’i plotėsonte kėrkesat e komunitetit ndėrkombėtar. Mėsimi i dytė, mendoj unė, ėshtė veprimi i hershėm dhe i vendosur me qėllim tė parandalimit tė njė forme mė tė keqe tė dhunės dhe shumė mė shumė njerėzve tė vrarė e tė plagosur. Mėsimi i tretė ishte kombinimi i forcės me njė diplomaci tė aftė. NATO punoi me OKB-nė dhe nė kėtė rast edhe me Rusinė pėr tė vėnė presion diplomatik mbi Milosheviqin qė ta bėnte atė tė kuptonte se ai nuk po luftonte vetėm NATO-s por njė komunitet mė tė gjerė ndėrkombėtar dhe se asnjė shtet, qoftė ajo Rusia apo dikush tjetėr, nuk do ta shpėtonte. Ai ishte tėrėsisht i izoluar.

A ia ka vlejtė? Paj, asnjė fushatė ushtarake nuk ėshtė e pėrkryer dhe tė gjitha ato kanė pasoja afatgjata. Por, nė mendimin tim, fushata ajrore ndali njė formė tė dhunshme tė pastrimit etnik ndaj shqiptarėve tė Kosovės, zvogėloi dukshėm numrin e vrasjeve, edhe pse numri i vrasjeve ishte tragjikisht i madh pėr shkaktė veprimeve tė forcave serbe, dhe u mundėsoi qindra-mijėra refugjatėve tė kthehen shpejt nė shtėpitė e tyre. Nėse pėr kėtė nuk ia vlente, atėherė pėr ēfarė tjetėr?

Kallxo.com: NATO ka qenė e pranishme nė Kosovė me njė mision ushtarak qė nga viti 1999. Pėrderisa misioni ėshtė zvogėluar vazhdimisht nė numra, a mendoni se rajoni ėshtė ende nė rrezik nė aspektin e sigurisė, marrė parasysh tensionet e fundit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė gjatė muajve tė fundit?

Jamie Shea: NATO e ka bėrė tė qartė se do tė qėndrojė nė Kosovė pėr aq kohė sa KFOR mund tė ndihmojė nė stabilizimin e vendit. Personalisht nuk mendoj qė ka rrezik se njė konflikt i ri mund tė shpėrthejė prapė. Thėnė kėtė, KFOR ėshtė atje pėr ta ndalur ēdo lloj tė dhunės, qoftė ajo e njė shkalle tė vogėl, dhe pėr tė siguruar qė tė gjithė kosovarėt, pavarėsisht cilit grup etnik i takojnė, janė tė mbrojtur nė mėnyrė tė barabartė. Nuk ka kuptim qė KFOR tė largohet para kohe nė rast se do t’i duhet tė kthehet mė vonė. Fatkeqėsisht ka ende tensione mes Prishtinės dhe Beogradit, siē e pamė sė fundmi me incidentin e trenit, kėshtu qė prania e KFOR-it ėshtė ende e domosdoshme pėr tė ofruar njė mjedis tė sigurt dhe pėr ta parandaluar ndonjė veprim tė ngutshėm ose keqkalkulim.

Kallxo.com: Shkurtimisht, si ju duken zhvillimet nė Kosovė gjatė 18 viteve, veēanėrisht qė nga shpallja e pavarėsisė nėn kuptim tė njohjes ndėrkombėtare si dhe politikės e sigurisė sė brendshme?

Jamie Shea: Isha nė Kosovė vitin e kaluar pėr njė vizitė tė shkurtė por shumė tė kėnaqshme. Nuk kisha qenė pėr shumė vite dhe isha i befasuar me numrin e veturave nė rrugė (nuk ėshtė domosdoshmėrisht njė gjė e mirė, duke pasur parasysh tė gjitha ngecjet nė trafik), hotelet dhe ndėrtesat e reja, si dhe njė numėr i madh i kompanive amerikane dhe europiane qė janė vendosur nė Prishtinė. E kisha ndjenjėn se Kosova pėrfundimisht ishte zhvilluar. Gjithashtu mbajta fjalim nė njė universitet dhe isha i befasuar me inteligjencėn, entuziazmin dhe aftėsitė e mrekullueshme tė studentėve tė cilėt mė pėrshėndetėn nė gjuhėn angleze. Kėshtu qė pėrfundimisht kisha pėrshtypjen e njė jete tė re dhe njė dėshire pėr tė sjellė Kosovėn nė linjė me standardet europiane dhe tė dilni nga izolimi. Natyrisht progresi nuk ėshtė asnjėherė i shpejtė ashtu siē do tė donim tė ishte dhe nuk ka dyshime qė Kosova ende ka shumė pėr tė bėrė nė kuptimin e luftimit tė korrupsionit, pėrmirėsimin e gjyqėsorit dhe tė pasurit parti politike tė cilat mund tė punojnė sė bashku pėr tė mirėn e vendit, derisa respektoni rregullat dhe rolin e opozitės demokratike. Andaj, ėshtė e qartė qė Kosova ėshtė njė vend qė do tė vazhdojė tė ketė nevojė pėr njė marrėveshje tė mirė pėr ndihmė nga tė dyja NATO dhe Bashkimi Europian nė vitet nė vazhdim. I ka pėrbėrėsit pėr sukses: ēelėsi ėshtė qė t’i lirojė dhe zhvillojė kėto elemente dhe tė mos i mbajė brenda. Pėr njė moment, gjatė fjalimit tim nė universitet, e pėrmenda qė nė vitin 1950 Ukraina ishte dukshėm nė pėrparėsi ndaj Polonisė, nė kuptimin e GDP-sė. Sot, Polonia ėshtė tetė herė pėrpara Ukrainės dhe nga njė hapėsirė prej vetėm njė gjysmė shekulli. Ēfarė e ka bėrė dallimin? Nuk janė burimet natyrale por kualiteti i udhėheqjes, serioziteti i reformave dhe aftėsia e pėrdorimit tė talenteve tė njerėzve tė saj produktiv nė frymėn e sipėrmarrjes sė lirė.

Kallxo.com: Duke pasur parasysh zhvillimet nė Bosnjė, Maqedoni dhe Kosovė, a e shihni njė ngjallje tė forcave nacionaliste nė regjion?

Jamie Shea: Po, e shoh njė ngjallje tė forcave nacionaliste nė Ballkanin perėndimor sot. Ėshtė zhgėnjyese, se si nacionalizmi agresiv ka dėrguar vetėm nė njė vuajtje nė njė shkallė masive gjatė viteve tė 90-ta, si dhe varfėri tė madhe dhe izolim. Por jemi ku jemi dhe e shoh kėtė si njė thirrje pėr zgjim nga NATO dhe Bashkimi Europian pėr njė angazhim tė plotė me regjion dhe t’i mbėshtesin forcat demokratike dhe t’u ndihmojnė atyre nė rrugėtimin drejt reformave. Ēėshtja e nacionalizmit ėshtė se mund tė jetė njė reklamė e mirė pėr emocione dhe njė mekanizėm pėr shfryrje tė zemėrimit dhe frustrimit. Por nuk sjell ndonjė zgjidhje tė problemeve tė pėrditshme. Pėr mė tepėr, nacionalizmi agresiv nuk mund tė mbijetojė pa ndonjė armik, shpesh njė armik imagjinar dhe prandaj dėrgon vetėm nė dhunė dhe kundėrvėnie.

Kallxo.com: Nė javėt e fundit, Kosova ka ngecur nė njė debat mbi transformimin e Forcės sė Sigurisė sė saj nė njė ushtri duke anashkaluar amendamentet e nevojshme kushtetuese. Qė kur NATO dhe disa shtete tė rėndėsishme (SHBA-ja, Britania e Madhe) kanė kundėrshtuar nismėn e Presidentit Thaēit, a ka ndonjė zgjidhje pėr kėtė ēėshtje, pasi ne nuk e shohim Thaēin tė tėrhiqet nga ideja e tij?

Jamie Shea: Forca e tanishme e Sigurisė sė Kosovės, pėr tė cilėn NATO ka punuar aq shumė pėr tė ndihmuar Kosovėn pėr ta krijuar, ėshtė projektuar pėr nevojat aktuale tė Kosovės dhe si njė mjet pėr integrimin e tė gjitha bashkėsive etnike nė njė institucion tė vetėm. Nė njė kohė kur Kosova vėrtetė ka nevojė tė pėrqendrohet nė reforma, luftėn kundėr korrupsionit, edukimin e njerėzve tė saj dhe zhvillimin e shoqėrisė dhe institucioneve tė saj, unė nuk shoh se si krijimi i ushtrisė sė Kosovės ėshtė njė pėrdorim i dobishėm i burimeve tė ēmuara, apo do tė ndihmojė stabilitetin nė rajonin mė tė gjerė. Me koston e njė avioni luftarak modern apo edhe njė tanku lufte, Kosova mund tė kishte ndėrtuar disa shkolla ose tė pėrmirėsojė teknologjinė e informacionit nė universitetet e saj dhe nė institucionet publike nė tė gjithė vendin. Kėshtu qė unė shpresoj se do tė ketė njė debat tė duhur nė Kosovė nė lidhje me prioritetet, dhe se Presidenti Thaēi nuk do ta vazhdojė kėtė iniciativė. Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i foli presidentit Thaēi dhe kryeministrit Mustafa mė 8 mars dhe ua bėri tė qartė atyre shqetėsimet serioze tė aleatėve tė NATO-s nė lidhje me propozimet nga autoritetet e Kosovės pėr ta transformuar FSK-nė njė forcė tė armatosur, pa njė ndryshim kushtetues. Ai e bėri tė qartė se hapat e njėanshėm tė tilla si kėto janė tė padobishme.

Kallxo.com Nė njė kontekst mė tė gjerė rajonal, konsiderohet se Rusia ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė zgjeruar ndikimin e saj nė Ballkan, duke filluar me furnizimin e ushtrisė sė Serbisė me armė. Si e sheh NATO kėtė situatė?

Jamie Shea: Rusia ėshtė sigurisht mė aktive nė Ballkan sot se disa vite mė parė. Ne kemi parė pėr shembull pėrpjekjet e saj pėr tė theksuar vendimin e lirė tė Malit tė Zi pėr t’u bashkuar me NATO-n, duke pėrdorur propagandėn dhe duke organizuar provokime dhe aktivitete destabilizuese. Kjo ėshtė njė nga arsyet pse NATO dhe BE-ja tani ri-angazhohen me rajonin ku ne kemi investuar kaq shumė kohė dhe pėrpjekje gjatė dy dekadave tė fundit. Sigurisht ėshtė zgjedhje e njė vendi si Serbia tė vendosė se ku dėshiron tė blejė armatime, por pėrsėri, unė besoj se tė gjithė aktorėt nė rajon duhet ta pyesin veten nėse ndėrtimi i armatimeve tė sofistikuara dhe tė shtrenjta me tė vėrtetė do tė blejė mė shumė siguri pėr njė kohė tė gjatė dhe pėr stabilizimin e rajonit, ose nėse me tė vėrtetė ėshtė ajo qė popujt e tyre kanė nevojė urgjente nė afat tė shkurtėr. Lloji i dialogut qė BE-ja ka nxitur mes Beogradit dhe Prishtinės ose tė negociatave pėr anėtarėsim tė Serbisė drejt BE-sė, tė partneritetit tė NATO-s me Serbinė, Bosnjėn dhe ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė, si dhe nismat rajonale tė sigurisė qė po sjellin vendet e Ballkanit Perėndimor sė bashku po mė tėrheqin mua si njė mėnyrė shumė mė e mirė pėr tė arritur siguri tė qėndrueshme.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 06:17   #166
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Hoxhaj: Qeveria e ka prioritet krijimin e vendeve tė punės.

Zėvendėskryeministri i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj mori pjesė nė simpoziumin ekonomik Francė – Kosovė. Nė kėtė konferencė, zėvendėskryeministri Hoxhaj deklaroi se Kosova dhe shtetndėrtimi i saj janė storie suksesi falė miqve dhe aleatėve tė saj, siē ėshtė Franca.

Shala e vendos Kosovėn nė fokus tė investitorėve francezė.

MOS E HUMB
Ja ēfarė duhet tė hani pėr tė luftuar kapsllėkun‘Mė pickoni ju lutem’, Dua Lipa bėn ėndrrėn e saj realitet (Foto)Si tė shpėtoni nga duhaniSHBA-Kina, loja e rrezikshmeKurti: Republika ėshtė nė rrezik
Shala e vendos Kosovėn nė fokus tė investitorėve francezė
Ministri i tregtisė dhe Industrisė, Endrit Shala mori pjesė nė simpoziumin lidhur me investimet nė Kosovė, tė organizuar nga Klubi afarist France Albanie Bussiness (FAB) dhe Klubi afarist frankofon nė Kosovė (KOCAF).

Politiko

14:51

Ministri i tregtisė dhe Industrisė, Endrit Shala mori pjesė nė simpoziumin lidhur me investimet nė Kosovė, tė organizuar nga Klubi afarist France Albanie Bussiness (FAB) dhe Klubi afarist frankofon nė Kosovė (KOCAF).

Nė fjalimin e tij nė kėtė simpozium, ministri Shala tha se Kosova si njė shtet i ri ka sfida tė mėdha pėrpara vetės, tė cilat kanė tė bėjnė mė shtetndėrtimin dhe me krijimin e pėrvojave apo praktikave nė mėnyrė qė tė ecim hapave tė sigurt tė zhvillimit. Ai shtoi se qeveria e Kosovės po bėn hapa tė rėndėsishėm nė adresimin e kėtyre sfidave.

“Raporti i fundit i Bankės Botėrore ka treguar se ne si MTI kemi bėrė reforma tė thella nė pėrmirėsimin e klimės sė tė bėrit biznes dhe Kosova renditet e 10-ta nė botė sa i pėrket regjistrimit tė biznesit”, theksoi ministri Shala.

Gjithashtu ai shtoi se sot, ne jemi nė krijim e sipėr tė njė infrastrukture moderne ligjore e cila ėshtė nė pėrputhje me tė gjitha direktivat evropiane. “Nė Kosovė kemi njė sistem taksiv mė tė lehtė dhe mė tė gjerė nė rajon, qė po na bėn mė atraktiv pėr investitorėt e jashtėm. Kosova po vazhdon tė krijojė zona ekonomike mė tė gjithė infrastrukturėn pėrcjellėse pėr t’iu ofruar kushte sa mė tė mira bizneseve qė janė tė interesuara tė punojnė nė Kosovė. Pėr Kosovėn vendet frankofone, sidomos Franca ėshtė ndėr partnerėt kryesorė politikė dhe ekonomikė tė vendit dhe jam i lumtur sot t’ju them se kemi krijuar hapėsirė pėr tė rritur bashkėpunimin ekonomik, pėrmes krijimit tė kushteve qė kėta investitorė ta kenė Kosovėn njė vend ideal pėr investime”, potencoi Shala.

Ai bėri tė ditur edhe faktin se tashmė ėshtė jetėsuar Ligjin pėr investime strategjike dhe se investitori i parė tashmė ka marrė statusin e investitorit strategjik dhe sė shpejti do tė fillojė investimin nė energji me erė. Mė tej, ministri Shala sqaroi se Ligji pėr investime strategjike pėrmban lehtėsira administrative, procedurale dhe investitorėt potencialė e kanė rrugėn e hapur.

Ministri Shala gjithashtu u shpreh i kėnaqur se do tė ketė sė paku njė investitor francez, qė do tė hyjė si investitor strategjik nė kuadėr tė Ligjit pėr Investime Strategjike, i cili do tė investojė nė energji tė ripėrtritshme, e qė do tė ndikojė direkt nė arritjen e standardeve tė kėrkuara nga Bashkimi Evropian nė mėnyrė qė tė arrijmė njėzet pėr qindėshin e prodhimit tė energjisė sė ripėrtritshme, por po presim edhe mė shumė.

Krahas investimeve strategjike, ministri Shala ripohoi se ėshtė duke punuar shumė qė tė rritet tregtia me vendet frankofone dhe tanimė kemi iniciuar bashkėpunimin me vendet e EFTA-sė, ku kemi nėnshkruar njė memorandum bashkėpunimi dhe sė shpejti do tė hapim negociatat pėr marrėveshje tė tregtisė sė lirė me kėto vende.

Sipas, ministrit kėto iniciativa shkojnė paralel me marrėveshjen e stabilizim asociimit qė e kemi nėnshkruar me Bashkimin Evropian, prandaj jemi tė interesuar qė tė gjitha barrierat tregtare qė ekzistojnė nė mes vendit tonė dhe vendeve frankofone t’i eliminojmė, nė mėnyrė qė tė rrisim tregtinė dhe tė balancojmė raportin tregtar. Po ashtu, si prioritet i pėrhershėm i MTI-sė, sipas tij, ėshtė bashkėpunimi me ministritė tjera pėr adresimin e nevojave tė bizneseve nė mėnyrė qė tė pėrgatitet fuqia punėtorė nė pėrputhje me kėrkesat e tyre.

Nė fund tė fjalimit tė tij, ai edhe njėherė i inkurajoi investitorėt dhe kėtė forum qė tė gjejnė mundėsinė pėr tė investuar nė Kosovė. “Ju them me pėrgjegjėsi tė plotė se pėr ēdo lloj vėshtirėsie qė keni, unė dhe MTI do tė jemi avokati juaj pėr ēdo problem qė shfaqet nė afarizmin tuaj. Ne do tė jemi tė gatshėm dhe pranė jush nė ēdo moment pėr t’i aprovuar tė gjitha kėrkesat tuaja dhe t’i japim zgjidhje ēdo problemi eventual”, ishte pėrkrahja dhe inkurajimi i ministrit Shala pėr investitorėt nė pėrgjithėsi.

Duke mos harruar, ministri Shala pėrmendi, para kėtij forumi, faktin se Franca ėshtė aksionare nė lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe le t’i rrisim kėto aksione edhe me shumė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės.

Nga Maurice me <mnogo ljubav>....m.q-se fransua eshte AKSIONARE ne lirine(se pavaresi per mua nuk EKZISTON)juve me flamur te uqk-se,BURIMET NATYRORE apo trojet i keni nxjerur ne ANKAND.Ose sic THA presidenti putane ne Shen Elize pasaardheseve demostrues te ish revolucionit francez: kapitalizmi KY eshte,pranohe ose VDIS.

Qofshi shnosh e mire.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 24-03-2019 nė 06:19
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 18:45   #167
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!
A u pajtuan Kryeministri dhe Presidenti pas pėrplasjes pėr taksėn?
Botapress 24 Mars- Hashim Thaēi dhe Ramush Haradinaj ka kohė qė kanė ndėrprerė secilin komunikim pėrveē pėrmes mediave. Mirėpo, tė dielėn, dy udhėheqėsit e shtetit u bėn bashkė mė njė pėrvjetor tė luftės. Folėn se si duhet ruajtur miqėsinė me ndėrkombėtarė e me mbėshtet dikė kur ėshtė nė rrezik. Nė kėtė situatė, Rifat Jashari u kėrkoi liderėve tė jenė bashkė edhe ditėve tė tjera e jo vetėm nė pėrvjetorė

Hashim Thaēi e Ramush Haradinaj kanė tejkaluar pėr pak kohė pėrplasjes publike qė kanė pasur sidomos me taksėn.

Kryeministri madje kishte akuzuar Presidentin se po e rrezikon territorin e Kosovės kur po flet pėr korrigjim kufijsh.

Ndėrsa, Thaēi kishte kėrcėnuar Haradinajn me rrėzim.

Nė gjithė kėtė situatė, PDK ka qėndruar nė mes tė palėve. As nuk ėshtė pozicionuar qartė me Kryeministrin dhe as nuk e ka kundėrshtuar Presidentin e Kosovės i cili ka shfaqur ambicie tė marrė Luginėn e Preshevės.

Sidoqoftė, Haradinaj ka zgjedhur vendlindjen t’i shtrėngojė duart me Thaēin.

Por, edhe aty, Thaēi i ka treguar Haradinajt se si duhet tė sillet si lider i Shtetit nė raport me ndėrkombėtarėt.

“Prandaj, sot kujtojmė me respekt Epopenė e Dukagjinit dhe vlerėsojmė lartė mbėshtetjen ndėrkombėtare qė duhet ta ruajmė si sytė e ballit pėr anėtarėsim nė NATO dhe raporte speciale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ka thėnė Thaēi gjatė fjalimit tė tij.

Nė anėn tjetėr, Haradinaj i ka treguar Thaēit se miku i mirė vėrehet nė ditė tė vėshtira.

“Nė kėtė ditė 99 na u dha e drejta jonė dhe populli jonė qė ka meritė kaq tė gjatė e ka njė thėnie “miku i mirė nė ditė tė vėshtirė”, NATO na u gjet nė ditėt mė tė vėshtira tė jetės sonė ku i madh e i vogėl u rrezikuan. Kjo ishte ngjarje qė me tė vėrtetė ka bėrė kthesė. Kjo ngjarje ėshtė e ardhur prej Zotit. I kam dėgju popullin me veshėt e mi duke thėnė “paska Zot”, u shpreh Haradinaj.

Haradinaj ka mbetur i vetėm pėrballė kėrkesave tė ndėrkombėtareve lidhur me heqjen e taksės ndaj produkteve serbe e boshnjake pėr tė vazhduar pastaj dialogu me Serbinė.

Ditė mė parė, Haradinaj kishte zgjeruar akuzat nė drejtim tė zyrtarėve tė PDK’sė. Ka akuzuar edhe Kadri Veselin se shpejt ėshtė dorėzuar pėrballė kėrkesave tė Serbisė pėr heqjen e taksės. E ka akuzuar Vlora Ēitakun se nuk ėshtė ambasadore e Kosovės nė SHBA por e Hashim Thaēit.

Gjithė kėtyre akuzave, zyrtarėt e PDK’sė i janė pėrgjigjur me heshtje. Askush prej udhėheqėsve tė Partisė sė Kadri Veselit nuk e ka thėnė asnjė fjalė pėrballė deklaratave tė Haradinajt. Nuk i ka reaguar madje as Adem Grabovci i cili dikur mbronte PDK’nė nga akuzat e Haradinajt.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 20:20   #168
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Ambasadori Kosnett sot u fotografua nė njė nga kafiteritė e Mitrovicės sė Veriut bashkė me kryetarin e Listės Srpska, Goran Rakiq, dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė kėsaj partie.

Bisedė produktive nė Veri tė Mitrovicės me udhėheqjen e Listės Srpska. Komuniteti serb nė Kosovė meriton pėrfaqėsues qė marrin pjesė nė mėnyrė aktive nė institucione dhe angazhohen pėr interesat e tyre”, thuhet nė postimin e ambasadorit amerikan.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 29-03-2019 nė 20:24
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 14:15   #169
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Mediat serbe shkruajnė se Trump ka dhėnė urdhėr: Hiqeni qafesh Haradinajn

Mė: 11 prill 2019 Nė ora: 11:41
Ramush Haradinaj dhe Donald Trump

Tabloidi serb ‘Espresso’, shkruan sot pėr njė ‘ofensivė’ tė re tė Donald Trumpit dhe Shtėpisė sė Bardhė pėr tė zhbllokuar dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, nė mėnyrė qė tė arrihet njė marrėveshje finale.

Pėr kėtė mediumi shkruan se Donald Trump ka dhėnė urdhėr qė tė ‘hiqet qafe’, kryeministri i Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinaj, i cili ka vendosur taksėn ndaj produkteve serbe, dhe ėshtė njė nga kundėrshtarėt mė tė ashpėr tė idesė pėr korrigjim tė kufijve, pėr tė cilėn administrata e Trump ėshtė e hapur.

Nė kėtė shkrim thuhet se Trump ka urdhėruar administratėn e tij qė shumė shpejtė tė kthejnė nė dialogu Prishtinėn dhe Beogradin, nė mėnyrė qė tė lėvizet pėrpara me zhbllokimin e situatės pas heqjes sė taksės.

“Kabineti i Donald Trump ka nisur njė ofensivė tė madhe diplomatike pėr t’i kthyer Prishtinėn dhe Beogradin nė tavolinėn e bisedimeve. Prishtina dhe Beogradi tashmė e dinė qartė se ēfarė duhet tė pėrmbushin mbi tė gjitha”, i ka thėnė ky burim gazetės.

Siē pretendon ky burim, Washingtoni e ka kėrcėnuar seriozisht Haradinajn, duke i kėrkuar heqjen e taksės sa mė parė tė jetė e mundur, nė tė kundėrtėn do tė ketė sanksione tė ashpra ndaj tij.

“Prishtina duhet ta heq taksėn, dhe Serbia e ka bėrė tė qartė qė do tė kthehet nė dialog. Gjithashtu edhe ideja e korrigjimit tė kufijve ėshtė nė tavolinė”, ka shtuar burimi.

Sipas tė njėjti ėshtė e qartė se sa e rėndėsishme pėr Amerikėn ėshtė zgjidhja e kėsaj situate dhe se nuk do tė ketė tolerime tė mė tejshme.

Sipas tabolidit serb kjo ‘ofensivė diplomatike’ shihet qartė, pasi qė ditė mė parė nė Tiranė ka qėndruar zėvėndės asistenti i Sekretarit tė Shteit, Mathew Palmer, i cili ėshtė takuar me kryeministrin e Shqipėrisė, Edi Ramėn, e me tė cilin kanė diskutuar edhe pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Dje ndėrkohė ėshtė zyrtarizuar ftesa e Gjermanisė dhe Francės pėr Aleksander Vuēiqin, Ana Brnabiqin, Hashim Thaēin dhe kryeministrin e Ramush Haradinaj.

Siē raportohet nė media, qėllimi i kėtij takimi ėshtė arritja e njė marrėveshje pėr t’u kthyer nė dialog, pa e hequr taksėn.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 14:56   #170
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,189
Thanks: 339
Thanked 593 Times in 438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Neser do t'lexojm ne faqe web-i se nje kontigjent marinsash eshte nisur per te hequr qafe kushedi se kend ...
🖤 (1)
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 08:02   #171
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Rriten ēmimet e artikujve bazė nė Kosovė.

Shumė konsumatorė thonė tė kenė vėrejtur se nė tregun e Kosovės ka pasur ngritje tė ēmimeve dhe kryesisht produktet qė sipas tyre kanė shėnuar ngritje janė ato tė konsumit tė pėrditshėm.

Blerina Hajdari nga Prishtina thotė se ēmimet nė tregun e Kosovės kanė shėnuar ngritje muajve tė fundit.

Ajo thotė se gjatė blerjeve ditore dhe mujore qė ka bėrė nė familjen e saj pesė anėtarėshe, ēmimet qė mė sė shumti kanė shėnuar ngritje janė vėrejtur tek produktet bazike.

Tė dhėnat e fundit tė publikuara nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės tregojnė se shkalla e inflacionit e matur nė muajin mars 2019, nė krahasim me muajin mars 2018 ishte 3.3 pėr qind, pėrcjell albinfo.ch.

Sipas kėtyre tė dhėnave tė ASK-sė, ngritje tė ēmimeve ka pasur tek produktet e konsumit si bukė dhe drithėra (11.6%); mish (3.7%); qumėsht, djathė dhe vezė (4.2%); perime (32.5%); pije alkoolike (1.7%); duhan (3.6%).

Agjencia e Statistikave tė Kosovės nė publikimin e saj nuk ka dhėnė ndonjė arsye se ēfarė ka ndikuar nė rritjen e ēmimeve.

Pėrfaqėsuesit e bizneseve thonė se ka shumė arsye qė kanė ndikuar nė ngritjen e ēmimeve duke pėrfshirė edhe vendosjen e taksės 100 pėr qind pėr produktet tė cilat importohen nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr taksėn doganore, fillimisht 10 pėr qind e mė pas 100 pėr qind, ėshtė nė fuqi qė nga muaji nėntor i vitit tė kaluar.

“Ngritja e ēmimeve fillimisht pas vendosjes sė taksės ka qene nė 1 pėr qind pastaj kjo ka shkuar nė 2 pėr qind, taksa ka arritur qė tė ngrit disa shėrbime qė lidhen drejtpėrsėdrejti me konsum, por janė edhe faktorėt tjerė qė kanė ngritur ēmimet nė konsum siē ėshtė ngritja e ēmimeve nė vendet prej nga Kosova importon produktet”, ka thėnė Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit Agim Shahini pėr Radion Evropa e Lirė.

Arlinda, qytetare nga Prishtina thotė se kėtė ngritje tė ēmimeve e ka vėrejtur menjėherė pas vendosjes sė kėsaj takse.

Unė personalisht po mendoj (kam parė/vėrejtur) qė ka ndryshime tė ēmimeve, ēmimet janė rritur krahasuar me dy apo tre muaj mė parė. Saktė nuk po mund tė them se sa pėr qind ka pasur shtrenjtim, por gjėrat qė para dy apo tre muajve i kam blerė me 50 euro, tani janė mė shtrenjtė. Produkte tė njėjta qė i kam blerė me 50 euro tani i blej me 60 apo 65 euro. Ēmimet e ushqimit kanė shėnuar rritje”, thotė ajo.

Ngjashėm shprehet edhe Verina Gėrxhaliu, studente. “Kam vėrejtur qė ka pasur ngritje tė ēmimeve pas taksės qė Qeveria e Kosovės ka vendosur pėr produktet e Serbisė”, tha ajo.

Deri para vendosjes sė taksės Serbia ka qenė vendi qė ka eksportuar mė sė shumti nė Kosovė, raporton “Radio Evropa e Lirė”.

Para vendosjes sė taksės, gjatė njė dite Serbia ka eksportuar nė Kosovė mallra nė vlerė prej rreth 1.2 milion euro, tani, sipas tė dhėnave tė Doganave tė Kosovės mesatarisht eksporton mallra nė vlerė prej rreth 8 mijė euro.

Taksa ka pasur ndikim edhe nė mosvazhdimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit qė ndėrmjetėsohet nga Bashkimi Evropian.

Serbia ka thėnė se nuk do tė marrė pjesė nė negociatat pėr normalizim tė marrėdhėnieve me Kosovėn derisa tė hiqet taksa.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė vazhdimėsi janė duke kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė pezullojė kėtė taksė, nė mėnyrė qė t’i jepet mundėsi vazhdimit tė dialogut.

Por, kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, tė paktėn deri mė tani, nuk ėshtė zmbrapsur nga vendimi pėr tarifėn 100 pėr qind, i cili vazhdon tė mbetet nė fuqi.

E Enjte, 18 Prill 2019 - 11:40
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 21:42   #172
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Veseli: Taksa s’do tė hiqet pse do Serbia dhe Vuēiēi, por do tė suspendohet pasi po kėrkon Trump

02 maj 22:41

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar nė Zona e Debatit se taksa ėshtė njėri nga vendimet mė dinjitoze tė shtetit tė Kosovė ka qenė vendosja e taksės, por ajo duhet tė suspendohet pėr shkak se po kėrkon presidenti i SHBA’ve, Donald Trump dhe jo Serbia e Presidenti Vucic.

Veseli ka thėnė se pas demarkacionit vendosja e taksės ishte njė nga vendimet mė dinjitoze, njė vendim qė morri ai pėr kėtė, por sipas tij tani po pėrdoret pėr konsum tė brendshėm.

Ai ka thėnė se tani taksa nuk duhet tė hiqet, por tė suspendohet pėr 120 ditė pas kėrkesave tė SHBA’sė dhe presidentint tė saj, Donald Trump.

“Taksa ėshtė bė ēėshtje pak bajat, sikruse demarkacioni, vendimi ma dinjitoz i shtetit tė Kosovės nė njė rrethan tė domosdoshme ka qenė vendosja e taksės, kur ne kemi vendos pasi qė 2 dekada nuk na ka , shndėrrimi i saj nė konsum tė brendshėm po na dėmton, unė jam ai qė kam propozu dhe pastaj me atė letrėn pas kėrkesės sė presidentit tė SHBA’sė, Donald Trump, kam thėnė se taksa nuk hiqet, por tė supendohet pėr 120 ditė, ne nuk jemi ata qė duhet tė kundėrshtojme SHBA’tė, prandaj taksa nuk duhet tė hiqet pse do Vucic dhe Serbia, por pse po kėrkon SHBA”, u shpreh Veseli.

Veseli ka deklaruar se Kosova po e dėmton Serbinė, ku deri ne 600 milionė euro po i humb vetėm nė vit.
Ai ka thėnė se Vucic do ta ketė shumė vėshtirė faktin ta pranojė se Kosova ėshtė shtet i pavarur.

“Po na dėmton taksa 500 milionė, 600 milionė janė importe nga Serbia nė vit dhe 350 milionė qė janė mallra dhe janė me origjinė nga BE, mu pak mė shqetėson kur Serbia vajton, nė qoftė se dikush dėshiron me ikė pėrgjegjėsiė, me pranu faktin se Kosova nuk ėshtė Serbi, ėshtė Aleksandar Vucic”, tha Veseli.

“Nėse nesėr hiqet taksa do tė fitoj vetėm Serbia dhe Vucici, i bie njėfar nėnshtrimi”, tha Veseli nė “Zona e Debatit”.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
🖤 (1)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 23:09   #173
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Ischinger: Pa njohjen e Kosovės, s’ka anėtarėsim tė Serbisė nė BE.

Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger i bėri thirrje Prishtinės zyrtare tė heqė taksėn 100 pėr qind ndaj produkteve serbe dhe tė marrė menjėherė nė kėmbim liberalizimin e vizave. Ischinger shkroi nė Twitter, se pas Samitit tė Berlini tani ėshtė e qartė se ndarja etnike e territorit nuk duhet tė diskutohet.

Tani tė gjithė e dinė pak mė mirė se ēka nuk ėshtė e dėshirueshme. Por si tė shkohet mė tej? Ēfarė duhet tė fitojė Serbia (ta njohė Kosovėn)? Rrugėn e pėrshpejtuar tė anėtarėsimit nė BE? Por ėshtė e qartė, pa njohje nuk ka anėtarėsim! Dhe Kosova duhet tė heqė menjėherė taksat dhe tė marrė liberalizimin e vizave, ka shkruar ai.

Maj 06, 2019 20:12 Europe.

Shenimi Benit....taksa do hiqet jo sepse dua une por sepse....JE KOMPLET i VARUR.
Pataj....tundni flamuret APET.

Naten e mire.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 21:32   #174
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Veseli: Nėse sillemi kėshtu, Hale na tha: “ju do ta vazhdoni vetė, ne shikojmė”


11/03/2019

Nėnsekretari amerikan i Shtetit, David Hale, gjatė takimit qė ka pasur me liderėt kosovarė tė shtunėn, ka thėnė se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz nė procesin e dialogut, ndėrsa ua ka lexuar edhe njė herė atyre letrėn qė kohė me parė e ka dėrguar Presidenti Donald Trump – duke i nėnvizuar disa fakte brenda saj.

Kėshtu ka pohuar Kryeparlamentari Kadri Veseli, gjatė njė interviste pėr ‘Pista News’, nė tė cilėn ka shpalosur detaje nga ky takim.

Ndihmėssekretari ka qenė shumė i qartė, shumė i drejtpėrdrejtė dhe na ka pyetur, nė fakt ka marrė letrėn e Presidentit Trump dhe ka nėnvizuar disa fakte, po tentoj tė barti disa detaje nga takimi: Rast unik historik, edhe pėr sovranitetin e Kosovės. Tha cili do tė jetė qėndrimi juaj, pėr faktin se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz, por po e potencoj Ndihmėssekretarin, por jo edhe tė humbim kohė nėse nuk ka gatishmėri tė Kosovės tė marrė vendimmarrje. Ky ka qenė njė qėndrim, i cili mund tė konsiderohet nė pjesėn e parė njė mesazh i jashtėzakonshėm pėr qėndrimin e SHBA-sė qė Kosova shkon nė Dialog si shtet i pavarur dhe sovran dhe pėr njohje, por nė tė njėjtėn kohė qė pėrgjegjėsinė e merrni ju – dėshironi tė shkoni apo nuk dėshironi tė shkoni?”, ka thėnė Veseli.

Veseli, mė tutje, ka folur edhe pėr ēėshtjen e taksės, duke treguar se Nėnsekretarit Hale ka pyetur nėse Kosova fiton duke e vendosur taksėn si mjet bllokimi, apo duke shkuar nė tavolinėn e bisedimeve.

“Tarifa ėshtė vendim i juaji si shtet i pavarur dhe sovran, por ju duhet tė mendoni strategjikisht: fitoni duke e vendosur tarifėn si mjet bllokimi, apo dėshironi qė tė shkoni nė tavolinėn e bisedimeve, tė bartni qėndrimet tė cilat i keni ju si shtet i pavarur dhe sovran, pėrfshirė edhe frikėn pėr ndarje – ku qėndrim shumė i qartė nga Ndihmėssekretari edhe kėtė herė ishte se SHBA-ja nuk preferon asnjė opsion tė cilin nuk e preferojnė palėt, apo dėshironi ta pėrdorni pjesėn e tarifės si pretekst”.

Kryeparlamentari gjithashtu ėshtė shprehur se taksa ka qenė propozim i tij, i orientuar tėrėsisht ndaj Serbisė dhe ajo ka kuptim vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė, por jo nėse kalon si qėndrim ndaj SHBA-ve.

“Tarifa ka kuptimin vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė. E doni qėndrimin tim? Duhet edhe 1000 pėr qind t’ia bėjmė Serbisė, pėr vetė faktin se po krijon reaksion ndaj nesh se si na ka bllokuar, se si nuk ka korrektėsi ndaj nesh. Por, nė momentin kur tė kalon qėndrim ndaj SHBA-sė, unė, Partia Demokratike e Kosovės, ndėrron qėndrim”.

“Tani ne nė kėtė moment i kemi dy rrugė: njė, t’i demonstrojmė vetvetes, por t’i demonstrojmė mė shumė edhe partnerėve, se mė Serbisė nuk kemi ēka t’i demonstrojmė, dhe tė bllokohemi nė kėtė proces. Pastaj, mund tė vijmė nė njė situatė, siē tha Ndihmėssekretari, tha: ‘ju do ta vazhdoni vetė, ne shikojmė’. Bile, si me gjysmė shaka tha – ‘nėse kemi interes kur bėheni ju gati, ndoshta vijmė, por ndoshta edhe nuk vijmė, i shohim interesat tona’. Do tė thotė, kjo ėshtė njė situatė nė tė cilėn jemi reale. Kemi njė qėndrim, i cili ėshtė bukur i qartė nga partnerėt tanė perėndimorė, dhe Kosova duhet tė marrė vendimet si shtet i pavarur dhe sovran”, ka deklaruar Vese
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 22:00   #175
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Dhe Kosova t'i pergjigjet: "Uljani tarifat Kines".
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 09:13   #176
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 440
Thanks: 72
Thanked 69 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

A mor jevg mor jevg kush te la ty te drejtosh ate vend qe shpif lart e poshte. Mire e ka Donaldi jone kur thote Fake News. Pisa... Edhe taksa nuk hiqet plera qe i boni hysmetin prapanicave neper keshilla sekrete ptuuuu fare e perdhosur.
🖤 (1)
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 12:31   #177
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luleshtrydhe Shiko postimin
A mor jevg mor jevg kush te la ty te drejtosh ate vend qe shpif lart e poshte. Mire e ka Donaldi jone kur thote Fake News. Pisa... Edhe taksa nuk hiqet plera qe i boni hysmetin prapanicave neper keshilla sekrete ptuuuu fare e perdhosur.
nuk e di kuj ju ke drejtue me ato fjal ofenduese veq ne paq fjalen per Veselin ata e ka mandatue populli i Kosoves me voten e vet shum demokratike e te lire edhe ai eshte nji nder ma meritoret per lirin e ket shtet qe na e grzoim sot mos e dish ti e din 2 milion banor te Kosoves
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 12:40   #178
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Shtetet e Kuintit kėrkojnė nga Kosova ta heq taksėn pėr mallrat serbe

Aktuale gusht 13, 2019 - 12:36


Shtetet e Kuniteti kanė kėrkuar tė nis MENJĖHERĖ dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Madje ata kanė thėnė se pėr tė nisur ky proces Kosova duhet ta heq taksėn ndaj Serbisė, ndėrsa Serbia duhet ta ndalė fushatėn pėr heqjen e njohjeve ndaj Kosovės.

Mė poshtė komunikata e plotė:

Qeveritė e Francės, Gjermanisė, Italisė, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės janė tė bashkuara nė qėllimin pėr tė parė normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė pėrmes arritjes sė njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse, politikisht tė qėndrueshme dhe ligjėrisht detyruese qė i kontribuon stabilitetit rajonal. Status quo pengon pėrparimin e Kosovės dhe Serbisė nė rrugėn e tyre drejt Bashkimit Evropian (BE) dhe thjeshtė nuk ėshtė e qėndrueshme. Pas viteve tė tėra tė ngecjes ka ardhur koha qė mė nė fund tė pėrmbyllen konfliktet e viteve tė 90-ta dhe tė ofrohet njė e ardhme e sigurtė dhe e begatshme pėr qytetarėt e Kosovės dhe tė Serbisė duke negociuar nė mirėbesim njė marrėveshje qė mund ta mbėshtesin tė dy palėt.

Prandaj, i bėjmė thirrje Kosovės dhe Serbisė qė menjėherė tė rifillojnė dialogun e udhėhequr nga BE-ja dhe kėrkojmė nga tė dy palėt tė shmangin veprime qė do tė pengonin njė marrėveshje pėrfundimtare, e cila ėshtė e nevojshme pėr tė dy vendet pėr tė arritur integrim mė tė madh euro-atlantik dhe pėrfitimet pėrcjellėse.

Ne jemi tė gatshėm tė forcojmė rolin tonė nė kėtė proces nė pėrkrahje tė Pėrfaqėsuesit tė Lartė tė BE-sė, por mund ta bėjmė njė gjė tė tillė vetėm kur ju tė jepni shenja tė gatishmėrisė pėr kompromis, pėr heqjen e pengesave dhe rifillimin e bisedimeve. Pėr Kosovėn, kjo nėnkupton heqjen e taksave tė vendosura ndaj Serbisė. Pėr Serbinė, kjo nėnkupton ndėrprerjen e fushatės pėr heqjen e njohjeve kundėr Kosovės.

Ne dėshirojmė tė shohim qė njerėzit e Kosovės dhe tė Serbisė tė pėrfitojnė nga paqja e qėndrueshme dhe tė kenė mundėsi tė ndėrtojnė tė ardhmen e tyre. Jemi tė gatshėm tė ndihmojmė nė ēfarėdo mėnyre.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 15:06   #179
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,950
Thanks: 788
Thanked 3,042 Times in 1,688 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
nuk e di kuj ju ke drejtue me ato fjal ofenduese veq ne paq fjalen per Veselin ata e ka mandatue populli i Kosoves me voten e vet shum demokratike e te lire edhe ai eshte nji nder ma meritoret per lirin e ket shtet qe na e grzoim sot mos e dish ti e din 2 milion banor te Kosoves
Kush jan keta 2 milion banore qe e din? Kush te jep ty drejt me fol ne emer dy milion banoreve? Gadri Feseli ka me humb edhe me keq se Nexhat Daci, jeni mesu ju me uzurpime e me vjedhje te votave me fitu.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 15:59   #180
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,783
Thanks: 29
Thanked 85 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Kush jan keta 2 milion banore qe e din? Kush te jep ty drejt me fol ne emer dy milion banoreve? Gadri Feseli ka me humb edhe me keq se Nexhat Daci, jeni mesu ju me uzurpime e me vjedhje te votave me fitu.
kush te jep te drejt ty te dezinformosh se qe 8 pal zgjedhje i ka fitue PDK nacionale e lokale e per ket e din qeta 2 milion shqiptar qe Veseli Thaqi me PDK-ne kan qen ma te votuerit nga populli e tash de te vlersoin tieret a ti a une kemi te drejt mu thierr ne vota te fituesit e ti paragjykon ose e shpreh ni deshir tanen qe po thue se ka me hup ka me hup hahahaha para kohe po dishe ti a sontazhen po tregoin qe PDK e para del siq ka dal ne 8 pal zgjedhje deri tash
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur