Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-03-2019, 07:49   #201
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Jo, nuk eshte ashtu murik. Edhe ky austriaku qe erdhi me ate shokun e tij ne Tirane per te provuar se Shqiptaret nuk kane lidhje me Iliret, detyrohet dhe e pranon lidhjen.
Jeni marre njehere me kte matzingerin, ketij I referohej ardian vehbiu. Vetem se asnjeri nuk thote se scodra nuk do te thote asgje ne latinisht, ma proprio niente, non so se capisce Latino questo vebi di merda, ma mi sa di no. une(latinisht foles) e sfidoj, te me gjeje ca do te thote shkodra
ne latinisht?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 07-03-2019 nė 07:52
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2019, 10:10   #202
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Jeni marre njehere me kte matzingerin, ketij I referohej ardian vehbiu. Vetem se asnjeri nuk thote se scodra nuk do te thote asgje ne latinisht, ma proprio niente, non so se capisce Latino questo vebi di merda, ma mi sa di no. une(latinisht foles) e sfidoj, te me gjeje ca do te thote shkodra
ne latinisht?
Une e di shume mire se cfare eshte Matzinger. Eshte studiues i brezit te ri qe ka si qellim jo studimin e gjuhes Shqipe por te provoje se nuk ka nje lidhje midis Shqipes dhe Ilirishtes. Arsyet i di ai dhe ata qe e paguajnė.
Mjafton tė lexosh fjalinė e parė dhe ke kuptuar gjithēka. Megjithėse besohet gjerėsisht se Shqipja e ka origjinėn nga Ilirishtja apo Thrakishtja, kjo nuk ka mbėshtetje nga pikėpamja gjuhėsore. Kush e thotė kėtė? Matzinger 2009. Domethėnė citon veten e tij se nuk ka tjetėr kė tė citojnė.
Kėta nuk kanė interes tė mirėfilltė shkencor, kėta i pėrkasin tė ashtuquajturės shkollė tė dekonstruktimit tė miteve, ose thėnė Shqip, dekonstruktimit tė kombeve pėr llogari tė punėdhėnėsve tė tyre. Stili i tij prej sharlatani mė kujton njė autor grek Nicholas Pappas, qė ėshtė pėrpjekur shumė qė tė sajojė mitin e stratiotit grek, sepse kėta "mitet" Shqiptare i shkatėrrojnė dhe nga ana tjetėr sajojnė mitet e tyre:
Citim:
"Most modern, as well as a good number of early authors have indicated that the stradioti were Albanian. This is true to a certain extent but has to be qualified. A Greek author made a study of the names of stradioti found in the most extensive documentary collection of materials dealing with the stradioti and found that some 80% of the names were of Albanian origin, while the rest were of Greek origin.
Edhe ky kėshtu thotė. Studiuesit modernė dhe autorėt e hershėm i konsiderojnė stratiotėt Shqiptarė po unė kam njė shok grek qė mė ka thėnė se nuk ėshtė tamam kėshtu. E ka fjalėn pėr Biris(Mpiris), njė arvanit tradhtar i racės sė vetė.
Nga ana tjetėr teoria e Mantziger dhe kolegut tė tij kanė mbėshtetjen e Iosif Lazaridis. Iosif Lazaridis ėshtė njė "Grek" nga Ponti qė "provoi" se edhe nga ana gjenetike grekėt e sotshėm janė pasardhės direkt tė grekėve tė lashtė, (lexo artikullin) kėta haplagrupsat tanė e kanė si idhull, tė vrasin po jua shave:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Ndoshta lobi Grek eshte i fuqishem por kjo eshte diqka tjeter, Lazaridis eshte autor i nje nder studimeve me te mira dhe me te bujshme qe kane ndodhur kohen e fundit. Kjo qe Greket jane te ngjashem me Mikenasit as qe ka be buje pasi qe veqse ka qene e ditur.

Ajo qe eshte interesante eshte qe, Mikenasit edhe Minoanet kryesisht jane te njejte, dallojne aty qe Mikenasit kane perzierje nga Stepat Pontike-Kaspike/Siberiane qe aludon qe gjuha Greke si gjitha gjuhet Indo-Europjane kane ardhur prej Stepave Pontike-Kaspike, kultura Yamnaya.
Domethėnė, ky mbasi "vėrtetoi" atė qė deshi pėr njerėzit e tij dhe shpalli europianė dhe me origjinė mitike nga grekėt e lashtė mbeturinat e Azisė, tani interesi ėshtė qė tė provojė se Shqiptarėt nuk janė vendas nė tokat e tyre, sepse kėtė thotė Mantziger dhe kolegu i tij.


E shef e Qazime? Kupton ti shoku si luajnė kėta?

Une e solla si shembull i njeriut qe megjithese e kundershton kete lidhje, detyrohet qe te pranoje disa gjera duke u ngaterruar me fjalet e tij sic edhe e vuri re shume mire edhe muriku. Ky eshte ekstremi kunder nesh, se bashku me vehbite dhe kompani. Kupto kontekstin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 07-03-2019 nė 12:01
🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2019, 12:53   #203
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une e di shume mire se cfare eshte Matzinger. Eshte studiues i brezit te ri qe ka si qellim jo studimin e gjuhes Shqipe por te provoje se nuk ka nje lidhje midis Shqipes dhe Ilirishtes. Arsyet i di ai dhe ata qe e paguajnė.
Mjafton tė lexosh fjalinė e parė dhe ke kuptuar gjithēka. Megjithėse besohet gjerėsisht se Shqipja e ka origjinėn nga Ilirishtja apo Thrakishtja, kjo nuk ka mbėshtetje nga pikėpamja gjuhėsore. Kush e thotė kėtė? Matzinger 2009. Domethėnė citon veten e tij se nuk ka tjetėr kė tė citojnė.
Kėta nuk kanė interes tė mirėfilltė shkencor, kėta i pėrkasin tė ashtuquajturės shkollė tė dekonstruktimit tė miteve, ose thėnė Shqip, dekonstruktimit tė kombeve pėr llogari tė punėdhėnėsve tė tyre. Stili i tij prej sharlatani mė kujton njė autor grek Nicholas Pappas, qė ėshtė pėrpjekur shumė qė tė sajojė mitin e stratiotit grek, sepse kėta "mitet" Shqiptare i shkatėrrojnė dhe nga ana tjetėr sajojnė mitet e tyre:

Edhe ky kėshtu thotė. Studiuesit modernė dhe autorėt e hershėm i konsiderojnė stratiotėt Shqiptarė po unė kam njė shok grek qė mė ka thėnė se nuk ėshtė tamam kėshtu. E ka fjalėn pėr Biris(Mpiris), njė arvanit tradhtar i racės sė vetė.
Nga ana tjetėr teoria e Mantziger dhe kolegut tė tij kanė mbėshtetjen e Iosif Lazaridis. Iosif Lazaridis ėshtė njė "Grek" nga Ponti qė "provoi" se edhe nga ana gjenetike grekėt e sotshėm janė pasardhės direkt tė grekėve tė lashtė, (lexo artikullin) kėta haplagrupsat tanė e kanė si idhull, tė vrasin po jua shave:

Domethėnė, ky mbasi "vėrtetoi" atė qė deshi pėr njerėzit e tij dhe shpalli europianė dhe me origjinė mitike nga grekėt e lashtė mbeturinat e Azisė, tani interesi ėshtė qė tė provojė se Shqiptarėt nuk janė vendas nė tokat e tyre, sepse kėtė thotė Mantziger dhe kolegu i tij.


E shef e Qazime? Kupton ti shoku si luajnė kėta?

Une e solla si shembull i njeriut qe megjithese e kundershton kete lidhje, detyrohet qe te pranoje disa gjera duke u ngaterruar me fjalet e tij sic edhe e vuri re shume mire edhe muriku. Ky eshte ekstremi kunder nesh, se bashku me vehbite dhe kompani. Kupto kontekstin.
Degjo King, me shmitin, matzingerin dhe mendjemadhin narciz ardian vehbiu jam marre gjeresisht neper tema te ndryshme ne kte forum dhe ne ate tjetrin, forumin e albo-serbos.
nje nga argumentat e tyre feminore eshte se shqipja nuk ka terminologji detare(vur re qe fjala det nuk eshte e ngjashme me asnje fjale te perkthyeshme ne gjuhe te tjera, zero).
nderkohe qe une kam sjelle terminologjine detare ne shqip. Ja postova dikur dhe tek blogu i atij sharlatanit qe vetquhet albanolog main stream vehbiut(une zakonisht jam i dhunshem kur shkruaj, ofendoj verbalisht injorantet, por bera perjashtim tek blogu i tij sepse doja nje pergjigje dhe shkrova me edukate). C'pergjigje! mbeti si mut, me fshiu postimin.
Gjithsesi ka mjaft tema interesante ky forum, me shume se tek ai i albo-serbos.
Ja nja dy postime qe kam bere dikur, para 5 vjet e ca.
https://www.forum-al.com/showpost.ph...&postcount=245
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
ca leksione shqiptare ketyre shkerdhatave te huaj matzingera dhe shmuta, te cilet kujtojne se dine shqip. meqenese kane fansat e tyre ketu, le tja transmetojne.
e perdorin si argument qe shqiptaret nuk kane jetuar ne bregdet por jane te ardhur.
sa te riperseris c'kam shkruar me pare, pertoj te shkruaj, i fut nje copy paste vetes.

meqenese ky gjuhetaruci austriak mendon gjithashtu qe shqipja ka mungese te terminologjise detare(cfare absurdi! fjala detare eshte shqip), do i kerkoja te jepte etimologjine e fjaleve, det, dallge, vale, anije, barke, pelhure, balle, likurishte.


kujdes!!!! per fjalen barke mund te shkoje tek latinishtja "barca" por po te germoje mire duhet te dale tek mesapet e barit(fjala baris)

BASHI

KIĒI

KALLUMA

BALLASTAMA - Vazhdimi i kurrizit ,gjindet nė pjesėn e pėrparme tė anijes.

ASHTA KIĒIT - Vazhdimi i kurrizit tė anijes gjindet nė pjesėn e mbrapte .

KORBAT - Brinjet e anijes , janė tė lidhura me kallum nė linje trasversale .

BRACULLA - Pjesė e rendesishme qė lidh anet e anijes , gjindet nė bash edhe nė kiē.

DIREKU

LUNDRA

LUNDROJ

LUNDRIM


FAVENTIBUS VENTIS
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
liburnet i quanin liburna anijet e tyre, kishin gjarprin ilir, kurse romaket lemb, por dhe iliret.
remb ne shqip eshte edhe damar, remat e gjakut.

reme,ryme,lume,liman .

por lemb mua me duket se lidhet me liburn.
remb jane damaret e gjakut.

sigurisht remtari rreh lopatat/remat, e megjithate injoranti matzinger thote qe shqipja s'ka terminologji detare.

reshtat e fundit i kam lexuar nga styx apo javan, nuk me kujtohet se kur. por di qe kam memorje elefanti.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Maurus Servius Honoratus ka nje hipoteze ne te cilen thote, emri arkaik i lumit tevere(tiberius), rumon i dha emrin romes... pra rymon-rrjedh.

rum i thone dhe kokres se gjirit nga del-rymon-rrjedh qumeshti, ka lidhje me remin dhe romulin si dhe ujkonjen qe u dha gji.

por tettarella, capezzolo non c'entra un tubo con rum.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
latinishtja ka vego, e cila behet ne italisht vogare, pse jo dhe navigare.
remus eshte obsolete ne latinisht, pikerisht ate po shpjegoja, te solla dhe autorin Maurus Servius Honoratus i cili ta konfirmon qe nuk eshte latinisht.
themelimi i romes eshte teper i komplikuar, moren pjese dardane(romuli, remo), etruske, dhe te keshtuquajturit latine.

remusi qe i referohesh ti eshte latinishte klasike nja 800 vjet me vone.

indogermanische sprachen, le tja leme schmutit te merret, ja ka gjetur dolfi rrenjet ne indi
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
gjurmet ekzistojne, se eshte idiot handikapat shmitti, nuk kam c'ti bej.

ja ca gjurme.


Andena/Andes/Andio/Antis - personal Illyrian names based on a root and- or ant-, found in both the southern and the Dalmatian-Pannonian (including modern Bosnia and Herzegovina) onomastic provinces; cf. Alb. andė (northern Albanian dialect, or Gheg) and ėndė (southern Albanian dialect or Tosk) "appetite, pleasure, desire, wish".
Ardiaioi/Ardiaei, name of an Illyrian people, cf. Alb. ardhja "arrival" or "descent", connected to hardhi "vine-branch, grape-vine", with a sense development similar to Germanic *stamniz, meaning both tree stalk and tribe, lineage. However, the insufficiency of this theory is that so far there is no certainty as to the historical or etymological development of either ardhja/hardhi or Ardiaioi, as with many other words.
Bindo/Bindus, an Illyrian deity from Bihać, Bosnia and Herzegovina; cf. Alb. bind "to convince" or "to make believe", pėrbindėsh "monster".
Daesitiates, a name of an Illyrian people, cf. Alb. dash "ram", corresponding contextually with south Slavonic dasa "ace", which might represent a borrowing and adaptation from Illyrian (or some other ancient language).
mal "mountain"; cf. Alb. mal
bardi "white"; cf. Alb. bardhė
drenis "deer"; cf. Alb. dre, dreni
delme "sheep"; cf. Alb. (Gheg dialect) dele, delme
dard "Dardania"; ostensibly connected with cf. Alb. dardhė, "pear"
drakoina "supper"; cf. Alb. darke, dreke
Hyllus (the name of an Illyrian king); cf. Alb. yll (hyll in some northern dialects) "star", also Alb. hyj "god"
sīca "dagger"; cf. Alb. thikė or thika "knife"
Ulc- "wolf" (pln. Ulcinium); cf. Alb. ujk "wolf"
brisa "husk of grapes"; cf. Alb. bėrsķ "lees, dregs; mash" (< PA *brutiā)
lośgeon "pool"; cf. Alb. lag, legen "to wet, soak, bathe, wash" (< PA *lauga), lėgatė "pool" (< PA *leugatā), lakshte "dew" (< PA laugista)
mantķa "bramblebush"; Old and dial. Alb. mandė "berry, mulberry" (Mod. Alb. mėn, man)
Ragusa-Ragusium "grape"; cf. Proto-Alb. ragusha (Mod. Alb. rrush)
rhinos "fog, mist"; cf. Old Alb. ren "cloud" (Mod. Alb. re, rź) (< PA *rina)
Vendum "place"; cf. Proto-Alb. wen-ta (Mod. Alb. vend)


etj etj etj, ka sa te duash.

ah, ke dhe linkestet-lik(q)enoret andej perreth liqenit te ohrit..... lateinisch lacus, dhe deutsch lahha eshte mjaft me e re.

nejse harxhojme kohe kot me nje cop injoranti qe s'di asnje fjale shqip.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 07-03-2019 nė 13:00
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2019, 13:49   #204
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Degjo King, me shmitin, matzingerin dhe mendjemadhin narciz ardian vehbiu jam marre gjeresisht neper tema te ndryshme ne kte forum dhe ne ate tjetrin, forumin e albo-serbos.
nje nga argumentat e tyre feminore eshte se shqipja nuk ka terminologji detare(vur re qe fjala det nuk eshte e ngjashme me asnje fjale te perkthyeshme ne gjuhe te tjera, zero).
nderkohe qe une kam sjelle terminologjine detare ne shqip. Ja postova dikur dhe tek blogu i atij sharlatanit qe vetquhet albanolog main stream vehbiut(une zakonisht jam i dhunshem kur shkruaj, ofendoj verbalisht injorantet, por bera perjashtim tek blogu i tij sepse doja nje pergjigje dhe shkrova me edukate). C'pergjigje! mbeti si mut, me fshiu postimin.
Gjithsesi ka mjaft tema interesante ky forum, me shume se tek ai i albo-serbos.
Ja nja dy postime qe kam bere dikur, para 5 vjet e ca.
https://www.forum-al.com/showpost.ph...&postcount=245
Land, kėto janė teori tė vjetra gati 100 vjeēare. Kėta tipa si Matzinger, etj, bėjnė sikur kanė zbuluar faqen e errėt tė Hėnės. Janė pyetjet e famshme tė Weigand tė cilave u ka dhėnė pėrgjigje Ēabej. Kėta thjeshtė riciklojnė tė njėjtėn gjė. Kėtu nuk duhet tė injorojmė faktin se historiografia rumune ka interes qė ti paraqesi Shqiptarėt si tė ardhur nga Rumania, sepse kanė edhe ata problemin e autoktonisė me Hungarezėt tė cilėt praktikisht me pak fjalė thonė se Rumunėt janė Shqiptarė qė kanė emigruar drejt Rumanisė sė sotme. Ka shumė interesa nė kėtė mes.
Me pak fjalė. Ballkani gjatė periudhės sė Perandorisė Osmane ishte njė njollė e zezė nė hartėn e Europės, nuk kishte informacion. Nga fundi shek. XVIII-tė dhe fillimi i shek. XIX-tė, ky rajon filloi qė tė vizitohet nga udhėtarė, tregtarė, ushtarakė, spiunė dhe studiues nga vende tė ndryshme tė Perėndimit. Bazuar mbi ēfarė kanė shkruar autorėt e antikitet, vėzhgimet personale tė tyre nė terren dhe nė ndonjė rast edhe nga gėrmimet arkeologjike, ata arritėn nė konkluzionet se:
1) Grekėt e lashtė pėrfundimisht nuk ekzistojnė mė.
2) Nė Ballkan jeton njė popullsi pasardhėse e Pellazgėve qė janė Shqiptarėt. Ilirėt, Maqedonasit dhe Epirotėt e Lashtė ishin njė popull, vazhdues i Pellazgėve dhe Shqiptarėt ishin pasardhės tė kėtyre popullsive.
3) Nė Ballkan jeton njė popullsi tė quajtur Vllehė origjina e tė cilėve ėshtė e paqartė.
4) Nė Ballkan jetojnė sllavė tė cilėt nuk janė popullsi vendase por tė ardhur nga diku tjetėr.
Ky ishte mendimi mbizotėrues nė Europėn Perendimore deri nė momentin e shpėrbėrjes sė Perandorisė Osmane. Pastaj, mbas Luftės sė Parė Botėrore dhe sidomos mbas Luftės sė Dytė Botėrore, ky opinion filloi tė ndryshojė dhe tė kalojė nė krahun e kundėrt. Pra e kthyen ēorapen mbrapsht. Domethėnė ne ndodhemi tani pėrpara njė tentative tė qartė pėr tė provuar tė kundėrtėn. Pra grekėt e sotėm janė pasardhėsit direkt tė grekėve tė lashtė, deri nė 70% thonė sipas gjenetikės. Ndėrsa Shqiptarėt janė tė ardhur nė Ballkan. Si fillim po pėrpiqen tė na ēojnė nė Malet Karpate, pastaj mbasi kjo teori tė zėrė vend mirė, tė na shtyjnė nė Malet Urale apo nė Kaukaz siē kanė shumė qejf. Autorėt e shek. XIX-tė kishin njė interes intelektual nė studimin e kėtyre gjėrave. Kėta tė mėvonshmit kanė njė prapavijė politike sepse duket qartė qė po kėrkojnė tė falsifikojnė. Domethėnė, ky Lazaridis qė citon Matzinger nė Twitter dhe qė merr shumė aprovime nė postimin e tij edhe nga emra tė njohur, ėshtė nga Ponti. Sipas Wikipedia tė shkruar nga vetė Grekėt, 44% e grekėve tė sotėm e ka origjinėn nga emigrantėt qė mbėrritėn nė Greqi nga Turqia nė vitin 1923 gjatė shkėmbimit tė popullsive midis dy vendeve.
Pra, teoria e Matzinger mbi njė emigrim tė mundshėm tė Shqiptarėve nga Lindja pėr nė tokat ku banojmė sot ėshtė e mbėshtetur ekzaktėsisht mbi llafe, sepse kėta kėtė punė po bėjnė, po merren me analizėn e fjalėve ndėrkohė qė nuk ka fakte historike qė tė provojnė kėtė emigrim.
Ndėrkohė qė kushdo mund tu drejtohet arkivave greke dhe ato mund tė thonė me saktėsi se kur ėshtė translokuar familja e Lazaridis nga Azia nė Europė. Kėto gjėra kėta i harrojnė. Pra kėta po pėrpiqen tė zhbėjnė gjithēka. Por shumė gjėra nuk mund tė kalohen kaq lehtė.
Problemi ėshtė se nuk kemi as studiues dhe as institucione, prandaj dhe kuakin zhabat nė moēal. Nuk kemi njė Ēabej neve sot.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2019, 14:24   #205
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Land, kėto janė teori tė vjetra gati 100 vjeēare. Kėta tipa si Matzinger, etj, bėjnė sikur kanė zbuluar faqen e errėt tė Hėnės. Janė pyetjet e famshme tė Weigand tė cilave u ka dhėnė pėrgjigje Ēabej. Kėta thjeshtė riciklojnė tė njėjtėn gjė. Kėtu nuk duhet tė injorojmė faktin se historiografia rumune ka interes qė ti paraqesi Shqiptarėt si tė ardhur nga Rumania, sepse kanė edhe ata problemin e autoktonisė me Hungarezėt tė cilėt praktikisht me pak fjalė thonė se Rumunėt janė Shqiptarė qė kanė emigruar drejt Rumanisė sė sotme. Ka shumė interesa nė kėtė mes.
Me pak fjalė. Ballkani gjatė periudhės sė Perandorisė Osmane ishte njė njollė e zezė nė hartėn e Europės, nuk kishte informacion. Nga fundi shek. XVIII-tė dhe fillimi i shek. XIX-tė, ky rajon filloi qė tė vizitohet nga udhėtarė, tregtarė, ushtarakė, spiunė dhe studiues nga vende tė ndryshme tė Perėndimit. Bazuar mbi ēfarė kanė shkruar autorėt e antikitet, vėzhgimet personale tė tyre nė terren dhe nė ndonjė rast edhe nga gėrmimet arkeologjike, ata arritėn nė konkluzionet se:
1) Grekėt e lashtė pėrfundimisht nuk ekzistojnė mė.
2) Nė Ballkan jeton njė popullsi pasardhėse e Pellazgėve qė janė Shqiptarėt. Ilirėt, Maqedonasit dhe Epirotėt e Lashtė ishin njė popull, vazhdues i Pellazgėve dhe Shqiptarėt ishin pasardhės tė kėtyre popullsive.
3) Nė Ballkan jeton njė popullsi tė quajtur Vllehė origjina e tė cilėve ėshtė e paqartė.
4) Nė Ballkan jetojnė sllavė tė cilėt nuk janė popullsi vendase por tė ardhur nga diku tjetėr.
Ky ishte mendimi mbizotėrues nė Europėn Perendimore deri nė momentin e shpėrbėrjes sė Perandorisė Osmane. Pastaj, mbas Luftės sė Parė Botėrore dhe sidomos mbas Luftės sė Dytė Botėrore, ky opinion filloi tė ndryshojė dhe tė kalojė nė krahun e kundėrt. Pra e kthyen ēorapen mbrapsht. Domethėnė ne ndodhemi tani pėrpara njė tentative tė qartė pėr tė provuar tė kundėrtėn. Pra grekėt e sotėm janė pasardhėsit direkt tė grekėve tė lashtė, deri nė 70% thonė sipas gjenetikės. Ndėrsa Shqiptarėt janė tė ardhur nė Ballkan. Si fillim po pėrpiqen tė na ēojnė nė Malet Karpate, pastaj mbasi kjo teori tė zėrė vend mirė, tė na shtyjnė nė Malet Urale apo nė Kaukaz siē kanė shumė qejf. Autorėt e shek. XIX-tė kishin njė interes intelektual nė studimin e kėtyre gjėrave. Kėta tė mėvonshmit kanė njė prapavijė politike sepse duket qartė qė po kėrkojnė tė falsifikojnė. Domethėnė, ky Lazaridis qė citon Matzinger nė Twitter dhe qė merr shumė aprovime nė postimin e tij edhe nga emra tė njohur, ėshtė nga Ponti. Sipas Wikipedia tė shkruar nga vetė Grekėt, 44% e grekėve tė sotėm e ka origjinėn nga emigrantėt qė mbėrritėn nė Greqi nga Turqia nė vitin 1923 gjatė shkėmbimit tė popullsive midis dy vendeve.
Pra, teoria e Matzinger mbi njė emigrim tė mundshėm tė Shqiptarėve nga Lindja pėr nė tokat ku banojmė sot ėshtė e mbėshtetur ekzaktėsisht mbi llafe, sepse kėta kėtė punė po bėjnė, po merren me analizėn e fjalėve ndėrkohė qė nuk ka fakte historike qė tė provojnė kėtė emigrim.
Ndėrkohė qė kushdo mund tu drejtohet arkivave greke dhe ato mund tė thonė me saktėsi se kur ėshtė translokuar familja e Lazaridis nga Azia nė Europė. Kėto gjėra kėta i harrojnė. Pra kėta po pėrpiqen tė zhbėjnė gjithēka. Por shumė gjėra nuk mund tė kalohen kaq lehtė.
Problemi ėshtė se nuk kemi as studiues dhe as institucione, prandaj dhe kuakin zhabat nė moēal. Nuk kemi njė Ēabej neve sot.
nuk ka studiues ne institucione, jashte institucioneve ka plot.
ose me sakte studiues institucionesh u thencin, jane aty sa per te marre ate pagen e mjere. ca jane turkoshake, ca grekofile.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 07-03-2019 nė 14:41
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 07:45   #206
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Tragjedi e sjellin nga greqishtja me kuptimin "kenga e dhise".
Gjithashtu thuhet se eshte e paqarte se pse u quajt keshtu. Po le ta shohim ne shqip nese ka kuptim.

Ne shqip akoma sot kemi ne perdorim fjalen gjama ne gegerisht ose gjema ne standard.
Ka ra gjama, ra gjama, ra gjema , T ra gjema=tragjema,pra ka ra gjema ka ndodhur nje ngjarje shume e rende.Ky eshte kuptimi i tragjedise dhe nuk ka lidhje as me dhi e as me cjap. Tragjedia eshte thjeshte Tragjama shqipe.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 07:56   #207
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,964
Thanks: 7,814
Thanked 3,588 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Po e sjelle nje fjale tjeter -

Lava / Lavė


Sipas Online Etymology Dictionary -

lava (n.)

1750, from Italian (Neapolitan or Calabrian dialect) lava "torrent, stream," traditionally from L. lavare "to wash" (see lave). Originally applied in Italian to flash flood rivulets after downpours, then to streams of molten rock from Vesuvius. Alternative etymology is from L. labes "a fall," from labi "to fall."

http://www.etymonline.com/index.php?term=lava
Laver (fr.)=me la, laj.
Je lavai=lava.
E njejta fjale me te njejtin kuptim ne shqip dhe frengjisht.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 12:10   #208
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,255
Thanks: 1,521
Thanked 2,125 Times in 1,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Fjala ' shoqnia/shoqeria' nuk e di sa e vjeter eshte fjala shok/shoq/shoqerues por me siguri ka te bej me fjalen shok. Fjalet rrjedhinnga foljet, per vete nuk e zberthej dot me tej.

Ka shume ngjasa qe Sociery/Societa e perhapur ne te gjith gjuhet neo-latine por edhe ne anglisht nepermjet frengjishtes ka ardh nga kjo fjale
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 12:15   #209
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,255
Thanks: 1,521
Thanked 2,125 Times in 1,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Laver (fr.)=me la, laj.
Je lavai=lava.
E njejta fjale me te njejtin kuptim ne shqip dhe frengjisht.
lava-trice. Lava-piata i kemi te marra nga italishtja por ja qe ato fjale kan brenda foljen e shqipes 'me la' Angl. Lavatory

Te gjitha kan foljen shqipe me u la.

Ata qe nuk e pranojne ose nuk din shqip ose nuk duan ta pranojne.
🖤 (1)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 21:59   #210
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 854
Thanks: 40
Thanked 314 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Po per fjalen "Mėtoj" dini ndonje gje?
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:30   #211
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Fjala ' shoqnia/shoqeria' nuk e di sa e vjeter eshte fjala shok/shoq/shoqerues por me siguri ka te bej me fjalen shok. Fjalet rrjedhinnga foljet, per vete nuk e zberthej dot me tej.

Ka shume ngjasa qe Sociery/Societa e perhapur ne te gjith gjuhet neo-latine por edhe ne anglisht nepermjet frengjishtes ka ardh nga kjo fjale
Per Society nuk e di , veq kisha pas qef me pru nji fjal tjeter me shok , osht fjala Shock , me u shoku prej dikujt , problemi osht qe prej atij qe e pret 'nuk shokohesh' , po prej atij qe se pret , pra shoku t'shokon , kjo fjal Shock osht moderne Angleze e hime n'shqip , nga Shqip shok . Me sa kom arrit me kuptu , po sjom i sigurt , ky proces quhet semantik , pra jo anagram , me ndrru fjalen perbrenda fjales , po me ja ndrru venin fjales , si per shembull Wash , to Wash , me la , mirpo procesi ose performanca e lamjes osht vasha (te lumi) duke la tesha , Wash / Vash.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:59   #212
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 854
Thanks: 40
Thanked 314 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Pse une qe nuk jam malesor duhet te perdor termin turk ballkanas (balkan=mal) kur nga ana ime eshte i papranueshem ashtu si dhe emri zyrtar i dikurshem Rumeli (rumeli=vend i rumuneve=vend i te pafeve)?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kasėmi : 27-08-2019 nė 21:10
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 21:17   #213
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Pse une qe nuk jam malesor duhet te perdor termin turk ballkanas (balkan=mal) kur nga ana ime eshte i papranueshem ashtu si dhe emri zyrtar i dikurshem Rumeli (rumeli=vend i rumuneve=vend i te pafeve)?
Kur flitet per anagram , shihet kjart qe balkan rrjedh nga kalban = Arban , mirpo menoj qe fjala osht b'All'k'an , B e ndrron All ne Arr , K an nė On , b'Allkan = Arron , e A rron dmth ku Alpha Rron (jeton) , edhe harta e malsis osht A SMajt A , vazhdon me S
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 21:33   #214
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 854
Thanks: 40
Thanked 314 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Kur flitet per anagram , shihet kjart qe balkan rrjedh nga kalban = Arban , mirpo menoj qe fjala osht b'All'k'an , B e ndrron All ne Arr , K an nė On , b'Allkan = Arron , e A rron dmth ku Alpha Rron (jeton) , edhe harta e malsis osht A SMajt A , vazhdon me S
Termi ballkanas u perdor qe nga shekulli i 18 e ketej se sic e kam shkruar perdorej termi fyes rumeli. Por ky term ka dale nga studiuesit e Evropes Juglindore. Harta ka pesuar ndryshime. Ne 1912 shqiptaret krijuan shtetin e pare. Ne 1918 lindi Jugosllavia. Ne 1946 fitoi te drejten e shtetesise Maqedonia ne kete gadishull. Pra Ballkani eshte rajoni i vetem ne Evrope qe ka vazhduar te linde shtete te tjra deri ne ditet tona (p.sh. Kosova, Kroacia)
🖤 (1)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 22:27   #215
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Termi ballkanas u perdor qe nga shekulli i 18 e ketej se sic e kam shkruar perdorej termi fyes rumeli. Por ky term ka dale nga studiuesit e Evropes Juglindore. Harta ka pesuar ndryshime. Ne 1912 shqiptaret krijuan shtetin e pare. Ne 1918 lindi Jugosllavia. Ne 1946 fitoi te drejten e shtetesise Maqedonia ne kete gadishull. Pra Ballkani eshte rajoni i vetem ne Evrope qe ka vazhduar te linde shtete te tjra deri ne ditet tona (p.sh. Kosova, Kroacia)
Une po foli per fjalen , per shembull , historia n'shikim tpar thot qe Spanja e ka pas emnin Andaluzi Iberi Hispanja , me kujdes n'studjimin e historis shihet qe Iberia osht kan nje mbretni n'Kaukaz , jep me kuptu qe populli ose sistemi / shteti qe ngritet nga Azia edhe vjen n'perendim , t'ashtuqujtunit Osman/Mongol/Musliman/Seljuk etj , njerzit me Turban , po kta tnjejtit e pushtojn gadishullin qe ma von quhet Spanja edhe e qujn Iberia , n'manipulimin e historis , shpiken Arabt edhe emri Andaluzi , ndersa familja fisnore Arbnore Spani e qliron ose ri pushton ate gadishull edhe e emron Spanj nga emni i tyne familjar Spani , ndersa Iberi nshikim tpar jep me kuptu (vend) i bėrė ri', edhe pse kush ka kuptim ma t'thell , kupton kush osht Ai , ibėr , dmth tė bėrė nga 'i' , gjuhsisht osht njejt me fjalen ArBėrė , = tė bėrė nga Ari.

Eh tash per me ta ndihmu pak , a mendon qe osht normal qe Greqi n'hart nuk ka pas para 1821 , ndersa sod krejt bota e njeh kt emer , mirpo pot kuptoj , gjanat duhet mu bazu dikun , si per shembull , n'histori tregohet qe kur nji fis osht ardh nga egjipti n'ballkan , popullin qe e kan gjet jan qujt karbanoi , nga ky fjalformim e shohim rrugen e ballkan , nga karban nė kalban te balkan .

Problemi tjeter qe e rrzon tezen qe balkan rrjedh nga fjal mongole osht qe prej nga vijn mongolt krejt shqip jan emertimet , kt muj me argumentu / vertetu. Pra nuk ka logjik me u mundu me deshifru kt fjal me tjeterqka , edhe pse debati osht i mirseardhun , derisa osht i bazum.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 22:32   #216
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,255
Thanks: 1,521
Thanked 2,125 Times in 1,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Per Society nuk e di , veq kisha pas qef me pru nji fjal tjeter me shok , osht fjala Shock , me u shoku prej dikujt , problemi osht qe prej atij qe e pret 'nuk shokohesh' , po prej atij qe se pret , pra shoku t'shokon , kjo fjal Shock osht moderne Angleze e hime n'shqip , nga Shqip shok . Me sa kom arrit me kuptu , po sjom i sigurt , ky proces quhet semantik , pra jo anagram , me ndrru fjalen perbrenda fjales , po me ja ndrru venin fjales , si per shembull Wash , to Wash , me la , mirpo procesi ose performanca e lamjes osht vasha (te lumi) duke la tesha , Wash / Vash.
Nuk ma ha mendja. Eshte pak si e sforuar qe shokuar vjen nga fjala shok.

Society dhe shoqnia/shoqeria jane e njejta fjale ne gjuhe te ndryshme.

Shoqni/ shoqeri duhet te vije nga folja me shoq-nue te shoqerosh.

Fjalet dalin nga foljet me sa di une. E une nuk di asnje nga gjuhet neolatine ta reduktoje fjalen society ne nje rrokshe ashtu si ndodh me shqipen. Pervec kesaj kjo fjale ka rrjedhe ne gjuhen shqipe.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 27-08-2019 nė 22:35
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 22:38   #217
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk ma ha mendja. Eshte pak si e sforuar qe shokuar vjen nga fjala shok.

Society dhe shoqnia/shoqeria jane e njejta fjale ne gjuhe te ndryshme.

Shoqni/ shoqeri duhet te vije nga folja me shoq-nue te shoqerosh.

Fjalet dalin nga foljet me sa di une. E une nuk di asnje nga gjuhet neolatine ta reduktoje fjalen society ne nje rrokshe ashtu si ndodh me shqipen. Pervec kesaj kjo fjale ka rrjedhe ne gjuhen shqipe.
Mund tjet , mirpo nuk ka kuptim t'thell , sepse nė njė shoqri krejt shok nuk jan , osht e pamundshme , ndersa kur shoku t'tradhton , at'her e gjen vehten n'shok , gjendje shoku , shokuese .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 22:42   #218
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,011
Thanks: 15,545
Thanked 9,231 Times in 6,242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Po baruti cfar etimologjie ka???????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 22:56   #219
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Po baruti cfar etimologjie ka???????????????????
Qaj tipi quhet Ar edhe At (baba) Ai , i , U , ka mundsi edhe S/Z , edhe pse nuk jom i sigurt qaq , mirpo Barut dmth Bė / bėn sikur , Arut , pra nuk eshte Arut , pra duhet tjet diqka tjeter , pra osht ArAt ,edhe Beret njejt osht , Bė'Eret = Arat , nji shembull tjeter per me thjeshtsu kt osht Bej , titulli osman , ose Beg , pra B'ej ose B'ei , dmth nuk eshte Ei/Ej , pra eshte Ai , ose don t'jet , sillet nė ate mnyr , B'eg = Ag , Aga , titull per tparin e familjes , per shembull , i eshte mashkullor , E eshte femnore , fjala shqipe Bi (bija) deshifrohet si B'i , pra nuk eshte 'i' , duhet tjet E , ndersa biri , kjo ri nfund dmth jo E , pra B'i = E , B i'ri = prap i , edhe pse kur ka ri , at'her deshifrohet ndryshe , i'ri , ri e ndrron i ne E , pra B'i'ri mbetet prap 'i' = mashkull.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 23:20   #220
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 854
Thanks: 40
Thanked 314 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Etimologji e disa fjaleve shqipe

barut eshte turqisht e di une, mbase edhe diku me larg, por nuk besoj se perset dinin shqip...
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur