Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-04-2014, 06:26   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Tahvidi: Njėshmėria e Perėndisė nė treMarre nga http://www.answering-islam.org/shqip...perendia4.html

Surja 5:73
"Gjithashtu bėnė kufėr (mosbesim) ata qė thanė: “All-llahu ėshtė i treti i treve”. S’ka nė gjithėsi tjetėr pos njė All-llahut"

Pikėpamja myslimane

Bazuar nė Islam mėsimi i parė dhe mė i madhi shpallet nga Shehadeti: "La Ilaha illa-l-lah, Muhammedun resulu-l-lah." ("Nuk ka Zoti tjetėr veē Allahut dhe Muhamedi ėshtė i dėrguari i tij.") Pėr tė qenė njė mysliman i vėrtetė, njeriu duhet ta rrėfejė sinqerisht kėtė frazė, posaēėrisht ata qė janė konvertuar rishtas nė Islam.

Allahu pėr njė mysliman ėshtė “Wahid” dhe nuk ka ortak, nuk ka tė barabartė. Nė Kuran, Sura 28:88 lexojmė: “Veē All-llahut mos adhuro ndonjė zot tjetėr, s’ka tė adhuruar tjetėr veē Tij”. Kėshtu, Allahu ėshtė tėrėsisht tjetėr, tėrėsisht i ndryshėm, tėrėsisht unik. Meqenėse ėshtė unik, askush tjetėr nuk mund tė ndajė qoftė edhe njė atom nga fuqia e tij hyjnore dhe autoriteti. Kurani e bėn tė qartė se Allahu nuk ka bir, atė, tė afėrm dhe ortak.

Njė studim i bėrė nė mes tė konvertuesve nė Islam nė Amerikėn Veriore, bėri tė njohur se ata theksuan monoteizmin nė kundėrshtim me doktrinėn e trinitetit, si tėrheqjen mė tė madhe nė Islam. Njė shqetėsim i madh tek tė konvertuarit ishte marrėdhėnia e Jezusit me Perėndinė, sepse i shoqėron Perėndisė njė njeri. Ata pyesin, “Si mundet Perėndia tė poshtėroj vetėn ndonjėherė duke e barazuar vetėn me njė njeri, si do ta lejonte Perėndia atė njeri tė vritej?”

Qartazi, ky lloj besimi nė veēanėshmėrinė e Perėndisė, domethėnė njė Perėndi plotėsisht transcendent detyron njė mohim tė Jezusit si Bir i Perėndisė.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2014, 06:26   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tahvidi: Njėshmėria e Perėndisė nė tre

Pėrgjigja krishtere: Besimi nė njė Perėndi

Qė nga fillimi, keqkuptimi islamik se tė krishterėt besojnė dhe adhurojnė tre perėndi tė ndarė ėshtė blasfemues pėr tė krishterėt. Me sa duket, ėshtė ky “politeizėm” (“shirk”) qė i shqetėson myslimanėt mė sė shumti.

Si mundet Perėndi tė jetė TRE dhe NJЁ nė tė njėjtėn kohė? A nuk ėshtė kjo e palogjikshme? Sidoqoftė Perėndia ėshtė pėrtej ēdo arsyetimi njerėzor. Shumė shpesh njerėzit kanė provuar tė redukojnė Perėndinė nė nivelin e tyre tė kuptuarit. Ata pėrpiqen ta bėjnė Perėndinė si veten e tyre. Ne duhet t’i mohojmė mendimet e tilla si tejet tė paperėndishme.

Perėndia ėshtė pėrtej ēdo tė kuptuari njerėzor, dhe si i tillė ne duhet tė presim tė gjejmė aspekte nga Ai qė duken tė ēuditshme pėr ne. Ēdo shpjegim i Perėndisė i cili ėshtė plotėsisht i qartė pėr mendjen njerėzore duhet tė jetė i gabuar sepse Ai ėshtė shumė mė tepėr se mendjet tona tė vogla mund tė mbėrthejnė.

Tė krishterėt dhe myslimanėt po ashtu adhurojnė Perėndinė e Abrahamit. Pėr mė tepėr, qė tė dy janė monoteiste, duke besuar vetėm nė njė krijues tė drejtė dhe transcendent, Perėndinė.

Vargu kyē i Torės sė profetit Moisi thekson: “Dėgjo, Izrael, Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm. Ti do ta duash, pra, Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemėr, me gjithė shpirt dhe me tėrė forcėn tėnde.” (Ligji i Pėrtėrirė 6:4). Perėndia ėshtė njė dhe Ai na urdhėron ta duam atė me gjithė zemrėn tonė.

Tek Zanafilla 11:7 dhe 1:26 gjejmė foljen nė shumės qė pėrshkruan veprimin e Njė Perėndie (“Le tė shkojmė poshtė”, “Le ta bėjmė”). Njė nga fjalėt hebreje pėr Perėndinė ėshtė ELOHIM (normalisht e pėrkthyer si “Perėndi”). Njė gjė e rėndėsishme rreth kėsaj fjale qėndron nė atė se ėshtė njė fjalė nė numrin shumės, ndonėse nuk ėshtė pėrkthyer kurrė si “Perėnditė”. Myslimanėt thonė se ky ėshtė rast qė pėremri“ne” pėrdoret nė formėn mbretėrore (zyrtare), edhe pse linguistėt nuk e pranojnė “ne-nė” mbretėrore nė arabisht e as nė hebraisht. Tek Ligji i Pėrtėrirė 6:4 lexojmė qė “Zoti ELOHIM, Zoti ėshtė Njė.”

Jezus Krishti, duke folur mė tepėr se njė mijė vjet pas profetit Moisi thotė: Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot; Duaje Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė forcėn tėnde.” (Marku 12:28-30 dhe Mateu 22:37).

Andaj, sė bashku Tora dhe Ungjilli (Inxhilli) pajtohen qė Perėndia ėshtė njė. Ne jemi tė urdhėruar tė duam njė Perėndi. Vetėm ai ka tė drejtėn tė kėrkojė besnikėrinė tonė pėrfundimtare. Gjithė perėnditė tjerė qė njeriu i shpik janė plotėsisht tė rremė (Hosea 13:2,3).

Tė gjithė krishterėt fuqishėm besojnė qė ekziston vetėm NJЁ PERЁNDI, dhe vetėm ai duhet tė jetė objekti i adhurimit dhe shėrbesės sonė. Bibla, bashkė nė Dhiatėn e Vjetėr dhe tė Re vazhdimisht na tregon qė ka vetėm NJЁ PERЁNDI (Ligji i Pėrtėrirė 6:4; Marku 12:29; Romakėve 3:30; 1 Timoteut 1:17; Jakobi 2:19(. Mbase, 1 Korintasve 8:4 e thotė mė sė miri, “Nuk ka Perėndi tjetėr veē njė.”
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2014, 06:28   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tahvidi: Njėshmėria e Perėndisė nė tre

Besimi nė Tre nė Njė

Ndoshta kritika mė e madhe ndaj tė krishterėve nga myslimanėt ėshtė pikėpamja e gabuar e pluralitetit tė Perėndisė. Tė krishterėt janė akuzuar shpesh qė adhurojnė 3 perėndi. Ata pyesin, “Si mundet 1+1+1=1? Duke nėnkuptuar qė 1 paraqet njė perėndi tė ndarė. Siē dihet kjo nuk ėshtė ajo ēfarė tė krishterėt besojnė. Perėndia nuk ėshtė i pėrbėrė nga tre perėndi tė ndarė, por tre karaktere nė tė njėjtėn kohė tė shprehura nė njė Perėndi. Mbase do tė ishte mė korrekt pėr tė pyetur, “A mundet 1x1x1=1?”

Dhiata e Re na siguron vetėm me pak tė dhėna rreth misterit tė Perėndisė si TRE nė NJЁ. Tek Gjoni 1:18 gjejmė se i vetmi Perėndi i lindur qė ėshtė Jezus Krishti, ėshtė ne zemrėn e Perėndisė. Perėndia ėshtė nė Perėndi!

Fryma e Perėndisė (1 Korintasve 2:10-12) ėshtė po ashtu nė Perėndinė. Kėshtu, Perėndia Bir ėshtė nė Perėndinė Atė, dhe Perėndia Frymė ėshtė nė Perėndinė Atė. E ēuditshme dhe misterioze sa mund tė jetė kjo pėr mendjen njerėzore, por Bibla si Fjalė e vetė Perėndisė, na i thotė kėto gjėra (diagrami nė tė majtė mund tė ndihmojė pėr tė kuptuar kėtė)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2014, 06:29   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tahvidi: Njėshmėria e Perėndisė nė tre

Definicioni i Trinitetit

Atėherė cili ėshtė definicioni korrekt i Trinitetit? Miqve tanė myslimanė u themi qė nga Shkrimet ne e gjejmė tė zbuluar unitetin hyjnor nė tre karaktere: Perėndia Atė, Perėndia Bir dhe Perėndia Frymė e Shenjtė. Kėta e pėrbėjnė Trinitetin.

Myslimanėt pyesin ku paraqitet nė Shkrime fjala trinitet. Ne duhet themi qė nga fillimi se fjala “Trinitet” nuk shfaqet kurrė nė Bibėl. As edhe njė herė! Ėshtė njė fjalė e cila madje nuk ka ekzistuar nė atė kohė.

Fjala trinitet ėshtė nė fakt njė term teologjik i pranuar mė vonė nga tė krishterėt pėr tė pėrkufizuar ēfarė Bibla thotė lidhur me Perėndinė. Fjala “trinitet” nė kishėn e hershme thjeshtė nėnkuptonte “tre”, por ishte ēdo herė e ndėrlidhur me unitetin e Perėndisė.

Pėr t’u pėrgjigjur me anė tė zbulesės biblike, i krishteri duhet tė theksoj njėjtė qė Perėndia ėshtė njė dhe tre. Sot kisha ka adoptuar kėtė fjalė tė nėnkuptojė tre nė unitet (apo tre-uniteti). Ndonėse Perėndia ėshtė jashtėzakonisht kompleks, dhe nuk mund tė njihet nė mėnyrė tė plotė, Ai e ka zbuluar nė mėnyrė tė tillė vetė nė shkrime qė tė mund tė njihet me tė vėrtetė. Teologėt e hershėm tė kishės u kacafytėn me vėshtirėsinė e tė pėrkufizuarit tė Perėndisė nga ajo qė ėshtė zbuluar nė shkrime me kufizimet e gjuhės njerėzore e cila nuk kishte fjalė pėr tė pėrshkruar realitetin e njė Perėndie, i cili ėshtė tre (qoftė edhe ky definicion nė anglisht duket jo logjik por e ilustron ēėshtjen).

Me shekuj teologėt adoptuan shumė fjalė nė pėrpjekje pėr tė shprehur zbulesėn e Perėndisė si tre nė njė (pėr shembull, fjalė si prosopon, hupostasis dhe trias), ndonėse tė gjitha ishin jo adekuate. Si njė shembull i kėsaj vėshtirėsie qė ēon nė lindjen e shumė nocioneve, teologu i hershėm kishtar, Tertulian (145-220 p.K) krijoi 590 emra tė rinj, 284 mbiemra tė rinj dhe 161 folje tė reja pėr tė ndihmuar sqarimin e kėsaj dhe ideve tjera teologjike tė gjetura nė Shkrime; ide tė cilat pėr shkak tė sofistikimit tė tyre kishin nevojė pėr njė terminologji tė re nė mėnyrė qė t’i kuptojmė ato. Ishte pikėrisht Tertuliani ai qė doli me fjalėn “trinitet” diku rreth 500 para shkruarjes sė Kuranit, libėr ky qė u pėrpoq tė kundėrshtoj validitetin e saj. Vite mė pas “triniteti” u bė formė e pranuar me kėtė koncept.

Ėshtė e pamundur pėr t’u pėrkufizuar misteri i Perėndisė si “trini”. Fakti qė ekziston njė Perėndi, dhe qė ky Perėndi i vetėm ėshtė Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė, paraqet besimi mė themelor krishterė. Tė gjitha besimet krishtere varen nė tė vėrtetėn e kėsaj deklarate tė vetme.

Fjala trinitet thjesht pėrdoret pėr tė shprehur atė qė Shkrimet e pėrshkruajnė Perėndinė tė pėrbėre nga tre, qė janė tė pakufishėm, personal, nė unitet tė plotė tė vullnetit, qėllimit, veprimit dhe dashurisė, tė pandashėm ndonėse kanė funksione tė ndryshme.

Shkrimet flasin rreth Perėndisė Atė qė ėshtė krijuesi me Perėndinė Bir dhe Perėndinė Frymė e Shenjtė. Ai bekon (Efesianėve 1:3-4), ndėrmerr (Gjoni 17:2-9) dhe dėrgon (Gjoni 17:3,18).

Shkrimet po ashtu flasin rreth Perėndisė Bir, nėpėrmjet tė cilit u mundėsua krijimi (Gjoni 1:1), dhe vepron nė histori si gjatė kohės sė profetėve (Zanafilla 32:25-30; Eksodi 3:2-5; 13:21; 33:9-11; Gjyqtarėt 2:1) ashtu edhe mė vonė kur u mishėrua fizikisht si Shpėtimtar, pra Jezus Krishti historik (Gjoni 1:14).

Dhe sė fundi, Shkrimet flasin rreth Perėndisė Frymė e Shenjtė, qė banon brenda dishepujve tė Jezus Krishtit, i cili udhėzon, instrukton dhe i fuqizon ata (Gjoni 14:16-17) dhe i cili ndėrhyn pėr Jezus Krishtin dhe veprėn e tij shpenguese (Gjoni 15:26).

Jezusi iu referuar kėtij “Triniteti nė unitet kur i urdhėroi apostujt tė shkonin ēdo ku pėr t’i bindur njerėzit tė bėhen dishepuj tė tij dhe t’i pagėzonin ata “...nė emėr tė Atit dhe Birit dhe Frymės sė Shenjtė” (Mateu 28:19).
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2014, 06:30   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tahvidi: Njėshmėria e Perėndisė nė tre

Pėrfundimi

A ėshtė korrekte atėherė tė akuzohen tė krishterėt pėr politeizėm (“shirk”)? Nga studimet e mėsipėrme, ėshtė e qartė qė tė krishterėt kanė besuar ēdo herė nė Njė Perėndi. Por, Bibla na tregon qė ky Perėndi Njė ka vepruar nė histori, duke e manifestuar vetėn tė jetė Perėndia Atė, Perėndia Bir dhe Perėndia Frymė e Shenjtė.

Sfida qėndron: ēfarė ėshtė Perėndia i Plotfuqishėm? A ėshtė Ai pėr t’u gjykuar me anė tė logjikės sė thjeshtė njerėzore apo Ai duhet tė jetė i lirė ta zbuloj vetėn ashtu siē ėshtė, pėrtej ēdo tė kuptuari apo imagjinate njerėzore?

Siē e pėrmendėm qė parė, fjala Trinitet ėshtė stenografi e konceptit tre nė njė. Ėshtė Perėndia Atė qė do dhe e shpėton botėn nėpėrmjet Perėndisė Bir me anė tė Perėndisė Frymė e Shenjtė. Nėse themi mė pak se kjo atėherė jemi fajtorė pėr mosbesim ndaj fjalėve tė Biblės. Nėse themi mė shume se kaq jemi fajtorė pėr spekulim, duke i vendosur idetė tona nė Bibėl. “Nuk guxojmė tė themi vetėm ‘jo’ atėherė kur Perėndia ka thėnė ‘jo’ por duhet po ashtu tė themi ‘po’ atėherė kur Perėndia ka thėnė ‘po’.” (Barth)

Mos u ēorientoni nga ata qė nuk i kanė lexuar apo kuptuar Shkrimet. Mos u ngatėrroni nga akuzimet false. Shqyrtojeni pėr veten tuaj lindjen, jetėn, vdekjen dhe ringjalljen historike tė Jezus Krishtit, duke e vėrtetuar ngjarjen mė pas tek Veprat e Apostujve. Vetėm atėherė do tė jini nė gjendje t’i gjykoni shpalljet biblike tė NJЁ PERЁNDIE: ATЁ, BIR DHE FRYMЁ E SHENJTЁ.

"[Jezusi] i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė; por e zbrazi veten e tij, duke marrė trajtė shėrbėtori, e u bė i ngjashėm me njerėzit; dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pėruli vetveten duke u bėrė i bindur deri nė vdekje, deri nė vdekje tė kryqit. Prandaj edhe Perėndia e lartėsoi madhėrisht dhe i dha njė emėr qė ėshtė pėrmbi ēdo emėr, qė nė emėr tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gju i krijesave (ose gjėrave) qiellore, tokėsore dhe nėntokėsore, dhe ēdo gjuhė tė rrėfejė se Jezu Krishti ėshtė Zot, pėr lavdi tė Perėndisė Atė.” (Filipianėve 2:6-11)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur