Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2011, 18:19   #1
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Fjalė tė urta 100% shqip

Trimėria; Besa

Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN

Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN

Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ

Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR

Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ

Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ

Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN

Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH

Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR

Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR

Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR

Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN

Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG

Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH

Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ

Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL

Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ

Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR

Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME

Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN

Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG

E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET

Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR

Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ

Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ

Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE

Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ

Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR

Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG

Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR

Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ

I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ

Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ

Ku ngul hunė var hejbet. JUG

Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ

Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ

Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG

Kush kėrkon gjen. PĖRMET

Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG

Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL

Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG

Pushka don pushkėn. TROPOJĖ

Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ

Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR

Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN

Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG

Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG

S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT

Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG

Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG

Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ

Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ

Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG

Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN

Amanetin e mban toka. SHKODĖR

Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN

Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ

Besa e burrit, pesha e gurit. VERI

Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ

Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ

Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ

Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ

Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ

Nga del fjala del dhe shpirti. JUG

Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
🖤 (1)
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:21   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Atdheu; Vendlindja; LiriaAra ime varri im LABERI

Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit KORCE

Atdheu e nana nuk harrohen TROPOJE

Atdheu mbi tė gjitha VLORE

Ay qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj KORCE

Balta mė e ėmbėl se mjalta GJIR

Bijė vendi pikė argjendi BERAT

Bukė e hi nė shtėpi PERMET

Ēdo hi nė vatrėn e tij JUG

Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt JUG

Ēdo zog kėrkon folenė e tij JUG

Dardha bie nėn dardhė VLORĖ

Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės JUG

Duaje atdhenė si shqipja folenė JUG

Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė KOR

Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė KOR

Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri JUG

Qeni leh tek stani i tij GJIR

Fjala nė vend tė huej, bahet gur VERI

Guri i rėndė nė vend tė vet PĖR

Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė KORĒĖ

Gjeli mbret mbi pleh tė vet JUG

Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit JUG

Gjuha bashkon kombin JUG

Gjuha ruhet atje ku shkruhet KORĒĖ

I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr JUG

Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj KOSOVĖ

Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le SHKODĖR

Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret KORĒĖ

Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė SHKODĖR

Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė BERAT

Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė MAT

O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti ĒAMĖRI

Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim VERI

Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė LABĖRI

Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut KOSOVĖ

Besė e shqiptarit si purteka e arit JUG

Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė JUG

Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan VERI

Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė JUG

Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj JUG

Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then KOSOVĖ

Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn VLORĖ

Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė KOSOVĖ

Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik KOSOVĖ

Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur JUG

Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė VLORĖ

Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri SKRAPAR

Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė TIRANĖ

Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep KOSOVĖ

Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh JUG

Shqiptari s'e han trupin me bukė VLORĖ

Toskė e gegė, pemė nga njė degė GJIROKASTĖR

Kush rren shtetin, rren vetin TROPOJĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:24   #3
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

E Vėrteta; e MenēuraDinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG

Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT

Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE

Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN

Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ

Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG

E treta e vėrteta. DEVOLL

Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI

Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ

Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG

Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ

Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG

Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT

Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ

Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI

Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI

Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR

Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG

Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ

Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG

Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT

Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ

Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR

Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS

Mos e ban penin tra. DIBĖR

Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ

Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN

Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG

Nuk luan ferra kot. VLORĖ

Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG

Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ

Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ

Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ

Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ

S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG

S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG

Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ

S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR

Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG

Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG

Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR

Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ

Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG

Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN

Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ

Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ

Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET

Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG

Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG

Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ

Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG

E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG

Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ

Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN

Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR

Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT

Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG

Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG

Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR

Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ

Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG

Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG

Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE

Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG

Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR

Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ

Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR

Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ

Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ

Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ

Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR

Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN

Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ

Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ

Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI

Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ

Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC

Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET

Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG

Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR

Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG

Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG

Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR

Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ

O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. KURVELESH

Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG

Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG

Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ

Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ

Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD

Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN

Kam inat po nuk kam takat. BERAT

Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ

S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR

Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI

S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG

S'ka varfėri i menēuri. JUG

Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK

Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG

Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ

Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ

U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG

Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ

Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG

Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG

Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG

Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:26   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Liria; DinjitetiAi qė ndėrton me djersė, mbron me gjak JUG.

Ai qė bahet i butė si dele e hanė ujqtė KOSOVĖ

As veshi tė mos mbajė plur, as kėmba tė mos durojė gjemb JUG

Bilbili te kafazi s'kėndon nga qejfi, po nga marazi SHKODĖR

Breshka po ferrėn don KAVAJĖ

Buka e botės s'tė ngop KORĒĖ

Buka e botės, laku i kokės SARANDĖ

Burri nuk shtrihet as pėr sė vdekmi MIRDITĖ

Ēdo mal e din barrėn e vet PRIZREN

Ēdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij JUG

Ēdo shpresė fluturon me krahėt e saj JUG

Ē'hall ke, vėshtroje VERI

Dasėm pa mish nuk ka KORĒĖ

Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

Dele e butė nė qafė tė ujkut JUG

Dora e huj tė krun, po jo ku tė kruhet. KOSOVĖ

Ec me kėmbė tueja e jo me mend e huaja SHKODĖR

E di gjalmi ē'ka torba PĖRMET

E di vetė gomari ku i vret samari JUG

Gunė e huaj s'tė mban ngrohtė KOLONJĖ

Gjithkush teshat i lan nė shtėpinė e vet VERI

Hallet e mia i di trari im ELBASAN

Hall me qč e hall me buaj, po mė keq me qč tė huaj MYZEQE

I zoti ia sheh plagėn kalit, nėn samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORĒĖ

Jeton bleta majė malit, jeton dhe miza nėn bisht tė kalit. KORĒĖ

Kali i botės s'tė nxjerr jashtė portės. SARANDĖ

Kafshata e huaj tė mbet nė fyt. SHKODĖR

Kėmba e di se ku e vret kėpuca. LUKOVĖ- SARANDĖ

Kur se mbajnė njėzet e katėr tuejt, nuk e mbajnė as katėrdhetė e tetė tė huejt. SHKODĖR

Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG

Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVĖ

Kush mba vesh botėn, prish kokėn. GJIROKASTĖR

Kush merr mendjen e botės, i sjell dėm kokės PĖRMET

Kush s'lufton pėr liri, robėrinė e ka nė shpi. KOSOVĖ

Kush unj qafėn i bie zverkut. JUG

Ku tė ha, kruaje. GJIROKASTĖR

Leku i huj, peshon rėndė nė xhep. PUKĖ

Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG

Liria fitohet vetėm me gjak. KOSOVĖ

Liria i ka rrėnjėt nė gjak. JUG

Liria nuk blehet me para e me tokė, po fitohet me gjak e me kokė. KOSOVĖ

Lira vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT

Mė mirė njė ditė nė liri, se njėqind vjet nė robni. KRUJĖ

Mė mirė i lig e i lirė, sesa shėndoshė e me zinxhirė. KRUJĖ

Mė mirė nėn hijes ne ferres sime, sesa nėn hijen e fikut tonė. KOSOVĖ

Mė mirė njė ditė gjel, sesa tre ditė pulė. ELBASAN

Mė mirė Sokol njė herė, se sorrė gjithherė. SHKODĖR

Mashė e tjetrit mos u bėj. JUG

Me dorėn e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK

Me duart e mija rrafa kokėn time. MYZEQE

Mė e urtė se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT

Mė mirė gomar, po tėndin, se kalė, po tė botės. LUKOVĖ

Mė mirė nėn dhč i mbuluar, se mbi dhč i gjynjėzuar. SKRAPAR

Mė mirė tė vdesėsh duke luftuar, sesa tė rrosh i gjynjėzuar. SKRAPAR

Mė mirė tė vdesėsh nė kėmbė, sesa tė jetosh nė gjunjė BERAT

Mė mirė zog e nė liri, sesa bilbil e nė kulvi. KURVELESH

Mikun nderoje dhe vėre nė qoshe, po ozt shtėpie tė jesh vetė. JUG

Mish tė ngordhur edhe egėrsira nuk ha. SKRAPAR

Mjer ay qė pret nga tjetri! JUG

Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJĖ

Mos shko maz pas pele. KOSOVĖ

Mos shko pas qerres sė tjetrit. SKRAPAR

Mos u ban mjaltė, se tė han mizat. SHKODĖR

Nėn hije as bari nuk ngren krye. JUG

Nuk rron peshku pa ujė. KOSOVĖ

Njė gjė qė tė merr dora, mos prit tė ta japin. JUG

Njė punė qė s'e bėn vetė, mos kėrko tė gjesh tė metė. TIRANĖ

Pėr ēdo punė, puth dorėn tėnde. ELBASAN

Po nuk nderove veten, s'tė nderon njeri. VLORĖ

Pyet shtatė a tetė, e bėj si di vetė. VLORĖ

Qafa e unjur, koka e prerė. LUKOVĖ

Qėndro shtyllė e mos u bėj urė. KRUJĖ

Rrushi varet nė degėt e vet. LUSHNJE

S'bėhet dasma pa thyer kupa. ARBĖRESHĖT E ITALISĖ

Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. JUG

S'mbahet shpirti me falimnders. VERI

Syri i tė zotit plehron arėn. JUG

Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJĖ

Trimėria dhe liria janė si nanė e bijė. KRUJĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:27   #5
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Maturia; Besimi; VepraAs copėn e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJĖ

Ē'del nga goja, hyn nė vesh e del pėr hunde. JUG

Dardha dhe sėpata e kanė bishtin mbrapa. SARANDĖ

Dasma nuk shihet nė fillim, por nė fund. JUG

Dijet e mėdha janė nė fjalė tė shkurtra. SHKODĖR

Dy kunguj nėn njė sqetull s'mbahen. PĖRMET

Dy vesh dhe njė gjuhė, fol pak e dėgjo shumė. JUG

Dhjetė herė mat, njė herė pre. KOSOVĖ

Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen mė. GUCI

Gazi i madh, kthehet nė helm. KORĒĖ

Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVĖ

Gjella me kripė e kripa me karar. PĖRMET

Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. KURVELESH

Gjuha tė lidh, gjuha tė zgjidh. VLORĖ

Ha tė rrosh, jo rro tė hash. JUG

Janė tė urtė tė marrėt sa pa thėnė fjalėt. JUG

Kashata e madhe tė ngec nė fyt. JUG

Kėmba e madhe tė shqyen kėpucėn. BERAT

Kur tė hedhėsh gurin, mate gjer ku arrin. JUG

Kur flet shkopi tė vret. VLORĖ

Kur han bukė misri, kujto bukė thekri. JUG

Kur s'di not mos u fut nė ujė. KORĒĖ

Kush ha shumė i del pėr hunde. PĖRMET

Kush shef ma sėpari barkun, asht i mangėt nga trutė. KAVAJĖ

Lakmia, lakfyt. PUKĖ

Lisi nuk pritet me nji tė rame. FERIZAJ

Lulja e kėputun nuk mbin ma. KRUJĖ

Mė mirė njė pulė nesėr, se nji vezė sot. DIBĖR

Mos dalė goja para mendjes. BERAT

Mos i bjer tė mirės me shkelm. DIBĖR

Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhėsh. MYZEQE

Mos kėrko vezė tė pjekura nė hell. SKRAPAR

Ngopet deti me lumenj? DEVOLL

Nuk mba ujė orizi. JUG

Njė fjalė qė e dinė dy veta, e dinė gjithė bota. ELBASAN

Pi rakinė e jo mendjen. JUG

Po fole shumė, sikur xhevahire tė thuash, kakėrdhi bėhen. KORĒĖ

Po t'i marrėsh lopės tėrė qumėshtin, ngordh viēi. JUG

Qefi prish qefin. JUG

Tamahu tė shpie nė gjynah. JUG

Tė falurit e shumtė i vjen rėndė dhe perėndisė. KORĒĖ

Ujėt e turbullt mbysin burrin, fjalėt e shumta pėrziejnė katundin. JUG

Ujku kur ndien erėn e dhenėve, harron qė ata kanė barinė prapa. JUG

U mbush kupa do tė derdhet. KRUJĖ

Unė i ha kumbullat, atij i mpihen dhėmbėt. VLORĖ

Unė baj barrėn, ti djersin. VERI

Vera sa ma e ėmbėl tė jetė, ma fort tė zenė. SHKODĖR

Vreshtė shumė mos ven, shpi shumė mos ban, miq shumė mios xen. SHKODĖR

Nata s'ka shahit. SHKODĖR

As para pushkės, as prapa mushkės. JUG

Atje ku fle ujėt, atje ėshtė mė thellė. KORĒĖ

Barka mbytet edhe pėr njė lėkurė lepuri. SHKODĖR

Bisha tėrbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG

Bie njė gurė e shkoqet njė mur. VLORĖ

Buka qė thyet s'ngjitet mė. JUG

Ēdo gjė forcohet, nė themel. BERAT

Ē'ka humbe mos e kėrko, ē'ke nė dorė mos e lėsho. KRUJĖ

Ēohet njė i marrė e qet njė gur nė ujė, ēohen njėzet tė urtė e s'mund ta nxjerrin. SHKODĖR

Dimrit iu bėj hazėr qė nė behar, e beharit qė nė dimėr. JUG

Dita ka sy, nata ka veshė. JUG

Duhet me i fry lugės para se me tė djeg. KRUJĖ

Dha pesė e hyri nė valle, jep dhjetė e s'del dot. BERAT

E dardhė ėshtė dhe bora, po tė thanė duart. JUG

Edhe pas luftės armėt duhet me i mbajtė. KOSOVĖ

E ke zogun nė dorė, mbaje. KORĒĖ

Fusha ka sy, mali ka veshė. KRUJĖ

Gishtėrinjtė i fut nė mjaltė e i lėpin, po nuk i kafshon dot se tė dhembin. DARDHĖ

I marri ē'flet nuk din, i urti ē'din nuk flet. VERI

I zoti duhet tė ruajė arėn e vet. ELBASAN

Jo si cjapi te kasapi. KORĒĖ

Kali nuk mbahet pėr bishti, po prej freri. TROPOJĖ

Ka thėnė Nastradini, edhe nė diell merr ombrellė. SHKODĖR

Kur s'ke mace, bėjnė minjtė dasėm. ELBASAN

Kij frikė nga njė njeri qė frikėn ta ka. KRUJĖ

Kujto qenė e bėj gati shkopin. KORĒĖ

Kur shkon pėr udhė merr shkop dhe gurė. PĖRMET

Kur t'i hypėsh kalit, shifi patkonjtė. ELBASAN

Kush vret nuk flet. SKRAPAR

Me zjarrin dhe ujin nuk bėhet shaka. VLORĖ

Mos luaj me gurė po e pate shtėpinė me xhama. SULOVĖ

Mos shkel nė dėrrasė tė kalbur. KAVAJĖ

Mos shko si breshka te nallbani. KORĒĖ

Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPĖRI E MESME

Mos u zėr pėr degėsh, po pėr rrėnjėsh. JUG

Nata ėshtė me barrė, s'dihet ē'pjell. KORĒĖ

Nga njė vėrė e vogėl, rrjedh e gjithė fuēia. LABĖRI

Nji shkėndi ndez nji mal. KORĒĖ

Pėr njė dorė kashtė e vret samari mushkėn. JUG

Pėr njė pe, pėr njė gjilpėrė, vate dėm njė punė e tėrė. JUG

Ruaju tė tė ruajė perėndia. JUG

Ruhu nga thėngjilli i mbuluar. JUG

Sė ligės ruaju, e mira tė ndjek vetė nga pas. SKRAPAR

S'lidhet kali me pč. LUKOVĖ

Shkon njė herė, bėhen gjurma; dy tri herė bėhet udhė. KORĒĖ

Ujku mjergull kėrkon. JUG

Zė goje qenin, bėj hazėr shkopin. GJIROKASTĖR

Shtėpija pa fėmijė, si nata pa yje. SARANDĖ

Ma i keqi vėlla tė merr hakėn. KOSOVĖ

Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG

Ndarja ėshtė mė e mira e tė ligave. SKRAPAR

Krushka pėr dhėndrin gjen peshk majė malit. SHKODĖR

Gjumi natės i randė i bėn keq ditės. SHKODĖR

Gjumi nė dėborė ėshtė shkesi i vdekjes. JUG

Mos pyet sa vjeē je, po ē'shėndet ke. TIRANĖ

Nuk mbushet pusi me pėshtyma. GRAMSH

As kėmishės sė shtatit s'ėshtė pėr t'i besu. KAVAJĖ

Besove, bėre mirė, s'besove, ca mė mirė. JUG

Ē'ka shtėpia tė mos marrė vesh fqinjėria. SKRAPAR

Do tė ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT

Esapi i shtėpisė nuk del nė pazar. KORĒĖ

E thėna dhe e bėra janė larg. DIBĖR

I marri premton dhe budallai shpreson. JUG

Kur qesh djalli e ka punėn keq. VLORĖ

Mba murin mos bie. SHQIPĖRI E MESME

Me thėnė e me tė bėrė shkon nė mes njė lum i tėrė. JUG

Mė gėnjeve njė herė, harram e paē, mė gėnjeve tė dytėn hallall. JUG

Mos u bėj thes i ēpuar. SKRAPAR

Mos dėgjo ē'thotė ai pėr vete, por dėgjo ē'thonė bota pėr tė. SKRAPAR

Ma kanė sharė pelėn se kanė sy ta blenė. JUG

Nė mė rrefsh sė pari tė vraftė Zoti, nė mė rrefsh sė dyti, tė ndihmoftė Zoti. JUG

Kur tė thonė ngordhi ujku, atėherė ruaj gomarė. JUG

Mos i jep shkopin harbutit, se tė vret me shkopin tėnd. MYZEQE

Nuk ėshtė ar gjithė qė ndrit. VERI

Nuk i varen ujkut mėlēitė nė qafė. KORĒĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:28   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Miqėsia; Bashkimi; BujariaAri nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

As buka nuk haet vetėm. JUG

Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

Ēilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

Fshati digjet, kurva krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG
Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

Mirmėngjes, me interes. FIER

Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:29   #7
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Mirėsia; DrejtėsiaAtė qė merr me njė dorė, kthehe me tė dyja. VLORĖ

Ban mirė e harro, ban lig e kujto. VERI

Bėj nder e gjej qeder. MYZEQE

Edhe ėngjėlli, edhe djalli, janė brenda tek i gjalli. KRUJĖ

Edhe kopėsht i mbret tė jetė, njė gjemb brenda do e ket. JUG

E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVĖ

E mira dhe e keqja nuk kanė fund. JUG

E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVĖ

Ha njėzet e nėntė kafshita me gjellė, s'thua gjė, tė tridhjetėn thatė dhe bėn kiametin. BERAT

I ligu kur tė hipėn mbi shpinė, nuk din me zbritė kurrė. TROPOJĖ

I ligu tė puth e tė kafshon. JUG

I ligu ngatėrron dhe yjet nė qiell. JUG

I mirė sa mė s'ka, kur fle nuk ha. JUG

Jo i mirė sa tė tė lėpijnė, jo i keq sa tė tė pėshtyjnė. JUG

Kur pi ujė, kujto burimin. VLORĖ

Kur s'mė bėn nder, mos mė bėj qeder. BERAT

Malli i keq shifet nė bojė, dhe njeriu i keq shifet nė sy. SHKODĖR

Pėr ēdo punė qė bėnė, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR

Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVĖ

Pyll pa derra s'ka. ELBASAN

Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė … JUG

Qeni kur kėrkon tė hajė tė zonė, vritet. JUG

Qepa, qoftė e re, qoftė e vjetėr, po era qepė vjen. JUG

Qeni edhe me sapun tė lahet, era qen do tė vijė. VLORĖ

Rrit kėlyshėt tė tė hanė kokėn. DEVOLL

Rrufeja nuk bie nė hale. TIRANĖ

Sėpatės bish mos iu ban. DIBĖR

Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODĖR

Tė mirėn nė e hedh prapa, e gjen pėrpara. SULOVĖ

Ai qė e ka trupin e drejtė, nuk ka frikė se i del hija e shtrembėr. JUG

Ai qė e ka mizėn nė kapuē, e ka vjedh bletėn. KOSOVĖ

Bėni si them unė, e mos bėni si bėj unė. KORĒĖ

Bie molla qė ka krimbin. JUG

Buēja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentė prapa. ELBASAN

Ēika pa nder, si lulja pa erė. KOSOVĖ

E drejta pa forcė, s'tė pi ujė. JUG

E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG

Fajat janė qė pjellin ligjin. JUG

Faji ėshtė jetim, s'i ka dalė zot njeri. ELBASAN

Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG

Fjala e drejtė ėshtė e shkurtėr, fjala e shtrembėr ėshtė e gjatė. TETOVĖ

Gabimi falet njėherė, e jo pėrherė. KOSOVĖ

Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt. JUG

Hatėri tė lė pa brekė. BERAT

Hesapi i qėruar, tė nxjerr tė nderuar. JUG

Ka tė menēur pėr tė marrė. MALLAKASTĖR

Koka e falur s'pritet. JUG

Kur falet e liga, dėnohet e mira. JUG

Kur ke tė drejtė, lėviz dhe malet. JUG

Kur qeth, bėn qime, kur ha, bėn thėrrime. DEVOLL

Kur tė gjen njė vdekje, tė ngushėllojnė; po kur tė gjen turpi, ē'tė thonė? KORĒĖ

Kusari para se tė vjedh, bėn hazėr vendin. KURVELESH

Kush ha bukė, bėn thėrrime. JUG

Kush ka ngrėnė mjaltin, ka mizėn pas veshit. ELBASAN

Kyēi vihet pėr tė ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG

Malin lėvroje pėr lisin, fushėn pėr misrin. GJIROKASTĖR

Mė parė vra ujkonjėn: pastaj mbyt kėlyshėt. JUG

Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG

Nderi vjen e ikėn, por turpi vjen e nuk ikėn. VLORĖ

Nė tė humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORĒĖ

Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH

Nuk ėshtė e drejtė me u ba dikujt nanė e dikujt njerkė. TETOVĖ

S'hahet nė vend tė djathit. KORĒĖ

S'hahen bashkė turp e bukė. JUG

Zoti vonon, po nuk harron. PĖRMET

Vritet faji e jo njeriu. VLORĖ

Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan tė pa pjekura". BERAT

Atij i thonė: "Ja ujku", ay thotė: "Ku ėshtė gjurma". JUG

Ay qė tė do, tė qorton, ay qė nuk tė do, tė lėvdon. BERAT

Ē'bluan mendja, zbulon pija. BERAT

Ē'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG

Difton fėmija, ē'ka shtėpia. VERI

Dinaku hyn nė pus e del pa lagur. TIRANĖ

Dinaku tė ēon nė dyzet ēezma e s'tė jep ujė. PĖRMET
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:30   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Puna; Qėndrimi; VleraAi qė pėrton sot, pendohet mot. VLORĖ

Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. TROPOJĖ

Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. ELBASAN

Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. MALLAKASTĖR

Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. VERI

Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD

Dita pa punė nata pa gjumė. JUG

Dora me baltė buka me mjaltė. KOSOVĖ

Dora e larė, zorrė e tharė. JUG

Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. JUG

Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. SKRAPAR

Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD

Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORĖ

I mjeri ai qė s'mendn pėr pleqėri. SHKODĖR

Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. KURVEÖESH

Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma ne katua, trasta del pėr miell hua. SKRAPAR

Kush ka turp, vdes pėr bukė. JUG

Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. GJIROKASTĖR

Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODĖR

Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. JUG

Malet tunden, po nuk bien. JUG

Me fal gjakun ėshtė burrni. KOSOVĖ

Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG

Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. VLORĖ

Mushka do dru, e demi kular. SARANDĖ

Mos u fshi si miu prapa poēes. SKRAPAR

Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. JUG

Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. JUG

Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. JUG

Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. JUG

Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. DEVOLL

Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PĖRMET

Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. JUG

Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. PĖRMET

Ku ka zemėr ka dhe krahė. JUG

Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. GJIROKASTĖR

Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. JUG

Kur s'ke punė luaj derėn. PĖRMET

Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. KORĒĖ

Kush fle ngorhtė ka edhe ftohtė. ARBĖRESHĖT

Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. PĖRMET

Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. BERAT

Kush pėrton vdes urije. BERAT

Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. KORĒĖ

Kush s'punon, dheut i rėndon. JUG

Kush zė brumė do tė gatuajė. JUG

Me mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". SHKODĖR

Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. JUG

Me lopatė ari dhe shat argjendi tunden e lėkunden edhe malet nga vendi. SARANDĖ

Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. TIRANĖ

Mos rri si nusja nė dasėm. JUG

Moti ndihmon atėqė punon. BERAT

Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. VLORĖ

Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. BERAT

Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. ELBASAN

Paraja nuk i zgjedh njerėzit. VLORĖ

Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. VLORĖ

Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. JUG

Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. TIRANĖ

Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDĖ

Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. SARANDĖ

Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. TROPOJĖ

S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG

S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT

Nuk zihet pleshti me dorashka. KORĒĖ

Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. JUG

Trupi shėndoshet me tė punuar, mendja ndėrtohet me tė mėsuar. JUG

Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. KRUJĖ

Vure vezėn more pulėn. KRUJĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:31   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Thjeshtėsi; Urtėsi; ĖmbėlsiAi qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ

Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI

Dhe durimi ka kufi. JUG

Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL

Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ

E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ

Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR

Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ

Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG

Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI

Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ

I buti thyen tė fortin. SHKODĖR

Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ

Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ

Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ

Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG

Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ

Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT

Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ

Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG

Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ

Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET

Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG

Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG

Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET

Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG

Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE

Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG

Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG

Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR

Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ

Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ

Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN

As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN

Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR

Avash Beg se ka hendek. BERAT

Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG

Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG

Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR

Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET

Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG

Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG

Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT

Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ

Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ

Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG

Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR

Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD

Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ

Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG

Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN

Hiqu det se do shkojė lumi. JUG

I gjen mushka drutė. JUG

I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR

Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR

Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG

Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ

Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT

Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG

Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ

Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG

Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG

Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG

Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR

Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ

Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG

Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET

Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK

Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG

Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ

Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ

Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG

Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG

Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ

Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ

Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ

Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG

S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ

S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ

S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG

Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ

S'tunden malet me pėrralla. JUG

Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ

Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI

Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ

U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ

U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ

U hap dheu, doli njė plesht. JUG

U mbars mali, polli njė mi. JUG

Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ

U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR

Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG

Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ

Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR

Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG

Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG

S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET

Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR

Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:32   #10
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Tradita; Dituria; PėrvojaA don, e s'din, a din e s'don. DIBĖR

Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall. TROPOJĖ

Arin ku e njohin, atje e ēmojnė. KORĒĖ

Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer. TROPOJĖ

Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim. VERI

Ē'i do qeni opingat. ELBASAN

Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot. LUNXHĖRI

Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari. JUG

Dhelpra plakė i di shtigjet. GJIROKASTĖR

E di qeni ku fle lepuri. ARBĖRESHĖT

Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr. BERAT

Guri i gdhendur hyn kudo. JUG

Harabeli plak nuk rrehet me bukė. KRUJĖ

Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam. JUG

I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit. KOSOVĖ

I pėsuari, i mėsuari. SHKODĖR

Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot. DARDHĖ- KORĒĖ

Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju. ELBASAN

Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė. ARBĖRESHĖT

Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri. JUG

Libri ashtė arma e tė menēurit. JUG

Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi. FERIZAJ

Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj. JUG

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend. SHKODĖR

Noti mėsohet nė det, jo nė stere. KORĒĖ

Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė. VLORĖ

Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit. VLORĖ

Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet. JUG

Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė. SKRAPAR

S'ka skaje dituria e urtia e njeriut. TIRANĖ

Shit kalin e mėso djalin. KOLONJĖ

Breshka ferrėn do. JUG

Burrin e prishin huqet. KAVAJĖ

Druri i thatė nuk drejtohet. KOSOVE

Druri ndreqet mbė tė njomė. JUG

Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė. LUKOVĖ

Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet. SKRAPAR

E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan. KRUJĖ

E para - bar, e dyta qejf, e treta helm. SHKODĖR

E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI

Fshat e zanat, derė e tabiat. KAVAJĖ

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė. SKRAPAR

Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit. SKRAPAR

Kali plak nuk mėson revan tė ri. KORCĖ

Katundi digjet, zakoni s`prishet. SHKODĖR

Ku janė dy vetė, mos i ban i tretė. ELBASAN

Ku di derri, ē`ėshtė nderi. SARANDĖ

Ku janė dy i treti ėshtė i tepėrt. TIRANĖ

Kush i vogėl e i qėrtuar, i madh e i lavdėruar. ARBĖRESHĖT

Lumi shtratin e ndėron, po burrimin s`e ndalon. VLORĖ

Ndryshku vjetėr dhe zakoni i vjetėr, nuk hiqen kollaj. JUG

Njerėzit e njė barku i bashkon gjaku, pijanecėt bardhaku. TROPOJĖ

Rakia marton edhe dhespotin. DEVOLL

Rakia ėshtė mė e mirė se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapė, kurse allahu , ta merr e s`ta jep mė. SKRAPAR

Rakia s`din ē`ka ėshtė kadia. TRIJISHT

Rakia nuk zihet mik kurrė, tė tradhėton ku s`ta pret mendja. TIRANĖ

Rakia thotė "Tė parėn hidhe ti, tė tjerat i hedh vetė". VLORĖ

Ruaje fjalėn kur t'i vijė radha. SARANDĖ

Rrahe sa tė jetė kėlysh, se kur tė bėhet qen ai tė ha. LUMĖ

Sa tė presin, mė mirė priti. JUG

Shtėpia me dy tė kėqija, duhani dhe rakia. PRIZREN

Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi. ELBASAN

Zakoni i ka rrėnjėt e thella. JUG

Vajza ashtė gardh i shkulė. KRUJĖ

Vajza e kthyer si qerrja e thyer. PĖRMET

Vajza pėr botė, e djali pėr shtėpi. VLORĖ

Xheneti i gruas ėshtė nėn kėmbė tė burrit. LABĖRI

Kunata, si nata, kunetėrit si lugetėrit. JUG

Kur bėhet gruaja e menēme, plaket burri. GUCI

Kur fjalosen dy gra, shajnė shoqen e tyre. VLORĖ

Kur plaket, s'i duhet as vedit, as tė tjerėve. TIRANĖ

Kur rriten fėmija, prishet shtėpija. JUG

Kur tė vjen pleqėria, nuk tė do as bir, as bija; edhe qeni kur tė sheh, ulet nė bisht e tė leh. SKRAPAR

Kush ka burrė punėtuar, mban stolira tė paēmuar. JUG

Kush ta ka nxjerrė synė? - Imi, - prandaj ta ka nxjerrė kaq thellė. SKRAPAR

Kalit qė djerset, e gruas qė kjan, mos i xen besė. SHKODĖR

Kur s'punon fati, kot pėrpiqet drapni. KRUJĖ

Ajo qė s'arrihet, duket ma e ambėl. KOSOVĖ

Bukuria asht si lulja, nė tė ri lulėzon e nė pleqėri tė dėshpėron. KOSOVĖ

Bukuria e njeriut ėshtė sjellja nė shoqėri. VLORĖ

Bukuria tė habit, bukuria tė korit. VERI

Bukuria e gruas duket nė mėngjes. VLORĖ

Bukuria pa dituri, dru e thatė pa stoli. SARANDĖ

Duaje bukurinė, po mos e zbukuro kot. VLORĖ

Dheu i zi bėn bukėn e bardhė. PĖRMET

Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. JUG

Gjanė e mirė e duan gjithkush. KAVAJĖ

Ku din qeni t'u marrė erė luleve. JUG

Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmbėlėn, mendja tė mirėn. KORĒĖ

Ē'ja ban botės, ia ban kokės. ELBASAN

Ēfarė mbillet, korret. VERI

Ēfarė ti bėsh nėnės, ta bėn djali. KRUJĖ

Gjellėn si do ta gatuash, ashtu do ta hash. DARDHĖ

Kush mbjell erė, korr stuhi. VERI

Kush pėrtyp piper, nuk pėshtyn sheqer. VLORĖ

Njė farė qė mbillet, do tė mbijė. DEVOLL

Pushka e ēon gjakun te shpia. VERI

I ngopuri nuk beson tė urtin. PĖRMET

I varfėri di shumė, po nuk e pyet njeri. VLORĖ

I varfėri vjel rrushin, i pasuri e ha. JUG

I varfėri heq sikur ka zėnė perėndinė me gurė. KORĒĖ

I vogli shėrbėtor i tė madhit. LABĖRI

Jetė - kuletė, fukarallėk - maskarallėk. ĒAMĖRI

Ka ashtė fuqia, andej asht dhe drejtėsia. KOSOVĖ
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:35   #11
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Sa here i kemi degjuar keto fjale nga gjysherit tane...? " U prefshin ne paqe "

U personalisht ndjej nostalgji.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
🖤 (1)
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 19:13   #12
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,320 Times in 1,532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjale te urta 100% Shqip.

Arin ku e njohin, atje e ēmojnė. KORĒĖ
Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmblėn, mendja tė mirėn. KORĒĖ

etj etj ...
__________________
M2.
🖤 (1)
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 18:56   #13
Altruista
Super Anėtar
 
Avatari i Altruista
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 130
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
Altruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Ku u duhesh te njohin dhe ne erresire.
Altruista nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 19:31   #14
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Duaj nene dhe baba,
se atdheu kohe ka.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 19:40   #15
Altruista
Super Anėtar
 
Avatari i Altruista
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 130
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
Altruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Gjuha kocka ska po kocka bluan.
__________________
Te mesosh dicka te re, bej rrugen qe bere dje...
🖤 (1)
Altruista nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 20:12   #16
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Prit gomar te mbije bar.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 02:29   #17
Hajla
Anėtar i ri
 
Avatari i Hajla
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 24
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Hajla ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Mos njih tjeret pa njohur veten!

Sa ke armiq je i/e gjalle...

Miku/ja i/e mire ne dite te veshtir

Ku Tregoin drethe shum merr shporten e vogel.

Mos u lavdo kur s'ia vlen.

Nese dikuj i ben keq,dikush do ta bej Ty!

Mos ha me 2 lug se t'mbet ne fyt.

Fjalen e fundit,mos e thuaj te paren.

Tre here matu e nihere,fole.

Hajla.
Hajla nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 11:28   #18
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

po dali pak jasht temes ...

nje grujes i kishte humb burri edhe e lajmron ne polici
polici ja thot nje fjal popullore per ta qetsue grujen , i thot :
- qka humbt mos u gjetė..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:30   #19
jepist1
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Mesoni Shqip pastaj hyne ne teme.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:39   #20
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jepist1 Shiko postimin
Mesoni Shqip pastaj hyne ne teme.
edhe Ti m'so pak Kosovarqe , shfrytzoje rastin k'tu ne forum
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur