Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Kush eshte pjesa qe mendon, arsyeton, planifikon tek njeriu?
Shpirti 12 26.67%
Truri 33 73.33%
Votues: 45. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2011, 19:31   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Smile Kush mendon, Shpirti apo truri?

Kjo teme eshte nje teme per diskutim .
Mund te marrin pjese te gjithe dhe te japin mendimin e tyre si dhe pse mendojne keshtu.

Atehere Njeriu eshte nje qenie inteligjente dhe ai mendon, arsyeton, analizon, heton, kerkon, ben plane, organizon etj.

Tani pyetja per te gjithe eshte kjo.
Kush eshte pjesa qe i ben keto veprime Truri apo Shpirti?
Ose me mire kush eshte pjesa e njeriut qe mendon dhe arsyeton dhe analizon dhe organizon , Truri apo Shpirti?

Jepni mendimet tuaja dhe jepni nje vote per opsionin qe ti ke menduar.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 19:56   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Alkoma!

Ke dhene vec nje alternative IoI Pasi njeriu nuk ka shpirt. Shpirti nuk egziston.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 20:35   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Alkoma!

Ke dhene vec nje alternative IoI Pasi njeriu nuk ka shpirt. Shpirti nuk egziston.
Pra mendimi juaj eshte qe truri eshte ajo pjese e njeriut qe mendon.
Keshtu?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 20:59   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Pra mendimi juaj eshte qe truri eshte ajo pjese e njeriut qe mendon.
Keshtu?
Jo vetem qe truri eshte pjera e njeriut qe mendon... por po te them se je gabim ne menyren qe shtron pyetjen pasi njeriu ska mjet tjeter mendimi. Shpitri eshte inegistent. Njerezit skane shpirt. shpirti nuk egziston dhe nuk eshte pjese njerezore. Shpirti eshte asgje. eshte fjale boshe, qe rrjedh si pasoje e pamundesise per te krijuar nje reaksion, midis trurit( mendimit) dhe ndjenjes( Edhe ndjenja ne vetvete nuk egziston, Ndjenjat jane mendime te shoqeruara me emocione. bashkeveprimi i mendimit me emocionin perben ndjenjen), Pasi mendimet ndahen ne disa grupe. mendimi eshte i pakontrollueshem ne reaksion me emocionin. mendimi i perpunuar perben llogjiken. llogjika nuk mund te bashkeveproje me ndjenjen. Mendimet e pavetedijshme( spontane) krijojne nje reaksion inegzistent qe emerohet "Shpirt" e cila pranohet nga llogjika e pavetedijshme. llogjika e pavetedijshme eshte papergjegjesia. si pasoje e keti mendimi ne reaksio me llogjiken e vetedijshme lind dhe mendimi i mesem, papergjegjshmeria.

Besoj isha i qarte.

P.s Nese ju lind deshira per te replikuar, ju lutem bejeni, mbi baze argumentash te shendosha.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 21:34   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Jo vetem qe truri eshte pjera e njeriut qe mendon... por po te them se je gabim ne menyren qe shtron pyetjen pasi njeriu ska mjet tjeter mendimi.
Si fillim kjo eshte teme diskutimi dhe pyetja i dretjohet jo vetem Ateisteve por edhe besimtareve. Prandaj jane vendosur dy opsione.
Secili sjell mendimin e tij dhe pastaj e ilustron me argumenta, gje te cilen ti e ke bere shume mire.
Sa per vertetesine e mendimit tend kjo eshte per diskutim pastaj, ne fund te fundit tema eshte edhe teme diskutimi.


Citim:
Shpitri eshte inegistent. Njerezit skane shpirt. shpirti nuk egziston dhe nuk eshte pjese njerezore. Shpirti eshte asgje. eshte fjale boshe, qe rrjedh si pasoje e pamundesise per te krijuar nje reaksion, midis trurit( mendimit) dhe ndjenjes( Edhe ndjenja ne vetvete nuk egziston, Ndjenjat jane mendime te shoqeruara me emocione. bashkeveprimi i mendimit me emocionin perben ndjenjen),
Kjo eshte per tu diskutuar . Nuk eshte dicka qe e vendosen njerezit e ndritur dhe se duhet patjeter qe tu besojme atyre.
Kete nuk mund ta vendosi askush kjo teme eshte teme diskutimi.

Pra une mendoj se eshte e vertete qe Shpirti egziston.

Gjithashtu per ndjenjat po jam dakort me ty se ato jane mendime por pyetja ketu eshte a jane keto mendime te perpzjera me emocionet te menduara nga truri apo nga Shpirti? Une them Shpirti.
Citim:
Pasi mendimet ndahen ne disa grupe. mendimi eshte i pakontrollueshem ne reaksion me emocionin. mendimi i perpunuar perben llogjiken. llogjika nuk mund te bashkeveproje me ndjenjen. Mendimet e pavetedijshme( spontane) krijojne nje reaksion inegzistent qe emerohet "Shpirt" e cila pranohet nga llogjika e pavetedijshme. llogjika e pavetedijshme eshte papergjegjesia. si pasoje e keti mendimi ne reaksio me llogjiken e vetedijshme lind dhe mendimi i mesem, papergjegjshmeria.
Sigurisht qe ka mendime negative dhe mendime pozitive.
Nje pyetje : Nga vijne mendimet negative dhe nga vijne mendimet pozitive?Citim:
P.s Nese ju lind deshira per te replikuar, ju lutem bejeni, mbi baze argumentash te shendosha.
Sigurisht qe do te perpiqem.

Atehere pyetja e rradhes:
Pse truri nuk mendon kur njeriu eshte pa ndjenja apo ne gjendje kome?

respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 21:44   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Pra une mendoj se eshte e vertete qe Shpirti egziston.
Je ne gjendje te ma vertetosh qe egziston? ( Kujdes! )

Citim:
Nje pyetje : Nga vijne mendimet negative dhe nga vijne mendimet pozitive?
Sigurisht qe vine nga truri. Por sjam duke te shpjegar si ato vine. ( jo se sjam i afte ta bej por ... Sjam duke te shkruar nje enciklopedi ketu.)


Citim:
Atehere pyetja e rradhes:
Pse truri nuk mendon kur njeriu eshte pa ndjenja apo ne gjendje kome?
Njeriu ne Kome mendon edhe qe cke me te. Truri punon me ngarkese te plote, Madje mund te te them qe ka raste qe personat ne Koma edhe degjojne. Eshte ai tru qe punon qe i nxjerr nga gjendja qe ndodhen. Nese sdo te punonte, do ishin te pashprese e do qendronin ne koma derisa tua shkepusnin aparatet jetike.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 21:58   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Je ne gjendje te ma vertetosh qe egziston? ( Kujdes! )
Po ja le te themi ndonje rast te vecante.

Kur nje njeri eshte ne gjendje te mire emocionale ai nqs do te pesonte nje aksident do te kishte dhimbje te medha dhe nga dhimbjet mund te bertase.

Por kur dikush eshte i vdekur ai sa do qe ta godasesh nuk bertet.

Sepse shpirti qe perjeton dhimbjen nuk eshte ne te. Eshte shkeputur nga trupi.


Citim:
Sigurisht qe vine nga truri. Por sjam duke te shpjegar sia ato vine. ( jo se sjam i afte ta bej por ... Sjam duke te shkruar nje enciklopedi ketu.)
E dija qe do ma thoshe kete por kjo pyetje eshte e rendesishme.
Si ndodh qe ato vijne nga truri? Sepse ne kete pyetje egziston edhe realiteti.

Nuk ka pse te me shkruash Enciklopedi jep nje opsion te thjeshte te kuptueshem per te gjithe. Me fjale te thjeshta.

Citim:
Njeriu ne Kome mendon edhe qe cke me te. Truri punon me ngarkese te plote, Madje mund te te them qe ka raste qe personat ne Koma edhe degjojne. Eshte ai tru qe punon qe i nxjerr nga gjendja qe ndodhen. Nese sdo te punonte, do ishin te pashprese e do qendronin ne koma derisa tua shkepusnin aparatet jetike.
Si e verteton qe truri punon kur dikush eshte ne koma?

ndoshta njeriu ne koma vjen nje moment qe degjon por kjo ndodh ne disa raste. Por ne fakt doja te thoja per disa raste te tjera kur nje njeri eshte ne koma dhe as nuk degjon asgje.

GJithsesi nuk ka problem se une nuk jam akspert per kete punen e komas, por pyetja ka brenda edhe njerezit qe kane pasur gjendje te fikti ose te rene pa ndjenja.
Nqs dikush eshte pa ndjenja ai nuk ndjen asgje dhe nuk mund te mendoje asgje prej trurit te tij. Truri i tij nuk funskionon. Eshte pa ndjenja.

Sigurisht qe ketu dalin pyetje te tjera:
C'do te thote te jesh pa ndjenja?
C'fare ndodh me trupin kur dikush eshte pa ndjenja?
C'fare ndodh me trurin?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:10   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Po ja le te themi ndonje rast te vecante.

Kur nje njeri eshte ne gjendje te mire emocionale ai nqs do te pesonte nje aksident do te kishte dhimbje te medha dhe nga dhimbjet mund te bertase.

Por kur dikush eshte i vdekur ai sa do qe ta godasesh nuk bertet.

Sepse shpirti qe perjeton dhimbjen nuk eshte ne te. Eshte shkeputur nga trupi.
Ca moshe ke ti?

Ky eshte arsyetimi me i dobet qe kam degjuar ndonjere IoI

Njeriu ndjen dhimbje si pasoje e ngacmimeve nervore. trypi une eshte i veshur nga nje nga nje mburoje e cila quhet lekure, poshte mburojes ndodhen indet nervore. kur ato ngacmohen perciellin informacionin ne tru dhe perpunimi i keti informacioni na ben te kuptojme cndjejme, ne rastin konkret ndjejme dhimbje. kur njeriu vdes ( Truri vdes) the paftesia e percjelljes dhe perpunimit te incormacionin eshte pasoja qe sndjejme gje.

E kuptove?

Citim:
E dija qe do ma thoshe kete por kjo pyetje eshte e rendesishme.
Si ndodh qe ato vijne nga truri? Sepse ne kete pyetje egziston edhe realiteti.

Nuk ka pse te me shkruash Enciklopedi jep nje opsion te thjeshte te kuptueshem per te gjithe. Me fjale te thjeshta.
Funksion i trurit seshte aq i vogel sa te permblidhet ne 2 rreshta lol. nese ke mungese informacioni Lexo. Ka shume menyra per ta bere.


Citim:
Citim:
ndoshta njeriu ne koma vjen nje moment qe degjon por kjo ndodh ne disa raste. Por ne fakt doja te thoja per disa raste te tjera kur nje njeri eshte ne koma dhe as nuk degjon asgje.

GJithsesi nuk ka problem se une nuk jam akspert per kete punen e komas, por pyetja ka brenda edhe njerezit qe kane pasur gjendje te fikti ose te rene pa ndjenja.
Nqs dikush eshte pa ndjenja ai nuk ndjen asgje dhe nuk mund te mendoje asgje prej trurit te tij. Truri i tij nuk funskionon. Eshte pa ndjenja.
Sigurisht qe ketu dalin pyetje te tjera:
C'do te thote te jesh pa ndjenja?
C'fare ndodh me trupin kur dikush eshte pa ndjenja?
C'fare ndodh me trurin?
[/QUOTE]

Te jesh pa ndjenja do te thote qe: Truri yt nuk eshte ne gjendje te perpunoje informacionin e percielle nga indet nervore.* jo se nuk punon.)
( me kete fjali iu pergjigja te gjithe pyetjeve.)

P.s Te lutem! Ma verteto qe shpirti egziston. sme ke thene asgje deri tani.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:22   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

1. Nuk eshte arsyetim i dobet jo.
Por me thuaj pse nje njeri i vdekur nuk ndjen dhimbje.

Por kur njeriu eshte i vdekur ai vazhdon te kete nerva por nuk i ndjen ato ngacmime nervore.

Indet nervore nuk zhduken kur dikush vdes.

Pra ti mendon se jeta e njeriut eshte ne tru? Po vdiq truri ka ikur jeta?

Me keto qe po thua po me le te kuptoj se ti mendon se njeriu eshte makineri, keshtu?


2. Mire s'ka gje kesaj pyetjeje mund ti pergjigjesh ndonje here tjeter. Do te pres.
Si ndodh qe vijne mendimet negative nga truri?
3.
Citim:
Te jesh pa ndjenja do te thote qe: Truri yt nuk eshte ne gjendje te perpunoje informacionin e percielle nga indet nervore
.

Nqs truri nuk eshte ne gjendje te perpunoje te dhenat me sa di une kjo quhet semundje .
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:24   #10
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Ka persona qe kane pesuar vdekje klinike dhe pasi kane ardhur ne jete kane thene se ata kane perjetuar akoma edhe pas vdekjes.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:31   #11
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Nqs truri do te mendonte dhe jo shpirti atehere si eshte e mundur qe ndergjejga luan nje rol teper te rendesishem ne menyren e te jetuarit dhe te arsyetuarit?

Truri mund te mendoje dhe te planifikoje te keqen psh dhe ndegjgja thote jo.

Kush do te kishte te drejte ne kete rast truri apo ndergjegja?
Kush arsyeton truri apo ndergjegja?
C'fare eshte ndergjegja?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:34   #12
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
1. Nuk eshte arsyetim i dobet jo.
Por me thuaj pse nje njeri i vdekur nuk ndjen dhimbje.

Por kur njeriu eshte i vdekur ai vazhdon te kete nerva por nuk i ndjen ato ngacmime nervore.

Indet nervore nuk zhduken kur dikush vdes.
Pfffff ... Ta shpjegova me siper fare qarte por ti sdashke ta kuptosh. Kur njeriu vdes... Do te thote qe Truti ndalon. Eshet truri ai qe ve ne pune cdo gje te trupit tone. Truri eshte ai qe komandon, zemren mushkerine, nervat, etj etj, Gjithcka.
______________________________
Arsyeto. dhe argumento. ver ne pune llogjiken.

Citim:
Pra ti mendon se jeta e njeriut eshte ne tru? Po vdiq truri ka ikur jeta?
Po, dhe kete se mendoj une. kjo eshte e verteta. qe ti sdo ta pranosh.

Citim:
Me keto qe po thua po me le te kuptoj se ti mendon se njeriu eshte makineri, keshtu?
Nese deshiron ta quash makineri ok. Njeriu eshte nje makineri mendim prodhuese dhe jete organizuese si edhe kontrolluese.Citim:
2. Mire s'ka gje kesaj pyetjeje mund ti pergjigjesh ndonje here tjeter. Do te pres.
Si ndodh qe vijne mendimet negative nga truri?
Lexo postimin #4
sepse eshte truri ai makineria mendim prodhuese. qofshin ato te tipit negativ apo pozitiv.

Citim:
3..

Nqs truri nuk eshte ne gjendje te perpunoje te dhenat me sa di une kjo quhet semundje .
[/QUOTE]

Demtim. Nese ke deshire ta percaktosh si semundje mund ta besh pasi egziston n je semundje qe con ne koma. Frika nga realiteti edhe kjo eshte koma me e tmerrshme pasi je i vdekur per se gjalli.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:35   #13
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

C'fare jane lendimet?
jane emocione?
jane mendime?
jane plage?

Kush i sheron lendimet?
Si sherohen lendimet?

Lendohet truri apo shpirti?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:36   #14
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

truri mendon per atė , qka shpirti deshiron ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:38   #15
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Truri nuk funksionon pa gjak. Gjaku del nga zemra.
Truri nuk eshte ne gjendje shpesh te kontrolloje ndjenjat edhe pse mund te behet. Por ndonjehere nuk e ben dot.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:39   #16
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
truri mendon per atė , qka shpirti deshiron ...
Shume e bukur kjo.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:44   #17
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Kryeplak me sa di une jeta varet nga zemra jo nga truri.

Po pushoi zemra truri nuk mer me gjak dhe nuk do te funksiononte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:44   #18
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
C'fare jane lendimet?
jane emocione?
jane mendime?
jane palge?

Kush i sheron lendimet?
Si sherohen lendimet?

Lendohet truri apo shpirti?
Ka dy lloj Lendimesh. Trupore dhe emocionale.

Truporet i sherojne qelizat sheruese qe ndodhen ne trupin e njeriut.

Emocionalet , bejne pjese ne grupin e ndjenjave. Ndjenjat jane procese te nderlikuara psikike qe lidhen me nevojat e lindura ne procesin e zhvillimit historik e shoqeror, lidhen me marredheniet me njerezite e tjere, me nevojat kulturore dhe shpirtėrore te njerėzve. Pra termi ndjenjė pėrdoret ne rastet kur subjekti pasqyron marredhenie te ndersjellta dhe te rėndėsishme ne mes personalitetit te tij dhe shoqerise .Emocionet jane forma konkrete te rrjedhjes se ndjenjave. janė procese ne baze te te cilave formohen ndjenjat si veti te personalitetit. Emocionet jane me dinamike, mund te dobesohen shpejt dhe mund te zhduken sipas situates qe paraqitet.
Pra.. Lendimet emocionale i sherojne mendimet.

Ja edhe kete ua sqarova.

Pyetja e rradhes?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:46   #19
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Ku nje njeri lendohet nga nje fjale e keqe therese ai ndjen dhimbje.

Kjo eshte nje dhimbje e shpirtit apo e trurit?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:49   #20
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Kryeplak me sa di une jeta varet nga zemra jo nga truri.

Po pushoi zemra truri nuk mer me gjak dhe nuk do te funksiononte.
Kush mendon ti e komandon zemren te punoje IoI

Zemra punon si pasoje etrasmetimeve nervore te percjella nepermjet trurit. Puna e saj komandohet nga truri, aftesia e saj per te punuar vjen si pasoje e ushqimit natyror.( edhe qe te ushqehesh truti te thote ta besh )
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur