Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Kush eshte pjesa qe mendon, arsyeton, planifikon tek njeriu?
Shpirti 12 26.67%
Truri 33 73.33%
Votues: 45. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-03-2011, 12:19   #61
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Une them qe Perendia nuk mendon ne asnje moment me mire se une. Une mendoj dhe per ata qyqare qe po vdesin ne Libi, kurse Perendia sic duket bathet ka zgjedhur te mendoje keq per ta, ndonese jam i bindur qe shume prej tyre i luten dhe e nderojne Perendine me shume se nje here ne dite!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2011, 22:47   #62
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Cfar dini ju per shpirtin pik se pari ?
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2011, 22:51   #63
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Cfar dini ju per shpirtin pik se pari ?
Lexoi postimet me rradhe qe nga fillimi....

E kam shpjeguar gjithcka me detaje!

Ju pershendes!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2011, 23:59   #64
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Dy gjera per te sqaruar. Njera, a kane bimet shpirt?

E dyta, kur pikerisht "shfaqet" shpirti ne momentin e ngjizjes? Sepse procesi kalon neper disa faza te rendesishme. Fillimisht kemi nje veze dhe nje spermatozoid, me pas kemi nje zigote (veze e fekonduar) e cila fillon te ndahet duke dhene 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, etj qeliza. Kjo ndarje e qelizave vazhdon keshtu deri ne fund te javes se pare, periudhe gjate te ciles kemi te bejme me nje mase amorfe homogjene qelizash embrionale qe nuk kane asnje dallim nga njera tjetra. Pas kesaj periudhe fillon ndarja e roleve te qelizave: disa do te vazhdojne te behen neurone, disa te tjera veshka, disa te tjera plenc, disa te tjera kocka, etj.
Ne cfare momenti "fryhet" shpirti ne embrion?
po ku ishe ma heret .. se na shpetove ...
d.m.th. se ty si persnon nuk po tu nevoitka shpyrti ... i paske fazat e tua me periudhat e zhvillimit qelizorė ..

p.s. pse nuk po e zbulon edhe nje ringjallje qelizore , atėher do te ishim te pa vdekshum... edhe shpirtit do ti thomi : shko ne dreq te mallkuar...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:00   #65
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Lexoi postimet me rradhe qe nga fillimi....

E kam shpjeguar gjithcka me detaje!

Ju pershendes!
Ju nuk besoni ne shpirt me sa kuptova.

Po ua bej nje pyetje ndoshta palidhje, por jemi ketu per te biseduar, prandaj, te bisedojm

Nese na ndahet fryma duke qen shendosh e mir. Pra vdesim, pse nuk arrijn te na kthejn perseri ne jet, nese arrijn te na kthejn ne jet ?… qoft edhe me frym artificiale ku nje aparat mekanik do ti ndihmonte trupit te gjalleron, sidomos zemres, pak a shume sikur nje automjeti qe s'ka frym e qe e dhezim pas nje korigjimi ? A isha i kjart, apo … me duhet te risqarohem nga kjo qe desha te ua them ?

Ju pershendes gjithashtu.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:04   #66
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Iliriano , mos bo asi pytje .. peshqit marin frym ne ujė ... Ti a po don me ndal procesin e pavdekshmerisė a ??
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:06   #67
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Iliriano , mos bo asi pytje .. peshqit marin frym ne ujė ... Ti a po don me ndal procesin e pavdekshmerisė a ??
po,... vec a e din ti qe peshqit s'jan te vetedijshem qe jan ne uje ??? Se motiii ishin dalur hahahaha keshtu qe mos krijo panik te panevojshme, se do te ngordhin te gjithe ne buz te detit
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:15   #68
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

@busa
Une shpirtin tim ka kohe, shume kohe, qe e kam nisur drejt ferrit. Jam prove e gjalle qe nevojitet shume me pak se mosvdekja e qelizave per tia falur shpirtin shejtanit.

@iliriano
Une personalisht nuk jam i qarte nga shpjegimi. Plus qe dua te saktesoj, kto qe the jane cfare beson ti per shpirtin, apo cfare di ti per shpirtin? Mua me intereson vetem cfare di, sepse dua ta verifikoj. Dija e ka kete te mire, verifikohet.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:19   #69
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Pershendetje Gurax,

Per ti ra me shkurt, po ju pyes : Pse nuk komunikojn veturat ?
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:24   #70
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,387
Thanks: 2,526
Thanked 2,107 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Pershendetje Gurax,

Per ti ra me shkurt, po ju pyes : Pse nuk komunikojn veturat ?
veturat komunikojnė , jan mjetet ma te randesishme te komunikacionit rugorė.. drejtohen nga njerzit te cilet posedojn lejen e qarkullimit apo patent shoferin.. nese dikush e drejton veturen pa ate leje munden te ndodhin fatkeqsit e komunikimit ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:28   #71
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Pershendetje Gurax,

Per ti ra me shkurt, po ju pyes : Pse nuk komunikojn veturat ?
ndoshta eshte me mire ti biesh gjate. Kjo qe the sme thote asgje per njohurite e tua mbi shpirtin, por me ben te mundur spekullimin e besimit tend mbi shpirtin, i cili e perseris se nuk me intereson absolutisht fare.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 00:31   #72
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Shpirti mendon,kur truri eshte pushim.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 06:21   #73
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
ndoshta eshte me mire ti biesh gjate. Kjo qe the sme thote asgje per njohurite e tua mbi shpirtin, por me ben te mundur spekullimin e besimit tend mbi shpirtin, i cili e perseris se nuk me intereson absolutisht fare.
Nuk ke nevoje per besim, per t'kuptuar se shpirti egziston. Besimi te sjell pergjigje mbi ate se cfar eshte shpirti ! Por meqe nuk te intereson, ateher mos beso.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 06:25   #74
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
veturat komunikojnė , jan mjetet ma te randesishme te komunikacionit rugorė.. drejtohen nga njerzit te cilet posedojn lejen e qarkullimit apo patent shoferin.. nese dikush e drejton veturen pa ate leje munden te ndodhin fatkeqsit e komunikimit ...
lol,

Mir po ato shpirta s'kan, sikur te kishin do t'bieshin ne dashuri, nga e cila do te lindnin miniveturat (smart-at )
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 11:41   #75
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Nese na ndahet fryma duke qen shendosh e mir. Pra vdesim, pse nuk arrijn te na kthejn perseri ne jet, nese arrijn te na kthejn ne jet ?… qoft edhe me frym artificiale ku nje aparat mekanik do ti ndihmonte trupit te gjalleron, sidomos zemres, pak a shume sikur nje automjeti qe s'ka frym e qe e dhezim pas nje korigjimi ?
Jeta eshte cikel. e si e tille ka fillim ka dhe fund, Kur truri vdes mund te te mbajne per shekuj me radhe me ane te makinerive por kjo vec ndalon procesin e dekompozimit... asgje me shume!


Citim:
Per ti ra me shkurt, po ju pyes : Pse nuk komunikojn veturat ?
C`moshe keni ju? ( sry por eshte nje pyetje si e nje femije ) Objektet jane objekte.. e si te tille mbeten te tille!

Tani nje pyetje kam une nese arin ti pergjigjesh:

C`shte shpirti sipas jush?

Ju pershendes!

P.s Ju lutem mos me beni pyetje te cilava u kam dhene pergjigje ne postimet e meparshme.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 19:06   #76
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Truri e komandon vullnetin apo vullneti e komandon trurin?

Nese truri e komandon vullnetin atehere i bie qe njeriu nuk eshte qenie njerezore por eshte thjesht nje makineri e cila kontrollohet krejt nga nje cip qe eshte truri . Dhe si pasoje e kesaj i bie qe njeriu nuk ka vullnet te beje asgje dhe nuk mund te kontroloje ndjenjat e tij por eshte si nje kompjuter i programuar per te bere ate qe eshte programuar te beje.Duket tamam si nje makineri e programuar nga nje qenie inteligjente apo jo?


Ndersa po te jete se vullneti e komandon trurin atehere i bie qe ne si qenie njerezore kemi aftesine dhe fuqine per te kpontrolluar mendimet tona dhe ndjenjat tona ne c'do aspekt dhe per kete do te quheshim qenie te lira me vulnet te lire te cilat kemi aftesine te kontrollojme veten dhe kjo vjen si pasoje e nje fuqie te brendeshme qe quhet vullnet ose shpirt.

Nqs pra ne jemi qenie te tilla me vulnet njerezor te lire, atehere do te lindte pyetja , kush na beri ne te lire ne zgjedhjet tona ose kush na beri te jemi qenie me vullnet ?
Nje Qenie inteligjente me vullnet apo rastesia qe nuk ka vullnet dhe as shkaktar te pare?

respekte per te gjithe ata qe kane marre pjese dhe do te marrin pjese ne kete teme.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2011, 20:01   #77
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Vullneti....
Permbledh te ghitha ato ndjenja e mendime qe ndihmojne njeriun te jetoje. dhe qe e orintontojne, eshte nje kapicitet qe shtyn njeriun ta kontrolloj veten , vullneti eshte gjithcka qe njeriu duhet ta kete, ai qe ska vullnet do te thot qe sdo kete as jete normale. Mungesa e vullnetit, con ne gjendjen "Ne vend numero"

Vullnet = te duash te arrish dicka!

Linja e vullnetit- Faktori X (problemi, zgjidhja, te mos jesh sherbetor, te dish te zgjedhesh)- Kriza e vullnetit (shkurajimi, mos i beso te pariparueshmes, gjakftohtesia, nje ilac gjendet gjithmone)-Semundjet e vullnetit (pavendosmeria, paqendrueshmeria, ligji i kthyeshmerise, apatia, dembelizmi, ndjenja e paaftesise, ndjenja e inferioritetit)- Anomalite e vullnetit (manite, simptomat, alkooli dhe narkotiket)- Tre paragjykime (fati, gjenia, koherat)
- Te duash= te arrish- Te duash aktivitetin- Te jesh nje arrivist

Respekte!


P.s Alkoma... Postimi juaj ishte paksa abstrakt. Pls qendro me kembe ne toke.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2011, 14:17   #78
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Pyetja e rradhes eshte:

Une e kam te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "tru". Por nuk mund te them qe e kam po kaq te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "shpirt".

Si ta kuptoj ne menyre qe nuk le vend per shume kuptime fjalen "shpirt"?

Vjen nje moment qe definicionet kane shume, shume rendesi, si ne rastin konkret. Kujdes ne pergjigje! Po e them qe ne fillim qe llojin metafizik i shpjegimit te fjales "shpirt" do e tall pa meshire, sepse metafizikisht nuk mendon as shpirti as truri, por zemra. Gjithmone duke patur mbeshtetjen dhe miratimin e stomakut!
Komenti te takon ty!

a. La natura dell'anima

L'anima č il principio animatore che dą vita ed intelligenza al corpo umano, usando i sensi umani come suoi agenti nell'esplorazione delle cose materiali e gli organi umani per esprimere se stessa e comunicare con il mondo esteriore. Originariamente venne in essere come risultato del soffio naturale dello Spirito di Dio. Possiamo definirla spirituale e vivente, perché venne da Dio; la definiamo naturale, perché opera attraverso il corpo. Perņ non dobbiamo pensare che l'anima sia parte di Dio, perché l'anima pecca. Č pił corretto dire che č il dono e l'opera di Dio (Zaccaria 12:1).

Si devono notare quattro distinzioni operate dall'anima:

1. L'anima distingue la vita dell'uomo e degli animali dalle cose inanimate ed anche dalla vita inconscia, come quella delle piante.

Sia l'uomo che le bestie hanno un'anima (Genesi 1:20, la parola «vita» č «anima» nell'originale). Potremmo dire che le piante hanno un'anima (nel senso del principio della vita), ma non č un'anima cosciente.

2. L'anima dell'uomo lo distingue dagli animali Gli animali hanno un'anima, ma č un'anima terrena, che vive soltanto finché dura il corpo (Ecclesiaste 3:21). L'anima dell'uomo č di una qualitą diversa, perché č vivificata da uno spirito umano. Come «non ogni carne č la stessa carne» (I Corinzi 15:39), cosģ avviene per l'anima: vi č un'anima umana ed un'anima animale.

Č evidente che l'uomo fa ciņ che gli animali inferiori, per quanto intelligenti possano essere, non riescono a fare, giacché la loro intelligenza viene dall'istinto, non dalla ragione, ed č quindi incapace di sviluppi e di progresso. Un esempio chiarirą questo concetto: sia l'uomo che le bestie costruiscono delle case; ma, mentre l'uomo ha progredito e costruito cattedrali, scuole, grattacieli, gli animali costruiscono oggi come costruivano al tempo in cui Dio li creņ, sempre allo stesso modo. Inoltre gli animali possono squittire (come le scimmie), cantare (come gli uccelli) e parlare (come i pappagalli); ma solo l'uomo produce arte, letteratura, musica ed invenzioni scientifiche. Gli istinti degli animali possono manifestare la sapienza del loro Creatore, ma solo l'uomo puņ conoscere e adorare il suo Creatore.

Per illustrare ulteriormente l'elevato posto che l'uomo occupa nella scala della vita, distinguiamo quattro livelli di vita che si elevano in dignitą l'uno sull'altro, man mano che diventano pił indipendenti dalla materia: primo, la vita vegetativa, che ha bisogno di organi materiali per assimilare il cibo; secondo, la vita sensitiva, che ha bisogno di organi per percepire e venire in contatto con le cose materiali; terzo, la vita intellettuale, che percepisce il significato attraverso il ragionamento logico, non solamente attraverso i sensi; quarto, la vita morale, relativa alla legge e alla condotta. Ebbene, gli animali hanno la vita vegetativa e sensitiva; l'uomo ha la vita vegetativa, sensitiva, intellettuale e morale.

3. L'anima distingue un uomo dall'altro e forma la base dell'individualitą. La parola «anima» č pertanto usata frequentemente nel senso di «persona». In Esodo 1:5 «settanta anime» significa «settanta persone»: in Romani 13:1 «ogni anima» significa «ogni persona». Oggi abbiamo adottato quest'uso quando diciamo. ad esempio: «Non vi era un'anima».

4. L'anima distingue l'uomo non solo dagli ordini inferiori della vita, ma anche da quelli superiori. Non troviamo riferimenti ad un'anima degli angeli, perché essi non hanno dei corpi simili a quelli degli esseri umani (l'uomo divenne «un'anima vivente», cioč un'anima che permea un corpo terreno soggetto a condizioni terrene). Gli angeli vengono descritti come spiriti (Ebrei 1:14), perché non sono soggetti a condizioni e limitazioni materiali; per la stessa ragione Dio č chiamato «uno Spirito». Gli angeli perņ sono spiriti creati e finiti, mentre Dio č uno Spirito infinito ed eterno.


b. L'origine dell'anima

Sappiamo che la prima anima č venuta in essere come risultato dell'alitare, da parte di Dio, dello spirito della vita nell'uomo. Ma come sono venute in esistenza delle anime da allora in poi? Gli studiosi della Bibbia sono divisi in due gruppi:

1. Un gruppo afferma che ogni anima individuale non si riceve dai genitori, ma da una immediata creazione divina. Essi citano i seguenti versi: Isaia 57:16; Ecclesiaste 12:9; Ebrei 12:9; Zaccaria 12:1.

2. Altri pensano che l'anima č trasmessa dai genitori. Essi fanno rilevare che la trasmissione della natura peccaminosa di Adamo alla posteritą milita contro la creazione divina di ogni anima, come anche il fatto che le caratteristiche dei genitori vengono trasmesse alla progenie. Essi citano i seguenti versi: Giovanni 1:13; Giovanni 3:6; Romani 5:12; I Corinzi 15:22; Efesini 2:3; Ebrei 7:10.

L'origine di ogni anima puņ essere spiegata con la cooperazione del Creatore con i genitori: nel principio di una nuova vita cooperano una creazione divina ed un uso creativo di mezzi, l'uomo genera l'uomo in cooperazione con il «Padre degli Spiriti». Il processo con cui ciņ si verifica č il seguente: la potenza di Dio controlla e permea il mondo (Atti 17:28; Ebrei 1:3), perché tutte le creature vengono in essere secondo le leggi da Lui ordinate; pertanto, i processi normali della riproduzione umana mettono in moto quelle leggi divine che fanno nascere un'anima nel mondo.

Ad ogni modo, l'origine di tutte le forme di vita č velata dal mistero (Ecclesiaste 11:5; Salmo 139:13-16; Giobbe 10:8-12) e questo fatto ci dovrebbe mettere in guardia dallo speculare oltre i limiti delle dichiarazioni scritturali.
c. L'anima e il corpo

La relazione tra l'anima e il corpo puņ essere definita ed illustrata come segue:

1. L'anima č la parte che possiede la vita, essa ha un ruolo in tutto ciņ che riguarda il sostenimento, il rischio e la perdita della vita. Ecco perché in molti casi la parola «anima» č stata tradotta «vita» (cfr. Genesi 9:5; I Re 19:3; I Re 2:23; Proverbi 7:23; Esodo 21:24; Esodo 21:30; Esodo 30:12; Atti 15:26). La vita č la permeazione del corpo da parte dell'anima, č il corpo permeato dall'anima. Quando l'anima se ne va, il corpo non esiste pił; tutto quello che resta č un ammasso di particelle materiali in stato di rapido decadimento.

2. L'anima permea ed abita ogni parte del corpo ed influenza, pił o meno direttamente, tutte le sue parti. Questo spiega perché le Scritture attribuiscono sentimenti al cuore, alle reni (Salmo 73:21; Giobbe 16:13; Lamentazioni 3:13; Proverbi 23:16; Salmo 16:7; Geremia 12:2; Giobbe 38:36), alle viscere (Filemone 1:12; Geremia 4:19; Lamentazioni 1:20; Lamentazioni 2:11; Cantico dei Cantici 5:4; Isaia 16:11); (Habacuc 3:16; Giobbe 20:23; Giobbe 15:35; Giovanni 7:38). Questa stessa veritą, che, cioč, l'anima permea il corpo, spiega perché in certi passi viene detto che l'anima compie degli atti corporali (Proverbi 13:4; Isaia 32:6; Numeri 21:4; Geremia 16:16; Genesi 44:30; Ezechiele 23:17,22,28).
«Le viscere» č il termine generico che definisce gli organi interni come penetrati dall'anima (Isaia 16:11; Salmo 51:6; Zaccaria 12:1; Isaia 26:9; I Re 3:26). Questi versi indicano le viscere come il centro dei sentimenti, dell'esperienza spirituale e della sapienza. Notate, perņ, che non sono i tessuti materiali che pensano e sentono, ma l'anima che agisce attraverso i tessuti; non č il cuore carnale, ma č l'anima, attraverso il cuore, che sente.

3. Attraverso il corpo, l'anima riceve le impressioni del mondo esterno. Le impressioni vengono raccolte dai sensi (vista, udito, gusto, odorato, tatto) e vengono convogliate al cervello tramite il sistema nervoso; a mezzo del cervello, attraverso i processi dell'intelletto, della ragione, della memoria e dell'immaginazione, l'anima elabora queste impressioni. Dopodiché, reagisce ad esse mandando ordini alle varie parti del corpo tramite il cervello ed il sistema nervoso.

4. L'anima viene a contatto con il mondo attraverso il corpo, che č il suo strumento. I sentimenti, il pensare, la volontą ed altri atti sono tutte attivitą dell'anima o «io». Č l'«io» che vede e non soltanto gli occhi č l'«io» che tira la palla e non soltanto il braccio; č l'«io» che pecca e non soltanto la lingua o le altre membra del corpo. Quando un organo č offeso, l'anima non puņ funzionare bene attraverso di esso; nel caso di offesa al cervello, il risultato puņ essere la pazzia. L'anima allora diventa come un musicista provetto che usi uno strumento rotto o danneggiato.

d. L'anima e il peccato

L'anima vive la sua vita naturale attraverso ciņ che, non avendo a nostra disposizione un termine migliore, chiameremo gli istinti. Gli istinti sono le forze propulsive della personalitą, delle quali il Creatore ha dotato l'uomo per renderlo adatto ad un'esistenza terrena (come lo ha dotato di facoltą spirituali per renderlo adatto all'esistenza celeste). Li chiamiamo istinti, perché sono impulsi innati, posti nelle creature per permettere loro di fare istintivamente ciņ che č necessario a dare origine e preservare la vita naturale. Il Dott. Leander Keyser scrive:

Se il bambino non avesse certi istinti fin dall'inizio, non potrebbe sopravvivere, neanche se ricevesse le cure pił appropriate dai genitori e dai medici.

Ecco di seguito i cinque istinti pił importanti:

L'istinto di conservazione, che ci mette in guardia contro il pericolo e ci induce ad aver cura di noi stessi.

L'istinto di possesso, che ci spinge a procurarci ciņ che č necessario.

L'istinto della nutrizione, un impulso che ci porta a soddisfare la fame.

L'istinto della riproduzione, che porta alla perpetuazione della specie.

L'istinto di conquista, che spinge all'autoaffermazione per esercitare la propria vocazione e le proprie responsabilitą.

La descrizione della dotazione dell'uomo, da parte del Creatore, di questi istinti si trova nei primi due capitoli della Genesi. L'istinto della conservazione č implicito nella proibizione e nell'avvertimento: «Ma del frutto dell'albero della conoscenza del bene e del male non ne mangiare; perché, nel giorno che tu ne mangerai, per certo morrai» (Genesi 2:17). Lo spirito del possesso č evidente in Adamo, quando riceve dalla mano di Dio il bel giardino di Eden. L'istinto della nutrizione si desume dalle parole: «Ecco, io vi do ogni erba che fa seme sulla superficie di tutta la terra, ed ogni albero fruttifero che fa seme; questo vi servirą di nutrimento» (Genesi 1:29). L'istinto della riproduzione si rileva dal verso: «...li creņ maschio e femmina. E Dio li benedisse; e Dio disse loro: Crescete e moltiplicate» (Genesi 1:27,28). Il quinto istinto, quello di conquista, č implicito nel comandamento: «...riempite la terra, e rendetevela soggetta, e dominate» (Genesi 1:28).

Dio ordinņ che le creature inferiori fossero governate principalmente dall'istinto, ma l'uomo č stato onorato con il dono della libera volontą e della ragione, con i quali disciplinare se stesso e divenire arbitro del suo destino.

Come guida per il regolamento delle facoltą dell'uomo, stabilģ una legge. La comprensione, legge, parte dell'uomo, di questa legge produsse una coscienza, che letteralmente significa «conoscenza con consapevolezza». Quando l'uomo udģ la legge, ebbe una coscienza istruita; quando disubbidģ a Dio, soffrģ per la coscienza che lo accusava. Nel racconto della tentazione (Genesi 3), leggiamo come l'uomo cedette alla concupiscenza degli occhi, alla concupiscenza della carne, alla superbia della vita (I Giovanni 2:16) e usņ le sue facoltą contro Dio. L'anima, consapevolmente e volontariamente, usņ il corpo per peccare contro Dio. Questa combinazione di un'anima peccatrice con un corpo umano costituģ ciņ che si conosce come «il corpo del peccato» (Romani 6:6) o la «carne» (Galati 5:24); l'inclinazione ed il desiderio dell'anima di usare cosģ il corpo, viene descritto come la «mente carnale» (Romani 8:7). Poiché l'uomo ha peccato con il corpo, sarą giudicato secondo «le cose fatte nel corpo» (II Corinzi 5:10); questo prevede una risurrezione (Giovanni 5:28,29).

Quando la «carne» č condannata, il riferimento non č al corpo materiale (i tessuti materiali non possono peccare), ma al corpo come viene usato dall'anima che pecca. Č l'anima che pecca. Se tagliate la lingua ad un maldicente, egli sarą sempre maldicente; tagliate la mano ad un ladro, ed egli sarą ancora ladro nel cuore. Sono gli impulsi peccaminosi dell'anima che devono essere tagliati, e questa č l'opera svolta dallo Spirito Santo (cfr. Colossesi 3:5; Romani 8:13).

La «carne» puņ essere definita la somma totale degli istinti umani, non quali vennero originariamente dalle mani del Creatore, ma contorti e resi anormali dal peccato. Č la natura umana nella sua condizione di peccato, indebolita e disorganizzata dall'ereditą derivata da Adamo e pervertita dagli atti peccaminosi. Rappresenta la natura umana non rigenerata, la cui debolezza č stata frequentemente scusata con le parole: «Dopo tutto č la natura umana».

L'essenza del peccato č il pervertimento degli istinti e delle facoltą date da Dio. Ad esempio, l'egoismo, la suscettibilitą, la gelosia e la collera sono il pervertimento dell'istinto di conservazione. Il furto e la concupiscenza sono la perversione dell'istinto dell'acquisizione; «non rubare» e «non concupire» significano: «Non pervertire l'istinto dell'acquisizione». La ghiottoneria č il pervertimento dell'istinto che porta alla ricerca del nutrimento ed č, quindi, peccato. L'impuritą č il pervertimento dell'istinto della riproduzione. La tirannia, l'ingiustizia, l'umore rissoso rappresentano degli abusi dell'istinto del predominio. Pertanto, vediamo che il peccato č fondamentalmente l'abuso o il pervertimento delle forze delle quali Dio ci ha dotati.

Notate le conseguenze di questi pervertimenti: prima, una coscienza colpevole dice all'uomo che ha disonorato il suo Fattore e lo avverte di una terribile punizione; seconda conseguenza, la perversione degli istinti reagisce contro l'anima, indebolendo la volontą, suscitando e fortificando cattive abitudini, creando cattive disposizioni. Paolo cataloga i sintomi di questa curvatura dell'anima (una delle parole ebraiche usate per indicare il peccato significa letteralmente «curvatura») in Galati 5:19-21: «Or le opere della carne sono manifeste, e sono fornicazione, impuritą, dissolutezza, idolatria, stregoneria, inimicizie, discordia, gelosia, ire, contese, divisioni, sette, invidie, ubriachezze, gozzoviglie e altre simili cose». Paolo considera queste cose cosģ gravi che aggiunge le parole: «Quelli che fanno tali cose non erederanno il regno di Dio».

Sotto la colpa e la potenza del peccato, l'anima č «morta nei falli e nei peccati» (Efesini 2:1). Situata tra il corpo e lo spirito, fra l'alto e il basso, fra il terreno e lo spirituale, essa ha fatto una cattiva scelta, una scelta che non ha portato un profitto, ma una perdita eterna (Matteo 16:26); essa ha fatto il cattivo affare di Esał, ossia il baratto di una benedizione spirituale con qualche cosa di terreno e perituro (Ebrei 12:16). All'atto della morte, quell'anima passerą all'altro mondo «macchiata dalla carne» (Giuda 1:23).

Ma vi č un doppio rimedio: per la colpa e per la potenza del peccato.

1. Poiché il peccato č un'offesa contro Dio, č necessario un rimedio per rimuovere la colpa e purificare la coscienza. Dio ha provveduto il sangue di Gesł Cristo.

2. Poiché il peccato porta la malattia all'anima e il disordine nell'essere umano, č necessaria una potenza guaritrice e correttiva. Questa potenza č provveduta dall'opera interiore compiuta dallo Spirito Santo, che addirizza la stortura e la «curvatura» della nostra natura e mette in moto le forze della nostra vita nella direzione giusta. I risultati (frutti) sono: «amore, allegrezza, pace, longanimitą, benignitą, bontą, fedeltą, dolcezza, temperanza» (Galati 5:22,23). In altre parole, lo Spirito Santo ci rende giusti, parola che in ebraico significa letteralmente «diritti» (il peccato č la stortura dell'anima, la giustizia č la sua dirittura).

e. L'anima e il cuore

Sia nelle Scritture che nell'uso comune, la parola «cuore» denota il vero centro di qualsiasi cosa (Deuteronomio 4:9; Matteo 12:40; Esodo 15:8; Salmo 46:2; Ezechiele 27:4,25,26,27). Il «cuore» dell'uomo č pertanto il centro della sua personalitą. Č il centro della vita fisica. Ecco le parole del Dott. Beck: «Il cuore č la prima cosa a vivere. Il suo primo movimento č un sicuro segno di vita, la sua immobilitą un sicuro segno di morte». Č anche la fonte e il luogo d'incontro di tutte le correnti della vita, di quelle spirituali come di quelle dell'anima. Possiamo descriverlo come la parte pił profonda del nostro essere, la «camera delle macchine», per cosģ dire, della personalitą, da dove procedono quegli impulsi che de terminano il carattere e la condotta dell'uomo.

1. Il cuore č il centro della vita, del desiderio, della volontą e del giudizio. L'amore, l'odio, la determinazione e la gioia (Salmo 105:3) sono connessi con il cuore. Il cuore sa, comprendere (I Re 3:9), delibera, stima, č volto, diretto, inclinato verso le cose. Qualsiasi cosa interessi l'anima si dice che č deciso, legato o scritto nel cuore. Il cuore č il magazzino di tutto ciņ che si ode e si esperimenta (Luca 2:51). Il cuore č, per cosģ dire, lo stabilimento nel quale si formano i pensieri ed i propositi, siano essi buoni o cattivi (vedi ad esempio Salmo 14:1; Matteo 9:4; I Corinzi 7:37; I Re 8:17).

2. Il cuore č il centro della vita emotiva. Al cuore vengono attribuiti tutti i gradi della gioia (Isaia 65:14), dal trasporto all'esultanza (Atti 2:26); tutti i gradi del dolore, dallo scoraggiamento (Proverbi 25:20) al dolore (Giovanni 14:1) all'accoramento che schiaccia (Salmo 109:22; Atti 21:13); tutti i gradi della cattiva disposizione, dalla provocazione e la collera (Proverbi 23:17) all'ira sfrenata (Atti 7:24) e all'acuto desiderio della vendetta (Deuteronomio 19:6); tutti i gradi della paura, dal riverente tremore (Geremia 32:40) al terrore pił nero (Deuteronomio 28:28). Il cuore si scioglie e si contorce per l'angoscia (Giosuč 5:1), diventa debole per la disperazione (Levitico 26:36), si spezza sotto il peso del dolore (Salmo 102:4), č rotto e schiacciato per l'avversitą (Salmo 147:3), č consumato da una sacra fiamma (Geremia 20:9).

3. Il cuore č il centro della vita morale. Concentrato nel cuore puņ essere l'amore per Dio (Salmo 73:26), o l'orgoglio (Ezechiele 28:2-5). Il cuore č il «laboratorio» di tutto ciņ che č buono o cattivo in pensieri, parole ed opere (Matteo 15:19). Č il punto d'incontro degli impulsi buoni e delle cattive concupiscenze, la dimora dei tesori buoni e cattivi. Esso parla ed agisce conformemente a ciņ che vi sovrabbonda (Matteo 12:34,35). Č il luogo nel quale originariamente fu scritta la legge di Dio (Romani 2:15) e nel quale la legge stessa viene rinnovata per opera dello Spirito Santo (Ebrei 8:10). Č la dimora della coscienza (Ebrei 10:22), tutte le testimonianze della coscienza vengono attribuite ad esso (I Giovanni 3:19-21). Con il cuore l'uomo crede (Romani 10:10) e non crede (Ebrei 3:12). Č il campo nel quale viene seminata la Parola divina (Matteo 13:19); per cui, nel fare le sue decisioni, si trova sotto l'ispirazione di Dio (II Corinzi 8:16) e di Satana (Giovanni 13:2). Č il luogo di dimora di Cristo (Efesini 3:17) dello Spirito Santo (I Corinzi 1:22), della pace di Dio (Colossesi 3:15). Č il ricettacolo dell'amore di Dio (Romani 5:5), il luogo ove si leva la luce celeste (II Corinzi 4:6), la stanza della segreta comunione con Dio (Efesini 5:19). Č un grande e misterioso abisso che solo Iddio puņ conoscere (Geremia 17:9).

Fu in considerazione delle grandi possibilitą comprese nella vita del cuore dell'uomo, che Salomone pronunciņ l'avvertimento: «Custodisci il tuo cuore pił d'ogni altra cosa, poiché da esso procedono le sorgenti della vita» (Proverbi 4:23).

f. L'anima e il sangue

«Poiché la vita (letteralmente l'«anima») della carne č nel sangue» (Levitico 17:11). Le Scritture insegnano che, sia nell'uomo che negli animali, il sangue č la sorgente e il veicolo della vita fisica (Levitico 17:11; Levitico 3:17; Deuteronomio 12:23; Genesi 4:10; Ebrei 12:24; Giobbe 24:12; Apocalisse 6:9,10; Geremia 2:34; Proverbi 28:17). Harvey, il medico inglese che scoprģ la circolazione del sangue, dice: «Č il primo a vivere e l'ultimo a morire; č la principale dimora dell'anima. Vive e si nutre da sé». In Atti 20:26 e Giovanni 1:13 il sangue viene indicato come il materiale originale dal quale procede l'organismo umano. Usando il cuore come una pompa ed il sangue come il veicolo della vita, l'anima manda la vitalitą ed il nutrimento in tutte le parti del corpo.

Il posto della creatura nella scala della vita determina il valore del sangue. Al livello pił basso c'č il sangue degli animali; di maggior Valore č il sangue dell'uomo, perché egli porta l'immagine di Dio (Genesi 9:6); di particolare valore agli occhi di Dio č il sangue degli innocenti e dei martiri (Genesi 4:10; Matteo 23:35); pił prezioso di tutti č il sangue di Gesł Cristo (I Pietro 1:19; Ebrei 9:12), di valore infinito perché unito alla Divinitą.

Per il misericordioso preordinamento di Dio, il sangue diventa un mezzo di riscatto quando viene spruzzato sopra l'altare di Dio: «Per questo vi ho ordinato di porlo sull'altare per far l'espiazione per le vostre persone; perché il sangue č quello che fa l'espiazione, mediante la vita» (Levitico 17: 11).

1. La triplice natura dell'uomo

Secondo Genesi 2:7, l'uomo č composto di due sostanze: quella materiale, chiamata corpo, e quella immateriale, o anima. L'anima dą vita al corpo e quando l'anima viene ritirata, il corpo muore.

Secondo I Tessalonicesi 5:23 ed Ebrei 4:12, l'uomo č composto di tre elementi: spirito, anima e corpo. Certi studiosi della Bibbia hanno contestato quest'ultima dottrina, perché contraria a quella, sostenuta da altri studiosi, che l'uomo č costituito di due parti.

Entrambe queste dottrine sono esatte, se vengono appropriatamente interpretate. Lo spirito e l'anima rappresentano due lati della sostanza non fisica dell'uomo; o, in altre parole, lo spirito e l'anima rappresentano due modi con i quali la natura spirituale opera. Sebbene distinti, lo spirito e l'anima sono inseparabili. Essi si permeano e si penetrano a vicenda. A causa della loro stretta connessione, le parole «spirito» e «anima» vengono usate scambievolmente (Ecclesiaste 12:9; Apocalisse 6:9); cosicché, in un punto della Scrittura la sostanza spirituale dell'uomo viene descritta come l'anima (Matteo 10:28), in un altro come spirito (Giacomo 2:26).

Sebbene siano, a volte, usati scambievolmente, i termini anima e spirito hanno un significato diverso. Ad esempio: «anima» č l'uomo visto in relazione alla vita presente; i defunti vengono definiti «anime» quando lo scrittore si riferisce alla loro vita terrena (Apocalisse 6:9,10; Apocalisse 20:4). «Spirito» č il termine comunemente usato per indicare coloro che sono passati all'altra vita (Atti 23:9; Atti 7:59; Ebrei 12:23; Luca 23:46; I Pietro 3:19). Quando le persone sono «rapite» temporaneamente fuori del corpo (II Corinzi 12:2), vengono descritte come «essendo nello spirito» (Apocalisse 4:2; Apocalisse 17:3).

L'uomo, essendo spirito, puņ aver coscienza dell'esistenza di Dio ed avere comunione con Lui; essendo anima, ha coscienza di sé; essendo corpo ha, attraverso i suoi sensi, coscienza del mondo (Scofield).

2. Lo spirito umano

In ogni corpo abita uno spirito dato da Dio in forma individuale (Numeri 16:22; Numeri 27:16). Questo spirito č stato fatto dal Creatore ed č suscettibile di rinnovamento e di sviluppo (Salmo 51:10). Esso č il centro e la fonte della vita umana; l'anima possiede, usa questa vita e l'esprime attraverso il corpo. Nel principio Dio alitņ lo spirito della vita in un corpo inanimato e l'uomo «divenne un'anima vivente». Pertanto L'anima č lo spirito incorporato, o uno spirito umano che agisce attraverso un corpo, la combinazione dei quali fa dell'uomo «un'anima». L'anima sopravvive alla morte perché č fortificata dallo spirito, ma pure, l'anima e lo spirito sono inseparabili perché lo spirito č intessuto nella stessa essenza dell'anima. Essi sono fusi ed uniti in una sola sostanza.

Lo spirito č quello che differenzia l'uomo da tutte le altre cose create. Esso contiene la vita umana e l'intelligenza (Proverbi 20:27; Giobbe 32:8) come distinta dalla vita animale. Gli animali hanno un'anima (Genesi 1:20, in originale), ma non uno spirito (Ecclesiaste 3:21 sembra si riferisca al principio della vita, sia negli uomini che nelle bestie; in questo verso Salomone scrisse una domanda che aveva formulato quando si era allontanato da Dio). Pertanto, a differenza dell'uomo, gli animali non possono conoscere le cose di Dio (I Corinzi 2:11; I Corinzi 14:2; Efesini 1:17; Efesini 4:23) e non possono entrare in una relazione personale e responsabile con Lui (Giovanni 4:24). Lo spirito dell'uomo, quando č abitato dallo Spirito di Dio (Romani 8:16), diviene un centro di adorazione (Giovanni 4:23,24), di preghiera, di canto, di benedizione (I Corinzi 14:15) e di servizio (Romani 1:9; Filippesi 1:27).

Dal momento che rappresenta la natura pił elevata dell'uomo, lo spirito č connesso con le qualitą del carattere dell'uomo e ciņ che ha il predominio sullo spirito diventa un attributo del carattere umano. Ad esempio, se uno si lascia padroneggiare dall'orgoglio, ha uno «spirito altero» (Proverbi 16:18). Secondo le relative influenze che lo controllano, l'uomo puņ avere uno «spirito perverso» (Isaia 19:14), uno «spirito inasprito» (Salmo 106:33), uno «spirito collerico» (Proverbi 14:29), uno «spirito conturbato» (Genesi 41:8), uno «spirito umile e contrito» (Isaia 57:15; Matteo 5:3). Puņ essere sotto lo spirito di servitł (Romani 8:15) o spinto da uno spirito di gelosia (Numeri 5:14). Egli deve, quindi, guardare il suo spirito (Malachia 2:15), controllare il suo spirito (Proverbi 16:32), col ravvedimento ottenere uno spirito nuovo (Ezechiele 18:31) e confidare in Dio perché cambi il suo spirito (Ezechiele 11:19).

Quando le passioni malefiche hanno il sopravvento ed una persona manifesta uno spirito perverso, significa che la vita dell'anima (la vita dell'«io» o vita naturale) ha detronizzato lo spirito. Lo spirito ha combattuto ed ha perso, l'uomo č preda dei suoi sensi e dei suoi appetiti naturali: č «carnale». Lo spirito non ha pił la prevalenza e la sua impotenza viene definita come uno stato di morte. Di qui il bisogno di uno spirito nuovo (Ezechiele 18:51; Salmo 51:10); solo Colui che in origine ha soffiato, nel corpo dell'uomo, l'alito della vita, puņ soffiare nell'anima dell'uomo una nuova vita spirituale o, in altre parole, rigenerarlo (Giovanni 3:8; Giovanni 20:22; Colossesi 3:10). Quando questo avviene, lo spirito dell'uomo ha la prevalenza ed egli diviene «spirituale». Pure lo spirito non puņ vivere da solo, ma deve cercare continuo rinnovamento dallo Spirito di Dio.

4. Il corpo umano

I seguenti nomi vengono dati al corpo umano:

a. Casa o Tabernacolo (II Corinzi 5:1)
b. Guaina (Daniele 7:15)
c. Tempio
a. Casa o Tabernacolo (II Corinzi 5:1)

Il corpo č la tenda terrestre nella quale l'anima pellegrina dell'uomo, durante il suo viaggio dal tempo all'eternitą. abita. All'atto della morte, la tenda viene deposta e l'anima se ne va (cfr. Isaia 38:12; II Pietro 1:13).

b. Guaina (Daniele 7:15)

Il corpo č la guaina dello spirito. La morte č come l'estrazione della spada dal suo fodero.

c. Tempio

Il Tempio č un luogo consacrato dalla presenza di Dio, un luogo in cui si manifesta l'onnipresente Dio (I Re 8:27,28). Il corpo di Cristo era un tempio (Giovanni 2:21) perché Dio era in Lui (II Corinzi 5:19). Quando Dio entra in relazione spirituale con una persona, il corpo di quella persona diventa il tempio dello Spirito Santo (I Corinzi 6:19).

Alcuni filosofi pagani parlarono con disprezzo del corpo: essi lo consideravano un impedimento all'anima ed attendevano il giorno nel quale l'anima sarebbe stata rilasciata dal suo abbraccio imbarazzante. Ma le Scritture parlano sempre del corpo come dell'opera delle mani di Dio, ed affermano che deve essere presentato a Dio (Romani 12:1) e usato per la gloria di Dio (I Corinzi 6:20). Perché, ad esempio, il Levitico contiene tante leggi che regolavano la vita fisica degl'Israeliti? Per insegnare loro che il corpo, quale strumento dell'anima, deve essere mantenuto forte e puro.

Č vero che questo corpo č terreno (I Corinzi 15:47) e, come tale, č un corpo d'umiliazione (Filippesi 3:21), soggetto alle infermitą e alla morte (I Corinzi 15:53) sicché noi bramiamo un corpo celeste (II Corinzi 5:2), ma, alla venuta di Cristo, la stessa Potenza che vivifica l'anima trasformerą il corpo, completando cosģ la redenzione dell'uomo. E la garanzia di questo cambiamento č la dimora dello Spirito nel credente (II Corinzi 5:5; Romani 8:11).

Gurax!
Bazuar ne pyetjen tuaj,po ju paraqes materialin sipas doktrines kristiane.
N.B. Me vjen keq,por ne shqip materiali nuk ekziston.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 11:01   #79
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
A eshte shpirti perhere me ne? Ku eshte shpirti para se te lindim? Po para se te ngjizemi (mami dhe babi "that's the way aha aha, I like it, aha aha")? Po kur vdesim?

Sepse akoma s'me dalin llogarite ne kete teme qe shtron pyetjen me cfare mendojme ne, me tru apo me shpirt. Mendimi - nje veprim i cili po te fillojme te diskutojme se cfare eshte, ose do vijme verdalle neper rrathe filozofike, ose do biem dakord qe eshte me natyre metafizike. Truri - nje objekt shume i qarte fizik. Shpirti - deri tashti eshte nje objekt i vagullt qe anon nga ana metafizike.

Ne nje forme ekuacionike kemi: Me cfare (veprim metafizik) ne, me (objekt fizik) apo me (objekt metafizik) ?
Agim, ose s'di te kuptosh, ose ben sikur nuk di te kuptosh. Kaq sa ke thene ke bere vetem arsyetime cirkulare qe eshte nje nga llojet e atyre qe quhen "fallcitetet logjike".
Pyetja eshte reale dhe kerkon nje pergjigje reale, jo filozofike te lloji qe perfundimi verteton premisen fillestare.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 18:52   #80
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Agim, ose s'di te kuptosh, ose ben sikur nuk di te kuptosh. Kaq sa ke thene ke bere vetem arsyetime cirkulare qe eshte nje nga llojet e atyre qe quhen "fallcitetet logjike".
Pyetja eshte reale dhe kerkon nje pergjigje reale, jo filozofike te lloji qe perfundimi verteton premisen fillestare.
Eshte e verete,nje pyetje reale kerkon nje pergjigje reale.
Pyetja eshte e bazuar mbi dy koncepte : Truri dhe Shpirti.
Une mendoj se per t'i dhene pergjigje kesaj pyetje duhet sqaruar me pare se kush eshte truri dhe kush eshte shpirti.

Truri s'mund te kuptohet pa mendjen, bashkesia e funksioneve superiore te trurit :
- Arsyeja
- Kujtesa
- Intuita
- Vullneti
- Ndjenjat
-Emocionet.
Qe nga antikiteti mendja si koncept eshte e lidhur me konceptin "anima",Aristoteli,Platoni.
Mendja ka karakteristika te tilla qe e bejne te hetohet e shkeputur nga truri,por edhe si produkt i trurit.
Mendja eshte si puna e komputerit,duke identifikuar trurin si hardware dhe mendjen si software.
Diskutimi rreth mendjes eshte akoma nje problem i hapur.
Mendja eshte nje entitet ( qenie,thelb ) me vete ,qe e ka themelin tek truri,por eshte e shkeputur prej tij.
Eshte nje manifestim fizik i "anima"-s.
Problemi eshte kaq i diskutuar sa qe mund te kuptosh diēka duke lexuar historine e filozofise se mendjes si dhe te modeleve te mendjes:
- Modelet psikoanalitike
- Modelet filozofike
- Modelet cognitiviste.
Modele qe kane per qellim qe te individualizojne strukturat mentale per t'i dedikuar atyre kategorite e ndryshme funksionale te mendimit.
Principi i nisjes ishte ai qe e konsideron mendimin produkt te punes se neuroneve dhe sinapseve.
Me kete jane duke u marre antropolog,psikoanalist,filozof,neurofiziolog.
E rendesishme eshte te kuptojme si funksionon mendja,"anima:
"Anima",mendja merr impresionet e botes jashtme,keto impresione mblidhen nga shqisat ( te parit,te degjuarit,shija,nuhatja,te prekurit ) dhe percillen ne tru nepermjet sistemit nervor.
Duke shfrytezuar trurin nepermjet proceseve te intelektit,te kujteses,te arsyes dhe te imagjinates,"anima" i perpunon keto impresione dhe reagon ndaj tyre duke derguar urdhera pjeseve te ndryshme te trupit nepermjet trurit dhe sistemit nervor.
"Anima" vjen ne kontakt me boten e jashtme nepermjet trupit,qe eshte instrumenti i tij.
Aktivitetet e "anima"-s jane :
- Ndjenjat,
- Mendimi ,
- Vullneti.
Eshte "anima",mendja qe sheh dhe jo vetem syte;eshte "anima",mendja qe gjuan topin,jo vetem kemba.
Kur nje organ eshte i demtuar,"anima,mendja nuk mund te funksionoje mire nepermjet atij organi:
Ne rastin e trurit rezultati eshte ēmenduria.
"Anima"eshte e ngjashem me nje muzikant qe i bie nje vegle te prishur,te demtuar.
"Anima e jeton jeten e tij natyrale nepermjet shqisave,qe e lidhin e vene ne kontakt me ekzistencen e botes se jashtme.
Njeriu eshte i vetmi qe eshte i pajisur me dhuntite shpirterore,qe e bejne ate te afte per te komunikuar me qiellin.
Bimet jane objekte pa “anima”.
Kafshet kane "anima",por nuk kane shpirt.
Scofield thote:
" Njeriu,duke qene shpirt,mund te kete vetedije per ekzistencen e Zotit dhe te kete komunikim me ate,duke qene "anima" ka vetedije per veten e tij,dhe duke qene trup,ka nepermjet shqisave te tija vetedije per boten e jashtme."
Shpirti eshte ai qe e diferencon njeriun nga te gjithe krijesat e tjera.
Le te shtojme dhe kater nivelet e e jetes:
- Vegjetative (qe vetem asimilon ushqimin )
- Sensitive ( qe ka kontakt me gjerat materiale )
- Intelektuale ( percepton thelbin nepermjet arsyetimit logjik,
jo vetem neprmjet shqisave )
- Morale ( qe kate beje me ligjet dhe me sjelljen )

Ka te drejte Einstein kur thote :
" Bota eshte kjo katastrofe qe shikoni,jo me shume nga fatkeqesite e krijuara nga keqberesit,se sa nga inercia e te drejteve qe e kuptojne dhe rrine e shikojne."
Pershendetje Gurax!
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur