Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Kush eshte pjesa qe mendon, arsyeton, planifikon tek njeriu?
Shpirti 12 26.67%
Truri 33 73.33%
Votues: 45. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-06-2011, 21:51   #81
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Smile Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
truri mendon per atė , qka shpirti deshiron ...
busavat ne ku lujshim shah me kok mendojshim e me shpirt lujshim
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 22:03   #82
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

... Agim, dmth ti ende nuk e ke te qarte (pas 5 faqesh diskutim) se cfare duhet kuptuar me fjalen 'truri' ne kete teme. Sqarimi i rradhes: Truri = 'organi fizik', bashkesia e qelizave neurale, tek vertebratet ekskluzivisht brenda nje kafke, qe perbejne organin, aktiviteti i perbashket i te cilave koordinojne funksionimin e oganizmit ne maredhenie me ambientin. Definicioni aplikoket si per insektet ashtu dhe per njeriun. Truri! Kur thuhet 'truri' flitet perhere per trurin, ne cdo kohe dhe ne cdo gjuhe.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 23:05   #83
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Shpirti eshte term kot,sherben vetem per t'ja fut trurit,edhe kur nuk mendon.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 23:18   #84
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

shkolla ta zhvillon trurin,kurse ndodhsit ne familje rast vdekjes ta lendojn shpirtin.
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2011, 15:24   #85
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
... Agim, dmth ti ende nuk e ke te qarte (pas 5 faqesh diskutim) se cfare duhet kuptuar me fjalen 'truri' ne kete teme. Sqarimi i rradhes: Truri = 'organi fizik', bashkesia e qelizave neurale, tek vertebratet ekskluzivisht brenda nje kafke, qe perbejne organin, aktiviteti i perbashket i te cilave koordinojne funksionimin e oganizmit ne maredhenie me ambientin. Definicioni aplikoket si per insektet ashtu dhe per njeriun. Truri! Kur thuhet 'truri' flitet perhere per trurin, ne cdo kohe dhe ne cdo gjuhe.
Nje njeri normal nuk e ka te veshtire te kuptoje qe :
Truri eshte Truri
dhe Mendja eshte Mendja.
Nuk kam te drejte te gjykoje ty dhe asnjeri tjeter,por sjellja jote eshte e nje njeriu fodull dhe arrogant.
Me sa kuptoje une ti ke nje hardware me kapacitet te larte ,por software-t qe ke futur brenda jane vetem programe lojrash,ne te cilat ti je aftesuar.
Kur korja e trurit nuk funksionon nuk funksionon mendimi dhe ndergjegja,koshienca.

"Zoti kristian mund te perfytyrohet shume thjesht si cdo Zot tjeter i epokave te antikitetit ne civilizimet e kaluara. Zoti kristian eshte nje perbindesh me tre koka: mizor, hakmarres dhe kapricoz. Nese dikush kerkon te dije me teper rreth ketij perbindeshi me tre koka, mjafton vetem te hedhe nje sy kalibrit te njerezve qe thone se i sherbejne. Jane perhere te ndare ne dy klasa: budallenj dhe hipokrite." -- Tomas Xheferson, 1825
Edhe kete shkrim qe ke perdorur e ke marre nga Riēard Doukins,"the god delusion".
Kjo deklarate e Xhefersonit kishte te bente me shume me institucionet religiose,sepse ne fakt Xheferson ishte pjestar i kishes episkopale,dhe arriti qe te publikoje nje perkthim te Testamentit te Ri qe njihet me emrin Jefferson bible.
Keshilla ime per ty eshte :JI VETEVETJA,boll na lodhe me pikpamjet e te tjereve,(R.Doukins).
Ki druajtjen e Zotit,sepse edhe durimi i tij nje dite do te kete fund,dhe meso qe : Perendia yne eshte nje zjarr qe konsumon.(Hebrenjve 12:29)
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2011, 15:30   #86
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trestenik Shiko postimin
shkolla ta zhvillon trurin,kurse ndodhsit ne familje rast vdekjes ta lendojn shpirtin.
Thenia juaj eshte e vertete,por ka nje kusht qe duhet plotesuar:
- Duhet te kesh shpirt.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2011, 15:37   #87
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Shpirti eshte term kot,sherben vetem per t'ja fut trurit,edhe kur nuk mendon.
Shpirti eshte ai qe ben dallimin ndermjet jetes se njeriut dhe jetes se kafsheve dhe jetes pa shpirt te bimeve.
Shpirti eshte ai qe dallon nje njeri nga nje tjeter.
Shpirti eshte ai qe na dallon edhe nga krijesat e tjera,engjejte,sepse ne kemi trup,ndersa engjejte jane vetem shpirt,fryme.
Evolucionistet kerkojne te bashkojne njeriun me kafshet,por Jezusi erdhi ne bote per te bashkuar njeriun me Perendine.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2011, 22:14   #88
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agim Shkodra Shiko postimin
Shpirti eshte ai qe ben dallimin ndermjet jetes se njeriut dhe jetes se kafsheve dhe jetes pa shpirt te bimeve.
Shpirti eshte ai qe dallon nje njeri nga nje tjeter.
Shpirti eshte ai qe na dallon edhe nga krijesat e tjera,engjejte,sepse ne kemi trup,ndersa engjejte jane vetem shpirt,fryme.
Evolucionistet kerkojne te bashkojne njeriun me kafshet,por Jezusi erdhi ne bote per te bashkuar njeriun me Perendine.
Mir e ke,vetem se ke ngateruar kuptimin e fjales shpirt me ate te fjales sjellje.
Shpirti eshte vetem nje term fillozofik, i adoptuar nga feja.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2011, 22:17   #89
Why
Anėtar i ri
 
Avatari i Why
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Why ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Truri pa diskutim
Why nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2011, 09:04   #90
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agim Shkodra Shiko postimin
Nje njeri normal nuk e ka te veshtire te kuptoje qe :
Truri eshte Truri
dhe Mendja eshte Mendja.
Nuk kam te drejte te gjykoje ty dhe asnjeri tjeter,por sjellja jote eshte e nje njeriu fodull dhe arrogant.
Me sa kuptoje une ti ke nje hardware me kapacitet te larte ,por software-t qe ke futur brenda jane vetem programe lojrash,ne te cilat ti je aftesuar.
Kur korja e trurit nuk funksionon nuk funksionon mendimi dhe ndergjegja,koshienca.
Jam fodull dhe arrogant sepse refuzoj te pranoj injorancen qe me servir ti? Duhet qe ne "emer te tolerances fetare" te jem dakord me pacavuret qe flet tere kohen, sic je shprehur vete nje burre mbi moshen "prime" i cili, ne shekullin e XXI, kur njerezit kane filluar te krahasojne cila ka kosto me te lire, plantacionet per organe si pjese kembimi apo rritja e organeve te reja direkt ne organizmin perkates; kur njerezit kane projekte per transplante mendimesh dhe kujtimesh njerezore ne tru majmunesh dhe te studiojne me pas cfare ndodh, kur njerezit rafinojne strategjite optimale per kolonizimin e sistemit diellor... ne te njejten kohe me keto ti me flet per nje version te droguar te Babagjyshit te Vitit te Ri qe do te sjelle dhurata ne fund te jetes? Sepse bota jote bosh ka nevoje per nje perralle qe te kete sens?

Nje e sapo ardhur, ne nje teme tjeter e ka thene shume bukur: "Ca mendojne besimtaret e ca besojne jo besimtaret, jane shume larg".

Ne menyre ekskluzive une *ty* ne kete forum te kam shkruar qe heret me "hyperlinks" neper shkrime (Merite ka Peshku i Babelit qe me peshperiti se do vinte nje dite kur keto shkrime do te ishin gjurme faktike te mos-aftesine tende perpunuese te informacionit), qe te te bej pervecse nje kursim kohe ne kerkim, edhe reference sa here qe bertet "e ku e pe ti kete"! Por ti vetem deshton ne intelekt ne cdo tentative, me buzeqeshje boshe diskuton (akoma) se cfare duhet te kuptojme me fjalen "tru", pas 5 faqesh shkrime ne nje pyetje te qarte dhe koncize ku e vetmja fjale obskure dhe qe le vend per cirqe filozofike, eshte fjala "shpirt"!! Nese mendon qe eshte pyetja e shtruar gabim, fare mire mund te rihapesh nje sondazh tjeter ku ta kesh riformiluar sic mendon se eshte e drejte, dhe te evitoje te pakten tere kete barcalete mbi veten.

A bejme nje traktat paqeje? Une pranoj qe jam pjeserisht arrogant dhe fodull (sic me etiketon ti) nese ti pranon qe je pjeserisht i paafte menderisht (sic te etiketoj une). Ky eshte ne thelb tere boshti i diskutimeve ateist-fetar ne te tere kohet dhe ne te tere vendet.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2011, 19:03   #91
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Jam fodull dhe arrogant sepse refuzoj te pranoj injorancen qe me servir ti? Duhet qe ne "emer te tolerances fetare" te jem dakord me pacavuret qe flet tere kohen, sic je shprehur vete nje burre mbi moshen "prime" i cili, ne shekullin e XXI, kur njerezit kane filluar te llogarisin koston me te lire midis plantacioneve per organe si pjese kembimi apo rritjen e organeve te reja direkt ne organizmin perkates; transplante mendimesh dhe kujtimesh njerezore ne tru majmunesh per te studiuar cfare ndodh, strategjite optimale per kolonizim planetesh... ne te njejten kohe me keto ti me flet per nje version te droguar te Babagjyshit te Vitit te Ri qe do te sjelle dhurata ne fund te jetes? Sepse bota jote bosh ka nevoje per nje perralle qe te kete sens?

Nje e sapo ardhur, ne nje teme tjeter e ka thene shume bukur: "Ca mendojne besimtaret e ca besojne jo besimtaret, jane shume larg".

Ne menyre ekskluzive une *ty* ne kete forum te kam shkruar qe heret me "hyperlinks" neper shkrime (Merite ka Peshku i Babelit qe me peshperiti se do vinte nje dite kur keto shkrime do te ishin gjurme faktike te mos-aftesine tende perpunuese te informacionit), qe te te bej pervecse nje kursim kohe ne kerkim, edhe reference sa here qe bertet "e ku e pe ti kete"! Por ti vetem deshton ne intelekt ne cdo tentative, me buzeqeshje boshe diskuton (akoma) se cfare duhet te kuptojme me fjalen "tru", pas 5 faqesh shkrime ne nje pyetje te qarte dhe koncize ku e vetmja fjale obskure dhe qe le vend per cirqe filozofike, eshte fjala "shpirt"!! Nese mendon qe eshte pyetja e shtruar gabim, fare mire mund te rihapesh nje sondazh tjeter ku ta kesh riformiluar sic mendon se eshte e drejte, dhe te evitoje te pakten tere kete barcalete mbi veten.

A bejme nje traktat paqeje? Une pranoj qe jam pjeserisht arrogant dhe fodull (sic me etiketon ti) nese ti pranon qe je pjeserisht i paafte menderisht (sic te etiketoj une). Ky eshte ne thelb tere boshti i diskutimeve ateist-fetar ne te tere kohet dhe ne te tere vendet.
Plotesisht dakord,pra po bejme paqe duke filluar bashkbisedimin tone ne nivelin e katert te jetes ,qe ka te beje me ligjet dhe me sjelljen,ose me fjale te tjera : JETA MORALE.
Pra , kemi lene ate qe ty te pelqen me shume dhe qe te ben te ndjehesh krenar,fodull dhe arrogant : JETA INTELEKTUALE , pra po kalojme Hardware-in per te shkuar tek Software-t.
Ne kete rast ,ne emer te Paqes se pranuar a mund te te pyes:
A ekziston Shpirti, ēfare eshte Ai, a vdes me njeriun apo mbijeton?
N.B.
Besoj se ke degjuar per Sokratin dhe moton e tij?
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2011, 19:09   #92
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Mir e ke,vetem se ke ngateruar kuptimin e fjales shpirt me ate te fjales sjellje.
Shpirti eshte vetem nje term fillozofik, i adoptuar nga feja.
Serafin!
A e ke degjuar ndonjehere shprehjen:
" Ej! Ku te fluturon mendja? "
Kam pershtypjen se trute nuk i kane dale nga kafka.Ti si mendon?
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2011, 09:49   #93
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Agim, me shume se nje here te kam thene cfare mendoj une per shpirtin. Po behet pothuajse qesharake kjo situate... por nuk ka me "hyperlinks", te me falesh.

1) "Ai tipi me bie ne qafe." -> Nuk presupozohet qe nje personA i bie siper qafes, apo e godet ne qafe, nje tjeter personB.
2) "Do kete nje derrase mangut." -> Nuk presupozohet qe nje personA eshte i perbere nga derrasa dhe njera i ka rene rruges.
3) "Ej, ku te fluturon mendja?" -> Nuk presupozohet qe mendjet fluturojne dhe secili duhet te dije se ku ka ikur e vetja.
4) "Ai fluturon me pras ne b*the." -> Nuk presupozohet qe prasi te ben te fluturosh.

Ka dhe te tjera, sidoqofte te tera futen ne grupin e shprehjeve frazeologjike. Ne nje fare menyre jane shprehje filozofike te adoptuara ne jeten e perditshme. Ne kete kontekst, Serafimi eshte korrekt kur flet per nje term filozofik te adoptuar nga feja. Dicka filozofike, rrotulloje nga te duash, ngelet perhere vetem filozofike. Ne vetvete eshte rrjedhoje e nje mendimi dhe jo e kunderta.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2011, 13:06   #94
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agim Shkodra Shiko postimin
Serafin!
A e ke degjuar ndonjehere shprehjen:
" Ej! Ku te fluturon mendja? "
Kam pershtypjen se trute nuk i kane dale nga kafka.Ti si mendon?
Zhvillimi i inteligjences,ne pergjithesi,shkon drejt thjeshtesis,jo drejte kompleksitetit;syri shikon,goja shijon,truri mendon..etj etj
Mendja edhe mund te fluturoj;kur mendon,duke menduar,o i duket sikur ka menduar.Vetem shpirti fluturon pa menduar;e pa u percaktuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2011, 15:23   #95
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Agim, me shume se nje here te kam thene cfare mendoj une per shpirtin. Po behet pothuajse qesharake kjo situate... por nuk ka me "hyperlinks", te me falesh.

1) "Ai tipi me bie ne qafe." -> Nuk presupozohet qe nje personA i bie siper qafes, apo e godet ne qafe, nje tjeter personB.
2) "Do kete nje derrase mangut." -> Nuk presupozohet qe nje personA eshte i perbere nga derrasa dhe njera i ka rene rruges.
3) "Ej, ku te fluturon mendja?" -> Nuk presupozohet qe mendjet fluturojne dhe secili duhet te dije se ku ka ikur e vetja.
4) "Ai fluturon me pras ne b*the." -> Nuk presupozohet qe prasi te ben te fluturosh.

Ka dhe te tjera, sidoqofte te tera futen ne grupin e shprehjeve frazeologjike. Ne nje fare menyre jane shprehje filozofike te adoptuara ne jeten e perditshme. Ne kete kontekst, Serafimi eshte korrekt kur flet per nje term filozofik te adoptuar nga feja. Dicka filozofike, rrotulloje nga te duash, ngelet perhere vetem filozofike, ne vetvete eshte rrjedhoje e nje mendimi dhe jo e kunderta.
Paqe , me sa shohe per ty do te thote qe te tjeret te hedhin armet,por ti jo.
« Chi lotta contro i mostri deve fare attenzione a non diventare lui stesso un mostro. E se tu riguarderai a lungo in un abisso, anche l'abisso vorrą guardare dentro di te »
(Friedrich Nietzsche, Al di lą del bene e del male)
Ashtu si i preferuari juaj,Nietzsche, ma derguat bileten e pare te marrezise, Wahnbriefe , me sa shohe e paskeni pare kalin e gjakosur.
Ja ēfare shkruan autori yt tek "Antikrishti" :
"Nuk e derivojme me njeriun nga "shpirti",nga hyjnorja", e kemi rivendosur ndermjet kafsheve.Ai eshte kafsha me e forte sepse eshte me dinaku : spiritualizmi i tij eshte nje rrjedhoje e kesaj."
Te shtoje se perfundimi i tij dihet : ............................
Nuk me vjen aspak keq per ty,por nese mund te beje diēka per ty,diēka qe vetem ti e di ,une se di, ma thuaj.
Pershendetje.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 14:15   #96
Adaes
ShkodRane ForEver
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: Ne hene
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adaes ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Oooooo late nam!!!

Nuk e di a ekziston shpirti apo jo, e as nuk me intereson ta di, por nje llogjike idiote, te thuash mendon shpirti! Ju romantiket e fundit mund te thoni shpirti ndjen, por kurrsesi mendon, eshte fyerje per shkencen e filozofine, duke fillu qe nga titulli i temes. Edhe per ate qe thoni ju shpirt... therritini njiher trunit, ato dreq hormonesh ca pune bejne, se duar skane ta mbajne me dore!

Adaes
__________________
U trashem!!!
Adaes nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 16:39   #97
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adaes Shiko postimin
Oooooo late nam!!!

Nuk e di a ekziston shpirti apo jo, e as nuk me intereson ta di, por nje llogjike idiote, te thuash mendon shpirti! Ju romantiket e fundit mund te thoni shpirti ndjen, por kurrsesi mendon, eshte fyerje per shkencen e filozofine, duke fillu qe nga titulli i temes. Edhe per ate qe thoni ju shpirt... therritini njiher trunit, ato dreq hormonesh ca pune bejne, se duar skane ta mbajne me dore!

Adaes
Adaes !
Ne keshillen tende ,kuptohet, dashamirese thua :
THERRITINI TRURIT !
Pyetje : Kush t'i therras trurit ?
- Truri ?
- Apo mendja?
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 21:36   #98
Adaes
ShkodRane ForEver
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: Ne hene
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adaes ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Truri=Mendja

Puc
__________________
U trashem!!!
Adaes nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2011, 13:09   #99
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adaes Shiko postimin
Truri=Mendja

Puc
Athere ,sipas teje, truri po i therret trurit.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2011, 21:13   #100
Adaes
ShkodRane ForEver
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: Ne hene
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adaes ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agim Shkodra Shiko postimin
Athere ,sipas teje, truri po i therret trurit.
Pse, sipas teje mendja i therret trurit?

Ti e ke thirr nojhere veten, per nje veprim qe ndoshta qe te ka dale situata jashte dore, ose per me teper guxim, a vullnet per dicka?

Eshte shprehje frazeologjike meqe ra llafi, shoku besimtar, mos i merrni te gjitha kallep sapuni sic merrni fene... qyqyqyqyqyqyqaaaa
__________________
U trashem!!!
Adaes nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur