Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-03-2011, 16:14   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Lindja e teorisė sė evolucionit

Teoria e evolucionit eshte e ndare ne dy nenfjale.

1. Makroevolucioni (supozim)
2. Mikroevolucioni (fakt)

Shkencetaret e marrin makroevolucionin si fakt por eshte nje genjeshter e madhe.
Me kete do te merremi ne keto shkrime , do te analizojme makroevolucionin.


Te gjithe ndoshta shumica besojne se Darvini eshte babai i teorise se evolucionit.
Por nuk eshte keshtu.

Darvini ka pasur pararendes.

te cilet e kishin percjelle kete idene e periudhave evolutive te gjata me perpara se Darvini i ri.

Darvini kishte nje gjysh me ermin Erazmus Darvin, i cili ishte anetar i shoqates shkencore henore.

Erazmi ka qene i famshem sidomos per vepren e tij Zoonomia.

Ja nje citim i tij nga kjo veper e tij.

<< A do te sihte teper e guximshme t imagjinonim se ne periudhen e gjate te kohes qysh kur toka filloj te egzistonte ndoshta miliona epoka perpara fillimit te historise se njerezimit a do te ishte teper e guximshme te imagjinonim se te gjitha kafshet gjak ngrohta kane dale nga nje fill i vetem i gjalle te cilin shkaku i pare madhor e pajisi me gjalleri me fuqine e perfitimit te gjymtyreve te reja, se bashku me prirje te reja te drejtuara nga acarimet , ndjesite , deshirat dhe shoqerimet , dhe , qe ne kete menyre, zoteronte aftesine per te vazhduar te permisohej me ane te veprimtarise se vet te qenesishme dhe per t'ia transmetuar keto permiresime me ane te lindjes , brezave te tjere ne jete te jeteve>>.

Interesante apo jo.
Duke ditur se gjyshi i Darvinit ka vdekur perpara se vete Darvini i ri te lindte.
Epo nuk ka mundesi qe Darvini te mos kete lexuar kete veper te gjyshit te tij dhe te mos jete ndikuar.

Madje perpara se Carls Darvini te shkonte me anijen bigell ne galapagos ai ishte tashme i ndikuar nga keto mendime te gjyshit te tij.

Pra Carls Darvini nuk eshte babai i evolucionit.

Por mos valle Erazmi ishte shpikesi i ideve evolucionare?

Vazhdon....
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2011, 16:48   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

NE e dime tashme se Darvini i ri ishte i ndikuar edhe nga Zhan Baptist Lamarku.
Biologu i famshem Francez

Por teorite e tij tashme jane hedhur poshte.Por ne vetem sa po e permendim si nje pararendes i Carls Darvinit.
Por ka rendesi se ai ka qene ndikim mbi Darvini e ri.

Megjithate ne duam te shikojme ne lidhje me Erazmin a ka qene ai shpikesi i teorise evolutive?

Erazmi i kishte kopjuar idete e tij nga nje person me emrin James Burnett. Qe njihej ndryshe me emrin Lord Monboddo(1714)

Por a ishte Lord Monboddo i vetmi qe kishte patur keto ide edhe pse ishte nje evolucionist teist?

vazhdon...
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2011, 17:09   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

James Haton ishte ai qe zhvilloi konceptet e kohes se lashte gjeologjike prej miliona vjet historie tokesore.

Vezhgimi i tij ishte se shkembinjte kishin pesuar ndryshime te nje shkalle teper te ngadalshme. Ai hodhi poshte idene se mund te kishte ndodhur kjo nga katastrofa te ndryshme.
Ai mendoi se strukturat shkembore ishin shume te lashta.
Kjo solli konceptin e kohes se lashte gjeologjike.
Megjithese ai besonte se toka ishte ne nje moshe te pafundeme.
Dhe se keto procese te ngadalta kishin ndodhur keshtu gjithmone.

Pikpamjet e tij sollen ne egzistence Uniformitarianizmin.

Ne bibel eshte permendur nje profeci ne lidhje me uniformitarianizmin, ku disa njerez te tille me pikpamje te tilla do te fillojne te tallen me besimin ne Zot duke thene se gjerat jane ashtu sic kane qene me pare.

2 Pjetrit 3 :3-4
3 Sė pari duhet tė dini kėtė, se nė ditėt e fundit do tė vijnė disa pėrqeshės, tė cilėt do tė ecin sipas dėshirave tė veta,
4 dhe do tė thonė: ``Ku ėshtė premtimi i ardhjes sė tij? Sepse, qė kur etėrit fjetėn, tė gjitha gjėrat mbetėn nė po atė gjendje si nė fillim tė krijimit``.Uniformitarianizmi anashkalon ngjarjen e krijimit dhe ate te permbytjes.

Pra sic duket familja e Darvineve nuk eshte ajo qe shpiku idete evolutive.

keto ide kane qene me perpara.

PO C'fare po ndodhte me Darvinin e ri pas ekspedites me anijen bigell?

A ishte ai i bindur per idete evolutive?

A kishte siguri ai se Zoti nuk egzistonte?

Le te shikojme se C'fare thote ai vete ne nje citim te tijin.

<<Ajo qe me le pershtypje si dicka qe ka me teper peshe eshte nje tjeter burim bindjeje ne egzistencen e Perendise, qe ka lidhje me aresyen dhe jo me ndjenjat. Kjo rrjedh nga veshtiresia e skajshme, ose pamundesia, e konceptimit te ketij universi te pafund dhe te mrekullueshem, perfshi edhe njeriun me kapacitetin qe ka per te pare shume kohe ne te shkuaren dhe shume larg ne te ardhmen, si rezultat i rastesise apo nevojes se verber. Kur reflektoj ne kete menyre, ndihem i detyruar qe te kerkoj nje shkak te pare qe ka nje mendje inteligjente , deri ne nje fare mase te ngjashme me ate te njeriut, dhe meritoj qe te quhem teist.>>--Darvini.

Pra Darvini akoma nuk ishte i sigurte per teorine e evolucionit. Madje atij ju deshen rreth 20 vjet qe te botonte librin e tij ''origjina e specieve'' pasi kishte qene ne ishujt galapagos.

Gjithsesi Darvini nuk eshte shpikesi i ideve evolucionare.
Ai nuk eshte as shpikesi i idese se seleksionimit natyror.

Por kush eshte shpikesi i teorise se evolucionit?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2011, 17:39   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

Nje teolog i mirenjohur Ian McNaughton thote:-
<< Evolucioni kia nje histori te gjate .Idete e tij I paraprijne Darvinit me disa mijera vjet>>.

Aresyeja pse ai e thote kete eshte se bazohet ne Isaia 14:3-21.
Ketu po flitet per nje person te ndryshem nga nje mbret njerezor ne fund te fundit babilonia shpesh perfaqson mbreterine e erresires.
Dhe mbreti i babilonise perfaqson satanin. Pastaj tek vargu 12 thuhet se ky mbret kishte rene nga qielli.
Vargu 13 thote se ky personazh quhet Lucifer qe tregon se satani ose djalli para se te behej djall ka pasur nje mendim ne zemer te vet.
Ka pasur krenari duke besuar se mund te behej si Perendia.
Ne fakt kjo ishte deshira e tij. Por shikoni se si ai e mendonte se mund te arrihej kjo barazi me Zotin- ai synonte te ngrihej lart permbi rete pra duke u ngjitur ne lartesite mbi rete. Pra mendonte se mund te arrinte kete synim me veprimet e veta.
Isaia 14:13
<<Ti thoshnje nė zemrėn tėnde: "Unė do tė ngjitem nė qiell, do tė ngre fronin tim pėrmbi yjet e Perėndisė; do tė ulem mbi malin e asamblesė nė pjesėn skajore tė veriut;>>


Kjo dmth se ai besonte se edhe Perendia nuk ka qene gjithmone Perendia por ka evoluar nga nje qenie ne nje tjeter.
Keshtu ai besonte se edhe ai do te evoluonte duke u bere Perendi.
Isaia 14:14
<<do tė ngjitem mbi pjesėt mė tė larta tė reve, do tė jem i ngjashėm me Shumė tė Lartin".>>


Kjo eshte shkruar mijera vjet perpara Darvinit, dhe si ngjarje ka ndodhur diku tek rreth 6000 vjet perpara Darvinit.

Pra nga dokumentet qe kemi , dokumentet historike biblike shikojme se babai i teorise se evolucionit eshte satani.

Edhe pse nje qenie jo fizike perseri ai ka qene i pari qe ka besuar ne teorine e evolucionit.

Dhe si veproi ai ne fakt me Adamin dhe Even?
Zanafilla 3:5
<<por Perėndia e di qė ditėn qė do t`i hani, sytė tuaj do tė hapen dhe do tė jeni nė gjendje si Perėndia tė njihni tė mirėn dhe tė keqen".>>


Pra satani po u thote atyre qe ata kane mundesine te beheshin si Perendia, te evoluonin.
Dhe kjo ne fakt eshte edhe doktrina e disa feve sot.
Mormonizmi shpall se njeriu mund te evoluoje nga njeri ne Zot dhe keshtu ka qene edhe me Perendine.

Hinduizmi shpall se njeriu mund te evoluoje ne varesi te veprave te veta nga njeri ne kafshe ose nga njeri ne nje qenie me inteligjente.

Duket qarte pra se teoria e Evolucionit nuk eshte shkence por nje teori fetare e cila edhe besohet nga disa fe sot.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2011, 18:18   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

Si lidhet Ateizmi me teorine e evolucionit?

Ateizmi rrjedh si pasoje e mos pranimit qe ka Zot, por Ateizmi nuk mund te qendroje nese nuk mbeshtetet ne teorine e evolucionit.
Sepse pėrndryshe nuk do te shpjegonte dot egzistencen e universit


Ateizmi eshte mohimi i ekzistences se nje Perendie ose te shume perendive.

Kjo fjale rrjedh nga greqishtja (atheos-pa Zot).

Ne te kaluaren kjo fjale percaktonte ata persona qe nuk besonin ne fete e ligjshme te shteteve ku jetonin.

Psh politeistet jane quajtur ateiste nga monoteistet dhe anasjelltas.

Por e rendesishme eshte qe kjo fjale ka kuptimin ‘’pa Zot’’

Ne ditet e sotme fjala Ateizem ka kuptimin mosteizem. Mosqenurit teist.
Pra ka kuptimin se nuk jam teist.


Por qe Ateizmi te qendroje duhet pra te sjelle ose te mbeshtese veten me nje teori per egzistencen e universit.

Dhe Ateizmi ka gjetur teorine e evolucionit si mbeshtetje.

Kuptoni qarte se Koncepti i sotem per ateizmin ka ardhur pasi teoria e evolucionit kishte lindur tashme.

Pra Ateizmit i duhet te mbeshtetet ne nje teori fetare qe te qendroje.

Atehere pse valle ateistet e quajne veten pa fe?
Kur vete Ateizmi eshte nje lloj feje!

ne temen Krijimi apo Evolucioni qe eshte marre nga albavizion.com kemi pare se si teoria e evolucionit bie poshte edhe nga ana shkencore .

Atehere si mund te qendroje ateizmi ne nje nivel jashte fetar kur ne fakte edhe mbeshtetja qe ka eshte nje teori qe kundershohet nga shkenca si dhe qe eshte nje teori fetare.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2011, 10:46   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,474
Thanks: 272
Thanked 544 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

Alkoma...

Ti perpiqesh me te gjitha menyrat te gjesh te meta dhe te hedhesh poshte nje teori te vertetuar dhe qe vertetohet lehte.
Sipas teje ke duhet te besojme?!
Te besojme qe ne nje kopesht me qershi u vune te ciftohen dy njerz te cilet krijuan nje shumellojshmeri te tille pasardhesish qe kane diferenca te medha tipologjike per nje hark kohor qesharak.
Theologjia eshte filozofi tipike hebrehe. Ne te cilen duket qarte kufizimi logjik i kohes, dhe njohurit, sepse ata nuk kishin dijeni per shumllojshmerin rracore te njerzimit. Keshtu qe e ndertuan teorine e tyre duke u bazuar ne njohurit e kufizuara te kohes se tyre. Te mbeshtesesje teorit anti evolutive ne mesjete do ishte disi e pranueshme, por t'i mbeshtesesh sot...

Alkoma...
Ajo qe me ben pershtypje eshte se, mire ata(themeluesit e dogmes hebraike) qe nuk kishin ne dispozicion informacionin dhe njohurit qe kemi sot, por ti qe ke gjithe keto njohuri dhe iformacion ne dispozicionin tend, pse mbeshtet keto teori kaq primitive?!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2011, 19:14   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Alkoma...

Ti perpiqesh me te gjitha menyrat te gjesh te meta dhe te hedhesh poshte nje teori te vertetuar dhe qe vertetohet lehte.
Sipas teje ke duhet te besojme?!
Te besojme qe ne nje kopesht me qershi u vune te ciftohen dy njerz te cilet krijuan nje shumellojshmeri te tille pasardhesish qe kane diferenca te medha tipologjike per nje hark kohor qesharak.
Theologjia eshte filozofi tipike hebrehe. Ne te cilen duket qarte kufizimi logjik i kohes, dhe njohurit, sepse ata nuk kishin dijeni per shumllojshmerin rracore te njerzimit. Keshtu qe e ndertuan teorine e tyre duke u bazuar ne njohurit e kufizuara te kohes se tyre. Te mbeshtesesje teorit anti evolutive ne mesjete do ishte disi e pranueshme, por t'i mbeshtesesh sot...

Alkoma...
Ajo qe me ben pershtypje eshte se, mire ata(themeluesit e dogmes hebraike) qe nuk kishin ne dispozicion informacionin dhe njohurit qe kemi sot, por ti qe ke gjithe keto njohuri dhe iformacion ne dispozicionin tend, pse mbeshtet keto teori kaq primitive?!


Po perpiqem te sjell te verteten qe te kete sy per te pare peshkaqen33 per nje toeri te pavertetuar ende dhe qe nuk do te vertetohet dot kurre.

Pikerisht per shkak te informacioneve i kam sjelle keto refernca.

respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2012, 21:28   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e Teorise se Evolucionit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Alkoma...

Ti perpiqesh me te gjitha menyrat te gjesh te meta dhe te hedhesh poshte nje teori te vertetuar dhe qe vertetohet lehte.
Sipas teje ke duhet te besojme?!
Te besojme qe ne nje kopesht me qershi u vune te ciftohen dy njerz te cilet krijuan nje shumellojshmeri te tille pasardhesish qe kane diferenca te medha tipologjike per nje hark kohor qesharak.
Theologjia eshte filozofi tipike hebrehe. Ne te cilen duket qarte kufizimi logjik i kohes, dhe njohurit, sepse ata nuk kishin dijeni per shumllojshmerin rracore te njerzimit. Keshtu qe e ndertuan teorine e tyre duke u bazuar ne njohurit e kufizuara te kohes se tyre. Te mbeshtesesje teorit anti evolutive ne mesjete do ishte disi e pranueshme, por t'i mbeshtesesh sot...

Alkoma...
Ajo qe me ben pershtypje eshte se, mire ata(themeluesit e dogmes hebraike) qe nuk kishin ne dispozicion informacionin dhe njohurit qe kemi sot, por ti qe ke gjithe keto njohuri dhe iformacion ne dispozicionin tend, pse mbeshtet keto teori kaq primitive?!
Darvini ka foulr ose studijuar evolucionin, Alkoma me gjith tekonollogjine e sotme po i kthehet De-volucionit. Kjo me ben pershtypje mua: kaq shume info qe kemi ne dhe nuk e shfrytezojme ate(!)
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2013, 14:33   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e teorisė sė evolucionit

Teoria e Evolucionit e shpjeguar nepermjet kesaj videoje

http://www.youtube.com/watch?v=1LzSX...ature=youtu.be
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2013, 19:21   #10
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e teorisė sė evolucionit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Teoria e Evolucionit e shpjeguar nepermjet kesaj videoje

http://www.youtube.com/watch?v=1LzSX...ature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=_tx6n...yer_detailpage
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2017, 19:58   #11
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e teorisė sė evolucionit

__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2017, 21:21   #12
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lindja e teorisė sė evolucionit

Ai Darvini po te kishte parashikuar te kunderten e asaj qe shkroi, nuk do t'ja hidhte poshte asnje teorine e tij...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2018, 04:22   #13
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Lindja e teorisė sė evolucionit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Teoria e evolucionit eshte e ndare ne dy nenfjale.

1. Makroevolucioni (supozim)
2. Mikroevolucioni (fakt)

Shkencetaret e marrin makroevolucionin si fakt por eshte nje genjeshter e madhe.
Me kete do te merremi ne keto shkrime , do te analizojme makroevolucionin.


Te gjithe ndoshta shumica besojne se Darvini eshte babai i teorise se evolucionit.
Por nuk eshte keshtu.

Darvini ka pasur pararendes.

te cilet e kishin percjelle kete idene e periudhave evolutive te gjata me perpara se Darvini i ri.

Darvini kishte nje gjysh me ermin Erazmus Darvin, i cili ishte anetar i shoqates shkencore henore.

Erazmi ka qene i famshem sidomos per vepren e tij Zoonomia.

Ja nje citim i tij nga kjo veper e tij.

<< A do te sihte teper e guximshme t imagjinonim se ne periudhen e gjate te kohes qysh kur toka filloj te egzistonte ndoshta miliona epoka perpara fillimit te historise se njerezimit a do te ishte teper e guximshme te imagjinonim se te gjitha kafshet gjak ngrohta kane dale nga nje fill i vetem i gjalle te cilin shkaku i pare madhor e pajisi me gjalleri me fuqine e perfitimit te gjymtyreve te reja, se bashku me prirje te reja te drejtuara nga acarimet , ndjesite , deshirat dhe shoqerimet , dhe , qe ne kete menyre, zoteronte aftesine per te vazhduar te permisohej me ane te veprimtarise se vet te qenesishme dhe per t'ia transmetuar keto permiresime me ane te lindjes , brezave te tjere ne jete te jeteve>>.

Interesante apo jo.
Duke ditur se gjyshi i Darvinit ka vdekur perpara se vete Darvini i ri te lindte.
Epo nuk ka mundesi qe Darvini te mos kete lexuar kete veper te gjyshit te tij dhe te mos jete ndikuar.

Madje perpara se Carls Darvini te shkonte me anijen bigell ne galapagos ai ishte tashme i ndikuar nga keto mendime te gjyshit te tij.

Pra Carls Darvini nuk eshte babai i evolucionit.

Por mos valle Erazmi ishte shpikesi i ideve evolucionare?

Vazhdon....
pershendetje ; nuk e di a esht mire apo keq por shkenca nuk njeh ata qe sjapin kontribut. Cilido mund te ket qene i pari mbase nederlands man por darvini tha nje kontribut te madh njerezimit, nje ditar me nje shkrim perfekt cdo experiment cdo luhatje cdo shifra ai i regjistroj dedikoj jeten e tij ne galapalos island ku vuri re qe me i forti mbijeton por duke permbushur kushtet qe .......... kjo ishte e rendesishme sepse ndihmoj ne gjenetike ndihmoj ne blektori e prandaj ai njihet si babai i evolucionit jo sepse ishte i pari por per dedikimin e tij. un keshtu e mendoj sepse edhe nese ne e pranojm apo jo esht e vertet cdo gje per ate esht e vertet Elsa

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Elsa : 11-05-2018 nė 04:24
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2018, 08:04   #14
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Lindja e teorisė sė evolucionit

...te gjithe njerezit kane te drejte te ndryshojne, te evoluojne sipas talentit te tyre, te jene te lire por universi apo materia dialektike eshte nje rend komunist ku Marksi apo Zoti ben ligjin! ne vepren e tij Darvini nuk ka shpjeguar se si do ia hidhin Zotit ndersa ai do na detyronte te ishim gjithnje majmune me lekure tjeter!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2018, 08:45   #15
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Lindja e teorisė sė evolucionit

Pershendetje; ne jetojm ne nje koh ku frekuencija e energjis po ndryshon per te miren tone. ne jemi ne per momentin ne ate frequency e cila me shum delikatese do ju pastroj bindjet qe sju duhen e do ngrej frequencin e pranimit. Jeta esht shum e thjesht kur ne ja vejm fajin te tjerve e nuk marrim pergjegjegjsi qe cfar na ndodh ne jeten tone esht krijimi jon. Kur ju ishit vetem nje molekule vendoset te vini ne toke te mesonit mesime nga experiencat e ndryshme qe ju me precision e hartuat cdo mesim vjen ne nje koh te caktuar nga nje person i caktuar qe ju e keni zgjedhur. Energjija nuk ka kufij nuk njeh kufij ajo gjithmon leviz krijon esht e pavdekshme e mund te manipulohet pa mbarim te mari forma qe ju specifik krijoni. Kur ju vini ne toke cfar ju duhet te evuloni esht ne trupin tuaj, ju jeni nje femi e snjehni limit jeni kurioz e skeni frik derisa dikush rregullisht ju tregon limitin mos hyp ne pem mos ha me dore mos u lag rri urt je ber pis e kjo formohet ne koken tone qe po bera ate dicka do me ndodhe po bera ate mami do me bertase e kjo ju ndodh qe femije te cilat kan efekt tek ndjenjat tuaja te cilat mbyllen brenada aq thell saqe ju i harroni qe i keni nuk te bezdisin por kjo ju mbyll zemren e ju do merrni vendime me kok cdo gje nga koka esht afatshkurter e me konsequenca ku ju do ndjeheni i pa mjaftueshem jo aq i mire konfidenca ulet pastaj ju rriteni e besime te tjera krijohen te influencuara nga enviromenti, shoqerija familja shkolla. I dashur a nuk e shikoni se cfar ju ka ndodhur ju keni ardhur me liri te plote por qe femije ju mesuat cfar esht e mir te mos kapercesh murin e verteta qendron qe ne pranojm cfar bota na ofron. nese ju do kishit nje elefant nga mbrapa ju nuk do shqetesoheshit sepse ju sdo e dinit qe ai esht aty e dikush vjen e ju thot duke gerthitur oh elefanti kujdes e kjo krijon frik. a nuk e shikoni se cfar esht ndertuar ne trupin tuaj qe kur keni lindur? limit frik pasiguri e cfar mendoni se do ndodhi ne jeten tuaj kur ju keni keto besime, ndjenja, limite, ? energjija juaj do ulet se ju nuk ndiheni mire nese cronike do dnjeheni ne depresion sepse vetem vetem gjera negative ndodhin e energjija juaj ulet me shum ju ndjeheni pa fuqi. por nuk e shikoni se cfar ka ndodhur nuk esht faji i askujt por juaji, zoti nuk ka te bej me asgje te jep liri te plot te jesh hitleri apo nen tereza zoti esht energji e cila jeton ne frequencin e dashuriis. por ju nuk keni ate frequency prandaj gjera te mira nuk te ndodhin derisa ju te vendosni te ndryshoni dicka cdo dit. Asgje nuk do ndryshoj. cfar mendoni se do ndodhi po te harroni te gjith besimet qe ju keni krijuar? do ndjeheni bosh se ai esht karakteri juaj enese juve ju pelqen kjo jet ku te gjith te tjeret e kan fajin e zoti ben ligjin nese kjo ju ben te lumtur atehere esht gezimi juaj. Por un mendoj se jo kjo nuk esht cfar ju doni. deri tani asgje ska funcionuar mbase ju duhet te mendoni te ndryshoni planin ku perfundon ne lumturi. ndryshon nje dicka te vogel cdo dit shpenzoni koh perjashta merr ajrin e jetes dielli toka kjo do ju ngrej livelet e hormoneve qe krijojn lumturi serotonin oxytoxin e do shikoni gjerat pak me me pozitiv. e nese ju cdo dit beni dicka te ndryshoni situaten tuaj ajo do ndryshoje e do realizohet deshira juaj. por nese ju sbeni asgje asgje sdo ndodhi. a nuk e shikoni qe ju e keni ne dor jeten tuaj, perendija nuk ekziston por nje besimtar me besim krijon ekzistencen e saj. Cfare ju do benit ndryshe nese do e dije qe je i lire pa kufi pa ligje cfar do beje ndryshe si do ndjiheshe ? cfar mendoni ju ju pengon te kryeni potencialin tuaj? te gjitha keto jan gjera qe cojn ne permisimin emocional te nje individi . Jeta juaj esht ne doren tuaj asnjeri sdo nderhyj aty je ti qe do jetosh jeten e ajo mund te jet ndertuese ose shkaterruese............. spo flas per darvin sepse sja vlen shkurtimisht zoti esht energji e cila me nje frequency te caktuar krijon gjera e forma te ndryshme si planete univers epemen ty e kafshen domethen e njejta energji vetem ti quhesh njeri, vetem nje pem quhet pem nje majmun ose tiger ose mi ose balt por kur behemi bashk te gjith quhemi krijues me dashuri elsa
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur