Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-02-2012, 19:04   #21
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Me vjen mire qe si prind deshiron ti japesh nje pergjigje te sakte.
Me sa kuptoj une tani vjaza jote duhet te jete diku tek 20-25 vjec apo me teper?Por une pershembull e kam perjetuar personalisht Zotin qe ka qene gjithmone prane meje ne c'do moment te veshtire te jetes time .
AI me ka mbrojtur me ka bekuar me ka sheruar me ka shpetuar nga rreziqe dhe me ka falur mekatet e mia.

SHume njerez e mbajne peshen e fajit ne jeten e tyre mbi kurriz te tyre por ata qe e kane dorezuar tek Jezusi jane shfajesuar dhe e kane perjetuar clirimin e plote ngfa pesha e fajit dhe mekatit.

Une te sfidoj te provosh .

Kerkoje Zotin vete ne zemren tende dhe Ai do te pergjigjet, ndoshta nuk do te pergjigjet me ze te larte por ti do te kuptosh kur AI te te pergjigjet ne zemren tende .

Perendia egziston patjeter dhe Ai eshte c'liruesi dhe shpenguesi i c'do mishi njerezor i c'di fryme.

Zoti te bekofte.
Alkoma, e lexova tekstin tend fjale per fjale dhe germe per germe...dhe.......prit te shikoja ndonje pergjigje - Nothing, Nadha, Zilch, Asgje ...asnje pergjigje nuk morra. Nje pyetje prej nje femije nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni. Vecse ke hapur nje mije vrima per new topics. Per cdo fjalen tende kam nga nje pyetje. Per fat te keq nuk kam kohe. Ndoshta nje here tjeter...

Citim:
Por une pershembull e kam perjetuar personalisht Zotin qe ka qene gjithmone prane meje ne c'do moment te veshtire te jetes time .
AI me ka mbrojtur me ka bekuar me ka sheruar me ka shpetuar nga rreziqe dhe me ka falur mekatet e mia.
Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-02-2012, 07:40   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Mendo pak, me trurin tend, jashte bibles.
Land nqs do te mendoja me trurin tim jashte biblews do te mendoja si ka mundesi qe ne te gjithe kete univers ka kaq shume rregullsi, bukuri, korrektesi, pandryshueshmeri te ligjeve?
E mahnitshme apo jo?
Me siguri i ka bere dora e dikuyjt me i madh se une.
Rastesia nuk egziston per asnje lloj detaji qofte edhe te vogel.
Sidomos kur behet fjale per nje rregullsi dhe perpikshmeri kaq te larte sic eshte universi.
Tjeter gje qe do mendoja eshte edhe bota jone. SI ka mundesi qe ka nje mrekulli te madhe si jeta bashkeshortore? Interesante qe cdo gjallese sidomos njeriu jeton patjeter nje jete qe kerkon te kete nje partenr te kundert ne gjini( rastet e tjera jane semundje)
Si ka mundesi qe njeriu lind beb rritet , behet burre ose grua dhe nuk mund te behet asgje tjeter, dhe ky rregull vazhdon pa patur shansin te ndryshoje.
Sigurisht qe nuk do te mashtrohesha kurre qe keto gjera te kene ndodhur rastesisht pa qene nje dore e nje krijuesi qe i pelqen shoqeria.
Ka edhe shume gjera te tjera qe nuk po i permend tani .

Citim:
Nje kafshe e avancuar e quajtur homo sapiens(njeriu) me eksperience dhe mendimtar, ne raport me te gjithe universin, qe mesa kuptohet eshte i tipit mekanistik, pra pa eksperience dhe i paafte te mendoje. Njeriu pra ka nje rol te vecante, por vetem persa i perket vetvetes dhe asgjeje tjeter ne univers. Njeriu eshte shume i rendesishem per vetveten qe ti jape nje kuptim ekzistences se tij, por ama mbi te gjitha pa asnje domethenie "per gjithcka tjeter" ne univers(qe eshte paimagjinueshmerisht shume i madh, une them infinitisht gjigand).
Po ne kete llogjike dhe toka (mekanistike) me gjithe sistemin diellor qe e permban eshte infinitisht i parendesishem ne univers.
Nuk ka asnje kafshe te avancuar me emrin homosapiens, keto jane perrlqalat e evolucionisteve qe ia servirin femijeve perpara si nje pjate e detyruar me mashtrim te dinkerise brenda dhe mashtrojne edhe veten e tyre. Kafshet jane kafshe dhe nuk mund te ndryshojne keto jane rregullat dhe ligjet qe nuk mund te ndryshojne kurre .
Per mua kjo ceshtje eshte e mbyllur, nuk mund te diskutoje me per kete ceshtjen e ligjeve, ato nuk ndryshojne dhe pik sepse keshtu jane faktet do apo nuk do ti edhe ndonje tjeter.
Kafsha nuk behet kurre njeri dhe as nuk eshte bere ndopnjehere .
Per ty te them te lutem mos beso keto brockulla .
As ne enderr nuk mund ti besosh .


Citim:
Lenda nuk ka asnje fillim, ajo vetem transformohet dhe nuk mund te shkaterrohet.
Epo ose ke te drejte ti ose ligjet e fizikes qe thone se lenda ka nje fillim dhe shkaterrohet ne nje proces te caktuar.
Une zgjedh ti besoj ligjet e fizikes dhe jo teorine e perrallave te evolucionit.
Une zgjedh te besoj realitetin.


Citim:
koncepti i lendes qe nga antikiteti(toke, uje, ajer, zjarr...Empedokli e ka futur i pari) deri ne kohet moderne ka ndryshuar, per te arritur tek realiteti lendor(material) relativistik dhe kuantik....zhduket cdo dallim Newtonian midis materjes dhe energjise.
Kjo shprehje nuk ka asnje lidhje me shkencen eshte vetem nje shprehje fetare evolucioniste.
Ligjet e fizikes nuk ndryshojne , ato kane qene aty dhe jane dhe do te ngelen.
Graviteti ka qene eshte dhe do te jete deri sa bota te zhduket.
E njejta gje eshte edhe per jeten e njeriut dhe te kafsheve.

Citim:
krijimi nuk eshte shkencor, perndryshe ti do ishe shpallur si fenomeni i mijevjecarit, ska si te vertetohet arkeologjikisht, biologjikisht, natyralisht, isht isht isht.
Krijimieshte shkencor , ka shume shkencetar krijimist ndoshta jo me teper se evolucionistet por kjo nuk dmth se shumica ka te drejte gjkithmone.
Sepse futen ndjenjat nejrezore .
SHumica e botes sot jane islamiste kjo nuk dmth se ata kane te drejte.

Citim:
dalim ne nje rruge pa krye
Rruga e jetes eshte ndryshe nga keto rruget qe bejme ne njerezit ka gjithmone krye.
Per mendjet njerezore ndoshta nuik ka .

Citim:
argumentit aq te pelqyer te pastoreve evangjeliste qe universi ka nevoje per nje krijues i jepet fund me pyetjen kush krijoi krijuesin.
Argumentet jane shkencore , vetem se ty nuk te pelqejne kljo nuk dmth se nuk jane.
Nqs Zoti do te ishte krijuar atehere i bie qe evolucioni ka te drejte .
Por ketu eshte ceshtja se evolucioni gjithmone eshte gabim. Zoti nuk eshte krijuar eshte i perjetewshem ndryshe nuk do te kishte Zot .

Citim:
ndarja eshte, ju thoni krijuesi ekziston vetvetiu qe nga perjetesia, po te njejten gje them dhe une dhe shume te tjere, universi ekziston qe nga perjetesia vetvetiu
Krijuesi eshte i perjeteshem nuk dmth se ka ardhur rastesisht , kjo nuk eshte argument.
Pastaj kuptoje mire se per cfare po flet, je duke folur per universin fizik qe sipas ligjeve te natyres shkon drejt shkaterrimit sepse ka ligje fizike.
Por Perendia nuk eshte fizik Ai eshte Fryme dhe eshte i perjeteshem.
Ai ka krijuar cdo ligj.
Ai nuk ka fillim.
Nqs do te kishte fillim atehere nuk do te ishte Perendi.dhe nuk do te mund te krijonte ato qe shikojme.

Vetem Perendia mund te krijoje ato qe shikojme dhe AI eshte i perjeteshem.
respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-02-2012, 13:49   #23
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

haha po mendon perseri me trurin e bibles lol.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-02-2012, 13:55   #24
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
postuar nga Alkoma

Land nqs do te mendoja me trurin tim jashte biblews do te mendoja si ka mundesi qe ne te gjithe kete univers ka kaq shume rregullsi, bukuri, korrektesi, pandryshueshmeri te ligjeve?
E mahnitshme apo jo?
Po e mahnitshme,
lexo me poshte

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...6xme0IwEIqoeHg
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2012, 15:02   #25
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Pershendetej anetare te nderuar, land, hello kitty, serafim, busavat dhe te tjere qe keni ndjekur me interes kete teme.
Ju ftoj qe te jeni akoma ne vazhdimesi te temes sepse do te kemi edhe postime te reja per menyreen se si Zoti ka krijuar gjithshka , dhe qe edhe shkenca e verteton.
Pra qofshi te bekuar dhe shijojeni kohen e leximit te postimeve.

Gjithashtu per hello kitty-in, me fal qe nuk kam kthyer akoma nje pergjigje per ju shume shpejt do te flasim edhe per deshmine e jetes tuaj, ishte vertete rrenqethese dhe e dhimbshme.

respekte nga Alkoma
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2012, 15:26   #26
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Alkoma, e lexova tekstin tend fjale per fjale dhe germe per germe...dhe.......prit te shikoja ndonje pergjigje - Nothing, Nadha, Zilch, Asgje ...asnje pergjigje nuk morra. Nje pyetje prej nje femije nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni. Vecse ke hapur nje mije vrima per new topics. Per cdo fjalen tende kam nga nje pyetje. Per fat te keq nuk kam kohe. Ndoshta nje here tjeter...Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!
Pershendetje Hello Kitty edhe pse keto gjera duhet ti diskutonim ne nje tabel tejter diskutimi pra teme tjeter sepse ketu kemi nje tjeter teme.

Ne lidhjen me kete ngjarje qe te ka ndodhur , une e lexova dhe si kjo kam degjuar dhe kam pare shume te tjera .
Besoj qe keto gjera ndodhin dhe jane te dhimbshme .
Une nuk dua ta marr me detaje kete histori sepse dua te kem respekt per jetet e humbura te atyre njerezve dhe per dhimbjen tende .
Por gjithashtu nuk kam nje pergjigje te mire per kete pyetje qe ke shtruar ti.
Zoti i do te gjithe njerezit njesoj, dhe une besoj se Ai eshte ne kontroll te cdo situate asgje nuk ndodh pa lejen e Tij, edhe pse Ai ka vendosur ne lidhje me njeriun qe njeriu do te zgjedhi vete rruget e tij te keqia apo te mira Zoti i le njeriut te drejte zgjedhjeje.
Une besoj se Zoti u flet njerezve qofshin besimtare apo jo dhe i paralajmeron per shume gjera. Por njerezit njhuk ia vene veshin.
Miresia e Tij zgjat perjete. SHpesh edhe mua Zoti me ka paralajm,eruar te mos bej nje veprim te caktuar dhe une e kam bere dhe kam humbur shume gjera, kjo eshte zgjedhja ime. Edhe pse AI eshte ne kontroll dhe me tregon dhe me mbron perseri une kam liri zgjedhjeje per veprimet qe bej.
A nuk tregohesh mirenjohese qe je gjall?
Por ajo cfare do te inkurajoj eshte qe jeta vazhdon dhe ti ke akoma nje shans me teper per te jetuar , jetoje me mencuri.Degjo zerin e Zotit dhe bindu dhe do te shpetosh.
Pergjigja ime mund te mos jete e mire per shkak se jam njeri por me e rendesishme eshte qe ti per veten tende te jesh mirenjohese Atij.
Zoti te bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2012, 15:30   #27
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Land ky lloj kaosi qe ke sjelle ketu ne teme nuk ndikon aspak per te sjelle kaos shkaterrues ne univers.
Ky lloj kaosi eshtre perseri pjes ee rregullsise ne jete, ne gjerat qe Zoti ka krijuar.

Sa ndikon kjo teoria e kaosit per prishjen e balancave dhe ekulibrave ne natyre dhe univers?
Asgje.
Zoti ka krijuar cdo gje me perpikmeri dhe rregullsi
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2012, 16:21   #28
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Alkoma, meqe te interesoka kaq shume natyra dhe te qenit e gjerave, perse bir nuk shkon ne shkolle?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 01:21   #29
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!
Pershendetje!

Meqe me pelqen debati dhe sidomos natyrat kerkuese po nderhyj disi mbase te jap nje pergjigje brenda njohurive te mia:

Meqenese po flasim per Zotin atehere i pembahemi asaj qe ai thote.

Po te sjell nje ilustrim te thjeshte,
nje burre ecen ne rruge dhe fut doren ne xhep, ai ka 5 dollare. Natyra e tij bamirese e ngacmon ne nje cast dhe ai shkon ne nje grup njerezish ( marrim nje shifer 20 njerez ) dhe 5 prej atyre u jep nga 1 dollar dhe largohet.

Tani atje ishin 20 veta dhe vetem 5 moren nga 1 dollar. Pyetja ime: Kane te drejte 15 te tjeret tu ngelet qefi qe ai su dha lek? Aspak pasi su kishte ndonje borxh atyre, ndersa keta 5 qe moren nga 1 dollar thane faleminderit. Ata ishin te 20 njesoj por burri deshi tu jepte lek vetem 5 vetave, Shikon ne kete mes ndonje padrejtesi te bere nga ana e keti burrit? ( sbesoj se gjendet dicka e padrejte ne kete )

Pra nese zoti eshte krijuesi i gjithckaje dhe nese ne te gjithe jemi mekatare ashtu si ti pohove, ku qendron padrejtesia ne kete mes nese ai shpetoi 1 dhe la 12 te tjeret? a meritonte ndokush te shpetohej? aspak te gjithe jane mekatare, por ai deshi dhe e beri, ai te zgjodhi mes turmes. pse nuk i thua faleminderit ne vend qe ti thuash qe eshte i padrejte? Por kjo eshte natyra njerezore, ske ci ben, dhe ngado qe ta rrotullosh del po ne te njejtin perfundim, njeriu nuk pranon te lere menjane krenarine dhe te perulet perpara krijuesit.

Por edhe pse te dhashe kete shembull nuk jam duke te thene qe Zoti i ndershkoi ata. jo aspak. Zoti ndershkoi Birin e tij Krishtin ne kryq per te gjithe qe cdokush qe beson ne te te shpetohet. Por sic dhe thuhet qe nga fillimi ai i beri njerezit sipas shembelltyres se tij. Zoti eshte i lire ai ska kufij pengese ne vetvete, pra edhe ti nese je shembelltyra e tij ashtu sic ai na ka bere ske kufij pengese, ti je elire te zgjedhesh cte besh. Ti ne nje cast te jetes tende zgjodhe te mos prisje me autobuzin, ok edhe pse kjo ne pavetedije e nxitur nga mospasja e durimit ti bere nje zgjedhje dhe kjo te dha vazhdimesine e jetes. Nuk ishte Zoti ai qe te pengoi te hipje ne autobus, aspak ishe ti ajo vendose te mos hipje, pasi ti je ne liri te plote zgjedhjeje, por ama mos harro. "Ishte vetem per nje cast" dhe ne jemi ata qe duhet te zgjedhim per gjithe jeten tone se cduhet te bejme me te. Ne duhet te zgjedhim te pendohemi per mekatet tona ose jo, nuk eshte zoti ai qe na detyron te pendohemi dhe te pranojme se Krishti ishte biri i tij dhe se ai vdiq dhe u ringjall prej se vdekurish. Zoti thjesht na thote te pendohemi, dhe na thote se dita e tij e Gjykimit vjen dhe mjere ata qe e perjetojne ate. Ai thote se Krishti do te vije perseri dhe atehere do te jete Zoti qe vendos dhe qe zgjedh se cdo beje me ne, dhe ai do i jape gjithkujt ate qe ka kerkuar gjate jetes qe ka jetuar. nese ka kerkuar shpetimin me ane te pendimit dhe besimit ate do te marre, por nese se ka kerkuar ate, atehere me vjen keq dhe me keqardhje e them por nuk do ta marre, ne vend te shpetimit do marre ndershkimin, pasi zoti smund te jete nje gjykates i korruptuar, ai eshte i drejte! Ai jep rrugen e shpetimit, nese spranon te ecesh ne te vuaj pasojat, ska rruge te mesme.
Te gjithe jemi ne kohe per te bere nje zgjedhje se cduhet te bejme me jeten tone per sa i kemi ende "syte e hapur"


Sa per pyetjen e Vajzes tende: Eshte nje nga 2 pyetjet me te komplikuara te bera deri me sot dhe qe askush nuk i ka dhene pergjigje, normalisht as une nuk mundem ta bej kete, por mund te them logjiken time:
Bota ose kishte njė fillim ose nuk kishte njė fillim. Nėse nuk kishte fillim, nuk kishte nevojė pėr Zot. Nėse kishte fillim ather pyesim “Kush e shkaktoi Zotin?” Nėse Zoti ka njė shkaktar, ai nuk ėshtė Zot. Nė ēdo rast, ne nuk arrijmė tek njė shkak i parė i pakrijuar (Zoti)

Pėrgjigjia e kėsaj dileme ėshtė se kjo dilemė propozon njė pyetje qė nuk ka kuptim: kush bėri Zotin. Pra, ėshtė gabim tė supozosh automatikisht se “gjithēka ka njė shkak” kur thuhet se “gjithēka qė ka njė fillim duhet tė ketė njė shkak.” Kėto janė dy pohime tė ndryshme. Sigurisht, gjithēka qė pati njė fillim, ka njė shkaktar. Asgjėja nuk mund tė krijojė gjėnė. Zoti nuk ka nevojė pėr njė shkaktar, ose shkak, sepse Zoti nuk ka fillim.

Nuk ėshtė e mundur qė tė ketė pasur njė pafundėsi momentesh nga tani, e deri nė tė kaluarėn e pafundme, sepse e sotmja nuk do tė kishte ardhur kurrė (por ka ardhur). Sipas pėrkufizimit tė fjalės “pafund”, meqė pafundsia nuk ka as fillim e as fund, nuk ėshtė e kalueshme. Nėse ti je nė Kanada dhe unė jam nė Shqiperi, dhe midis nesh ekziston njė distancė e pafundme, ather ne nuk do tė takoheshim kurrė, sepse pafundia nuk ėshtė e kalueshme. Por meqė e sotmja ka ardhur, kjo do tė thotė se vetė koha dhe universi nuk janė tė pafundme, dhe se kanė patur njė fillim. Si edhe thamė, nėse diēka ka njė fillim, ather ka njė krijues. Krijuesi ėshtė Zoti.

Une nuk hedh ne dyshim se gjėrat qė kanė njė fillim kanė njė shkaktar pėr ekzistencėn e tyre. “bota kohore (temporale) ka pasur njė fillim. Njė numėr i pafund i pjesėve tė vėrteta tė kohės, duke kaluar nė rradhė dhe duke u shuar njėra pas tjetrės, ėshtė njė kundėrthėnie (kontradiktė) kaq e dukshme sa asnjė njeri qė nuk ka llogjikė tė korruptuar, duhet ta pranojė si tė vėrtetė.” Pra nėse kėto dy kushte paraprake janė tė vėrteta, duket qė duhet tė ketė pasur njė Krijues i universit hapėsirė-kohė, qė ne e quajmė kosmos, ai krijues ėshtė Zoti dhe Zoti nuk u bė nga askush.

Por gjithsesi per te mos u zgjatur, ajo qe une do thoja eshte: Nese do ti japesh nje pergjigje pyetjes a ka Zot? atehere do ishte me mire te hidhje disa gure drejt qiellit duke i thene: Zot nese ti je atje ashtu si te gjithe thone ma vereteto qe vertet je. Vemem ai mund ti jape pergjigje pyetjeve pa pergjigje, aq me teper kur kane te bejne me te!

P;s Hebrenjve 11:1- Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen;
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 09:27   #30
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Keto lloj pergjigjesh jane rrathe vicioze.

Analogjia me burrin me 5 leke ne xhep dhe 20 veta nuk vlen fare, sepse burri nuk eshte se ju ka ndonje detyrim atyre 20 vetave. Do ishte me e drejte nje tjeter analogji, te nje prindi qe ka 3 femije dhe i jep buke per te ngrene vetem njerit duke i lene te dy te tjeret te vdesin urie. Pa he nje here, shikon ti ndonje padrejtesi te bere nga ana e ketij burrit ne kete rast?

Dhe per ty s'paska kuptim pyetja kush e krijoi zotin. Pse? Ne nuk arrijme tek nje shkak i pare i pakrijuar... pse?
Ti s'ke dhene nje pergjigje, por vetem ke shtyre nje zinxhir pyetjesh nje hallke me tej: kush me beri mua.... kush e beri prindin.... kush e beri katragjyshin... kush e beri njeriun e pare... kush e beri boten.... kush e beri universin... kush e beri zotin. Dhe ketu eshte fundi i zinxhirit, sipas zgjedhjes tende dhe qe eshte pa asnje baze faktike pervec disa librave te shkruar ne forme legjende per vertetesi te dyshimta, libra te cilet kane qene ne shume raste konfliktuale me njeri tjetrin dhe me konsensus eshte zgjedhur qe do mbahen vetem 4 variante, sepse keta jane ata qe na pelqejne me shume dhe qe nuk permbajne budallalleqe groteske dhe pretendime qe do benin te qeshte nje femije ne shkolle tetevjecare.
Nese eshte kjo menyra e pergjigjes, dhe une u dashka te pranoj qe pyetja kush e beri zotin s'ka kuptim, po fare mire atehere me te njejten menyre pergjigje e thjeshtojme pak problemin dhe e sjellim nje hallke me afer, te fundit te cilen jemi ne gjendje te faktojme pa kaluar ne delire qe disa i pretendojne te verteta dhe disa te tjere si "Momentary lapse of Reason", dhe themi qe pyetja kush e beri Universin s'ka kuptim! Sepse ne momentin qe do me thuash "po Universin kush e beri?" dhe do pretendosh per Zotin, do te them une "Po zotin kush e beri?" dhe do me thuash Kjo pyetje s'ka kuptim. E jo... nese s'ka kuptim ajo pyetje, s'ka kuptim as e njejta pyetje per Universin.
Une universi eshte gjeja e fundit qe shoh dhe atje ndalem derisa ta gjej si qysh dhe tek. Kurse ti thjesht i jep nje pergjigje "Zoti" te cilin nuk e sheh e as e prek por e pranon vetem me besim (ketu reduktohet i tere diskutimi perhere e perhere, qe zoti duhet pranuar me besim). Une ndalem ne dicka konkrete, ndersa ti ke nevoje per nje perralle qe te ndalesh. Dhe vetem nga ky ndryshim i bie qe ti ke te drejte dhe une e kam gabim? Jo mor cun! Nese ka breshka poshte elefantit, "it's turtles all the way down" ka thene njeri.

Besimi eshte nje fjale tjeter per padijen dhe wishful thinking. Gjerat qe nuk shihen jane endrra dhe budallalleqe.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
🖤 (1)
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 10:49   #31
Altruista
Super Anėtar
 
Avatari i Altruista
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 130
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
Altruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolareAltruista ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Shume pyetje dhe pergjigje me fakte ska .

Kam vetem nje pyetje .. Duke u bazuar ne krijimin e Adamit dhe Eves ne fillim me idene e perjetesise me kusht qe ata mos mekatonin.

Pse kafshet jane te vdekshme c'mekat kane bere ata ,,nqs Adami e Eva mekatuan per hir te mos plotesimit te kushtit e humben perjetesine?
__________________
Te mesosh dicka te re, bej rrugen qe bere dje...
Altruista nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 11:41   #32
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Keto lloj pergjigjesh jane rrathe vicioze.

Analogjia me burrin me 5 leke ne xhep dhe 20 veta nuk vlen fare, sepse burri nuk eshte se ju ka ndonje detyrim atyre 20 vetave. Do ishte me e drejte nje tjeter analogji, te nje prindi qe ka 3 femije dhe i jep buke per te ngrene vetem njerit duke i lene te dy te tjeret te vdesin urie. Pa he nje here, shikon ti ndonje padrejtesi te bere nga ana e ketij burrit ne kete rast?

Dhe per ty s'paska kuptim pyetja kush e krijoi zotin. Pse? Ne nuk arrijme tek nje shkak i pare i pakrijuar... pse?
Ti s'ke dhene nje pergjigje, por vetem ke shtyre nje zinxhir pyetjesh nje hallke me tej: kush me beri mua.... kush e beri prindin.... kush e beri katragjyshin... kush e beri njeriun e pare... kush e beri boten.... kush e beri universin... kush e beri zotin. Dhe ketu eshte fundi i zinxhirit, sipas zgjedhjes tende dhe qe eshte pa asnje baze faktike pervec disa librave te shkruar ne forme legjende per vertetesi te dyshimta, libra te cilet kane qene ne shume raste konfliktuale me njeri tjetrin dhe me konsensus eshte zgjedhur qe do mbahen vetem 4 variante, sepse keta jane ata qe na pelqejne me shume dhe qe nuk permbajne budallalleqe groteske dhe pretendime qe do benin te qeshte nje femije ne shkolle tetevjecare.
Nese eshte kjo menyra e pergjigjes, dhe une u dashka te pranoj qe pyetja kush e beri zotin s'ka kuptim, po fare mire atehere me te njejten menyre pergjigje e thjeshtojme pak problemin dhe e sjellim nje hallke me afer, te fundit te cilen jemi ne gjendje te faktojme pa kaluar ne delire qe disa i pretendojne te verteta dhe disa te tjere si "Momentary lapse of Reason", dhe themi qe pyetja kush e beri Universin s'ka kuptim! Sepse ne momentin qe do me thuash "po Universin kush e beri?" dhe do pretendosh per Zotin, do te them une "Po zotin kush e beri?" dhe do me thuash Kjo pyetje s'ka kuptim. E jo... nese s'ka kuptim ajo pyetje, s'ka kuptim as e njejta pyetje per Universin.
Une universi eshte gjeja e fundit qe shoh dhe atje ndalem derisa ta gjej si qysh dhe tek. Kurse ti thjesht i jep nje pergjigje "Zoti" te cilin nuk e sheh e as e prek por e pranon vetem me besim (ketu reduktohet i tere diskutimi perhere e perhere, qe zoti duhet pranuar me besim). Une ndalem ne dicka konkrete, ndersa ti ke nevoje per nje perralle qe te ndalesh. Dhe vetem nga ky ndryshim i bie qe ti ke te drejte dhe une e kam gabim? Jo mor cun! Nese ka breshka poshte elefantit, "it's turtles all the way down" ka thene njeri.

Besimi eshte nje fjale tjeter per padijen dhe wishful thinking. Gjerat qe nuk shihen jane endrra dhe budallalleqe.
Pershendetje!

Sarij te kuptoj...! Pse njerezit kapen mbas degeve qe smbajne kur kane nje trung te shendoshe dhe me rrenje te forta?!

Une vete te e hodha poshte idene e njeriut qe ndan 5 lek mes 20 vetave pasi nese do ishte keshtu do te thote se ka paracaktim dhe se ne mund te bejme cte duam ( te besojme ose jo ) dhe perfundimi do jete i njejte.
E kam theksuar qe jemi ne vullnet te lire, dhe kjo na con ne perfundimin... qe nje baba ka 3 djem dhe i therret te tre per dreke tu jape te haje, 2 e degjojne dhe shkojne ndersa njeri nuk bindet dhe nuk shkon, ai largohet nga babai dhe nuk kthehet me. Babai ligeshtohet ( Edhe Zoti ligeshtohet ) por ku qendron padrejtesia nese ne nje baba siguron per te tre femijet dhe njeri eshte rebel?
Nejse...!

Sa per vertetesine e Zotit... Skam kohe te tepert per ta shpenzuar duke bere lojra fjalesh, por te them dicka.
Teoria jote emosegzistences se Zotit nuk qendron me lart se bindja ime per egzistencen e tij. Fundja une edhe pse besoj ne Zoti nuk kam ndonje gje ndryshe nga ti, te dy jetojme. por ne fund te fundit edhe nese une gaboj nuk eshte se humbas gje. ne te gjithe presim te vdesim. une them ka jete pas saj. ti thua ska. ok por nese na del qe ka kush eshte i humburi ne kete mes? sepse nese ska une shumbas gje pasi ishte thjesht nje bindje dhe jeten e jetuam te dy njesoj, ti jeton i bindur se ska une i bindur qe ka.
Por per te mos u zgjatur me fjale ne ajer... Kur te me vertetosh mosegzistencen e Zotit, une do te te sjell fakte per egzistencen e tij

Dhe per ta mbyllur : ti the: Gjerat qe nuk shihen jane endrra dhe budallalleqe." Le te supozojme se kjo qendron.
Une kam nje pyetje : Ti si person ke mendje? Mendoj se pergjigjja do ishte po. pasi em te funksionojme. ok. A mund ta shoh mendjen tende une? apo une duhet te them qe Gurax ka nje mendje pasi ai flet llogjikon vepron etj? por une them qe ke... Kjo eshte dicka qe nuk shihet!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
🖤 (1)
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 12:30   #33
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Une te te vertetoj mosekzistencen e zotit? jo jo, une mosegzistencen e zotit e vertetoj po aq sa vertetoj dhe mosegzistencen e unikornit te padukshem roze, apo cajnikut ne orbite te Bertrand Russell. Te tera argumentat qe mund te sillen per njerin prej tyre, jane totalisht te vlefshem dhe per te tjeret. Dhe e bukura eshte se bota funksionon totalisht ne menyre po te njejte si t'i marrim apo si mos t'i marrim ne konsiderate, cdonjerin nga ata me lart, si vec e vec, ashtu dhe te kombinuar. Dhe ne momentin qe heqja e nje variabli nga nje ekuacion i dhene nuk e ndryshon vleren perfundimtare te ekuacionit, ky variabel eshtei kote, hiqet, ose eshte ekuivalent me *zero*. Zgjidhje te nje problemi te caktuar do te thote pikerisht te heqim sa me shume variabla dhe te reduktohet problemi ne nje problem tjeter sa me te thjeshte. x+2x+4x=7 dhe x+2x+4x+0x=7 dhe x+2x+4x+5x+(-5x)=7 mund ta ilustrojne disi me thjesht parimin e thjeshtim/reduktimit per afluentet ne logjike formale.

Persa i perket mendjes... Jo, une nuk kam mendje. Jo vetem une, por askush nuk ka mendje. Fjala "mendje" eshte nje abstraksion, nje renie dakord per te pergjithesuar nje koncept unifikues. Eshte e njejta gje qe mund te thuhet edhe per fjalen frike, apo guxim, apo cdo lloj termi qe ne morfologji quhet kryefjale dhe ne sintakse quhet emer dhe qe nuk i referohen emertimeve te objekteve reale por abstraksioneve, formulimeve per te kuptuar me ane te gjuhes se per cfare behet fjale gjate procesit te komunikimit me njeri tjetrin. Fjalet: terheqje, pushtim, mirazh, vullnet, pafundesi... e shume e shume te tjera, te tera jane ne te njejtin grup.
Nuk mund te sillet nje konvencion per te cilin eshte rene dakord se cfare do te quajme me te, si prove vertetesie mbi ekzistencen e pikerisht asaj qe kemi quajtur me te. Sepse vete pak me pare sapo rame dakord per domethenien, per "cfare do quajme me" fjalen perkatese. Kjo eshte fiks ajo qe quhet "arsyetim ne forme ciklike". Keshtu qe ke te drejte kur thua qe mendja nuk shihet, e vertete kjo, por jo sepse nuk eshte e dukshme, por sepse nuk ekziston dicka qe te jete mendja. Kjo fjale eshte thjesht nje fjale konvencionale me nje *kuptim* te percaktuar paraprakisht me konsensus.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 13:42   #34
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Sa per vertetesine e Zotit... Skam kohe te tepert per ta shpenzuar duke bere lojra fjalesh.
Se mos eshte dicka tjeter te permendurit e kesaj fjale?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2012, 20:18   #35
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Se mos eshte dicka tjeter te permendurit e kesaj fjale?
Sigurisht qe eshte dicka tjeter!

Zoti eshte i shenjete per mua. Zoti im nuk me thote qe shko mbushin mendjen te tjereve qe une egzistoj. Jo, ai me thote shko thuaju qe egzistoj e nese ste degjojne atehere leri ne rehatine e tyre momentale dhe ne pritje te humbjes se tyre.

Une personalisht do deshiroja me shume te Lutesha per ju sesa te beja lojra fjalesh per te kenaqur egon tuaj. Dhe po ju them se me kenaqesi do lutem per ju te gjithe qe mendjet tuaja te mund te hapen dhe bashke me to te mund te thyhen dhe zemrat krenare dhe te pranojne qe ai egziston. E bej kete per te vetmen arsye qe duhet bere, sepse ju dua te gjitheve ashtu si Zoti im me do mua. Edhe pse ndokush mund te me urreje une perseri e dua. Ju te gjithe jeni miqte e mi doni apo sdoni ju!

Paqja e Zotit tim Jezus Krisht qofte me ju. Amen!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2012, 18:01   #36
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Sigurisht qe eshte dicka tjeter!

Zoti eshte i shenjete per mua. Zoti im nuk me thote qe shko mbushin mendjen te tjereve qe une egzistoj. Jo, ai me thote shko thuaju qe egzistoj e nese ste degjojne atehere leri ne rehatine e tyre momentale dhe ne pritje te humbjes se tyre.

Une personalisht do deshiroja me shume te Lutesha per ju sesa te beja lojra fjalesh per te kenaqur egon tuaj. Dhe po ju them se me kenaqesi do lutem per ju te gjithe qe mendjet tuaja te mund te hapen dhe bashke me to te mund te thyhen dhe zemrat krenare dhe te pranojne qe ai egziston. E bej kete per te vetmen arsye qe duhet bere, sepse ju dua te gjitheve ashtu si Zoti im me do mua. Edhe pse ndokush mund te me urreje une perseri e dua. Ju te gjithe jeni miqte e mi doni apo sdoni ju!

Paqja e Zotit tim Jezus Krisht qofte me ju. Amen!
Ne nje fjali te thjeshte, the dy lojera fjalesh.
Apo nuk qenka loje fjalesh fjala "shenjte" ?
Nuk mund te ta thoje sepse ky, personifikim fjalesh, eshte.
E fjala fjalen nuk e ben.

Njeriu pa ego nuk mund te jete njeri. Dhe mendja e hapur eshte ajo qe ta lejon te kuptosh se keto jane: loje fjalesh.


Miresia e njeriut duhet te buroje, direjte e nga thellesia e egos se tij, jo nga fjalet dhe te degjuarat e papagallme.

Feja kurre nuk ka ndryshuar ndonje njeri te lig ne te mire. Ajo qe ka arritur feja te bej prej tij, eshte vetem nje hipokrit tani akoma me i rrezik per njerezine.

Por paqja e Krishtit qofte me ty, gjithmone.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2012, 11:57   #37
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Ne nje fjali te thjeshte, the dy lojera fjalesh.
Apo nuk qenka loje fjalesh fjala "shenjte" ?
Nuk mund te ta thoje sepse ky, personifikim fjalesh, eshte.
E fjala fjalen nuk e ben.

Njeriu pa ego nuk mund te jete njeri. Dhe mendja e hapur eshte ajo qe ta lejon te kuptosh se keto jane: loje fjalesh.


Miresia e njeriut duhet te buroje, direjte e nga thellesia e egos se tij, jo nga fjalet dhe te degjuarat e papagallme.

Feja kurre nuk ka ndryshuar ndonje njeri te lig ne te mire. Ajo qe ka arritur feja te bej prej tij, eshte vetem nje hipokrit tani akoma me i rrezik per njerezine.

Por paqja e Krishtit qofte me ty, gjithmone.
Pershendetje!

Per ti qartesuar disi gjerat: Une nuk jam nje njeri fetar! une jam nje njeri qe beson ne Zotin. Une jam nje i krishtere qe beson ne Zotin Jezus Krisht! Kishat me ikona dhe idhuj druri e guri, balte apo mermeri e metali skane lidhje me ate qe une besoj. une besoj ne nje Perendi te gjalle!

Sa per pjesen ku thua qe Zoti nuk ka ndryshuar njeri une te them qe gabohesh.

Une personalisht jam nje veper e ndryshimit!

Per ta qartesuar kete qe thashe "Veper e ndryshimit" po te tregoj disa pjese nga jeta ime duke i rene shkurt pasi sdua te te merzit me shkrime te gjata! Une skam qene nje nejri qe besonte ne Zotin me pare, * nese shetit neper temat ne forum duket qarte kjo* per me teper mund te them se kam qene nje satanist qe e kundershtonte Zotin me gjithe fuqine e shpirtit.

Une kam qene nje i droguar per 12 vjet. Nje perdorues i rregullt i drogerave te renda sintetike, Kokaine, Heroine, LCD, Kokra pa fund.
Kam qene 4 here ne burg per trafik, prodhim shitje, mbajtje, e perdorim te lendeve narkotike.

Kur kisha rreth 7 vjet qe perdorja Drogera rregullisht cdo dite, pata nje faze ndergjegjesimi ku i thashe vetes: Hej ku po shkon? cfare je duke bere? Dhe vendosa per here te pare te shkeputesha prej saj, por me beso nuk rezistova dot me shume se 3 ore. Shume here ndodhi kjo... shume here u perpoqa per rreth 2 vjet te shkeputesha prej saj por maksimumi qe arrita ishte 1 jave. me pas thashe te provoja metadonin dhe ashtu bera ( nje ilac qe te heq dhimbjet e droges) por perfundova duke pire ne te njejten kohe edhe metadon edhe heroine. atehere vendosa te shkoj ne nje qender rehabilitimi, Por perfundimi ishte po i njejte , une beja ecejake hyr e dil disa here dhe pa rezultat. Heren e fundit bera 9 muaj terapi qe konsistonte si ti beje vetes burg. nej terapi qe te meson me jeten e perditshme, me psikologet qe te vezhgojne gjate gjithe kohes, dhe perseri asgje. medje kur dola mora Heroine pas dy javeve. dhe jo vetem kaq por u katandisa me keq nga ckisha qene me pare. arrita merrja deri ne 7-10 gram ne dite dhe perfundova qe ne trupin tim nuk gjeje me damare. Cdo organ filloi te shkaterrohej. Kisha probleme shendetsore pa fund. Nje dite janari teksa kthehesha per ne shtepi ne darke pasi isha sfilitur per 30 min duke copetuar damaret ( pasi ishin konsuamuar ) ne mes te debores per te marre dozen time qe te mund te qetesoja dhimbjet te cilat ishin aq te medha sa sgjej dot fjale per ti pershkruar, i thashe shokut tim( dikush qe ishte me mua) shiko... neser mos hajde te me therresesh ne mengjes, nuk dal, une sdua te pi me! dhe pergjigjja e tij fare e sinqerte ishte: ehhh sa here ke thene keshtu...ke 5 vjet qe perserit te njejtat fjale!
Por e vendosa dhe ashtu bera. Ate dite ndeja ne shtepi dhe nuk dola. as te nesermen. por naten e trete ishte nje tmerr qe vertet se kisha perjetuar ndonjehere. kisha 3 dite pa u ushqyer dhe qe vetem villja. as uje spija dot, nuk kisha force as te cohesha e te shkoja ne banje, me vjen turp ta them por per hit te se vertetes isha ndotur ne shtrat ate nate. Kockat e mia i ndjeja sikur dikush mi thyente. nen lekuren time me behej sikur kisha krimba. arrija te ndjeja edhe gjakun teksa leviste neper damarret e copetuar qe kerkonin te cpoheshin per te ardhur trupi ne vete, nej trup qe nuk peshonte as 50 kg dhe qe nuk sherbente me per asgje. Shtrati dukej si te ishte ne vibracion nga ethet e medha qe me pershkonin dhe me hidhnin deri ne 50 cm ne ajer. Zemra a thua do me linte, here kishte ndalime paksa te gjata dhe here aritmi te tepruar.Isha ne nje gjendje sikur te gjitha semundjet qe jane mbi toke te kishin rene mbi mua dhe bashke em to gjithe mallkimet e nejrezve. Djerse te ftohta me dilnin gjate gjithe kohes, dhe dhoma ku rrija kish marre nje arome Heroine qe dilte nga trupi im bashke me djerset...!
Ne nje cast mes gjithe ketij tmerri fillova te beja llogarite e jetes sime!dhe po i thosha vetes: Keshtu eshte jeta jote? kaq e pavlere? kjo na paska qene jeta? qenkam i destinuar per te vdekur i droguar? Ke kaluar me dhjetra overdoza dhe ke shpetuar, pse dreqin duhej? me mire te kishe vdekur, do shpetoje njere e mire nga gjithe kjo. i provove te gjitha, ilacet, metadonin, terapite, burget, etj dhe te gjitha pa rezultat. Ja ku je perseri duke torturuar veten.Kr do marre fund e gjithe kjo? Vdekje ku je? te pres me deshire, vec ti mund ti japesh zgjidhje gjithckaje. Per nje cast u ndjeva i pashprese, aq poshte rashe sa nese do kisha force do i merrja jeten vetes sime. Por shpresa nuk donte te vdiste, dhe si pa e kuptuar shqiptova dicka, Thashe: Zot, vetem ti me ke ngelur. Nese vertet egziston ashtu si shume thone, dhe nese je kaq i plotfuqishem ashtu si shume thone, edhe pse te kam urryer gjithe jetes sime, sonte te kerkoj dicka pasi ti je e vetmja shprese qe me ka mbetur: Nese vertet egziston atehere shfaqu, Tregoje veten se sa i plotfuqishem je dhe bej qe une te cohem nga ky shtrat. Te lutem... Nuk mundem me. Nuk duroj dot me keshtu. Nuk eshte, jeta ime kjo!
S'kishin kaluar as 10 minuta kur ndjeva qe dhimbjet e mia po pakesoheshin dhe pas pak castesh ndaluan! Une sndjenja me asgje! Fillova te levis duart dhe ndjeva te isha ne gjendje te cohesha. u ngrita, shkova ne banje, u ushqeva dhe para se te bija ne gjume thashe: Po Zot, ti qenke, Faleminderit nga thellesia e keti shpitri te derrmuar! Faleminderit! Per cudi, qe nga ai cast une jam me se miri. Zoti beri te pamunduren te mundur, Vuajtjet qe zgjasnin normalisht nga 3 deri en 4 jave u ndalen, heren e fundit qe isha munduar te lija drogen kisha vuajtur 28 dite. 28 dite pa gjume dhe plot sfilitje mes dhimbjesh te tmerrshme. Zoti i ndali ato pas 3 diteve, madje ne cast pasi une u dorzova tek ai dhe i kerkova te me ndihmonte.

Pas gjithe cme ndodhi, une doja me cdo kusht ta njihja ate dhe i kerkoja me ngulm te me tregonte se kush ishte. Vete Zoti me drejtoi drejt nje Kishe. ( Kembet e mia shkuan atje si ne menyre te pavullnetshme ) dhe me beri te ditur se eshte Jezus Krishti.

Tashme une smund te bej ndryshe vec te bej gjithcka ai me thote, pasi ai beri nje mrekulli ne mua dhe e ndryshoi jeten time totalisht. Por Ai nuk u ndal me kaq! Kur shkova pas 3 muajve ne spital per nje kontroll te pergjithshem pas gjithe analizave qe bera dhe kontrolleve, une rezultoja nje njeri me shume se i shendetshem, sikur te mos kisha qene ndonjehere perdorues.

Tani kam nje fizik ( pa dashur te mburr veten ne kete )qe shume e kane zili. shkoj ne palester rregullisht dhe kam nje trup 85 kg muskuj. Ndjehem me mire se asnjehere tjeter me pare ne gjithe jeten time. Kam nje paqe totale ne shpirt dhe me e rendesishmja Jam i lumtur.
Pas 12 vjeteve une pashe nenen time te buzeqeshte. Nena qe mendonte ne mengjes kur dilja nga shpia: Ku do me shkoje djali? A do te kthehet gjalle ne shtepi? Kur binte dera mendimi pare i saj ishte: Eshte policia apo ndonje agjensi funeralesh?
Nena ime, qe ishte ngrysur ne fytyre prej 12 vjetesh, ajo qe nuk qeshte kurre por qe syte e saj i shihje vec te lotuar Buzeqesh sot. Vjen e me perqafon plot dashuri dhe eshte edhe ajo gjithashtu si une e lumtur, Po njesoj per cdo pjestar te familjes time. Ka gje me te mrekullueshme se kjo?
Tashme une kam nje pune te rregullt, nje shoqeri te re te cilen e vleresoj shume. Kam nje jete normale, jetoj me nje familje te lumtur, dhe kam paqe ne shpirt. Kam gjithcka nej nejri do donte te kishte. Dhe te gjitha keto sdo ti ndroja me asgje ne bote. Asgje nuk vlen sa nje buzeqeshje dhe nje shqirt ne paqe. Dhe te gjitha keto sepse Zoti egziston dhe eshte i gjalle e veprues te cilin e falenderoj cdo dite per gjithcka ka bere dhe vazhdon te beje per mua.

Kjo eshte historia e jetes sime e cila nuk mbaron ketu... por ketu fillon historia e cdokujt tjeter qe pranon Zotin duke besuar qe Jezus Krishti vdiq, Per te na dhene jete dhe qe u ringjall per te na mbajtur ne jete!

Po ju pershendes duke shpresuar dhe u lutur qe ju dhe cdokush tjeter te mund te gjeje ate cka une gjeta, Zotin Jezus Krisht. Dhe e them kete per te vetmen arsye qe duhet thene pasi une dashurine qe mu dha do te isha egoist nese do e mbaja vec per vete!

Paqja dhe Hiri i Zotit tim Jezus Krisht qofte me ju. Bekime per ju dhe te dashurit tuaj miku im.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2012, 13:47   #38
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Pershendetje!

Per ti qartesuar disi gjerat: Une nuk jam nje njeri fetar! une jam nje njeri qe beson ne Zotin. Une jam nje i krishtere qe beson ne Zotin Jezus Krisht! Kishat me ikona dhe idhuj druri e guri, balte apo mermeri e metali skane lidhje me ate qe une besoj. une besoj ne nje Perendi te gjalle!

Sa per pjesen ku thua qe Zoti nuk ka ndryshuar njeri une te them qe gabohesh.

Une personalisht jam nje veper e ndryshimit!

Per ta qartesuar kete qe thashe "Veper e ndryshimit" po te tregoj disa pjese nga jeta ime duke i rene shkurt pasi sdua te te merzit me shkrime te gjata! Une skam qene nje nejri qe besonte ne Zotin me pare, * nese shetit neper temat ne forum duket qarte kjo* per me teper mund te them se kam qene nje satanist qe e kundershtonte Zotin me gjithe fuqine e shpirtit.

Une kam qene nje i droguar per 12 vjet. Nje perdorues i rregullt i drogerave te renda sintetike, Kokaine, Heroine, LCD, Kokra pa fund.
Kam qene 4 here ne burg per trafik, prodhim shitje, mbajtje, e perdorim te lendeve narkotike.

Kur kisha rreth 7 vjet qe perdorja Drogera rregullisht cdo dite, pata nje faze ndergjegjesimi ku i thashe vetes: Hej ku po shkon? cfare je duke bere? Dhe vendosa per here te pare te shkeputesha prej saj, por me beso nuk rezistova dot me shume se 3 ore. Shume here ndodhi kjo... shume here u perpoqa per rreth 2 vjet te shkeputesha prej saj por maksimumi qe arrita ishte 1 jave. me pas thashe te provoja metadonin dhe ashtu bera ( nje ilac qe te heq dhimbjet e droges) por perfundova duke pire ne te njejten kohe edhe metadon edhe heroine. atehere vendosa te shkoj ne nje qender rehabilitimi, Por perfundimi ishte po i njejte , une beja ecejake hyr e dil disa here dhe pa rezultat. Heren e fundit bera 9 muaj terapi qe konsistonte si ti beje vetes burg. nej terapi qe te meson me jeten e perditshme, me psikologet qe te vezhgojne gjate gjithe kohes, dhe perseri asgje. medje kur dola mora Heroine pas dy javeve. dhe jo vetem kaq por u katandisa me keq nga ckisha qene me pare. arrita merrja deri ne 7-10 gram ne dite dhe perfundova qe ne trupin tim nuk gjeje me damare. Cdo organ filloi te shkaterrohej. Kisha probleme shendetsore pa fund. Nje dite janari teksa kthehesha per ne shtepi ne darke pasi isha sfilitur per 30 min duke copetuar damaret ( pasi ishin konsuamuar ) ne mes te debores per te marre dozen time qe te mund te qetesoja dhimbjet te cilat ishin aq te medha sa sgjej dot fjale per ti pershkruar, i thashe shokut tim( dikush qe ishte me mua) shiko... neser mos hajde te me therresesh ne mengjes, nuk dal, une sdua te pi me! dhe pergjigjja e tij fare e sinqerte ishte: ehhh sa here ke thene keshtu...ke 5 vjet qe perserit te njejtat fjale!
Por e vendosa dhe ashtu bera. Ate dite ndeja ne shtepi dhe nuk dola. as te nesermen. por naten e trete ishte nje tmerr qe vertet se kisha perjetuar ndonjehere. kisha 3 dite pa u ushqyer dhe qe vetem villja. as uje spija dot, nuk kisha force as te cohesha e te shkoja ne banje, me vjen turp ta them por per hit te se vertetes isha ndotur ne shtrat ate nate. Kockat e mia i ndjeja sikur dikush mi thyente. nen lekuren time me behej sikur kisha krimba. arrija te ndjeja edhe gjakun teksa leviste neper damarret e copetuar qe kerkonin te cpoheshin per te ardhur trupi ne vete, nej trup qe nuk peshonte as 50 kg dhe qe nuk sherbente me per asgje. Shtrati dukej si te ishte ne vibracion nga ethet e medha qe me pershkonin dhe me hidhnin deri ne 50 cm ne ajer. Zemra a thua do me linte, here kishte ndalime paksa te gjata dhe here aritmi te tepruar.Isha ne nje gjendje sikur te gjitha semundjet qe jane mbi toke te kishin rene mbi mua dhe bashke em to gjithe mallkimet e nejrezve. Djerse te ftohta me dilnin gjate gjithe kohes, dhe dhoma ku rrija kish marre nje arome Heroine qe dilte nga trupi im bashke me djerset...!
Ne nje cast mes gjithe ketij tmerri fillova te beja llogarite e jetes sime!dhe po i thosha vetes: Keshtu eshte jeta jote? kaq e pavlere? kjo na paska qene jeta? qenkam i destinuar per te vdekur i droguar? Ke kaluar me dhjetra overdoza dhe ke shpetuar, pse dreqin duhej? me mire te kishe vdekur, do shpetoje njere e mire nga gjithe kjo. i provove te gjitha, ilacet, metadonin, terapite, burget, etj dhe te gjitha pa rezultat. Ja ku je perseri duke torturuar veten.Kr do marre fund e gjithe kjo? Vdekje ku je? te pres me deshire, vec ti mund ti japesh zgjidhje gjithckaje. Per nje cast u ndjeva i pashprese, aq poshte rashe sa nese do kisha force do i merrja jeten vetes sime. Por shpresa nuk donte te vdiste, dhe si pa e kuptuar shqiptova dicka, Thashe: Zot, vetem ti me ke ngelur. Nese vertet egziston ashtu si shume thone, dhe nese je kaq i plotfuqishem ashtu si shume thone, edhe pse te kam urryer gjithe jetes sime, sonte te kerkoj dicka pasi ti je e vetmja shprese qe me ka mbetur: Nese vertet egziston atehere shfaqu, Tregoje veten se sa i plotfuqishem je dhe bej qe une te cohem nga ky shtrat. Te lutem... Nuk mundem me. Nuk duroj dot me keshtu. Nuk eshte, jeta ime kjo!
S'kishin kaluar as 10 minuta kur ndjeva qe dhimbjet e mia po pakesoheshin dhe pas pak castesh ndaluan! Une sndjenja me asgje! Fillova te levis duart dhe ndjeva te isha ne gjendje te cohesha. u ngrita, shkova ne banje, u ushqeva dhe para se te bija ne gjume thashe: Po Zot, ti qenke, Faleminderit nga thellesia e keti shpitri te derrmuar! Faleminderit! Per cudi, qe nga ai cast une jam me se miri. Zoti beri te pamunduren te mundur, Vuajtjet qe zgjasnin normalisht nga 3 deri en 4 jave u ndalen, heren e fundit qe isha munduar te lija drogen kisha vuajtur 28 dite. 28 dite pa gjume dhe plot sfilitje mes dhimbjesh te tmerrshme. Zoti i ndali ato pas 3 diteve, madje ne cast pasi une u dorzova tek ai dhe i kerkova te me ndihmonte.

Pas gjithe cme ndodhi, une doja me cdo kusht ta njihja ate dhe i kerkoja me ngulm te me tregonte se kush ishte. Vete Zoti me drejtoi drejt nje Kishe. ( Kembet e mia shkuan atje si ne menyre te pavullnetshme ) dhe me beri te ditur se eshte Jezus Krishti.

Tashme une smund te bej ndryshe vec te bej gjithcka ai me thote, pasi ai beri nje mrekulli ne mua dhe e ndryshoi jeten time totalisht. Por Ai nuk u ndal me kaq! Kur shkova pas 3 muajve ne spital per nje kontroll te pergjithshem pas gjithe analizave qe bera dhe kontrolleve, une rezultoja nje njeri me shume se i shendetshem, sikur te mos kisha qene ndonjehere perdorues.

Tani kam nje fizik ( pa dashur te mburr veten ne kete )qe shume e kane zili. shkoj ne palester rregullisht dhe kam nje trup 85 kg muskuj. Ndjehem me mire se asnjehere tjeter me pare ne gjithe jeten time. Kam nje paqe totale ne shpirt dhe me e rendesishmja Jam i lumtur.
Pas 12 vjeteve une pashe nenen time te buzeqeshte. Nena qe mendonte ne mengjes kur dilja nga shpia: Ku do me shkoje djali? A do te kthehet gjalle ne shtepi? Kur binte dera mendimi pare i saj ishte: Eshte policia apo ndonje agjensi funeralesh?
Nena ime, qe ishte ngrysur ne fytyre prej 12 vjetesh, ajo qe nuk qeshte kurre por qe syte e saj i shihje vec te lotuar Buzeqesh sot. Vjen e me perqafon plot dashuri dhe eshte edhe ajo gjithashtu si une e lumtur, Po njesoj per cdo pjestar te familjes time. Ka gje me te mrekullueshme se kjo?
Tashme une kam nje pune te rregullt, nje shoqeri te re te cilen e vleresoj shume. Kam nje jete normale, jetoj me nje familje te lumtur, dhe kam paqe ne shpirt. Kam gjithcka nej nejri do donte te kishte. Dhe te gjitha keto sdo ti ndroja me asgje ne bote. Asgje nuk vlen sa nje buzeqeshje dhe nje shqirt ne paqe. Dhe te gjitha keto sepse Zoti egziston dhe eshte i gjalle e veprues te cilin e falenderoj cdo dite per gjithcka ka bere dhe vazhdon te beje per mua.

Kjo eshte historia e jetes sime e cila nuk mbaron ketu... por ketu fillon historia e cdokujt tjeter qe pranon Zotin duke besuar qe Jezus Krishti vdiq, Per te na dhene jete dhe qe u ringjall per te na mbajtur ne jete!

Po ju pershendes duke shpresuar dhe u lutur qe ju dhe cdokush tjeter te mund te gjeje ate cka une gjeta, Zotin Jezus Krisht. Dhe e them kete per te vetmen arsye qe duhet thene pasi une dashurine qe mu dha do te isha egoist nese do e mbaja vec per vete!

Paqja dhe Hiri i Zotit tim Jezus Krisht qofte me ju. Bekime per ju dhe te dashurit tuaj miku im.
Kryeplak mireseerdhe perseri , na ka marre malli.
Paqa e Zotit qofte edhe mbi ty perjete.
Amen, FAleminderit per kete deshmi te mrekullueshme .
Lavdi Jezusit sepse te ka shpetuar dhe te ka sheruar.
Jezusi ka fituar ne kryq per ty dhe per te gjithe.
Por fitimtare jane ata qe e dorezojne jeten e tyre Atij .
Une besoj se Zoti do te bekoje shume dhe do te perdori ne menyre te fuqishme.

Dua te te inkurajoj me nje varg nga bibla.

Ne e kemi fitoren me ane te gjakut te Jezusit dhe te deshmise se fjales se Zotit.
Gjaku i Jezusit te ka sheruar dhe ndryshuar dhe deshmia jote te jep fitoren cdo dite mbi armikun, mbi boten, mbi mekatin dhe mbi tundimet.

Jezusi te do
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 01:21   #39
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Alkoma nje pyetje shume te thjeshte kam une: Po Zotin kush e krijoi?

Kete pyetje ma ka bere vajza ime qe kur ka qene 3 vjece ...kane kaluar dekada te tera dhe asnje pergjigje nuk kam mundur t'i jap asaj. Te lutem me ndihmo!
thuaji qe zoti nuk ka nevoje te krijohet sepse esht krijuesi i gjithckaje qe ti shikon e gjeja me e bukur esht qe ti je nje pjes e tij.
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 01:27   #40
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Ne do te shikojme se si Perendia e ka krijuar kete bote.
Ky artikull do te na mesoje se si e ka krijuar Perendia universin dhe boten.

Evolucionistet besojne se toka ka ardhur ne egzistence nga Big-Bangu por e verteta eshte krejt ndryshe Perendia i gjithdijshem dhe i gjithpushtetshem ka krijuar krejt universin.

Lexim te kendshem.
prsh; kur do i postoni vertetimet e shkences per krijimin? flm
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur