Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-04-2013, 11:13   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pergjigje dhe argumenta, Krishterimi dhe Bibla

http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&...2ViiIWsHxSI5og

Josh McDowell dhe Don Stewart ne librin ''Pergjigje dhe argumenta'' paraqesin provat dhe argumentet per Besimin e Krishtere per egzistencen e Perendise dhe per Biblen si fjala e frymezuar e pagabueshme dhe e mjaftueshme e Perendise.

Lexim te kendeshem.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2018, 05:38   #2
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pergjigje dhe argumenta, Krishterimi dhe Bibla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&...2ViiIWsHxSI5og

Josh McDowell dhe Don Stewart ne librin ''Pergjigje dhe argumenta'' paraqesin provat dhe argumentet per Besimin e Krishtere per egzistencen e Perendise dhe per Biblen si fjala e frymezuar e pagabueshme dhe e mjaftueshme e Perendise.

Lexim te kendeshem.
pershendetje; mbase sme takon por esht nje perspektiv tjeter; cfardolloj perendije nese ka te bej me nje institucion fetar esht e krijuar nga matriksi me qellim. feja esht institucion ku vdekja e shpirtit esht qellimi. kjo lidhet me shtetin i cili kur njeriu ska ndjenja ka kontroll total te tyre ne menyre globale prandaj feja nuk paguan taksa e esht i vetmi institucion i cili e sponzorizohet nga shteti. Por kjo ishte shum e leht ne fillim sepse njerezit ishin te paditur, pa kushte, edhe cdo liber fetar shperndan miresi e ata shkonin per ato fjale e ndiheshin mire e feja u fuste besime ne kok te cilat krijuan bindjet e tyre. por kjo ishte ne fillim prandaj ishte e lehte tja mbushje mendjen nje fshatari qe po vrave te denon zoti e kjo ndikoj per mire krimi i ulet se kishin frik mos denoheshin nga zoti. perforcimi qe feja esht absolute ishte shum e rendesishme te mbanin emrin e jesusit gjall sepse ai ishte i vertet ekzistonte edhe faktet jan qe cdo 20 vjet A 30 KUR PERQINDJA E BESIMTAREVE ULESHE varrosnin dicka qe e manipulonin mjaftueshem te dukeshe antike e besueshme edhe cuditerish rastesisht dergonin archeologet me te famshem posacerisht ne ate vend pa u then psene edhe tak cdo 30 vjet dilte nje liber, cdo 30 vjet nje carcaf. Cfar dua te them nese jesusi donte te linte evidenca do e bente por nuk ishte e rendesishme per ate sepse ai ishte nje mjeshter perkatesisht ardhur ne toke por pastaj feja e manipuloj ne ate menyre qe ai esht i fes krishtere. mua me pelqen shum jesusi flas me ate sa her te dua sepse a kam ate abilitet po mua sme pelqejn te krishteret skan asgje te perbashket me te. megjithat kjo esht cfar un mendoj, cfar esht eksperienca ime ne univers cfar un kam pare un smund tju flas per dicka qe se kam provuar, ne vazhdim kur carcafi gjendeshe ose nje bibel stimulonte besimin tek njerezit e ata shkonin ne kishe perseri. por kjo ishte deri tek vitet 90. Cfare shteti dhe feja nuk kalkuluan mire esht fuqija e njeriut ku edhe pa shpres shikon drit. Tani feja esht e kenaqur njeriu esht pa ndjenja shkon thot aman o zot e te tjera lutje edhe feja esht e kenaqur ne te njejten koh shteti rrit teknollogjin mbikqyrjen big brodher cdo emer esht numer ne bursen e wall street ku sa ju punoni behet cmimi juaj kjo smjaftoj sepse shteti po linte jasht lojen te gjith tipat e insurancave qe po humbnin lek sepse skishin informacion e ca beren krijuan nje ligj qe cdo internet company by law duhet te mbante te gjith database e klientave shteti nuk i intereson asnje kompani pervecse googles por kjo ishte menyra e vetme qe mund te hynte. contrata u be kur shteti i dha leje googles te krijoj compani taksije ne gjith anglin e ku ata do mbanin cdo informacion per ju cdo klikim qe ju beni ne cfar ore e beni cfar shikohet rregullisht krijon shifra te cilat kur mblidhen krijon valut e cila matet ne shkall e krijon probabilitetin e sakt se cfar ju do shikoni ne ket ore gjith karakterin tuaj pastaj teknollogjija u rrit e vun nje sitem pa zhurm e cila edhe kur shkon ne dyqan te besh pazar regjistron cfar shikon sa koh shpenzon me nje produkt e gjith kjo informacion e ka insurance e cila e manipulon si te doje sepse ka gjithcka per ty kte informacion e ka shteti dhe google imagjino cfar mund te bejn ata - por kjo ska rendesi ishte thejsht sesi shteti kotrollon njeriun por ai harroj qe njeriu esht njeri ju mund ti jepni gjithcka legalizon pijen drogen prostitucionin - pastaj i shplani trurin me seriale si how to get away with murder how to lie escorts cocaine mariuana e cfar do bej njeriu i gjore do lodhet nga cfar shikon por ai prap shkon ne kishe NE FUND TE FUNDIT PERENDIJA NUK EKZISTON POR NJE BESIMTAR QE BESON E E KRIJON EKZISTENCEN E TIJ le ta zem se se dim. tani shteti me ngren taksat rrogen or me te gjat e me krijon komoditete qe un te kem mundesi te coj fmin tim ne kopsht per 6 ore qe te punoj kjo esht stres e dalngadal kte 10 vjecar po acarohet. Njerezit jan aq te zen te paguajn faturat saqe skan koh te krehin floket te shkojn ne kishe e kur nuk shkon njeher e dyher ste mungon po se pate me detyrim e shteti e kisha se mendoj kete por kjo largoj njeriun nga feja, se ska me fuqi kush nuk kishte frik u ul ne karrige e tha pa dale njehere un besoj un lutem un sillem mire un paguaj taksat un dhuroj gjak shkoj ne kish cdo te diele e 2 dit jave si vullnetar e un e bej me qe me pelqen te ndihmoj e di biblen permendc me te vertet e besoj - por tani ti u shprehe e rrin e thua ca me mungon un sjam i lumtur sndihem i plotesuar edhe pse e adhuroj krishtin lutem cdo nate me syt nga qieli upppppps stop i dashur fjalia aman o zot nuk pin uj sepse ju po dyshoni fuqin krijuese te energjise prandaj nuk funcionon nese lutjet e tua kan pasur pergjigje ka qen rastesi zoti esht ne pun te vet si energji e ju ka dhen liri te plote te beni cte doni e ju kur luteni aman me ndihmo me ket e me sill ate kjo energjitikisht njihet si MOSBESIM esht ok nese sepranoni por e verteta esht keshtu. Ky njeri qe kur ka lindur esht nje qytetar i shlkelqyer i dedikuar mbas fese e nuk ndihet i plotesuar e takon nje shok per kafe e ai i thote meso meditim e keshtu meditimi i jep nje qetesi shpirteroe qe ai se kishte provuar ndonjehere edhe kur flinte me foton e krisht ai ndjeu brenda qetsi, nje qetsi absolute ne fushen quantike e cila leviz mjaftueshem energjin deri sa ju shfaqeni qetsija esht erresira ecila ndricon fuqishem me billiona drita te japin nje energji qe se ke provuar ndonjehere tani i krishteri ndjen ndjen energji ne trup e cila krijon dridhje kjo dridhje ben vale e cila ngacmon energjin mjaftueshem te krijoj nje frequenci te re e cila ne realitetin fizik shfaqet si dashuri paqe ndihesh mire ne vete kjo ndodh ne meditim gjith ajo energji qe ju provuat ne trup permban aq dridhje mjaftueshem tju coj thell e me thell ne erresiren qe shkelqen aty ku esht burimi krijimi i gjithckaje ku energjija nuk shteron nuk vdes manipulohet e merr forma te ndryshme qe ben nje pem nje kafsh nje njeri vec e vec ne quhemi njeri apo kafsh apo pem por ne meditim cdo gje behet nje ti je gjithcka ti je atmosphera ti je energjija ti po komunikon me energjin ti je gjithandej ne cdo vend te botes sepse ti kur je vetem je nje pjes e krijuesit por te gjith bashke NE JEMI KRIJUESI ne krijojm planete universe galaksira aliena qenie natyr ne krijojm e ndrojm jet e behemi energji derisa ju vendosni cfar eksperience do beni. cdo gje per ket te krishterin ju duk sikur ishte gjysem ore ne univers por mos harrojm se fusha quantike nuk njeh koh e hapesire cdo gje ndodh sa hap e mbyll syt sepse koha ndalon. un mbase flas kot por ky i krishteri provoi ndjenja qe si kishte provuar ndonjehere shkoi pa realitetin gjeti qetsin nga meditimi e prandaj e la kishen ai nuk la krishtin por la institucionin sepse kur takon krijuesin ju dini gjithcka e ai e kuptoj qe cdo gje ishte per te ndaluar experiencen e tij njerezore qe qe ai te dinte me shum te rriteshe si shpirt ai kuptoj qe krijuesi nuk e solli ne tok gjysmak por cdo gje qe i duheshe e vuri ne trupin e tij kurse bibla e kishte mesuar gjithmon shiko nga qielli lexo kete lexo ate bej kaq lutje sillu mir te shkosh ne parajs e po u solle keq do shkosh ne ferr a nuk ju duket pa e cuditcme qe nje zot te dergoj nje mesazh te til e ju perdhosni emerin e tij ai esht dashuri ai esht dhembshuri ai perulet me ty nuk ka nevoj per grada e ikona por per ty te ndihesh e lumtur ai nuk ju gjykon asnjehere as ty e as mua sepse ti je miresi ti nuk ke gabuar cdo gje qe ndodh esht te jap koh te kuptosh nje zot qe te ofron parajs me kercenim ja ben mooo qe nga larg qe esht fallco e krijuar nga matrixi sepse te jep limit pastaj ky zot qe te ofron parajsen ka aq fuqi saqe te coj ne ferr ty ok qiqra ne hell cdo gje esht e fabrikuar me perpikmeri por shteti dhe feja nuk moren parasysh shpirtin e njeriut se sa i fort esht te mbijetoj negativiteti i matrixit kontrolli nga shteti perdhosja e shpirtit prej fese me ne fund ishte alarmi i duhur te na vinin ne ndihm kushdo engjel alien . e ne kemi pasur ndihmen e tyre qe nga viti 2012 procesi ka nisur energji te reja cdo vit hyn ne toke e integrohen ato jan shum te embla e me shum xhentilese rregullojn trupin energjic tuaj edhe ju pa e ditur fillojn pastrojn besimet tuaja derisa ju te jeni gati te pranoni cfar te doni e adhuroni ke doni ai don qe ju te jeni te lumtur sepse kur jeni ju te lumtur ndjen ndjenjat shkojn ne tru krijojn sinjale kimike qe formojn hormonet e lumtura oxytoksin etj te cilat jan makina qe mbart mendimin krijuar nga ndjenjat e sa me shum gezim aq me shpejt fuqizohet shpejtesia gjen frequencin e caktuar e shfaqet si realiten tek ju e krijuesit i pelqen se sa her ju mendoni e krijon realitet nese ju mendoni negativ e xhelozi e kjo ju lumturon atehere ky esht gezimi juaj por kjo nuk esht cfar ju doni apo jo Ju doni te jeni te krishtere edhe un jam ok me te e perse jo vij edhe ne kish edhe ne xhami sepse zoti im sme jep limit esht bota qe na ka mesuar te pranojm cfar ajo na ofron. por per fat cdo vit ne do peforcohemi me shum informacione do marrim e do jemi te pergatur te pranojm cfar ne ndjejm qe na lumturon e tani me thuaj sa i lumtur je cfar ndryshimi ke par qe kur ke praktikuar fen? si esht jeta juaj? sa i plotesuar ju ndjeheni ? sa je rritur si njeri? sa kontribon ti ne shoqeri nga kjo praktik ? e kto jan pyetje qe qe ju mund tja beni vetes ulur ne gjunje apo me syt nga qielli nuk ka rendesi rendesi ka qe ju te jeni mire Me dashuri elsa ... desh harrova por engjejt me kujtuan mbase te ndihmon ne univers i dashur nuk ekziston parajsa apo hell se di ne shqip dhe kjo esht e verteta absolute qe un mund tju a tregoj ta shihni me syt e tu ne univers ekziston vetem dashuri nje dashuri qe ju se keni provuar ndonjehere ne tok nga asnje e ju prandaj nuk ndiheni i plotesuar se ju mundgon dashurija e krijuesit. Kur ju ndrroni jet ju pergatiteni me muaj shpirterisht energjitikisht te pranoni funin sepse esht nje eksperienc e cila kujton energjin sa me fat esht qe esht eterne. kur vjen dita qe ju nderroni jet engjejt formojn ate trup e fytyre qe ju ndjeheni rehat qe esht e pranueshme per ju dmth nje person i afert e qe e keni dashur por esht drit. ai vjen e energjija e tij esht e specializuar tju bej te ndiheni direkt rehat sikur esht normale ata te tregojn driten nje trekendesh hapet por ne te shumtin e rasteve njerezit nga paditurija jan lidh shum me token dhe e kan te veshtir te pranojn qe ata jan nje molekule drit qe vallzon pa pushim e kan te veshtir te pranojn qe ata jan gjithcka ata jan statusi prezent ne hapesire ata jan inteligjenca e energjis ata jan burimi ata jan krijuesi ata jan zoti por ju nuk e uptoni ose keni len nje problem gjysem e rrini ne tok verdalloseni kot ne hapesire sepse skeni mundesi te ndihmoni per shum arsye sepse ajo mbase esht mesimi i tyre ata duhet te marrin pergjegjsi per jeten e tyre por ata se kuptojn dhe kjo esht ok kemi nje eternitet te vendosim. e ju jeni aq i plotfuqishem saqe nje mendim krijon mrekulli por nga ana tjeter ti je intelligenca qe nuk kishe ne tok e kupton qe cdo vuajte ka qellimin e saj cdo lot cdo humbje cdo vdekje cdo xhelozi nje jet plot skamje pa dashuriveni sa emra te doni por ju e dini e kuptoni prandaj nuk e perdorni fuqine tuaj ju jeni e njejta energji cdo person qe ne zgjodhem e zgjodhem per nje mesim te caktuar ne nje periudh te caktuar e cila esht planifikuar ne akash nga mjeshtrat yje dhe astrologjikisht perfecte jeni ju qe vendosni cfar mesimi doni te mesoni jeni ju qe vendosni e krijoni situaten perfekte te keni eate experienc te caktuar si dhimbje vetmi uri deshtim braktisje pa dashuri jeni ju e ju merrni kete eksperienc por nuk e shikoni mesimin sepse keni krijuar bindjet e juaja te influencuara nga enviromenti shoqerija familja e te tjere. pastaj keto bindje forcohen e ju i forconi pa dashje dikush ju lendon dikush ju le e ju e merrni personale inatoseni aq rrembyeshem qani zemeroheni e mbyllni dhimbjen ne zemer e cila bllokon zemren kjo mund te ndodhi edhe qe ne femijeri ku nena thot mos e bej ate mos e bej kete do vij gogoli kur cpon gishtin nga nje trendafil e doje dike afer te te perqafonte edhe mesimi esht te ndjesh dashuri domethen nje femi ka zemren bllokuar qe 3 vjec cdo gje e vendim do ndodhi nga mendja edhe sigurisht jeta do je nje mjerim i vertet cdo gje esht nje eksperience por bindjet nuk ju len te shikoni mesimin e ju perseritet e njejta situate derisa ju te pranoni ej filani sme don ai mendon sjam mjaftueshem por kjo esht biznesi i tyre nuk esht puna ime shoqerija sme thret per kafe se mendojn sjam shum interesante edhe kjo esht ok me mua e tjera kur nisni rrugen e pranimit qe ca u be u be dhe falni vetennjeheni me zemren trupin qetsoni mendjen atehere ju mund ta ndihmoni kte person drejt rruges se shpirterimit nganjeher rrin ne tok kur keni ber gabime dikujt e prisni ne akashin e tij qe ju te faleni nga ky person ka shum e shum mundesira se cfar ju mund te beni por ju duhet te mbani mend qe ju jeni drit jeni miresi ju nuk keni ber gabime e nese ashtu ju dofaleni do keni mundesi te shplani karmen ne hapesire nuk ka probleme sepse esht ne frekuencin e dashuris dashurija zgjidh cdo problem prandaj mos veni limit si do sileni nga frika do jesh ne te njejtin vend me hitlerin me nen terezen me mao ce dun por atje ska rendesi se cdo gje e sht pure kshu qe jetoni jeta esht loje ka rregulla qe po i praktikove do ndihesh mire po fitove e do jet mir edhe po humbe bej cdo gje me qef kjo karendesi have fun nese ajo esht me krishtin apo jo vetem bej qef |<3

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Elsa : 11-05-2018 nė 06:07
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2018, 15:49   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,903
Thanks: 14,694
Thanked 8,982 Times in 5,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pergjigje dhe argumenta, Krishterimi dhe Bibla

pershendetje sherimehyjnore … interesanti informacioni qe ke channel nga your guides apo ke perkthyer, po te lexosh midis rreshtave aty ka shume informacion te mire por qe duhet marrur me kujdes ...per arsye se kush e jep informacionin agenda etc ..cfare me pelqeu aty eshte informacioni kryesor , te pastruarit te qenies tone nga shume mbetje energjike te se kaluares , koncepte te gabuara etc
meqe je interesuar per info te tilla te sugjeroj dhe un nje faqe http://thesecretblogbyrandigreen.blogspot.ca/

klm
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2018, 00:46   #4
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Pergjigje dhe argumenta, Krishterimi dhe Bibla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
pershendetje sherimehyjnore … interesanti informacioni qe ke channel nga your guides apo ke perkthyer, po te lexosh midis rreshtave aty ka shume informacion te mire por qe duhet marrur me kujdes ...per arsye se kush e jep informacionin agenda etc ..cfare me pelqeu aty eshte informacioni kryesor , te pastruarit te qenies tone nga shume mbetje energjike te se kaluares , koncepte te gabuara etc
meqe je interesuar per info te tilla te sugjeroj dhe un nje faqe http://thesecretblogbyrandigreen.blogspot.ca/

klm
Nuk e kuptoj pergjigjen tamam informacioni esht channeled, disa jan nga eksperienca ime dhe pak nga studimet e mija si kerkuese shkencore ne fushen e farmacise dhe mjeksise. Agenda ska te beje fare me krijimin por nganjehere njerezit duan te besojn qe se kan ata fajin per cfare por u ndodh por zoti, e nese se ka zoti e ka agenda e kur se ka agenda e ka komshija dmth te gjith e kan fajin pervecse njerezit kur ne te vertet ata e kan jeten e tyre ne dore. Un i besoj syve te mi eksperiences sime dhe zemres sime sepse aty kam te gjith universin qe e ndaj me te gjith ju. Informacionet e te tjerve jane te te tjerve le ti lexojn te tjeret Le tja nisim e perfundojm duke thene qe ne jemi pergjegjes te jetes sone edhe nese ne se kuptojm ate apo jo. Perendija nuk exziston derisa nje besimtar beson aq shum saqe e sjell ate ne ekzistencen e saj. Hawkings tha ne librin e tij vrima e zez kjo molekula virtuale nuk ekziston por sa me shum e mendoj aq me shum ajo behet realitet. Cdo gje varet nga perceptimi juaj se cfare ju doni te pranoni e se si e pertypni cdo gje psh nje gjarper kurajoz shpetoi nje peshk nga mbytja me dashuri Elsa
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur