Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-11-2013, 00:15   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

Ne kete teme do te shikojme ne menyre graduale problemet qe has supozimi i shperthimit te madh si nje faktor per jeten ne toke dhe egzistencen e Universit tone.

Ne do te kuptojme qe Supozimi Evolucion hidhet poshte shume lehte nga vezhgime dhe nga analiza shkencore.

Gjithashtu do te kuptojme qe Perendia eshte Ai qe ka krijuar universin dhe ky i fundit nuk ka ardhur ne egzistence rastesisht.

Paqe.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 00:30   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

1. Deshmia e vrojtueshme per Shperthimin e madh.

Shumica e njerezve sot e pranojne se Universi e ka nja fillim pervec atyre qe besojne se ai eshte i perjetshem.

Shpjegimi i Evolucionisteve per fillimin e Universit eshte shperthimi i madh ndoshta rreth 18 miliarde vjet me pare.

Evolucionistet supozojne se e gjithe lenda ne univers ishte e grumbulluar ne nje mase ku temperatura shkonte deri ne triliona grade.

Pas shperthimit ndodhen krejt rastesisht ne periudha shume te gjata kohore ardhja ne jete e rregullit dhe e kompleksitetit.

Supozohet se molekulat jo te gjalla sollen jeten e thjeshte nga e cila pastaj erdhi jeta komplekse.

Por nga logjika eshte e veshtire te pranohet nje shpethim si baze per egzistencen e jetes. Sidomos kur te gjitha shperthimet kane sjelle vetem c'rregullim dhe jo rregull.

Nuk ka asnje rast te riperseritur ku shperthimi te sjelle rregull ne vend te kaosit.

Psh nje prej eksplozioneve me te medha ne Ameriken e veriut, kur mali Shen helen shpertheu shkaktoi c'rregullim kaotik.

Gjithashtu shperthimi ne Cernobile nuk solli nje evolucion te jetes ne Ukrahine. As bomba atomike ne Hiroshima.

Aresyeja e shendoshe nuk do te na lejonte qe te besonim se shperthimet sjellin jeten.
Ne nuk mund te fitojme nje forme jete me te perparuar nga nje shperthim i nje forme jete te paperparuar.

Shkurt: Shperthimet nuk sjellin rregull por C'rregullim.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 00:37   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

2. Ligji i 2-te i Termodinamikes

C'do sistem i lejuar qe te vazhdoje ne vetvete gjithmone shkon nga rregulli ne c'rregullsi.

Psh nqs nje veture te re ferrari do ta blejme dhe do ta ruajme ne garazh duke shpresuar se pas 1000000 vitesh do te zhnderrohet ne helikopter , do te zhgenjehemi dhe ne te vertete do te shikojme qe Vetura e re do te jete c'rregulluar.

Pse?
Sepse nuk te lene nga te shkosh ligjet e Fizikes.

C'do sistem shkon drejt shkaterrimit dhe jo drejt permiresimit.
C'do sistem shkon drejte ngushtimit dhe jo drejte zgjerimit.

Ky eshte LIGJI i 2 i Termodinamikes. Dhe eshte nje ligj jo vetem i besueshem por edhe i vrojtueshem.

Shperthimi i madh nuk ka se si te sillte jeten dhe egzistencen e Universit, nga ana shkencore kjo eshte e pamundur.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 00:46   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

3. Parimi Shkak -Pasoje

Ky Parim thote se eshte e pamundur qe dicka te vije nga asgjeja vet.

Psh: Nese vendosim afer njera-tjetres te gjitha ligjet e natyres dhe presim qe ato te formojne nje makine do te zhgenjehemi, edhe sikur te kalojne 1000000 vjet , nuk do te ndodhi. Por duhet puna krijuese e njeriut dhe brenda pak vitesh do te shikojme nje makine.

Pra puna krijuese e njeriut me ligjet e natyres ka sjelle ne egzistence makinat dhe jo bashkimi i rastesishem i ketyre ligjeve.

Keshtu edhe me Universin Aftesia krijuese e Perendise solli ne egzistence c'do ligj dhe permes ketyre ligjeve u formuan format e jetes brenda pak ditesh.

Pra kemi Shkakun pastaj pasojen.

Shperthimi i madh nuk ka shkak peer kete aresye eshte jashte logjikes, nuk bazohet ne vrojtime shkencore dhe nuk mund te perqafohet nga shkenca.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 01:05   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

4. LIGJI i Biogjenezes, jeta vjen nga jeta.

Qindra vite me pare besohej se jeta mund te vinte ne egzistence nga jo-jeta.
Njerezit besonin se mbeturinat e hedhura pas nje kohe te gjate do te ktheheshin ne miza, vemje, minj etj.

francesco Redi i vertetoi shoqerise ne vitet ne cilat jetoi te kunderten.
me ane te nje rrjete shume te holle ai vertetoi se mbeturinat nuk ktheheshin ne vemje as ne miza e as ne minj.


Megjithate Shperthimi i madh mbeshtetet ne kete supozim qe jeta vjen nga jo-jeta.

Vrojtimet kur vezhgohen qeniet e gjalla na tregon se e gjithe jeta buron nga jeta qe egziston tashme.

Ky njihet edhe si ligji i Biogjenezes : Jeta vjen nga jeta paraegzistuese.

ky ligj e mbeshtet Argumentin dhe faktin qe jeta e universit vjen nga Perendia qe eshte burimi i jetes.

Organizmat shumeqelizore kurre nuk vijne nga nje material jo- i gjalle.

Deshmia qe mbeshtet ligjin e bigjenezes tregon se tregimi biblik per jeten e ardhur nga Zoti eshte real.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 01:37   #6
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

5. Koha.

Faktori kohe eshte teper i rendesishem per te shpjeguar fenomenet ne natyre , levizjet, trajektoret, proceset etj.

Psh Motorri i makines nuk mund te konceptohet dot pa kohen.
Motorri me dy kohe dhe ai me kater kohe nuk funksionojne dot pa kohen.

C'do gje ka kohen e vet dhe c'do proces ne natyre ka nevoje per kohen e tij.

Njeriu nuk mund te dale jashte kohes, madje duhet te shfrytezoje kohen ne te cilen jeton ne toke pasi jeta ne toke vetem nje here vjen.

Shperthimi i madh ka nevoje per kohe. Nqs mendohemi mire do te kuptojme:
Koha eshte faktori magjik per shperthimin e madh.

Nese dikush do te deklaronte se nga ameba deri tek formimi i njeriut duhen vetem pak sekonda , per shkak te vrojtimeve te dukshme dhe aresyes se shendoshe dhe shkences nuk do te pranonim kete deklarim, por do ta trajtonim si fantazi, ose fantashkence.

Por nese dikush deklaron se per miliarda vjet ameba u zhnderrua ne njeri , nje pjese e mendjeve njerezore ndoshta do te pranonin.

Ketu mbeshtetet Shperthimi i madh tek miliarda vite. Nese i heqim miliarda vitet atehere Shperthimi i madh behet qesharak.

Gjithsesi ne e kemi vertetuar se Shperthimi i madh nuk mund te sjelle rregullsi as formave te reja te jetes pikerisht per shkak te tre ligjeve qe kemi permendur me larte:

1.Ligji i Termodinamikes
2. Parimi Shkak-Pasoje
3. Ligji i Biogjenezes

Pra edhe sikur tia japim te gjithe kohen qe i duhet Shperthimit te madh per te sjelle jete te reja perseri ai nuk do te mundte te sillte asgje ne egzistence.

Megjithate Shkenca e Gjeologjise na tregon se mosha e Universit eshte e re.

Fakti qe Universi akoma nuk eshte shkaterruar tregon per nje moshe te re
Fakti qe Dielli yne nuk eshte shkaterruar akoma por pritet qe te shkaterrohet pas ndoshta miliona vitesh tregon per nje moshe te re te tij
Fakti qe toka, planeti yne edhe pse po shkon drejte shkaterrimit nuk eshte shkaterruar tregon per nje moshe te re .

Keshtu pra qe Koha magjike e miliardave nuk egziston dhe keshtu qe Shperthimi i Madh ngelet i vetmuar pa asnje mbeshtetje.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 01:50   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

6. Parimi i Projektit.

Duke vrojtuar ne menyre shkencore perreth perandorise se materies ne shikojme qe c'do objekt qe shfaq projekt vjen nga nje projektues.

Nje pikture nuk vjen nga bashkimi spontan i bojrave
Nje Liber nuk shfaqet nga bashkimi spontan i fjalive

C'do gje jo- e gjalle shfaq projekt dhe per kete ka nje projektues, aq me teper gjerat e gjalla qe jane me komplekse se ato jo- te gjalla kane nje projektues.

Bionika

Bionika eshte fusha e specializuar e Inxhinierise Biologjike qe studion dhe imiton proceset e gjendura ne natyre.

Psh: Sistemi zanor i Lakuriqit te nates eshte studiuar dhe eshte imituar i aplikuar tek radari dhe sistemet zanore te projektuar nga njeriu. Sistemi zanor i lakuriqit te nates eshte me kompleks se ai i projektuar nga njeriu, kjo dmth se sistemi zanor i lakuriqit te nates eshte projektuar nga nje projektues me inteligjent se njeriu.

Gjithashtu Sistemi i shikimit tek njeriu vete eshte studiuar dhe imituar duke e aplikuar tek kamerat e sigurise, aparatet fotografik etj te cilet jane projektuar nga njeriu. Por sistemi i shikimit tek syri i njeriut eshte me kompleks se sistemet vezhgimit te projektuara nga njeriu, kjo dmth se projektuesi i syrit te njeriut eshte me inteligjent se sa njeriu vete.

Konkluzioni :
Njeriu eshte i projektuar nga nje qenie me inteligjente se ai vete per te qene i gnjashem me vete projektuesin.

Shkurt Zoti e krijoi njeriun sipas shembelltyres se Tij (krijues)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 02:18   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

7. Fosliet dhe perparimi i jetes

Fosilet jane nje deshmi historike dhe shkencore per te njohur jeten dhe realitetin e saj.

Nese Supozimi qe evolucioni shkaktohet ne periudha te gjata kohe me perparimin e jetes nga e thjeshta ne me kompleksen eshte i vertete atehere duhet te kete fosile qe e demonstrojne kete gje.

Sipas vezhgimit dhe vrojtimit shkencor ne sot nuk shikojme asnje jete me te perparuar vecse varietete te ngjashme me jeten e meparshme.
Dhe realiteti eshte se ka me shume varietete te se kaluares se sa kemi sot.

Asnje permiresim te jetes nuk shikojme ne rregjistrimet fosile dhe ne mbeturinat e fosileve te se kaluares.

Psh:

a) Nautili i dhomezuar nje tip organizmi guackor detar. Ne te kaluaren ka pasur me shume se 3500 varietete te ktyre guackave disa te matura me shume se nente kembe ne diameter nderkohe qe sot ka vetem 6 varietete dhe jane vetem 8 inc ne diameter.
Deshmia tregon se ky organizem i vecante eshte zvogeluar goxha ne permasa dhe ne numer gje qe verteton ligjin e 2 te termodinamikes perseri dhe verteton nje univers drejt shkaterrimit dhe verteton moshen e re te universit si dhe krijimin e Tij.

b) SHpesh fosilet qe deklarohet miliona vjecare nuk dallojne aspak me gjallesat e sotme te te njejtit lloj.
Nje fosil lakuriqi qe jepet ne kapakun e perparme te Science , 1982 shpallet se eshte miliona vjecar por perseri eshte identik me lakuriqin e sotem.

c) Ne National Geographic , shtator 1977 , faqe 423 ka disa shembuj insektesh te ruajtura ne qelibar.

Mushkonje 40 miliona vjecare identike me mushkonjen e sotme
Milingone 100 milin vjecare identike me ate te sotmen
Kaleshtrige 40 milion vjecare eshte saktesisht si e sotmja

Nuk ka asnje evolucion ne dritaren e qelibarit te arte te se kaluares.

Nga vrojtimi dhe rregjistrimi fosil eshte me se e kuptueshme se jeta ose ka mbetur e njejta, eshte zhdukur , ose ka degjeneruar.

Nuk ka perparim jete.

Nuk ka asnje deshmi shkncore qe te tregoje se jeta perparon ne jete me komplekse.

Ekologet na tregojne se shume forma te jetes shkojne drejte zhdukjes me nje ritem shume te shpejte.

Kjo eshte ajo qe duhet te presim duke patur parasysh modelin e bibles , te krijimit te universit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 02:30   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

Vazhdon me Lidhjet qe mungojne....
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 19:50   #10
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
7. Fosliet dhe perparimi i jetes

Fosilet jane nje deshmi historike dhe shkencore per te njohur jeten dhe realitetin e saj.

Nese Supozimi qe evolucioni shkaktohet ne periudha te gjata kohe me perparimin e jetes nga e thjeshta ne me kompleksen eshte i vertete atehere duhet te kete fosile qe e demonstrojne kete gje.

Sipas vezhgimit dhe vrojtimit shkencor ne sot nuk shikojme asnje jete me te perparuar vecse varietete te ngjashme me jeten e meparshme.
Dhe realiteti eshte se ka me shume varietete te se kaluares se sa kemi sot.

Asnje permiresim te jetes nuk shikojme ne rregjistrimet fosile dhe ne mbeturinat e fosileve te se kaluares.

Psh:

a) Nautili i dhomezuar nje tip organizmi guackor detar. Ne te kaluaren ka pasur me shume se 3500 varietete te ktyre guackave disa te matura me shume se nente kembe ne diameter nderkohe qe sot ka vetem 6 varietete dhe jane vetem 8 inc ne diameter.
Deshmia tregon se ky organizem i vecante eshte zvogeluar goxha ne permasa dhe ne numer gje qe verteton ligjin e 2 te termodinamikes perseri dhe verteton nje univers drejt shkaterrimit dhe verteton moshen e re te universit si dhe krijimin e Tij.

b) SHpesh fosilet qe deklarohet miliona vjecare nuk dallojne aspak me gjallesat e sotme te te njejtit lloj.
Nje fosil lakuriqi qe jepet ne kapakun e perparme te Science , 1982 shpallet se eshte miliona vjecar por perseri eshte identik me lakuriqin e sotem.

c) Ne National Geographic , shtator 1977 , faqe 423 ka disa shembuj insektesh te ruajtura ne qelibar.

Mushkonje 40 miliona vjecare identike me mushkonjen e sotme
Milingone 100 milin vjecare identike me ate te sotmen
Kaleshtrige 40 milion vjecare eshte saktesisht si e sotmja

Nuk ka asnje evolucion ne dritaren e qelibarit te arte te se kaluares.

Nga vrojtimi dhe rregjistrimi fosil eshte me se e kuptueshme se jeta ose ka mbetur e njejta, eshte zhdukur , ose ka degjeneruar.

Nuk ka perparim jete.

Nuk ka asnje deshmi shkncore qe te tregoje se jeta perparon ne jete me komplekse.

Ekologet na tregojne se shume forma te jetes shkojne drejte zhdukjes me nje ritem shume te shpejte.

Kjo eshte ajo qe duhet te presim duke patur parasysh modelin e bibles , te krijimit te universit.
Alokma...ne shume pika jam dakort me ty, pervec se kur flet per Shperthimin e Madh.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2016, 12:50   #11
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,222
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shperthimi i madh nje mashtrim i MADH

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Alokma...ne shume pika jam dakort me ty, pervec se kur flet per Shperthimin e Madh.
Edhe nese behet i mundur vertetimi i Shperthimit te Madh, ky i fundit ka nje "shkaktar": Ai qe eshte jashte kohes, hapsires, materies.

DISCLAIMER: Veda nuk jam Alkoma.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur