Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2018, 17:46   #81
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,636
Thanks: 11,390
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mė gjeni njė nė kėto 50 vitet e fundit qė ka kontribuar mė shumė se Kadare pėr kėtė vend dhe pėr kėtė komb.
Gani Abazi......
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 17:58   #82
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Miku im i mire....cdo gje qe ke thene eshte tejet e kuptueshme dhe thelle e respektueshme.

Por do te me lejosh te kem edhe un te drejten e reflektimit tim ndaj tij.....e kjo behet vetem per anen e tij si artist, si shkrimtar, qe eshte per mendimin tim nje pene e rralle dhe zbukuron tere globin.
Per te tjerat s'dua te perseris vehten.

ps: Edhe Sale haleja eshte nje figure sa e ndyre dhe e urryer por si doctor ka qene i respektuar pascka se u beri remont zemrave te bllokabreshkave e sla kembe te shurruara pa puthur.....po te merrete ndonje medalje si doctor Adhamudhi edhe do te mbillja nje si.....se tjatrin do ta lija te shihte kur do ta piqja ne hell qelbesiren.
Miku im, doktori ėshtė shkencėtar, shkrimtari ėshtė tjetėr gjė.
Shkrimtari i bėn 'magji' trurit tė njeriut aq sa ai harron se kush fshihet pas shkrimit ose nė arrin e Kadaresė bukurshkrimit!

Edhe unė do tė doja shumė qė njė shqiptarė tė fitonte ēmimin Nobel. Por pėr mendimin tim Kadareja nuk duhet tė jetė ai. Fituesi i ēmimit duhet tė jetė njeri model nga tė gjitha pikpamjet sepse dhėna e ēmimit nėnkupton se ėshtė njeri shėmbullor i cili me shembujt e tij konkret ka kontribuar nė emancipimit e njeriut apo tė shoqėrisė, etj,etj. Gjatė gjith jetės dhe jo vetėm njė pjesė tė saj. Shėmbulli mė mirė ėshtė Nėnė Tereza!

A i pėrmbush Kadareja kėto kritere? Absolutisht jo sepse pjesėn mė tė lirė tė krijimtarisė ja kushtoi njė regjimi gjakatarė qė vriste, burgoste dhe interrnove njerėz tė pafajshėm pėr mė shumė se 4 dekada!
🖤 (1)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:06   #83
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,561 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Miku im, doktori ėshtė shkencėtar, shkrimtari ėshtė tjetėr gjė.
Shkrimtari i bėn 'magji' trurit tė njeriut aq sa ai harron se kush fshihet pas shkrimit ose nė arrin e Kadaresė bukurshkrimit!

Edhe unė do tė doja shumė qė njė shqiptarė tė fitonte ēmimin Nobel. Por pėr mendimin tim Kadareja nuk duhet tė jetė ai. Fituesi i ēmimit duhet tė jetė njeri model nga tė gjitha pikpamjet sepse dhėna e ēmimit nėnkupton se ėshtė njeri shėmbullor i cili me shembujt e tij konkret ka kontribuar nė emancipimit e njeriut apo tė shoqėrisė, etj,etj. Gjatė gjith jetės dhe jo vetėm njė pjesė tė saj. Shėmbulli mė mirė ėshtė Nėnė Tereza!

A i pėrmbush Kadareja kėto kritere? Absolutisht jo sepse pjesėn mė tė lirė tė krijimtarisė ja kushtoi njė regjimi gjakatarė qė vriste, burgoste dhe interrnove njerėz tė pafajshėm pėr mė shumė se 4 dekada!
Doktori nuk ka qene shkencetar o @Beu. Ka qene agjent i Sigurimit te Shtetit, qe ka marre dhe njerez ne qafe. Tregojne kolege, tregojne studente te tij te asaj kohe.E kane akuzuar direkt. Por me shume tregojne dhe njerezit/koleget, per te cilet e akuzohet se i ka eliminuar qe nga 1990.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:09   #84
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin

Edhe unė do tė doja shumė qė njė shqiptarė tė fitonte ēmimin Nobel. Por pėr mendimin tim Kadareja nuk duhet tė jetė ai. Fituesi i ēmimit duhet tė jetė njeri model nga tė gjitha pikpamjet sepse dhėna e ēmimit nėnkupton se ėshtė njeri shėmbullor i cili me shembujt e tij konkret ka kontribuar nė emancipimit e njeriut apo tė shoqėrisė, etj,etj. Gjatė gjith jetės dhe jo vetėm njė pjesė tė saj. Shėmbulli mė mirė ėshtė Nėnė Tereza!
Bue, Shker**** Ivo Andric eshte fitues i cmimit Nobel, ka qene minister i jashtem i mbretrise SKS (jugoslavis) gjat sherbimit te tij ne politik ka qene ideator dhe shtytes e pastrimit etnik,perzenja e arbanasve(shperngulja e shqiptarve).Tani ,po gjykojm Kadaren pse paska "koegzistu" me sistemin,ok Kemi pra bacen Adem demaci me 30 vjet burg dhe 30 faqe letersi!

p.s. cdo respekt per sakrificen e Nen Terezes por ajo sherohej ne klinikat e americane kurse ne duart e saja vdisnin fukarejt per nje antibiotik 20$!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Damastion : 04-09-2018 nė 18:23
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:19   #85
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,529
Thanks: 6,920
Thanked 8,173 Times in 5,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Gani Abazi......
po na del me i madh se Goethe
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:25   #86
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,032
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Miku im, doktori ėshtė shkencėtar, shkrimtari ėshtė tjetėr gjė.
Shkrimtari i bėn 'magji' trurit tė njeriut aq sa ai harron se kush fshihet pas shkrimit ose nė arrin e Kadaresė bukurshkrimit!

Edhe unė do tė doja shumė qė njė shqiptarė tė fitonte ēmimin Nobel. Por pėr mendimin tim Kadareja nuk duhet tė jetė ai. Fituesi i ēmimit duhet tė jetė njeri model nga tė gjitha pikpamjet sepse dhėna e ēmimit nėnkupton se ėshtė njeri shėmbullor i cili me shembujt e tij konkret ka kontribuar nė emancipimit e njeriut apo tė shoqėrisė, etj,etj. Gjatė gjith jetės dhe jo vetėm njė pjesė tė saj. Shėmbulli mė mirė ėshtė Nėnė Tereza!

A i pėrmbush Kadareja kėto kritere? Absolutisht jo sepse pjesėn mė tė lirė tė krijimtarisė ja kushtoi njė regjimi gjakatarė qė vriste, burgoste dhe interrnove njerėz tė pafajshėm pėr mė shumė se 4 dekada!
Pse nuk jua sugjeron atyre tė jurisė sė ēmimit Nobel kėto kritere?
Bėri njė pyetje lion por asnjė nuk u pėrgjigj. Unė do pėrpiqem qė ta zgjeroj pak pyetjen e tij. Mirė me Kadaren e zgjidhėm hallin se edhe si shkrimtar nuk bėka, po me gjithė ata artistė, shkrimtarė, etj, gjithė ata "Artist i Popullit" dhe "Artist i Merituar" pa hyrė te pjesa tjetėr qė janė pa tituj dhe pa pėrfshirė disiplinat e tjera joartistike, nė shkencė, etj, ēfarė do bėjmė, do ti hedhim tė gjithė poshtė? Se nė njė mėnyrė apo tjetėr tė gjithė e kanė paguar "taksėn" duke pėrmendur dhe folur pėr partinė apo Enverin nė tė paktėn njė nga veprat apo punimet e tyre,qoftė edhe kur bėhej fjalė pėr fizikė bėrthamore, mos harro, ēdo gjė duhej qė tė pėrshkohej nga filli i kuq i ideologjisė marksist-leniniste. Si do t'ja bėjmė o Beu?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:29   #87
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,561 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pse nuk jua sugjeron atyre tė jurisė sė ēmimit Nobel kėto kritere?
Bėri njė pyetje lion por asnjė nuk u pėrgjigj. Unė do pėrpiqem qė ta zgjeroj pak pyetjen e tij. Mirė me Kadaren e zgjidhėm hallin se edhe si shkrimtar nuk bėka, po me gjithė ata artistė, shkrimtarė, etj, gjithė ata "Artist i Popullit" dhe "Artist i Merituar" pa hyrė te pjesa tjetėr qė janė pa tituj dhe pa pėrfshirė disiplinat e tjera joartistike, nė shkencė, etj, ēfarė do bėjmė, do ti hedhim tė gjithė poshtė? Se nė njė mėnyrė apo tjetėr tė gjithė e kanė paguar "taksėn" duke pėrmendur dhe folur pėr partinė apo Enverin nė tė paktėn njė nga veprat apo punimet e tyre,qoftė edhe kur bėhej fjalė pėr fizikė bėrthamore, mos harro, ēdo gjė duhej qė tė pėrshkohej nga filli i kuq i ideologjisė marksist-leniniste. Si do t'ja bėjmė o Beu?
Nuk me lexojne mua, se jam i lodhshem, bej carcafe,kundershtoj veten dhe nuk i kapin pyetjet.Duan direkt velenze leshi dhe te zihen kos. Thuaj Rexhep Mejdani.Pastaj ...Kastriot Islami, Skender Gjinushi, etj.etj.,dora e atyre qe mbaruan ne France.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 04-09-2018 nė 18:31
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:47   #88
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pse nuk jua sugjeron atyre tė jurisė sė ēmimit Nobel kėto kritere?
Bėri njė pyetje lion por asnjė nuk u pėrgjigj. Unė do pėrpiqem qė ta zgjeroj pak pyetjen e tij. Mirė me Kadaren e zgjidhėm hallin se edhe si shkrimtar nuk bėka, po me gjithė ata artistė, shkrimtarė, etj, gjithė ata "Artist i Popullit" dhe "Artist i Merituar" pa hyrė te pjesa tjetėr qė janė pa tituj dhe pa pėrfshirė disiplinat e tjera joartistike, nė shkencė, etj, ēfarė do bėjmė, do ti hedhim tė gjithė poshtė? Se nė njė mėnyrė apo tjetėr tė gjithė e kanė paguar "taksėn" duke pėrmendur dhe folur pėr partinė apo Enverin nė tė paktėn njė nga veprat apo punimet e tyre,qoftė edhe kur bėhej fjalė pėr fizikė bėrthamore, mos harro, ēdo gjė duhej qė tė pėrshkohej nga filli i kuq i ideologjisė marksist-leniniste. Si do t'ja bėjmė o Beu?
Maks Velo e ka thėnė shumė bukur. 'Kam gjetur dosjen time e pėrbėrė rreth 250 faqe, kam kohė qė e kam nė dorė dhe do tė mė marri edhe shumė kohė ta mbarojė sepse nuk e pėrballojė dotė poshtėrsinė e njeriut'. Deshmitarėt e tij ishin artistė tė cilėt jo vetėm qė e spiunuan por edhe shtuan gjėra tė pathėna pėr tė pėrftuar privilegjet qė vinin me bashkėpunimin.

Pėr mua artistėt qė i shėrbejnė diktaturės nė atė mėnyrė e nivel qė i shėrbyen diktaturės enveriste janė po aq vrasės sa edhe drejtuesit e sajė. Ėshtė kaq e thjeshtė.

Nėse njė popull arrin nė njė nivel shpirtėror dhe kulturor kaq tė ulet saqė mundohet tė mbahet tek arti/propagandė qė u prodhua gjatė komunizmit ėshtė i falimentuar nga tė gjitha pikpamjet.

Jemi populli qė kėrkojmė mė pak nga politikanėt nga akademitė e shkencave, nga akademikėt nė pėrgjithėsi tė ēdo disipline, pėrfshirė kėtu edhe artin viziv, letrar e me rradhė. Jemi populli mė I varfėr, ekonomikisht, shpirtėrisht, me nivelin e kulturės mė tė ulėt. Dhe kjo ka filluar pėrpara diktaturės u thellua gjatė sajė dhe mbas u pėrkeqėsua. Por zanafilla e pjesės mė tė madhe tė problemeve qė kemi sot ėshtė nga koha e diktaturės.

E gjitha kjo ndodh sepse jemi popull injorant, pa ndėrgjegje, me komplekse tė shumėllojshme!

Mungesa e njė niveli kulturor bazė tek popullsia mbarė dhe e njė elitė tė vėrtetė intelektuale ėshtė vdekjeprurėse pėr njė popull e rrjedhimisht edhe njė kombi qė ka Tiranėn si busull orientimi!

Dhe ėshtė mėse normale qė njė popull i tillė ngre nė piedestal e pėrtej qiellit, Kadarenė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 04-09-2018 nė 18:52
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 18:54   #89
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Bue, Shker**** Ivo Andric eshte fitues i cmimit Nobel, ka qene minister i jashtem i mbretrise SKS (jugoslavis) gjat sherbimit te tij ne politik ka qene ideator dhe shtytes e pastrimit etnik,perzenja e arbanasve(shperngulja e shqiptarve).Tani ,po gjykojm Kadaren pse paska "koegzistu" me sistemin,ok Kemi pra bacen Adem demaci me 30 vjet burg dhe 30 faqe letersi!

p.s. cdo respekt per sakrificen e Nen Terezes por ajo sherohej ne klinikat e americane kurse ne duart e saja vdisnin fukarejt per nje antibiotik 20$!
Shumė keq qė ja kan dhėnė ēmimin.

Kadareja nuk ka 'koegzistuar', ai lulėzojė nė kurriz tė tė tjerėve. Koegzistenxa ėshtė diēka tjetėr.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 19:01   #90
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,529
Thanks: 6,920
Thanked 8,173 Times in 5,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga beu_shpata Shiko postimin
maks velo e ka thėnė shumė bukur. 'kam gjetur dosjen time e pėrbėrė rreth 250 faqe, kam kohė qė e kam nė dorė dhe do tė mė marri edhe shumė kohė ta mbarojė sepse nuk e pėrballojė dotė poshtėrsinė e njeriut'. Deshmitarėt e tij ishin artistė tė cilėt jo vetėm qė e spiunuan por edhe shtuan gjėra tė pathėna pėr tė pėrftuar privilegjet qė vinin me bashkėpunimin.

Pėr mua artistėt qė i shėrbejnė diktaturės nė atė mėnyrė e nivel qė i shėrbyen diktaturės enveriste janė po aq vrasės sa edhe drejtuesit e sajė. ėshtė kaq e thjeshtė.

Nėse njė popull arrin nė njė nivel shpirtėror dhe kulturor kaq tė ulet saqė mundohet tė mbahet tek arti/propagandė qė u prodhua gjatė komunizmit ėshtė i falimentuar nga tė gjitha pikpamjet.

Jemi populli qė kėrkojmė mė pak nga politikanėt nga akademitė e shkencave, nga akademikėt nė pėrgjithėsi tė ēdo disipline, pėrfshirė kėtu edhe artin viziv, letrar e me rradhė. Jemi populli mė i varfėr, ekonomikisht, shpirtėrisht, me nivelin e kulturės mė tė ulėt. Dhe kjo ka filluar pėrpara diktaturės u thellua gjatė sajė dhe mbas u pėrkeqėsua. Por zanafilla e pjesės mė tė madhe tė problemeve qė kemi sot ėshtė nga koha e diktaturės.

E gjitha kjo ndodh sepse jemi popull injorant, pa ndėrgjegje, me komplekse tė shumėllojshme!

Mungesa e njė niveli kulturor bazė tek popullsia mbarė dhe e njė elitė tė vėrtetė intelektuale ėshtė vdekjeprurėse pėr njė popull e rrjedhimisht edhe njė kombi qė ka tiranėn si busull orientimi!

Dhe ėshtė mėse normale qė njė popull i tillė ngre nė piedestal e pėrtej qiellit, kadarenė.
paradoksi ::: E denojne per kubizem
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 20:18   #91
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,032
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Maks Velo e ka thėnė shumė bukur. 'Kam gjetur dosjen time e pėrbėrė rreth 250 faqe, kam kohė qė e kam nė dorė dhe do tė mė marri edhe shumė kohė ta mbarojė sepse nuk e pėrballojė dotė poshtėrsinė e njeriut'. Deshmitarėt e tij ishin artistė tė cilėt jo vetėm qė e spiunuan por edhe shtuan gjėra tė pathėna pėr tė pėrftuar privilegjet qė vinin me bashkėpunimin.

Pėr mua artistėt qė i shėrbejnė diktaturės nė atė mėnyrė e nivel qė i shėrbyen diktaturės enveriste janė po aq vrasės sa edhe drejtuesit e sajė. Ėshtė kaq e thjeshtė.

Nėse njė popull arrin nė njė nivel shpirtėror dhe kulturor kaq tė ulet saqė mundohet tė mbahet tek arti/propagandė qė u prodhua gjatė komunizmit ėshtė i falimentuar nga tė gjitha pikpamjet.

Jemi populli qė kėrkojmė mė pak nga politikanėt nga akademitė e shkencave, nga akademikėt nė pėrgjithėsi tė ēdo disipline, pėrfshirė kėtu edhe artin viziv, letrar e me rradhė. Jemi populli mė I varfėr, ekonomikisht, shpirtėrisht, me nivelin e kulturės mė tė ulėt. Dhe kjo ka filluar pėrpara diktaturės u thellua gjatė sajė dhe mbas u pėrkeqėsua. Por zanafilla e pjesės mė tė madhe tė problemeve qė kemi sot ėshtė nga koha e diktaturės.

E gjitha kjo ndodh sepse jemi popull injorant, pa ndėrgjegje, me komplekse tė shumėllojshme!

Mungesa e njė niveli kulturor bazė tek popullsia mbarė dhe e njė elitė tė vėrtetė intelektuale ėshtė vdekjeprurėse pėr njė popull e rrjedhimisht edhe njė kombi qė ka Tiranėn si busull orientimi!

Dhe ėshtė mėse normale qė njė popull i tillė ngre nė piedestal e pėrtej qiellit, Kadarenė.
Une do te thosha qe eshte mese normale qe ka njerez qe e sulmojne Kadaren.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 20:32   #92
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une do te thosha qe eshte mese normale qe ka njerez qe e sulmojne Kadaren.
Une nuk sulmoje Kadarene, ke pare ti bej ndonje shkrim enkas per te, ose edhe nje fjali te veteme qe nuk eshte nje pergjigje per ata qe e ngrene ne qiell? Kadareja beri ate qe i nevoitej Kadarese, nuk mund te presesh me shume nga nje funderrine si ai. Ajo qe mua me ben pershtypje eshte papergjegjesia e shqiptareve dhe pandeshkueshmeria, qofte moralisht, e atyre qe i kane shtypur dhe sherbetoreve te tyre si Kadareja me shoke!


Normalja e matur me parametra universale eshte me pakice ne Shqiperi ose tek shqiptaret ne pergjithesi.

Ja se cfar ndodh ne Shqiperi. Pse mos te kandidojme edhe enverin per cmim Nobel. Ne fund te fundit ai elektrizoi te gjith vendin(dhe njerezit jetonin ne erresire pjesen me te mire te dites) krijoi industrin ( vendi me primitive ne Europe ku toka punohej me qe, zhduki analfabetizmin(shqiptaret njerezit me te indoktrinuar ne Europe dhe vazhdojne te jene te tille)etj, etj!


"Kush i ēon turistėt e huaj te vila e diktatorit?

Edhe syri mė i pakujdesshėm mund tė vėrė re qė udhėrrėfyesit e grupeve turistike qė vijnė nė Shqipėri, nė planin e tyre tė punės kanė edhe gjezdisjen nė shtėpinė e diktatorit nė qendėr tė Tiranės. Kjo foto tregon njėrin prej kėtyre grupeve sot. Asnjė udhėrrėfyes nuk flet pėr grabitjen e shtėpive ku jetoi diktatori apo pėr krimet e tij. Duan ta kthejnė kėtė objekt nė vend tė kotė pelegrinazhi."Burimi-Kastriot Dervishi!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 40683681_1819582798089547_5918482203951497216_n.jpg (23.4 KiloByte, 27 shikimet)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 20:38   #93
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,636
Thanks: 11,390
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
po na del me i madh se Goethe
Ledio...... Ganiu ishte dhe eshte njeri i madh, artist me top dhe punetor me horizont......e largun keto majdanozat e FSHF me ate kellefin ne krie.....shife ket Lonin tani qe perdridhet si pras.
Ai beri per afirmimin e vlerave te ketij kombi gati me teper se cdo njeri tjeter ne keto 28 e kacafiu vite.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 04-09-2018 nė 20:41
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 21:16   #94
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Gani Abazi

__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 21:32   #95
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,636
Thanks: 11,390
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Gani Abazi
Unjurant me photoshqop

Ki re lla kiiii

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur