Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-10-2018, 20:29   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,633
Thanks: 10,993
Thanked 5,968 Times in 2,828 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Kulturė:MAT, shtator – Nė Klos u mbajt Festivali Mbarėkombėtar ”Fest Folk Klosi 2018”

VLERĖ E TRASHĖGIMISĖ SĖ PASHTERSHME FOLKLORIKE

Pėr herė tė parė Grupi Folklorik “Petralba”, drejtuar nga Ikli Punavija, organizoi nė qytetin e Klosit Festivalin Mbarėkombėtar “Fest Folk Klosi” 2018. Ishte njė ngjarje artistike dhe tregues i shpalosjes sė vlerave tė trashėgimisė kulturore e shpirtėrore tė Bashkisė Klos. Morėn pjesė shoqėri kulturore-artistike dhe grupe folklorike tė trojeve tė banuara nga shqiptarė, andej e kėtej kufirit. Dhe konkretisht kanė ardhur pėr tė konkuruar: Shoqėria Kulturore Artistike "Ardhmėria" Gjakovė, Qendra Kulturore Artistike e Sportive “Nėnė Tereza” Lezhė, Shoqėria Kulturore Artistike “Zėri i Llapushės” Carallukė, nga Malisheva; Grupi Folklorik “Shpėtimi” Metvegjė, Shoqėria Kulturore Artistike "Tingujt e Vendlindjes" Stagovė, Kaēanik; Grupi Folklorik “Gurra e Kurbinit” Kurbin, Vėllezėrit Sejdiu, Topestrada Tv Tetovė, Maqedoni; Ansambli Folklorik “Dibra”, Peshkopi dhe Grupi Folklorik “Petralba”, Bashkia Klos.

Ky festival folklorik ėshtė pjesė e kulturės sė popullit, pasi pėrveē vlerave tė njohura tė pasurisė folklorike burimore tė trashėguar brez pas brezi, nė skenė u pasqyruan dėshmi tė qarta tė identitetit etnik shqiptar. Veē personaliteteve tė nderuar, drejtues tė institucioneve dhe tė qeverisjes vendore, nderuan me pjesėmarrjen e tyre z. Ramadan Hoti, nėnkryetar i Komunės Gjakovė, ish-mėsuesi i gjuhės dhe letėrsisė nė gjimnazin e Klosit, shkrimtari, poeti, publicisti dhe kryetar i “Pėrkujdesjes Gjithshqiptare”, z. Gjokė Dabaj; kantautori Esat Ruka, instrumentisti, rapsodi, kantautori dhe aktori i mirėnjohur matjan, me banim nė SHBA, z. Tomė Gjergji etj.

Nė programet e grupeve konkuruese pati kėngė, valle, rite e melodi, tė cilat u interpretuan me elegancė nga bartėsit e folkut shqiptar. Kėshtu, specialistė, profesionistė, folkloristė e gjurmues tė pasionuar sollėn pėr herė tė parė nė Klos krijime folklorike tė gjinive tė ndryshme pėr t’i shijuar, ruajtur e pėrcjellur nga njeri brez te tjetri.

Nė pėrfundim, pėr grupet konkurruese dhe interpretuesit individualė, juria e pėrbėrė nga ekspertė tė etnomuzikologjisė, etnografisė dhe kostumeve popullore, me kryetar z. Ali Mulaj, Mjeshtėr i Madh; Muhamet Rogova, prof. Dr.; Egzon Ademaj, koreograf; Muhamet Morina, instrumentist dhe Hamdi Hysuka, poet ndau kėto ēmime:

1. Rapsodi mė i mirė: Xhemajl Berisha dhe Rexhep Abazi tė Grupit Folklorik “Shpėtimi” Metvegjė.
2. Instrumentisti mė i mirė: Gjovalin Nreca, i Qendrės Kulturore Artistike e Sportive “Nėnė Tereza” Lezhė.
3. Vallja mė e mirė: Vallja dyshe burrash, kėrcyer nga Ferit Hoxha dhe Ergys Koca.
4. Valltari mė i mirė: Murdez Shala, i SHKA “Zėri i Llapushės” Carallukė, nga Malisheva.
5. Valltarja mė e mirė: Leona Berisha, e Shoqėrisė Kulturore Artistike "Ardhmėria" Gjakovė.
6. Orkestrina mė e mirė: Orkestrina e Shoqėrisė Kulturore Artistike "Tingujt e Vendlindjes" Stagovė, nga Kaēaniku.
7. Ēmimi i karrierės: Vėllezėrit Sejdiu: Tetovė, Tomė Gjergji: Nwv Jork, Jakup Krasniqi: Malishevė, Veri Koburja: Klos, Xhevahir Bajrami: Kaēanik, Man Xhepi: Klos, Mide Aliu: Kurbin, Avni Hoxha: Klos.
8. Kostumi autokton: Valltaret e vajzave tė Xibrit, nga Grupit Folklorik “Petralba” Klos.
9. Ēmimi i publikut: Kėngėtarit Festim Mazreku, i SHKA “Zėri i Llapushės” Carallukė, nga Malisheva.
10. Ēmimi i tretė: Grupi Folklorik “Gurra e Kurbinit” Kurbin dhe Qendra KAS “Nėnė Tereza” Lezhė.
11. Ēmimi i dytė: Shoqėria Kulturore Artistike “Zėri i Llapushės” Carallukė, nga Malisheva dhe Vėllezėrit Sejdiu, Topestrada Tv Tetovė, Maqedoni.
12. Ēmimi i parė: Ansambli Folklorik “Dibra” Peshkopi.

* I ftuar special ishte dhe Adem Gashi nga Danimarka, por pėr arsye pune nuk mundi tė marrė pjesė.

Ndiq dokumentarin

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur