Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Parapsikologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-02-2011, 14:27   #1
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Talismani i vėrtetė i ngjanė njė baterie e cila mbushėt vet si njė bateri solare apo diellore. Nė Talisman janė tė gravuara simbolet magjike tė cilat ndikojnė direkt nė boten Astrale-Eterike, pra nė botėn tjetėr, kėto simbole ndikojnė direkt nė mbrojte tė atij individi, familje ose shtėpie apo realizimin e njė qėllimi tė caktuar.

Hajmalia

Hajmalia (Amuleti) ėshtė mjet magjik i cili bėhet apo shkruhet nė letėr i cili mbahet me veti ose lihet nė vendin e caktuar pėr ta mbrojtur individin apo tėrė familjen prej ndikimeve tė ndryshme psikike tė errėta. Hajmalia ėshtė mbrojtės pasiv prej ndikimeve tė tilla tė errėta. Hajmalia i neutralizon kėto sulme tė errėta psikike. Hajmalia bėhet edhe pėr drejtime tė tjera ne jetė si pėr fat martesė, punė etj. Fuqia e saj nuk ėshtė aq efikase nė mbrojtje. Efikasiteti i Hajmalisė varet prej fuqisė apo dijes tė ndonjė personi me ngritje tė lartė shpirtėrore. Nėse personi nuk e ka kėtė fuqi e dije, Hajmalia ndikon shumė pakė te personi ose fare nuk ndikon.
Talismani


Talismani universal
Nė popullin tonė fare pakė ose hiq nuk njihen Talismanėt. Nė trojet shqiptare njihen vetėm Hajmalitė. Talismani duhet tė bartet me vete ose tė lihet nė shtėpi para se tė sėmuret njeriu. Talismani bėnė tė bartet edhe kur tė sėmuret njeriu. Talismani bėnė mbrojtjen, prej atij momenti e vazhdon deri nė ardhmėri. Talismanėt bėhen edhe pėr fat nė jetė, fat nė punė, fat nė martesė etj. Me bartjen e Talismanit me vete pėr mbrojtje kundra magjive tė zeza ose lėnies sė tij nė shtėpi, bėhet mbrojtja totale kundra ēdo magjie tė zezė, pra personi ėshtė i mbrojtur pėrgjithmonė. Nėse Talismani ėshtė i bėrė pėr qėllimet tjera ai njėjtė me fuqi ndikon te personi qė tė ja realizoi qėllimin e tij tė sigurt.
Fjala „Talisman“ ėshtė fjalė francezo-spanjole. Nė kėto gjuhė ka ardhur prej Arabishtes - „Talisman“, ku nė gjuhėn arabe donė me thanė Tatim. Kurse nė gjuhėn greke fjala “Talisman“, donė me thėnė: me paguar, pėrfunduar, me mbushur apo mbushje. Fjala e fundit tregon mbushje dhe e tillė ėshtė natyra e Talismanit. Talismani bėhet nė shumė lloj objektesh duke filluar prej letrės, drurit, pergamentit (lėkurės), gurit dhe metalit. Talismani mė i fuqishėm bėhet nė metal tė Arit dhe nė atė tė Argjendit. Talismani pa kurrfarė dyshimi bėnė ndryshime nė rreth ku qėndron ai, dhe atė varėsisht prej programimit tė Talismanit. Nėse Talismani programohet pėr mbrojtjen e tėrė shtėpisė apo tėrė familjes ku jeton ajo me siguri se atė familje ka me e mbrojtur pa ndėrprerė kundra sulmeve tė errėta magjike qė dikush mundohet ti bėjė asaj familje apo shtėpie nėse Talismani ėshtė bėrė pėr mbrojtje. Po nėse Talismani ėshtė mbushur pėr njė qėllim tjetėr, si fat nė dashuri apo sukses nė financa, apo fat nė jetė, ai ndikon me tė njėjtėn fuqi dhe intensitet pa ndėrprerė te personi i dedikuar. Talismanėt ndikojnė si nė fushėn Psikologjike njashtu edhe tė asaj Magjike. Talismani pėrdorėt si pikė pėrqendrimi i energjisė mentale tė njeriut pėr njė qėllim tė caktuar. Nė qoftė se besoni mė tė vėrtetė nė Talisman se ai ju ndihmon nė mbrojtje ose pa marr parasysh se pėr ēfarė qėllim tjetėr besoni pėr tė, kjo ju epė vetėbesim, zgjon optimizėm e mobilizon dhe aktivizon energjinė pėr arritjen e qėllimit tė caktuar qė ju e dėshironi. Nė kėtė mėnyrė formohet kushti mė i mirė qė ta arrini suksesin tuaj nė mbrojtje apo pėr ndonjė arritje tjetėr tė ndonjė suksesi, si nė dashuri, pasuri, fat, etj. Pra sukseset apo mos sukseset varėn nga njė kėto kushte qė i pėrshkruam mė parė. Besimi nė fuqinė e Talismanit thirr dhe bėnė me tė vėrtetė ndryshime tė caktuara te individėt, familje apo masė. Mirėpo, ėshtė edhe njė gjė shumė interesante pėr Talismanėt, siē e shpjegojnė magjistarėt mė tė mėdhenj tė te gjitha kohėrave, ku thonė se Talismanėt ndikojnė edhe nėse individi nuk beson nė tė fare - kėtė edhe praktika e ka treguar. Pra, si te personi i cili nuk beson nė Magji tė Zezė dhe sėmuret nga Magjia e Zezė, njashtu edhe Talismani ndikon te individi ose familja edhe nėse ata nuk besojnė fare nė te. Besimi nė Talisman vetėm ma shumė ja shton Talismanit fuqinė . Talismani i vėrtetė i ngjanė njė baterie e cila mbushėt vet si njė bateri solare apo diellore. Nė Talisman janė tė gravuara simbolet magjike tė cilat ndikojnė direkt nė boten Astrale-Eterike, pra nė botėn tjetėr, kėto simbole ndikojnė direkt nė mbrojte tė atij individi, familje ose shtėpie apo realizimin e njė qėllimi tė caktuar. Talismani nė vete e tėrheq energjinė psikike e kozmike dhe i kthen mbrapa ato tė shumėfishuara. Pra Talismani ėshtė makinė psikologjike dhe simbolet qė gjenden tė gravuar nė to e transferojnė energjinė nė qėllim tė caktuar ku me vonė e matrializojnė nė botėn fizike. Talismani ndikon qė dėshira e jote te realizohet. Talismani ėshtė makinė e cila ndihmon ta bėnė lidhjen prej botės sė ideve siē ėshtė p.sh. njė dėshirė e jote qė ajo tė bėhet e prekshme nė materie. Pasi qė tė mbushėt apo tė kryhet rituali i duhur Talismani prej atij momenti pa ndėrprerė punon pa ndihmėn e askujt dhe vetėm pėr ju.

Talismani individual

Ku ėshtė dallimi i Talismanit te zbrazėt dhe tė atij tė mbushur me rituale?

Njė Talismani i zbrazėt ėshtė kur ti e blen njė Talisman dhe e qet direkt nė qafė pėr zbukurim. Kėta Talisman nuk janė asgjė tjetėr veē njė zbukurim pėr qafėn apo trupin tuaj. Kėta lloj Talismanėsh i pėrngjanė njė baterie elektrike e cila nuk ka rrymė nė te, pa rrymė bateria nuk bėnė dritė. Njashtu janė e i pėrngjajnė dhe Talismanėt e zbrazėt.
Kurse Talismanėt e mbushur me ritual special tė Magjisė sė Bardhė, janė sikur bateria elektrike e mbushur me rrymė e cila jep pa ndėrprerė rrymė e tė ndihmon qė ta hapė rrugėn natėn pėr tė parė dhe pėr tė shkuar te qėllimi i caktuar. Pra edhe njė herė. Talismanėt janė si Piramidat, tė cilat e mbledhin energjinė prej kozmosit, por janė dhe si gjenerator, edhe pse nuk prodhojnė vetė energji, por energjinė e cila ekziston si energji biokozmike e drejtojnė nė drejtim dhe qellim tė caktuar. Talismanėt kur bėhen vetėm pėr njė individ ata ndikojnė vetėm pėr atė individ e pėr tjerėt persona nuk ndikojnė fare. Po nėse bėhen Talismanėt pėr mė shumė individ dhe mbushen me ritual tė duhur ata ndikojnė edhe te ata persona. Nė Talisman duhet tė cekėt emri i individit ose familjes, datėlindja, ndonjė shenjė speciale si p.sh. shpirti i nėnshkrimit tė diellit apo tė hėnės, apo tė ndonjė planeti tjetėr. Nė talisman mund tė fryhen dov-lutje speciale si pėr mbrojtje kundra magjive tė zeza, njashtu dhe pėr qėllime tė caktuara sipas dėshirės sė personit. Njashtu duhet tė ceket edhe qėllimi i Talismanit i cili duhet tė ndikoi te personi apo familja. Nėse ėshtė i bėrė si Talisman Universal pa u caktuar personi ose familja atėherė mundet ta bart cilit i bie nė dore. Nė pjesėn e pėrparme tė Talismanit janė tė gravuara shenjat magjike tė planetėve dhe sinjale tė cilat ndikojnė nė mėnyrė direkete nė ndėrdijen e personit (shpirt). Kurse mbrapa Talismanit i cili zakonisht ėshtė i zbrazėt mund tė gravohet numri magjik i emrit tė personit pėr tė cilėn bėhet Talismani ose njė shenjė apo numėr magjik.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 14:30   #2
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ē’ėshtė ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Citim:
Hajmalia

Hajmalia (Amuleti) ėshtė mjet magjik i cili bėhet apo shkruhet nė letėr i cili mbahet me veti ose lihet nė vendin e caktuar pėr ta mbrojtur individin apo tėrė familjen prej ndikimeve tė ndryshme psikike tė errėta. Hajmalia ėshtė mbrojtės pasiv prej ndikimeve tė tilla tė errėta. Hajmalia i neutralizon kėto sulme tė errėta psikike. Hajmalia bėhet edhe pėr drejtime tė tjera ne jetė si pėr fat martesė, punė etj. Fuqia e saj nuk ėshtė aq efikase nė mbrojtje. Efikasiteti i Hajmalisė varet prej fuqisė apo dijes tė ndonjė personi me ngritje tė lartė shpirtėrore. Nėse personi nuk e ka kėtė fuqi e dije, Hajmalia ndikon shumė pakė te personi ose fare nuk ndikon.
asnjehere nuk i besoj kesaj kto jan thjesht ''tallje'' dhe kur nuk kam mbajt keshtu gjerash edhe pse me kan then te mbaj ''hoxhallaret'' sa per kurizoitet kam hap e kam lexu eshte shkrim arab po ska lidhje me sherim thjesht nje shkrim qe e kuptojne ''gjindet''
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 14:52   #3
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Burimi ndikues i hajmalive dhe talismanve

Nė botė gjithēka lėvizė. Asgjė nuk ėshtė e qetė. Lėvizja ėshtė relative, qetėsi vetėm nė dukej relative. Relative ėshtė gjithashtu gjithēka qė ne perceptojmė nėpėrmjet shqisave tona, kurse absolute ėshtė vetėm ajo qė mund ta kuptojmė me ndodhitė e drejtpėrdrejta mistike. Pikėrisht pėr kėto arsyeje, pasi shqisat tona na mashtrojnė pandėrprerė, bota e jashtme na paraqitet nė kėtė apo atė trajtė, kėshtu qė dukuritė natyrore nuk mund t’i definojmė dhe sqarojmė nė esencėn e plotė tė tyre.

Pa marrė parasysh se sa njeriu ėshtė materialisht i orientuar dhe nė jetėn e pėrditshme i drejtuar kah mendimet e logjikshme, gjykimet racionale etj. prapėseprapė nė thellėsitė e shpirtit tė tij fshihet njė dozė e misteriozitetit.
Njeriu modern me admirim ndjek zhvillimet gjigante tė shkencės dhe nuk pranon, ose nuk do tė pranojė, kurrfarė dukurie transcendentale, edhe pse ato ndonjėherė janė mjaft bindėse. Kjo, megjithatė, nuk i pengon atij qė edhe sot, si para disa mijėra vjetėsh, tė lidhet ngushtė me disa dukuri, tė cilat, nė biseda formale, vlerėsohen si marrėzi supersticioze (besime tė kota). Dallimi qėndron nė atė se kėto dukuri mė herėt ishin tė njohura dhe tė pranuara, kurse sot njeriu i “intelektualizuar” turpėrohet nga vetvetja pėr to e tė mos flasim se si do tė dukej nė sytė e tė tjerėve. Mirėpo, pavarėsisht nga kjo, po ky njeri i shekullit XXI ende me xhelozi ruan shaminė, unazėn, zinxhirin, fotografinė apo imtėsi tė tjera, tė cilat ia dhuron ndonjė familjarė, ndonjė mik, ndonjė shok, apo edhe dashnori/ja, pėr t’i sjellė atij, kujtim, fat, disponim, dashuri, lumturi etj.
Tė gjitha kėto imtėsira janė tė njohura me emrin: hajmali, amulet, talisman etj. Hajmalitė kanė pėr qėllim qė personin pėrkatės ta ruajnė nga tė kėqijat, fatkeqėsitė, sėmundjet; t’i sjellin fat, lumturi, dashuri etj. krejtėsisht ėshtė e parėndėsishme se ēfarė ėshtė ky send - a ėshtė ndonjė simbol, pjesė e rrobave, qime floku, stoli ari, thua, gurė i ēmuar, lodėr fėmijėsh ose diēka tjetėr. Kryesorja ėshtė se me ēfarė qėllimi i ėshtė dedikuar personit pėrkatės.
Shpesh na ndodh qė ndonjė send tė blerė nga personat, tė cilėt kanė qenė tė detyruar nga nevoja e jetės ta shesin, ta zėmė: orė, pallto etj., tė na sjellin pengesa tė ndryshme nė jetėn e pėrditshme, nė punė ose tė na humbin fare. Pėr kėtė arsye, shumė njerėz edhe nuk blejnė gjėra tė tilla, pavarėsisht nga ēmimi i ulėt i tyre; sepse i konsiderojnė si gjėra “ters”.
Populli kėtė dukuri e njeh dhe e ēmon, sepse nė shumė vendime tė veta shėrbehet mė shpesh me instinkte tė lindura se sa me kuptimin dhe logjikėn.
Me zhvillimin e kulturės materialiste dhe tė civilizimit bashkėkohorė, kėto instinkte tė lindura gjithnjė e mė shpesh lihen nė prapavijė. Ėshtė dukuri shumė e vjetėr dhe me arsye psikologjike qė gjatė shitblerjes sė tokės ose tė ndonjė gjėje tjetėr, tė shtrihet dora dhe tė thuhet: “Tė qoftė hallall!” Kjo fjali ka forcė tė madhe magjike (psikologjike), sepse me fat dhe terse ndeshemi gjithkund, nė ēdo hap. Nė natyrė asgjė nuk ndodh rastėsisht, prandaj as kjo pėr tė cilėn u fol mė lartė. Sė kėndejmi, duke filluar nga hajmalitė e ndryshme e deri tė gjėrat mė tė llojllojshme, qė i pėrdorim gjatė jetės sė pėrditshme, secili e ka fatin e vet, historinė e vet dhe secili send, nė rrethana, po e quaj magjike, mund tė ndikoj. Nė botė gjithēka lėvizė. Asgjė nuk ėshtė e qetė. Lėvizja ėshtė relative, qetėsi vetėm nė dukej relative. Relative ėshtė gjithashtu gjithēka qė ne perceptojmė nėpėrmjet shqisave tona, kurse absolute ėshtė vetėm ajo qė mund ta kuptojmė me ndodhitė e drejtpėrdrejta mistike. Pikėrisht pėr kėto arsyeje, pasi shqisat tona na mashtrojnė pandėrprerė, bota e jashtme na paraqitet nė kėtė apo atė trajtė, kėshtu qė dukuritė natyrore nuk mund t’i definojmė dhe sqarojmė nė esencėn e plotė tė tyre. Duhet tė pranohet se shkenca, decenieve tė fundit, ėshtė larguar nga kėto dukuri dhe sado qė pėrpiqet tė gjejė shkakun e fundit, pas secilės “zgjidhje” tė re tė problemit lajmėrohen me qindra enigma tė reja.
Njeriu, gjithnjė e mė shumė po largohet nga ajo qė ėshtė themelore dhe mė e rėndėsishme, qė tė humb nė labirintin sekondar tė pakuptimtė tė gjėrave. Sot e dimė se secila pjesė e materies nuk pėrbėhet vetėm nga molekulat dhe atomet, si pjesė pėrfundimtare e mė tė imta tė saj, por se edhe secili atom pėr vete duhet tė konsiderohet si njė botė e veēantė. Fjala “atom” qė nė greqisht do tė thotė “i pandarė” nuk ėshtė mė qėndrueshme. Atomi pėrbehet edhe nga protonet, elektronet dhe grimcat tjera. Marrėdhėniet midis tyre, pozicioni dhe lėvizja i pėrngjajnė Sistemit Diellor nė miniaturė. Ėshtė llogaritur se protoni pozitivisht i elektrizuar ka diametrin i cili ėshtė disa miliona herė mė i vogėl se milimetri, ndėrsa elektronet e ngarkuara negativisht, qė nė shtigjet e pėrcaktuara rrotullohen rreth tij, janė edhe 1800 herė mė tė vogla. Sipas kėsaj, atė qė shqisat tona e perceptojnė si materie tė ngurtė, ajo nė realitet krijohet nga njė sėrė vrimash, nė tė cilat materia pothuaj as qė vjen nė konsideratė. Kėto mes hapėsira paraqesin njė fushė tė posaēme tė energjisė rrezatuese, e cila rrjedh nga lėvizjet e elektroneve. Rezultatet e fundit shkencore lidhur me dekompozimin e atomit, kanė rėndėsi tė posaēme, veēanėrisht pėr t’u kuptuar mė mirė rrezatimet e ndryshme. Kėto kėrkime tė reja na argumentojnė se gjėrat tė “vdekura”, nė kuptim tė plotė tė kėsaj fjale, as qė ka dhe se secila pjesė dhe secili lloj i materies ka zhvillim tė posaēėm tė jetės, i cili i varur nga veprimet dinamike tė energjisė sė gjithmbarshme tė natyrės.
Ngase tė gjitha gjėrat u janė tė nėnshtruara lėvizjve tė pandėrprera tė grimcave, ato pranojnė dhe emetojnė energji si dhe ndikojnė reciprokisht nė rrezatime tė shumėllojshme, kėshtu qė edhe gjėrat e vdekura janė nė gjendje qė tė t’i thithin rrezatimet e rrethit, atė energji tė absorbuar ato mund ta mbajnė, ta transformojnė dhe nė rastet e dhėna, ta emetojnė.
Energjia e gjithmbarshme natyrore pėrshkon nė masė mė tė madhe ose mė tė vogėl gjithēka qė ndodhet nė natyrė, pavarėsisht nė janė qenie tė gjalla apo tė vdekura. Flora dhe fauna nė tėrėsi si dhe bota minerale nė pjesėt e veta mė tė imta, paraqesin ndėrtim dhe parim tė njėjtė tė ndikimit. Vetėm nga numri i radhitjeve, distancės nė mes vete dhe shpejtėsisė sė rrotullimit tė elektroneve rreth bėrthamės qendrore nė atom, varet se a do kemi para vetės bakėr, ar, natrium,karbon apo ndonjė element tjetėr, kėshtu qė gjatė diferencimit tė mėvonshėm, nėn ndikimin e faktorėve tė shumėt, arrihet deri te materia organike. Gjithashtu, nė kėtė vijė, ligjeve tė njejta tė natyrės u nėnshtrohen edhe materiet organike edhe ato inorganike. Pasi qė ēdo ndodhi dhe ēdo proces natyror ėshtė i bashkuar nė mėnyrė tė pashmangshme me pranimin dhe emetimin e energjisė, kėshtu ēdo send, nė dukje i vdekur, ku bėjnė pjesė edhe hajmalitė dhe talismanėt, detyrohen t’i nėnshtrohen, mė shumė a mė pak, ndikimit tė asaj energjie, me tė cilin vjen nė kontakt. Objekti pėrkatės (pra edhe hajmalitė dhe talismanėt), mbushet, ngarkohet me sasi tė mjaftueshme nga ajo energji, ndikim tė sė cilės i ėshtė ekspozuar. Ajo energji (e bartur) mund tė mbetet latente, por, nė rrethana tė caktuara dhe nė kushte tė volitshme, mund tė transformohet dhe tė bėhet aktive, siē ndodh nė rastet e operacioneve tė ndryshme magjike.
Personat sensibilė, gjatė kontaktit me gjėra tė tilla, janė nė gjendje qė atė energji tė akumuluar tė atij objekti, ta shndėrrojnė nė paraqitje vizuale dhe nė kėtė mėnyrė, nėpėrmjet “shqisės sė gjashtė”, ta lexojnė apo ta shohin gjithė historikun e tij. Sot, nė kohėn e zbulimeve tė ndryshme elektronike, kėto dukuri nuk duhet tė na duken tė ēuditshme apo fantastike, nė mėnyrė tė njėjtė sikurse energjia e emetuar pėrmes radio valėve apo valėve e formave tjera rrezatuese, qė bartėn nėpėr eter, qė nė radioaparatet pranuese tė shndėrrohen nė zė, fotografi, dritė etj., po kėshtu edhe truri ynė mundet qė nė rastet e volitshme tė shėrbej si psikodetektor, cili nė vetėdijen tonė, energjinė e pranuar mund ta shndėrrojė nė ndjenė, pėrfytyrim, zė, fotografi etj.
Tė gjitha dėshirat dhe mendimet tona paraqesin energjinė, e cila aq sa ėshtė e fortė, po aq nxit ndjeshmėri tė pastėr dhe tė fortė. Por, nė qoftė se ato janė nė konflikt mes veti, gjithsesi vjen deri te disharmonia dhe atėherė edhe rrezatimet e tyre do tė jenė tė parregullta dhe tė shkėputura, ashtu qė edhe nė rreth do tė ndikojnė nė mėnyrė antipatike.
Tempoja e jetės sonė ėshtė shumė e shpejtė, automatike dhe e ngarkuar me mendime materialiste, sa qė njeriu sot as qė e konsideron tė nevojshme qė edhe kujdesin mė tė vogėl t’ia kushtoj asaj qė nuk pėrputhet me mėnyrėn e rėndomtė tė tė kuptuarit dhe tė gjykimit tė tij. Megjithatė, nė qoftė se dikush gjendet qė, i shtyrė nga vullneti i tij i mirė, do tė mundohet qė nė kėto dukuri “irracionale” tė jap pak dritė e kuptim, atėherė nė mėnyrė tė ēuditshme do tė hasi nė mungesė tė madhe tolerance dhe nė gjykime abuzuese tė masės, sa qė gjithsesi do tė jetė i detyruar tė tejkalojė dėshirėn e vullnetin e vet pėr punė tė mėtutjeshme.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 16:22   #4
Arianiti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 97
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
Arianiti ka mbyllur reputacionin
Post Pėrgjigje e: ē’ėshtė ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Une e kisha ni talisman,por duke punuar me humbi,
tash si duhet te veproj,
kur e kisha apo e mbajsha isha ma mire,
kurse tash po e shoh qe prej se me ka humb talismani,kam pengesa te shumet ne jet.
Arianiti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 11:21   #5
iana
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
iana ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: ē’ėshtė ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arianiti Shiko postimin
Une e kisha ni talisman,por duke punuar me humbi,
tash si duhet te veproj,
kur e kisha apo e mbajsha isha ma mire,
kurse tash po e shoh qe prej se me ka humb talismani,kam pengesa te shumet ne jet.
ju lutem a mund te me tregoni se ku mund te gjendet nje talisman a ka ndonje vend ne kosov ku mund te gjendet dhe sa kushton ju lutem me tregoni nese kini ndonje informacion
iana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 15:34   #6
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ē’ėshtė ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iana Shiko postimin
ju lutem a mund te me tregoni se ku mund te gjendet nje talisman a ka ndonje vend ne kosov ku mund te gjendet dhe sa kushton ju lutem me tregoni nese kini ndonje informacion
Ka vende sa te duash, kuptohet sepse keto jane gjera me te shpifura ne kohen e njerezimit, te gjitha keto hajmalia(talismane) jane rreptesishte te ndaluar me fe, por edhe logjikishte.

Ja pse jane te pakuptimshme dhe jo logjike :

Ai i cili mirret me to, deri dje ka qene ndonje qoban, apo ndonje mekanik dhe nje nate i thote vetes ja une mundem me i ndihmu njerzve dhe ai shkruan ne ato hajmalia shkrime qe as vete nuk i kupton, pra shkarravina kishe shkrime nga Kur'ani, por qe ne realitet ato shkrime jane te pakuptimta dhe nuk jane te asnje gjuhe.

Per ta vertetuar nje gje te tille, nje te njohur qe mirret me keto gjera i pata thene qe t'i shkruan dy te njejta, hahahaha ishte qesharake qe asnjera nuk ishin te njejta, sepse ai nuk e mbajte mend shkarravitjen e tije.

Pse ndikojn keto hajmalia tek njerzit ne menyre "pozitive", zakonishte ndikojne tek njerezit me IQ shume te ulet, sepse ata besojne aq lehte, sa qe edhe po ti thuash te nesermen do e gjeshe nje these me para para deres suaj, ata/ato do ju besojne.

Mos humb kohe me gjera te pavlera.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 18:03   #7
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: ē’ėshtė ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iana Shiko postimin
ju lutem a mund te me tregoni se ku mund te gjendet nje talisman a ka ndonje vend ne kosov ku mund te gjendet dhe sa kushton ju lutem me tregoni nese kini ndonje informacion
Ne Kosove nuk e di veq nje boshnjak ne bosne
linku.www.bosnic.com/Hamaljije-i-talismani-03029.html

http://www.bosnic.com/Amuleti-i-tali...505743596.html
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 19:18   #8
Rimi.
arapēiu
 
Avatari i Rimi.
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: perball komshiut
Posts: 5,064
Thanks: 6,569
Thanked 2,514 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 95
Rimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ē’ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

ishalla po i gjej nanji numer telefoni ktij boshnjakut lale se lash nom..

meta beqar lale pa u martu...na shkoi jeta vec me dashnore..

bon dermon ky boshnjaku se mduket m ka bo magji..ppp
__________________
Il miglior modo di credere nell' aldila e non rompere
il cazzo nell' aldiqua.
Rimi. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 01:04   #9
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,300
Thanks: 55
Thanked 136 Times in 100 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: ē’ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Eh jav sh....... burrnin e hajmalijav!
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 16:25   #10
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ē’ėshtė hajmalia dhe ē’ėshtė ėshtė talismani ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Eh jav sh....... burrnin e hajmalijav!
Burrnin' e hajmaliave, ao hajmaline e burrnis? Je ngaterruar me duket.__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 17:19   #11
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,300
Thanks: 55
Thanked 136 Times in 100 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Hahha gurax, um murr do seconda me pa se qka usht


Ps, nuk jam ngatrru, se skan ku e perdorin ha ha ha
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:18   #12
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

E me mire... kur s'ka, s'ka as mbreti, thone.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:28   #13
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 787 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Asnjehere nuk pasna degjuar per talismanin!
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:35   #14
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Si si? E kam te veshtire te besoj kete qe the, qe nuk ke degjuar asnjehere per talismanin.
Ke degjuar per islamin, por jo per talismanin?
http://sarkarhealings.wordpress.com/...ismans-taweez/
http://islamqa.info/en/10543

Por varet... cfare e s'ben vaki. Zoti punon ne menyra te mistershme, Allahu i di te tera me mire se kushdo.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:39   #15
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 787 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Jo pra cfar ka per tu cuditur,per hajmali po kam degjuar e pare si duken.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:46   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Ah.. nuk dije fjalen, sinonimin dmth.
U ngatrerrova une atehere.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 18:57   #17
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 787 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

E pra keshtu nguteni ju,ka njerez edhe qe pyesin per dicka qe nuk kane degjuar me pare,nuk u kam besuar asnjeher ketyre gjerave prandaj edhe nuk ua di as sinonimet
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2014, 21:09   #18
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,178
Thanks: 6,166
Thanked 6,651 Times in 3,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ē'ėshtė Hajmalia dhe ē'ėshtė Talismani ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Si si? E kam te veshtire te besoj kete qe the, qe nuk ke degjuar asnjehere per talismanin.
Ke degjuar per islamin, por jo per talismanin?
http://sarkarhealings.wordpress.com/...ismans-taweez/
http://islamqa.info/en/10543

Por varet... cfare e s'ben vaki. Zoti punon ne menyra te mistershme, Allahu i di te tera me mire se kushdo.
Ti te vdes
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur