Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Kush eshte pjesa qe mendon, arsyeton, planifikon tek njeriu?
Shpirti 12 26.67%
Truri 33 73.33%
Votues: 45. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2011, 13:52   #41
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Nqs zemra nuk punon ajo nuk e furnizonn trurin me gjak dhe truri nuk mund te funksionoje ne menyren e duhur deri sa nuk jep me impulse drejt zemres per ta bere ate te prodhoje gjak keshtu qe kemi vdekje te trurit dhe te zemres

Por ama njeriu vjen perseri ne jete edhe pasi ka perjetuar vdekje klinike.
Madje ata tregojne shpesh per perjetimet qe kane pasur ne ato caste pas vdekjes.

Si i shpjegoni perjetimet e tyre?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 03:15   #42
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Besoj se kjo qe do lexoni i qarteson te gjitha,


Truri (lat. cerebrum dhe greq. ἐγκέφαλον - enkefalon - "nė kokė" ) tek njeriu dhe kafshėt kurrizore ėshtė pjesa e trupit qė gjendet nė kokė i mbrojtur nga kafka dhe cipa trunore dhe qė shėrben pėr kapjen, pėrpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve tė marra (nė nje nivel tė lartė) nėpėrmjet organeve shqisore (syve, veshėve, etj.) pėr t“i shndėrruar nė lėvizje qė janė mjeti i ndėrveprimit me mjedisin e jashtėm. Truri ėshtė qendra e kontrollit tė sistemit nervor qendror. . Truri i njeriut, p.sh. pėrbėhet nga mė shumė se 100 miliardė neurone, secili i lidhur me mėse 10.000 tė tjerė.
Truri ndahet ne disa grupe:
-Arrēi Ėshtė pjesa e fundit e trurit e lidhur me palcėn kurrizore.Ėshtė qendėr pėr rregullimin e procesit tė frymėmarrjes, tė zemrės, gėlltitjes, tė tkurrjes dhe zgjerimit tė enėve tė gjakut.
-Truri i vogėl Ėshtė i zhvilluar mirė sidomos tek gjitarėt, dhe te shumė llojeve tė peshqve.Ai ėshtė qendėr e drejtpeshimit, lėvizjes dhe koordimit tė punės sė muskujve.Tek ujėtokėsorėt dhe zvarranikėt ėshtė i zhvilluar pak.
-Truri i mesėm Ėshtė i vendosur nė mes tė trurit tė madh dhe palcės kurrizore.Tek rruazorėt primitiv truri i mesėm ėshtė vendi kryesor i lidhjes mes ngacmimeve dhe grupeve tė muskujve.
-Truri i ndėrmjetmė Ėshte i vogėl.Nė pjesėn e poshtme tė tij gjendet hipofiza e lidhur me hipotallamusin si qendėr kontrolluese e metabolizmit, temperaturės sė rupit, procesin e gjumit dhe funksione tė tjera, ndėrsa nė pjesėn e sipėrme epifiza si gjėndėr me tajim.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 10:05   #43
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
-Arrēi Ėshtė pjesa e fundit e trurit e lidhur me palcėn kurrizore.Ėshtė qendėr pėr rregullimin e procesit tė frymėmarrjes, tė zemrės, gėlltitjes, tė tkurrjes dhe zgjerimit tė enėve tė gjakut.
Kush quhet kėshtu, truncusi i trurit?
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 10:21   #44
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Chanel, te lutem , i gjithe trupi nejriut perbehet nga inede. edhe gjaku edhe lekura edhe mishi, edhe nervat e gjithcka tjeter.
Meqė mė paske cituar, duhet tė justifikohem

Duhet tė kėrkoj ndjesė, jam formuluar unė gabim. Normale qė pėrbėhet nga inde, ėshtė A-ja e biologjisė kjo. Mendimi im, kishte tė bėnte me shumė me neuronet si njėsia bazė ndėrtimore dhe funksionale. Ajo 'nuk ka' do tė thotė qė nuk bėhet fjalė pėr inde nervore, sepse nė tė pėrditshmen dhe te mjeku dėgjon mė tepėr tė flitet pėr nervat dhe qeliza nervore. Ishte mė tepėr pėr ta pėrqėndruar vėmendjen te neuronet.

Citim:
Vdekja klinike eshte nje gjysem vdekje. zemra ndalon por jo truti, nese nuk arrijme te veme ne pune zemren me elektroshok atehere ne mungere furnizimi me gjak per nje fare kohe vdes edhe truri.
Pra vdekja klinike ska vdekje te trurit. por ndalim ose bllokim te zemres. jo vdekje te tyre e aq me pak te trurit.
E di sigurisht dhe kėtė.

Mendimi ishte: nė fillim vdekja klinike, pastaj vdekja biologjike pasojė e 'vdekjes sė trurit'. E kam pėrshkruar, qė robi mbaron kur i vdes truri. Meqė ai kishte pyetur: 'Pra ti mendon se jeta e njeriut eshte ne tru? Po vdiq truri ka ikur jeta?' unė i rreshtova. Por e pranoj, as kėtu s'jam formuluar si duhet
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 11:06   #45
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Kush quhet kėshtu, truncusi i trurit?
E quajtur ne gjuhe popullore kerci i trurit. ... Sdi te ta shpjegoj ndryshe... gjendet ne zonen e mesme mbi qafen.


________________________________

Organizmi ka disa sensore (receptorė ndjeshmėrie), pjesa mė e madhe e tė cilėve ndodhet nė sipėrfaqe, dhe kanė si "detyre" tė ndjejnė botėn qė na rrethon dhe tė informojnė qendrat qė pėrbejnė sistemin nervor (SN). Informacioni pėrēohet nėpėrmjet sinjaleve elektrike qė deshifrohen nga vetė qendrat dhe perceptohen si "njėsi".
Receptorėt e lėkurės dhe mukozės sė gojės e tė hundės janė tė ndjeshėm ndaj ngacmimeve tė prekjes, termike dhe tė dhimbjes ; meqė ato na mbajnė nė kontakt me botėn e jashtme ndjeshmėria e tyre quhet ekzoceptive. Organizmi ka edhe organe tė specializuar, qė ndodhen tė gjithė nė kokė, qė janė pėrgjegjės pėr shikimin, dėgjimin, nuhatjen dhe shijimin.
Disa receptorė tė tjerė ndodhen nė kapsulat e artikulimit, nė muskujt skeletore dhe nė lidhjet muskul-tendine : janė tė ndjeshėm ndaj ndryshimeve tė gjatėsisė ose ndja tensioneve tė pėrbėrėsve tė sistemit muskulor (muskujt, tendinat, ligamentet), pra bėhen aktive kur trupi lėviz.
Organet e brendshme kanė sensore qė perceptojnė dhimbjen dhe trysninė (pėr shembull kur mbushet fshikeza, ose ndryshimet kimike (pėr shembull sasia e dioksidit tė karbonit nė gjak).
Tė gjitha kėto informacione duhet ti dėrgohen qendrave nervore tė cilat i integrojnė me njėra tjetrėn dhe me atė qė ruajnė nė memorie, dhe e pėrdorin jo vetėm pėr tė na lidhur me botėn e jashtme, pėr tė pasur sensin e vendndodhjes dhe drejtimit nė hapėsirė dhe pėr tė ditur nėse forca muskulore qė pėrdoret ėshtė e pėrshtatshme pėr rezistencėn qė duam tė mundim, pėr edhe pėr tė dhėne pėrgjigje tė pėrshtatshme. Kėto tė fundit mund tė jenė somatike (nėse ndėrhyjnė muskujt skeletore) ose tė brendshme (nėse ndryshohet aktiviteti i organeve tė brendshme).
SN ėshtė njė kompleks pėrbėrėsish nė vazhdimėsi me njeri tjetrin tė pėrbėrė kryesisht nga indi nervor (neurone dhe qeliza gliale) : ndahet nė dy pjesė tė mėdha, sistemi nervor qendror (SNQ) i cili ndodhet nė kafke dhe nė palcėn kurrizore, dhe sistemi qendror periferik (SNP) qė ndodhet nė gjithė pjesėn tjetėr tė trupit edhe brenda tė gjithė organeve. SNP ku bėjnė pjesė tė gjithė receptorėt e ndjeshmėrisė tė lartpėrmendur ka si detyre tė perceptoje ngacmimet e ambientit dhe ato tė brendshmet dhe tia dėrgojė SNQ dhe me pas ti dėrgojė tė gjithė organeve pėrgjigjet e SNQ. Ky i fundit ka si detyre deshifrimin e informacioneve qė vijnė nga periferia, ti pėrpunoje dhe ti japė njė pėrgjigje tė pėrshtatshme.
SNQ pėrbėhet nga palca kurrizore, shtylla e trurit (qė pėrbėhet nga palca e zgjatur, ura dhe truri i mesėm), truri i vogėl, truri i ndėrmjetėm. SNp pėrbehet nga nervat, nyjet e receptorėve ndjesorė, duke pėrfshirė organet e aparatit tė shikimit, dėgjimit, ekuilibrit, nuhatjes dhe shijes

Ky postim i ve vulen temes
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 12:13   #46
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Qėnka e shpjeguar mė poshtė, ėshtė shtylla e trurit, pjesa nga e marrin fillesėn edhe 12 nervat.

Ok qartė. tank u
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 12:56   #47
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Nqs zemra nuk punon ajo nuk e furnizonn trurin me gjak dhe truri nuk mund te funksionoje ne menyren e duhur deri sa nuk jep me impulse drejt zemres per ta bere ate te prodhoje gjak keshtu qe kemi vdekje te trurit dhe te zemres

Por ama njeriu vjen perseri ne jete edhe pasi ka perjetuar vdekje klinike.
Madje ata tregojne shpesh per perjetimet qe kane pasur ne ato caste pas vdekjes.

Si i shpjegoni perjetimet e tyre?
Qe te qartesohesh mbi cfare po flet!

Deri ne vdekjen e plote - organizmi kalon neper disa faza :

Vdekja klinike - e cila paraqet apnene ose arestin e plote kardiak ( te zemres) me nderprerje te plote te aktivitetit cerebral ( por jo ireverzibile), sepse ne kete periudhe me terapi optimale eshte e mundur rikthimi I organeve vitale te sistemit organik dhe trurit.
Vdekja cerebrale ose kortikale - e cila paraqet nekrozen e pakthyeshme te trurit , sidomos neokorteksit ( EEG e qete),
Vdekja e trurit - e cila paraqet nekrozen e pjeses se mbetur te trurit te madh dhe te vogel ( EEG e qete dhe me mungese te reflekseve kraniale),
Vdekja sociale - paraqet demtimin e rende dhe te pakthyeshem te trurit - e cila eshte ne gjendje te pavetedijshme por me EEG active.

Vdekja klinike eshte nje “gjendje kufitare” me vdekjen kur doktoret nuk rregjistrojne me aktivitet te zemres (pacienti ska rrahje zemre), te frymemarrjes, te mushkrive, funksionet e sistemit nervor fillojne te zhduken dhe “bebja e syrit” nuk mblidhet me kur e ndriqon me drite. Pra nje njeri deklarohet klinikisht i vdekur kur te gjitha keto me siper ndodhin, edhe pse te gjitha proceset metafizike vazhdojne. Vdekja klinike vazhdon per disa minuta dhe nqs njeriu nuk merr ndihmen e shpejte atehere kalon ne vdekje biologjike nga e cila nuk mund te kthehesh me ne jete.

Megjithate edhe pse nje person eshte klinikisht i/e vdekur NUK do te thote qe ky njeri nuk ka me shpresa per te jetuar [prandaj dhe quhet vdekje klinike, ndryshe nga vdekja e trurit nga e cila nuk mund te kthehesh me ne jete]. Per nje afat te caktuar kohe (disa minuta, se di saktesisht) mbas vdekjes klinike eshte akoma e mundshme qe zemra dhe frymemarrja te vihen ne pune perseri duke aplikuar ndihmen e shpejte (zakonisht CPR). Edhe ne qofte se ndihma e shpejte nuk ka sukses ne kthimin e ritmit te zemres dhe frymemarrjes, perseri ajo i jep pacientit nje sasi te mjaftueshme oksigjeni ne menyre qe truri te mos vdesi. Pas kesaj shume metoda te tjera me te avancuara dhe moderne mund te aplikohen per te rivendosur zemren dhe frymemarrjen ne pune.


Vdekja klinike eshte NJE nga llojet e versioneve e te qenit i/e vdekur.Keshtu qe per te kuptuar me mire vdekjen klinike duhet te kuptosh ne fillim qe VDEKJA vete nuk eshte thjeshte nje NGJARJE por nje PROCES. Kjo sepse indet dhe organet e ndryshme ne nje organizem te gjalle vdesin me ritme dhe shpejtesi te ndryshme. Vdekja zakonisht ndahet ne somatic death dhe cellular death. Somatic death quhet atehere kur individi nuk eshte me nje element i shoqerise, sepse ai/ajo eshte ne nje gjendje pavetedije te pakthyeshme, dhe i pandergjegjesuar per veten e tij dhe boten qe e rrethon. Cellular death quhet atehere kur qelizat nuk kryejne me frymemarrje-frymenxjerrje (respiration) dhe metabolizem.

Ne qofte se marrim rastin e nje cardiac arrest ( kjo quhet vdekje klinike), gjeja e pare qe ndoth pasi zemra pushon se rrahuri dhe mushkrite nuk funksionojne me eshte qe ndalon qarkullimi i gjakut neper trup (dihet qe dhe temperatura e trupit fillon te bjeri). Po ne qofte se gjaku pushon se qarkulluari neper trup do te thote qe gjaku nuk po transportohet me neper qelizat apo indet apo organet e ndryshme te trupit. Mos harroni qe qelizat tona duan oksigjen ne menyre qe te funsionojne, prandaj dhe eshte e rendesishme te marresh fryme dhe te kesh rrahje zemre. Edhe pse qelizat nuk po marrin me oksigjen, perseri ato nuk vdesin menjehere; kjo sepse ato kane nje sasi shume te vogel oksigjeni prezent qe mund ta perdorin,gjithashtu dhe gjaku qe rrethon keto qeliza permban nje sasi te vogel oksigjeni. Megjithate kjo eshte siq thashe nje sasi shum e vogel oksigjeni, dhe ky oksigjen mbarohet shume shpejt, keshtu qe shume nga qelizat fillojne te punojne ne menyre anaerobike (anaerobically), disa te tjera vdesin.


Disa qeliza jane te specializuara per te funksionuar ne kushte anaerobike, te tilla jane qelizat e muskujve ( kujtoni lactic acid fermentation nga biologjia e vitit 1). Keshtu qe nje qelize te muskulit i duhet nje kohe e gjate para se te vdesi. Disa qeliza te tjera, si psh qelizat e trurit vdesin menjehere pas disa minutash (3-7 zakonisht) mungese te oksigjenit.


Kjo eshte pjesa e pare e vdekjes e cila ndoth gjate 5-7 minutave te para pas arrestit kardiak ( kjo periode kohe eshte gjithmone me e gjate ne uje te ftohte/temperatura te uleta). Deri ne kete faze ēdo gje, perveē ndonje demi qe ka pesuar truri, jane te riparueshme. POR edhe me pak demtim truri ( me nje demtim te vogel) eshte e mundur qe “te trajnohen” pjeset e pademtuara te trurit qe te kryejne disa nga funksionet qe kryenin pjeset e demtuara. Ne pergjithesi, sa me shume kohe te kaloj para se nje njeri qe sapo ka pesuar cardiac arrest te marri ndihmen e shpejte minimale, aq me e madhe eshte mundesia per te pasur demtim truri ose nje “ringjallje te pasuksessheme”.
Kur te gjitha pjeset e trurit, perfshire ketu edhe the brain-stem + cerebrum , nuk funksiojne me, njeriu kalon nga te qenit klinikisht i/e vdekur ne gjendjen e vdekjes se pakthyeshme. Edhe atehere kur njeriu ka arritur deri ne kete pike, shume qeliza te trupit jane akoma te gjalla. Nje nga llojet e qelizave qe jetojne me gjate se shumica jane ato te cornea-s, sepse keto qeliza nuk e marrin oksigjenin nga gjaku por nga ajri.

Pra... Gjate nje vdekje klinike, Truri vazhdon te funksionoje, ai kryen procesin e tij ( Prodhim mendimi ), Nje nder keto prodhime eshte edhe pjella frike edhe pse ai eshte i pavetedijshem. Pra truri prodhon imagjinaten( ne varesi te gjendjes qe ndodhet ) Perjetimet qe ju flisni dhe i quani te pashpjegueshme sjane asgje tjeter vec se mendime te shumellojshme ne pavetedije, te cilat me pas perceptohen si gjithkush deshiron. Ne varesi kjo e fundit te dozes se frikes dhe imagjinates qe truri i personit prodhon.

P.s Edhe kete ta sqarova... Pyetja e radhes?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 12:57   #48
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Pyetja e rradhes eshte:

Une e kam te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "tru". Por nuk mund te them qe e kam po kaq te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "shpirt".

Si ta kuptoj ne menyre qe nuk le vend per shume kuptime fjalen "shpirt"?

Vjen nje moment qe definicionet kane shume, shume rendesi, si ne rastin konkret. Kujdes ne pergjigje! Po e them qe ne fillim qe llojin metafizik i shpjegimit te fjales "shpirt" do e tall pa meshire, sepse metafizikisht nuk mendon as shpirti as truri, por zemra. Gjithmone duke patur mbeshtetjen dhe miratimin e stomakut!
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 13:25   #49
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

[quote]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Pyetja e rradhes eshte:

Une e kam te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "tru". Por nuk mund te them qe e kam po kaq te qarte cfare duhet te kuptoj kur degjoj fjalen "shpirt".

Si ta kuptoj ne menyre qe nuk le vend per shume kuptime fjalen "shpirt"?

Vjen nje moment qe definicionet kane shume, shume rendesi, si ne rastin konkret. Kujdes ne pergjigje! Po e them qe ne fillim qe llojin metafizik i shpjegimit te fjales "shpirt" do e tall pa meshire, sepse metafizikisht nuk mendon as shpirti as truri, por zemra. Gjithmone duke patur mbeshtetjen dhe miratimin e stomakut!
IoI ti qeke akoma me abstrakt ne mendime.

Me lart te kam shpjeguar ceshte shpirti, dhe ceshte truri. Lexo postimet me rradhe dhe e kupton se me duket se spaske lexuar gje.

Gjithsesi po sjell perkufizimin e flales shpirt ne shqip pasi ate filozofik e kam thene qe ne fillim ne postimet e mia e sjam duke perseritur veten.

Fjala shqipe shpirt e ka prejardhjen nga latinishtja spiritus - frymė.
Shpirti ėshtė pjesa jolėndore e njeriut, aftėsia e tė gjykuarit dhe e tė dalluarit midis sė keqes dhe sė mirės, mendja dhe ndėrgjegjja, fryma, fuqia shtytėse pėr tė krijuar, vepruar, menduar dhe pėrfytyruar. Shpirti ėshtė zėri i brendshėm i njeriut

Sipas fesė, shpirti shkėputet nga trupi i njeriut vetėm me vdekjen e tij trupore. Disa njerėz mendojnė se pa trupat e tyre, shpirtrat mund tė ekzistojnė ende nė tokė dhe nė vende tė tjera si parajsa ose ferri. Disa besojnė qė shpirtrat mund tė flasin me njerėzit, apo ndryshojnė gjėrat nė botė. Shumė fe e ndalojnė nė ēdo mėnyrė komunikimin me shpirtra tė tillė, por disa e pėrfshijnė kėtė si pjesė tė ushtrimit tė tyre.

Tani per sa i perket zemres.


Zemra ėshtė e pėrbėrė nga tri shtresa, tė cilat janė tė pasura me enė gjaku. Shtresa sipėrfaqėsore, e quajtur shtresa e organeve tė brendshme, shtresa e mesme, e quajtur myocardium, dhe shtresa e tretė qė quhet endocardium. Zemra ka katėr dhoma, dy tė sipėrme qė quhen veshė dhe dy tė poshtme qė quhen barkushe. Veshėt janė dhomat hyrėse dhe barkushet janė dhomat e shkarkimit. Rrugėt e gjakut nėpėr zemėr pėrbėhen nga njė qark pulmonar dhe njė qark sistemik. Gjaku rrjedh nėpėr zemėr nė njė drejtim, nga veshėt nė barkushe, dhe jashtė nė arteriet e mėdha, ose Aorta pėr shembull. Kjo realizohet nėpėrmjet katėr valvulave. Njė mur i trashė muskujsh, atrio-ventricular septum, ndan veshin dhe barkushen e majtė nga veshi dhe barkushja e djathtė, duke shmangur kalimin e gjakut mes dy gjysmave tė zemrės. Valvulat midis veshėve dhe barkusheve lejojnė kalimin e koordinuar nė njė drejtim tė gjakut nga veshėt nė barkushe. Organi qendror i qarkullimit tė gjakut ėshtė i pėrbėrė aktualisht nga dy zemra tė bashkuara me njėra tjetrėn, por plotėsisht tė dallueshme nga njėra-tjetra. Gjaku me oksigjen tė varfėruar nga trupi hyn nė veshin e djathtė nėpėrmjet nga tre venave. Prej kėtej gjaku kalon nė barkushen e djathtė. Kjo e fundit pompon gjakun nė mushkėri nėpėrmjet arteries pulmonare.
Pas humbjes sė dioksidit tė karbonit nė mushkėri dhe pajisjes me oksigjen, gjaku pėrmes venave pulmonare hyn nė veshin e majtė. Nga atje gjakut i pasur me oxygen hyn barkushen e majtė. Kjo ėshtė dhoma kryesore e pompimit, qė dėrgon gjakun pėrmes aortės nė tė gjitha pjesėt e trupit pėrveē mushkėrive.
Barkushja e majtė ėshtė mė e madhe se sa e djathta, sepse ajo duhet tė dėrgojė gjakun nė ghithė pjesėt e trupit pėrveē mushkrisė, ndėrsa barkushja e djathtė dėrgon gjak vetėm nė mushkėri. Edhe pse ventricles janė nė fund tė atria, dy anije tė gjakut pėrmes tė cilave lė zemrėn (arterien pulmonare dhe Aorta) nė krye tė zemrės.

Zemra ėshtė pompa.Nė mėnyrė qė pompa (zemra) tė kryejė funksionin e saj duhet qė muskuli i zemrės tė jetė shėndoshė e mirė. Duhet qė sistemi elektrik( sistemi elektrik eshte sistemi nervor i zemres qe komandohet nga truri ) i zemrės tė koordinojė tkurrjen e valvulave dhe tė barkusheve si dhe duhet qė muskuli tė furnizohet rregullisht me gjak. Gjatė tkurrjes (sistolės) tė barkushes sė majtė, presioni brenda barkushes natyrisht ėshtė mė i lartė sesa presioni nė aortė. Kjo e pengon qarkullimin e gjakut nė shtratin koronar. Gjithashtu, fillesa e arterieve koronare gjatė sistolės mbyllet nga kuspet e valvulės tė hapur tė aortės. Si rrjedhojė, enėt koronare nuk mund ta furnizojnė me gjak barkushen e majtė gjatė sistolės. Barkushja e majtė furnizohet me gjak vetėm gjatė diastolės . Nėse diastola shkurtohet, barkushja e majtė ka mė pak kohė pėr t'u furnizuar me gjak. Valvulat e zemrės duhet tė jenė tė afta tė hapen plotėsisht dhe tė mbyllen plotėsisht. Stenoza ėshtė ngushtim i vrimės tė valvulės. Mbyllja jo e plotė pėrbėn pamjaftueshmėri tė valvulės. Pasojė e pamjaftueshmėrisė ėshtė regurgitimi (rikthimi i gjakut).Venat rikthejnė gjakun nė zemėr. Qė tė kryejnė kėtė funksion, venat janė tė pajisura me valvula qė nuk lejojnė kthimin e gjakut mbrapsht. Tkurrja e muskujve tė gjymtyrėve i shtrydh venat dhe e shtyn gjakun drejt qendrės ('pompa muskulore'). Po ashtu, presioni negativ gjatė frymėmarrjes ndihmon kthimin e gjakut pėr nė zemėr.

Zemra jote, Mendon se mund te mendoje ky organ?

P.s Kur une them pyetja e radhes nuk nenkupton "hajt te flasim se skemi cbejme."
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 13:46   #50
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

gurax

Edhe dicka: Kur the :
Citim:
Kujdes ne pergjigje! Po e them qe ne fillim qe llojin metafizik i shpjegimit te fjales "shpirt" do e tall pa meshire, sepse metafizikisht nuk mendon as shpirti as truri, por zemra. Gjithmone duke patur mbeshtetjen dhe miratimin e stomakut!
Po ja thoje vetes kete? Pasi ke tallur veten pa pike meshire me ato qe shkruar.

Ju pershendes.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2011, 16:16   #51
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Shembull, ishte pergjigje paraprake e pergjigjeve metafizike qe mund te jepeshin per ate qe pyeta.
Ne fakt pyetja ishte drejtuar me teper drejt Alkoma et. al., por nese ke deshire mund te pergjigjesh edhe ti.

Tjeter, sipas asaj qe ke shpjeguar me lart per shpirtin, une do doja te dija ne cfare momenti shfaqet shpirti tek njeriu? Perseri, di ta them kete gje per trurin, por per shpirtin jam i paqarte.

A eshte shpirti perhere me ne? Ku eshte shpirti para se te lindim? Po para se te ngjizemi (mami dhe babi "that's the way aha aha, I like it, aha aha")? Po kur vdesim?

Sepse akoma s'me dalin llogarite ne kete teme qe shtron pyetjen me cfare mendojme ne, me tru apo me shpirt. Mendimi - nje veprim i cili po te fillojme te diskutojme se cfare eshte, ose do vijme verdalle neper rrathe filozofike, ose do biem dakord qe eshte me natyre metafizike. Truri - nje objekt shume i qarte fizik. Shpirti - deri tashti eshte nje objekt i vagullt qe anon nga ana metafizike.

Ne nje forme ekuacionike kemi: Me cfare (veprim metafizik) ne, me (objekt fizik) apo me (objekt metafizik) ?

Eshte ndoshta me e thjeshte keshtu per disa per t'u dalluar absurdja ne kete mes?
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 11:39   #52
2metraNkam
Malsor
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
2metraNkam ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Shpirti nuk ekgziston.
2metraNkam nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 11:54   #53
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
gurax

A eshte shpirti perhere me ne? Ku eshte shpirti para se te lindim? Po para se te ngjizemi (mami dhe babi "that's the way aha aha, I like it, aha aha")? Po kur vdesim?
Shpirti seshte asgje me shume se nje reaksion i pamundur ( ndjenje+mendim i logjikshem= shipirt(asgje) Lexo P #4

Pra para se te lindje, shpirti yt ska qene askund. pasi edhe kur lind seshte askund. ( Pasi eshte inegzistent )

Para se te ngjizet njeriu eshte nje qelize ne riprodhuese, kjo ska lidhje me shpirtin por me procesin ( Vazhdimesi, riperteritje njerezore, e njejta gje ndodh edhe me kafshet. ) Ne ngjizje trasmetohen gene, asgje me shume.

Kur vdes njeriu, thjesht vdes, dhe njerezit e tjere e mbulojne nen toke per te shmangur eren e keqe te dempokozimit dhe semundjet qe mund te sjelle ky dekompozim( Dekompozimi=pisllik=semundje). Jeta pas vdekjes eshte nje sajese e te gjalleve ne pavetedijen e tyre, qe mundohen te zvogelojne dhimbjen qe ndjejne per shkak te humbjes, Por nese sdo pranonin qe ska shpirt sdo mund ta sajonin kete jete pas vdekjes.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 11:59   #54
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Gurax

Te gjitha pyetjeve tuaja, u isha pergjigjur me pare, ne postimet qe kam bere ne kete teme, ndaj ju lutem lexoni para se te postoni. Sme pelqen te riperseris ato qe kam thene.

Faleminderit!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 12:35   #55
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Pra, zgjedhja e shtruar nga pyetja ne kete teme eshte e pakuptimte dhe eshte idjotizem ekstrem te sillen alternativa te tjera pervec trurit per pergjigjen e pyetjes "Me se mendojme?"

Bukur. Madje shume bukur.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 21:49   #56
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Jane bere disa pyetje ne lidhje me shpirtin.

A eshte gjithmone shpirti me ne?

Shpirti eshte pjesa e njeriut e xila pa te njeriu nuk mund te jete.


Ku ishte shpirti para se lindnim?

Para se njeriu te lindi ai eshte ne barkun e nenes. Ne barkun e nenes ai eshte njeri. Nje njeri ka shpirt. Shpirti eshte ne njeriun edhe gjat kohes qe ai eshte ne bark te nenes.


Ku ishte shpirti para se njeriu te ngjizet?

pyetje e mire.
Per kete do te duhej te kuptonim se c'fare eshte jeta?

Jeta njerezore nuk eshte vetem gjak dhe mish dhe neurone, por ehe shpirt.
para se njeriu te ngjizet ai nuk egziston, pra eshte ne paln per te ardhur ne jete por akoma nuk ka ardhur.

ne momentin qe ai vjen ne jete , pra ne momentin ae ai ngjizet Perendia vendos shpirtin ne te dhe keshtu ai njeri behet nje qenie e gjalle.

pra para se te ngjizej shpirti i njeriut nuk ka qene.

Por edhe brenda teologeve kristian ka dy mendime per kete pune.

Disa mendojne se shpirti eshte dicka e trasheguar, ose me sakte qe Perendia ka lejuar qe shpirti i njeriut te jete ne te qe ne momentin ae ai ngjizet, eshte si nje lloj trashegimie. Shumica e besojne keshtu.

Disa te tjere mendojne se Perendia e vendos shpirtin ne njeriun kur vjen dita e 14 e egzistences se njeriut ne bark te nenes.
Shume pak mendojne keshtu.

Ka edhe disa te tjere qe mendojne ne fakt se Perendia e vendos shpirtin tek njeriu jo si nje trashegimi as ne diten e 14 te egzistences se tij ne bark te nenes por Perendia e vendos shpirtin qe ne momentin e ngjizjes.

Por e rendesishme eshte qe Zoti ka vendosur shpirtin tek njeriu qe ne momentin e ngjizjes..

Qe kur se ngjizet nje njri ai eshte nje qenie e gjalle dhe per kete aresye ABorti eshte mekat.

Pasi vdesim shpirti do te shkoje atje nga ka ardhur. Tek Perendia.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 11:39   #57
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Jane bere disa pyetje ne lidhje me shpirtin.

A eshte gjithmone shpirti me ne?

Shpirti eshte pjesa e njeriut e xila pa te njeriu nuk mund te jete.


Ku ishte shpirti para se lindnim?

Para se njeriu te lindi ai eshte ne barkun e nenes. Ne barkun e nenes ai eshte njeri. Nje njeri ka shpirt. Shpirti eshte ne njeriun edhe gjat kohes qe ai eshte ne bark te nenes.


Ku ishte shpirti para se njeriu te ngjizet?

pyetje e mire.
Per kete do te duhej te kuptonim se c'fare eshte jeta?

Jeta njerezore nuk eshte vetem gjak dhe mish dhe neurone, por ehe shpirt.
para se njeriu te ngjizet ai nuk egziston, pra eshte ne paln per te ardhur ne jete por akoma nuk ka ardhur.

ne momentin qe ai vjen ne jete , pra ne momentin ae ai ngjizet Perendia vendos shpirtin ne te dhe keshtu ai njeri behet nje qenie e gjalle.

pra para se te ngjizej shpirti i njeriut nuk ka qene.

Por edhe brenda teologeve kristian ka dy mendime per kete pune.

Disa mendojne se shpirti eshte dicka e trasheguar, ose me sakte qe Perendia ka lejuar qe shpirti i njeriut te jete ne te qe ne momentin ae ai ngjizet, eshte si nje lloj trashegimie. Shumica e besojne keshtu.

Disa te tjere mendojne se Perendia e vendos shpirtin ne njeriun kur vjen dita e 14 e egzistences se njeriut ne bark te nenes.
Shume pak mendojne keshtu.

Ka edhe disa te tjere qe mendojne ne fakt se Perendia e vendos shpirtin tek njeriu jo si nje trashegimi as ne diten e 14 te egzistences se tij ne bark te nenes por Perendia e vendos shpirtin qe ne momentin e ngjizjes.

Por e rendesishme eshte qe Zoti ka vendosur shpirtin tek njeriu qe ne momentin e ngjizjes..

Qe kur se ngjizet nje njri ai eshte nje qenie e gjalle dhe per kete aresye ABorti eshte mekat.

Pasi vdesim shpirti do te shkoje atje nga ka ardhur. Tek Perendia.
Lexo me kujdes cke shkruar.

P.s Paske filluar te dyshosh ne ate qe thua apo beson?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 11:48   #58
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Lexo me kujdes cke shkruar.

P.s Paske filluar te dyshosh ne ate qe thua apo beson?
Kryeplak nuk kam asnje dyshim qe shpirti egziston dhe qe vjen nga perendia por kam dhene tre mendime te ndryshme te teologeve te ndryshem

Nuk i kam sjelle aresyet e tyre sepse eshte shume egjate .

Por nga ato mendime une mbeshtes vetem nje prej tyre, qe shpirti vendoset nga Perendia ne momentin qe njeriu ngjizet ne bark te nenes.

Megjithate kur ta takoje Perendine do ta pyes qe te jem me i qarte, per menyren se si Ai e ka vendosur shpirtin tek njeriu i sapo ngjizur.

Por dyshim per shpirtin nuk kam.

Kryeplak te jesh i sinqerte dhe te thuash se nuk di gjithshka nuk dmth se ke dyshime per shpirtin.
Pra une nuk di c'do gje ashtu si edhe ti nuk di c'do gje por dyshime per shpirtin nuk kam.

Dhe kjo vetem prej nje aresyeje teper te vecante.
Sepse Perendia eshte Shpirt dhe Ai mendon me mire se une dhe si ti bashke madje me mire se c'do njeri ne kete bote.
madje Perendia mendon me mire se sa Ricard Doukinsi dhe se sa Darvini , apo edhe ndonje tjeter.

Por nuk desha qe te fusja Perendine ne kete teme por duket qe eshte e pashmangshme.

Sepse prej Tiju ne jemi sot dhe marrim jete vetem prej Tij dhe ne Te.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 11:50   #59
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Dy gjera per te sqaruar. Njera, a kane bimet shpirt?

E dyta, kur pikerisht "shfaqet" shpirti ne momentin e ngjizjes? Sepse procesi kalon neper disa faza te rendesishme. Fillimisht kemi nje veze dhe nje spermatozoid, me pas kemi nje zigote (veze e fekonduar) e cila fillon te ndahet duke dhene 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, etj qeliza. Kjo ndarje e qelizave vazhdon keshtu deri ne fund te javes se pare, periudhe gjate te ciles kemi te bejme me nje mase amorfe homogjene qelizash embrionale qe nuk kane asnje dallim nga njera tjetra. Pas kesaj periudhe fillon ndarja e roleve te qelizave: disa do te vazhdojne te behen neurone, disa te tjera veshka, disa te tjera plenc, disa te tjera kocka, etj.
Ne cfare momenti "fryhet" shpirti ne embrion?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 12:07   #60
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Kryeplak te jesh i sinqerte dhe te thuash se nuk di gjithshka nuk dmth se ke dyshime per shpirtin.
Pra une nuk di c'do gje ashtu si edhe ti nuk di c'do gje por dyshime per shpirtin nuk kam.
Te mos kesh dyshim do te thote bindje, te kesh bindje do te thote se di gjithcka ne te kundert do te kete dyshim, pasi bindja eshte fundi i perceptimit ku ska hapesira per dyshim.

Citim:
Dhe kjo vetem prej nje aresyeje teper te vecante.
Sepse Perendia eshte Shpirt dhe Ai mendon me mire se une dhe si ti bashke madje me mire se c'do njeri ne kete bote.
madje Perendia mendon me mire se sa Ricard Doukinsi dhe se sa Darvini , apo edhe ndonje tjeter.
Pra...edhe vete perendia qenka shpirt!
Shpirti eshte jomaterie, pra eshte nje ide, ideja eshte mendim, mendimi vjen nga truri.

Ju e thate... jo une.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur