Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2019, 14:27   #261
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,370
Thanks: 4,010
Thanked 4,372 Times in 2,945 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Edhe padroni i argatit me ne fund e tha, qe po genjene ai marrangozi i Kusov’s

Vuēiq: Mos e merrni seriozisht Thaēin, Luginėn e shfrytėzon pėr politikė


Gazeta Express
29 Qershor 2019 15:42
Presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, ka thėnė se presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, e shfrytėzon Luginėn e Preshevės vetėm pėr pėrfitime politike brenda Kosovės.

Kėto komente Vuēiq i ka bėrė sot para gazetarėve, teksa ka folur pėr deklaratat e Thaēit se ėndrra e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės ėshtė bashkimi i asaj pjese me Kosovėn .


“Nuk ėshtė par ta marrė seriozisht. E bėn me qėllim tė luftės sė brendshme pėr dominim politik nė Prishtinė”, ka thėnė Vuēiq shkruan rts, transmeton Gazeta Express.

Ai thotė se s’ka asnjė rrezik pėr ato komuna, pasi sipas tij deklaratat e Thaēit nuk kanė tė bėjnė fare me realitetin.

Hashim Thaēi gjatė javės ėshtė takuar me ish-ushtarė tė UĒMPB-sė, teksa u ka premtuar se do tė punojė pėr tė realizuar ėndrrėn e tyre pėr bashkim tė Luginės sė Preshevės me Kosovėn.

Ai nė deklarimet e mė hershme ka thėnė se njė bashkim tė tillė synon ta bėjė pa i dhėn asgjė nė kėmbim Serbisė./GazetaExpress/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 14:57   #262
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,078
Thanks: 405
Thanked 339 Times in 271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Pa lufte, Serbia nuk do e leshoj Presheven.

Gjitha bisedimet me Serbine jane hap prapa. Me mire keshtu sic jane.Pse eshte perjashtuar Llapi?
🖤 (1)
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 10:32   #263
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,533
Thanks: 15,108
Thanked 9,033 Times in 6,096 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 390
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

On Gazimestan ..... u bė edhe njė lloj himni.


PS: jena tu u mor me zgjedhje Beno!!!!

Izvinite
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2019, 15:33   #264
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,370
Thanks: 4,010
Thanked 4,372 Times in 2,945 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Ja bashkim-shkembimi i tyre

Selimi thotė se rezoluta pėr Luginėn ėshtė mashtrim i radhės i presidentit Thaēi
Gazeta Express
1 Korrik 2019 17:09

Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, e ka quajtur mashtrim tė radhės tė presidentit Thaēi, rezolutėn pėr Luginėn e Preshevės. Teksa ka thėnė se adresa e vetme pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės mbetet Republika e Shqipėrisė.

Gjatė fjalės sė tij nė Kuvendin e Kosovės ku po diskutohet pėr gjendjen nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, Selimi ka thėnė se kjo rezolutė mund tė quhet edhe e kontrabaduar, pasi sipas tij, nė tavolinat e deputetėve ka ardhur nė mėnyrė tė paligjshme.

Sipas tij, mospėrmendja e Luginės sė Preshevės nė tavolinėn e dialogut mes Kosovės dhe Serbisė, e nė anėn tjetėr inicimi i njė rezolute pėr gjendjen atje, veē e dėshmon njė gjė tė tillė.

“Ne sot, e kemi poashtu nė dorė edhe njė projekt-rezolutė tė ardhur nga Thaēi, qė mė vjen keq ta them, por ėshtė mashtrim i radhės. Madje edhe kontrabandė mund ta quajmė sepse na ka ardhur nė tavolinat e deputetėve. Njė nga kolegėt kėtu po thotė pse po e pėrmend atė rezolutė, por siē e kam unė e ke edhe ti. Prandaj unė dua ta refuzoj nėj qasje tė tillė dhe njė keqpėrdorim tė radhės tė ēėshtjes sė shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc”, tha ai.
Sipas Selimit, e vetmja adresė pėr qytetarėt e Luginės sė Preshevės mebtet Republika e shqipėrisė, e cila nė Ksuhtetutėn e saj ka edhe ēėshtjen e kėsaj ane.

Pėrndryshe, sa i pėrket Qeverisė sė Kosovės, ai tha se jo vetėm se nuk e ka nė kompetencė njė gjė tė tillė, porse i ka braktisur qytetarėt atje qysh nga paslufta.

“Krejt ēka mund tė bėjmė ne si pėrfaqėsues tė drejtpėrdrejt tė qytetarėve ėshtė qė tė kėrkojmė nga Republika e Shqipėrisė tė zbatojė Kushtetutėn e saj. Pra, si njė adresė tė vetme, mbetet qė tė kėrkojė nga Shqipėria qė tė zbatojė kushtetutėn e saj. Kėtė kėrkesė nuk mund t’ia adresojė Serbisė sepse kurrė nuk do tė duhet ne tė bėjmė kėrkesa ndaj njė shteti armik, ndaj shqiptarėve atje dhe kėtu. Kėtė kėrkesė nuk mund t’ia drejtoj Qeverisė sė Kosovės sepse nuk e ka tė pėrshkruar nė kompetencat e saj e as nė Kushtetutėn e saj. Vėllezėrve shqiptarė nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc i pėrshėndes dhe u them qė tė mbėshteten fort nė popullin shqiptar tė Kosovės e jo nė shtetin e qeverinė e Kosovės, e cila i ka braktisur sidomos tash e 20 vjet pas luftės ”, tha ai.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 18:46   #265
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,817
Thanks: 689
Thanked 899 Times in 310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Shakaja gjysma e te vertetes
https://www.kohajone.com/2019/07/09/...minderit-zaev/
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 19:25   #266
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 350
Thanks: 0
Thanked 77 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
doganieri do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

VIDEO/ Ra ‘pre’ e pėrgjimeve me komedianėt, Zaev: Gjithēka e vėrtetė, rashė viktimė…

Kryeministri i Maqedonisė sė Veriut Zoran Zaev nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur ditėn e sotme, referuar skandalit me pėrgjimin ka pranuar se ėshtė viktimė e dy komikėve rusė, duke pranuar kėshtu edhe vėrtetėsinė e telefonatės.

Zaevi ka pohuar telefonatėn e ndodhur, por gjithashtu ka insistuar se nuk ishte e domosdoshme dorėheqja e tij pas publikimit tė saj pasi ai nuk kishte nxjerrė asnjė sekret shtetėror.

‘Isha viktimė e njė shakaje tė bėrė nga njė strukturė e mirėorganizuar e cila pėrfiton nga taktika, forma dhe mjetet e reja nė njė pėrpjekje pėr tė diskredituar publikisht njerėzit dhe vendet me aspiratat euroatlantike. Kjo ėshtė njė nga ato pėrpjekje pėr tė dėmtuar drejtpėrdrejt interesat tona strategjike pėr tė pėrfunduar anėtarėsimin tonė nė NATO’, shtoi ai.

Mė tej Zaev tha se kjo nuk ishte telefonata e tij e parė me presidentin Poroshenkon por se gjithēka ishte e protokolluar.

‘Nuk e kam pėr herė tė parė, kam biseduar me Stoltenbergun, me Poroshenkon, me liderė tė tjerė tė vendeve partnere tė Republikės sė Maqedonisė sė Veriut dhe se komunikimi bėhet nėpėrmjet rrjetit fiks. Shumicėn e rasteve kur bisedoj pranė meje qėndron dikush, ose Dane Talevski ose Bojan Mariēiqi. Nė raste tė tjera ndodhet njė kėshilltar qė tė mbajė njė procesverbal pėr ta vendosur mė pas nė arkivin e shtetit,’– tha Zaev.Kujtojmė se mė herėt, dy komikėt rusė Vlladimir Kuzencov dhe Leksus Aleksej Stollarov kanė publikuar video nė emėr tė ish-presidentit tė Ukrainės Petro Poroshenko, duke folur me kryeministrin e Maqedonisė sė Veriut, Zoran Zaev.

Regjistrimet audio janė bėrė nė gusht tė vitit 2018 dhe janar e prill tė vitit 2019, dhe komendianėt i kanė publikuar nė kanalin e tyre nė YouTube. Bisedat janė nė lidhje me disa tema: Situata nė Maqedoni para referendumit pėr emrin, marrėdhėniet mes Serbisė dhe Kosovės, ndikimit rus nė vend dhe autoqefalja e KOM –it, pėr tė cilat Poroshenko i rremė e bind Zaevin qė mund tė fitohet nėse i paguhen 100,000 euro Patriarkut Bartolomej.

Ka qenė kjo e vetmja pjesė e bisedės qė Zaevi ka montuar se ka folur me ‘Poroshenkon’.

360grade.al

https://360grade.al/271394/video-ra-...rashe-viktime/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 16:56   #267
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,830
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnLajm i mirė pėr Kosovėn: SHBA-ja do tė involvohet drejtpėrdrejt nė dialogun me Serbinė

Mė: 7 gusht 2019 Nė ora: 14:52


Me 22 gusht pritet tė shpėrndahet Kuvendi, pasi kėshtu ka vendosur Kryesia. Ndėrsa, zgjedhjet pritet tė mbahen nė fund tė shtatorit apo nė fillim tė muajit tetor.

Se sa do tė jenė partitė tė gatshme tė gjejnė konsensus pėr temat e rėndėsishme pėr Kosovėn, posaēėrisht dialogun me Serbinė, njohėsi i ēėshtjeve politike nė vend, Faton Abdullahu, ka thėnė se dialogu me Serbinė pėr njė kohė jo tė shkurtėr do t’i eklipsojė shumė tema tjera vitale pėr qytetarėt e Kosovės.

“Kosovėn e presin sfida tė mėdha. E keqja mė e madhe ėshtė se dialogu me Serbinė pėr kohė jo tė shkurtėr pashmangshėm do t’i eklipsojė shumė tema tė tjera vitale pėr jetėn e qytetarėve tė Kosovės, siē janė lufta kundėr korrupsionit, pavarėsimi i gjyqėsorit, punėsimi, zhvillimi ekonomik, e tė tjera”, ėshtė shprehur ai.
Image
Faton Abdullahu
Foto galeri

Sipas tij, sa i pėrket koalicioneve, ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė thuhet se do tė ndodhė pas tyre, do tė jetė befasi pėr shumė kėnd.

“Pėr mė shumė, ėshtė ky realitet politik qė do tė sqarohet vetėm pas zgjedhjeve, qė nė thelb do t’i pėrcaktojė koalicionet e mundshme. Ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė do tė ndodhė pas tyre, sa i pėrket koalicioneve partiake do tė jetė befasi pėr shumė kėnd”, ka vlerėsuar Abdullahu.

Po ashtu, ai vlerėson se dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės dhe do tė ketė dhe pėrfshirje tė drejtpėrdrejtė tė SHBA-sė.

“Dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės kah fundi i kėtij viti. Me kėtė rast do tė kemi involvim tė drejtpėrdrejtė tė partnerėve tanė ndėrkombėtar, sidomos SHBA-sė. Qytetarėt e Kosovės nė cilėsinė e votuesit duhet t’i detektojnė politikanėt konformistė, tė korruptuar dhe jo atdhetar, sepse tė tillėt duhet tė ndėshkohen me votat e tyre”, ka deklaruar Faton Abdullahu pėr “Bota sot”.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 17:22   #268
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,907
Thanks: 7,709
Thanked 3,552 Times in 1,860 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Lajm i mirė pėr Kosovėn: SHBA-ja do tė involvohet drejtpėrdrejt nė dialogun me Serbinė

Mė: 7 gusht 2019 Nė ora: 14:52


Me 22 gusht pritet tė shpėrndahet Kuvendi, pasi kėshtu ka vendosur Kryesia. Ndėrsa, zgjedhjet pritet tė mbahen nė fund tė shtatorit apo nė fillim tė muajit tetor.

Se sa do tė jenė partitė tė gatshme tė gjejnė konsensus pėr temat e rėndėsishme pėr Kosovėn, posaēėrisht dialogun me Serbinė, njohėsi i ēėshtjeve politike nė vend, Faton Abdullahu, ka thėnė se dialogu me Serbinė pėr njė kohė jo tė shkurtėr do t’i eklipsojė shumė tema tjera vitale pėr qytetarėt e Kosovės.

“Kosovėn e presin sfida tė mėdha. E keqja mė e madhe ėshtė se dialogu me Serbinė pėr kohė jo tė shkurtėr pashmangshėm do t’i eklipsojė shumė tema tė tjera vitale pėr jetėn e qytetarėve tė Kosovės, siē janė lufta kundėr korrupsionit, pavarėsimi i gjyqėsorit, punėsimi, zhvillimi ekonomik, e tė tjera”, ėshtė shprehur ai.
Image
Faton Abdullahu
Foto galeri

Sipas tij, sa i pėrket koalicioneve, ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė thuhet se do tė ndodhė pas tyre, do tė jetė befasi pėr shumė kėnd.

“Pėr mė shumė, ėshtė ky realitet politik qė do tė sqarohet vetėm pas zgjedhjeve, qė nė thelb do t’i pėrcaktojė koalicionet e mundshme. Ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė do tė ndodhė pas tyre, sa i pėrket koalicioneve partiake do tė jetė befasi pėr shumė kėnd”, ka vlerėsuar Abdullahu.

Po ashtu, ai vlerėson se dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės dhe do tė ketė dhe pėrfshirje tė drejtpėrdrejtė tė SHBA-sė.

“Dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės kah fundi i kėtij viti. Me kėtė rast do tė kemi involvim tė drejtpėrdrejtė tė partnerėve tanė ndėrkombėtar, sidomos SHBA-sė. Qytetarėt e Kosovės nė cilėsinė e votuesit duhet t’i detektojnė politikanėt konformistė, tė korruptuar dhe jo atdhetar, sepse tė tillėt duhet tė ndėshkohen me votat e tyre”, ka deklaruar Faton Abdullahu pėr “Bota sot”.

Ka edhe lajme ma te mira se involvimi i pedekucave :

Planet e Vetėvendosjes pėr qeverisjen e ardhshme: Taksa mbetet, njohje, pastaj dialog me Serbinė

Deputeti i Vetėvendosjes, Liburn Aliu, nė njė intervistė pėr Telegrafin, ka treguar qėndrimin e VV-sė, karshi tri temave me rėndėsi pėr Kosovėn siē janė dialogu me Serbinė, luftimi i korrupsionit si dhe taksa 100 pėr qind ndaj shtetit serb.
Aliu ka thėnė se, korrupsionin mund ta luftojnė ata qė janė tė pa korruptuar dhe qė janė tė guximshėm.
“Unė mendoj qė VV ėshtė e gatshme tė futet nė kėtė betejė, dhe njė ndėr armėt nė ketė betejė me korrupsionin ėshtė transparenca e plotė. VV do ta bėjė kėtė me transparencė, e cila do tė jetė garancia e parė, por jo e mjaftueshme. Tė gjithė opinioni, shoqėria civile, mediat, do tė kenė qasje nė ēdo dokument tė shohin ēdo para se ku po shpenzohet, ky do tė jetė hapi i parė, duhet vullnet pėr luftimin e korrupsionit pėrbrenda”, ka thėnė Aliu.
Ndėrsa sa i pėrket taksės 100 pėr qind ndaj Serbisė, deputeti tha se Vetėvendosje gjithmonė ka qenė pro reciprocitetit me shtetin serb.
“Ne e kemi mbėshtetur taksėn, do ta thellojmė reciprocitetin me shtetin serb. Reciprociteti me Serbinė do forcojė Kosovėn”, ka theksuar ai.
Kurse sa i pėrket dialogut me Serbinė, Aliu tha se duhet tė ndodhė ndryshimi sa i pėrket negociatave.
“Deri tani kemi pasur dialog nė Bruksel, Thaēi ka pasur takime me Vuēiqin dhe ėshtė krijuar pėrshtypja para faktorit ndėrkombėtar se gjithēka ėshtė nė rregull, ndėrkohė qė nė terren situata ėshtė krejtėsisht tjetėr, kemi thellim tė ndasisė, pėrmes pakos sė Ahtisarit. Kemi afėrsi tė shtresave tė larta, kurse situata nė terren ėshtė e rėndė pėr serbėt dhe shqiptarėt. Prandaj duhet t’i jepet pėrparėsi dialogut nė nivel lokal.
Duhet ta forcojmė dialogun nė nivel qytetarė, duhet t’i afrojmė qytetarėt. Nė nivelin e lartė duhet ta kemi tė qartė se kemi bėrė kompromise, ndėrsa tash duhet ta ndryshojmė kėtė situatė. Duan negociata me Serbinė, duhet tė ketė njohje. Sepse ne po bėjmė kompromise dhe nė fund nuk po na njohin. Duhet tė ketė njohje, pastaj hyrje nė negociata me Serbinė”, ka deklaruar Aliu pėr Telegrafin.
Deputeti Aliu, gjithashtu ėshtė deklaruar edhe pėr koalicionet parazgjedhore. Ai ka konsideruar se duhet tė ndodhė njė koalicion VV-LDK nė mėnyrė qė ndalohet krijimi i njė koalicioni PAN 2./Telegrafi/
_____________________________________________
https://telegrafi.com/planet-e-vetev...ialog-serbine/
_________________________________________

Pse me i lodh SHBA-te.
serbi duhet me njoft Kosoven shtet te pavarur e sovran, pastaj rifillon dialogu me involvimin e amerikes.
Natyrisht qe taksa nuk hiqet perkunder kerkesave te riperseritshme te kusherinit te serbeve, hasim taci me compani.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 17:50   #269
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,830
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

e more burr i botes urrejtja qe ke per Ēlirimtaret e Kryeēlirimtarin Hashim Thaēi nu din as qa flet Po nja eshte shum e sigurt dhe e vertet se SHBA-te partner te shum besuer e kan Thaēin Veselin dhe si parti PDK-ne qe eshte e pakonkurenc edhe ne zgjedhjet e ardhshme edhe pse qysh tash serbi-rusi u tranuen para kohe PDK-SHB-a nuk ka parti qe i mund jo
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 14:00   #270
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,830
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnHoxhaj: Qytetarėt e Luginės sė Preshevės do ta kenė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės

09 gusht 15:12

Zėvendėskryeministri Enver Hoxhaj ka pritur tė premten nė takim kryetarin e komunės sė Preshevės, Shqiprim Arifi, me tė cilin ka diskutuar pėr temat qė Kosova i ka prioritet: tė drejtat e shqiptarėve qė jetojnė nė Kosovėn Lindore.

Hoxhaj pas kėtij takimi ka thėnė se qytetarėt e Luginės sė Preshevės e kanė pasur dhe do tė vazhdojnė ta kenė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės nė realizimin dhe garantimin e tė gjitha tė drejtave tė tyre. “Kosova duhet tė insistojė nė reciprocitet tė plotė me tė drejtat e pakicės serbe nė Kosovė. Pa respektim tė plotė tė tė drejtave tė pakicave nuk mund tė ndėrtohet e ardhmja e rajonit. Qeveria e re me PDK-nė do t’i intensifikojė kontaktet e ndėrsjella dhe ėshtė e gatshme tė garantojė ndikimin e drejtpėrdrejtė nė pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve nė Luginėn e Preshevės”, ka thėnė Hoxhaj.

/Epoka e re/
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 18:49   #271
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,830
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn18:17 / 21.08.2019
​Petrich: Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės, asnjė variant nuk duhet tė hidhet

Natyrisht, ka njė iniciativė tė re politike tė SHBA-sė dhe se ka pasur njė ndryshim tė qėndrimit ndaj Prishtinės nė Uashington, i cili ėshtė parė nė mėnyrė mė kritike nga SHBA, vlerėson ish-emisari i BE-sė pėr Kosovė Wolfgang Petrich.

Duke komentuar takimin e djeshėm midis presidentit tė Serbisė Aleksandar Vuēiq dhe sekretarit tė Shtetit amerikan Mike Pompeo, Petrich tha se ai kishte arritur nė konkludim bazuar nė bisedimet qė ai pati me zyrtarėt amerikanė javėt e fundit.

Sipas tij, Uashingtoni tani po merr njė vėshtrim mė kritik nė politikat e Prishtinės, veēanėrisht pėr tarifat.

“Tarifat gjithashtu dobėsojnė idenė e njė ideje tė lirė rajonale tė CEFTA-s, dhe kjo masė e njėanshme nga kryeministri i Kosovės ndikon nė zhvillimin ekonomik tė rajonit”, tha ai.

Petrich pėrkujton se disa kohė mė parė, presidenti i SHBA-sė Donald Trump u dėrgoi njė letėr presidentėve nė Beograd dhe Prishtinė dhe ofroi mbėshtetje tė SHBA-sė, dhe beson se kjo ėshtė e mirė, por, nė tė njėjtėn kohė, i vjen keq pėr rrezikun qė Brukseli tė dėbohet nga loja rreth zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės.

Lidhur me spekulimet se SHBA mund tė propozojė mbajtjen e njė konference pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kosovės, Petrich tha qė ai erdhi me idenė njė vit mė parė, por se ajo duhet tė ishte e udhėhequr nga BE.

“Mendova se kishte njė mundėsi pėr tė organizuar njė lloj Dejtoni evropian, mbase nė Bruksel, me qėllim tė zgjidhjes sė kėsaj ēėshtje. Meqenėse pothuajse tė gjitha ēėshtjet janė diskutuar vitet e fundit, unė mendova se ishte e mundur, nėse do tė kishte vullnet politik nga tė gjithė tė pėrfshirė, ashtu edhe Beogradin, Prishtinėn dhe Brukselin, si dhe Uashingtonin, pėr tė gjetur njė zgjidhje”, tha ai.

I pyetur nėse ai besonte se Uashingtoni ishte i hapur pėr tė diskutuar pėr demarkacionin, Petrich kujtoi se ndryshimi i kufijve ėshtė refuzuar nga Gjermania, por se ai beson se asnjė variant nuk duhet tė hidhet poshtė.


“Unė e konsideroj tė rėndėsishme, nė rast se organizohet njė konferencė e tillė, qė asnjė variant tė mos pėrjashtohet paraprakisht. Ajo qė do tė bihet dakord nė fund ėshtė njė ēėshtje e negociatave dhe argumenteve mė tė mira”, tha Petrich.

Ai thekson se nė ēdo rast, zgjidhja duhet tė sjellė stabilitet mė tė madh dhe tė sigurojė zhvillimin e ekonomisė sė tė gjithė rajonit.

Para kėsaj, ai thotė, se nė mėnyrė qė dialogu tė vazhdojė, sė pari duhet tė hiqen tarifat. Ai shton se nuk ėshtė i sigurt qė nėse vjen deri te heqja e shpejtė e taksave, do tė ketė kohė pėr tė organizuar njė konferencė pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kosovės para zgjedhjeve tė parakohshme qė do tė mbahen kėtė vjeshtė.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 16:01   #272
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,370
Thanks: 4,010
Thanked 4,372 Times in 2,945 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Vadhai, kadhezoj diēka ky u lodhe kot tha argati i tij, u mundua per se koti!

Vuēiq tregon se si dėshtoi plani i tij dhe i Hashim Thaēit pėr shkėmbimet territoriale


Presidenti i Serbisė Aleksandar Vuēiq, nė njė intervistė pėr „Zėrin e Amerikės“ ka deklaruar se propozimi i tij pėr kėmbim tė territoreve nuk ėshtė pranuar nga askush nė bashkėsinė ndėrkombėtare. Ai ka zbuluar skenarėt qė i ka folur nė Washington.
Duke folur pas takimit me Sekretarin Amerikan tė Shtetit Mike Pompeo dhe zyrtarė tjerė tė State Departamentit, Vuēiq ka thėnė se „ju e dini ēfarė kam ofruar kohė mė parė, por askush nė botė nuk e deshti kėtė, as shqiptarėt nuk e deshtėn…“.

Madje Vuēiq, nė kontekst tė kėsaj, ka thėnė se shėrbime tė ndryshme sekrete tė botės kanė gjetur nė Serbi politikanė qė po punojnė pėr interesa tė huaja.
I pyetur nėse nė Amerikė ka kėrkuar mbėshtetje pėr ēėshtjen e kėmbimit tė territoreve, Vuēiq ka thėnė se pozicioni i Amerikės ėshtė diēka mė ndryshe.


„Pozicioni i tyre (Amerikės), ėshtė diēka mė ndryshe. Gjermania ka pasur njė qėndrim tė vecantė – nuk ka kėmbim territoresh, por nuk duam tė flasim se cili do tė jetė rezultati pėrfundimtar sepse kjo serbėve do t’u tingėllonte sikur tė shembej toka nėn kėmbė dhe ata nė kėtė mėnyrė vetė do tė donin tė largoheshin nga negociatat diēka qė nuk e duam ne. Amerikanėt kanė qenė mė tė hapur, ata kanė thėnė se neve nuk ka intereson se cila ėshtė marrėveshja edhe pse nuk jemi tė lumtur me idenė e Vuēiqit sepse ne e kemi njohur Kosovėn nė kėta kufij dhe do tė donim, e thonė kėtė edhe sot hapur, qė tė ketė njohje reciproke. Sepse ata, atė qė kanė dashur ta arrijnė e kanė arritur nė vitin 2008” ka thėnė Vuēiq.

Pėr kėtė kam ofruar zgjidhje kompromisi dhe nuk ėshtė nė pyetje vetėm shkėmbimi I territoreve por kemi folur edhe pėr atė qė ka ndodhur, siē kanė shkuar gjėrat, doktrina Hallsteine, dy Gjermanitė dhe modalitete tjera, koncepte nėpėr tė cilat kemi kaluar nė biseda joformale” ka thėnė Presidenti serb.

https://www.botasot.info/lajme/11436...-territoriale/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur