Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-10-2019, 09:10   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,153
Thanks: 8,194
Thanked 3,753 Times in 2,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo, thotė se SHBA dėshiron qė Greqia tė udhėheqė Ballkanin.
Ai tha pėr televizionin grek Sky se nė njė kontekst mė tė gjerė, SHBA kujdeset qė Ballkani tė stabilizohet, pasi ky ėshtė njė rajon me “plot sfida” dhe se ata duan ta shohin Greqinė duke e udhėhequr atė, raporton agjencia e lajmeve ANA.
“Ne duam njė fillim tė ri me kryeministrin e ri Kirijakos Micotakis dhe ekipin e tij qė tė udhėheqė rajonin pėrpara dhe krijimin e stabilitetit nė tė gjithė rajonin,” tha Pompeo. /kp/Telegrafi/
______________________________________________
https://telegrafi.com/pompeo-shba-de...eqe-ballkanin/
________________________________________

Jo serbia, turqia, rusia e kina por Greqia do te udheheq ballkanin e trazuar.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 09:18   #2
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,308
Thanks: 0
Thanked 750 Times in 618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Po kthehemi ne vitin e prape 97, kur te medhejte i lane greqise, drejtinin e Ballkanit.

Si perfundim nga megallomania e greqise, vajten ne p.s
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 09:21   #3
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,823
Thanks: 3,784
Thanked 3,064 Times in 2,079 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

E bėri marrėveshjen me Amerikėn Greqia.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 09:32   #4
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,308
Thanks: 0
Thanked 750 Times in 618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

N.A.F.T.A

North American Free Trade Associsation,

Marrveshja eshte bere per detin...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 10:02   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,763 Times in 3,167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

po, po qashtu nga jugu greqia dhe veriu serbia edhe tu thone: bjerni, bjerni ju lumte dora, ndreqni njehere keta banditet e ballkanit se keta kurre rob s`behen
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 10:45   #6
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,823
Thanks: 3,784
Thanked 3,064 Times in 2,079 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
N.A.F.T.A

North American Free Trade Associsation,

Marrveshja eshte bere per detin...
https://www.google.com/amp/s/amp.the...d-defense-deal
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 12:22   #7
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,276
Thanks: 16,524
Thanked 9,768 Times in 6,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
po, po qashtu nga jugu greqia dhe veriu serbia edhe tu thone: bjerni, bjerni ju lumte dora, ndreqni njehere keta banditet e ballkanit se keta kurre rob s`behen
Erdogan nė Beograd: Turqia pranon ēdo marrėveshje qė arrihet mes Kosovės e Serbisė.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se vendi i tij ėshtė i gatshėm tė bėjė ē`ėshtė e mundur pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Kreu i shtetit turk mbėrriti nė Beograd pėr njė vizitė zyrtare, ku u prit me nderime ushtarake, ndėrsa nė krah i qėndronte homologu serbe, Aleksandar Vuēiq.Mediat serbe pretendojnė se Erdogani ka nėnvizuar qė arritja e njė marrėveshjeje Prishtinė-Beograd, e cila do tė ishte e pranueshme pėr tė dyja palėt, do tė merrte dhe mbėshtetjen e Ankarasė.Ai e cilėson njė ujdi tė tillė thelbėsore pėr arritjen e stabilitetit dhe paqes afatgjatė nė Ballkan, madje kjo sipas tij, ėshtė arsyeja pėrse Turqia e mbėshtet rifillimin e dialogut mes dy vendeve.Mė tej, nė fjalėn e vet, presidenti turk ka theksuar dėshirėn pėr forcimin e marrėdhėnieve me Serbinė, pėr tė cilėn thotė se ka njė pozicion qendror dhe strategjik nė rajon."Marrėdhėniet tona kanė rrėnjė tė thella historike dhe kulturore me Serbinė; ne Serbinė e shohim si vend fqinj, edhe pse nuk kemi kufij tė pėrbashkėt”, citohet tė ketė thėnė Erdogan.Ai u kujdes tė vinte nė dukje faktin se investimet e biznesmenėve turq nė Serbi janė rritur, e po ashtu edhe interesimi pėr kulturėn e gjuhėn turke, dhe anasjelltas.


PS....kqyr,kqyr bre....shkinat do msojna mongolisht???Po arrnautet me flamur
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 13:36   #8
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo, thotė se SHBA dėshiron qė Greqia tė udhėheqė Ballkanin.
Ai tha pėr televizionin grek Sky se nė njė kontekst mė tė gjerė, SHBA kujdeset qė Ballkani tė stabilizohet, pasi ky ėshtė njė rajon me “plot sfida” dhe se ata duan ta shohin Greqinė duke e udhėhequr atė, raporton agjencia e lajmeve ANA.
“Ne duam njė fillim tė ri me kryeministrin e ri Kirijakos Micotakis dhe ekipin e tij qė tė udhėheqė rajonin pėrpara dhe krijimin e stabilitetit nė tė gjithė rajonin,” tha Pompeo. /kp/Telegrafi/
______________________________________________
https://telegrafi.com/pompeo-shba-de...eqe-ballkanin/
________________________________________

Jo serbia, turqia, rusia e kina por Greqia do te udheheq ballkanin e trazuar.
Asnje nga keto shtete qe permend ti ne fjaline e fundit nuk e kane udheheq ndknjehee Balllkanin , perjashto Bashkimi Sovjetik qe ne zhargonin popullor quhej Rusi.

Po mire si nje fans i madh i perendimit dhe Amerikes qe je , a je dakord ti me kete qe thote Ameriqia?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 13:51   #9
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Mua me ben shume pershtypje injoranca e thelle dhe bythlepirja e Shqiptareve.

Hajd se kosovaret po i justifikoj per arsye qe merren vesh, por kete mbeshtjen masive ne bythlepirje per cifuto- Amerikanet nga Shqiptaret e Shqiperise nuk e kuptoj.


Shqiperia eshte shkaperdhy ne menyren me bastarde te mundshme keto 30 vite qe kur Amerika hyri dhe u be praktikisht guvernatore e ketij populli qe mos organizimin e ka ne gjak.

Pervecse u shkaterrua gjithe sistemi ushtarak industrial i ndertuar me gjak, u shperbe tradita dhe morali shekullor i shqiptareve dhe sot vendi po zbrazet.

Dhe asnje mas nuk eshte per ringrotjen e ushtrise dhe teknologjise.

Edhe Trump para 3 muajsh deklaroi qe Greqia eshte aleati me i madh i SHBA ne Ballkan.

Me vjen me qesh me ket popull te shkrete qe pervecse nuk di te beje nje analize te 200 viteve te fundit sesi e krijian kto shtete rreth e rrotull Shqiptareve, kush i krijoi dhe zgjeroi etj dhe qe i besojne pallavrave te Spartak Ngjala-Peshkut qe " Aleance SHBA- Shqiperi dhe Shqiperi- Gjermani " do beje te mundur rikthimin w Camerise ne gjirin Shqiptar.

Shqiperia merr pjese ne saknksione kunder Rusise,nuk promovon bashkepunim ne turizmit me ruset qe mund te sjelli qindra mijra ruse ne Shqiperi, bllokon eksportin e 300 milione eurove perime dhe fruta shqiptare e rusi dhe kush eshte mirenjohja?

Greqia del aleati me i madh i cifuto amerikaneve ne Ballkan dhe bythlepirja shqiptare vazhdon.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 14:28   #10
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,763 Times in 3,167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

problemi i ēeshtjes eshte: ngaqe, sepse dhe se juesejat shqiptaret i shofin si fansa qe i vrapojne per nje autogram dhe Selfie ēasti-momenti me nje dhaf thone vari leshte ketyre, se te mbaruar jane.

Eshte tjetra gjosendja qe shqiptaret e kane te projektuar ne mendjen e tyre, jueseeej, veryyyy, veryyyyy big and nice Friends
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 14:30   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,763 Times in 3,167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Erdogan nė Beograd: Turqia pranon ēdo marrėveshje qė arrihet mes Kosovės e Serbisė.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se vendi i tij ėshtė i gatshėm tė bėjė ē`ėshtė e mundur pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Kreu i shtetit turk mbėrriti nė Beograd pėr njė vizitė zyrtare, ku u prit me nderime ushtarake, ndėrsa nė krah i qėndronte homologu serbe, Aleksandar Vuēiq.Mediat serbe pretendojnė se Erdogani ka nėnvizuar qė arritja e njė marrėveshjeje Prishtinė-Beograd, e cila do tė ishte e pranueshme pėr tė dyja palėt, do tė merrte dhe mbėshtetjen e Ankarasė.Ai e cilėson njė ujdi tė tillė thelbėsore pėr arritjen e stabilitetit dhe paqes afatgjatė nė Ballkan, madje kjo sipas tij, ėshtė arsyeja pėrse Turqia e mbėshtet rifillimin e dialogut mes dy vendeve.Mė tej, nė fjalėn e vet, presidenti turk ka theksuar dėshirėn pėr forcimin e marrėdhėnieve me Serbinė, pėr tė cilėn thotė se ka njė pozicion qendror dhe strategjik nė rajon."Marrėdhėniet tona kanė rrėnjė tė thella historike dhe kulturore me Serbinė; ne Serbinė e shohim si vend fqinj, edhe pse nuk kemi kufij tė pėrbashkėt”, citohet tė ketė thėnė Erdogan.Ai u kujdes tė vinte nė dukje faktin se investimet e biznesmenėve turq nė Serbi janė rritur, e po ashtu edhe interesimi pėr kulturėn e gjuhėn turke, dhe anasjelltas.

https://www.youtube.com/watch?v=1EG9YzcjMdY

PS....kqyr,kqyr bre....shkinat do msojna mongolisht???Po arrnautet me flamur
arnaut do hajne hallven Hartuuuukan edhe do vdesin duke e thire Abi hartukan.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 16:01   #12
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 982
Thanks: 35
Thanked 357 Times in 241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Po mori gerrqia drejtimin...4 dite pune ne jave, orari 9 me 15. Pas ores 15 te gjithe ne byzyq te thyeni pjata. Te rrojme mire po ci'qi'temen patriotizmit.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 16:29   #13
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 263
Thanks: 357
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Po, e gjthė bota tė jetė pro, kėta ameri-gringosat
janė tė fundit qė duan paqe e stabilitet jo nė Ballkan,
por askund..., e inshallah jam gabim e mė nė fund nuk
shfrytėzohet Ballkani edhe pėr ndonjė Luftė Botėrore...

Sa pėr Grekėt, e kanė gjetur shtetin mė paqedashės....
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 18:10   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,428
Thanks: 12,088
Thanked 9,847 Times in 6,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Megjithse 90% e popullsise ne Greqi e urrejne Ameriken, perseri politikanet e atij vendi te cdo kahi qofshin ata i pergjigjen pozitivisht terheqies se pozicionit gjeografik dhe atij strategjik qe lakmon SHBAja duke bere politike te zgjuar e duke shfrytezuar edhe kokfortesine dhe kryenecesine e Turqve me Erdrogjygymin ne krye te cileve Trumpi dje u dha nje shanc (ka hallin qe Turku te bleje arme te prodhimit Amerikan) duke terhequr trupat e tij nga tokat e cliruara nga Kurdet ne Siri.

Trumpi me strategjine e tij po terhiqet nga rroli i policit ne bote dhe nuk i jep shume rendesi me influencave te dikurshme e kjo ne vend qe te na bente ne si Shqiperi vendin me te deshirueshem per financimet dhe politiken Amerikane, ne i kemi kthyer shpinen dhe lekurkuqkat bllokmene vaxhdojne avazin e tyre kapricioz pro sllavo-oriental....pra mus u cuditni kur Amerika zgjedh ate shtet me te cilin ka me shume interes pasi me Shqiperine dhe politikanet e saj nuk ka.....ngrohuni ne diell nashi.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 08-10-2019 nė 18:17
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 18:29   #15
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Po kur tem une qe SHBA jane legena nuk me beson Coli.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 21:34   #16
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin
A ka ne Balkan ndonji kandidat me t'mir se Greqia? Jam me se i bindur se Pompeo ka besim se Greqia do te udheheq duke dhen shembull vetjak, pa merak
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 10:58   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,276
Thanks: 16,524
Thanked 9,768 Times in 6,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Po kur tem une qe SHBA jane legena
US, Greece hail strategic relationship after signing defence deal
Secretary of State Mike Pompeo signs revised cooperation agreement, says Greek-US ties have 'never been stronger'.

Athens, Greece - The United States and Greece have signed a revised mutual defence cooperation agreement that analysts say will elevate Athens' strategic value and lead to US investments in Greek military facilities.

This is a pivotal point for Greek-American relations, US Secretary of State Mike Pompeo said on Saturday after a signing ceremony in Greece's capital.

The Greek-US relationship has literally never been stronger.

For the first time, Greece is consenting to an indefinite agreement that does not need to be renewed each year. In return, US armed forces are expected to expand the Sixth Fleet's base on the southern island of Crete and create drone bases and permanent helicopter training facilities in central Greece.

Most importantly of all, perhaps, the US is to establish a new naval and air force base in the northeast Greek city of Alexandroupoli to supply NATO allies Bulgaria and Romania. This bypasses the current route through the Bosphorus, controlled by Turkey.

"Alexandroupoli is a strategic asset because of the port, which is very close to the Balkans and if need be can support operations to the Balkans much more quickly than other ports," Efthymios Tsiliopoulos, an analyst for Greek defence news website Defence-point.gr, said.

Alexandroupoli is also acquiring importance as an energy hub. Greece is building offshore storage facilities for natural gas and will soon start building a gas pipeline from Alexandroupoli to Bulgaria. This will enable shipments of US Liquefied Natural Gas to supply the Balkans, upsetting a Russian monopoly.

by John Psaropoulos
5 Oct 2019 NEWS/United States.

PS....Do skiptare jane BACILE si GEN,apo demokrate te P......t.

Apropo....kam fillue ne veda me kqyr siper reve,deri me TANI nuk kom vrejt midis tyre noi komete shpijune ruse. Mbase kur te hapet koha apo qielli te behet blu...NOSHTA!!!!!!!!!!!!!!!!

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg eaf1daa36b004887b67a98747a4987a4_18.jpg (19.3 KiloByte, 37 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 14:24   #18
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,428
Thanks: 12,088
Thanked 9,847 Times in 6,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Po kur tem une qe SHBA jane legena nuk me beson Coli.
Jane legena POR ty lajne breckat te gjithe, tek ai legen e me ate lloj detergjenti.....kush e ka fajin legeni apo breckat?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 16:04   #19
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,823
Thanks: 3,784
Thanked 3,064 Times in 2,079 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

http://www.ekathimerini.com/245316/a...rrounds-cyprus
http://www.ekathimerini.com/245263/o...ort-for-greece
https://www.bloomberg.com/news/artic...border-shortly
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 20:45   #20
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Pompeo: SHBA dėshiron qė Greqia ta udhėheqė Ballkanin

tani qe turqia ka marrdhenie te mira me rusine, pompei do ti bej qejfin greqise, mirpo harron kerriēi, se dikur, kujdestar per disa vende te ballkanit, usa kish lene italine,
ehhh sa shpejte e kthejne pllaken amerikanet
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur