Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-02-2019, 23:55   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,798
Thanks: 11,204
Thanked 6,103 Times in 2,880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Konica e M. Frashėri pėr shqiptarėt

Thėnie brilante pėr shqiptarėt nga aristokratėt Faik Konica dhe Mit’at Frashėri
18.06.2018
Kush mė mirė se Faik Konica dhe Mit’hat Frashėri mund tė perifrazojė shqiptarėt?

Dy aristokratėt e mendimit shqiptar, jo vetėm qė i kanė vlerėsuar bashkėkombasit, por duke mos pasur komplekse, kanė vėnė nė dukje me njė ironi tė hollė, por mjaft therėse karakterin tonė.

Ka thėnė Faik Konica…

1- Mjerimi i shqiptarėve ka qenė nė tėrė kohėrat tė kapej pas individėve dhe jo pas ideve… Historia e Shqipėrisė ėshtė e mbushur fund e krye me prova tė tilla tė pėrngjashme. Tė pėrpiqemi me tė gjitha forcat tona tė shėrojmė shqiptarėt nga dashuria pėr individėt. Ata duhet tė mėsojnė tė duan Shqipėrinė – jo t’i bėjnė qejfin kėtij apo atij shqiptari.

2- Dėshira pėr hakmarrje ėshtė susta mė e fuqishme e shpirtit shqiptar.

3- Njė e thėnė latine e Kohės sė Mesme, e ndryshuar pak: Homo homini lupus – Njeriu pėr njeriun ėshtė ujk. Femina feminae lupior – Gruaja pėr gruan ėshtė mė ujke. Albanus Albano lupissimus – Shqiptari pėr shqiptarin ėshtė fare ujk (ujk e shkuar ujkut).

4- Shqiptari e ka zakon qė kundėrshton para se tė marrė vesh.

5- Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar me njėmijė bukurira, shkelur nga turmė e cila ushqen njėfarė urrejtje ndaj bukurisė.

6- Nė qoftė se Shqipėria – fjalė fatale – vdes, ahere mundet, pa shpifje, tė shkruajmė kėto fjalė nė gur tė varrit tė saj: U ngjall nga idealistėt, u ruajt nga rastet, u vra nga politikanėt…

7- Kombi (iliro-shqiptar) i Diokletianit, i filozofit Julian, i Justinianit, ėshtė njė komb i cili kishte njė qytetari tė tij kur stėrgjyshėrit e frėngjve dhe tė anglezėve visheshin me lėkura bualli dhe rronin tė futur nė shpellat.

8- Shqiptarėt janė tolerantė pėr besimet e tjera dhe ndoshta, ky ėshtė i vetmi vend nė Evropė ku nuk ka pasur luftėra fetare.

9- E harrojmė tė shkuarėn me njė frazė tė ndyrė “ē’i gris t’ėmėn”, dhe biem prapė nė grackat e para. Me kėtė mentalitet do mos mundim kurrė tė bėjmė njė shtet serioz. Sa kohė qė ne besojmė edhe kur na thonė se fytyron gomari, le tė mos presim ngritjen tonė sociale dhe politike.

10- Se ē’pret prej njė populli qė sheh me syt’ e tij vrasje, vjedhje, grabitje e tė kėqija tė tjera dhe duartroket qeverinė kur i thotė ajo qė ka qetėsi tė plotė. Na thonė, se qetėsia mbretėron nė Shqipėri; e besojmė. Na thonė, se pėr tre javė do ndodhet eksperti i financave nė Shqipėri, gėzohemi. Na thonė, se qeveria do blerė dhjetė aeroplanė dhe japim me duart plot. Na thonė, se pėr pak kohė Shqipėria do tė bėhet oksidentale, duartrokitim. Na thonė, se qeveria e shpėtoj shtetin nga njė rrezik i madh, thėrrasim me tėrė fuqinė: “rroftė qeveria kombėtare!” Na thonė se fluturoi gomari… ne e besojmė!

11-Shqiptari, sado pėrtimtar qė ėshtė, i vihet shpejt punės posa sheh qė puna s’i ka pėr tė vajtur kot. Ndofta keni dėgjuar se Kanali i Korinthit nė Greqi, i cili bashkoi dy dete, u rrėmih mė shumė prej punėtorėsh shqiptarė. Punonin, ata djelmt’ e shėndoshė tė Shqipėrisė, punonin…. Njė komb pėrtimtar nga rrėnja ėshtė njė komb i ngordhur.

12-Shqiptari ėshtė tepėr i pavarur dhe tepėr individualist, nuk i nėnshtrohet ndikimit tė kujtdo qoftė nė kundėrshtim me vullnetin e vet.

13- Njė tipar padyshim fatkeq i shqiptarėve dhe tipar mjaft i dukshėm ėshtė mungesa e plotė e idealizmit. Nė njė vend ku njerėzit vdesin aq kollaj pėr hiēgjė, nuk ėshtė dėgjuar qė tė vdesė dikush pėr njė ideal ose ēėshtje.

14- Duke parė dhe duke dėgjuar, bota mėsojnė mend dhe ndėrtohen. Ne shqiptarėt, s’marrim dot mėsime; malet tė tunden dhe tė rrėkėllehen, ne nuk kėmbejmė mėnyrėn tonė. Mbani mirė kėtė qė po ju them: nė njėqind vjet, nė vafshim si po vemi, do tė jemi aq poshtė sa edhe sot.

15- Shqiptarėt e mjerė presin qė Evropa tė vijė sot a nesėr t’i shpėtojė. Ėshtė nevojė tė themi, tė bėrtasim tė vėrtetėn: Evropa shqiptarėt i ka pėr tė egėr e pėr tė humbur… Le tė themi pra tė vėrtetėn, gjithnjė tė vėrtetėn,… tė pėrpiqemi t’i fryjmė popullit tonė pak jetė e pak guxim.

16- Njė tipar karakteristik i shqiptarėve ėshtė dashuria pėr paratė; ata janė gjithnjė tė gatshėm t’u hyjnė aventurave mė tė rrezikshme, po tė jetė se e shohin qė del fitim. Nė kohėt e Perandorisė Turke tė vjetėr, turqit tregonin njė histori: “E pyetėn shqiptarin: a do tė shkosh nė ferr?” Ai u pėrgjigj: “Sa tė paguajnė atje?”.

17- Shqiptarėt janė njė komb tė cilit i pėlqen tė lėvdojė veten. Si thonė gojė-rrumbullėt tanė, kombi shqiptar ėshtė i pari nga mendja, nga sjellja e nga trimėria. Sikur shqiptarėt tė qenė jo kombi mė i mendshmi, por thjesht njė komb i mendshėm, ata do tė kishin dalė me kohė nga dita e zezė ku ndodhen.

Ka thėnė Mit’hat Frashėri

1- Shqiptari prej natyre ėshtė kotėsidashės, plot vanitet dhe egoizėm. Nuk i pėlqen kurrė tė shohė dhe tė njohė fajin dhe tė metėn e tij: i pėlqen kurdoherė tė ngarkojė njė tjetėr.

2- Shqiptarėt, megjithėse nė pjesėn mė tė madhe myslimanė, nuk e kanė konsideruar veten kurrė turq. Nė tė kundėrtėn, ata kishin njė nocion tė qartė pėr individualitetin e tyre dhe njė hendek i thellė i pengonte ata tė ngatėrroheshin me racėn e pushtuesve.

3- Kur merr njė detyrė, ki disiplinė e durim. Shqiptarin e ka prishur mungesa e disiplinės dhe zjarri i padurimit

4- Shqiptarin e ka prishur mosbindja dhe jo bindja. Nis ti mė parė tė japėsh shembullin e bindjes jo tė verbėr.

5- Hiqe veten si pak tė menēur dhe pak tė ditur. Mendjemadhėsia na ka ēmendur gjer mė sot.

6- Duhet tė kemi kurajo tė themi tė vėrtetėn, tė bardhės ti themi tė bardhė dhe tė zezės- tė zezė.

7- Mos e qorto dhe mos e shaj shqiptarin pėr fajin qė ka bėrė, se ajo ėshtė mėnyra mė e fortė qė ta bėsh tė kėmbėngulė nė atė faj. Merre me tė mirė dhe shiko ta bindėsh, pa pasur as pamjen e tė dhėnit kėshillė.

8- Shqiptari, duke mos qenė i mėsuar me jetė politike, dua tė them, duke mos pasur gjer mė sot shtet, qeveri dhe independencė, s’ka kuptuar dot akoma barrėn, detyrat dhe pėrgjegjėsitė qė rrjedhin nga njė jetė indipendente.

9- Patrikularizma, lokalizma dhe ekskluzivizma tek shqiptari rrėfehen me atė mani qė ka secilido tė marrė emrin e fshatit ose tė qytetit si emėr familjeje. Kur piqen dy shqiptarė, pas gėzimit tė parė, pyetja esenciale ėshtė: nga tė kemi zotėri?

10 – Shumė herė ideali pėr shqiptarin ėshtė tė qenėt i zoti, me ēdo mėnyrė qė tė jetė. Pa dyshim, duke pasur horizontin tė ngushtė, nuk mund tė kėrkojė veē sukseset e lehta.

11- Vetėm njė proverb tė mirė di: ”Trimi i mirė me shokė shumė”. Por kur mendoj fjalėn e Ali Pashės: dy shqiptarė janė shumė! Atėherė kam dėshirė ta kthej proverbin: ”Trimi i mirė me shokė…pak!”

12- Shpėtimi i Shqipėrisė do tė vijė me anė tė vetes tonė.

13- Shqiptari ikėn jashtė Atdheut me lehtėsi, jo se ai emigron, po ai shkon tė kėrkojė fatin gjetiu dhe ėshtė mbase ky eksod qė pengon vendlindjen e tij qė tė kultivohet mė mirė.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2019, 00:13   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,067
Thanks: 8,024
Thanked 3,666 Times in 1,943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Konica e M. Frashėri pėr shqiptarėt

Citim:
1- Mjerimi i shqiptarėve ka qenė nė tėrė kohėrat tė kapej pas individėve dhe jo pas ideve… Historia e Shqipėrisė ėshtė e mbushur fund e krye me prova tė tilla tė pėrngjashme. Tė pėrpiqemi me tė gjitha forcat tona tė shėrojmė shqiptarėt nga dashuria pėr individėt. Ata duhet tė mėsojnė tė duan Shqipėrinė – jo t’i bėjnė qejfin kėtij apo atij shqiptari.
Mu sikur kashta e kalbte qe po kapet pas nje individi qe s'po ia permend emnin !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:21   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,798
Thanks: 11,204
Thanked 6,103 Times in 2,880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Konica e M. Frashėri pėr shqiptarėt

Konica pėr ndjenjėn kombėtare:

Ndjenja kombėtare ka rrėnjė tė forta nė zemrat shqiptare; dhe ndonėse mė ndonjė rast, moskokėēarja dhe moskuptimi i shqiptarėve gati na shkurajojnė dhe shkurajojnė gjithė miqtė e tyre tė vėrtetė, duhet pranuar se ndjenja kombėtare atyre nuk u mungon, por u mungon ajo vetėdije e qėruar, aq e domosdoshme pėr pėrparimin. (Albania B, nr 2, 14, 15-30 qershor 1898).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 14:28   #4
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,259
Thanks: 350
Thanked 630 Times in 458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Konica e M. Frashėri pėr shqiptarėt

Ē'thote evropi per nevej veēmas ne skrapar, laberi, martanesh, mirdit, breg, leskovik, diber, dukagjin, rrafsh, myzeqe, e tribu tjeter?!?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 15:44   #5
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,415
Thanks: 18
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Konica e M. Frashėri pėr shqiptarėt

fjale te menēura e te goditura
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur