Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-04-2014, 11:21   #81
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

U shpreha qarte me siper Ajnej.
---
“Kosova, rrezik modeli i Bosnjes”
29/04/2014


Njė seri veprimesh ligjore e presin legjislaturėn e re, pas aprovimit tė vazhdimit tė mandatit tė EULEX-it dhe krijimit tė Gjykatės Speciale. Por, njėri prej tyre nuk duhet tė lejohet, sepse kthen Pavarėsinė e Kosovės nė kohėn e mbikqyrjes ndėrkombėtare dhe e shndėrron Kosovėn nė shtet model tė Bosnjes.

Bėhet fjalė pėr vazhdimin e mandatit tė gjyqtarėve nė Gjykatėn Kushtetutese, anėtarėve ndėrkombėtarė nė Agjencinė e Pronave dhe nė zyrėn e Auditorit tė Pėrgjithshėm. Kjo gjė ėshtė kėrkuar nga presidentja Atifete Jahjaga dhe kryetari i Gjykatės Kushtetutese, Enver Hasani, dhe - sipas deputetit kosovar Arsim Bajrami - ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kosovės.

Ai tha se legjislatura e re duhet tė parandalojė kėtė kthim prapa tė shtetit tė Kosovės.

“Mendoj se Kuvendi duhet tė refuzojė kėto tendenca, qė tė kthehet prania e ndėrkombėtarėve nė Gjykatė. Ne mund tė pranojmė misionin e EULEX-it, sepse ka qenė i pėrfshirė edhe nė marrėveshjen e Ahtisaarit, por ne nuk mund tė ripėrtėrijmė mbikqyrjen e tė huajve nė Gjykatėn Kushtetuese apo nė agjenci tė tjera, sepse kjo do tė ishte kthim mbrapa, qė praktikisht e mban peng Kosovėn dhe e shndėrron nė njė model tė Bosnjes, ku fatkeqėsisht bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka pasur kurrė mekanizėm dalės dhe ka mbetur aty. Kėtė gjė nuk duhet ta lejojmė tė ndodhė me Kosovėn, sepse ėshtė njė vend me pavarėsi tė plotė, tė njohur nga 106 shtete dhe ne duhet tė besojmė nė kėtė shtet dhe tė investojmė qė pėrgjegjėsitė t’i marrim vetė”, tha Arsim Bajrami, deputet i PDK-sė.

Veprimin e presidentes Jahjaga dhe tė kryetarit tė Gjykatės Kushtetuese, Bajrami e quan tentativė pėr shkelje tė aktit mė tė lartė juridik kushtetutes. Ndėrsa thekson se, ndonėse kėrkesa duhet t’i vinte Kuvendit tė Kosovės, jo vetėm qė nuk ka ndodhur, por deputetėt nuk janė konsultuar pėr kėtė.

“Kjo ėshtė njė tentativė pėr shkelje, qė do tė shndėrrohet nė shkelje vetėm nėse do tė ishte pjesė e ndonjė instrumenti ligjor, pjesė e ndonjė vendimi apo ndonjė ligji. Por, ky ėshtė njė letėrkėmbim”, theksoi Arsim Bajrami, i pyetur nėse pėrbėn ky veprim njė shkelje tė Kushtetutės.

“S’ka koment”, ėshtė pėrgjigja e Gjykatės Kushtetutese tė Kosovės pėr kėtė ēėshtje, nė njė komunikim nėpėrmjet telefonit. Ndėrkohė, Presidenca e Kosovės ka thėnė mė herėt nė pėrgjigje, se gjithēka ėshtė bėrė nė pajtim me qeverinė e Kosovės.

Nė Gjykatėn Kushtetutese tė Kosovės, aktualisht ka tre gjyqtarė ndėrkombėtarė, tė cilėve u skadon afati mė 10 Korrik. Pas heqjes sė mbikqyrjes ndėrkombėtare, Kushtetuta e Kosovės nuk e njeh vazhdimin e mandatit tė ndėrkombėtarėve, as nė agjencitė e tjera tė pėrmendura se duhet tė vazhdohet.

/ Top Channel
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 11:36   #82
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Sapo me informuan se pronari i vertete i Klan Tv eshte nje serb, qe momentalisht gjendet ne Burebi (burg ne Serbi) me mbiemer Mishkoviqi.

Nga kerkimet e mia ne internet me rezulton ky tip:Besoj se kjo shpjegon me se miri ftesen e Zdravkos.
Ky Miroslav Miskovici, nese e ka Klanin do e kete me ato "subsidiaries" e veta te konglomeratit. Te ben te reflektosh kjo gje se ne kete pozite ekonomike sot do ishte VEFA Holding-u, e cila kishte me te vertete biznese, ndryshe nga disa molle te kalbura si Sudja qe u futen per te shkaterruar sistemin ekonomik. VEFA ishte praktikisht konglomerat Shqiptar me biznese ne cdo fushe. Nderkohe qe ky Miroslavi nuk paska vetem Klanin por sipas gazetave te ndryshme ka dhe biznese te medha ne Kosove.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:03   #83
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,078
Thanks: 16
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Une pyeta, e kujte qenka "djallezia" meqe nuk qenka e serbeve?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:14   #84
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Ajnej po e perseris shiko pergjigjen time ku jam shprehur shume qarte se cfare mendoj. Perseritja ne kete rast eshte e panevojshme. Nese ke divka konkrete ku te me citosh urdhero.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:16   #85
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Ky Miroslav Miskovici, nese e ka Klanin do e kete me ato "subsidiaries" e veta te konglomeratit. Te ben te reflektosh kjo gje se ne kete pozite ekonomike sot do ishte VEFA Holding-u, e cila kishte me te vertete biznese, ndryshe nga disa molle te kalbura si Sudja qe u futen per te shkaterruar sistemin ekonomik. VEFA ishte praktikisht konglomerat Shqiptar me biznese ne cdo fushe. Nderkohe qe ky Miroslavi nuk paska vetem Klanin por sipas gazetave te ndryshme ka dhe biznese te medha ne Kosove.
Vefa qe me e kalbur se Sudja,se Sudja dihej se ēfare ishte, e nuk e mbulonte pastrimin e parave me investime kot si ato te Vefes.

Nuk ishin bisnese,ishin thjeshte blerje ndermarjesh o hotele per te treguar nje fuqi financiare.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:17   #86
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,078
Thanks: 16
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Te shihja une pergjigje ne kete pyetje, nuk e perserisja pyetjen!
"“Kosova, rrezik modeli i Bosnjes”"
C'pune ka kosova me veprimet anitshqiptare ne shqiperi?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:20   #87
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Vefa qe me e kalbur se Sudja,se Sudja dihej se ēfare ishte, e nuk e mbulonte pastrimin e parave me investime kot si ato te Vefes.

Nuk ishin bisnese,ishin thjeshte blerje ndermarjesh o hotele per te treguar nje fuqi financiare.
Nuk eshte ashtu pasi VEFA u likuidua me ndihmen e Deloitte, te tjeret u zhduken pa asnje gjurme se nuk kishin cte ofronin.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 12:36   #88
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Nuk eshte ashtu pasi VEFA u likuidua me ndihmen e Deloitte, te tjeret u zhduken pa asnje gjurme se nuk kishin cte ofronin.
Firmat ishin;Vefa,Gjallica,Sudja,Populli dhe Xhaferri....,ne mos gaboj.

Leket pothuajse i ktheu "mbrapsh" o likuduan njerezit vetem Popolli e Xhaferri,(50-60 % te shumes)qe nuk kishin bere asnje investim o bisnes.
Bisneset e Gjallices dhe Vefes ishin bisnese koti,pa fitim.(Vefa i blente me vlefte te trefishuar-katerfishuar,blente ēfare i dilte perpara )

Megjithate,sa ishte shuma e likuidimit nga Deloitte,ka ndonje shifer ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 13:07   #89
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Firmat ishin;Vefa,Gjallica,Sudja,Populli dhe Xhaferri....,ne mos gaboj.

Leket pothuajse i ktheu "mbrapsh" o likuduan njerezit vetem Popolli e Xhaferri,(50-60 % te shumes)qe nuk kishin bere asnje investim o bisnes.
Bisneset e Gjallices dhe Vefes ishin bisnese koti,pa fitim.(Vefa i blente me vlefte te trefishuar-katerfishuar,blente ēfare i dilte perpara )

Megjithate,sa ishte shuma e likuidimit nga Deloitte,ka ndonje shifer ?
Nuk ishin njesoj. Jo cdo kompani qe krijuar e njejte. Do mundohem ta gjej por ndoshta ne kohen e duhur kur te maturohet skena politike dhe mos vendosen gjerat vec nga atributi proserb progrek antishqiptar etj.
Pjesa tjeter eshte cfare thote gazeta e populli. Konglomeratet industrialo-financiare krijohen me mbeshtetje monetare dhe politike me nje agjende te caktuar kombetare. % qe paguante VEFA ishte brenda normave te riskut per nje vend si Shqiperia.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 13:10   #90
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Te shihja une pergjigje ne kete pyetje, nuk e perserisja pyetjen!
"“Kosova, rrezik modeli i Bosnjes”"
C'pune ka kosova me veprimet anitshqiptare ne shqiperi?
Konteksti i pavarsise. Kosova nuk ndodhet ne ndonje galaktike tjeter se paku heren e fundit qe pashe harten.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2014, 13:35   #91
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Serbet kane strategji ,nuk rin rehat ato jo,tash kane plan si te promovojne nje minoritet inegzistent mundsisht sa me te madh ne shqipri,zaten ky dhe ishte premtimi i rames dhe metes gjate vizitave dhe prononcimeve te tyre me homologet serb!
Guret kan nis ti levizin ne kete drejtim!
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2014, 02:49   #92
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Pyetja eshte me vend. Skenari eshte i Serbeve dhe madje nje plan kolosal me faza i detajuar logjistikisht per Ballkanin, qe ne kohen e Miloshevicit. Edhe njehere pyes. Kush ishte ne Krete nga pala jone?

Zoteria Miroslav Misckovic ka ne dore te heqe dhe te vere qeverite ne Serbi ne se ka dicka qe nuk shkon ne skenarin e perpiluar me ish-shefin Sllobodan Miloshevic ne kohen qe punoi si keshilltar i tij. U terhoq shpejt nga politika publike per te cuar fondet e pushtetatereve Serbe ne kompanite offshore dhe per te fuqizuar kapitalin Serb ne bote. Per mendimin tim, ky person ka paguar edhe vrasjen e Dindic nga klani Zemun, te maskuar gjoja si rrembimin te atij vete per te cilin ka paguar (gjoja per t'u leshuar!) $10 milion dollare.

Eshte po ky person qe publikohet t'i kete kerkuar SHBA ta heqin nga lista e zeze ne kembim te ca leshimeve te vogla per Kosoven. Dhe nga lista e zeze u hoq. Delta Bank qe posedonte, ju shit ne 2005 Intesa San Paulo te Italise per te mbuluar gjurmet e krimit.

PS. Nuk eshte ne burg. Para ca kohesh pagoi $12 milion dollare qe te leshohet. Pasuria e tij llogaritet ~1 miliard euro dhe eshte Serbi me i pasur. Ka se paku tre banesa ne Kensington, Londer me vlefte mbi 80 milion euro.

Klani ka 2 personazhe qe se bashku zoterojne paketen kontrolluese. Asnje nga keta persona nuk eshte person fizik dhe nuk ka ekzituar kurre ndonje me te dhenat perkatese. Kjo vlen per ligjin tone te Shqiperise, i cili lejon te krijohen persona juridike nga persona fizike qe nuk ekzitojne.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2014, 14:06   #93
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

E hene, 6/12/2010
CIN-Serbia
Vetem nje dekade me pare, Delta Bank e Miroslav Miskovic qendronte ne listen e Thesarit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes si nje nga kompanite qe ndalohej te bente biznes me kompanite amerikane, per te ushtruar presion mbi qeverine e Milosevicit.
Sot, Miskovic ulet me tere presidentet perqark Ballkanit, influencon politiken ne Serbi, ndersa ne 2009 pati darke me zevendespresidentin e SHBA, Joe Biden, asokohe i ftuar i presidentit Serb Boris Tadic.

Bizeneset e Miskovicit shtrihen nga Bullgaria ne Bosnje, e nga Maqedonia ne Qipro. Ne 2008, ai hapi kompleksin e pare te shitblerjes me stil nderkombetar ne Malin e Zi, mes nje inagurimi me shume yje ku perfshihej edhe presidenti Milo Dukanovic. Ky eveniment bashkoi Kryemeinistrin e Republikes Sbrska ne ate kohe, Milorad Dodik me Fahrudin Radoncic, biznesmenin e Sarajeves dhe pronarin e gazettes me te madhe ditore boshnjake, Dnevni Avaz.

Fuqia qe ka Miskovici ne politike, tek konsumatori dhe ekonomia eshte shume e madhe. Ne 1 Tetor 2007, raporti i “takeovers in the C market” nga keshilli anti-korruptiv shkruante se Miskovic kontrollonte se paku 6% te Produktit te Pergjithshem Bruto te Serbise. Ne ate kohe, as keshilli anti-korruptiv dhe askush nuk kishte dijeni per kompanite offshore te Miskovicit qe operonin nga shtabi I Miskovicit ne Beograd, per te cilin Projekti i Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar (PKKO) hetoi se controllonte pasuri prej dhjetera million eurosh.

Ne 2007, revista Forbes, e cileson Miskovicin is Serbin me te pasur, me nje pasuri prej rreth 1 miliard Eurosh. Kjo pasuri eshte akumuluar kryesisht ne kohen kur Serbia dhe populli Serb kalonte kohe te veshtira per shkak te luftes, sanksioneve nderkombetare nga turbullirat me Kosoven, e probleme te tjera te brendshme te se njejtes natyre.

Ne te njejten kohe ai nderton nje monopol permes grupit te vet Delta ne tregun e zarzavateve, deshmon keshilli anti-korruptiv, mirepo prokuroret e shtetit nuk nderrmoren asnje veprim. “Si mund te behet dikush nje nga njerezit me te pasur ne bote gjate viteve te sanksioneve, luftes, varferise, inflacionit dhe gjithe gjerave te tjera, dhe ne te njejten kohe nderton nje monopol I cili me prek mua si konsumator?”, thote Biljana Stepanovic, drejtuese e Gruapit Ekonomik te medias ne Beograd.

“Keto jane pyetje themelore qe secili nga ne ka te drejte te pyese. Ne vend te pergjigjeve, kompania dhe qeveria na grijne neve si Verica Barac (* president e keshillit anti-korruptiv.)”

Miskovic ne pjesen me te madhe i eshte shmangur analizes mediatike, dhe nuk ju pergjigj pyetjeve te perseritura te PKKO. Interesat e Delta Group kepercejne Serbine. Grupi eshte pronar i paketes kontrolluese te rrjetit Bullgar, Piccadili, te dyqaneve te zarzavateve, ndersa kete vit deklaroi se do investonte nje shtese per 50 milione euro per te hapur kompleksin tregtar te mallrave Tempo ne vend. Miskovic po ashtu ka lajmeruar planin per zgjerimin e e qendrave te reja tregtare ne Banja Luka dhe ka blere toka ne Bosnje dhe Hercegovine.

Por Serbia eshte baza e tij, vendi ku fuqia dhe pasuria e tij influencon politiken, I jep forme tregjeve, dhe sipas personave qe kane shoenzuar nje dekade duke hetura kete perandori, e mbron ate nderkohe qe ai nderton ate qe quhet monopol mbi tregtine me pakice dhe tregtine e perimeve.

Delta Holding, qe perfshin toke, nje pjese te madhe te aksioneve ne Portin e Beogradit, qendra tregtimi dhe qendra te shitjes se automobilave, ka nje fuqi punetore per 20000, duke e bere ate punedhenesit me te madh jo-qeveritar ne vend.
Hetimet tek Delta dhe pretendimet monopolistike te Miskovicit kane domuniar vendin ne dekaden e fundit, por asgje nuk eshte bere.
“Te gjithe e dine se cfare po ndodh, por ne se zyrtaret ndermarrin ndonje hap per ta ndaluar, Miskovic ndryshon qeverine.” tha Barac, president e keshillit anti-korruptiv. “Ata kane nje pozite kontrolluese ne treg dhe sigurisht qe po e abuzojne ate pozite. Qytetaret e Serbise paguajne cmimin per monopolin dhe cdo artikull qe blejne qe eshte shume me I shtrenjte.”

Shpenzimet e Miskovitc jane legjendare, ndonse jane dokumentuar me shume nga shtypi I huaj. Ne 2006 ai pagoi 35 Milion euro per nje mansion ne Kensington, Londer per djalin, nje vit pasi kishte shpenzuar 35 milion euro per dy shtepi ne Londer, njeren per te bijen, njoftone “The Times” e Londres me Prill 30, 2006.

I lindur ne 5 Korrik, 1945, Miskovic u rrit te Kruschevac, mbaroi studimet ne Shkollen e Ekonomise se Beogradit me 1971, dhe hipi shkallet ne boten e biznesit te Jugosllavise se meparshme si drejtues ekzekutiv i nje kompanie kimike.

Ai hyri ne politike per nje kohe te shkurter si zevendes-president nden Slobodan Milosevic, por e la kete pozite ne me pak se 6 muaj dhe filloi Delta M qe mban inicialet e tij. Shpejt , Miskovic hapi Delta Bank, dhe ne 1996 mori leje nga qeveria per te levizur 25.98 milion euro nga Jugosllavia ne bankat fantazme offshore, sipas arkivave te Bankes Qendrore Nderkombetare te cilat I kane rene ne dore PKKO. Delta ishte nje nga shume banka te aprovuara per te bere transferta te tilla.

Ne 2001 nje raport i Bankes Kombetare ne duart te PKKO akuzonte Miskovic se kishte bere perfitim te jashtezakonshme nga fluktuacionet e cmimit te dinarit e inflacionit te larte gjate viteve te luftes ne 1990. Miskociv nuk mund te gjendej per te komentuar, por ai vazhdimisht ka thene se nuk ka asnje lidhje me qeverine e Miloshevicit. Po ashtu ai mohon ndonje veprim te gabuar te Delta Bank e cila ju shit Bankes Italiane Intesa ne 2005.

Me Miskocin pasunar, kercenimet ndaj jetes se tij u rriten. Ne Prill, 2001, ai grabitet nga disa qe prokuroret I cilesojne te jene elemente te krimit te organizuar. London Telegraf raportoi se kater burra te maskuar me Audi i prene rrugen makines se Misckovic ne kuartjerin e Delta’s Novi te Beogradit. Ai pagoi parate dhe u lirua brenda 24 oresh.

Sasia e parave qe Misckovic pagoi ka qene object spekullimi, sikur edhe zhurmat e tjera qe rrethojne karrieren e tij. Per shembull, media Serbe ne ate kohe deklaroi $3 milion harac, grabitesit duke patur kerkuar dicka mes $2.5 dhe $5 milion. Por qe atehere dhe deri sot, media ka dale me konkluzionin se ai ka paguar $10 milion.

Grabitesit e tij nuk jane kapur, por policia I ka lidhur me klanin e Zemunit, i cili u akuzua per organizmimin ne 2003 te vrasjes se Kryeministrit Serb Zoran Dindic. Miskovic ka akuzuar udheheqesin e Partise Demokratiko Liberale Cedomir Jovanovic se ai ka perfituar nga rrembimi, gje qe ky I fundit e mohon.

Nje ngaterrese faktesh e nxorri Miskovicin ne sy te publikut ne 2007. Nje document sekret i shkruar nga ambasada Amerikane deklaron se Mickovici kishte ofruar te ushtronte presion mbi qeverine Serbe te Vojislav Kostunices per te leshuar pe per Kosoven.
Ne kembim, sipas medias Serbe, Miskovic kishte kerkuar qe SHBA ta hiqnin nga lista e zeze e Thesarit te SHBA, liste e cila permban emrat e bisneseve dhe te njerezve te ndaluar te hyjne ne ate vend ose te bejne biznes me te. Ambasada raportoi se dokumenti eshte falso dhe te njejten gje bene Miskovici dhe qeveria Serbe. Dokumenti qendroi verdalle internetit per nje kohe te gjate. B-2 dhe Blitz publikuan tere kopjen. Letra nuk eshte autentikuar.

PKKO ekzaminoi listen e Thesarit te SHBA per 1994 deri 2007. Delta Bank ishte ne liste ne 1998 si pjese e sanksioneve ndaj Kosoves. Delta ishte nje nga rreth 12 institucione nga Jugosllavia dhe Serbia ne ate liste, por nuk kishte ndonje te dhene se Delta qe vecuar per sanksione speciale. Delta u hoq nga lista ne 2001 dhe nuk eshte permendur me, sipas raporteve te PKKO.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2017, 06:42   #94
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Diplomacia franceze arriti qė tė shtynte afatin e shqyrtimit tė kėrkesės sė Shqipėrisė pėr tu anataresuar ne Lidhje.
Ndėrhyrja e saj u bė me qėllim qė ti linte kohė sadopak delegacioneve tė monarkive fqinjė pėr tė realizuar synimet e tyre. Asokohe politika e jashtme e Francės ishte tėrėsisht e angazhuar pėr tė dobėsuar Gjermaninė dhe gjithė aleatėt ose zonat e mundshme influenciale tė saj.

Faktorin shqiptar nė Ballkan, diplomacia franceze donte ta dobėsonte, duke e copėtuar e shpėrndarė nė Monarkitė fqinje, si Jugosllavia, Mali i Zi dhe Greqia, tė cilat Franca i konsideronte dhe i klasifikonte si faktorė dhe zona anti-gjermane. Pra, pėr diplomacinė franceze Shqipėria duhej tė paguante, natyrisht nė miniaturė fatura, tė ngjashme me ato tė Gjermanisė. Praktikisht, veprimi i pėrfaqėsuesit francez e shtyu shqyrtimin e kėrkesės sė delegacionit shqiptar pėr pranimin e Shqipėrisė si anėtare e Lidhjes sė Kombeve.

Pranimi i Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve ishte rrjedhojė e rolit deciziv nė Asamble tė pėrfaqėsuesve tė Perandorisė britanike, e cila shfaqte interes pėr koncesionet
e resurseve tė nėntokės shqiptare. Qeveria e Londrės i propozoi Tiranės zyrtare t’i
garantonte shoqėrisė Anglo-Persiane tė drejtėn ekskluzive pėr tė kėrkuar dhe shfrytėzuar vajgurin nė Shqipėri nė kėmbim tė anėtarėsimit nė kėtė organizatė ndėrkombėtare.

Rrethana tė tilla detyruan kryedelegatin F. Noli t’i dėrgonte, mė 15 mars 1921, njė
telegram proteste Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Lidhjes sė Kombeve, tė cilin e informonte se grekėt kishin pėrqendruar trupat e tyre tė rregullta dhe tė parregullta pėrgjatė kufijve jugorė tė Shqipėrisė, me qėllimin e dukshėm pėr tė shkaktuar turbullira,qe do ti sherbenin
si pretekst pėr tė pushtuar dhe zėnė me forcė krahinat shqiptare tė Gjirokastrės dhe Korēės, tė ashtuquajtur Epiri i Veriut. Kėto territore i takonin Shqipėrisė edhe me vendim tė Konferencės sė Londrės tė 1913-ės, qė nuk ishte denoncuar nga asnjė prej fuqive nėnshkruese. Banorėt e tyre me pėrjashtim tė njė minoriteti tė papėrfillshėm grek, ishin tė gjithė shqiptarė. Prandaj, nė emėr tė drejtėsisė, tė paqes dhe tė moralit ndėrkombėtar, Noli i bėnte thirrje Kėshillit tė Lidhjes tė ndalonte me kohė ndonjė agresion tė pajustifikueshėm grek, qė padyshim do tė provokonte ndėrlikime tė rėnda pėr faktin se shqiptarėt ishin te vendosur ti rezistonin pushtimit tė territoreve kombėtare deri ne fund.

Nga Esilda Luku Fakulteti i Histori Filologjise Departamenti i Historise!

PS: also RESPECT si dhe....kur atakojne NOLIN pederastat me flamuej.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2017, 17:39   #95
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,996
Thanks: 2,011
Thanked 2,895 Times in 1,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Kastriot Myftaraj
Sqarim pėr arrestimin tim
Nė mbrėmjen e 9 majit 2017 unė u arrestova me urdhėr tė oficerit tė Policisė Gjyqėsore tė Drejtorisė sė Hetimit tė Akteve Terroriste me akuzėn pėr “Thirrje publike pėr veprime tė dhunshme”, sipas nenit 223 tė Kodit Penal, me shkakun e shkrimit tim: “Aventura e ēuditshme e njė kurve kroate nė Tiranė.”
Sipas urdhėr-arrestit tė lėshuar nga oficeri i Policisė Gjyqėsore pretendohet se unė kam bėrė “njė shkrim me fyerje dhe ofendime dhe thirrje pėr veprime tė dhunshme ndaj shefes sė Delegacionit tė Bashkimit Europian nė Tiranė Romana Vlahutin.”
Sa i pėrket pretendimit pėr fyerje dhe ofendime, sqaroj se i jam referuar njė artikulli tė botuar nė Kroaci, vendin e saj me titull “Romana Vlahutin- prva dama u sjeni”. Artikulli im nis pikėrisht me njė referim ndaj kėtij artikulli tė botuar nė Kroaci. Unė kėrkova nė Fjalorin zyrtar tė Gjuhės Shqipe, ndonjė fjalė qė shpreh pėrmbledhtas kuptimin e atyre qė thuhen pėr Vlahutinin nė kėtė artikull kroat dhe nuk gjeta tjerėr fjalė mė tė pėrshtatshme veē fjalės “kurvė”.
Sa i pėrket pretendimit pėr thirrje nga ana ime pėr veprime tė dhunshme ndaj Vlahutinit, unė sqaroj se fragmenti nga shkrimi im qė sillet si provė pėr kėtė gjė, ėshtė nxjerrė nga konteksti qėllimisht, pėr tė tjetėrsuar kuptimin. Nėse lexohet ky paragraf nė kontekstin e vet do tė shikohet se atė e kam thėnė nė kontekstin e analizės pėr lajmin pėr kėrcėnimin ndaj jetės sė Vlahutinit. Duke bėrė kėtė analizė unė pėrpiqem tė kuptoj se cili ėshtė rrethi i tė dyshuarve pėr kėrcėnimin duke pasur parasysh atė qė ėshtė thėnė se kėrcėnimi i ka ardhur pėr shkak tė veprimtarisė sė saj. Dhe unė arrij nė pėrfundimin se duke pasur parasysh qė ajo kėrkon tė marrė rolin e guvernatores sė pashpallur tė Shqipėrisė, i dyshuar pėr kėrcėnim mund tė jetė ēdo shqiptar i pėrgjegjshėm dhe qė ka respekt pėr Kushtetutėn e vendit tė vet, ku nenin 3 pėrcaktohet sovraniteti si njė nga bazat e shtetit. Ne tė gjithė kemi pranuar qė tė japim sovranitet pėr tė pėrfituar integrimin nė BE, por jo tė japim sovranitet nė favor tė njerėzve si Vlahutin, nė rolin e guvernatores sorosiane tė Shqipėrisė.
Unė nuk u kam thėnė shqiptarėve qė tė vrasin Vlahutinin, por thjesht kam analizuar skenarin e vrasjes sė mundshme tė saj. Unė nė analizėn time kam ngritur pyetjen nėse vrasja e Vlahutinit do tė ishte akt terrorist. Vrasja e njė diplomati tė huaj tė akredituar nė njė vend, ėshtė normalisht akt terrorist. Por kur njė diplomat kryen qartazi veprimtari antikushtetuese, qė cėnon sovranitetin e vendit ku ėshtė akredituar? Nė kėtė rast do tė ishte fjala pėr akt terrorist apo antiterrorist.
Megjithatė unė kam bindjen se kėrcėnimi ndaj Vlahutinit ėshtė njė lajm i rremė sorosian, i dalė nga fabrika e lajmeve tė rreme, megjithėse, sipas skenarit, dikush mund tė jetė pėrdorur anonimisht pėr tė bėrė “kėrcėnimin”.
Duke shqyrtuar kėtė historinė e kėrcėnimit tė Romanės, del njė pyetje: Pse nga tė njėzet e mė shumė ambasadorėt e BE, OSBE qė kanė qenė nė Shqipėri gjatė kėtyre 25 viteve, disa madje nė kohė shumė tė vėshtira, na qenka kėrcėnuar me jetė vetėm Romana Vlahutin?
Iu bėj thirrje miqve dhe mbėshtetėsve tė mi tė posaēėm nė Shqipėri dhe mė gjerė, qė tė ruajnė gjakftohtėsinė dhe tė mos bėjnė veprime tė cilat unė nuk i miratoj nė ndėshkim tė atyre qė janė pėrgjegjės pėr kėtė farsė ndaj meje.
I kėrkoj Romana Vlahutin qė nė emėr tė Kushtetutės sė Shqipėrisė, nė emėr tė konventave diplomatike ndėrkombėtare, tė largohet nga vendi im sa mė parė.
Nė ditėt nė vazhdim do tė jap tė dhėna tė reja pėr pėrzierjen e sorosianėve nė planin pėr krijimin e Jugosllavisė sė Re, ku duhet tė pėrfshihet dhe Shqipėria./
Kastriot Myftaraj
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 10:56   #96
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Paketa amerikane pėr Kosovėn tremb Serbinė.

Gazeta serbe “Novosti” ka publikuar njė artikull, duke u thirrur nė burimet e saj nė Washington, sipas tė cilave Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė pėrgatitur njė paketė tė posaēme “katėr pikėshe” pėr Kosovėn, qė do t’i prezantohet presidentit serb, Aleksandar Vuēiq, nė javėt e ardhshme.

Sipas gazetės serbe dokument i Washingtonit, i cili pėrmban shėnime tė rėndėsishme gjeopolitike, nė shumė mėnyra mund tė pėrcaktojė drejtimin e ardhshėm strategjik tė Serbisė. Ky tekst, thuhet se do tė jetė temė kyēe e bisedimeve tė zyrtarit tė Trumpit, Ves Mitchel, ndihmės- sekretar pėr ēėshtjet evropiane dhe euroaziatike, gjatė vizitės nė Beograd kėtė tė marte. Dokumenti pėrcakton qė Asociacioni i Komunave Serbe do tė marrė kompetenca mė tė gjera ekzekutive dhe kompetenca tė zgjeruara nė fushėn e shėndetėsisė, arsimit dhe kulturės. Sipas dokumentit, Beogradi pritet t’ia mundėsojė Prishtinės qė tė anėtarėsohet nė organizatat ndėrkombėtare. “Nėse pala serbe bie dakord me kėtė paketė, Serbisė do t’i mundėsohet hyrja nė Bashkimin Evropian dhe se SHBA-tė do tė garantojnė mbėshtetje mė tė madhe ekonomike dhe diplomatike nė arenėn politike ndėrkombėtare”, shkruan gazeta serbe. Gazeta vlerėson se SHBA ka vendosur pėr kėtė hap, sepse ata janė tė pakėnaqur me shpejtėsinė e Brukselit kur ėshtė fjala pėr ēėshtjen e Kosovės. Gjithashtu, nė kuadėr tė tė gjitha opsioneve pėr ndarjen e Kosovės, administrata nė Washington nuk i pėrgjigjet Beogradit dhe de jure tė marrė nė Veriun, pasi kjo do tė krijonte njė zonė tė ndjeshme mes boshnjakėve dhe shqiptarėve dhe aleatėve tė tyre tė besuar qė tė marrė pėrsipėr kontrollin e Kopaonikut dhe Zubin Potokut qė janė pika tė rėndėsishme strategjike pėr Serbinė. “Novosti” shkruan se ky propozim gjithashtu ka “anėn tjetėr tė medaljes, e cila, para sė gjithash, e transferon barrėn e madhe tė pėrgjegjėsisė mbi kurrizin e Vuēiqit”. Sipas kėsaj gazete “nuk ėshtė rastėsi qė kreu i shtetit ėshtė ‘adresa e parė’ pėr kėtė paketė, sepse ėshtė figura mė e fortė politike nė vend. Ai gjithashtu shkruan se pėr shkak tė kėsaj ‘dėrgese’, ēėshtja tani ėshtė se ēfarė do tė ndodhė nėse Beogradi dhe Presidenti Vuēiq do tė refuzojnė idetė e SHBA”. “Pasoja e parė tashmė ėshtė kanosėse – bllokimin e integrimit evropian tė vendit tonė, apo humbjen e njė shansi pėr t’u bėrė anėtare e BE-sė. Faktori i dytė i rrezikut ėshtė njė humbja e investimeve tė huaja direkte, veēanėrisht nga vendet e BE, e cila do tė jetė njė goditje e madhe pėr ekonominė serbe”, shkruan gazeta. Gazeta shkruan se tė gjitha kėta “skenarė tė zi” zyrtarėve serbė u janė pėrcjellė pėrmes kanaleve diplomatike jozyrtare perėndimore.

Mar 11, 2018 20:13 Europe.

Shenimi im: do ti kqyrim pikat apo kushtet qe do sjellin apo napin....po na i treguan.

Shnet motra dhe vllazen apo tungi.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 23:33   #97
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Kohė tė vėshtira pėr Serbinė.

Kryetari i Komisionit Parlamentar tė Serbisė pėr Kosovėn, Milovan Drecun, ka thėnė pėr gazetėn “Novosti”, se propozimet e pėrcaktuara nė dokumentin amerikan pėr Serbinė nuk ofrojnė asgjė tė re dhe nuk premtojnė asgjė konkrete.
Ai paralajmėron pėr rrezikun pėr Serbinė dhe sipas tij, pas kėsaj fshihet pėrpjekja qė tė ajo tė pėrcaktohet pėr njėrėn palė nė luftėn gjeopolitike ndėrmjet SHBA-sė e Rusisė. “Janė kohė tė vėshtira pėr Serbinė. Ne kemi rrugėn tonė drejtė Bashkimit Evropian, por kjo nuk do tė thotė qė ne do tė heqim dorė nga Kosova. Mė duket se tani Uashingtoni po na kėrkon qė tė pajtohemi qė Prishtina tė hyjė nė OKB-nė dhe kėshtu tė heqim dorė nga Kosova dhe si kompensim tė mos ofrojė asgjė. Gjithashtu, oferta me kompetenca tė zgjeruara ekzekutive tė Asociacionit tė Komunave Serbe nuk ėshtė gjė e re, sepse ajo ėshtė paraparė me marrėveshjen qė ėshtė nėnshkruar para pesė vjetėsh e Prishtina po e bllokon zbatimin e saj. Njė qasje mė e sinqertė e Amerikės do tė ishte qė ta shtynte Prishtinėn tė ulet dhe tė fillojė formimin e Asociacionit”, ka thėnė Dracun. E pėr analistin serb, Dragomir Andjelkoviq, propozimi amerikan ėshtė i papranueshėm qė Serbia tė heq dorė nga Kosova. Oferta amerikane, thotė Dragan Gjukanoviq, profesor i Shkencave Politike, bazohet nė atė qė SHBA ka mbrojtur pėr mė shumė se njė dekadė. “Oferta duhet tė merret seriozisht dhe tė shohė se si Serbia, veēanėrisht pėr serbėt nė Kosovė, do tė marrin maksimumin”, thotė Gjukanoviq.

Mar 12, 2018 20:35 Europe.

Shenimi IM: se qfar do marri serbia une NUK e di,por kete here po supozoj qe do troje do ......IKIN.

Ja leme KOHES dhe FAKTEVE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 23:41   #98
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Thaēi: Nuk ka ndarje, e as shkėmbim territoresh.

Ndihmės sekretari i Shtetit tė SHBA-sė pėr Ēėshtje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell ka arritur nė Kosovė ku ėshtė pritur nga presidenti i vendit, Hashim Thaēi.
Pas pritjes, dyshja kanė mbajtur njė konferencė pėr media, nė tė cilėn Thaēi ka falėnderuar Mitchell pėr vizitėn e tij si dhe pėr bashkėpunimin e mirė qė ka SHBA me Kosovėn. “Sapo zhvilluam njė takim tė shkėlqyer me z.Mitchell, tė cilin dėshiroj tė falėnderoj pėr vizitėn e tij nė Kosovė, ėshtė kjo vizita e parė e tij nė Ballkanin-Perėndimor nė cilėsinė e re duke filluar nga Kosova.Takimi ishte shumė miqėsor dhe konstruktiv. Ju zotova edhe njėherė qė shteti i Kosovės ėshtė duke punuar aktivisht dhe shumė pėrgjegjshėm nė mėnyrė qė tė konsolidoj edhe mė tepėr shtetin nė rrafshin e brendshėm dhe atė ndėrkombėtarė.SHBA kanė qenė, janė dhe do tė mbesin partner strategjik tė Kosovės me miqėsi tė pėrhershme dhe marrėdhėnie tė veēanta.Dua tė falėnderoj, z.Mitchell pėr vėmendjen e veēantė qė po i jepet Kosovės dhe tėrė Ballkanit, pėr tė lėvizur mė shpejtė drejt anėtarėsimit nė NATO por edhe nė BE. E informova pėr mundėsitė e reja dhe pėrkushtimin tonė qė tė pėrmbyllet sa mė shpejtė ēėshtja e demarkacionit qė tė kalohet edhe ky hap vendimtar pėr liberalizimin e vizave.Shpresoj qė koalicioni qeverisės janė duke biseduar nė mėnyrė intensive me Listėn Serbe dhe qė tė votohet demarkacionit. Askush mė nuk ka asnjė arsye qė tė vonojė ratifikimin e demarkacionit. Ėshtė interes strategjik dhe shtetėror. Gjithashtu biseduam pėr hapat e mėtejshėm tė FSK-sė pėr themelimin e Forcės sė Armatosur tė Kosovės, si parakusht pėr tė filluar procesin e partnerit pėr paqe dhe pastaj anėtarėsimin nė NATO. Diskutuam pėr mundėsinė e vazhdimit tė dialogut nė mes Kosovės dhe Serbisė, si mundėsi pėr normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve, qė do tė qonte nė njė frymė pajtimi. Kosova nuk pranon ndarje, shkėmbim territoresh dhe ndonjė autonomi. U zotuam se Kosova do tė vazhdoj tė jetė kundėr terrorizmit dhe fundamentalizmit. Ka qenė dhe do ta jetė kampione nė rajon lidhur me kėtė,- ka thėnė Thaēi. Gjithashtu ai ka thėnė se nuk ėshtė diskutuar vetėm pėr politikė dhe ēėshtje diplomatike por edhe pėr ekonomi. “Nuk kemi diskutuar vetėm politike dhe ēėshtje diplomatike por edhe pėr ekonomi. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė SHBA-tė tė sjellin investitorė dhe qė shpejtė do tė fillojė edhe puna e termocentralit, si ndėr investimet mė tė fuqishme,- ka pėrfunduar Thaēi.

Prap: eshte apo jo Kosovo kampione kundra terrorizmit dhe fundimentalizmit,FAKTET flasin ndryshe.Sa i perket nuk ka ndarje apo shkembime TROJESH dhe JO terriTORESH si shkrimi me siper.

Pra KOHES dhe FAKTEVE.

KAQ.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpn8de35dc11112hjq_800C450.jpg (19.2 KiloByte, 22 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2018, 08:40   #99
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

https://www.eastwest.ngo/sites/defau...rn-Balkans.pdf
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2018, 09:43   #100
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

kur ta ndreqin konfederaten, atehere te na therasin, ama jo keshtu me pazare kioskash ne ēmimin e nje ēamēakuzes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur