Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2018, 07:18   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

OKB bėn parashikimin e frikshėm pėr pupullsinė shqiptare

Shqipėria ėshtė nga tė paktat vende nė Europė qė do pėrjetojė njė tranzicion tė trishtė tė popullisė.
Shekulli nė tė cilin jetojmė do tė mbyllet me rezultate fatale tė popullisė sė vendit sipas projeksioneve tė reja te Departamentit tė Popullsisė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, tė publikuara nė faqen zyrtare tė kėtij institucioni ndėrkombėtare.
Duke marrė nė konsideratė ecurinė e popullsisė vetėm nė normat bruto te lindjeve (norma e fertilitetit) sipas tė gjithė skenarėve Shqipėria do tė ketė ulje tė popullisė sė saj.
Varianti pesimist parashikon qė vitin nė 2100 popullsia e Shqipėrisė do tė jetė vetėm 860 mijė banorė. Ndėrsa skenari normal parashikon qė Shqipėria tė popullohet me vetėm 1 milionė e 600 mijė banorė.
Skenari optimist qė parashikon emigracion zero dhe ecuri normale tė normave tė fertilitetit parashikon qė popullsia ė vendit deri nė vitin 2100 tė jetė 2 milionė e 800 mijė banorė, nga rreth 2,9 milionė qė numėrohen afėrsisht aktualisht.
Organizata e Kombeve tė Bashkuara ka rishikuar mė pėrkeqėsim treguesit e popullsisė sė Shqipėrisė pėr kėtė vit nė krahasim mė njė vit mė parė.
Nė vitin 2017 OKB parashikoi qė nė vitin 2100, popullsia e Shqipėrisė do tė jetė 1,754,540 banorė me njė rėnie prej 1.2 milionė personash nga popullsia aktuale (2.9 milionė) sipas portalit tė OKB, ndėrsa sipas projeksioneve tė rishikuara tė kėtij viti popullsia e Shqipėrisė nė vitin 2100 do tė jetė , 1,6 mln banorė ose 100 mijė pak se projeksionet e vitit tė kaluar.
Edhe sipas tė dhėnave kombėtare (INSTAT) popullsia e vendit po tkurret mė shpejt se projeksionet e popullsisė 2011-2031. Mė 1 janar 2018 popullsia ishte 18 mijė persona mė pak se projeksioni zyrtar i INSTAT.
Shqipėria po humb gjithnjė e mė shumė nga dividendi i saj demografik pėr shkak se popullsia po pakėsohet me ritme tė shpejta nė grupmoshėn e artė 0-40 vjeē teksa numri i personave mbi 65 vjeē po rritet me shpejtėsi.
Sipas statistikave tė fundit tė popullsisė, publikuar nga INSTAT, numri i personave 0-40 vjeē pėsoi rėnie me 2% gjatė njė viti. Nė janar 2018, nė kėtė grupmoshė u numėruan rreth 19 mijė persona mė pak se mė 1 janar 2017.
Njė nga shkaqet e rėnies nė kėtė grupmoshė ėshtė emigracioni i lartė dhe rėnia e numrit tė lindjeve, rėnia mė e madhe i takon grupmoshės 10-14 vjeē, tė cilėt ishin 10,500 persona mė pak nė numėr se vitin 2017.
Grupmosha e hershme 20-40 vjeē, qė pėrbėn kulmin e funksionimit fizik ėshtė pakėsuar me 3777 mijė persona mė 2017. Tkurrja e kėsaj grupmoshe tregon humbjen e produktivitetit tė forcės sė punės dhe popullsisė nė tėrėsi, pasi nė kėtė moshė merret vendimi pėr martesė dhe vihen bazat e karrierės.
Gjithashtu forca e punės shėnoi rėnie me 1.1%. Grupmosha 15-65 vjeē u tkurr me 2323 persona gjatė vitit 2017, teksa numri i tė moshuarve ka shėnuar rritje tė mėtejshme.
Popullsia nė mbi 65 vjeē u shtua me 11,216 persona mė 2017, duke u rritur nė mbi 3% brenda vitit. Pėr pasojė, raporti i varėsisė sė tė moshuarve (raporti i personave nė moshė +65 vjeē ndaj popullsisė nė moshė pune 15- 64 vjeē) ka shėnuar njė rritje nga 18,9% nė 19,4% gjatė sė njėjtės periudhė.
Projeksionet e tregojnė se popullsia nė moshė pune do tė bjerė me njė ritėm pak mė tė shpejtė se sa popullsia e pėrgjithshme me mė shumė sesa 18% nė pothuaj tė gjitha qarqet, pėrveē atyre qė e shtojnė popullsinė nėpėrmjet migrimit (Tirana, Vlora dhe Durrėsi).
Tirana ėshtė qarku i vetėm nė tė cilin parashikohet rritje e konsiderueshme nė forcėn potenciale tė punės (me 20% deri nė vitin 2031, sipas skenarit normal me shpėrndarje gjeografike dhe emigrim konstant brenda vendit). Rėnia mė e fortė nė forcėn e mundshme tė punės parashikohet pėr Gjirokastrėn (me -43%), si dhe pėr Beratin dhe Dibrėn (me tė paktėn -30%). Emigrantėt janė nė masėn 90% pjesa mė aktive e tregut tė punės.monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2018, 07:29   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,963
Thanks: 15,509
Thanked 9,218 Times in 6,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
OKB bėn parashikimin e frikshėm pėr pupullsinė shqiptare

Shqipėria ėshtė nga tė paktat vende nė Europė qė do pėrjetojė njė tranzicion tė trishtė tė popullisė.
Shekulli nė tė cilin jetojmė do tė mbyllet me rezultate fatale tė popullisė sė vendit sipas projeksioneve tė reja te Departamentit tė Popullsisė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, tė publikuara nė faqen zyrtare tė kėtij institucioni ndėrkombėtare.
Duke marrė nė konsideratė ecurinė e popullsisė vetėm nė normat bruto te lindjeve (norma e fertilitetit) sipas tė gjithė skenarėve Shqipėria do tė ketė ulje tė popullisė sė saj.
Varianti pesimist parashikon qė vitin nė 2100 popullsia e Shqipėrisė do tė jetė vetėm 860 mijė banorė. Ndėrsa skenari normal parashikon qė Shqipėria tė popullohet me vetėm 1 milionė e 600 mijė banorė.
Skenari optimist qė parashikon emigracion zero dhe ecuri normale tė normave tė fertilitetit parashikon qė popullsia ė vendit deri nė vitin 2100 tė jetė 2 milionė e 800 mijė banorė, nga rreth 2,9 milionė qė numėrohen afėrsisht aktualisht.
Organizata e Kombeve tė Bashkuara ka rishikuar mė pėrkeqėsim treguesit e popullsisė sė Shqipėrisė pėr kėtė vit nė krahasim mė njė vit mė parė.
Nė vitin 2017 OKB parashikoi qė nė vitin 2100, popullsia e Shqipėrisė do tė jetė 1,754,540 banorė me njė rėnie prej 1.2 milionė personash nga popullsia aktuale (2.9 milionė) sipas portalit tė OKB, ndėrsa sipas projeksioneve tė rishikuara tė kėtij viti popullsia e Shqipėrisė nė vitin 2100 do tė jetė , 1,6 mln banorė ose 100 mijė pak se projeksionet e vitit tė kaluar.
Edhe sipas tė dhėnave kombėtare (INSTAT) popullsia e vendit po tkurret mė shpejt se projeksionet e popullsisė 2011-2031. Mė 1 janar 2018 popullsia ishte 18 mijė persona mė pak se projeksioni zyrtar i INSTAT.
Shqipėria po humb gjithnjė e mė shumė nga dividendi i saj demografik pėr shkak se popullsia po pakėsohet me ritme tė shpejta nė grupmoshėn e artė 0-40 vjeē teksa numri i personave mbi 65 vjeē po rritet me shpejtėsi.
Sipas statistikave tė fundit tė popullsisė, publikuar nga INSTAT, numri i personave 0-40 vjeē pėsoi rėnie me 2% gjatė njė viti. Nė janar 2018, nė kėtė grupmoshė u numėruan rreth 19 mijė persona mė pak se mė 1 janar 2017.
Njė nga shkaqet e rėnies nė kėtė grupmoshė ėshtė emigracioni i lartė dhe rėnia e numrit tė lindjeve, rėnia mė e madhe i takon grupmoshės 10-14 vjeē, tė cilėt ishin 10,500 persona mė pak nė numėr se vitin 2017.
Grupmosha e hershme 20-40 vjeē, qė pėrbėn kulmin e funksionimit fizik ėshtė pakėsuar me 3777 mijė persona mė 2017. Tkurrja e kėsaj grupmoshe tregon humbjen e produktivitetit tė forcės sė punės dhe popullsisė nė tėrėsi, pasi nė kėtė moshė merret vendimi pėr martesė dhe vihen bazat e karrierės.
Gjithashtu forca e punės shėnoi rėnie me 1.1%. Grupmosha 15-65 vjeē u tkurr me 2323 persona gjatė vitit 2017, teksa numri i tė moshuarve ka shėnuar rritje tė mėtejshme.
Popullsia nė mbi 65 vjeē u shtua me 11,216 persona mė 2017, duke u rritur nė mbi 3% brenda vitit. Pėr pasojė, raporti i varėsisė sė tė moshuarve (raporti i personave nė moshė +65 vjeē ndaj popullsisė nė moshė pune 15- 64 vjeē) ka shėnuar njė rritje nga 18,9% nė 19,4% gjatė sė njėjtės periudhė.
Projeksionet e tregojnė se popullsia nė moshė pune do tė bjerė me njė ritėm pak mė tė shpejtė se sa popullsia e pėrgjithshme me mė shumė sesa 18% nė pothuaj tė gjitha qarqet, pėrveē atyre qė e shtojnė popullsinė nėpėrmjet migrimit (Tirana, Vlora dhe Durrėsi).
Tirana ėshtė qarku i vetėm nė tė cilin parashikohet rritje e konsiderueshme nė forcėn potenciale tė punės (me 20% deri nė vitin 2031, sipas skenarit normal me shpėrndarje gjeografike dhe emigrim konstant brenda vendit). Rėnia mė e fortė nė forcėn e mundshme tė punės parashikohet pėr Gjirokastrėn (me -43%), si dhe pėr Beratin dhe Dibrėn (me tė paktėn -30%). Emigrantėt janė nė masėn 90% pjesa mė aktive e tregut tė punės.monitor
Sapo e lexova....apo do like???
Lexova dhe kte... qe baza e pd-se nuk e do PERSERI pdLESH me lsikokDERRASH si amiqizia....con la certezza di esserci.....sempre.

Jeni JU masanej vime dhe ne.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2018, 07:45   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sapo e lexova....apo do like???
Lexova dhe kte... qe baza e pd-se nuk e do PERSERI pdLESH me lsikokDERRASH si amiqizia....con la certezza di esserci.....sempre.

Jeni JU masanej vime dhe ne.
Nuk hapa per ate qellim qe aludon sepse nuk jam ne forum per te tilla mesele.
Sa per pd dhe lsi shkofshin per zhelesh se bashku me pushtetin arrogant te sotem.
Qellimi I hapjes se temes eshte; a jane demoralizuar shqiptaret ne aspektin familjar?
A jane te rinjet te dhene pas qefit dhe flirtimeve momentale dhe nuk shohin pertej hundes se tyre?
A mos valle pa-aftesia e te paturit nje pune stabel I demoralizon te rinjet ne marrjen e vendimeve te rendesishme ne jeten e tyre?
A eshte materializmi paresor ne jete?
A mos valle LIRIA e te shprehurit dhe te jetuarit e demton familjen patriakale?
A stimulohen familjet me shume femije nga shteti?
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 15:22   #4
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Nuk ndodhte qė nga koha e Zogut, ky ėshtė njė lajm i dhimbshėm pėr shqiptarėt
Pas Foto 1 / 1 Para
Tweet
Tė dhėnat demografike po sinjalizojnė njė situatė alarmante mė shumė se ajo qė pritej nė zhvillimet e popullsisė nė tremujorin e parė tė vitit 2018.
Shtesa e natyrore pėr herė tė parė ka hyrė nė territor negativ tė paktėn qysh nga viti 1923 kur u bė censusi i parė zyrtarė i popullsisė, nė kohėn e Mbretit Zog.
Qė nga ajo kohė popullsia Shqipėrisė ka njohur vetėm rritje duke mos u ndalur edhe nė kohėn e luftės sė dytė botėrore, pėr tė ndryshuar kah vetėm kėtė vit (Shiko grafikun).
Sipas tė dhėnave zyrtare tė INSTAT pėr herė tė pare vdekjet ishin me shumė se lindjet nė tremujorin e parė tė vitit. Gjatė tremujorit tė parė 2018 lindėn 5,669 persona dhe vdiqėn 5,954, duke bėrė qė personat qė u ndanė nga kjo jetė tė ishin 285 mė shumė se numri i foshnjave qė erdhėn nė jetė.
Emigracioni i lartė dhe numri i pakėt e lindjeve duket se kanė po e ēojnė rėnien e popullsisė nė pikiatė mė shumė se parashikimet.
Projeksionet e popullsisė 2011-2031 sipas skenarit tė mesėm prisnin qė shtesa natyre e popullsisė tė ishte nė nivel negativ nė vitin 2023, ndėrsa varianti optimist priste qė shtesa natyrore tė ishte negative nė vitin 2028. Por zhvillimet reale tregojnė se nė tė vėrtetė ecuria e popullsisė nė kėtė mėnyrė nuk ėshtė parashikuar as nga varianti me pesimist i eksperteve tė demografisė.
Popullsia e vendit ėshtė futur nė njė tranzicion tė vėshtirė qė nė kohėn e perandorisė ku datojnė tė dhėna zyrtare pėr popullsinė.
Statistikat e para zyrtare tė popullsisė pėr Shqipėrinė ishin regjistrimi i vitit 1923, kur vendi kishte gjithsej 823,000 banorė. Rritja e popullsisė u pėrshpejtua nga shpallja e pavarėsisė nė vitet 1912-1944 nė 0.7% nė vit. Kjo ishte pjesėrisht pėr shkak se Shqipėria kishte nivelin mė tė lartė tė lindjeve dhe shkallėn mė tė ulėt tė vdekjeve nė Evropė nė atė kohė. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, politikat e rritjes sė popullsisė tė ndjekur nga qeveria komuniste dhe njė jetėgjatėsi e madhe, nxitėn njė rritje vjetore prej 2.5 pėr qind pėr 45 vitet e ardhshme . Pas viteve 1990, popullsia tregoi njė rėnie mesatare prej rreth 0.3 pėr qind nė vit, shkaktuar nga emigrimi. Nė regjistrimin e vitit 2001, popullsia u zvogėlua nė 3.023.000 nga afėrsisht 3.3 milion nė vitin 1990. (shiko mė poshtė grafikun e ecurisė sė popullsisė 1950-2015)
Numri i lindjeve nė tremujorin e parė 2018 rezulton 5.669, duke shėnuar njė rėnie prej 18,0 %, krahasuar me tremujorin e parė 2017. Numri i vdekjeve nė tremujorin e parė 2018 rezulton 5.954, duke shėnuar njė rėnie prej 12,3 %, krahasuar me tremujorin e parė 2017, teksa shtesa natyrore shėnoi rėnie me 285 persona.
Shtesa natyrore e popullsisė nė 2011 ku u bė censusi i fundit ishte 15,761 individė, teksa nė 7 vite mė pas pėrkeqėsimi ka qenė shumė i lartė. Nė vitin 1990 shtesa natyrore e popullsisė ishte mbi 63 mijė persona.
Nėse marrin nė konsideratė emigracionin atėherė rėnia e popullsisė nė vendit tonė do tė jetė mė e shpejtė se tė gjitha parashikimet edhe me pesimiste. Nėse kufijtė do tė ishin tė mbyllur pėr 20 vitet e ardhshme, numri i lindjeve do tė ishte rritur edhe mė shumė deri nė vitin 2020 nė krahasim me parashikimin nga skenari i rritjes sė lartė pavarėsisht nivelit tė ulėt tė lindshmėrisė.
Emigrimi i vazhdueshėm dhe lindjet e pakta do ta rėndojnė kėtė efekt strukturor nė kufizimin e rritjes natyrore nė tė ardhmen. Migrimi ndėrkombėtar neto manifeston njė tendencė tė kundėrt me rritjen natyrore.
Situata nuk duket optimiste edhe sipas OKB-sė. Organizata e Kombeve tė Bashkuara nė parashikimin e saj pėr popullsinė shqiptare sipas normės sė fertilitetit parashikonte nė Variantin pesimist qė nė vitin 2100, popullsia e Shqipėrisė do tė jetė vetėm 860 mijė banorė. Ndėrsa skenari normal parashikon qė Shqipėria tė popullohet me vetėm 1 milionė e 600 mijė banorė. Skenari optimist qė parashikon emigracion zero dhe ecuri normale tė normave tė fertilitetit parashikon qė popullsia e vendit deri nė vitin 2100 tė jetė 2 milionė e 800 mijė banorė, nga rreth 2,9 milionė qė numėrohen afėrsisht aktualisht. /albeu.com/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 16:04   #5
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Per te mos humbe kohen kot, e me i ra shkurt, zvogelimi i popullsise Shqiptare vjen si rezultat i mungeses se perspektives e shpreses ne vend, keq-qeverisjes shumevjecare, rrenave e mashtrimeve te politikes, maskarenjve qe dalin e qirren e pellasin neper takime, e tufa e lopeve del e i mbeshtet se duen te degjojne ndonje fjale shprese per ma mire, apo se u ashte premtue ndonje vend pune me mbajte frymen, apo edhe diku-diku edhe nga nje thes mielli, mjerisht.
Po a e dini kete tjetren? Sa shume femra e gra pjellin femije e bejne krimin e vrajsjes se tyne? Sepse burrat e tyre jane ne mergim, punojne me fitue nji jetese per vete e fmailjen, dhe grate per te qetesue sakelldite e dalldite e tyne, e cojne deri ne fund, mbushen e shkarkohen si te ishin sende e jo njerez. Eh sa e dhimbshme ashte. Duhet te pyesni e te shikoni sa shume klinika gjinekologjike gjenden neper shqipni qe jane bere si gijotina/kasaphane per vrasje femijesh!
E shume te tjera, e te gjitha sjellin mallkim per gjithe vendin.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 16:33   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,019
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

E kanė vendosur qė do na zhdukin si komb. Por ky plehra Rama e pėrshpejtoi mė shumė kėtė proces. Prandaj them unė qė kėta janė mė keq edhe nga Enver Hoxha.
Sipas artikullit, praktikisht shqiptarėt nuk do ta festojnė 200-vjetorin e pavarėsisė, por unė dyshoj se nuk do festohet as 150-vjetori. Artikulli sa e cek problemin. Ka edhe tė tjera gjėra qė mund tė thuhen. Pėr shembull tė huajt qė po vendosen nė Shqipėri. Njė nga deklaratat e para qė bėri Rama kur u zgjodh herėn e parė si Kryeministėr ishte, punė ka por s'ka punėtorė ose profesionistė. Kėtu po ishe jevg, arixhi, minoritar, LGBTT, je i favorizuar. Po ishe shqiptar tė thonė merr valixhet dhe mbathja. Vllahutin para nja dy javėsh thoshte diēka nė lidhje me dashurinė qė duhet tė tregojmė pėr emigrantėt, etc. Po e pėrgatisin situatėn dhe pastaj me siguri do sjellin ca fise Ilire nga Siria apo Pakistani dhe u rregullua kjo punė.
Nė kėto kushte, sinqerisht mė duket qesharake tė flasim pėr Enver Hoxhėn, Ahmet Zogun dhe diskutime tė tilla. Mė duken shumė qesharakė kėta qejfllinjtė e gjenetikės. E ka marrė tatėpjetėn kjo punė dhe nuk mblidhet mė.
🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 16:49   #7
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skifteri Shiko postimin
Per te mos humbe kohen kot, e me i ra shkurt, zvogelimi i popullsise Shqiptare vjen si rezultat i mungeses se perspektives e shpreses ne vend, keq-qeverisjes shumevjecare, rrenave e mashtrimeve te politikes, maskarenjve qe dalin e qirren e pellasin neper takime, e tufa e lopeve del e i mbeshtet se duen te degjojne ndonje fjale shprese per ma mire, apo se u ashte premtue ndonje vend pune me mbajte frymen, apo edhe diku-diku edhe nga nje thes mielli, mjerisht.
Po a e dini kete tjetren? Sa shume femra e gra pjellin femije e bejne krimin e vrajsjes se tyne? Sepse burrat e tyre jane ne mergim, punojne me fitue nji jetese per vete e fmailjen, dhe grate per te qetesue sakelldite e dalldite e tyne, e cojne deri ne fund, mbushen e shkarkohen si te ishin sende e jo njerez. Eh sa e dhimbshme ashte. Duhet te pyesni e te shikoni sa shume klinika gjinekologjike gjenden neper shqipni qe jane bere si gijotina/kasaphane per vrasje femijesh!
E shume te tjera, e te gjitha sjellin mallkim per gjithe vendin.
Femrat e martuara ne shqiperi, burrat i kane ne shqiperi dhe jo emigrim.... kjo ndodh per shka te emigrimit dhe per shkak te mundesive te pakta ekonomike, POR EDHE ''KULTURES'' KOZMOPOLITE DHE KONSUMERISTE QE VJEN NGA MAJAT E WASHINGTONIT DHE LONDISTANIT.... femrat me mire shkerdhen andje kendej dhe behen trendi me taka, sesa te behen nena....
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 16:57   #8
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,019
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Femrat e martuara ne shqiperi, burrat i kane ne shqiperi dhe jo emigrim.... kjo ndodh per shka te emigrimit dhe per shkak te mundesive te pakta ekonomike, POR EDHE ''KULTURES'' KOZMOPOLITE DHE KONSUMERISTE QE VJEN NGA MAJAT E WASHINGTONIT DHE LONDISTANIT.... femrat me mire shkerdhen andje kendej dhe behen trendi me taka, sesa te behen nena....
Ėshtė ekonomia Kastriot. Kanė dėshirė femrat pėr tė lindur por ėshtė ekonomia qė frenon.
Popullsia, as osmanėt, as lufta, as komunizmi nuk sollėn kaq dėme sa post ’90-ta
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 17:02   #9
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ėshtė ekonomia Kastriot. Kanė dėshirė femrat pėr tė lindur por ėshtė ekonomia qė frenon.
Popullsia, as osmanėt, as lufta, as komunizmi nuk sollėn kaq dėme sa post ’90-ta
Nuk eshte ekonomia vetem... edhe ne perendim qe ekonomia eshte shume me mire femrat jane super kurva dhe nuk lindin femije.

Kjo teme meriton vemendje te vecante prandaj ec edhe te diksutohet ketu

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=39791
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2018, 19:02   #10
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Shqipėria po plaket, qytetarėt denden nė ilaēe

Shqiptarėt po denden gjithmonė e mė shumė me ilaēe. Edhe pse popullsia e vendit ka ardhur duke u pakėsuar, importi i barnave nė Shqipėri ėshtė rritur me ritme tė frikshme. Tė dhėnat zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnė se nė vetėm njė dekadė importet e ilaēėve janė dyfishuar. Sipas INSTAT, nėse nė vitin 2008 Shqipėria importonte 93 milionė euro produkte farmaceutike, vitin e kaluar shifra arriti nė 195 milionė euro.
Statistikat e INSTAT tregojnė se importi i medikamenteve ėshtė rritur me ritme dyshifrore nga viti nė vit duke treguar se Shqipėria po sėmuret dhe po shpenzon gjithmonė e mė shumė pėr ilaēe. Sipas tė dhėnave nė vitin 2008, njė shqiptar shpenzoi mesatarisht 37 euro pėr tė blerė ilaēe nga importi. Por, vitin e kaluar importi i ilaēeve pėr frymė arriti nė gati 80 euro.
Ekspertėt japin disa arsye se pse konsumi i ilaēeve ėshtė rritur me ritme kaq tė larta. E para ėshtė plakja e popullsisė. Tė dhėnat zyrtare tregojnė se vetėm nė katėr vitet e fundit, numri i shqiptarėve mbi 60 vjeē ėshtė rritur me 70 mijė vetė nga 490 mijė qė ishte nė mbi 560 mijė. Moshat e larta janė dhe konsumatorėt kryesore tė ilaēeve, pasi shpesh vuajnė nga sėmundjet kronike.
Por plakja e popullsisė nuk ėshtė shkaku i vetėm se pse konsumi i barnave ėshtė nė trend tė frikshėm rritje. Njė tjetėr shkak ėshtė rritja e sėmundshmėrisė, veēanėrisht shtimi i sėmundjeve tė zemrės, atyre tumorale dhe sėmundjeve qė lidhen me shėndetin mendor. Ndėrkohė, sipas Institutit tė Shėndetit Publik njė tjetėr faktor qė ka ndikuar nė rritjen e konsumit tė ilaēeve ėshtė edhe pėrdorimi pa kriter i tyre, shpesh pa recetė nga mjeku./Top Channel/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2018, 14:24   #11
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Shqipėria po plaket, 134 mijė nxėnės e studentė mė pak se 4 vjet mė parė

Plakja e popullsisė dhe rigjallėrimi i emigracionit dhe i nxėnėsve qė duan tė ikin jashtė vendit, ka sjellė njė rėnie tė fortė tė numrit tė nxėnėsve e srudentėve nė vitin akademik 2017-2018">2017-2018.

Sipas tė dhėnave tė bėrė publike nga INSTAT, numri i tė regjistruarve gjithsej nė arsim nė vitin shkollon 2017/18 ishte rreth 653 mijė persona. Nė krahasim me vitin akademik 2013/14 kemi rreth 134 mijė tė regjistruar mė pak.

Rėnie ka tė tė gjitha ciklet, por mė e forta ėshtė nė studentėt e arsimit tė lartė (-44 mijė), mė pas nė ciklin e mesėm (-32 mijė) dhe nė ciklin e lartė tė arsimit bazė (-32 mijė).

Sipas raportit tė INSTAT, Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, morėn pjesė nė arsimin zyrtar 650.153 nxėnės dhe studentė, me njė ulje prej 3,8 %, krahasuar me vitin shkollor 2016-2017. Pjesėmarrja nė tė gjitha nivelet arsimore (numri i nxėnėsve / studentėve tė regjistruar nė njė nivel tė caktuar tė arsimit, pavarėsisht nga mosha, e shprehur si pėrqindje e popullsisė nė moshė shkollore, qė sipas ligjit korrespondon me tė njėjtin nivel tė arsimit), ėshtė 82,8 %.

Arsimi Parauniversitar

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018 morėn pjesė nė arsimin parauniversitar 520.759 nxėnės dhe fėmijė, duke shėnuar njė ulje prej 2,9 %, krahasuar me vitin shkollor 2016-2017. Rėnia e numrit tė nxėnėsve nė vlerė absolute, ndjek rėnien e popullsisė sė grupmoshės qė i pėrket arsimit parauniversitar.

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, morėn pjesė gjithsej nė arsimin parashkollor 81.026 fėmijė. Nė kėtė nivel arsimor morėn pjesė 80,3 % e popullsisė sė kėsaj grupmoshe, duke shėnuar njė ulje prej 1,2 pikė pėrqindje, krahasuar me vitin paraardhės.

Raporti i Regjistrimeve Neto (numri gjithsej i nxėnėsve sipas grup moshės teorike pėr njė nivel tė caktuar tė arsimit tė regjistruar nė atė nivel, i shprehur si pėrqindje e popullsisė nė atė grup moshė) pėr fėmijėt nė kopshte ėshtė 76,3 %.

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, morėn pjesė nė arsimin 9-vjeēar 319.671 nxėnės, duke shėnuar njė ulje prej 2,5 %, nė tė dy ciklet e arsimit 9-vjeēar. Pjesėmarrja nė kėtė nivel, me njė tregues tė regjistrimit bruto 100,7 % tregon rritje prej 0,3 pikė pėrqindje krahasuar me vitin paraardhės. Tė regjistruarit e grupmoshės 6-14 vjeē, pėrbėjnė 96,5 % tė tė regjistruarve nė arsimin 9 vjeēar, me rritje prej 4,2 pikė pėrqindje nga viti shkollor 2016-2017.

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, u regjistruan 92,7 % e nxėnėsve tė arsimit 9 vjeēar nė institucionet e arsimit publik dhe 7,3 % nė privat. Ndėr nxėnėsit e regjistruar nė arsimin 9 vjeēar, vajzat zėnė 47,4 %.

Indeksi i barazisė gjinore (i llogaritur mbi Raportin e regjistrimeve bruto), ėshtė 0,97 dhe tregon se pjesėmarrja ndėrmjet vajzave dhe djemve nė kėtė nivel ėshtė e pabarabartė.

Nė vitin 2017-2018">2017-2018, pjesėmarrja e nxėnėsve nė arsimin e mesėm ėshtė 93,9 %, duke shėnuar njė rritje prej 0,8 pikė pėrqindje nė krahasim me njė vit mė parė. Pjesėn mė tė madhe tė nxėnėsve nė arsimin e mesėm e pėrbėjnė nxėnėsit e gjimnazit prej 79,4 %.

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, arsimi publik pėrfshin 88,4 % tė nxėnėsve tė arsimit tė mesėm gjithsej.

Nė vitin shkollor 2017-2018">2017-2018, mėsuesit e arsimit 9-vjeēar janė 24.790, ndėr tė cilėt 73,9 % e tyre janė gra. Raporti nxėnės pėr njė mėsues nė arsimin fillor publik ėshtė 17,8 dhe nė atė privat ėshtė 15,0. Ndėrsa nė ciklin e lartė tė arsimit 9 vjeēar, raporti nxėnės pėr njė mėsues nė publik ėshtė 10,1 dhe nė atė privat 7,7.

Numri i mėsuesve nė arsimin e mesėm ėshtė 8.941 prej tė cilėve 66,2 % janė gra. Raporti nxėnės pėr njė mėsues nė arsimin e mesėm ėshtė 13,8 nė arsimin publik dhe 8,7 nė atė privat.

Arsimi i lartė

Nė vitin akademik 2017-2018">2017-2018, vazhdojnė studimet nė tė gjithė programet e arsimit tė lartė 129.394 studentė, duke shėnuar njė ulje prej 7,3 % krahasuar me 2016-2017.

Nė tė gjithė programet e arsimit tė lartė, nė vitin akademik 2017-2018">2017-2018, morėn pjesė 77.899 femra studente, ose 60,2 % e numrit tė pėrgjithshėm tė studentėve nė arsimin e lartė. Pėr tė njėjtėn periudhė, morėn pjesė nė arsimin e lartė nė programet bachelor 85.234 studentė.

Vlerėsohet se gjatė vitit akademik 2016-2017, rreth 25 mijė studentė shqiptarė, studiojnė nė vende tė ndryshme tė botės. Studentėt qė morėn pjesė nė arsimin e lartė publik, pėrbėjnė 81,9 % tė numrit total tė studentėve. Pėr kėtė vit, raporti i regjistrimit bruto nė arsimin e lartė ėshtė 54,0 %, duke shėnuar njė ulje prej 2,0 pikė pėrqindje nė krahasim me 2016-2017.
monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 03:15   #12
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Nje fenomen i frikshem eshte steriliteti ne rritje. Per shkak te ushqimeve,ilaceve te pakontrolluara,ndotjes se ambjentit dhe streset. Gjithashtu eshte rritur shume numri i aborteve ne moshat adoleshente dhe mosha e marteses eshte shtyre.Pra shqiptaert martohen gjithmone e me te medhej ne moshe dhe bejne me pak femije. Nderkohe qe pjesa me vitale eshte ajo qe largohet jashte Shqiperise.E frikshme duket e ardhmja. Aq me teper kur ke nje kryeminister qe deklaron se "rinia e vendeve te vogla iken dhe kthehet prape". Nuk ka pike logjike ne kete fjali,por ja qe lideri supremtimonieri i madh keshtu e mendon qe nuk ka problem vazhdoni ikni u thote...
🖤 (2)
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 13:54   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Erl Kodra

Ēėshtje ekzistenciale

Shqipėria ka probleme serioze qė lidhen direkt me ekzistencėn e saj. Domethėnė, ajo nuk ka vetėm probleme menaxhimi tė keq ekonomik, probleme korrupsioni dhe zbatimit tė ligjit. Kėto lloj problemesh i ka ēdo shoqėri. Tė jeni tė sigurtė se korrupsion ka edhe nė Gjermani, se nė Itali dhe Greqi as qė vihet nė pikėpyetje. Por hallet e Shqipėrisė janė aq tė thella dhe serioze, sa ne rrezikojmė nė tė ardhmen e afėrt njė kolaps total si shoqėri. Kjo do tė thotė se nė rrezikojmė tė shkojmė drejt njė humnere tė pa imagjinueshme, qė nuk ėshtė parė nė tė gjithė Historinė tonė si shtet sovran dhe i pavarur.

Le t'i marrim me rradhė arsyet pse arrihet nė kėtė pėrfundim.

1. Shqipėria po plaket dhe po shpopullohet. Konstatimi vjen nga Banka Botėrore, ku shprehet se trendi i plakjes sė popullsisė po krijohet nga normat e ulėta tė fertilitetit tė shoqėruara me emigracion tė lartė. Shkalla e fertilitetit rajonal ra nga 3.9 nė 1.6 fėmijė pėr grua gjatė 1965 deri nė kohėt e sotme. Emigracioni parashikohet tė vazhdojė dhe tė reduktojė popullsinė.

Rėnia nė raport me pritshmėritė ka qenė mė fatale pėr grupmoshėn 0-15 vjeē. Nė tė kundėrt, tė moshuarit po rriten me shpejtėsi. Shqiptarėt mbi 60 vjeē kėtė vit janė 93 mijė mė shumė nė numėr se nė vitin 2011 kur u bė Censusi i fundit. Kjo grupmoshė tani zė 18.8% tė totalit tė popullsisė nga 15.4% qė ishte nė vitin 2011.

Emigracioni masiv qė mendohet tė jetė diku mes 200 deri 300 mijė shtetas shqiptar, veēanarisht gjatė tre viteve tė fundit ka tronditur thellė stabilitetin socialo- ekonomik tė shoqėrisė shqiptare. Kjo ėshtė njė spirale e frikshme qė gjeneron pasiguri tė thellė, ulje tė konsumit, ulje tė prodhimit, qė nga ana tjetėr kjo gjė nė vetvete thellon frikėn pėr tė ardhmen e familjeve tė reja, tė cilat nuk e planifikojnė jetėn nė kėtė vend. Pėr pasojė, familjet e reja lindin mė pak, investojnė mė pak, konsumojnė mė pak, fundja pse duhet tė sjellėsh nė jetė njė qenie njerėzore, nėse nuk ke asnjė siguri pėr tė ardhmen?

2. Varfėria e thellė e mė shumė se 500 mijė shqiptarėve ėshtė faktori i tjetėr qė po shkatėrron tė ardhmen tonė. Nė tė vertetė, ulja e varfėrisė pothuaj pėr tė gjitha qeveritė shqiptare ka qenė thjeshtė njė slogan elektoral pa thelb dhe substancė. Nė njė vend me vetėm 2.8 milion banorė sipas Censusit tė vitit 2011, me njė numėr kaq tė madh popullsie qė jeton nė varfėri ekstreme, ēdo diskutim pėr mirėqenie dhe tė ardhme, integrime dhe reforma ėshtė mirėfilli njė tallje e paskrupullt. Familje tė tėra tė paushqyera, fėmijė anemik qė kanė lindur tė tillė, me mungesa tė thella nė vitamina dhe proteina, vazhdojnė tė mbijetojnė kryesisht nėpėr periferitė e qyteteve dhe nė fshatrat e vendit. Tė mbash frymėn gjallė me vetėm 1 dollarė nė ditė ėshtė mė shumė se mjerim. Nė thelb ky ėshtė gjenocid. Duhet ta pėrsėris edhe njėherė. GJENOCID.

3. Kriminalizimi i shoqėrisė kėto vitet e fundit ėshtė faktori tjetėr qė e ka ulur nė gjunjė shpresėn e shqiptarėve. Kultivimi dhe trafikimi masiv i drogės nėn mbikqyrjen dhe menaxhimin direkt tė Policisė sė Shtetit dhe Ministrit tė Brendshėm ka kriminalizuar njė numėr tepėr tė madh tė popullsisė mė vitale tė shoqėrisė tonė. Ėshtė gati e pabesueshme tė kuptosh pėrmasat e katastrofės kombėtare qė ka ndodhur gjatė viteve 2015 - 2016 - 2017 me kultivimin dhe trafikimin e drogės nė Shqipėri. Sipas disa tė dhėnave tė besueshme nga ekspert tė fushės, 50.000 deri nė 70.000 shtetas shqiptarė janė marrė me biznesin e "legalizuar" nga Qeveria e Edi Ramės gjatė kėtyre viteve. Tė gjithė tė rinjė, tė gjithė nėn ethet e "Arit Jeshil". Njė pjesė e mirė e tyre, nė lulen e rinisė dergjen burgjeve tė vendeve tė Bashkimit Evropian. Njė ushtri e tėrė me "kriminel" tė bėrė nga halli.

4. Ekonomia kombėtare ėshtė kthyer totalisht nė funksion tė njė lloj Mafie qė nuk ėshtė parė nė asnjė vend tė botės. Kryeministri Edi Rama, "ligjėrisht" dhe hapur, pa iu dridhur dora as qerpiku, parat e Buxhetit tė Shtetit, thjesht ua shpėrndanė nėpėr llogaritė e bizneseve njė grupi individėsh. Shkurt dhe shqip, shumica e kėtyre parave pėrfundojnė nė llogari sekrete jashtė Shqipėrisė. Fakte dhe dokumenta sekrete, me pėrmbajtje tė zezė ku implikohen ministra dhe biznesmen tė lidhur direkt me Edi Ramėn provojnė se gropat nė sektorėt kyē tė ekonomisė kombėtare kanė pėr ideator dhe menaxher Kryeministrin Kumbarė, Edi Rama. Kėto tė dhėna tashmė janė prova e patjetėrsueshme se Edi Rama punon kundėr interesave tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve, dhe ėshtė pengu real i Krimit tė Organizuar Ndėrkombėtar.

Kėto janė arsyet themelore, pėr mua ekzistenciale, pse shqiptarėt janė ngritur nė protesta, nė mbrojtje tė ardhmes pėr fėmijėt e tyre. Fundja, ky ėshtė Atdheu ynė, dhe nė s'kemi pse kėrkojmė njė Atdhe tjetėr, sa kohė qė pėr ata gurė e dhź kemi po aq tė drejta dhe detyrime, sa ēka Kryeministri Edi Rama.

Ⓒ Erl Kodra

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 14:26   #14
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

”Si tė vrasim njė polic!”, reagimi i ashpėr i gazetares: Shkėlqim Pepkola dhe tre vajzat e tij enden rrugėve tė azilit

Gazetarja e kronikės Anila Hoxha pėrmes njė shkrimi nė rrjetet sociale ėshtė ndalur te flakja qė iu bėhet policėve tė karrierės nė rrugė nga ana e shtetit.

Ajo ėshtė ndalur te familja e Shkėlqim Pepkolės, i cili ėshtė detyruar qė tė largohet nga vendi sė bashku me tre vajzat e tij, pėr shkak se denoncoi kapjen e policisė sė shtetit nga mafia.

Shkėlqim Pepkola deri me datė 18 tetor 2018 ka mbajtur detyrėn e zv.drejtor i hetimit nė drejtorinė e policisė vendore Kukės, por me 28 dhjetor ju ka ardhur njė urdhėr lirimi nga drejtori Ardi Veliu.

Lirimi i tij lidhet me Naser Gashin, trafikantit kosovar i cili i shpėtoi arrestit me burg, si dhe me zbulimin e laboratorit tė heroinės nė Has.Reagimi i plotė i Anila Hoxhės:

Lori Pepkola eshte 19 vjece. Ambicia e saj ishte te ndihmonte kedo qe ka probleme shendetesore andaj dhe ju perkushtua shkolles, dega farmaci.

Per shkak se familja e saj nuk jetonte ne kryeqytet u rregjistrua ne nje konvikt ne Qytetin Studenti.

Dy motrat me te vogla qe ndiqnin shkollen ne Kukes, kane prirje njera per pikture dhe tjetra per muzike. Te treja jane vajza te dy prinderve te ndershem, qe nje dite te ftohte mblodhen urgjent cantat, i prene ne mes planet dhe enderrat, lane rrobat njera ne konvikt dhe te tjerat pa u pershendetur me shoket e klases dhe.. ja mbathen. Iken pa e ditur se nga kush po ikin dhe cfare rrezikojne

Femra e katert eshte nena e tyre. Quhet Leta ! Ajo i rriti ato pothuajse e vetme, pasi bashkeshorti polic, hidhej me detyre, sa ne Korce, sa ne Elbasan sa ne Lezhe e sa ne Lac.

Kush eshte familje polici e di cdo te thote te jetosh me canta ne krah. Aspak plotesisht per familjen, por ne sherbim te atdheut. Vajzat u rriten nga e ema , atehere kur i ati nderkohe ishte me sherbim dhe perpiqej te godiste grupet kriminale te Elbasanit.

Imagjinoni nje grua te vetme qe i semuren femijet dhe me ta ne krah e vetme i dergon ne shkolle, e vetme kujdeset per gjithcka sepse eshte martuar me nje njeri qe ka gjak polici dhe dhe jeten ja ka kushtuar detyres. Imagjinoni nje grua si ajo !

I pesti eshte polic. Eshte babai i tre vajzave, nuk arriti te blinte as nje shtepi ne Tirane per shkak te nje problemi te madh qe quhet ndershmeri.

E vetmja qe ju afroi eshte banesa e trasheguar nga familja prej 68 m2. Ai eshte Shkelqim Pepkola dhe megjithese luftonte ne faturat, me mbijetesen i shtoi familjes edhe nje rrezik tjeter.

Friken dhe pasigurine per te jetuar ne Shqiperi. Nje dite te ftohte ai i mori femijet, bashkeshorten qe gjate gjithe jetes sakrifikoi bashke me te.

Dhe iku . Iku nga Shqiperia e cila mire qe e flaku, e la pa pune, nuk e degjoi, por ja rrembeu dhe ja boshatisi gjakun e policit. Ai quhet Shkelqim Pepkola dhe nje dite te ftohte si kjo, ai gjendet kampeve duke kerkuar azil. Azil! Manual si te vrasim nje polic..

Ata qe shtijne mbi policet nuk jane vetem. Me kujtohet si “u vra” para ca vitesh Tonin Vocaj, Muhamet Rrumbullaku, Edmond Rizai, Hamdi Fjora. U flaken ne akademi dhe disave prej tyre ju kerkua doreheqja nga gradat.

E bene ! Me kujtohet si ” u vra” Bilbil Mema, e flaken pas nje aksioni kunder skafeve, si “u vra” Ahmet Prenci e keshtu me radhe, police te njohur e te panjohur. Keshtu ” u vra” Anila Hoxha ish zevendes drejtore e pergjithshme e cila pavaresisht se ka nje vendim gjyqesor per tu kthyer, askush nuk ia hap deren. Jam bere gati , keshtu do ndodhe do” ma vrasin” edhe vellain. Ai e do policine, nje dashuri qe ma transmeton sa here me kembengul ” na mbeshtet, mos na sulmo” .

Dhe sa here ma thote kete me kujtohet se si policia kaloi sfida te forta qe nga transformimi i gradave nga ushtarake ne civile, se si e shpetuam policine nga vaji e orizi qe ju jepnin si tollon cdo muaj, ne policine qe vazhdon ti ” haje” te vetet.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2019, 10:35   #15
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

"Shkrin" Shqipėria, tė gjithė po arratisen nga sytė kėmbėt.


tė tretin vit radhazi mė 2018 kryesisht prej emigracionit tė lartė dhe rėnies sė numrit tė lindjeve.

Sipas njoftimit tė sotshme tė INSTAT popullsia e Shqipėrisė nė 1 Janar 2019, rezulton 2.862.427 banorė duke pėsuar njė rėnie me 0,3 %, krahasuar me 1 Janar 2018.

Gjatė vitit 2018, shtesa natyrore e popullsisė ėshtė 7.130 banorė (Lindje-Vdekje), duke pėsuar njė rėnie prej 17,4 %, krahasuar me njė vit mė parė. Migracioni neto (Imigrantė-Emigrantė ishte – 15.030 banorė, duke shėnuar njė rėnie prej 0,9 %, krahasuar me njė vit mė parė.

Nė vitin 2018 raporti i varėsisė sė tė rinjve (raporti i popullsisė 0-14 vjeē me popullsinė 15-64 vjeē) ka shėnuar rėnie nė krahasim me vitin 2017, nga 26,0 % nė 25,4 %, ndėrsa raporti i varėsisė sė tė moshuarve (raporti i popullsisė 65+ me popullsinė 15-64 vjeē) ka pėsuar rritje nga 19,4 % nė 20,1 % gjatė tė njėjtės periudhė.

Raporti gjinor nė lindje ka pėsuar rėnie, duke shėnuar vlerėn 108 nė vitin 2018 nga 110,6 qė ishte nė vitin 2017. Raporti gjinor i popullsisė gjithsej ka pėsuar rėnie nė krahasim me 2017 nga 101,3 nė 100,1 meshkuj pėr 100 femra.

Nė vitin 2018, mosha medianė e popullsisė rezulton 35,4 vjeē. Gjatė vitit 2018, lindėn 28.934 foshnje, duke pėsuar njė rėnie prej 6,3 %, krahasuar me njė vit mė parė. Numri i vdekjeve nė 2018 ėshtė 21.804 persona, duke pėsuar njė rėnie prej 1,9 %, krahasuar me njė vit mė parė.

Nė vitin 2018, numri i emigrantėve ėshtė 38.703 persona, duke pėsuar njė rėnie prej 3,0 %, krahasuar me njė vit mė parė. Numri i imigrantėve nė 2018 ėshtė 23.673 persona, duke pėsuar njė rėnie prej 5,3 %, krahasuar me njė vit mė parė.

Popullsia mė rėnie nė tė gjitha qarqet, vetėm Tirana dhe Durrėsi me rritje

Tirana, Fieri dhe Durrėsi kanė peshėn mė tė lartė nė popullsinė gjithsej. Nė 1 Janar 2019, Tirana zė rreth 31,3 % tė popullsisė gjithsej, duke vazhduar tė jetė njė nga qarqet mė tė populluara tė vendit, duke u ndjekur mė pas nga Fieri (10,3 %) dhe Durrėsi (10,1 %). Sa i pėrket qarqeve tė tjerė, pesė prej tyre zėnė 2 % deri 5 % tė popullsisė gjithsej.

Nė 1 Janar 2019, popullsia u rrit nė tre qarqe tė vendit. Pėrllogaritjet e popullsisė nė 1 Janar 2019 treguan se vetėm tre qarqe tė vendit shėnuan njė rritje tė popullsisė, krahasuar me njė vit mė parė, ndėrsa nėntė prej tyre shėnuan njė rėnie tė saj. Rritja mė e madhe u shėnua nė Tiranė (+12,6 pėr 1000 banorė), pasuar nga Durrėsi (+1,7 pėr 1000 banorė) dhe Vlora (+0,2 pėr 1000 banorė). Nė tė kundėrt, uljet mė tė mėdha tė popullsisė u shėnuan nė Gjirokastėr (-24,3 pėr 1000), Berat (-17,8 pėr 1000 banorė) dhe Dibėr (-16,8 pėr 1000 banorė).

Qarku me raportin e varėsisė sė tė rinjve mė tė lartė ėshtė Kukėsi (30,4 %), ndėrsa qarku me raportin e varėsisė sė tė moshuarve mė tė lartė ėshtė Gjirokastra (21,3 %).
monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2019, 06:07   #16
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

400 mije shqiptare jane larguar ne 6 vitet e fundit.Me kete ritem breda nje dekade do mbeten ne Shqiperi vetem Edi Rama me shokun Gramoz dhe bythelepiresin Taulesh Palla
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2019, 09:23   #17
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Video qe perfshine vetem nje pjese te te korruptuareve.
Duhet te ishin Frangaj , Hoxha, Diteziu , gjykates dhe shefa policie e shume e shume te tjere.
Pretendohet te jene ajka e shoqerise por jane bajga e tij.

https://www.facebook.com/14967819006...03284/?app=fbl
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2019, 18:40   #18
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.Lolita ; fb
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 10:38   #19
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 10:45   #20
Mistrece
Edelweiss
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,833
Thanks: 151
Thanked 4,632 Times in 2,600 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Tkurrja e popullsise ne Shqiperi eshte drama me e madhe e kombit tone.
__________________
Festina lente!
🖤 (2)
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur