Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-05-2019, 10:46   #21
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,071
Thanks: 3,505
Thanked 2,823 Times in 1,907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Tkurrja e popullsise ne Shqiperi eshte drama me e madhe e kombit tone.
Ėshtė tragjedi.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 10:52   #22
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,912
Thanks: 151
Thanked 4,655 Times in 2,618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ėshtė tragjedi.
Kam lexuar perpara disa vitesh “Hena e Shqiperise” te Ben Blushit dhe me pelqeu si e kishte trajtuar kete ceshtje.

Por ky eshte nje problem i prekshem, qe e ndjej sa here shkoj ne Shqiperi. Nuk ka familje te mos kete thuajse gjithe femijet jashte shtetit dhe ne qe patem enderr te ktheheshim nje dite, iu dorezuam jetes se qete dhe mundesive qe orfron emigrimi.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 15:35   #23
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,387
Thanks: 17
Thanked 176 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

parashikimi i tkurrjes se popullsise, ishte sa i frikshem aq edhe jo real.
une mendoj se popullsia e Shqiperise, do luhatet aty tek 3 milionēi, plus-minus.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 18:15   #24
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,226
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Nuk ka si te mos tkurret popullsia ne Shqiperi e Kosov, kur esht "bymu" Europa Perendimore, Amerik e Veriu e deri Australi e Zeland e Re me Shqiptar!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 19:26   #25
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,877
Thanks: 877
Thanked 1,650 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Frika me e madhe do jete pranimi Shqiperise me te drejta te plota ne BE (mbas disa vitesh). Diferencat ne page dhe mireqenie jane aq te medhaja sa edhe mosha 3-te rrezik do kerkoje te ike.
Atehere rrezikohet shperberja e nje kombi dhe zevendesimi i tij me emigrant qe presin rradhen matane kufirit.
Por edhe aktualisht e boshatisur duket , hiq Tirane , durres ku duket sikur ka rini , rrethet jane te boshatisura.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 13:57   #26
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,930
Thanks: 1,989
Thanked 2,831 Times in 1,573 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Kastriot Ēipi


Soros i shkruan email privat Hillary Clinton dhe i thotė tė dėrgojė nė Tiranė Miroslaė Lajcak nė Tiranė pėr tė zgjidhur krizėn.
2. Soros merr tė drejtėn e shfrytėzimit tė njė pellgu naftėmbajtės dhe ambasadori Lu i kėrkon prokurorit tė pėrgjithshėm Llalla qė tė mos hetojė pėr shpėrthimet pėr hapje pusesh nafte.
3. USAID i kėrkon drejtorit tė Fondacionit Soros nė Tiranė, Andi Dobrusha, tė pėrzgjedhė fituesit e granteve pėr shoqėrinė civile dhe fituesit janė ish-mjaftistė e ish-zyrtarė tė Fondacionit Soros nė Tiranė.
4. Fondacioni Soros nė Beograd harton planin e ndarjes sė Kosovės, ndėrsa Fondacionet Soros nė Prishtinė e Beograd nuk kanė njė plan B apo C. Alex Soros bėn 18 udhėtime nė Ballkan, gjatė vitit 2018 dhe poston nė tėitter fotot e takimeve tė tij me Vuēiē, Thaēin dhe Ramėn , por asnjė media nuk e jep lajmin. Kulmi arrin kur Rama dhe Alex Soros darkojnė nė Zvėrnec dhe orkestra filarmonike e Teatrit Kombėtar tė Operas dhe Baletit luan ekskluzivisht pėr ta nė cilėsinė e njė orkestre restoranti.
5. Fondacioni Soros nė Tiranė harton platformėn e reformės nė drejtėsi dhe Andi Dobrusha pėrzgjedh anėtarėt e “shoqėrisė civile” nėpėr komisionet e vettingut dhe sot jemi pa Gjykatė Kushtetuese, pa Gjykatė tė Lartė, me prokurore tė pėrgjithshme tė pėrkohshme, qė nuk heton prej dy vjetėsh pėrgjimet ku trafikantėt e drogės flasin pėr vota me politikanėt e rilindjes.
6. Qendra pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (CID) e sponsorizuar nga Soros harton politikat ekonomike tė rilindjes, duke kėrkuar hapjen e kufijve ndaj imigrimit dhe mbėshtetjen e PPP-ve. Drejtori i Qendrės, Ricardo Hausmann, u mban leksion me videokonferencė tė gjithė ministrave, pėrfshi kryeministrin, plus 50 ambasadorėve shqiptarė nėpėr botė dhe videoja postohet nė YouTube.
7. Ndėr dokumentet e zbuluara nga Sorosleaks rezulton se 217 eurodeputetė e kanė emrin nė “listėn e bardhė” tė miqve tė Sorosit dhe Komisioni Europian ngul kėmbė se Shqipėrisė duhet t’i hapen negociatat, ndėrkohė qė Frontex merr nėn kontroll kufirin shqiptar dhe Hollanda kėrkon rikthimin e vizave.
8. Lista mund tė vazhdojė mė tej…
Dhe ju, miqtė e mi tė “shoqėrisė civile” mė thoni se unė jam i ēmendur, mė ka marrė koka erė dhe shoh ėndrra me sy hapur me teori konspiracioni?!
Atėherė unė ju them: Nuk e di nėse jeni ju pjesė e kėtij konspiracioni, por qė konspiracioni ekziston, nuk kam mė asnjė pikė dyshimi!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 15:03   #27
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,930
Thanks: 1,989
Thanked 2,831 Times in 1,573 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Nga Pano Soko

Diku para nja 3 viteve filluan tė mė vinin nė adresėn time (fillimisht nė LinkedIN e mė pas nė email) mesazhe nga Zyra qeveritare e Emigracionit nė Zelandėn e Re, tė cilat mė ftonin tė aplikoja pėr vende pune dhe pėr emigrim aty.

Dhe qė prej asaj kohe, nuk kalon njė ditė pa mė sjellė tė paktėn njė ofertė aplikimi.

Njė marketing ultra agresiv!


Problemi i emigracionit dhe zbrasjes sė vendit ėshtė sot problemi mė i madh qė ka Shqipėria.

Revista Monitor kishte nxjerrė nė kopertinėn e sa ulėrimėn “Po ikiiiiiiiiinnnn!”, si pėr tė treguar sesa e frikshme ėshtė situata.

Por pėr mua situata sot mund tė jetė e frikshme, por nesėr do tė jetė e llahtarshme.

Problemi me emigracionin, nuk ėshtė thjesht te fakti se Shqipėria po bėhet mė keq. Problemi ėshtė se vendet e zhvilluara po e shohin si zgjidhje pėr projeksionet e tyre afatgjata zhvillimore dhe kanė filluar jo thjesht pranimin e emigrantėve, por tashmė thithjen agresive tė emigrantėve.

Qarqet akademike tė atyre vendeve kanė evidentuar faktin qė pėrshtatja e ritmit tė zhvillimit ekonomik dhe industrial tė njė vendi me ritmin e rritjes sė popullsisė ėshtė ēelėsi pėr atė qė quhet zhvillim i qėndrueshėm. Dhe pėr kėtė kanė hartuar projekte konkrete pėr rritjen e shtimit tė popullsisė nėpėrmjet emigracionit.

Nėse deri mė sot janė pranuar emigrantė, shumė shpejt emigrantėt do tė kėrkohen.

Zelanda e Re dhe Kanadaja janė tashmė nė kėtė fazė. Ato janė nė pararojė dhe qė shumė shpejt do tė ndiqen nga Gjermania, Norvegjia, Japonia, Finlanda, Suedia, Danimarka etj.etj.

Pėr Zelandėn e Re sot mjafton tė jesh njė individ qė ke njė nivel tė caktuar arsimor, ke eksperience nė njė profil pune, je nė moshė tė re – dhe agjencitė e tyre tė emigracionit bėjnė ē’ėshtė e mundur qė tė tė mundėsojnė punėsimin dhe rrjedhimisht emigrimin nė vendin e tyre.

Dhe kėtė e jetoj vetė ēdo ditė. S’ka ditė qė ajo lista me kompani qė kanė vende pune mos ketė tė paktėn njė kompani tė re dhe tė paktėn 10 vende tė reja pune qė i pėrshtatet profilit. Domethėnė aman vetėm hajde..

Imagjinoni kur kjo metodė marketingu tė fillojė tė aplikohet dhe nga Suedia, Norvegjia, Gjermani, Danimarka etj.. Kur ato tė fillojnė t’iu ēojnė emaile njerėzve “Hajde nė Gjermani, se ke kėto vende pune qė i pėrshtaten profilit tėnd si ekonomist, apo jurist, apo punonjės social..dhe kėto programet shtetėrore qė do tė tė lehtėsojnė akomodimin tėnd dhe tė familjes tėnde derisa tė krijosh bazėn tėnde ekonomike.”

Imagjinoni ē’mund tė ndodhė. Ikėn tė gjithė…

Dhe kjo qė po them do tė ndodhė para 2025-ės.

Le tė shikojmė “The Big Picture”.

Nėse duam tė shpėtojmė nga kjo hemorragji letale, ne, jo vetėm qė s’duhet tė pėrkeqėsohemi mė pėrsa i pėrket treguesve tė jetesės, por na duhet tė rekuperojmė shuuumė shpejt. Sepse jemi nė garė me mė tė mirėt e mė tė mirėve.

Njėlloj si tė tė vėnė tė luash futboll kundėr Lionel Messit tek pėr tek, kur emri yt ėshtė Lek Plepi, me rregullin “Kush humbet vdes”!

Kėshtu siē jemi, jemi tė vdekur.

Ne nuk duhet thjesht tė ndryshojmė sistemin politik me shpejtėsi skėterre, po ne duhet tė superojmė dhe Superman-in nė administrim, nėse duam qė ky vend tė shpėtojė. Pra tė zgjedhim 2000-3000 njerėzit mė tė ditur, mė profesionistėt, mė tė aftėt tė drejtojnė hallkat e shtetit dhe ekonomisė.

Njerėz qė tė bien dakord (pa u vonuar shumė ama…) se ku duhet tė ecė ekonomia, ēfarė degėsh do tė zhvillohen, kush do tė jenė sektorėt prioritarė.; si do lidhet arsimi me ekonominė; si do zhvillohet infrastruktura nė shėrbim tė ekonomisė; si duhet tė rregullohet jeta politike, demokracia si do tė jetė e vėrtetė, si tė vihet nė shina arsimi, shėndetėsia, si do tė ketė rritje efektive pagash nėpėrmjet rritjes sė ekonomisė, si tė mos vidhen pasuritė natyrore, si do tė ketė drejtėsi tė vėrtetė, si do tė ketė mbrojtje ushqimore, si do tė ndryshohet perceptimi pėr korrupsionin, pėr pabarazinė etj..

Dhe pėr tė gjitha kėto nuk kemi mė shumė se 5 vjet. Nėse pas 5 vjetėsh nuk i kemi bėrė tė gjitha ato mė lart, vendi do tė futet nė spiralen e vdekjes:

“Mė shumė shqiptarė ikin, mė shumė bie ekonomia – mė shumė bie ekonomia, mė shumė shqiptarė ikin.” derisa vendi tė falimentojė ekonomikisht.

Dhe falimentimi ekonomik ėshtė thjesht njė nga ato gjėra qė do t’i ndodhin kėtij vendi..
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 15:45   #28
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Shume te drejte ka Pano.

Eshte nje analist shume i mire financiar dhe i kam degjuar me vemendjet analizat e tij.

Shkrimi me lart eshte sketerre.

Eshte sketerre sepse perfaqeson nje te vertete te llahtarshme.

Ndryshe nga Pano ( duke qene sa kam mbaruar vet per finance dhe me ato dije te gjeopolitikes dhe ekonomise qe kam) mendoj qe nese jo 5 vite, te pakten jo me shume se 10 vite Shqiperia nuk i ka.

Por ne nuk duhet thjesht te rrime ne forum dhe te bejma analiza.

Duhet vepruar dhe duhet bere dicka.

Shqiptaret kane krijuar dhe drejtuar perandori nder kontinetale dhe ndikuar historine ne europe dhe azi, me shume se cdo ballkanas tjeter.

E kane mundesine per te bere edhe kete ndryshim.

@par, te lutem hapi mesazhet private se nuk e ke si opsion.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 02-08-2019 nė 15:49
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 16:06   #29
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Duhet te jete preokupim konstant i ēdo shqiptari qe ka 2 fije mende ne koke dhe 1fije atedhedashuri…
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
border=
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 16:16   #30
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,071
Thanks: 3,505
Thanked 2,823 Times in 1,907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Shqiptarėt kanė emigruar gjatė gjithė historisė sė tyre. Ėshtė njė konstante nė historinė tonė. Problemi kėsaj radhe ėshtė se pėr herė tė parė nė historinė tonė ne kemi braktisur malet. Njė pjesė e madhe ka emigruar jashtė dhe njė pjesė ka lėvizur drejt qyteteve. Malet kanė qenė gjithmonė streha jonė ku kemi mbijetuar, qytetet tona i kanė kontrolluar fuqitė e huaja. Asnjėherė ne nuk kemi pasur kontroll tė pandėrprerė pėr njė shekull tė ndonjė prej qyteteve tona.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 18:07   #31
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Sigurisht Bardhyl qe ceshtja ne kete rast me '' malet'' eshte braktisja rurale qe po behet.

Nuk jemi me ne kohen e Osmaneve ku shqiptaret luftonin si mercenare apo ushtare me pagese, disa qindra behehsin gjenerale dhe guvernatore , disa te pasur kishin toka apo shume bageti dhe kombi shqiptar ne nje forme apo tjeter siguronte vazhdimesine.

nuk jemi as ne kohen e zogut, ku shpresa per zhvilimin e kombit shqiptar ishte e madhe dhe nuk ekzistonte koncepti i globalizmit

Nuk jemi as ne kohen e Enverit, qe pervec izolimit, hapi 400 fabrika dhe krijoi nje ushtri qe kishte 100,000 ushtare profesioniste ne pune ne cdo kohe.

Nuk jemi me as ne vitet 90, ku lufta e shqiptareve kunder serveve sillte shprese dhe kaosi ne shqiperi shihej ende si nje shprese burimi parash dhe kishte perseri shprese per nje te ardhme me te mire.

Tashme jemi mbas 30 vitesh, tashme jemi ne 2020 ku globalizmi ne ne KULM TE FUQISE SE VET.

Tashme jemi ne nje kohe ku per 1 dite je ne cepin me te larget te tokes, dhe ku ka 30 vite qe Shqiperia eshte thithur dhe kalbur ne cdo cm katror toke, dhe ku ne kete toke te thithur, rreth e rrotul ka plot vende pune.


Sic thote edhe Pano me lart, jemi krejtesisht ne nje epoke tjeter, dhe duhet kuptuar koha ne te cilen jemi, dhe duhen marr masat sa me shpejt.


Masadt duhen marr ne 5-10 vite dhe ne 100% te kapaciteti te tyre, por si do merren keto masa kur Ridhjerja ka 7 vite ne krye dhe nuk ben as 20% te kapacitetit te masave te marra te kerkuara me siper?

Kaq e thjeshte eshte.


Sa per qytetet, varet per cilen kohe ke fjalen, por nuk besoj se ishte e huaj Perandoria Romake'' bizantine'' per ne shqiptaret, kur qytetet tona ishin pjese e saj.

Edhe ne kohe te Osmaneve, dihej qe jo vetem ne trojet shqiptare, por ne gjysmen e ballkanit administrata ishte shqiptare.

Edhe Shkodra dhe Durresi, ju dhane Venedkut me vendim dhe deshire te vet princave shqiptare ( per interesa te tyre), nuk eshte se Venecia i mori me force.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 18:10   #32
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Pra sic e thashe me siper duhet vepruar.

Nuk mund te merremi me vetem me analize dhe diskutime forumesh.

O veprohet, o ky komb ka vdekur, fjalet i merr era.

Edhe ne kete forum verehet dekadenca ( dhe kjo per fat te keq ndodh kur shtohet me shume nr i femrave) sepse gjysma e temave jane per veshje, per thonj, per selfie, per byth dhe cica, per seks, tradheti e leshi currit dhe mujit.

Eshte e thjeshte ti kthesh gjerat ne facebook dhe isstagram.

PS: Kam edhe nje pyetje per keta militantet e Rilindjes ketu?

A e kuptoni gjendjen ku po shkon Shqiperia apo jo?

Keni ndopak zemer , patriotizem dhe vizion, apo jedhi dhjeramane qe jeni te kenaqur me rrogen qe ju jep kjo qeveri, qe po krijon nje vend qe as femijet nuk do rrisni dot?


Kaq te trashe jeni me nje fjale?

E kuptoni qe duhet nje levizje e re poitike, shume e forte dhe qe nuk mund te perdoret me alibia e Berishes?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 02-08-2019 nė 18:12
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 20:07   #33
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,804
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

S'bėn punė... e provuam njėherė me Kreshnikun, na dolli Spahi.
Mendo ndonjė variant tjetėr
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 20:34   #34
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 933
Thanks: 34
Thanked 327 Times in 224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Jam ne shqiperi prej 1 jave. Eshte e frikshme se sa shume duan te ikin! Kam biseduar me njerez te thjeshte, te punesuar dhe vetepunesuar. Kam disa miq qe merren me biznes dhe i ecen goxha mire. Te gjithe jane shume te zhgenjyer, ja thjesht nga rilindja, jane te zhgenjyer ne pergjithesi nga politika. Mund te them se ne 20 veta, 15 duan te ikin! Sa here vi ne shqiperi situata me duket me keq se heren e shkuar. Nga larg mbase duket tralala, mire apo keq shtyhet...ama po ta shohesh situaten nga brenda nuk eshte aspak mire! Varferi totale, sidomos ne fshatra. Pune me mik, se pa mik ha m£€ut! Korrupsjon nga te katra anet. Cdo qelize e shtetit dhe cdo i punesuar ne shtet e ka mendjen per te vjedhur. Privati nuk di cte beje me, mundohet vetem per te shmanguar ndonje takse e kshu me radhe zinxhir! Plehra nga te gjitha anet qe te sheh syri! Njerez pa interes. Nuk di cte them. Te mbyll dhe kete dasem ku me kane ftuar dhe ika!
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:27   #35
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,705
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Do iki dhe une..nuk rrihet me ketu
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:41   #36
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Jam ne shqiperi prej 1 jave. Eshte e frikshme se sa shume duan te ikin! Kam biseduar me njerez te thjeshte, te punesuar dhe vetepunesuar. Kam disa miq qe merren me biznes dhe i ecen goxha mire. Te gjithe jane shume te zhgenjyer, ja thjesht nga rilindja, jane te zhgenjyer ne pergjithesi nga politika. Mund te them se ne 20 veta, 15 duan te ikin! Sa here vi ne shqiperi situata me duket me keq se heren e shkuar. Nga larg mbase duket tralala, mire apo keq shtyhet...ama po ta shohesh situaten nga brenda nuk eshte aspak mire! Varferi totale, sidomos ne fshatra. Pune me mik, se pa mik ha m£€ut! Korrupsjon nga te katra anet. Cdo qelize e shtetit dhe cdo i punesuar ne shtet e ka mendjen per te vjedhur. Privati nuk di cte beje me, mundohet vetem per te shmanguar ndonje takse e kshu me radhe zinxhir! Plehra nga te gjitha anet qe te sheh syri! Njerez pa interes. Nuk di cte them. Te mbyll dhe kete dasem ku me kane ftuar dhe ika!
Nje mish mash i vertete i keqesise.....shteti i tashem ku u premtoi 300.000 vende pune dikur, i pazoti dhe i pa ditur i dha shpresa te rreme votuesve e jo vetem qe nuk mundet te krojoje vende pune ne platformen shteterore, me qafiret qe u ka dhene pushtet i ka shenderruar ne seksere punesh te cilet detyrojne shum syrsh nga masat te marrin leke borxh per nje vend pune ne shtet te cilen nuk e kane te sigurte e shum syresh edhe jane shporruru prej vendeve te punes pa piken e nje ersyeje prodhimtrie profesiopnale te bindshme por edhe me keq kap per fyti ne emer te informalitetit sektorin privat, e shkaterron me gjoba idiote e taksime kafsherore duke e bere edhe ate nje platforme qe nuk mundet te kete indipendence dhe mundesi punesimi te gjere......
Me vret mendefregizmi dhe gjetja e nje rruge jo te lehte sic eshte largimi jashte pasi eshte me shum sakrifica e jo cdo kush e perballon sidomos familiaret.....kotesia e ka vrare kete vend.....kafsheria po e shqyen dita dites e asnje nuk cohet te ulerase per pasigurine, per cmimet katastrofal, per talljen dhe vjedhjen....per torturen e nje kaste bashibozukesh me benevreke qe jargaviten perdite neper kanale me fytyren e tyre prej hijene.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:44   #37
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Do iki dhe une..nuk rrihet me ketu
Ku do vec evlat.....nuk i prenon me kerkush reliket e luftes....po te ishe zetor edhe do te te merte ndonjeri per meditje andej nga Larisa ose Agrinio.
Po deshe i coj ni tuiterr simpatik Trumpit per tye me te pranu se je qefli Ameriket deri ne palc........mendoje e me ban za.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 03-08-2019 nė 09:55
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:53   #38
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,705
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

Po me pranoi Trumpi vij direkt.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:57   #39
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

C'ti them bjondit u?....cdi te besh me mire tia?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 09:58   #40
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,705
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Tkurrja e popullsise ne Shqiperi.

un bej flok me oksigjen
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur