Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-06-2018, 07:13   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,188
Thanks: 6,853
Thanked 3,179 Times in 1,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshturNga Olsjan Topalli

Shumė prej tė njohurve tanė, tė cilėt meren me bujqėsi dhe ne i quajmė fermerė, mundohen tė na sjellin produkte “bio” nė tavolinat tona. Kjo ka mund dhe pėrkushtim.

Por siē edhe e dimė frutat edhe perimet rriten nė ferma ku ka shumė insekte tė ndryshme tė cilėt i kanė pikė tė dobėt kėto produkte qė ne i konsumojmė ēdo ditė.

Fermerėt tė cilėt e dinė rrezikun qė vijnė nga kėto insekte, nuk mund t’ia falin mundin e tyre insekteve tė shumta, ndaj edhe i spėrkasin produktet me pesticide apo kimikate tė ndryshme(dy apo tre herė) pėr ti zbrapsur insektet.

Po ashtu kimikatet apo pesticidet e pėrdorura parandalojnė shumė sėmundje qė prekin produktet, kėshtu qė pėrdorimi i kėtyre tė fundit ėshtė bėrė i pa evitueshėm nga fermerėt tė cilėt edhe pse me vetėdije po na vrasin nė heshtje ēdo ditė.

Sipas njė statistike tė nxjerrė nga studiues tė ndryshėm nė botė:

“Ēdo njeri konsumon mesatarisht 4 litra pesticide nė vit dhe mė shumė se 400 mbetje tė substancave kimike mbeten nė trupin tonė. Nga ushqimet qė konsumojmė ēdo ditė ne arrijmė tė marrim afro 3000 lloje kimikatesh. Sipas studiuesve janė ato qė na mjegullojnė mendjen, na gėnjejnė ndjesitė dhe shkaktojnė njė sėrė sėmundjesh qė nga kanceri, dėmtimi i sistemit nervor, duke bėrė qė sistemi ynė imunitar tė dobėsohet. Fakt ky qė ėshtė bėrė publik edhe nga raportet e Organizatės Botėrore tė Shėndetsisė.

“Por efekti nuk ėshtė i menjėhershėm nė trupin tonė. Ato kanė njė efekt akumulues nė trupin tonė. Po ta keni vėnė re, shumė pak njerėz vdesin nga mosha tani. Njerėzit vdesin ose nga tumori ose nga sėmundjet kardiovaskolare” bėn me dije studiuesi Italian Sebastiano Rao.

Pėrpara njė katastrofe tė tillė, gjithėsecili prej nesh po mendon si mund tu shpėtojė kimikateve dhe pesticideve qė po na vrasin ēdo ditė.

A ka njė zgjidhje pėr kėtė ? Normalisht qė ka dhe ėshtė pėrdorimi i produkteve organike. Edhe kėto produkte spėrkaten me pesticide, por tė cilat janė tė pėrbėra me produkte natyrale, pra pėrbėrės i disa lloj bimėve, qė nuk janė tė dėmshme pėr shėndetin dhe mjedisin.

Pėrshembull studiuesi italian pas eskperimenteve tė shumta ka nxjerrė formulėn e tij pėr tė luftuar insektet tek produktet e tij. Ajo ėshtė tėrėsisht produkt natyrat pa kimikate e pesticide dhe nuk pėrbėn dėm pėr shėndetin e mjedisin. Formula e tij ėshtė pėrbėres i hudhrės, specit djegės dhe vajit vegjetal.

Ashtu si Sebastiano Rao ka dhe shumė studiues tė tjerė nė botė tė cilėt kanė nxjerrė formulat e tyre organike.

Ndėrkohė qė ata vrasin mendjen pėr produkte sa mė tė shėndetshme. Ju fermerė tė dashur na e kurseni jetėn! Ndaleni atė dorė dhe kthejeni kokėn pas pėr ne, pėr veten tuaj dhe mbi tė gjitha pėr fėmijėn tuaj qė po e helmoni ēdo ditė…!
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 07:57   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Ik mor gazetaruc se nuk na the asnje gje. Do bythe gazetaria. Jo mer dhe perkthe nje shkrim, shkruaj 2-3 fjali dhe na hiqesh si i zgjuar. Asnje gje konkrete nuk na the per fermeret e varfer shqiptare. Gazetar fejsbuku.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (1)
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 08:36   #3
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,527
Thanks: 6,919
Thanked 8,170 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 381
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Ik mor gazetaruc se nuk na the asnje gje. Do bythe gazetaria. Jo mer dhe perkthe nje shkrim, shkruaj 2-3 fjali dhe na hiqesh si i zgjuar. Asnje gje konkrete nuk na the per fermeret e varfer shqiptare. Gazetar fejsbuku.
ka nja dy jave qe vjen verdalle ky shkrim.

mos u habit se shqiptaret ta servirin macen per lepur
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 09:09   #4
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,827
Thanks: 858
Thanked 1,621 Times in 942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Artikullin se lexova , por di qe ne shume ferma te Shqiperise fshataret mbjelljet e tyre i kane te ndara ne 2 parcela , ne ato per veten e tyre dhe ne ato qe jane jane per tu hedh ne treg. Dhe problemi me i madh nuk jane perdorimi i pesticideve sepse gjithe bota perdor pesticide ,por ndryshimi eshte qe jashte perdorimi i tyre eshte i limituar dhe i monitoruar , ndersa ne Shqiperi fshatari eshte aq injorant dhe i lig sa nuk e merr mundimin te pyese ose te kerkoje ne internet se cfare doze pesticidi kerkon domatja , patatja , kstraveci , luleshtrydhja ..etj etj , por i hedh sasi te medha me nje qellim te vetem qe prodhimi vjetor i tij te 3-4 fishohet per qellime perfituese.

Ka fillu te dale luleshtrydhja ne treg ne madhesine e nje limoni. Shume popull i lig kishim qene , dhe mos flasim per shtetin ku me 20 mije lek te vjetra e percjell inspektorin duke shkrujt ne procesverbal qe cdo gje eshte brenda standarteve.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 09:29   #5
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,725
Thanks: 6,690
Thanked 8,254 Times in 3,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Kam pare plot foto se si transportojne mishin ne Shqiperi brenda vendit!
I kam heq vizen se fus ne goje!
As kto perimet/frutat!
Si do mbijetoj ? Me kafe besoj
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 09:34   #6
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Kam pare plot foto se si transportojne mishin ne Shqiperi brenda vendit!
I kam heq vizen se fus ne goje!
As kto perimet/frutat!
Si do mbijetoj ? Me kafe besoj
Mos ke frike fare sepse nuk eshte me mire ne vendet e rajonit apo te EU, kjo sepse ushqimet homogjene jane te perhapura gjithekund.

Ka boll fruta e perime te mira neper treg , thjeshte duhet paksa kujdes ne perzgjedhje.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:02   #7
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Kam pare plot foto se si transportojne mishin ne Shqiperi brenda vendit!
I kam heq vizen se fus ne goje!
As kto perimet/frutat!
Si do mbijetoj ? Me kafe besoj
nigjo baben ti se jom ujk i vjeter una ne ksi punesh….
Mos blej mrena Markates apo dyqoneve qe jane si kerpudha kudo neper lagje. Blej vetem jashte Markates (tregut te katunarve), aty ke gardhi, mundsisht te jete noi plake qe shet vetem prodhime baceje pra qe nuk ka (posedon) serra apo impiante kultivimi. Aty i ke i cik me te sigurta dhe pa rrena. Natyrisht nuk eshte e kollajte, por ecen disi me intuite dhe me prove, dmth nqs e kupton qe malli qe ke ble eshte cilesor dhe i rregullt, rikthehesh perseri me deshire tek ai shites. Zakonisht i kane cmimet i cik fare me shtrenjt (200-300 leke te vjetra me shtrenjt) sesa tregtaret apo fermeret e medhenj por neve qe vijme nga jasht nuk na prish pune aspak 200-300 apo 500 lekshi vjeter! Nganjeher pastaj shkon edhe me te njohur, pra nga cila zone eshte shitesi dhe malli qe ka ne shitje, nese bie fis,fare,krushqi,mik,komshi,etj etj njohje alla-shqiptarshe me shitsin, qe te krijosh besimin reciprok dhe te cosh ne shpi nji kacile me prodhime te denja.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:06   #8
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Po kafen e ke pa si e blujne @Jolene ?
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:19   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,776
Thanks: 1,301
Thanked 2,172 Times in 1,211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Ta pjek domaten boti mrenda natės dhe ta shet na.. mu si rrush...
Unė vetė mbjell nga pak zarzavate sa pėr vete... po nuk mė dalin tė bukura si tė dyqanit... ama si shije janė ku e ku
Kėtė pesticidin me hudhėr e kam pėrdor dhe unė dhe funksionon..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:42   #10
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,725
Thanks: 6,690
Thanked 8,254 Times in 3,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Mos ke frike fare sepse nuk eshte me mire ne vendet e rajonit apo te EU, kjo sepse ushqimet homogjene jane te perhapura gjithekund.

Ka boll fruta e perime te mira neper treg , thjeshte duhet paksa kujdes ne perzgjedhje.
Me trego ndonje katun ku mund te jene tamam bio

Brainy lol
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:46   #11
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 578
Thanks: 214
Thanked 246 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Artikullin se lexova , por di qe ne shume ferma te Shqiperise fshataret mbjelljet e tyre i kane te ndara ne 2 parcela , ne ato per veten e tyre dhe ne ato qe jane jane per tu hedh ne treg. Dhe problemi me i madh nuk jane perdorimi i pesticideve sepse gjithe bota perdor pesticide ,por ndryshimi eshte qe jashte perdorimi i tyre eshte i limituar dhe i monitoruar , ndersa ne Shqiperi fshatari eshte aq injorant dhe i lig sa nuk e merr mundimin te pyese ose te kerkoje ne internet se cfare doze pesticidi kerkon domatja , patatja , kstraveci , luleshtrydhja ..etj etj , por i hedh sasi te medha me nje qellim te vetem qe prodhimi vjetor i tij te 3-4 fishohet per qellime perfituese.

Ka fillu te dale luleshtrydhja ne treg ne madhesine e nje limoni. Shume popull i lig kishim qene , dhe mos flasim per shtetin ku me 20 mije lek te vjetra e percjell inspektorin duke shkrujt ne procesverbal qe cdo gje eshte brenda standarteve.
Mos prit nga fshatari me 2 klase shkolle te behet ekpert bujqesie. Ne cdo vend te botes eshte shteti ai qe i monitoron keto biznese dhe keta duhet te pajisen me certificate po ashtu nga institusionet shendetsore. Nuk dua te justifikoj fshatarin por thjeshte dua te theksoj qe pergjegjsia kryesore bien mbi shtetin me pas tek fshatari.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 10:57   #12
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,914
Thanks: 1,980
Thanked 2,812 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Me trego ndonje katun ku mund te jene tamam bio

Brainy lol
Ne Tirane ke sa te duash katunare te Tiranes apo Krujes qe shesin mallra nga bahcja e tyre.
Po marr si shembull tek hyrja e tregut dinamo jane 2-3 zonja te moshuara qe shesin prodhimin e tyre, po ashtu ne disa pika te tjera afer tregjeve mundohen te nxjerrin prodhimet e tyre me 1001 stermundime edhe pse policia bashkiake ju vihet kemba-kembes mbrapa sikur te ishin hajdute pulash dhe jo banore te ndershem te ketij vendi, se po te ishte ndonje frrok nuk ua mban b...a.
Sigurisht qe ka dhe ne Shqiperi prodhime bio te fermave , me duket njera eshte rruges dytesore Tr-Drr nga Ndroqi.
Nje shembull Domates hiqi bishtin dhe nese eshte sado pak e verdhe do te thote qe eshte e stimuluar dhe nga brenda do jete jeshile.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (2)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 11:19   #13
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Mos prit nga fshatari me 2 klase shkolle te behet ekpert bujqesie. Ne cdo vend te botes eshte shteti ai qe i monitoron keto biznese dhe keta duhet te pajisen me certificate po ashtu nga institusionet shendetsore. Nuk dua te justifikoj fshatarin por thjeshte dua te theksoj qe pergjegjsia kryesore bien mbi shtetin me pas tek fshatari.
Ne linje te pergjithshme dhe si princip ti e ke shume drejte.
Shteti eshte ai qe nxjerr dhe miraton ligjet, kontrollon zbatimine tyre, eshte ai qe posedon mjetet dhe laboratoret per analiza, eshte ai qe ndeshkon me gjobe apo me burg, etj etj dhe jo une si konzumator apo qytetar i thjeshte me i tuf damote apo bishta qepesh ne trajse.
Por ama te jemi te vetedijshem edhe per faktin tjeter qe jo cdo qytetari/katunari mund ti vejme polic nga mbrapa qe ta ruaj nese zbaton apo respekton ligjet ne fuqi etj etj…
Pra ajo qe dua te them eshte, qe ne fund te fundit eshte dicka edhe personale, individuale, qe varet edhe nga ndergjegja e cilitdo fermer/individ , nga sensi i mire dhe i drejte qe cdo kush aplikon ne punen e tij.
Po ta ilustroj me nje shembull banal dhe vulgar: Ne nje fabrike ushqimore, supermerkate apo restorant apo aktivitet qe manipulon ushqime konzumi per popullsine, kur punetori shkon ne banje per nevojat personale, sheh tabela qe jane te shkruara ku i sugjerohet/keshillohet qe te laje duart pasi ka mbaruar pune, ta mbaje paster dhe me higjene maximale ate, (pra per ceshtje higjene dhe parandalimi te perhapjes te baktereve te stafilokokut dhe semundjeve qe ato bartin), dhe deri ketu roli i shtetit eshte i plotesuar, sepse direktivat qe ai ka nxjerre, shprehin qarte, qe ambjentet e punes ne sektoret ushqimore duhet te pajisen me dispozitivat perkates te higjenes dhe sigurise. Por nga ana tjeter, duke qene qe cdo njeri (punetor) eshte ne nje ambjent krejtesisht te mbyllur dhe me privacy askush nuk e kontrollon dot nese i lan dhe i desifekton duart pas mbarimit te nevojave personale, pra mbetet teresisht ne dore te individit dhe ndergjegjes se tij, deshires se tij per te respektuar rregullat dhe ligjet e vendosura, kultures se tij etj etj me radhe.
Pra jo cdo gje varet nga shteti i cili duhet te kryeje rolin e tij, por varet edhe nga individi dhe sensi i mire i tij per te respektuar ligjet dhe masat parandaluese te vendosura nga shteti.
Vetem keshtu rrethi i "sigurise ushqimore " plotesohet dhe mbyllet dhe ne fund kemi rezultate!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (2)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 11:37   #14
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,561 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Eh nuk eshte kaq e thjeshte. Duhet thene, qe dhe bari ne pyll(po ka ngelur pyll) dhe ai eshte me kimikat apo me keto pesticid-fryreset.Pesticidet ne fjale, kane vite qe perdoren. Mos harroni qe bie shiu dhe shpelan token.Nga bacja e Qerrimit shkon tek Toka e Afrimit.Po Asllani tepricen e pesticidit,qe s'e perdori dhe e kishte te tretur ne kove me uje, e hodhi ne kanal... Problemi eshte qe fshataret po mbjellin dhe rrisin perime dhe fruta ne nje ambjent te ndotur nga kimikate, pesticide, ajer, uje te kontaminuara.Po nderkaq dhe farat,qe perdorin fshataret per te mbjelle dhe i blejne lart e poshte,apo fidanet jane te modifikuara qe me pare. Keshtu qe fjalen BIO, hiqeni nga fjalori. Kjo puna e pesticideve nuk eshte pune trendi.Ka vite qe eshte kthyer ne domosdoshmeri dhe vetvrasje qe njerezimi ja pompon vetvetes.Njerezimi ka vite qe konsumon pesticide me vetdashje/dhe mendjeshkurtesi duke i shkurtuar jeten vetes. Mbase vetem duke i zier fort perimet, ne nje fare menyre mund te minimizohet efekti i pesticideve apo kimikateve. Mbaj mend qe dikush me thoshte qe kur hidhej ure apo plehra kimike ne fushe, lopen nuk e lejonin te kulloste ne ato fusha, per te pakten 2 jave sepse ureja transmetohej direkt ne qumesht.Sot njerezit hedhin ure per rritje jonxhe dhe te nesermen fusin lopen qe te kullose.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
🖤 (2)
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 12:44   #15
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,793
Thanks: 14,610
Thanked 8,933 Times in 5,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

e gjithe kjo vjen nga injoranca … por me thene te drejten andej ne fshat ka bio sa te duash , varet sa din me vleresu , se u shkojn kot ngaqe si blejne shkojne I blejne neper markete te ardhura nga vendet e tjera tu pas me bollek ne vendin e vete ….
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 13:29   #16
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,005
Thanks: 13,035
Thanked 7,181 Times in 4,549 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Une e lexova temen "femrat shqipetare, keta vrases te heshtur"

Keto "little details" i dine te gjithe Shqipetaret nuk eshte dicka e re!
Vrases te heshtur nuk duhet te quhen ne fakt, po hajt mo te mbushin gazetat...
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 13:30   #17
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
e gjithe kjo vjen nga injoranca … por me thene te drejten andej ne fshat ka bio sa te duash , varet sa din me vleresu , se u shkojn kot ngaqe si blejne shkojne I blejne neper markete te ardhura nga vendet e tjera tu pas me bollek ne vendin e vete ….
Prodhon zona e myzeqese, Divjaka dhe Berati/Kucova perime super. 80% iken per eksport zakonisht. Dhe kur shkon per eksport ne vende te be, eshte e sigurte qe nuk lejohen perime qe mund te rrezikojne shendetin. Pra ka plot perime te mira shqiperia, me shume se shume vende te tjera. Ka dhe ndonje fermer qe abuzon, jam i sigurte
Shikoni kush mban ekonomine e shpise me 3 rreshta sallate, ka me shume gjasa te abuzoje se sa dikush qe prodhon mall per eksport. Nuk e kam me te degjuar si disa qe kane komentuar ketu..
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (1)
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 13:33   #18
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une e lexova temen "femrat shqipetare, keta vrases te heshtur"

Keto "little details" i dine te gjithe Shqipetaret nuk eshte dicka e re!
Vrases te heshtur nuk duhet te quhen ne fakt, po hajt mo te mbushin gazetat...
Femrat po e po
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2018, 13:44   #19
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,005
Thanks: 13,035
Thanked 7,181 Times in 4,549 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Femrat po e po
Ato po qe te vrasin ne heshtje
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 02:19   #20
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Problemi me ushqimet eshte shqetesim real,mirepo artikulli duket sikur eshte shkruajtur nga nje nxenes i klases 4 fillore.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur