Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-08-2018, 19:31   #21
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Ore shiste nje fshatar nga Tragjasi ne tregun e Vlores te orizi ca shushunja ne shishe. Mua qe me njihte me tha merri falas, por s'di e per cfare perdoren. Meqe rriten ne mocale a jane te rrezikshme per ndonje infeksion? Me intereson se kam degjuar qe perdoren per varicet, por s'ma mban ta provoje...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 19:33   #22
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,895
Thanks: 1,529
Thanked 8,714 Times in 3,852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Ku degjova ne lajme qe ishin helmu 150 veta atje me mish pule?!! Lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 19:58   #23
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

po cfare, une kam blere tre kavanoza me kokerra fiku Berati. Bio kumplett pdhus vaj udhiri llermie, vergjine pa prekur fare
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 7778C3E9-24CB-4779-8440-007D40275B92.jpg (22.8 KiloByte, 45 shikimet)
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:10   #24
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,899 Times in 8,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
po cfare, une kam blere tre kavanoza me kokerra fiku Berati. Bio kumplett pdhus vaj udhiri llermie, vergjine pa prekur fare
Mos ha shumė se do tė zėri purtha dhe do ndotėsh pdhazhat.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:21   #25
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mos ha shumė se do tė zėri purtha dhe do ndotėsh pdhazhat.
Po ēfare, nuk ngelen shume, do te ik te mbledh me Gjinuan ne pydh per nje recele te modhe

Ke pdhazhat, pos te ai i Jadhes edhe ate ne sapun shkuma party, nuk ik une

Ndersa sa i perket produkteve bimore, sa here kam blere, nuk kam verejtur devijim nga shija natyrale, gje qe tek marketet me standarde ketej i veren ne pamje qe jane fake edhe pemet edhe perimet, se shijen e kane sikur kauquk industry.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:24   #26
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Aty i bleve apo ne Shqiperi?
Ne Shqiperi. Dem qe nuk munden te plasohen ato produkte ne treg te juropes. Ndersa akoma me brutale qe nuk plasohen as ne tregun brendashqiptar.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:27   #27
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,446
Thanks: 709
Thanked 981 Times in 579 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ne Shqiperi. Dem qe nuk munden te plasohen ato produkte ne treg te juropes. Ndersa akoma me brutale qe nuk plasohen as ne tregun brendashqiptar.
Sepse dhe une ne Shqiperi bleva ate vajin e ullirit qe permende ti me siper, kishte ndryshuar shija, nuk ishte me si shija e meparshme.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:32   #28
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Sepse dhe une ne Shqiperi bleva ate vajin e ullirit qe permende ti me siper, kishte ndryshuar shija, nuk ishte me si shija e meparshme.
ate akoma nuk e kemi vene ne perdorim pdhus qe nuk i dijme shijen e meparshme, patjeter origjinal 100% duhet te jete se bio nuk diskutohet nuk jane ēmendur fermeret te sperkasin edhe ullinjet ndoshta
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:40   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,899 Times in 8,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ate akoma nuk e kemi vene ne perdorim pdhus qe nuk i dijme shijen e meparshme, patjeter origjinal 100% duhet te jete se bio nuk diskutohet nuk jane ēmendur fermeret te sperkasin edhe ullinjet ndoshta
Ti e ke marrė tė pėrzierė me vaj pushke ose vaj transformatori.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:45   #30
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ti e ke marrė tė pėrzierė me vaj pushke ose vaj transformatori.
E ka mbushur me vaj anllaseri po hajt, do kete menduar ku e merr vesh ky nga pamja duket sikur e kane mbushur limunate
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg EE8793F8-E5F7-41CD-9BF2-8DD76AE68AD9.jpg (23.2 KiloByte, 62 shikimet)
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 20:59   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Jemi ne 2018, akoma s‘ke mesuar si postohen fotot ti?

Hals gebrochen!
Me e keqja qe po vie edhe 2019 dhe nuk e mesova e nuk e mesova
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 21:02   #32
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,899 Times in 8,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
E ka mbushur me vaj anllaseri po hajt, do kete menduar ku e merr vesh ky nga pamja duket sikur e kane mbushur limunate
Ēa ėshtė kjo "origjinale e Dhjerėmiu"?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 21:08   #33
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ēa ėshtė kjo "origjinale e Dhjerėmiu"?
qashtu e kane shkruar siē lexohet Odhive oil
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 21:11   #34
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,899 Times in 8,117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
qashtu e kane shkruar siē lexohet Odhive oil
Dmth. u dhive me oi?
Qėnka pėr tek ajo tema pėr fjalėt qė rrjedhin nga shqipja?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 21:19   #35
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,554
Thanks: 6,927
Thanked 8,186 Times in 5,233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 21:31   #36
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Kush shane produkktat shqiptare eshte i share, jo po qeshni, qeshni
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 22:22   #37
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Unė vajin e ullirit nė Shqipėri e marr... marshalla ėshtė... i dhashė njė kolegu 1 qillo njėherė... he mo si tu duk vaji i thashė... ilaē ishte, sillem prapė se ma thanė kalamojt tė gjithė me buk tė thekme...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2018, 17:57   #38
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

1200 leke qillua e domates sot ne Vlore.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 12:26   #39
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,941
Thanks: 1,993
Thanked 2,840 Times in 1,579 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Si po na e shesin kancerin me lekė, shifrat tronditėse tė hormoneve tek frutat dhe perimet
“Tė hash apo tė mos hash?” Tė hash e tė vdesėsh ngadalė nė vuajtje nga kanceri, apo tė mos hash e tė vdesėsh prej anoreksisė?

Ėshtė kjo dilema mė e re e kohėve moderne, prej sė cilės nuk ka asnjė shpėtim ēdo frymor nė vendin tonė tė mjerė!

Nė njė prej pikave tė fruta perimeve qė tregtohen nė Durrės ndalova tė blej njė pjepėr ose shalqi nė mbrėmje. Tregtarit ia lashė nė dorė ta zgjidhte ai, sepse bostanėt mė kanė dalė tė kuq por pa shije dhe ėmbėlsi, ose tė bardhė si kunguj nė shumicėn e radhėve qė kam blerė kėtė verė. I kam blerė dhe i kam hedhur nė plehra.

Tregtari, njė djalė rreth tė tridhjetave mė tha se asnjė shalqi apo pjepėr nuk ia vlente ta fusja nė shtėpi pėr konsum.

-Nuk ta sugjeroj mė tha sepse niveli i lėndėve kimike dhe hormoneve ėshtė nga 10, 15 apo 20 herė mė shumė se normalja nė shumė produkte.

– Ku e di ti i thashė? Si ma vėrteton?!

Me tė shpejtė nxori njė aparat nga sirtari i tavolinės dhe mė tha se tek cilat fruta e perime do tė doja tė ndalja i shikonim lehtėsisht.

Ndaloi tek shalqiri, tek pjepri, domatja, pjeshkėt, domatet.

Tek ai shalqini qė doja tė merrja unė ta konsumoja nė familje se vapė e nxehtė ėshtė, aparati u skuq e mori flakė “DANGER”! (E rrezikshme!) E pasigurt tregon aparati.

Norma e lejuar ėshte 60mg/kg, ndėrsa realisht pėrmbajtja e lėndėve kimike shkonte 230mg/kg. Hajde paguaj 220 lekė pėr kg qė tė shuaj etjen e nė vend tė shuaj etjen tė fus kancerin nė trup.

Tek pjepri, situata ishte edhe mė katasfrofė. Norma e lejuar 90mg pėr kg, ndėrsa pėrmbajtja me lėndė kimike rezultonte 1900 mg pėr kg. Pra 1810 mg /kg mė shumė se standarti evropian.

Fshatarėt e kanė lėshuar dorėn e kanė rritur pjeprin qė nga natyra shkon nė 500 gram e kanė bėrė 4 kg pėr fėmijėt tanė. Tė ngratėt duan tė fitojnė, se helbete kanė sezonin qė vijnė emigrantėt e shitjet janė tė mėdha nė kėtė periudhė.

Nė tė njėjtėn linjė ishin edhe frutat e tjera, por ndryshim kanė domatet zemėr kau dhe pjeshkėt qė vijnė nga importi. Me pėrbėrjen e lėndėve kimikate ishin brenda normės, ē’ka mė ngrohu zemrėn se pjeshkė e domate bleva pa frikė.

Tregtari, zotėri djalė, mė tha se njė aparat tė tillė mund ta porosisja nė Rusi e kushtonte 150 Euro. E falėnderova qė u tregua i sinqertė, se rrallė e tek gjen njerėz tė tillė.

Po ndėrsa ika pa frutat e stinės ky shteti tė cilit ia paguaj taksat njė e mė njė, ku ėshtė sot?

Ku janė njė mori e madhe njerėzish tė aftė e tė paaftė qė marrin rroga nė 100 struktura qė funksionojnė pėr tė kontrolluar kėto produkte kriminale qė janė me shumicė nė treg.

Dikush e ngriti dorėn dhe vrau dikė e u quajt kriminel. Po kėta qė na japin pėr tė ngrėnė produkte pa asnjė siguri, pa asnjė ēertifikatė, pa asnjė garanci, por pėrkundrazi tė tejmbushura me lėndė kimike dhe hormone, ēfarė janė? A nuk janė kriminelė qė po na vjedhin jetėn, lumturinė, e na stresojnė deri nė pikėllim? Ku janė kėta qė duhet tė ndalin dorėn kriminale qė po na shkurtojnė ditėt? Po na helmojnė ditėn pėr diell?!

Mjekėt na thonė se ne jemi ēfarė hamė e ēfarė pijmė! Po ta dinin njerėzit realisht se me ēfarė po ushqehen kėtė verė, jam e sigurt se do tė ngriheshin nė revoltė, do tė linin banjot e diellit, plazhin, kondicionerin, frigoriferin, do tė merrnin ushqimet qė i kanė blerė me lekė nė dorė nė tregje e dyqane, e do suleshin t`ja pėrplasnin ēdo fermeri nė fytyrė, ēdo qeveritari, inspektori tė Autoritetit Kombėtar tė Ushqimit, Ministrit tė Bujqėsisė, Kryeministrit, tė gjithė atyre qė po tallen me shėndetin, me jetėn, me tė ardhmen e fėmijėve, me shpresat e njė populli tė tėrė! T’ju nxjerrin sytė, kėtyre qė po e helmojnė, po e vdesin, po e plakin, po ia shkurtojnė ditėt e jetėn me vetėdije e koshiencė tė plotė popullit, i cili punon qė tė ushqehet e ushqehet qė tė helmohet, tė shkojė nė spitalet qė po vetė i menaxhojnė, tė kurohet me barnat qė po vetė i shpikin e i sjellin qė tė mbajnė nė jetė popullin.

Oh medet me ēfarė po ushqehen sot bashkėqytetarėt e mi!

Fermerėt qė i kanė prodhuar nė arat e tyre kėto produkte duhet tė dėnohen pėr “krim tė rėndė kundėr popullit” e po ashtu edhe inspektorėt pėrgjegjės. Duhet tė bėhen shembuj dėnimi qė nga importuesit e farave nė doganė, importuesit e plehrave kimike e tė hormoneve tė bimėve, duhet tė dėnohen ata qė i lejojnė tė shiten kėto produkte, dhe nė fund edhe fermerėt tė cilėt po e vrasin kėtė popull!

Ėshtė mbushur spitali onkologjik me njerėz nga tė gjitha moshat! Medet sėmundjet kanceroze po zėnė vendin e parė nė Shqipėri. Fėmijė e tė rinj, jo vetėm gra e burra kanė varur shpresėn tek mjekėt. A ka alarm mė tė madh se kaq?

Fermerėt nė njė anė, e buka nė anėn tjetėr. Mielli i ardhur nga tokat e Ēernobilit, sė bashku me mishin e kuq tė viēave qė fryhen me hormone, tė peshkut qė po rritet nė rezervate e po rritet me hormone, janė produktet qė po mbushin nevojat e shqiptarėve pėr ushqim.
Durreslajm
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 12:28   #40
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,104
Thanks: 15,663
Thanked 9,275 Times in 6,274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fermerėt shqiptarė, kėta vrasės tė heshtur

Ju kerkoni prodhime BIO ne society KONSUMATORE?????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur