Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-05-2019, 06:41   #41
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

E kam permendur shume kohe me perara per nekosrevatistet dhe shume grupe me fakte dhe shume grupe te tjera ca ben me policy.

https://www.amazon.com/Neoconservati.../dp/0521545013
Kur vjen puna tek sorrosi ai ka mbrojtur ide cifute/ dhe polcies qer cifutet kane qene pioner si LGBT, open borders, etj dhe ka mardhnje me grupe cifute. Tani ca do the thote kjo?
Pa u zgjat shume a ju duket e cuditshe qe sorrosi mbron polikat e grupit qer jane dhe interes se vete?

Si mundet tju duket e cuditshe kur ke AIPAC, anti defamation league kane vite qe lobojne dhe marrin leke nga cifutet apo dispora cifute dhe mbeshteten nga diapsora cifute me vite?


A ju duket kjo e cuditshe kjo ktu?
https://www.washingtonexaminer.com/n...ies-in-albania

SI mundet te arrish te kesh kte mardhenje me shtetin?

A keni parasyh sa cifute kishte ne kabinetin e obames?

https://forward.com/opinion/383829/h...ump-our-least/

https://ifamericaknew.org/us_ints/po-obamaj.html


Qe te jesh dikush do kesh network te fuqishem. Cifutet jane kush jane spese gjithmoine jane bazuar ne nje network megjithse e mohjne.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 06:48
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 06:49   #42
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Shifeni legacien e obamen

https://ifamericaknew.org/us_ints/po-obamaj.html


Dhe si u kthye favori

https://www.jewishvirtuallibrary.org...administration

A keni pak llogjike common sense. Verte mendoni se shqiptaret jane specjale me politikat e tyre hajdute dhe vendet si amerika skane favoritism ?
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 06:54
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 06:58   #43
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Me vjen per te qesh se ne si shqiptare mendojme se jemi specjal por jemi nga fundi, kur bota fliste ne akoma ishin tek abc, dhe ke nje popullin qe shtypin me kembe ca hajdute ordinmer jo me me mar vesh politikat e sofistikuara qe kane me mira vjet qe aplikohen nga grupet e interesave.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 07:02
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 07:07   #44
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Ku bota faktonte faktet ne kemi qene akome me enverin ne m... dhe jemi nje nga ventet qe kemi dale nga 90 qe njohim ca behet neper bote.
Politika shqiptare nuk erdhi nga zero dhe doli specjale.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 07:22   #45
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Me vjen per te qesh se ne si shqiptare mendojme se jemi specjal por jemi nga fundi, kur bota fliste ne akoma ishin tek abc, dhe ke nje popullin qe shtypin me kembe ca hajdute ordinmer jo me me mar vesh politikat e sofistikuara qe kane me mira vjet qe aplikohen nga grupet e interesave.
Shiko, pikėrisht sepse nuk jemi special por jemi fundi i botės, ne duhet qė tė merremi me hallet tona dhe mos tė ngatėrrohemi me kėto historitė e mėdha. Ne si komb i vogėl, pa lidhje gjaku me ndonjė komb tjetėr dhe pa ndonjė aleat, nė periudhėn e globalizmit ku jetojmė dhe qė sipas teorisė sė konspiracionit promovohet nga ēifutėt, rrezikojmė qė tė zhdukemi si komb. Por krahu tjetėr, "sovranistėt" siē quhen dhe qė janė antisemitė, pėrsa i pėrket kombeve tė vegjėl kanė tė njėjtin qėndrim, zhdukjen e kėtyre kombeve pėrfshirė edhe tonin. Ata duan tė ruajnė sovranitetin e kombeve tė tyre por pėr tė tjerėt nuk janė shumė tė interesuar.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:07   #46
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shiko, pikėrisht sepse nuk jemi special por jemi fundi i botės, ne duhet qė tė merremi me hallet tona dhe mos tė ngatėrrohemi me kėto historitė e mėdha. Ne si komb i vogėl, pa lidhje gjaku me ndonjė komb tjetėr dhe pa ndonjė aleat, nė periudhėn e globalizmit ku jetojmė dhe qė sipas teorisė sė konspiracionit promovohet nga ēifutėt, rrezikojmė qė tė zhdukemi si komb. Por krahu tjetėr, "sovranistėt" siē quhen dhe qė janė antisemitė, pėrsa i pėrket kombeve tė vegjėl kanė tė njėjtin qėndrim, zhdukjen e kėtyre kombeve pėrfshirė edhe tonin. Ata duan tė ruajnė sovranitetin e kombeve tė tyre por pėr tė tjerėt nuk janė shumė tė interesuar.


Ehste nje fjale disa here e vertat este inkovenjente. Ne jemi aleat te neokonservatistave ne politikat dhe cifutve sidomos amerikane.

E dyta per sa i perket BE'S:
https://www.telegraph.co.uk/business...iteers-discov/


Sic e hengrei gerqi kte fat pret te gjith "other players":

https://www.avaresearch.com/articles...jewish-bankersTek e treta e the vet geopilitka ehste globaliste. Nuk ka me morra te vegjel qe hajn m. Ne loje ke kinen dhe shume te tjere.Ata te vegjlit qe i genjen vetja vashdojne te mashtrohen nga te medhenjte si puna e serbise.Serbia ka mbaruar me kohe dhe rusia vashdon ta mashtroje ti bej qefin per shitje armesh kur shteti serb ka marr fund. Stroking their ego apo ja rrisin mendjen duke ja fut nga mbarapa.
Njese.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:11
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:13   #47
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Edhe ne e di sa te pa vauru jemi sa presim qe hallet ktu delegeacjonet apo Be'ja apo amerika.
Ca pavarsi e sovranitet kemi ne?

Kemi shekuj qe politika diktohet dhe presim nga kta.U lidhem me komunistet ne rusi dhe kine mbas 90 me ameriken.

Ne kemi shperesa e vetme per mbi jetese, tek hyrja ne evrope. Merre me mend ca behet.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:17
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:19   #48
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Ne na duket enderr dhe shpetim hyrja ne BE domethen presim nga jashte ,ca sovranitet ke me? Flaism per shpetim mbijetese nga Be'ja apo me mire per te emigruar te gjithe dhe thikur lirisht prandaj dune shqiptaret e thjeshte hyrjen BE dhe politikanet laujne me ate per vota.

Jemi ushtare, nuk i perfill njeri ne globalism per vec se karrema.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:28
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 09:07   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Ne na duket enderr dhe shpetim hyrja ne BE domethen presim nga jashte ,ca sovranitet ke me? Flaism per shpetim mbijetese nga Be'ja apo me mire per te emigruar te gjithe dhe thikur lirisht prandaj dune shqiptaret e thjeshte hyrjen BE dhe politikanet laujne me ate per vota.

Jemi ushtare, nuk i perfill njeri ne globalism per vec se karrema.
Po ti pranoj tė gjitha sa the pa ju lėvizur asnjė presje, megjithėse pėrgjigja jote ndaj postimit tim ishte pak skiē dhe pa lidhje.
Shkojmė direkt te dunque, konkretisht ēfarė propozon ti? Se kėshtu me tė sharė ēifutėt ne mund tė rrimė gjithė ditėn, po kjo nuk ėshtė zgjidhje, kjo ėshtė urrejtje siē edhe tha ajo zonja apo zonjusha tė cilėn ti e fyeve shumė rėndė, kjo quhet propagandė, nuk ėshtė zgjidhje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:03   #50
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Mafia Imobiliare/ Skandali me shitjen e Veneto Bank, nuk dihet se ku pėrfundojnė pasuritė e shqiptarėve


Njė skandal i madh bankar, i cili ka tė bėjė me shitjen e Veneto Bankė duket se po hetohet nga organet e drejtėsisė shqiptare.

Ajo ēka e bėnė mė tė rėndė ngjarjen ėshtė se nė skandal ėshtė i pėrfshirė edhe Institucioni i Presidentit tė Republikės, ndėrsa ngjarja ka tė bėjė me transferimin e hipotekave tė shqiptarėve, qė kanė marrė kredi nga kjo bankė, jashtė Shqipėrisė, procedurė e cila ėshtė e ndaluar nga Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė.

Skandali ka marrtė edhe njė vėmendje tė gjerė nga mediat italiane, tė cilat kanė pėrcjellė kėtė ngjarje tė paprecedentė.

Nė gushtin e vitit 2018, pėr klientet e ish-Veneto Bank qė kishin dhėnė njė garanci hipotekė nė favor tė saj, shlyerja e detyrimeve kalon te zyrat e regjistrimit tė hipotekave nė LCA (Liquidazione Coatta Amministrativa), operacion ky i cili ėshtė zyrtarizuar nga noteri Ermal Hamzaj.

Mirėpo, kėtu lind gafa ligjore nga ana e Veneto Bank sh.p.a, e cila sipas Kushtetutės sė Republikės sė Shqiperisė, “ekskludohet transferimi i hipotekave pėr njė subjekt tjetėr jashtė vendit”.

Tashmė duket se Veneto Banka, shitur te Intesa San Paolo, nėpėrmjet Tranzit shpk njė shoqeri e cila merret me rikuperimin e kredive me seli nė ishujt off shore Cayman, qė presupozohet se nė krye ka njė grup ruso-amerikan, NCH Capital, do tė jetė nė vėshtirėsi tė mėdha.

Kujtojmė se presidenti Ilir Meta, pėrmes njė shkrese nė 20 majit, me insistim i kėrkoi Prokurorisė, tė hetojė se ku po shkojnė garancitė hipotekore tė shqiptarėve qė kanė marrė kredi nė kėtė bankė pėr tė shmangur atė qė po konsiderohet si “Mafia Imobiliare” pėr kreditė e kėqija tė Veneto Bank.

Garancitė e shqiptarėve ndodhen nėn zotėrim tė SGA sh.p.a nė Itali, por ende nuk dihen shumė detaje nga ky proces.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 15:56   #51
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Letėr e Hapur 4/ Gazetari kėrkon tė dijė nga shteti; Do i paguani vėrtetė 140 mln euro Becchettit?
Maj 24, 2019

Gazetari dhe ish drejtori editorial i televizionit ‘Agon Channel’ (i mbyllur nė 2015-ėn) Andi Bejtja i ka drejtuar njė letėr Avokaturės sė Shtetit pėr ēėshtjen ‘Becchetti’.

Pėrmes kėsaj letre, Bejtja ka kėrkuar informacion zyrtar nėse shteti shqiptar do t’i paguaj vėrtet biznesmenit italian Francesco Becchettit njė “gjobė” prej 140 milionė eurosh, pas njė gjyqi tė humbur nė gjykatės sė Arbitrazhit.

Letra e plotė:

KOHA PER TRANSPARENCE:

Transsparenca, detyrim moral dhe ligjor per shqiptaret

Dje i dergova nje leter Avokatures se Shtetit mbi te ashtuquajturen ceshtje Becchetti. Jo vetem une por te gjithe shqiptaret duan te dine te verteten. Ne pritje te pergjigjes se tyre, po e bej publik letren qe i dergova, me pyetjet perkatese.

Kėrkesė pėr informacion
Pėr: Z. Artur Metani
Avokat i Pėrgjithshėm i Shtetit
Avokatura e Shtetit
Rr. “Abdi Toptani”, Nr. Nr. 5, Kati 4, Tiranė
Nga: Z. Andi Bejtja
Gazetar i Lirė (Freelance)
[email protected]
I nderuar Z. Avokat i Shtetit,
Po Ju drejtohem si gazetar i lirė dhe ish-drejtues i mediave mė tė mėdha nė vend, pėr momentin bashkėpunėtor i disa emisioneve televizive dhe analist nė disa portale, pėr t’Ju bėrė disa pyetje nė lidhje me njė ēėshtje sensitive, pėr tė gjithė opinionin publik shqiptar, atė tė penalizimit tė Shqipėrisė nga Vendimi i Arbitrazhit ICSID pėr ēėshtjen me nr. ARB/15/28 i datės 24 Prill 2019 pėr mbylljen e TV Agon Channel nė vitin 2015.
E bėj kėtė kėrkesė bazuar nė ligjin nr. 119/2014 “Pėr tė drejtėn e informimit” qė garanton njohjen e publikut me informacionin qė mbahet nga autoritetet publike nė kuadėr tė transparencės e pėrgjegjshmėrisė sė tyre.
Me tė drejtat qė mė jep ky ligj, kėrkoj tė mė vihet nė dispozicion nga institucioni Juaj si autoriteti qė pėrfaqėson shtetin shqiptar nė ēėshtjet gjyqėsore para arbitrazheve e gjykatave ndėrkombėtare, informacionin e kėkuar nga pyetjet nė vijim:
1. A ėshtė e vėrtetė se Vendimi i Arbitrazhit ICSID pėr ēėshtjen me nr. ARB/15/28 i datės 24 Prill 2019, i marrė nė unanimiet nga tė gjithė anėtarėt e gjykatės sė Arbitrazhit, ka dėnuar Shqipėrinė me njė dėmshpėrblim direkt prej tė paktėn 110,000,000.00 Euro dhe indirekt pėr efekt res judiciata me njė dėmshpėrblim prej tė paktėn 30,000,000.00 Euro, pra pėr njė total prej tė paktėn 140,000,000.00 Euro?
2. A ėshtė e vėrtetė se Vendimi i Arbitrazhit ICSID pėr ēėshtjen me nr. ARB/15/28 i datės 24 Prill 2019, ka pėrcaktuar se shoqėria “Agonset” Sh.p.k ėshtė shpronėsuar nė mėnyrė tė paligjshme, e pėr rrjedhojė sekuestrimi dhe baza e tij, si dhe veprat penale tė pretenduara, janė tė pabazuara?
3. A ėshtė e vėrtetė se Vendimi i Arbitrazhit ICSID pėr ēėshtjen me nr. ARB/15/28 i datės 24 Prill 2019 flet pėr persekutim politik nga ana e qeverisė Rama ndaj ortakėve tė Agonset Sh.p.k?
4. A ka ēėshtje tė tjera gjyqėsore me Z. Francesco Becchetti pėr tė cilat Shqipėria rrezikon tė paguajė dėmshpėrblim si pasojė e sjlljes sė qeverisė ndaj tij?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2019, 18:46   #52
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

LAJM I FUNDIT/ Iu shembin shtėpitė dhe bizneset pa i lajmėruar, ēfarė po ndodh nė Tiranė


Njė ngjarje e paprecedentė po ndodhh nė kėto moment nė Tiranė nė zonėn e njohur si “Selvia” ku po shemben disa shtėpi dhe biznese.

Gazetarja e Fax News Edona Haklaj raporton nga vendngjarja se janė shembur dy dyqane dhe njė shtėpi ndaj tė cilave disponojnė dokumente qė vėrtetojnė se janė tė ligjshme tė pajisura me hipotekė pasi janė godina dhe banesa tė vjetra.

Mėsohet se po vijon shembja e dy dyqaneve si dhe njė banese ku pronarėt e tyre deklarojnė se nuk ka pasur asnjė njoftim, ku punonjėsit e bashkisėsi sipas tyre kanė ardhur dhe kanė zabtuar pronat e tyre duke larguar nė drejtim tė paditur edhe materialet qė ndodheshin brenda.

Pronarėt deklaruan gjithashtu se iu kanė treguar dokumentat e pronėsisė por ata nuk i kanė pėrfillur dhe nga ana e tyre gjithashtu nuk kanė treguar asnjė shkresė ligjore qė shpjegon kėtė vendim.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 06:58   #53
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve


Sokol Balla i jep Blendi Fevziut njė goditje fatale
Jo mė larg se dje, Sokol Balla, ėshtė shfaqur nė njė intervistė, me njė gazetare tė Vizion Plus, nė pyllin e vetėm tė Tiranės, tek Liqeni Artificial.

Pikėrisht aty, nė qendėr tė pyllit, Balla ka deklaruar pėr herė tė parė, se ka udhėtuar nė mbi 110 vende tė botės, pra nė mė shumė vende, sa kanė njohur Kosovėn si shtet.

Udhėtimet e Sokol Ballės, fillojnė qė nga viti 1998, kur punonte si gazetar i BBC-sė nė Londėr dhe siē do ta ndiqni nė video, ndjekin njė ritual shumė tė ēuditshėm, sipas ndryshimit tė orės nė botė.

Pėr dhjetėra vjet, edhe Fevziu ynė, ėshtė pėrpjekur me tė gjitha fuqitė, jo vetėm ta ndjekė, por edhe ta rivalizojė Sokol Ballėn, pėr tė mos mbetur aspak mbrapa nė sasinė e udhėtimeve. Kanė kontribuar dhe ndihmuar nė kėtė rast nė favor tė Fevziut, edhe figura tė njohura dhe shumė publike si, Samir Mane, Endri Fuga, Ben Blushi, apo deri edhe Sandėr Frangaj. Kur kėta janė lodhur, Fevziut i ėshtė gjendur pranė Baton Haxhiu, i cili e ka shoqėruar nė 65% tė udhėtimeve tė tij.

Edhe pse Fevziu ka shkuar nė Myanmar, qė pėrndryshe, siē thotė edhe vetė Fevziu, konsiderohet si Fundi i Botės, nuk ka mundur asnjėherė ta barazojė numrin e udhėtimeve me atė tė Sokol Ballės.

Pra, siē kuptohet nga intervista e vetė Ballės, ky i fundit, me pallė nė dorė , ka mundur qė i vetėm, pa asnjė ndihmė, ta lėrė Fevziun shumė mbrapa…
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 09:32   #54
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Ja ēfare i bejne maskarenjet vendit pdhus edhe vijne komesaret roze te kadhezojne per te arriturat e Tumancanabisje pushtetit!

Droga “varfėroi” Vlorėn, qyteti shėnon rėnien mė tė madhe ekonomike


Gazeta Express
30 Maj 2019 8:48

Vlora ėshtė njė qark me plot burime natyrore, me turizėm tė zhvilluar, bujqėsi me ullishte dhe agrume, mirėpo ekonomia e saj nuk po shkon aspak mirė. INSTAT zbuloi se nė vitin 2017, ekonomia e Qarkut tė Vlorės shėnoi rėnien mė tė madhe me 3.3%.

Kjo ishte rėnia mė e fortė qė nga viti 2012. Gjatė dekadės ekonomia e Vlorės ka mbetur nė vendnumėro, duke u rritur me vetėm 0.1%. Edhe pse me mundėsi pėr prosperitet, Vlora nuk ka parė ditė tė bardha, edhe pse ėshtė ndėr qarqet qė ka prurje tė mėdha nga Ekonomia e zezė, ēka nuk duket se i ka sjellė mė shumė tė ardhura ekonomisė vlonjate, por vetėm ka shtuar kriminalitetin dhe vrasjet nė qytetin bregdetar. Ekonomia e Vlorės dha njė kontribut negativ nė ekonominė kombėtare me 0.19% nė 2017.


Tė ardhurat pėr frymė nė rajonin e Vlorės ranė me 2% nė 2017-n, pas njė rritjeje tė fortė qė kishin shėnuar nė 2016-n, duke treguar qė pėrmirėsimi i tė ardhurave nuk ishte i qėndrueshėm, raporton monitor.

Studimet vendase dhe ndėrkombėtare pėr krimin e organizuar e rendisin Vlorėn si qendrėn kryesore tė zhvillimit tė trafiqeve dhe eksportit tė lėndėve narkotike me jashtė. Pozicioni gjeografik, Porti dhe afėrsia me Italinė e kanė bėrė Vlorėn atraktive pėr trafikantėt. Shumė familje e kanė tė lidhur jetesėn me ekonominė e zezė, teksa numri i vrasjeve mafioze ėshtė mė i lartė nė kėtė qark.

Njė Studim i Fondacionit Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė nė lidhje me Krimin e Organizuar tregon se qytetet kryesore nga tė cilat transportohet droga e fortė nga Shqipėria nė Itali, janė Vlora dhe Durrėsi. Porti i Vlorės ėshtė pika transballkanike pėr transportin e drogave tė forta nga Lindja nė Perėndim. Gjithashtu gjatė vitit 2016, qyteti mbolli dhe trafikoi sasi tė mėdha tė hashashit.

Edhe pse Vlora ėshtė njė nga qendrat mė tė mėdha tė eksportit tė drogės kjo nuk e ka ndihmuar ekonominė e saj tė rritet pėrkundrazi. Tė ardhurat ekonomisė zezė tė pėrqendruara nė pak tė duar, duket se janė shpenzuar mė sė shumti jashtė qarkut, duke mos e ndihmuar qarkullimin nė ekonominė e Vlorės.

Nga ana tjetėr, qyteti i Vlorės duket se ka rėnė nė depresion pėr shkak tė kėsaj situate, pasi sipas tė dhėnave tė INSTAT, ėshtė qarku me rėnien mė tė madhe tė lindshmėrisė. Studime tė tjera kanė gjetur se Vlora ka potencialin mė tė lartė tė emigracionit nė vend.

Ekonomia e Vlorės dominohet nga bujqėsia, tregtia dhe turizmi. Bujqėsia zuri 28.1% tė ekonomisė sė qarkut mė 2017, ndėrsa tregtia dhe turizmi 18.9%. Industria dhe ndėrtimi zunė 10 dhe 11% secila nė tėrėsinė ekonomisė sė qarkut. Pesha e bujqėsisė nga viti 2012 u rrit (ishte 24% nė 2012), kurse pesha e turizmit nė ekonominė e qarkut u ul (ishte gati 20% nė 2012).
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 05:50   #55
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,612
Thanks: 6,969
Thanked 8,222 Times in 5,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjvedrague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 14:01   #56
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Klodian Tomorri

Telekom Albania, njė histori se si miliarderėt u shpėtojnė taksave

Nė Janar tė kėtij viti grupi grek, OTE, njoftoi shitjen e bijės sė tij nė Shqipėri Telekom Albania tek kompania bullgare Albania Telecom Invest. Sipas njoftimit zyrtar, ccmimi i shitjes pėr tė gjitha aksionet e kompanisė sė parė celulare nė Shqipėri, dikur tė njohur me emrin AMC, ishte 50 milionė euro. Transaksioni u publikua me bujė nė media, por nė atė kohė askush nuk u kushtoi vėmendje detajeve pėrtej lajmit tė shitjes. Deri pak javė mė parė.

Muajin e kaluar, aksionerėt e Telekom Albania vendosėn tė shpėrndajnė 250 milionė euro divident, ccka pėrbėn shumėn mė tė madhe tė fitimeve qė ėshtė shpėrndarė ndonjėherė nė historinė e kapitalizmit shqiptar. Kėto janė fitime tė realizuara nė vite, tė cilat ishin lėnė tė pashpėrndara nė llogaritė e kompanisė. Por pse u shpėrndanė pikėrisht tani?

Nė fund tė vitit tė kaluar, Parlamenti miratoi paketėn e re fiskale, e cila pėrgjysmoi tatimin e dividentit nga 15 pėr qind qė ishte nė 8 pėr qind. Sipas draftit, shkalla 8 pėr qind do tė aplikohej edhe pėr fitimet e realizuara nė vitet e mėparshme.
Dhėnia e fuqisė prapavepruese ligjit qė uli tatimin e dividentit shkaktoi debate jo tė vogla nė publik, pasi pėrfituesit e vetėm tė tij do tė ishin njerėzit mė tė pasur tė Shqipėrisė sicc tregon rasti i Telekom Albania.

Vetėm si pasojė e kėtij ligji, aksionerėt e AMC kanė pėrfituar 17.5 milionė euro ulje tė taksave dhe nga 37.5 milionė euro qė duhet tė paguanin me ligjin e mėparshem tani paguan vetėm 20 milionė euro.

Por ndonėse ky ishte njė pėrfitim i ofruar nga ligji, shpėrndarja e shumės rekord tė dividentėve nga Telekom Albania ngre njė pikėpyetje tjetėr. Si mundet njė kompani, e cila shpėrndan 250 milionė euro divident me njė dorė tė vetme, tė shitet pėr vetėm 50 milionė euro? Dhe pse? Arsyet mund te jene sėrish fiskale.

Nė listėn e taksave, qė njeh legjislacioni shqiptar, ekziston edhe njė tatim, i cili zbatohet mbi fitimet kapitale. Nėse njė biznesmen ble aksione me vlerė 100 lekė dhe i shet ato mė vonė pėr 120 lekė atėherė 20 lekėshi quhet fitim kapital dhe taksohet me 15 pėr qind. E njėjta gje vlen edhe pėr qytetarėt qė shesin pasuri tė patundshme. Nė kėtė pikė pyetja qė shtrohet ėshtė a reflekton ccmimi 50 milionė euro i shitjes sė Telekom Albania vlerėn e vėrtetė tė kompanisė?

Nė botėn e financave, ekspertėt pėrdorin shumė mėnyra pėr tė vlerėsuar vlerėn tregtare tė njė kompanie. Njėra prej tyre ėshtė ajo qė bazohet mbi kapitalin neto. Pra nga totali i aseteve tė njė kompanie zbriten detyrimet pėr tė gjetur atė qė quhet kapitali neto. E thėnė mė qartė nėse njė kompani ka gjithsej 100 lekė asete, por nė tė njėjtėn kohė ka 20 lekė borxhe, atėherė vlera e saj ėshtė 80 lekė. Nė tregjet financiare njė blerje par value, pra nėse njė kompani qė e ka kapitalin neto 80 lekė shitet po 80 lekė, nuk konsiderohet si njė marrėveshje e keqe. Blihet njė dollar pėr njė dollar. Por ccfarė ka ndodhur me rastin e Telekom Albania?

Nė vitin 2017, asetet totale tė Telekom Albania, sipas bilancit zyrtar, ishin 620 milionė euro. Nga kėto vetėm 57 milionė euro ishin tė financuara me borxh, ndėrsa pjesa tjetėr prej 563 milionė eurosh ishte kapital neto. Voila! Njė kompani me "ėorking capital" 563 milionė euro u shit pėr vetėm 50 milionė euro. Pak a shumė kjo ėshtė sikur 10 euro tė shiten pėr vetėm 1 euro. Ky ccmim tingėllon shumė ccuditshėm.

Dhe tani sekreti. Nėse Telekom Albania do tė ishte shitur par value duhet tė paguante tė paktėn 75 milionė euro si tatim mbi fitimin kapital nė arkėn e shtetit. Meqė u shit 50 milionė euro, nė arkėn publike nuk shkoi asnjė lek.

Tė pasurit janė mjeshtra tė shfrytėzimit tė ligjit pėr t'u shpėtuar taksave. Ata paguajnė shumė para tek tė ashtuquajturat "Big Four", 4 motrat e mėdha tė auditimit, tė cilat i udhėzojnė se si tė gjejnė hapėsira pėr tė mos paguar, kėshtu qė barra bie gjithmonė mbi tė varfrit. Nėse njė qytetar shet njė shtėpi 20 mijė euro mė shumė nga ccmimi i blerjes, shteti i merr menjėherė 3 mijė euro taksė. Por nėse je miliarder dhe shet aksione, gjen gjithmonė hapėsira pėr tė mos paguar.

Tani ėshtė detyrė e shtetit tė pėrcaktojė nėse nė transaksionin e shitjes sė ish AMC ka patur apo jo fitim kapital. Nėse po, publiku duhet tė marrė taksat qė i takojnė.
Numrat janė aty.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 06:59   #57
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,236
Thanks: 7,092
Thanked 3,296 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Fondacioni “Soros” reagon ndaj akuzave tė presidentit Ilir Meta

Fondacioni “Soros” ka bėrė njė reagim zyrtar pas akuzave tė bėra nė ditėt e fundit nga presidenti i Shqipėrisė, Ilir Meta i cili akuzon themeluesin George Soros pėr ndėrhyrje nė punėt e brendshme tė Shqipėrisė dhe veēanėrisht nė reformėn nė sistemin gjyqėsor.

Nė njė deklaratė pėr Zėrin e Amerikės, zėdhėnėsja e fondacionit “Soros” nė Nju Jork, Laura Silber deklaroi:

“Fondacioni Shoqėria e Hapur ėshtė krenar pėr rolin qė ka luajtur, krahas Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, pėr tė mbėshtetur reformėn nė sistemin gjyqėsor nė Shqipėri, qė ėshtė njė kėrkesė e domosdoshme pėr hapjen e negociatave me Bashkimin Europian”.

Mė tej, zėdhėnėsja Silber shtoi se “Karakterizimi qė Ilir Meta i ka bėrė kėsaj pėrpjekje kaq publike si njė komplot, ėshtė i ēuditshėm. Ne presim qė tė takohemi nė tė ardhmen e afėrt me Presidentin Meta, nė bazė tė ftesės qė na ka dėrguar”.

https://a2news.com/2019/07/08/fondac...tit-ilir-meta/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 19:51   #58
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Re: Shqipria, nė duart e maskarenjve__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 17:14   #59
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Shqipėria, nė duart e maskarenjve dhe tė budallenjeve:


__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 17:32   #60
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin

Sokol Balla i jep Blendi Fevziut njė goditje fatale
Jo mė larg se dje, Sokol Balla, ėshtė shfaqur nė njė intervistė, me njė gazetare tė Vizion Plus, nė pyllin e vetėm tė Tiranės, tek Liqeni Artificial.

Pikėrisht aty, nė qendėr tė pyllit, Balla ka deklaruar pėr herė tė parė, se ka udhėtuar nė mbi 110 vende tė botės, pra nė mė shumė vende, sa kanė njohur Kosovėn si shtet.

Udhėtimet e Sokol Ballės, fillojnė qė nga viti 1998, kur punonte si gazetar i BBC-sė nė Londėr dhe siē do ta ndiqni nė video, ndjekin njė ritual shumė tė ēuditshėm, sipas ndryshimit tė orės nė botė.

Pėr dhjetėra vjet, edhe Fevziu ynė, ėshtė pėrpjekur me tė gjitha fuqitė, jo vetėm ta ndjekė, por edhe ta rivalizojė Sokol Ballėn, pėr tė mos mbetur aspak mbrapa nė sasinė e udhėtimeve. Kanė kontribuar dhe ndihmuar nė kėtė rast nė favor tė Fevziut, edhe figura tė njohura dhe shumė publike si, Samir Mane, Endri Fuga, Ben Blushi, apo deri edhe Sandėr Frangaj. Kur kėta janė lodhur, Fevziut i ėshtė gjendur pranė Baton Haxhiu, i cili e ka shoqėruar nė 65% tė udhėtimeve tė tij.

Edhe pse Fevziu ka shkuar nė Myanmar, qė pėrndryshe, siē thotė edhe vetė Fevziu, konsiderohet si Fundi i Botės, nuk ka mundur asnjėherė ta barazojė numrin e udhėtimeve me atė tė Sokol Ballės.

Pra, siē kuptohet nga intervista e vetė Ballės, ky i fundit, me pallė nė dorė , ka mundur qė i vetėm, pa asnjė ndihmė, ta lėrė Fevziun shumė mbrapa…
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur