Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2019, 14:54   #41
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
privat ishte Anathema? apo financuar nga qeveria
Jo ai eshte shteteror ...eshte i vjeter por i konstrukturuar.
Nuk ishte problemi te kushtet, por ndjesia qe te jepnin ata njerez.
Se di me eshte ngulitur thelle ne memorie, sikur kerkonin te ishin prane femijve...
Nuk ta ploteson ate boshllek as mireqenia e as perkujdesja e te tjereve.

Femijet e zonjes qe permenda jetonin ne Tirane , dhe kishin mbi dy muaj pa ardhur ta shihnin...e ta degjoje si fliste per ta , te therrte lekuren!
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 14:57   #42
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,715
Thanks: 15,476
Thanked 9,374 Times in 5,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Dhe ketu jane te vetmuar por kushtet ja krijojne ne privat jo ne shtet prandaj pyeta.
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 14:58   #43
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,849
Thanked 1,954 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Po mentaliteti, plus fukarrallaku, dhe dihen rezultatet.
Eshte kultura jone, jane traditat tona. Ka shume te mira dhe te kqija.
Por jemi rritur me dashuri dhe afrimitet, kjo eshte dicka e mire shume, por na ben njerz me te dobet ne pergjithesi.
P.sh jemi aq njerz te dobet saqe i kendojm dhe i qahemi kurbetit si femij. Sikur u be nami, ato kenget e kurbetit me jane dukur disi qesharake gjithmone.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 15:06   #44
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Dhe ketu jane te vetmuar por kushtet ja krijojne ne privat jo ne shtet prandaj pyeta.
Ka edhe ketu privat...por sbesoj se eshte kjo diferenca....
Mbase une jam cik ekspresive kur vjen puna te prinderit e i perjetoj cik keq..bhoo
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 15:10   #45
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,715
Thanks: 15,476
Thanked 9,374 Times in 5,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

dhe une kam punuar ne nje qender pleqsh ca kohe , jane shume te dashur e te mire me punonjesit , nuk jan nga ata qe te behen barre madje jane shume indipendente , kjo eshte dicka positive por nga ana tjeter jan shume te ftohte dhe jetojn jete shume te vetmuar ….ndoshta eshte mentaliteti por nuk eshte mire keshtu mendoj ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 15:10   #46
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,028
Thanks: 1,557
Thanked 8,848 Times in 3,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 304
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Ka edhe ketu privat...por sbesoj se eshte kjo diferenca....
Mbase une jam cik ekspresive kur vjen puna te prinderit e i perjetoj cik keq..bhoo
Po ndoshta se je dhe beqare, e gjjthe attention shkon per ato...
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 15:18   #47
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Bad nuk lidhet me statusin mendoj, bile mendoj se kur je prind vete kupton, ndjen me shume peshen qe ka fjala po aq e pergjegjesi fjala, prind!
Do e lidhja me shume me faktin sesi jemi edukuar dhe sa prinderit na kane induktuar dashurine e perkushtimin per njeri tjetrin...
Nje arsye tjeter mund te jete kur njeri nga prinderit nuk jeton dhe ke pare e ndjere sakrificat e prindit tjeter ,per te bere gjithcka per ty...per familjen
Mund te kete 1000000 arsye ,por nuk eshte statusi!
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 16:52   #48
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Pleqt amerikan jetojn me dinjitet per mendimin tim, sepse rrijn vetem plaku me plaken dhe vizitojn femijet e tyre nipat e mbesat e anasjelltas. Dmth jane te rritur ne jete, kane arritur pjekuri te madhe ne ket bote qe kerkon te jesh shume i fort mentalisht dhe te duash femijet e tu edhe pse jeton vetem ne pleqeri.
Ndersa pleqt tane jane shume te dobet mentalisht, jane si femije te vegjel qe duhen perkedhelur dhe mbajtur afer. Eshte kultura jone e tille, jemi mesu ne zhurme dhe familje te medhaja. Vetmija na frikeson ne shqiptarve.
Prandaj mbajnė qen e mace se nuk i tremb vetmia?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 16:54   #49
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,028
Thanks: 1,557
Thanked 8,848 Times in 3,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 304
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Prandaj mbajnė qen e mace se nuk i tremb vetmia?
Qen e mace mbajne pothuajse te gjithe ketej, jo vetem pleqte. I kane si terapi kundra stresit. lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 17:06   #50
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Po pra, se ndihen tė vetmuar, njeriu ėshtė qėnie shoqėrore dhe vetmia ėshtė jo natyrale pėr tė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 18:01   #51
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,414
Thanks: 17
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

djema e vajza, shoh qe ne shqiptaret vuajme nga shume komplekse, gje qe na ben te jemi te frenuar per shume gjera, qe bota i ka kapercyer.
Ketu ne perendim, ekzistojne azile pleqesh shteterore (te bashkive ose komunave) dhe private. Te dyja nuk mund ti shash, me sherbime te rregullta, me ēdo gje. Kuptohet ato shteteroret jane me te lira.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2019, 07:06   #52
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Popullsia nė Shqipėri drejt plakjes.

Statistikat nė Shqipėri tregojnė se popullsia ėshtė plakur me 10 pėr qind qė prej vitit 1990. Mosha e tretė ndeshėt me mjaft barriera, qė nga sėmundjet, braktisja, varfėria.

Asistenca nė shtėpi nuk ofrohet edhe pse ligji ėshtė miratuar disa vite mė parė. 27 nga 61 bashki nuk ofrojnė asnjė shėrbim social. Shoqatat qė mbrojnė tė drejtat e kėsaj grupmoshe ngrenė shqetėsime tė thella, ku ndėr mė kryesoret mbetet trajtimi me pensione tė ulėta, qė prej disa vitesh janė indeksuar me 200 deri ne 300 lekė nė vit. Autoritetet thonė se po punohet pėr ofrimin e shėrbimeve tė asistencės nė shtėpi, pėrmes fondit social si dhe krijimin e qendrave rezidenciale dhe ditore qė mbeten tė pamjaftueshme nė raport me kėrkesat e larta, pėrcjellė KOHA.

Shqipėria po pėrballėt mė sfidėn e plakjes sė popullsisė pėr shkak tė uljes sė lindshmėrisė dhe emigracionit. Mosha e tretė ajo mbi 60 vjec, pėrbėn afro 13 pėr qind tė popullsisė nė raport me 9 pėr qind qė ishte nje dekadė mė parė apo pėrkundrejt 3 pėr qind qė ishte nė vitin 1990. Femrat pėrbėjnė mė shumė se gjysmėn e kėsaj grupmoshe. Tė moshuarit ndeshen shpesh me barriera shoqėrore qė ndikojnė mjaft nė jetėn e tyre.

“Popullsia e moshės sė tretė ka njė sėmundshmėri mė e lartė, ka pėrjashtim social shumė nė dukje. Ka jetesė nė vetmi dhe gjithashtu dhe nė varfėri”, shprehet Elsona Agolli analiste programi e UNFPA

Institucionet kanė hartuar njė strategji pėr tė moshuarit e cila paraqet sfida tė shumta, pasi 60 pėr qind e tė moshuarve jetojnė nė zona tė izoluara dhe ofrimi i shėrbimeve ėshtė i vėshtirė. Organizatat qė mbrojnė tė drejtat e tė moshuarve vecojnė disa probleme.

“Tė moshuarti ndeshen me diskriminimin pėr tė qenė aktiv. Nėse ata do ishin aktiv dhe sėmundjet do ishin ulur. Medikamentet i marrin tė dobėta, shėrbimin nė komunitet nuk e kanė. Sepse bota ka shėrbime nė komunitet. Pėr njė shėrbim tė thjeshtė nuk ka pse tė shkosh nė spital”, thotė Ermira Pirdeni Drejtore ekzekutive e ASAG, Shoqėria shqiptare pėr tė gjitha moshat.

Edhe pse miratuar tre vite mė parė kuadri ligjor pėr asistenėn nė shtėpi ende nuk ka filluar tė zbatohet.

“Shėrbimi i ri i asistencės shtėpiake, do tė fillojė tė implementohet nga bashkiė duke mundėsuar dhe njė mekanizėm financimi siē ėshtė fondi social. Kjo ėshtė njė gjė e mirė. Nėse kemi miratuar njė standard pėr moshėn e tretė pėr tė ofruar shėrbim nė shtėpi, pėr tė ofruar mundėsisht dhe njė vakt apo pėr tė ofruar shoqėrimin e tyre nė punėt e shtėpisė, nė tė gjitha detyrimet e tyre qėkanė do tė jenė opratorėt social ata qė do ta ofrojnė kėtė shėrbim”, shprehet Denada Seferi, Drejtore e Programeve tė zhvillimit, Ministria e Shėndetėsisė dhe Ēėshtjeve sociale.

Ligjet i delegojnė mjaft pėrgjegjėsi bashkive pėr kujdesin ndaj moshės sė tretė mes tė tjerave ndėrtimin e qendrave sociale. Por situata paraqitet problematike.

“Sot qė flasim janė 27 bashki qė nuk ofrojnė fare shėrbime sociale. Kėshtu qė mundėsia e parė qė fondi social nė raport mė prioritetet do tė jtė pėr ngritjen e qendrave sociale pėr tė moshuarit”, shprehet Denada Seferi, Drejtore e programeve tė zhvilimit, Ministria e Shėndetėsisė dhe Ēėshtjeve sociale.

Sot nė tė gjithė Shqipėrinė marrin shėrbime sociale 1780 tė moshuar pėrkatėsisht nė 6 qendra rezidenciale publike dhe 9 jo publike dhe 20 qendra ditore komunitare publike dhe 3 jopublike.

“Numri i atyre qė faktikisht qėndrojnė dhe pėrfitojnė nga kėto shėrbime qoftė rezidenciale apo dhe komunitare ėshtė shumė i vogėl nė njė kohė qė ata qė kanė nevojė janė mė shumė se sa kaq”, thotė Elsona Agolli, analiste programi e UNFPA.

“Normalisht kėrkesa ėshtė shumė mė e lartė, se sa vendet qė ne kemi sot nė qendrat tona pėr tė moshuarit. Kemi shumė kėrkesa, rreth 4 nė muaj pranė shėrbimit social shtetėror pėr tė gjetur njė mundėsi trajtimi pėrmes organizatave jofitimprurėse, nė qendrat jo publike apo nė qendrat publike”, shprehet Denada Seferi, Drejtore e programeve tė zhvillimit, Ministria e Shėndetėsisė dhe Ēėshtjeve sociale.

Braktisja ėshtė plaga mė e rėndė pėr moshėn e tretė. Mbi 380 tė moshuar tė braktisur jetojnė nė qendra rezidenciale. Por tė moshuarit pėrballen me njė sfidė tjetėr tejet vėshtirė atė gjendjes ekonomike. Pensionet urbane janė 17 mijė e 295 lekė dhe ato rurale 9 mijė e 357 lekė. Nė 5 vitet e fundit ato urbane janė rritur afėrisht me 340 lekė nė vit dhe ato rurale me 260 lekė nė vit. Njė pėrpjekje pėr tė indeksuar inflacionin qė nuk konsiderohet rritje thonė ekspertėt.

“Me 35 vjet punė me 29 vjet vullnetarizėm tė papaguar unė marr njė pension 200 mijė lekėsh tė vjetra”, thotė Ermira Pirdeni Drejtore e ASAG, Shoqėria shqiptare pėrtė gjitha moshat.

“Kuptohet qė buxhetet e shtetit janė tė reduktuara,. Kanė prioritete. Por njė prej tyre ėshtė dhe kjo pjesa e lehtėsirave fiskale. Normalisht ėshtė kategori qė vitet e fundit ka parė rritje dhe rezultate nė lidhje me pjesėn e pensioneve, ndoshta pėr atė pjesė tė tė moshuarve tė cilėt kanė qenė tė papėrfshireė fare nė skemėn e pensioneve. Kėshtu qė u pa e arsyeshme qė para disa viteve tė krijohej mundėsia e dhėnies sė njė pensioni social”, shprehet Denada Seferi, Drejtore e programeve tė zhvilimit, Ministria e Shėndetėsisė dhe Ēėshtjeve sociale.

Shpresat pėr njė pėrmirėsim tė pensioneve nė tė ardhmen mbeten tė vakėta pasi procesi i plakjes sė popullsisė vendos barrė tė rėndė mbi sistemet ekzistuese tė pensionit. Pėr tė moshuarit jeta nė komunitet vlerėsohet shumė e rėndėsishme.

Ēdo gjė fillon nga shtėpia ime. Unė sapo sa dal nga shtėpia ndeshem me njė padrejtėsi. Nė dritaret e tė moshuarve gjen makinamakina tė parkuara. Dhe bashkia ka vendosur vijjat e bardha qė aty poshtė dritareve tė familjeve me 66 % tė popullsisė tė moshuar tė bėhet parking. Nga njė park shndėrrohet nė parking. Dhe unė do ju tregoj juve, fotografi se si fėmijėt me gjyshin dhe gjyshen rrinė mes makinave nė njė vend shumė tė ngushtė”, thotė Ermira Pirdeni Drejtore e ASAG, Shoqėria shqiptare pėr tė gjitha moshat.

“Si shėrbim social do thoja qė raporti i parqeve rekreative sot nė Tiranė ėshtė shumė herė mė i madh sa mund tė ketė qenė mė parė. Pra mund tė jetė mbyllur njė park dhe ėshtė kthyer pėr njė tė mirė publike parking, por janė shumė kėnde dhe parqe ēlodhėse nė tė gjithė Tiranėn. Bashkia e Tiranės ka 5 qendra sociale qė ofrojnė shėrbime multidisiplinare”, pohon Migena Kokeri, Drejtore e mbrojtjes dhe pėrfshirjes sociale, Bashkia Tiranė.

“Njėsia bashkiake nr 2, kur filloi levizja demokratike 29 vjet mė parė, dhe komuniteti ishte aktiv, papritur ai ėshtė pasiv. Nuk ka njė qendėr ditore pėr kėta tė moshuar qė tė arrijnė tė kontribuojnė, tė mbėshtesin fėmijėt e tyre”, pohon Ermira Pirdeni Drejtore e ASAG, Shoqėria shqiptare pėrtė gjitha moshat.

Gjithnjė e mė shumė tė moshuarit jetojnė tė vetmuar, ndėrkohė qė gjendja ekonomike e tyre ėshtė mė e rėndė se pjesa tjetėr e shoqėrisė.

Moshim nuk do tė thotė paaftėsi, sėmundje apo dėnim. E megjithatė kjo kategori ėshtė e dėnuar mė sė shumti nė dinjitet.

“Pse unė sot njė grua 72 vjeē tė shoh duart e fėmijėve tė mij, kur unė kam punuar pėr tė patur njė pavarėsi financiare. Ėshtė shumė dhimbje tė shohėsh fėmijėn, ndėrkohė ai djali im duhet tė mendojnė pėr zhvillimin e fėmijėve tė tij, jo pėr tė mė mbėshtetur mua, dhe pse duhet tė mė mbėshtesė mua?”, shprehet Ermira Pirdeni, drejtore e ASAG, Shoqėria shqiptare pėr tė gjitha moshat

VOA.

Shenimi im....nuk besoj se kta mund te jene prinderit e juaj,duke marre parasysh selfiet dhe cfar hani....juve ne forum.


.................................................. .............................................


Kosova s’ka asnjė kardiokirurg pėr fėmijė.

Fėmijėt me sėmundje tė zemrės vit pas viti po u drejtohen shteteve tjera pėr shėrim, pėr shkak se nė Kosovė nuk ka kush t’i trajtojė. Edhe pse gjatė vitit tė ardhshėm pritet tė pėrfundojė ndėrtimi i spitalit kirurgjiko-pediatrik, nė Kosovė ende nuk ka kardiokirurg pediatrik qė do t’i trajtojė fėmijėt, andaj edhe dera e vetme pėr shėrimin e tyre do tė vazhdojė tė jenė shtetet tjera.Gjatė vitit tė kaluar ka filluar ndėrtimi i spitalit kirurgjik-pediatrik nė kuadėr tė Qendrės Klinike dhe Universitare tė Kosovės, megjithatė edhe pse ndėrtimi i kėtij spitali pritet tė pėrfundojė nė vitin 2020, nė Kosovė vazhdon tė mos ketė kardiokirurg pediatrik, shkruan Zeri.Kardiologu pediatėr nė Klinikėn e Pediatrisė nė QKUK, Ramush Beiqi, derisa e ka pohuar se nė Kosovė nuk ka kardiokirurg pėr fėmijėt, ka thėnė pėr gazetėn se janė duke punuar nė formimin e njė ekipi tė mjekėve pėr spitalin e ri. Sipas tij, mjekėve u duhen trajnime shtesė pėr tė dhėnė shėrbime nė kėtė spital. “Kardiokirurg pėr fėmijė nuk ka ende. Ne e kemi formuar njė grup punues dhe jemi duke i identifikuar edhe infermierėt qė do tė punojnė aty, besoj qė shumė shpejt do ta kemi ekipin e kardiokirurgėve. Jemi tė interesuar qė tė kemi edhe njė ekip qė bėn intervenimet kardiologjike, sepse besoj qė do t’i kemi edhe sallat pėr intervenimet kardiologjike, por me doktor Tefikin jemi duke punuar dhe besoj qė shumė shpejt do ta kemi ekipin dhe do ta dėrgojmė nė trajnim”, ka thėnė ai.

PRISHTINĖ | 06 QER 2019 | 08:33

Shenimi i Benit: merrni armet dhe..... apet lufte per pavaresi ose....

AMBASADORI AMERIKAN SOT NĖ VUSHTRRI.

Ambasadori i SHBA-ve nė vendin tonė, Philip Kosnett, sot do tė qėndrojė nė Vushtrri. Ai do tė marrė pjesė nė pėrurimin e zyrės sė rinovuar komunale tė prokurimit publik nė kėtė komunė.

USAID-i, pėrmes programit tė tij Komunat Transparente, Efikase dhe Llogaridhėnėse, ka avancuar pajisjet nė zyrėn e prokurimit publik nė kuadėr tė Komunės sė Vushtrrisė.

Avancimet nė fjalė u mundėsojnė qytetarėve dhe palėve tė interesuara tė pėrcjellin seancat e hapjes sė ofertave nė kohė reale, pėrmes monitorėve tė vendosur brenda ndėrtesės sė Komunės.


Mbėshtetja e USAID-it ka pėr qėllim pėrmirėsimin e transparencės dhe llogaridhėnies sė proceseve tė prokurimit publik nė nivelin komunal, nė tė gjitha 38 komunat e Kosovės.


.....bejini peticion.Ndersa USAid ju KRYETRASHE me flamur nuk e njihni.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2019, 09:12   #53
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa ėshtė i pėrkushtuar shteti ( por edhe ne) pėr njerėzit e moshės sė tr

Ai femij qe i hudh prinderit e tij si mbeturin, ai nuk eshte femij po eshte gjeja me e flliqur qe ec mbi ket toke. I urrej keta njerez.
Nje rast ketu ne qytetin tim, jetojn dy pleq, e kan nje djal ne Gjermani, ai idioti vjen ne pushim ne Kosove dhe nuk i tregon prinderve qe ka ardhe, jeton 2 jav dit me qira apo ne ndonje hotel, ndersa prinderit e tij mendojn qe ai nuk po mundet me ardhe ne pushim. Qiftin e tij ne maqin te mishit e kisha shti.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur