Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-05-2019, 06:09   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,779
Thanks: 11,196
Thanked 6,090 Times in 2,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
DEKLARATĖ NGA AMBASADA E SHBA-ve NĖ PRISHTINĖ ( 14.5.2019 )

DEKLARATĖ NGA AMBASADA E SHBA-ve NĖ PRISHTINĖ,
14 maj 2019

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbesin thellėsisht tė shqetėsuara nga veprimi i qeverisė sė Kosovės pėr emėrimin e individėve tė pakualifikuar nė pozita tė larta qeveritare – pėrfshirė edhe individė tė dėnuar pėr krime lufte, individė nėn aktakuzė aktive pėr krime tė rėnda dhe tė dyshuar pėr keqpėrdorim tė rėndė tė pozitės.

Nė demokraci, individėt e emėruar nė pozita tė nivelit tė lartė duhet tė rrezatojnė fytyrė etike dhe tė kualifikuar para botės; fatkeqėsisht shembulli i Kosovės sa i pėrket emėrimeve paraqet tė kundėrtėn. Individėt e pakualifikuar, tė cilėt janė dėnuar nga drejtėsia apo janė duke u ndjekur nė mėnyrė aktive pėr krime tė rėnda, si dhe ata qė kanė shfaqur gatishmėri pėr tė vepruar, tė sigurtė se nuk do tė dėnohen, dhe kanė keqpėrdorur autoritetin e tyre, nuk kanė vend nė pozitė zyrtare. Nominimi i kėtyre individėve tė pakualifikuar minon besimin e publikut qė Kosova po pėrpiqet ta ndėrtojė, e privon vendin nga mundėsia pėr tė pasur individė kompetentė, me nam dhe mė se tė kualifikuar pėr tė kryer punėn nė qeveri dhe i ēnderon viktimat e krimeve tė kaluara tė kėtyre individėve. Po ashtu, kjo gjė pengon pėrparimin e Kosovės drejt ndėrtimit tė namit nė rrafshin ndėrkombėtar qė do ta bėnte atė partnere tė dėshirueshme pėr vendet e tjera dhe forcon pozicionin e kundėrshtarėve qė do tė pohonin se Kosova nuk ėshtė e pėrkushtuar ndaj sundimit tė ligjit.

Natyrisht, individėt duhet tė kenė mundėsi pėr tė rindėrtuar jetėn e tyre pas kėtyre shkeljeve tė tė kaluarės: ashtu siē ka thėnė Bryan Stevenson, avokat dhe humanitar amerikan: „Secili prej nesh ėshtė mė shumė se gjėja mė e keqe qė e kemi bėrė ndonjėherė”. Por, madje edhe pėrderisa historia rikujton kontributet pozitive tė individėve, si dhe dėshtimet e tyre, disa sjellje do tė duhej tė ēkualifikonin pėrjetėsisht njė individ nga pozita zyrtare: pėrfshirja nė krime tė rėnda do tė duhej tė ngrinte shqetėsim pėr pėrshtatshmėrinė e njė personi qė ndonjėherė tė mbajė njė pozitė tė tillė.

I nxisim qytetarėt e Kosovės, si dhe udhėheqėsit e saj pėr tė reflektuar se ēfarė fytyre duan qė Kosova t’ia tregojė botės. Iu bėjmė thirrje udhėheqėsve tė Kosovės pėr ta marrė kėtė ēėshtje seriozisht dhe tė ndalen e ta prapėsojnė kėtė prirje tė emėrimit tė individėve, disa prej tė cilėve ambasada tashmė i ka cekur me emėr, pėrzgjedhja e tė cilėve duket se ēon pėrpara qėllimet afatshkurta politike e jo nevojat legjitime tė qytetarėve tė Kosovės ose kredibilitetin e shtetit.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 06:23   #2
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,612
Thanks: 6,969
Thanked 8,222 Times in 5,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: DEKLARATĖ NGA AMBASADA E SHBA-ve NĖ PRISHTINĖ ( 14.5.2019 )

Tani te rrime shtrember dhe te flasim drejte nuk nuk behet shteti me ushtar.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur