Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-05-2019, 23:06   #21
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Na te Kosoves duhet mos me shkel Shqiperin deri sa largohet Edvin Droga, se ky idiot ka ofendu midis Kosoves dhe u prit me lula. Ku nuk del dikush me ja qi krejt ropt ketij e hashimit bashk me nje harq.
Do vi lulka ne pushtet ne ti do shullohesh ne diell....<natyrisht> falas
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:09   #22
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,421
Thanks: 2,575
Thanked 2,135 Times in 809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

P.S. Kosovart nuk mujn pa deti , ne kohen e marshallit perveq Ulqinit ishin Selaniku edhe deti i zi Bugar ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:09   #23
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Posi, paqeter 400 % purcent takse ikim pastaj ne Mal te zi ne det, bejme m.tin dhe u vie poshte deri ne Ksamil te prese Akrepi valat e detit nga veriu nje qashtu si akullnaje m.ti qe i fundos Titajnikun e Tumanes
duhet te kishit ik me kohe per pushime ne mal te zi, e keni me lir, dhe me paster, me bukur. ca tu bej un ju, beni turizem shqipesh, dhe shqipet ja u fusin.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:13   #24
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Do vi lulka ne pushtet ne ti do shullohesh ne diell....<natyrisht> falas
Edhe lulzim basha qasi muti eshte, qe thot landi kape njerin e qi nanen tjetrit.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:17   #25
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Edhe lulzim basha qasi muti eshte, qe thot landi kape njerin e qi nanen tjetrit.
vari lesht jan shkerdhata te gjith, qe ne momentin qe kosova doli shtet i pavarur, taksat per prodhimet kosovare duheshin zeruar, duhet te behej nje treg unik.
mallrat italiane shkojne pa taksa ne gjermani dhe anasjelltas, dhe mendo jane dy rraca te ndryshme. kta kermat e ringordhjes qe qeverisin ne shqiperi bejne takime me qeverine kosovare ne kosove dhe hapen bythesh per patriotizem fallc. dhe kur vjen puna taksojn rend prodhimet e kosoves.
vallaj me qen kryeminister i kosoves i kisha bo bllokad totale shqiperis, jo taks 100%.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:19   #26
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Question Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
vari lesht jan shkerdhata te gjith, qe ne momentin qe kosova doli shtet i pavarur, taksat per prodhimet kosovare duheshin zeruar, duhet te behej nje treg unik.
mallrat italiane shkojne pa taksa ne gjermani dhe anasjelltas, dhe mendo jane dy rraca te ndryshme. kta kermat e ringordhjes qe qeverisin ne shqiperi bejne takime me qeverrine kosovare dhe hapen bythesh per patriotizem fallc. dhe kur vjen puna taksojn rend prodhimet e kosoves.
vallaj me qen kryeminister i kosoves i kisha bo bllokad totale shqiperis, jo taks 100%.
Ne disa vende bregdetare nuk na shohin si vllezer po si para, kjo eshte realitet.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:22   #27
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,421
Thanks: 2,575
Thanked 2,135 Times in 809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Enver Hoxha ja ka bo taksen 1 milion % shqipris e su bo nomi ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:25   #28
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Edhe lulzim basha qasi muti eshte, qe thot landi kape njerin e qi nanen tjetrit.
Me qe ia futi Serbi le t'ia futi Shqiptarit!

Hiqni taksat!

Njihni Kosoven!
Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:26   #29
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Edhe nė librat e historisė tė periudhės sė komunizmit pranohej qė momenti mė i mirė pėr ekonominė Shqiptare ishte periudha e Luftės sė Dytė Botėrore kur Kosova u bashkua me Shqipėrinė sepse tė dy ekonomitė ishin komplementare pėr njėra tjetrėn. Kėta qė qeverisin janė si ēakalli, mjafton tė zhvasin diēka dhe tė ikin. Askush nuk ka njė ide apo njė plan real. Tė gjithė e kanė mėndjen vetėm pėr tė vjedhur. Fusha e Kosovės dhe Vojvodina ishin hambari i Jugosllavisė. Janė pėr turp.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:30   #30
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Me qe ia futi Serbi le t'ia futi Shqiptarit!

Hiqni taksat!

Njihni Kosoven!
Adea
A po me tregon edhe njeher storien e leshit si e ke rruajt tek zogu, se e tregon mire
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:32   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Po ruset paguanin per nje jave ne Valona mbi....800 euro.Dhe flamurtaret benin protesta.Ishin shpijuna....
te neve, nuk punojme ke fafrika e kaviarit te fitojme sa ruset shesim ndonje luleshtrydhe, ca qershi edhe i bejme ojrat Te Valona a, po erdhen edhe sheiket e Harapise, po nuk ua bene 8000 ojra javen very flexible prices, sa me shume qe ke, aq me shume duhet te paguash ne progresive Abrechnungsmethode

Ndersa kjo me taksat, e deshmon gjithe ate fasade ne ato takimet nderqeveritare, me tundje flamujsh kuq me zi, e ato surratat nga fotoja duke bere shqiponjen me duar.

Mu sikur ke ajo poezia: Oooh sikur te kisha mundesine e te behesha, nje shqiponja e modhe, xhigande 50 metershe dhe t‘ua leshoja nje glasa modhe 10 toneshe mbi kokat e tyre dhe t‘ua ndreq takimfutojen e tyre
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:35   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
te neve, nuk punojme ke fafrika e kaviarit te fitojme sa ruset shesim ndonje luleshtrydhe, ca qershi edhe i bejme ojrat Te Valona a, po erdhen edhe sheiket e Harapise, po nuk ua bene 8000 ojra javen very flexible prices, sa me shume qe ke, aq me shume duhet te paguash ne progresive Abrechnungsmethode

Ndersa kjo me taksat, e deshmon gjithe ate fasade ne ato takimet nderqeveritare, me tundje flamujsh kuq me zi, e ato surratat nga fotoja duke bere shqiponjen me duar.

Mu sikur ke ajo poezia: Oooh sikur te kisha mundesine e te behesha, nje shqiponja e modhe, xhigande 50 metershe dhe t‘ua leshoja nje glasa modhe 10 toneshe mbi kokat e tyre dhe t‘ua ndreq takimfutojen e tyre
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:42   #33
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,998
Thanks: 11,682
Thanked 9,634 Times in 6,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 499
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ne disa vende bregdetare nuk na shohin si vllezer po si para, kjo eshte realitet.
Mos shkoni tek ata pushter....as edhe nje dite see keta lloj kafshesh meritojne nje plumb bythve e Jo tu japesh pune e fitim.
Kjo lloj sjellje nuk eshte vllazni por pishtni....f them.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 23:58   #34
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Mos shkoni tek ata pushter....as edhe nje dite see keta lloj kafshesh meritojne nje plumb bythve e Jo tu japesh pune e fitim.
Kjo lloj sjellje nuk eshte vllazni por pishtni....f them.
Po fakti qe ka njerez si ti dhe qe kan mendim si ti ne Shqiperi, qe e mbajn gjall turizmin per shqiptaret e Kosoves.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 04:41   #35
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ne disa vende bregdetare nuk na shohin si vllezer po si para, kjo eshte realitet.
Sepse tek shqiptaret apo si puna e IME,efekti eshte i kundert kur.....vje me palle ne dore, tip sejdin hajdiash apo e shisje i got me farbe per 30 leke te vjetra.Dhe ti kto nuk ti kane thene,lere me ti kesh pare.Mos u impresiono KTU ka patriota me flamur.

Ka Beni...po ja rras APET spavaj.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 05:18   #36
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,612
Thanks: 0
Thanked 1,586 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Une nuk harrij te kuptoj sa mjerane jeni te tere ju ketu ne forum dhe qeveria e Kosoves , po qe se ky lajm ka dicka te vertete. Them ...po qe s eka dicka te vertete, sepsenuk mundem t'a besoj. Para ca kohehs u fol per ngritjen e zyrave te doganave te Kosoves ne Durres, packa se Kosova vazdonte bente veprime doganore nga Greqia.

Sinqerisht nuk e kuptoj. I thoni vetes shqiptare ju ketu dhe kosovaret atje ? Per kete kemi luftuar ne shekuj ? Per kete eshte derdhur gjaku lum? Kjo eshte hic me shume apo me pak njesoj si ndarja e Shqiperise ne Jug dhe ne Veri ne 1997. Harrini te kuptoni se cfare vjen pas kesaj apo pune e madhe....hidh nje hap dhe me vone e shohim ? Keto qe shohim jane anarshi e shqiptareve ketej dhe andej kufirit. Shqiptaret qe nuk kane harritur te kuptojne asgje nga bota apo Europa te akten keto 30 apo 40 vitet e fundit. Kjo tregn dhe nje here kafsherine e shqiptareve ne koke dhe ne mentalitet. Kosova nuk duhet te egzistpoje si shtet dhe si koncept. Kam qene dhe i jam ketij mendimi.Nuk ka dhe nuk duhet te kete shtet te Kosoves. Haradinaj duhej t'i thote troc qeverise shqiptare dhe pa lajka. Ne emer te aspirates se shqiptareve ne shekuj, une kerkoj apo shpall bashkimin e Kosoves me Shqiperine. Ne emer te kesaj aspirate te te qenit, Shqiperia natyrale, une shpall apo kerkoj heqjen e kufirit. Me emer te aspitares se shqiptareve ne shekuj, luftes se tyre, gjakut te derdhur, ne emer te heroizmit te baces Ise dhe Ismail Qemalit qe e shpallen Shqiperine nje dhe te pavarur , une i kerkoj qeverise Shqiptare re heqe cdo lloj takse mes Kosoves dhe Shqiperise dhe kete e dua qe neser. Prap e perseris...po qe se ka dicka te vertete ne kete gje, sepse mediat jane te bushura me mut. Kaq mjerane te jene kosovaret te bejne te tilla kerkesa apo futurizma ? Prap...po qe se e eshte e vertete sepse nuk kam asnje aresye apo llogjike t'a besoj. Ne kohen kur flitet per heqje kufiri apo bashkim kombetar..... del nje idiot dhe totalisht i marre me keto teori ? E para... Kosova, eshte Shqiperi dhe nuk duhet as t'a coje ne mendje kete.As ne enderr. E dyta.... po sikur Shqperia te ishte shtet jo shqiptar ? Kosova do i vinte dhe asaj takse 100% ????? Vec nje i marre e con ne mendje kete. Kosova nuk ka asnje dalje ne det dhe eshte shtet i rrethuar me shtete te tjera . Si ka ndermend kosova te furnizohet apo te beje tregeti ? Me katapulte apo me avjone ? A thua se Kosova shtet me bolet deri ne toke qe nuk i rruhet per askend ne bote. A thua Kosova eshte Zvicra .... Ku j'u con mendja o njerez te marre? Do i vini te gjitheve takse 100%. Keni vendosur te bini Koren e Veriut ne Ballkan ? Eshte pikerisht politika ba bythe qe Kosova ka ndjekur keto 20 vjet sa ricikloi dhe serbet ne pushtet qe con sot ( prap po qe se eshte e vertete) ne keto futurizma. Eshte pikerisht politika antikombetare qe e shnderroi Kosoven nga viktime ne lepirese bythe ne USA (pas 20 vjeteve per te treguar masakrat serbe - a thua se USA nuk i di ato...) Eshte pikerisht kjo politike mjerane, verberi lideresh qe pjell keto endrra te marra. Po a keni pyetur popullin qe j'u ka votuar o politikane vroma ? Ky eshte mendimi i kosovareve apo i shqiptareve ? Ky eshte mendimi apo aspirata e tyre qe ju doni t'a hidhni ne leter?( prap po qe se eshte e vertete). Eshte politika e mbrapshte qe ka ndjekur dhe ndjek Kosova. politika pa asnje moral qe e con Flora Brovine te marre foto ne net dhe ti nxjerre si te verteta ( vertet si doli puna e asaj fotos ?) Eshte morali i pamoralte i klases politike shqiptare , qe e pjell vete ky komb qe prodhin te tilla ide ... mallkuar qofshi njerez te ndyre qe i thoni vetes shqiptar. Qeveria e Kosoves me ide idiote.... Nuk harrij te kuptoj as qeverine por dhe as ju o njerez ketu... Nuk dini te kuptoni se po qe se kjo eshte e vertete, hapi i rradhes eshte izolimi i Kosoves nga ana ekonomike ? Sa prodhon dhe sa importon Kosova? Po qe se prodhon ( qe prodhon nej mut qe te haje), ku do t'a coje dhe si do e e eksportoje ? Ate qe zoti e krijoi nje te tere (Shqiperine natyrale) shqiptaret kafshe dhe mjerane kane treguar me vepra se nuk j'u dhimbset hic dhe e shesin te paren ne treg si kurve te ndyre. Shqiperine meme. E keni harruar se cthote hymni kombetar ?

Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir' e njė qėllim,
Tė gjith' atij duke iu betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim

Prej lufte veē ai largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtar,
Kush ėshtė burrė nuk frikėsohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor!

Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
Tė mbrojmė atdheun nė ēdo kėnd,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė;
Kėtu armiqtė s'kanė vėnd!

Se Zoti vetė e tha me gojė
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė;
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne
!


O Flamur, flamur, shenj' e shenjtė
tek ti betohemi kėtu
pėr Shqipėrinė, atdheun e shtrenjtė,
pėr nder' edhe lavdimn e tu.


Me kete hym kane luftuar dhe jane vrare shqiptare e kosovare. Apo tani ky hymn konsiderohet tallava ?

Do isha plotesisht dakort qe shqiptare dhe kosovare kudo qe jane ne bote, t'i kthejne si qen te zgjebosur ne vendin e tyre brenda sekondes. T'ju grisin cdo lloj dokumenti dhe t'i kthejne pas.Bile dhe ti'i rrahin me shkop si qelbesira te ndyra. T'ju thone troc. Ju nuk doni vendin tuaj. Si do doni ju vendin qe j'u ka dhene pasaporten? Ikni dhe beni njehere vendin dhe kombin tuaj , pastaj e jani ketu. Ejani ketu pasi te tregoni se keni nje fije dinjitet per veten, per gjakun e gjysherve dhe te stregjysherve.

Sinqeritsht.... nuk kam fjale. E pashe kete postim dje , por nuk u ndjeva . Por kur shikoj se forumasit ketu nuk harrijne te kuptojne asgje se cfare po ndodh.... mendova te shkruaj. Keto dite qe kam qendruar larg forumit,kam pare se s'a mjerane dhe sa te verber jeni ne mendjen dhe gjykimet tuaja. Sinqerisht j'u jap nje keshille. Qendroni ca dite larg forumit qe te kuptoni se cfare shkruani apo se cfare mendimesh te pjerdhura jepni neper tema. Qendroni ca dite larg dhe lexoni postimet tuaja per te kuptuar me mire se kush jeni. Sinqerisht njerez. Te paken gjeni guximin qe te mbani gojen mbyllur kur nuk keni asgje per te thene. Kaq vesjtire eshte t'i shikoni gjerat me syrin qe duhen pare. Kaq veshtire eshte te shikoni ne driten e diellit se cfare po ndodh. Vertet j'u ka ikur mendja te terreve sa kepusni darlliqe ? Dhe pikerisht ne ketu qe kemi akses ne komjuter apo celulare qe dime dhe gjuhe te huaja apo pretendojme se kemi nje nivel mbi shumicen e shqiptareve te tjere.Po ata shqiptaret e tjere qe mbase nuk kane nivelin tone apo kane 1000 e nje halle te jetes se perditeshme dhe nuk e kane luksin te tallin bolet neper forume si ne ????

Nuk kam nevoje te me beni replike. Bejini replike vetes. Une ate qe mendova e shkrova ketu. Kjo nuk me ben as me te mre por as me te keq se ju. Thjesht une jam ky dhe ato qe shkruaj jane ato qe mendoj. Mos u merrni me mua , por merruni me temen. Ju jeni ju. Ju jeni ata qe jeni dhe ata qe jeni e tregni ne ato qe shkruani ne kete forum.

Shqiptare. Thirrini mendjes o shqiptare. Kur nuk doni veten, kush do ju doje ? Po a ka me makabritet se klasa politike shqiptare sot ? Po a ka me makabritet se opozita e Shqperise sot ? Si e interpretoni ju thirrjen e Lul Bashes sot, per te djeguar Shqiperine : O bashkohuni me ne dhe beni si ne ose qepeni dhe hiquni menjane? E kuptoni o mjerane se ku kemi harritur ? Bashkohuni me mua qe te vertisim bombat molotov ku t'ju ngrefet dhe kujt t'ju ngrefet ? Po te njejten gje po bejne dhe kosovaret nga ana tjeter e kufirit (e bene me vite me gaz lotsjelles ne parlament). Demokracia, o shqiptare idiote, eshte ligj.Eshte dhune kunder atyre qe nuk i binden ligjit, apo i bijen ne qafe te tjereve per qef dhe hobi.Kjo qe kemi bere dhe vazhdojme te bejme ne , nga te dy anet e kufirirt eshte anarshi. Mjere ne per mend qe kemi.... mjere ne.


Uroj qe e gjitha kjo mesele nuk eshte vecse ne bombe mediatike !!! Nuk j'u a ka fajin as rusi as serbi as greku. E keni fajin vete o njerez. Jeni ju te keqijte e vetes. Komb hale.... qe nga une i pari e me rradhe.


P.S.
Para ca ditesh isha ne Poloni. Jam mahnitur nga pastertia,rregulli dhe gjleberimi. Por sidomos nga pastertia.Nuk kishte nje bisht cigare ne toke(leter e qese jo e jo). Pastertia tregon kulture dhe respekt ndaj vetes. Sa per dijenine tuaj dhe te shqipetarve kudo qe jane, Ne polakeve i hame kaken. Jane komb qe e kane treguar veten ne shekuj dhe qe i kane bere rezistence heroike si gjemaneve ashtu dhe ruseve duke pire ujin e kanaleve te zeza,duke ngrene mijte dhe nuk jane dorezuar. Jane kombi qe i jane versulur me kuaj dhe shpata tankeve armike. Kete e ben vetem atdhedashuria. Po shqiptaret ku e kane dhe si e tregojne atdhedashurine ?Kultura o njerez nuk tregohet me mendime apo ide idiote, por me ate qe ti ben cdo dite per veten dhe per kombin. Kultura fillon qe tek pastertia (qe eshte respekti ndaj vetes),vazhdon me rregullin, historine,ndertesat dhe vazhdon me me ata personalitete, politikane, heroj, qe vendi i pjell dhe i sherbejne kombit dhe botes.

Ju uroj te gjitheve nje dite te mbare !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 23-05-2019 nė 05:31
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 05:22   #37
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,995
Thanks: 2,009
Thanked 2,893 Times in 1,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Ngre dyshime qe mos eshte ndonje presion ndaj Kosoves per mos heqjen e takses ndaj Serbise.
Qofsha i gabuar por shume kulisa po luhen perkunder Haradinajt kohet e fundit ne Kosove dhe Shqiperi.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:02   #38
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Po kthehemi prape ne kohen e vellezerve jugosllave dhe shokve kosovar per fat te keq
megjithese nuk e besoj te ndodhe te pakten miellit serb qe sjell batua nuk i shpetojme dot

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ana_gend : 23-05-2019 nė 08:09
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 10:28   #39
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Luan e lexove artikullin apo vetėm titullin..
Kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Nikolin Jaka, ka deklaruar se Shqipėria sipas palės kosovare ėshtė vendi numėr 2 pas Serbisė pėrsa i pėrket barrierave financiare qė vendos ndaj mallrave kosovare.

Jaka ka zbardhur detaje tė forta nga pėrplasja e sotme nė Forumin Ekonomik Mbarėshqiptar, midis Shqipėrisė dhe Kosovės.

“A e dini qė Shqipėria rendita e dyta pas Serbisė pėr barrierat qė vendos ndaj mallrave tė Kosovės. Madje sot Ministri kosovar tha se ka ndėrhyė nė sondazhe pasi Shqipėria ishte kokė mė kokė me Serbinė pėrsa i pėrket barrierės ndaj mallrave tė Kosovės. Kėtu nė Shqipėri nuk ka asgjė tjetėr vetėm se folklorizėm dhe spektakėl ndaj Kosovė. Ministri Limaj shpalosi qartė sot njė platfpormė, madje bėri edhe njė sfidė “mė gjeni njė barrierė qė Kosova bėn ndaj prodhimeve shqiptare dhe ne e heqim menjėherė. Nėse Shqipėria pėr njė periudhė dy mujore, ne do jemi me reciprocitet pėr mallrat qė vijnė nga Shqipėria nė Kosovė, Dhe kėtu bėhet fjalė pėr miellin, pataten dhe birrėn. Janė tre produkte ku Qeveria e Kosovės insiston fort dhe qė kėrcėnon se do tė kalojn nė reciprocitet.”, tha Jaka.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 10:42   #40
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Luan e lexove artikullin apo vetėm titullin..
Kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Nikolin Jaka, ka deklaruar se Shqipėria sipas palės kosovare ėshtė vendi numėr 2 pas Serbisė pėrsa i pėrket barrierave financiare qė vendos ndaj mallrave kosovare.

Jaka ka zbardhur detaje tė forta nga pėrplasja e sotme nė Forumin Ekonomik Mbarėshqiptar, midis Shqipėrisė dhe Kosovės.

“A e dini qė Shqipėria rendita e dyta pas Serbisė pėr barrierat qė vendos ndaj mallrave tė Kosovės. Madje sot Ministri kosovar tha se ka ndėrhyė nė sondazhe pasi Shqipėria ishte kokė mė kokė me Serbinė pėrsa i pėrket barrierės ndaj mallrave tė Kosovės. Kėtu nė Shqipėri nuk ka asgjė tjetėr vetėm se folklorizėm dhe spektakėl ndaj Kosovė. Ministri Limaj shpalosi qartė sot njė platfpormė, madje bėri edhe njė sfidė “mė gjeni njė barrierė qė Kosova bėn ndaj prodhimeve shqiptare dhe ne e heqim menjėherė. Nėse Shqipėria pėr njė periudhė dy mujore, ne do jemi me reciprocitet pėr mallrat qė vijnė nga Shqipėria nė Kosovė, Dhe kėtu bėhet fjalė pėr miellin, pataten dhe birrėn. Janė tre produkte ku Qeveria e Kosovės insiston fort dhe qė kėrcėnon se do tė kalojn nė reciprocitet.”, tha Jaka.

Sa i perket Kosoves, Shqipėria ndjek keshillat dhe zbaton urdherat e ambasadorit serb ne Tirane.
Kjo eshte e tera.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur