Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-05-2019, 10:48   #41
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Sa i perket Kosoves, Shqipėria ndjek keshillat dhe zbaton urdherat e ambasadorit serb ne Tirane.
Kjo eshte e tera.
Jo Fshatari, mendoj se janė interesa ekonomike tė individėve apo grupeve qė bėjnė kėto lojėra
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 11:02   #42
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,612
Thanks: 0
Thanked 1,586 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Luan e lexove artikullin apo vetėm titullin..
Kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Nikolin Jaka, ka deklaruar se Shqipėria sipas palės kosovare ėshtė vendi numėr 2 pas Serbisė pėrsa i pėrket barrierave financiare qė vendos ndaj mallrave kosovare.

Jaka ka zbardhur detaje tė forta nga pėrplasja e sotme nė Forumin Ekonomik Mbarėshqiptar, midis Shqipėrisė dhe Kosovės.

“A e dini qė Shqipėria rendita e dyta pas Serbisė pėr barrierat qė vendos ndaj mallrave tė Kosovės. Madje sot Ministri kosovar tha se ka ndėrhyė nė sondazhe pasi Shqipėria ishte kokė mė kokė me Serbinė pėrsa i pėrket barrierės ndaj mallrave tė Kosovės. Kėtu nė Shqipėri nuk ka asgjė tjetėr vetėm se folklorizėm dhe spektakėl ndaj Kosovė. Ministri Limaj shpalosi qartė sot njė platfpormė, madje bėri edhe njė sfidė “mė gjeni njė barrierė qė Kosova bėn ndaj prodhimeve shqiptare dhe ne e heqim menjėherė. Nėse Shqipėria pėr njė periudhė dy mujore, ne do jemi me reciprocitet pėr mallrat qė vijnė nga Shqipėria nė Kosovė, Dhe kėtu bėhet fjalė pėr miellin, pataten dhe birrėn. Janė tre produkte ku Qeveria e Kosovės insiston fort dhe qė kėrcėnon se do tė kalojn nė reciprocitet.”, tha Jaka.

E lexova shoku. Mut kosovaret andej dhe mut shqiptaret ketej. Kur shqiptaret (qe flasin nje gjuhe) shqipo dhe kosova nuk merren vesh me njeri-tjerin (pa konsideruar kosovare me kosovare mes veti dhe shqiptare me shqiptare mes veti) si pretendon se shqiptaret do merren vesh me boten ? E kam thene me siper.Lexoje mire. Para se te shkojne neper samite apo lart e poshte , shqipot duhet te merren vesh mes veti. Ka vite kjo pune dhe nuk eshte sot.Kush ka insistuar per nje treg te perbashket mes dy vendeve ne keto 20 vjet ? Asnje. Kush e ka marre inicitiven per bashkimin e dy vendeve apo heqjen e kufirit apo bashkimin e tregut dhe ka kembengulur t'a coje deri ne fund? Asnje. Para se te fillosh e te qahesh dhe te thuash , ti m'a ben keshtu dhe une t'a bej ashtu ( qe nuk dihet me vone se cfare pasojash te rrezikshme) mund te sjelle me vete.... perpiqesh te merresh vesh. Nuk mundesh? Perpiqu prape. Prape nuk mundesh? Perpiqu prape e prape. Para se te besh lobim te te njohin si shtet, perpiqu te bashkohesh me ate komb te cilit i perket. Une e kam thene me kohe ne forum dhe vazhdoj t'a riperseris. Nuk e pengon asnje Kosoven qe te bashkohet me Shqiperine. Asnje. Beje fakt te kryer. Shqiptaret ketej kufirit kane fajin e tyre po aq sa kosovaret ne krahun tjeter. Ne te pakten 20 vjetet e fundit e kemi treguar se cfare kafshesh jemi. Ne ketej kufirit dhe Kosovaret andej kufirit. E vetmja gje qe nuk i dhimbet shqiptareve dhe kosovareve eshte kombi. Dhe po nuk deshe kombin dhe veten , mos prit te te doje askush !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 11:17   #43
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E lexova shoku. Mut kosovaret andej dhe mut shqiptaret ketej. Kur shqiptaret (qe flasin nje gjuhe) shqipo dhe kosova nuk merren vesh me njeri-tjerin (pa konsideruar kosovare me kosovare mes veti dhe shqiptare me shqiptare mes veti) si pretendon se shqiptaret do merren vesh me boten ? E kam thene me siper.Lexoje mire. Para se te shkojne neper samite apo lart e poshte , shqipot duhet te merren vesh mes veti. Ka vite kjo pune dhe nuk eshte sot.Kush ka insistuar per nje treg te perbashket mes dy vendeve ne keto 20 vjet ? Asnje. Kush e ka marre inicitiven per bashkimin e dy vendeve apo heqjen e kufirit apo bashkimin e tregut dhe ka kembengulur t'a coje deri ne fund? Asnje. Para se te fillosh e te qahesh dhe te thuash , ti m'a ben keshtu dhe une t'a bej ashtu ( qe nuk dihet me vone se cfare pasojash te rrezikshme) mund te sjelle me vete.... perpiqesh te merresh vesh. Nuk mundesh? Perpiqu prape. Prape nuk mundesh? Perpiqu prape e prape. Para se te besh lobim te te njohin si shtet, perpiqu te bashkohesh me ate komb te cilit i perket. Une e kam thene me kohe ne forum dhe vazhdoj t'a riperseris. Nuk e pengon asnje Kosoven qe te bashkohet me Shqiperine. Asnje. Beje fakt te kryer. Shqiptaret ketej kufirit kane fajin e tyre po aq sa kosovaret ne krahun tjeter. Ne te pakten 20 vjetet e fundit e kemi treguar se cfare kafshesh jemi. Ne ketej kufirit dhe Kosovaret andej kufirit. E vetmja gje qe nuk i dhimbet shqiptareve dhe kosovareve eshte kombi. Dhe po nuk deshe kombin dhe veten , mos prit te te doje askush !
Nuk jam kondra...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 11:46   #44
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E lexova shoku. Mut kosovaret andej dhe mut shqiptaret ketej. Kur shqiptaret (qe flasin nje gjuhe) shqipo dhe kosova nuk merren vesh me njeri-tjerin (pa konsideruar kosovare me kosovare mes veti dhe shqiptare me shqiptare mes veti) si pretendon se shqiptaret do merren vesh me boten ? E kam thene me siper.Lexoje mire. Para se te shkojne neper samite apo lart e poshte , shqipot duhet te merren vesh mes veti. Ka vite kjo pune dhe nuk eshte sot.Kush ka insistuar per nje treg te perbashket mes dy vendeve ne keto 20 vjet ? Asnje. Kush e ka marre inicitiven per bashkimin e dy vendeve apo heqjen e kufirit apo bashkimin e tregut dhe ka kembengulur t'a coje deri ne fund? Asnje. Para se te fillosh e te qahesh dhe te thuash , ti m'a ben keshtu dhe une t'a bej ashtu ( qe nuk dihet me vone se cfare pasojash te rrezikshme) mund te sjelle me vete.... perpiqesh te merresh vesh. Nuk mundesh? Perpiqu prape. Prape nuk mundesh? Perpiqu prape e prape. Para se te besh lobim te te njohin si shtet, perpiqu te bashkohesh me ate komb te cilit i perket. Une e kam thene me kohe ne forum dhe vazhdoj t'a riperseris. Nuk e pengon asnje Kosoven qe te bashkohet me Shqiperine. Asnje. Beje fakt te kryer. Shqiptaret ketej kufirit kane fajin e tyre po aq sa kosovaret ne krahun tjeter. Ne te pakten 20 vjetet e fundit e kemi treguar se cfare kafshesh jemi. Ne ketej kufirit dhe Kosovaret andej kufirit. E vetmja gje qe nuk i dhimbet shqiptareve dhe kosovareve eshte kombi. Dhe po nuk deshe kombin dhe veten , mos prit te te doje askush !
keshtu si ide nuk eshte e keqe kjo puna e bashkimit me tingellon njesoj si ideja e thacit per te korrigjuar kufinjte dmth te marre dhe luginen qe serbia ta njohe me shpejt pavaresine e kosoves
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 11:56   #45
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,258
Thanks: 349
Thanked 630 Times in 458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Kadalni bre bura e gra. Puna esht te gjejm zgjidhje. Nuk u bo gjo me mbledhjet e perbashkta te qeverive, e tu bo shqiponjen me duar - hala s'e kemi bo me kambe

Tash duhet te bejm mbledhje te perbashketa te kuvendeve, e mbase zgjidhim ndonji gjo … me tremb laraskat, sa per lluster e me ia bo qefin vedit

Ne daēi shtrohemi e hajm nji yftar te perbashket ne nji nga ato strip-klubet e Tetoves ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 13:21   #46
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Une nuk harrij te kuptoj sa mjerane jeni te tere ju ketu ne forum dhe qeveria e Kosoves , po qe se ky lajm ka dicka te vertete. Them ...po qe s eka dicka te vertete, sepsenuk mundem t'a besoj. Para ca kohehs u fol per ngritjen e zyrave te doganave te Kosoves ne Durres, packa se Kosova vazdonte bente veprime doganore nga Greqia.

Sinqerisht nuk e kuptoj. I thoni vetes shqiptare ju ketu dhe kosovaret atje ? Per kete kemi luftuar ne shekuj ? Per kete eshte derdhur gjaku lum? Kjo eshte hic me shume apo me pak njesoj si ndarja e Shqiperise ne Jug dhe ne Veri ne 1997. Harrini te kuptoni se cfare vjen pas kesaj apo pune e madhe....hidh nje hap dhe me vone e shohim ? Keto qe shohim jane anarshi e shqiptareve ketej dhe andej kufirit. Shqiptaret qe nuk kane harritur te kuptojne asgje nga bota apo Europa te akten keto 30 apo 40 vitet e fundit. Kjo tregn dhe nje here kafsherine e shqiptareve ne koke dhe ne mentalitet. Kosova nuk duhet te egzistpoje si shtet dhe si koncept. Kam qene dhe i jam ketij mendimi.Nuk ka dhe nuk duhet te kete shtet te Kosoves. Haradinaj duhej t'i thote troc qeverise shqiptare dhe pa lajka. Ne emer te aspirates se shqiptareve ne shekuj, une kerkoj apo shpall bashkimin e Kosoves me Shqiperine. Ne emer te kesaj aspirate te te qenit, Shqiperia natyrale, une shpall apo kerkoj heqjen e kufirit. Me emer te aspitares se shqiptareve ne shekuj, luftes se tyre, gjakut te derdhur, ne emer te heroizmit te baces Ise dhe Ismail Qemalit qe e shpallen Shqiperine nje dhe te pavarur , une i kerkoj qeverise Shqiptare re heqe cdo lloj takse mes Kosoves dhe Shqiperise dhe kete e dua qe neser. Prap e perseris...po qe se ka dicka te vertete ne kete gje, sepse mediat jane te bushura me mut. Kaq mjerane te jene kosovaret te bejne te tilla kerkesa apo futurizma ? Prap...po qe se e eshte e vertete sepse nuk kam asnje aresye apo llogjike t'a besoj. Ne kohen kur flitet per heqje kufiri apo bashkim kombetar..... del nje idiot dhe totalisht i marre me keto teori ? E para... Kosova, eshte Shqiperi dhe nuk duhet as t'a coje ne mendje kete.As ne enderr. E dyta.... po sikur Shqperia te ishte shtet jo shqiptar ? Kosova do i vinte dhe asaj takse 100% ????? Vec nje i marre e con ne mendje kete. Kosova nuk ka asnje dalje ne det dhe eshte shtet i rrethuar me shtete te tjera . Si ka ndermend kosova te furnizohet apo te beje tregeti ? Me katapulte apo me avjone ? A thua se Kosova shtet me bolet deri ne toke qe nuk i rruhet per askend ne bote. A thua Kosova eshte Zvicra .... Ku j'u con mendja o njerez te marre? Do i vini te gjitheve takse 100%. Keni vendosur te bini Koren e Veriut ne Ballkan ? Eshte pikerisht politika ba bythe qe Kosova ka ndjekur keto 20 vjet sa ricikloi dhe serbet ne pushtet qe con sot ( prap po qe se eshte e vertete) ne keto futurizma. Eshte pikerisht politika antikombetare qe e shnderroi Kosoven nga viktime ne lepirese bythe ne USA (pas 20 vjeteve per te treguar masakrat serbe - a thua se USA nuk i di ato...) Eshte pikerisht kjo politike mjerane, verberi lideresh qe pjell keto endrra te marra. Po a keni pyetur popullin qe j'u ka votuar o politikane vroma ? Ky eshte mendimi i kosovareve apo i shqiptareve ? Ky eshte mendimi apo aspirata e tyre qe ju doni t'a hidhni ne leter?( prap po qe se eshte e vertete). Eshte politika e mbrapshte qe ka ndjekur dhe ndjek Kosova. politika pa asnje moral qe e con Flora Brovine te marre foto ne net dhe ti nxjerre si te verteta ( vertet si doli puna e asaj fotos ?) Eshte morali i pamoralte i klases politike shqiptare , qe e pjell vete ky komb qe prodhin te tilla ide ... mallkuar qofshi njerez te ndyre qe i thoni vetes shqiptar. Qeveria e Kosoves me ide idiote.... Nuk harrij te kuptoj as qeverine por dhe as ju o njerez ketu... Nuk dini te kuptoni se po qe se kjo eshte e vertete, hapi i rradhes eshte izolimi i Kosoves nga ana ekonomike ? Sa prodhon dhe sa importon Kosova? Po qe se prodhon ( qe prodhon nej mut qe te haje), ku do t'a coje dhe si do e e eksportoje ? Ate qe zoti e krijoi nje te tere (Shqiperine natyrale) shqiptaret kafshe dhe mjerane kane treguar me vepra se nuk j'u dhimbset hic dhe e shesin te paren ne treg si kurve te ndyre. Shqiperine meme. E keni harruar se cthote hymni kombetar ?

Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir' e njė qėllim,
Tė gjith' atij duke iu betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim

Prej lufte veē ai largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtar,
Kush ėshtė burrė nuk frikėsohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor!

Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
Tė mbrojmė atdheun nė ēdo kėnd,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė;
Kėtu armiqtė s'kanė vėnd!

Se Zoti vetė e tha me gojė
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė;
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne
!


O Flamur, flamur, shenj' e shenjtė
tek ti betohemi kėtu
pėr Shqipėrinė, atdheun e shtrenjtė,
pėr nder' edhe lavdimn e tu.


Me kete hym kane luftuar dhe jane vrare shqiptare e kosovare. Apo tani ky hymn konsiderohet tallava ?

Do isha plotesisht dakort qe shqiptare dhe kosovare kudo qe jane ne bote, t'i kthejne si qen te zgjebosur ne vendin e tyre brenda sekondes. T'ju grisin cdo lloj dokumenti dhe t'i kthejne pas.Bile dhe ti'i rrahin me shkop si qelbesira te ndyra. T'ju thone troc. Ju nuk doni vendin tuaj. Si do doni ju vendin qe j'u ka dhene pasaporten? Ikni dhe beni njehere vendin dhe kombin tuaj , pastaj e jani ketu. Ejani ketu pasi te tregoni se keni nje fije dinjitet per veten, per gjakun e gjysherve dhe te stregjysherve.

Sinqeritsht.... nuk kam fjale. E pashe kete postim dje , por nuk u ndjeva . Por kur shikoj se forumasit ketu nuk harrijne te kuptojne asgje se cfare po ndodh.... mendova te shkruaj. Keto dite qe kam qendruar larg forumit,kam pare se s'a mjerane dhe sa te verber jeni ne mendjen dhe gjykimet tuaja. Sinqerisht j'u jap nje keshille. Qendroni ca dite larg forumit qe te kuptoni se cfare shkruani apo se cfare mendimesh te pjerdhura jepni neper tema. Qendroni ca dite larg dhe lexoni postimet tuaja per te kuptuar me mire se kush jeni. Sinqerisht njerez. Te paken gjeni guximin qe te mbani gojen mbyllur kur nuk keni asgje per te thene. Kaq vesjtire eshte t'i shikoni gjerat me syrin qe duhen pare. Kaq veshtire eshte te shikoni ne driten e diellit se cfare po ndodh. Vertet j'u ka ikur mendja te terreve sa kepusni darlliqe ? Dhe pikerisht ne ketu qe kemi akses ne komjuter apo celulare qe dime dhe gjuhe te huaja apo pretendojme se kemi nje nivel mbi shumicen e shqiptareve te tjere.Po ata shqiptaret e tjere qe mbase nuk kane nivelin tone apo kane 1000 e nje halle te jetes se perditeshme dhe nuk e kane luksin te tallin bolet neper forume si ne ????

Nuk kam nevoje te me beni replike. Bejini replike vetes. Une ate qe mendova e shkrova ketu. Kjo nuk me ben as me te mre por as me te keq se ju. Thjesht une jam ky dhe ato qe shkruaj jane ato qe mendoj. Mos u merrni me mua , por merruni me temen. Ju jeni ju. Ju jeni ata qe jeni dhe ata qe jeni e tregni ne ato qe shkruani ne kete forum.

Shqiptare. Thirrini mendjes o shqiptare. Kur nuk doni veten, kush do ju doje ? Po a ka me makabritet se klasa politike shqiptare sot ? Po a ka me makabritet se opozita e Shqperise sot ? Si e interpretoni ju thirrjen e Lul Bashes sot, per te djeguar Shqiperine : O bashkohuni me ne dhe beni si ne ose qepeni dhe hiquni menjane? E kuptoni o mjerane se ku kemi harritur ? Bashkohuni me mua qe te vertisim bombat molotov ku t'ju ngrefet dhe kujt t'ju ngrefet ? Po te njejten gje po bejne dhe kosovaret nga ana tjeter e kufirit (e bene me vite me gaz lotsjelles ne parlament). Demokracia, o shqiptare idiote, eshte ligj.Eshte dhune kunder atyre qe nuk i binden ligjit, apo i bijen ne qafe te tjereve per qef dhe hobi.Kjo qe kemi bere dhe vazhdojme te bejme ne , nga te dy anet e kufirirt eshte anarshi. Mjere ne per mend qe kemi.... mjere ne.


Uroj qe e gjitha kjo mesele nuk eshte vecse ne bombe mediatike !!! Nuk j'u a ka fajin as rusi as serbi as greku. E keni fajin vete o njerez. Jeni ju te keqijte e vetes. Komb hale.... qe nga une i pari e me rradhe.


P.S.
Para ca ditesh isha ne Poloni. Jam mahnitur nga pastertia,rregulli dhe gjleberimi. Por sidomos nga pastertia.Nuk kishte nje bisht cigare ne toke(leter e qese jo e jo). Pastertia tregon kulture dhe respekt ndaj vetes. Sa per dijenine tuaj dhe te shqipetarve kudo qe jane, Ne polakeve i hame kaken. Jane komb qe e kane treguar veten ne shekuj dhe qe i kane bere rezistence heroike si gjemaneve ashtu dhe ruseve duke pire ujin e kanaleve te zeza,duke ngrene mijte dhe nuk jane dorezuar. Jane kombi qe i jane versulur me kuaj dhe shpata tankeve armike. Kete e ben vetem atdhedashuria. Po shqiptaret ku e kane dhe si e tregojne atdhedashurine ?Kultura o njerez nuk tregohet me mendime apo ide idiote, por me ate qe ti ben cdo dite per veten dhe per kombin. Kultura fillon qe tek pastertia (qe eshte respekti ndaj vetes),vazhdon me rregullin, historine,ndertesat dhe vazhdon me me ata personalitete, politikane, heroj, qe vendi i pjell dhe i sherbejne kombit dhe botes.

Ju uroj te gjitheve nje dite te mbare !
The Guardian shkruan pėr Rita Orėn: Kėngėtarja e lindur nė Kosovė ėshtė nė formė tė shkėlqyeshmeNė epokėn e ekonomisė sė koncerteve tė kontratave dhe natyra e ngutjes pėr biznesin, bėn qė puna e dikujt tė hiqet me ndėrprerje, shkruan ‘The Guardian‘ pėrcjellė GazetaBlic.
Edhe kėngėtarja e lindur nė Kosovė Rita Ora mori aktivitete tė shumta jashtėshkollore pas debutimit tė saj nė vitin 2012: veprimi, modelimi dhe prezantimi vetėm sa arriti tė mbante kokėn mbi parmakun e pop-kulturės.
Qėndrueshmėria e saj ėshtė e admirueshme – ajo kohėt e fundit u bė artistja britanike me mė shumė UK Top 10 nė histori, pavarėsisht se nuk lėshoi njė album tė plotė pėr gjashtė vjet.
Koha e dhimbshme qė duhej pėr tė nxjerrė rekordin e saj tė dytė po festohet mė mirė se sa tė ankohej nė natėn e hapjes sė turneut tė parė tė Arenės nė Mbretėrinė e Bashkuar.
Ajo kalon njė 90 minuta me performancė tė jashtėzakonshme nė koncerte.
Ora lėviz me besim dhe kėndon me pėrpikėri, duke mbajtur rutinat e gjalla, shpesh provokative nė vallėzim.
Ajo gjithashtu punon me turmė, duke iu bėrė thirrje fansave pėr tė kėnduar me tė si krijon njė atmosferė tė veēantė.
Rita, nė koncertin e radhės ishte veshur me veshje kuq dhe zi ajo dukej e mahnitshme.
_________________________________
https://zeri.info/showbiz/262253/the...-shkelqyeshme/
_______________________________________

Kosova e perjetshme e autentike e paster shqiptare ka mbrojt flamurin shqiptar :
- Ne 28 Nentorin e vitit 1912;
- Gjat 50 vjetve te komunizmit ēetnik serb;
- Ne 1981 ne demonstrat e medha te studentve te guximshem e te paster arian shqiptare ne qendrat e qyteteve te Kosoves;
- Ne 1997-99 gjat luftes se Ushtrise Ēlirimtare te Republikes se fuqishme te Kosoves;
- Ne stadiumin qendror te beogradit ku jo vetem qe shqiptaret e Kosoves te kombetares shqiptare mbrojten flamurin por ua thyen hunte edhe ēetnikeve te vuēiēit-thaēi-rames dhe
-Ne qender te Rusise dy lojtare shqiptare te famshem te Kosoves se famshme "vizatuan" per gjitha televizionet e botes kete flamurin kuq e zi per cilin po shkruen sot ti.

Edhe kjo goca e shtetit te Kosoves paska qendis per mrekulli flamurin e shqiptarit.
Kosova nuk flet; aj vepron.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 23-05-2019 nė 13:26
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 15:32   #47
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,612
Thanks: 0
Thanked 1,586 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
The Guardian shkruan pėr Rita Orėn: Kėngėtarja e lindur nė Kosovė ėshtė nė formė tė shkėlqyeshmeNė epokėn e ekonomisė sė koncerteve tė kontratave dhe natyra e ngutjes pėr biznesin, bėn qė puna e dikujt tė hiqet me ndėrprerje, shkruan ‘The Guardian‘ pėrcjellė GazetaBlic.
Edhe kėngėtarja e lindur nė Kosovė Rita Ora mori aktivitete tė shumta jashtėshkollore pas debutimit tė saj nė vitin 2012: veprimi, modelimi dhe prezantimi vetėm sa arriti tė mbante kokėn mbi parmakun e pop-kulturės.
Qėndrueshmėria e saj ėshtė e admirueshme – ajo kohėt e fundit u bė artistja britanike me mė shumė UK Top 10 nė histori, pavarėsisht se nuk lėshoi njė album tė plotė pėr gjashtė vjet.
Koha e dhimbshme qė duhej pėr tė nxjerrė rekordin e saj tė dytė po festohet mė mirė se sa tė ankohej nė natėn e hapjes sė turneut tė parė tė Arenės nė Mbretėrinė e Bashkuar.
Ajo kalon njė 90 minuta me performancė tė jashtėzakonshme nė koncerte.
Ora lėviz me besim dhe kėndon me pėrpikėri, duke mbajtur rutinat e gjalla, shpesh provokative nė vallėzim.
Ajo gjithashtu punon me turmė, duke iu bėrė thirrje fansave pėr tė kėnduar me tė si krijon njė atmosferė tė veēantė.
Rita, nė koncertin e radhės ishte veshur me veshje kuq dhe zi ajo dukej e mahnitshme.
_________________________________
https://zeri.info/showbiz/262253/the...-shkelqyeshme/
_______________________________________

Kosova e perjetshme e autentike e paster shqiptare ka mbrojt flamurin shqiptar :
- Ne 28 Nentorin e vitit 1912;
- Gjat 50 vjetve te komunizmit ēetnik serb;
- Ne 1981 ne demonstrat e medha te studentve te guximshem e te paster arian shqiptare ne qendrat e qyteteve te Kosoves;
- Ne 1997-99 gjat luftes se Ushtrise Ēlirimtare te Republikes se fuqishme te Kosoves;
- Ne stadiumin qendror te beogradit ku jo vetem qe shqiptaret e Kosoves te kombetares shqiptare mbrojten flamurin por ua thyen hunte edhe ēetnikeve te vuēiēit-thaēi-rames dhe
-Ne qender te Rusise dy lojtare shqiptare te famshem te Kosoves se famshme "vizatuan" per gjitha televizionet e botes kete flamurin kuq e zi per cilin po shkruen sot ti.

Edhe kjo goca e shtetit te Kosoves paska qendis per mrekulli flamurin e shqiptarit.
Kosova nuk flet; aj vepron.
O ti shoku... Kujt ja tregon ti veprimin ? Mua ? Ku rron ti ne France apo KS ? Mos me be replike kot me kot me budalliqet be Rita Ores. TI o je pa memorje hic, o ke lindur sot kujton se me keto artikujt po ben patirotin .... Harrove ti qe Thaci eshte gati te therret me Haradinajn ? Apo nuk ke degjuar kurre per kete ? E ke harruar qe jane bere te gjithe komandante ne KS ? Apo dhe kete s'e ke degjuar? E harrove qe akuzoni te gjithe njeri tjetrin per agjente te serbit ?Apo dhe kete s'e di? E harrove qe i keni futur serbet ne qeveri ? Apo ne KS ate qe te vret , te pret te perdhunon e beni mik shtepije dhe e vini ne krye te sofres? Po punen e Flores se javes qe kaloi e harrove ? Me te tjeret bej cte duash ti shoku , por jo me mua. Si thua ?
Keto perrallat me flamur dhe me Ora , tregoja ndonje tjetri. Faleminderit per konsideraten dhe nje gje dije prej meje.... me keq do behet dhe ne Kosove dhe ne Shqiperi ! Hajde tung miku.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:07   #48
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O ti shoku... Kujt ja tregon ti veprimin ? Mua ? Ku rron ti ne France apo KS ? Mos me be replike kot me kot me budalliqet be Rita Ores. TI o je pa memorje hic, o ke lindur sot kujton se me keto artikujt po ben patirotin .... Harrove ti qe Thaci eshte gati te therret me Haradinajn ? Apo nuk ke degjuar kurre per kete ? E ke harruar qe jane bere te gjithe komandante ne KS ? Apo dhe kete s'e ke degjuar? E harrove qe akuzoni te gjithe njeri tjetrin per agjente te serbit ?Apo dhe kete s'e di? E harrove qe i keni futur serbet ne qeveri ? Apo ne KS ate qe te vret , te pret te perdhunon e beni mik shtepije dhe e vini ne krye te sofres? Po punen e Flores se javes qe kaloi e harrove ? Me te tjeret bej cte duash ti shoku , por jo me mua. Si thua ?
Keto perrallat me flamur dhe me Ora , tregoja ndonje tjetri. Faleminderit per konsideraten dhe nje gje dije prej meje.... me keq do behet dhe ne Kosove dhe ne Shqiperi ! Hajde tung miku.
Mire ja bere ketij Leones ketij duhet 10 here perseritur, se nuk merr vesh, pdhus qe tani qe ka vajtur nga Kina, e gjitha eshte: Sje,sje pujoooo, po thonin kinezet!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:11   #49
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,715
Thanks: 15,476
Thanked 9,374 Times in 5,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Pirato paska ardhur me nerva Loni lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:14   #50
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Po ruset paguanin per nje jave ne Valona mbi....800 euro.Dhe flamurtaret benin protesta.Ishin shpijuna....
Qedho, qedho cfare i kishin bere nje ruses matane nga Valona kishte ngelur vetem ne brecka gjynof modhe mo keshtu ne qytetin Flamurtari te ndodhe kjo gje

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:16   #51
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,323
Thanks: 162
Thanked 4,813 Times in 2,713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Pika neve qe duam bashkimin.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:18   #52
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Pika neve qe duam bashkimin.
Jo bashkim, po cfare njerez kemi, duhet mi copetu si qebapa.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:19   #53
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Pirato paska ardhur me nerva Loni lol
Ka marre tipare mentaliteti kinez i vedhai ndersa chajnizat nuk nervozohen keshtu dhe kujt takse nuk i vendosin.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:33   #54
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,504
Thanks: 8,478
Thanked 6,539 Times in 2,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Kete lajm e lexova dje tek Sputnik Rusija, kujtova se ishte fakenews por paska qene e vertete, qenkam "perleshur e kacafytur" virtualisht kot se koti me lloj lloj pizevengu qe tallej me ne shqipot, por s'paskan pas faj.
Kohet e fundit i kenaqem fqinjet tane dashakeqes me budalliqet dhe bizantizmin tone.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 17:48   #55
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

Pėr tė vendosur pikat mbi i duhet kaluar pėrtej emocioneve.
Sot Kosova dhe Shqipėria janė dy shtete,me qeveri dhe kushtetutė.Marrėdhėniet ekonomike janė tė diktuara nga interesa qė shkojnė pėrtej endrrave nacionaliste.
Une si qytetar shqiptar nuk pėrfitoj asgjė nga eksportet e Kurum,kanceri turk i rrėnjosur thellė nė ekonominė shqiptare.Sulltanėt e Muratajve nė krahasim ishin pėrkėdhelje.
Nėse nuk ka treg tė pėrbashkėt,barrierat doganore janė mjet qė pėrdoret pėr larje hesapesh.Kryeministrat pėrkatės nėn euforinė e gishtave tė bashkuar na siguruan qė do zhdukeshin kufinjtė fizikė brenda Shqipėrisė llogjike.Akoma nuk ka ndodhur dhe pėr mė tepėr ashpėrsohen tonet,pra shqiptarė hesapi.
Nga tė dyja anėt vendosja e taksės do kishte edhe efekte pozitive.Me njė vendim do na hiqte miellin serb,dhe do mbyllte helmin e Kurum.

Sa pėr turizmin,meqė u pėrmend si opsion bojkoti dhe del pėrherė si zogu i korbit.
Shumė biznese nė bregdetin e Durrėsit janė blerė nga shqiptarė tė Kosovės,dhe turistėt nuk janė thjesht pėr patriotizėm.
Sidoqoftė ngelet turpi ynė dhe gazi i hasmit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lenci : 23-05-2019 nė 18:39
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:25   #56
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,294
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kosova paralajmėron taksė 100% me Shqipėrinė

une mendoi se kjo sdo te ndodh hiq kurrsesi a rambushi me mujt e kish ba sepse i konvenon ati e mikut te ti radoijqiqit nga veri qe te jen ata dy te vetmit qe e ndajn fitimin dhe qe te futet malli i kontrabanduem vetem ne veri ku eshte radonqiqi me shok e ramboja e ka hisen e vet rambushi me mujt ua ban te gjithve keshtu vetem de ti ket pikai ilegale ne veri te kontrollueme prej ti e radonjiqit
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur