Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-05-2018, 23:23   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,489
Thanks: 4,675
Thanked 2,242 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?Ndodh ndonjėherė qė pyetje tė cilat duken krejtėsisht filozofike dhe abstrakte tė pėrzihen me ēėshtjet e realitetit konkret, atij realiteti qė ka tė bėjė me jetėn dhe fatin e njerėzve.

Njė rast i tillė ėshtė pyetja nėse tė krishterėt e myslimanėt besojnė nė tė njėjtin Zot. Kjo pyetje ka munduar nė mėnyrė konkrete gjykatės, politikanė dhe njerėz tė zakonshėm nė Malajzi, njė vend ku islami ėshtė besimi mė i ndjekur, por qė ka dhe shumė minoritete me besime tė tjera, mes tyre edhe tė krishterė.

Nė vitin 2007, njė gjykatė nė Malajzi vendosi qė jo-myslimanėt nuk duhet tė pėrdorin fjalėn “Allah” kur ushtrojnė fenė e tyre. Mirėpo nė malajzisht e madje edhe nė gjuhėn “bahasa”, qė pėrdoret nė Malajzi, fjala “Allah” do tė thotė “Zot”, dhe ėshtė i vetmi emėrtim qė kanė pėr t’iu drejtuar fjalės “Zot” nė fč tė ndryshme.

Pėr kėtė arsye, autoritetet nė Malajzi vendosėn qė nėse fetė e tjera jo-myslimane i drejtoheshin Zotit me fjalėn “Allah” edhe gjatė predikimeve tė tyre jo-myslimane, besimtarėt myslimanė mund tė ngatėrroheshin dhe tė tundoheshin nga fetė e tjera, tė cilat do tė dukeshin se po i drejtoheshin njė perėndie qė vetėm myslimanėt e kuptonin. Pas shumė betejave ligjore, vendimi qė mbizotėroi ishte ky: materialet e shtypit tė tė krishterėve e kanė tė ndaluar qė fjalės “Zot” t’i drejtohen me fjalėn “Allah”.

Nė vitin 1965, Kisha Katolike iu drejtua tė njėjtės pyetje, por me njė tjetėr frymė, nėpėrmjet librit mėsimor “Nostra Aetate”. Njė paragraf i rėndėsishėm nė kėtė libėr thotė:

“Kisha i sheh myslimanėt me vlerėsim pozitiv. Ata admirojnė Zotin e vetėm, perėndinė qė rron e qėndron te Ai, mėshirėploti dhe i gjithėfuqishmi, Krijuesi i parajsės dhe tokės, i cili u ka folur njerėzve; ata durojnė dhimbjet nė mėnyrė qė t’i nėnshtrohen me gjithė zemėr vendimeve edhe mė enigmatike tė marra nga Ai, njėsoj siē i nėnshtrohej Zotit Abrahami, me tė cilin feja Islame ka kėnaqėsinė ta lidhė veten.”

Por kur ide tė ngjashme u pėrmendėn nga As. Prof Larycia Hawkins nga kolegji Wheaton, nė Ēikago, reagimi ishte aq i ashpėr sa ajo u pezullua nga mėsimdhėnia, e madje nisėn procedurat pėr ta pėrjashtuar. Gjithēka nisi me njė postim nė Facebook, ku ajo thoshte se nė shenjė miqėsie me myslimanėt e stigmatizuar tė Amerikės, ajo do tė mbante shami deri pėr Krishtlindje. Dhe shtoi: “U ofroj solidaritetin tim myslimanėve, sepse, ashtu si unė, qė jam e krishterė, edhe ata janė njerėz tė librit. Siē ka thėnė dhe Papa Franēesk, ne adhurojmė tė njėjtin Zot.”


Prof Larycia Hawkins nga kolegji Wheaton, nė Ēikago, u pezullua dhe nisėn procedurat pėr ta pushuar pasi tha qė tė krishterėt e myslimanėt adhuronin tė njėjtin Zot”

Kur autoritetet e kolegjit e kundėrshtuan kėtė pohim, ajo u pėrgjigj me njė deklaratė qė dukej mė teologjike se ato qė ofrohen nga zyrtarėt fetarė, qofshin liberalė apo ndjekės tė rreptė: “Unė besoj te njė perėndi sovran, qė ekziston pėrjetėsisht nė tre persona: Atin e pėrjetshėm, birin e tij tė vetėm, Jezu Krishtin, dhe nė Shpirtin e Shenjtė, Ai qė jep jetė…”

Pėr sa i pėrket ngjashmėrisė midis dy monoteizmave, ajo kishte diēka mė enigmatike pėr tė thėnė. Pasi citoi disa burime katolike e protestante, pėrfshi edhe “Nostra Aetate”, ajo shtoi:

“Ashtu si ata, edhe unė e pranoj se pohimi ‘ne besojmė nė tė njėjtin Zot’ ėshtė si t’i pėrgjigjesh njėkohėsisht edhe me ‘po’, edhe me ‘jo’, pyetjes nėse tė krishterėt dhe myslimanėt, (edhe hebrenjtė), i drejtohen tė njėjtės figure adhurimi.”

Edhe “po”, edhe “jo” si pėrgjigje?! Kėtu mund tė ndihmojė pak filozofia. Nė vitin 1905, filozofi i madh britanik, Bertrand Russell, shkaktoi nisjen e njė shekulli debatesh nėpėrmjet njė eseje tė famshme, qė tregonte se si njė fjali tepėr e thjeshtė nė dukje, pohonte njėherazi informacione tė ndryshme. Specifikisht, fjalia “mbreti i Francės ėshtė qeros”, pohon 1) qė Franca ka mbret, dhe ai mbret ėshtė vetėm njė, dhe 2) ky sovran e ka kokėn pa flokė.

Ato pak fjalė kanė vetėm dy pohime, ndėrsa fjalia “Tė krishterėt dhe myslimanėt besojnė nė tė njėjtin Zot” ėshtė shumė herė mė e ndėrlikuar, e mbuluar nga shumė shtresa kuptimesh, e madje pohon gjėra qė mund tė thuhen njėsoj, por qė kanė kuptime tė ndryshme nė gojėn e dikujt tjetėr. Pėr shembull, nėse je ateist dhe mendon se “ēdo perėndi ėshtė sajesė njerėzore”, pėr ata vlen shprehja qė perėndia e ēdo besimi ėshtė ndryshe nga tė tjerėt. Nėse je monoteist, i bindur qė ka vetėm njė perėndi, pėr ata nuk ka kuptim tė diskutohet fare “a besojnė tė njėjtin perėndi”. Pėr ata, Zoti ėshtė njė, edhe sikur njerėz tė ndryshėm tė kenė ide tė ndryshme pėr ekzistencėn e Tij. Nėse je politeist, ėshtė mėse e logjikshme tė diskutosh nėse dy grupe tė ndryshme njerėzish i falen apo jo tė njėjtit Zot. Por nė kėtė pikėpamjen e fundit, i bie qė tė dy palėt monoteiste, tė krishterėt dhe myslimanėt, duhet ta kenė gabim.

Ndryshimi nė debatin filozofik pėr kokėn pa flokė tė mbretit ėshtė se tė gjithė bien dakord pėr faktin e rėndėsishėm tė fjalisė: nė Francė nuk ka mbret. Kėshtu qė edhe fjalia pėr flokėt e tij ėshtė e pavėrtetė. Por nuk ka konsensus mbi faktin e pyetjes myslimane-tė krishterė “A ekziston mė shumė se njė Zot?” Dhe pa pasur konsensus mbi kėtė fakt, ėshtė e pamundur qė tė diskutohet pyetja, e jo mė tė merren masa pėr tė pezulluar dikė nga universiteti.

Erasmus, The Economist

Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 07-05-2018, 10:03   #2
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

...psh a po flasin tre persona per te njejtin person?!
kjo varet por besimi hebraik eshte besimi i vertet! nje zot i tille qe duhet adhuruar!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 11:38   #3
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 738
Thanks: 40
Thanked 110 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?KOSOVA KA ZEMĖR, FERIZAJ - NĖ NJĖ OBORR XHAMI E KISHĖ,


nė njė oborr dhurohen tesha, veshėmbathje pėr nevojtar!
Kosova nuk prodhon automobila, as teknologji kibernetike, nuk ka mallra pėr eksport.... po ka vlera tė larta morale e njerzore tė bashkjetesės, empatisė dhe solidaritetit! Shqiptarėt kanė bashkėsinė e tyre , kombin e tyre qė qėndron nė tre (3) kėmbė: mysliman, ktolik dhe orthodoks! Pa njėren prej kėtyre kėmbėve nuk qėndron tėrsia e tė qenurit shqiptar! Kjo eshte vlera jonė, ky ėshtė shembulli ynė mė i ēmuari dhe mė i kėrkuari edhe nė botė! Kėtė duhet ta rrisim e prodhojm me tė madhe dhe ta eksportojm nė botė! Ky gjest me kėto veshėmbathje tė dhuruara pėr nevojtar, ma ngrohu zemren sot!
Shefqet Cakiqi-Llapashtica
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llokumi pėlqehet nga
i vjetėr 27-11-2018, 18:29   #4
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,524
Thanks: 122
Thanked 799 Times in 416 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Pėr fat ėshtė vetėm 1.
Sikur tė ishin disa,me gra e fėmijė.
Jo me 25 do lindi i imi,i yti do shohim,me shpresė ke zoti shohim pėr datėn e vdekjes
Toka ishte e imja pastaj erdhi ai dhe ma rrėmbeu pastaj e legalizoi,por ishte tjetėr pronari i kopshtit tź Edenit.
Do ishte luftė e pamėshirshme midis zotash.
Faleminderit Zot qė je vetėm 1.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 19:28   #5
ricky_ch
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 101
Thanks: 134
Thanked 37 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Nė shqip themi Zot tė gjithė, si ai katolik, protestant,
ortodoks dhe ai musliman. Poashtu edhe i krishteri arab
i drejtohet Zotit me Allah. Kjo ėshtė sa i pėrket fjalės
me te cilėn i drejtohen njerėzit njė Krijuesi Hyjnor, ndėrsa dallim
kanė vetem ritet, simbolet dhe obligimet fetare.

Por, mbi tė gjitha, pamarrėparasysh nė ēka apo ēfarė
besojmė, dihet se i njėjti Krijues na ka krijuar.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 19:57   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,185
Thanks: 8,285
Thanked 7,204 Times in 4,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Vrapuan te gjithe te kopjojne tefteret e lashtesise...gjithsekush te fuse elemetet e kopjuara me pak drama brenda e ta shpalle patenten e re me te cilen perdhunuan shoqeri e civilizime, shfarosen dijen e ngriten kulte makabere e te mbrapshta.

Askush me nuk falet shpikjes, dijes e pjellorise mendore si dhurata me e bukur e nje evolucioni me ciklet me te fuqishme te revolucioneve......qe te con ne vetshperberje e shkaterrim.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 20:04   #7
ricky_ch
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 101
Thanks: 134
Thanked 37 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Vrapuan te gjithe te kopjojne tefteret e lashtesise...gjithsekush te fuse elemetet e kopjuara me pak drama brenda e ta shpalle patenten e re me te cilen perdhunuan shoqeri e civilizime, shfarosen dijen e ngriten kulte makabere e te mbrapshta.

Askush me nuk falet shpikjes, dijes e pjellorise mendore si dhurata me e bukur e nje evolucioni me ciklet me te fuqishme te revolucioneve......qe te con ne vetshperberje e shkaterrim.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 20:26   #8
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 509
Thanks: 93
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Per cilindo qė njeh sadopak themelet e dy feve, pyetja ėshtė mese qesharake!!Nuk ka asnjė fare dyshimi se zoti i Bibles s'ka asnjė fare lidhjeje me zot-profetin e Kuranit! Njėra fe bazohet mbi etiken ndėrsa tjetra mbi diktatin: nė njėrėn profetėt bėhen theror ndėrsa nė tjetren profeti ther e bėn kuplara: č mund tė vazhdohet gjatė....por me e rėndėsishmja ėshtė se njėra fe njerėzit I zbut dhe I embelson, ndėrsa tjetra I budalleps dhe shtazeron!Fundi I fundit, tė krishterėt e kanė njohur zotin e tyre, ndėrsa myslimanėt as qė ia kanė idenė!!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 20:32   #9
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,088
Thanks: 585
Thanked 1,044 Times in 634 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Une kto punet e feve asnjehere si kam kuptu.
Njerzit jane te lire te besojne cte duan , por kur shoh muslimanet dhe krishteret qe jane gati te shfarosin njeri tjetrin per shkak te fese , dhe nderkohe besojne ne nje zot por me emra dhe terma te ndryshem , eshte vertet per te ardh keq.

Shqiptaret fatmiresisht jane ndryshe dhe sduan tja dine per fe , u mjafton besimi ne zot pa krijuar ndasi me libra dhe terma te tipit feja ime me e mire se e jotja.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 07:43   #10
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,308 Times in 4,886 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Mish derri nė konferencėn mbi Islamin.

Ministra e Brendshme Gjermane shprehu keqardhjen qė kishte shėrbyer salēiēe me mish derri nė njė konferencė mbi Islamin, mė herėt gjatė kėsaj jave nė Berlin. Sipas asaj qė shkruan BBC, Ministria tha se selektimi i ushqimit nė Konferencėn Gjermane mbi Islamin ishte bėrė nė mėnyrė tė tillė qė tė kėnaqte “pjesėmarrės tė feve tė ndryshme“. Megjithatė, ky institucion kėrkoi ndjesė “nėse persona tė caktuar ishin ndjerė tė ofenduar”.

Eventi nė fjalė u drejtua nga Ministri i Brendshėm, Horst Seehofer, i cili nė Mars tha se Islami nuk kishte vend nė Gjermani. Pjesa mė e madhe e pjesėmarrėsve nė konferencėn mbi Islamin ishin myslimane. Lloji i salēiēeve qė u shėrbyen ishin blutwurst, ose “salēiēe gjaku”, tė cilat kanė si pėrbėrės gjakun e derrit, mishin e proshutėn.

Megjithatė, ndjesa nuk mjaftoi pėr tė shkaktuar zemėratė e reagime tė shumta nė rrjetet sociale. Nė njė postim nė Twitter, gazetari gjerman Tuncay Özdamar shkroi: “Ēfarė sinjali dėshiron tė transmetojė Ministria e Seehofer? Pak mė shumė respekt pėr myslimanėt qė nuk hanė mish derri”.

Me Dec 3, 2018.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 14:08   #11
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,794
Thanks: 270
Thanked 468 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mish derri nė konferencėn mbi Islamin.

Ministra e Brendshme Gjermane shprehu keqardhjen qė kishte shėrbyer salēiēe me mish derri nė njė konferencė mbi Islamin, mė herėt gjatė kėsaj jave nė Berlin. Sipas asaj qė shkruan BBC, Ministria tha se selektimi i ushqimit nė Konferencėn Gjermane mbi Islamin ishte bėrė nė mėnyrė tė tillė qė tė kėnaqte “pjesėmarrės tė feve tė ndryshme“. Megjithatė, ky institucion kėrkoi ndjesė “nėse persona tė caktuar ishin ndjerė tė ofenduar”.

Eventi nė fjalė u drejtua nga Ministri i Brendshėm, Horst Seehofer, i cili nė Mars tha se Islami nuk kishte vend nė Gjermani. Pjesa mė e madhe e pjesėmarrėsve nė konferencėn mbi Islamin ishin myslimane. Lloji i salēiēeve qė u shėrbyen ishin blutwurst, ose “salēiēe gjaku”, tė cilat kanė si pėrbėrės gjakun e derrit, mishin e proshutėn.

Megjithatė, ndjesa nuk mjaftoi pėr tė shkaktuar zemėratė e reagime tė shumta nė rrjetet sociale. Nė njė postim nė Twitter, gazetari gjerman Tuncay Özdamar shkroi: “Ēfarė sinjali dėshiron tė transmetojė Ministria e Seehofer? Pak mė shumė respekt pėr myslimanėt qė nuk hanė mish derri”.

Me Dec 3, 2018.
Pse nuk more pjes n'at konference, e t'i kishe ngren te gjitha blutwurst-et. Nuk do t'kishte nevoj ministria e permbrendshme te bente auto-kritike. Qashtu zgjidhen prabllemet.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 14:10   #12
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,577
Thanks: 9,510
Thanked 5,090 Times in 3,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Tani na paskan dale shum Zota
May one of them bless u all
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 14:27   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,088
Thanks: 585
Thanked 1,044 Times in 634 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Ti siper shkruj shqip se kuptojne dhe shqip ato zotat qe permend ti
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 14:49   #14
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,577
Thanks: 9,510
Thanked 5,090 Times in 3,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ti siper shkruj shqip se kuptojne dhe shqip ato zotat qe permend ti
Zotat I bekofshin shqipetaret
Happy now ti Zoti AAO?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 14:54   #15
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 352
Thanks: 244
Thanked 185 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Po me, te njejtin zot adhurojne, ate qe gjasme i shikon dhe i ndreq te gjitha. Tani ka ca diferenca ne menyren sesi ky zot vepron per kristianin dhe myslimanin, por ideja eshte e njejta: zoti shikon, ndihmon, ndeshkon, ndreq.

Per fete e Azise se Larget, koncepti i hyjnores eshte krejt ndryshe.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 14:54   #16
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,159
Thanks: 7,122
Thanked 5,685 Times in 2,373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Shikoni kete xhami shqipetare ne Maqedonine veriore, respektivisht ne Tetove:Atje ku fluturojne shqiponjat

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 06-12-2018 nė 14:58
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2018, 20:38   #17
SturmFÜHRER
Super Anėtar
 
Avatari i SturmFÜHRER
 
Data e antarėsimit: Dec 2018
Posts: 145
Thanks: 106
Thanked 59 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
SturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyerSturmFÜHRER ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tė krishterėt e myslimanėt, a adhurojnė tė njėjtin Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Pse nuk more pjes n'at konference, e t'i kishe ngren te gjitha blutwurst-et. Nuk do t'kishte nevoj ministria e permbrendshme te bente auto-kritike. Qashtu zgjidhen prabllemet.

AI,ja u ka lone...TURQVE.
SturmFÜHRER nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur