Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-10-2018, 21:44   #1
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,417
Thanks: 623
Thanked 827 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi


Pavarėsisht nėse vini baste nė sport, blini karta gėrvishtėse, luani ruletė, poker ose ‘slots machine’ nė kazino apo pėrdorni kumarin online, kjo varėsi mund t’ju shkatėrrojė marrėdhėniet, tė ndikojė pėr keq nė punė dhe t’ju ēojė drejt katastrofės financiare.

Mund tė bėni edhe gjėra qė nuk do t’i bėnit kurrė nė gjendje normale, si tė vidhni para pėr tė luajtur ose tė zhyteni nė borxhe.

Ndonėse mund t’ju duket si njė ves qė nuk mund ta ndaloni dot, me ndihmėn e duhur, ju mund ta kaloni problemin e kumarit dhe tė ēliroheni nga varėsia qė ka zaptuar jetėn tuaj. Hapi i parė ėshtė tė njihni dhe tė pranoni problemin.

Varėsia dhe problemi

Varėsia ndaj kumarit ėshtė njė lloj ērregullimi i kontrollit tė impulseve. Kėta njerėz nuk mund ta kontrollojnė impulsin kur vjen puna pėr tė luajtur kumar, edhe nėse ai po i dėmton ata dhe tė dashurit e tyre.

Njerėzit e varur nga kumari mendojnė vetėm pėr tė dhe dėshirojnė vetėm tė luajnė, pavarėsisht pasojave. Ata vazhdojnė tė luajnė kumar nė ēdo situatė dhe nė ēdo gjendje shpirtėrore.

Edhe kur ata e dinė se shansi ėshtė kundėr tyre, ata s’mund ta pranojnė humbjen dhe nuk mund t’u rrinė larg kazinove ose qendrave tė basteve.

Megjithatė ekziston edhe njė shkallė mė e ulėt e atyre qė luajnė kumar. Kėta janė njerėz qė kanė njė problem me bastet dhe lojėrat e fatit, por nuk kanė dalė tėrėsisht jashtė kontrollit.

Problemet e kumarit janė ēdo lloj sjelljeje qė lidhet me kumarin dhe qė shkaktojnė dėme nė jetėn e atyre qė luajnė. Nėse ju jeni tė dhėnė pas kumarit, shpenzoni gjithnjė e mė shumė kohė dhe para pas tij dhe nuk hiqni dorė pavarėsisht pasojave, atėherė keni problemin e tė luajturit kumar.

Shenjat dhe simptomat e problemit tė kumarit

Varėsisė ndaj kumarit, i referohen si njė ‘sėmundje e padukshme’, pėr shkak se nuk ekzistojnė shenja tė dukshme fizike apo simptoma si te pėrdorimi i drogės dhe alkoolit.

Kumarxhinjtė zakonisht e mohojnė ose e zvogėlojnė problemin. Ata madje shkojnė shumė larg pėr tė fshehur zakonin e keq tė kumarit. Pėr shembull, kumarxhinjtė shpesh largohen nga njerėzit e dashur, hyjnė pa u ndjerė nė shtėpi dhe gėnjejnė pėr vendet ku kanė qenė.

A kam probleme me kumarin?

Ju mund tė keni probleme me kumarin nėse:

1. Nėse ndieni nevojėn ta mbani kumarin tė fshehtė. Nėse ju e fshihni faktin kur luani kumar ose gėnjeni rreth frekuencės kur luani, me mendimin se tė tjerėt nuk do t’ju kuptojnė ose nėse doni t’i habisni ata me njė fitim tė madh.

2. Keni probleme me kontrollin e kumarit. Kur fillon tė luash kumar, a mund tė largohesh? Apo jeni tė vendosur qė tė luani edhe qindarkėn e fundit, duke shtuar bastin qė tė fitoni ēfarė keni humbur?

3. Luani edhe kur s’keni para. Njė shenjė e keqe ėshtė kur bėheni gjithnjė e mė tė dėshpėruar pėr tė rikuperuar humbjet tuaja. Do tė luani derisa tė shpenzoni gjithēka keni me vete, paratė, ēeqet, kartat e kreditit, makinėn madje edhe gjėra qė s’janė tuajat.

Mund tė ndiheni nė presion pėr tė marrė borxh, shitur apo vjedhur gjėra qė tė bėni para pėr kumar. Ėshtė njė rreth vicioz. Ju mund ta besoni me tė vėrtetė se do tė fitoni ēfarė keni humbur, por jeni duke shkuar drejt njė vrime tė zezė.

4. Familjarėt dhe miqtė janė tė shqetėsuar pėr ju. Mohimi e bėn problemin e kumarit tė vazhdojė. Nėse familja dhe miqtė janė tė shqetėsuar dėgjojini me kujdes. Mendojeni mirė sesi kumari po ndikon nė jetėn tuaj. Nuk ėshtė dobėsi tė kėrkoni ndihmė.

Trajtimi pėr problemin e kumarit

Ēdo kumarxhi ėshtė unik dhe kėrkon njė program pėrmirėsimi tė veēantė pėr tė. Ēfarė funksionon pėr njėrin, nuk ėshtė e thėnė tė funksionojė pėr tė gjithė.

Hapi mė i mirė pėr trajtimin ėshtė tė kuptosh se ke njė problem me kumarin. Kjo kėrkon fuqi tė madhe dhe tepėr kurajė, sidomos nėse keni humbur shumė para dhe ju ėshtė shkatėrruar jeta.

Shumė tė tjerė kanė qenė nė gjendjen tuaj dhe ia kanė hedhur. Tė kalosh varėsinė ndaj kumarit nuk ėshtė kurrė e lehtė, por shėrimi ėshtė i mundshėm nėse i pėrmbaheni trajtimit dhe kėrkoni ndihmė.

Terapia pėr kumarin

Terapia e sjelljes konjitive (njohėse) pėr problemet me kumarin fokusohet nė ndryshimin e sjelljeve dhe mendimeve tė pashėndetshme si arsyetimi dhe besimet e pavėrteta.

Kjo mund t’u mėsojė kumarxhinjve problematikė si tė luftojnė dėshirėn pėr tė luajtur, si tė pėrballen me emocione tė pakėndshme nė vend qė tė vrapojnė drejt basteve dhe si tė zgjedhin problemet financiare, tė punojnė dhe tė rregullojnė marrėdhėniet e prishura prej varėsisė.

Qėllimi i terapisė ėshtė tė rilidhin neuronet e trurit tė varur duke menduar pėr kumarin nė njė mėnyrė tė re. Njė variacion i terapisė konjitive tė sjelljes quhet “Programi me katėr hapa” dhe ėshtė shumė i suksesshėm nė rezultate.

Synimi i kėsaj terapie ėshtė tė ndryshojė mendimet dhe besimet tuaja rreth kumarit nė katėr hapa: riemėrim, rishikim i tipareve, ripėrqendrim dhe rivlerėsim.

Kėrkesa pėr njė terapist nuk do tė thotė se jeni tė dobėt apo qė nuk mund tė pėrballeni me problemet tuaja. Terapia ėshtė pėr njerėz qė janė mjaftueshėm tė zgjuar pėr tė kuptuar se u duhet ndihmė. Mund t’ju japė mjetet dhe ndihmėn pėr tė rikuperuar jetėn tuaj.

Ruajtja e pėrparimit

Pėr tė hequr dorė nga problemi me kumarin ėshtė relativisht e lehtė, por tė ruash rezultatet e mira duke e bėrė pėrmirėsimin tė zgjasė pse jo edhe pėr tė gjithė jetėn, ėshtė njė sfidė e vėrtetė.

Ruajtja e pėrparimit ndaj problemeve dhe varėsisė me kumarin ėshtė e mundur nėse e rrethoni veten me njerėz ndaj tė cilėve keni pėrgjegjėsi. Pėrpiquni tė shmangni mjediset provokuese dhe hiqni dorė nga kontrolli i financave tuaja, gjithashtu kėrkoni aktivitete qė do t’jua largojnė kumarin nga mendja.

Ndryshimi i stilit tė jetės dhe zgjedhjet

Njė rrugė pėr t’u larguar nga problemet me kumarin, ėshtė tė analizoni se ēfarė zgjedhjesh tė shėndetshme ju duhen nė jetėn tuaj.

Katėr elementėt qė i japin jetė problemit tė kumarit janė:

1. Vendimi: pėrpara sė tė luani kumar, ju merrni njė vendim. Nėse ju lind ideja tė luani, ndalojeni atė qė po bėni, telefononi dikė, mendoni pėr pasojat, qortojeni veten dhe gjeni diēka tjetėr me tė cilėn tė merreni.

2. Paratė: zakoni i keq i kumarit nuk vazhdon pa para. Largojini nga vetja paratė dhe kartat e kreditit, lini dikė tjetėr tė menaxhojė para tuaja dhe aktivizoni pagesat automatike nga banka.

3. Koha: ata qė luajnė, kanė kohė tė lirė tė mjaftueshme. Krijojini vetes njė axhendė tė ngjeshur e cila do t’ju japė edhe mundėsi pėr tė punuar edhe gjėra me tė cilat do tė argėtoheni. Mos harroni t’i kushtoni rėndėsi familjes suaj.

4. Njė lojė: pa njė lojė apo aktivitet ku mund tė vini baste, nuk mund tė tundoheni. Ndaj qėndroni larg kėtyre mjediseve, qė tė mos ju ngacmohet dėshira pėr tė luajtur.

Zgjidhje pėr arsyet

Nėse luani kumar pėr tė marrė ndjenjėn e ekzaltimit dhe pėr tė shtuar adrenalinėn nė trup, nė vend tė kėsaj mund tė merreni me sport ose ndonjė hobi tjetėr tė ngjashėm.

Nėse dėshironi tė jeni mė shoqėror dhe kjo ju shtyn tė luani nė lojėrat e fatit, nė vend tė kėsaj bashkohuni me grupe sociale, miq, familjarė dhe aktivitete tė tjera.

Nėse jeni tė dhėnė pas kumarit, sepse dėshironi tė harroni problemet, atėherė ndiqni terapi tė ndryshme nga specialistė.

Nėse jeni vetėm dhe tė bezdisur, atėherė ėshtė mė mirė tė gjeni njė pasioni si pėr shembull art, muzikė, sport, libra sesa t’u drejtoheni kazinove.

Nėse po kėrkoni qetėsi pas njė dite stresuese, nė vend qė t’i krijoni vetes probleme me kumarin mund tė bėni ushtrime trupore pėr t’u ēliruar nga ndjenja e stresit.

Nėse jeni tė dhėnė pas idesė se kumari mund t’ju bėjė tė pasur, ėshtė mė mirė tė hiqni dorė nga kjo ide. Gjeni mėnyra tė tjera mė tė sigurta pėr tė zgjidhur problemet financiare.

Kumari dhe vetėvrasja

Kur ata qė luajnė shumė lojėra fati ndihen tė pashpresė, rreziku qė tė kryejnė vetėvrasje ėshtė i lartė. Ėshtė shumė e rėndėsishme t`i merrni seriozisht bisedat ose mendimet pėr vetėvrasje tek personat e varur nga kumari. Pėr t`i dhėnė zgjidhje kėtij problemi kėrkoni ndihmėn e specialistėve ose metoda tė tjera bashkėkohore nė internet.


Shqip.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Regina pėlqehet nga
i vjetėr 09-10-2018, 21:51   #2
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 2,373
Thanks: 413
Thanked 411 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
B.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Kurt mi senti ?!
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 09-10-2018, 21:55   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,296
Thanks: 776
Thanked 1,304 Times in 757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Kam njohur njerėz qė kishin punė, tė ardhura, zgjuarsi dhe shkathtėsi, qė shumė kush do ti kishte zili... nga kumari.. humbėn dhe familjen dhe u kthyen nė barbona
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 09-10-2018, 21:58   #4
Sopoti
Delete
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,972
Thanks: 5,193
Thanked 5,728 Times in 3,032 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Pregatitje shteti se afermi me bllokim kazinosh,bastesh etj.

Me keto siptoma ke shumicen e shqiptareve ne Angli,e i kan bere familjet fije fije.
Te divorcuar,te hallakatur.
T Channel iku e beri nje emision atje.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 09-10-2018, 22:14   #5
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kam njohur njerėz qė kishin punė, tė ardhura, zgjuarsi dhe shkathtėsi, qė shumė kush do ti kishte zili... nga kumari.. humbėn dhe familjen dhe u kthyen nė barbona
Loni hengri buke e fiq e vdiq! ... doje te thoje?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 22:17   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,296
Thanks: 776
Thanked 1,304 Times in 757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Loni hengri buke e fiq e vdiq! ... doje te thoje?
S'di gjė... kam kohė qė s'di gjė...
Jo jo kisha tjetėr gjė parasysh... ta them pastaj
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 23:07   #7
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,619
Thanks: 6,980
Thanked 5,294 Times in 2,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Mbaj mend kur isha i vogel qe plaku im thoshte nje shprehje:
Vesi zhduket me personin, vdes personi zhduket edhe vesi!
Bixhozi apo kumari eshte ves, dhe ves i rende biles!
Po ashtu tregonte edhe nje histori per ta ilustruar e cila ishte per te qeshur.
Pak a shume historia qe tregonte bente fjale per dy bixhozcinj te thekur ne kohen e komunizmes te cilet ishin denuar me burg asokohe per loje bixhozi dhe baste ( asokohe ishin te ndaluara me ligj te gjitha lojrat e fatit, bixhozit, llotarite, bastet sportive etc etc...)dhe pasi kishin dale nga burgu ishin ende nen survejim te Sigurimit. Nje dite duke qendruar ne kembe dhe duke pire nga nje shishe birre ne nje Mengjezore ( tip klubi apo lokal qe i quajme sot) punonjesi i sigurimit qe i survejonte qendronte pak me tutje dhe shihte qe here pas here keta te dy shkembenin para ( kartmonedha 10/30 lekshe) me njeri tjetrin. Perpiqej te dallonte nese keta luanin me para (bixhoz) me njeri tjetrin por mbi tavoline nuk kishte asgje, as letra bixhozi,as domino, as fěrr, asgje prej gjeje dhe pasi iu sos durimi ngaqe keta vazhdonin te shkembenin para me njeri tjetrin u ngrit nga vendi the u tha: Qe po luani bixhoz dhe me para kete e shoh dhe e kuptoj, por ajo qe nuk kuptoj eshte se cfare loje po luani sepse nuk shoh asgje mbi tavoline!
Njeri nga ata duke qeshur iu pergjigj:
Po hic o shefo, e thjeshte fare. Kemi vene bast sesa here kjo miza qe vjen rrotull ndalon tek gryka e shishes time apo e shishes se ktij shokut tim. Kur ajo ulet tek shishja ime fitoj une, kur ajo ulet tek shishja e tij, fiton ai. Kaq e thjeshte.

Pra veshtire se ky ves hiqet kollaj!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 10-10-2018, 00:05   #8
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Me 23.25 fitova 100 EURO me 1.50 euro.
Neser apo pasneser qe te fitoj perseri kete shume, do hargjoj 200 EURONE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 10-10-2018, 11:37   #9
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,334
Thanks: 669
Thanked 1,216 Times in 722 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Kumari eshte vesi me i keq i mundshem nqf se nuk di ta kontrollosh.
Isha 17 vjec kur per here te pare kam lujt kumar me lek tek lokali i nje tropojani ne berlin. Bilardo 200 marka loja me nje Shqiptar te Kosoves , isha lojtar me i mire por pa eksperience , nderkohe ai ishte me i dobet por kishte ekperience. Si perfundim her fitoja une e her ai , por ne fund dola me 1200 marka minus
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 11:41   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Une pardje fitova Qimilek me 1200€
Neser do luaj Qimilek qe te fitoj 1200€
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 13:24   #11
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 33,570
Thanks: 14,502
Thanked 18,165 Times in 7,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

un do isha shume keq per bixhoz se kam inat te harxhoj para ne kumar ...babi kur ishim te vogla per Vut te Ri na tregonte si te loznim loje me zar dhe jepte seciles disa lek ose dollar...ate 10 dollar e shendrroja ne 60 dollar ne fund te llojes sepse vec 10 cent vija bast dhe ne fund te lojes (5 te mengjesit) lojtari i fundit dorezohej loll
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 10-10-2018 nė 13:27
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 13:34   #12
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,022
Thanks: 6,065
Thanked 7,180 Times in 4,603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 328
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Kumari eshte vesi me i keq i mundshem nqf se nuk di ta kontrollosh.
Isha 17 vjec kur per here te pare kam lujt kumar me lek tek lokali i nje tropojani ne berlin. Bilardo 200 marka loja me nje Shqiptar te Kosoves , isha lojtar me i mire por pa eksperience , nderkohe ai ishte me i dobet por kishte ekperience. Si perfundim her fitoja une e her ai , por ne fund dola me 1200 marka minus
gjall eshte ai tropojani?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 13:36   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,334
Thanks: 669
Thanked 1,216 Times in 722 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
gjall eshte ai tropojani?
Ka vdek , e kane vra ne durres m'duket.

Duhet ta njofesh se me Ambasadat ka pas ik dhe ai , por emri spo mvje ndermend.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 13:55   #14
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,022
Thanks: 6,065
Thanked 7,180 Times in 4,603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 328
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga aao Shiko postimin
ka vdek , e kane vra ne durres m'duket.

Duhet ta njofesh se me ambasadat ka pas ik dhe ai , por emri spo mvje ndermend.
kam qene disahere ke klubi atij.vllai vet u merrte me droge e prostituta
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 23:42   #15
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Dje ne oren 23.55.....hupa 20 euro.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 00:07   #16
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

kumari nuk eshte ves, eshte fat
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 00:13   #17
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

Bixha bi rralle....ne FUND fiton.....BANKA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 00:20   #18
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shpėtoni nga vesi i kumarit: shenjat, simptomat dhe trajtimi

me server te djegur enderrat per fitore jane te medha
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur