Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-12-2014, 14:54   #61
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksozeProkuroria thotė se Shpend Ahmeti po e pengon hetimin e 70 dosjeve tė Isa Mustafės


Mustafės © GazetaExpress Foto: Kushtrim TėrnavaVisar Duriqi E martė, 30 Dhjetor 2014 16:45
Prokuroria po heton 70 dosjet qė Vetėvendosje i dėrgoi te ta kundėr administratės sė LDK’sė dhe Isa Mustafės. Por, nė Prokurorinė Speciale thonė se Shpend Ahmeti ėshtė duke penguar hetimet. Express sjell detaje nga mėnyra e ndėrhyrjes sė Kryetarit Ahmeti dhe administratės sė tij nė kėto hetime

Kryetari i Prishtinės nga partia ‘Vetėvendosje” ka disa herė qė nė paraqitjet e tij publike akuzon Prokurorinė Speciale qė po e zvarrit hetimin e lėndėve qė janė denoncuar nga administrata e Vetėvendosjes pėr ish-administratėn e Komunės sė Prishtinės tė LDK’sė dhe Isa Mustafės.

Por, Prokuroria Speciale qė po i heton kėto lėndė, tė njohura si “70 lėndėt” e qė nė fakt janė vetėm dy raste, thotė qė Shpend Ahmeti dhe administrata e tij po ndėrhyjnė nė kėto hetime.

“Nė dinamikėn e kėtij hetimi kanė ndikuar disa rrethana, nė mesin e tė cilave ėshtė ajo se Drejtoria e urbanizmit, ndėrtimit dhe mbrojtjes sė mjedisit, nė Komunėn e Prishtinės, gjatė hetimit tė kėtij rasti ka lėshuar pesė leje ndėrtimore, pėr objektet qė vetė i ka denoncuar si tė paligjshme”, thuhet nė pėrgjigjet e Prokurorisė Speciale pėr Express.

Express kishte raportuar kohė mė parė se raste qė janė nėn hetime janė pajisur me leje nga urbanizmi qė drejtohet nga Liburn Aliu- njė nga drejtuesit kryesor nė Vetėvendosjen e Albin Kurtit.

Por, Prokuroria thotė qė pos ndėrhyrjeve me anė tė dhėnies sė lejeve, nė hetime po ndėrhyn edhe Shpend Ahmeti me deklarata.

“Njėherėsh PSRK konsideron se deklaratat e kryetarit tė Komunės sė Prishtinės, ku ai vlerėson punėn e PSRK-sė pėr rastin nė fjalė, janė tė pabazuara dhe pėr mė tepėr meqenėse kėto deklarata vijnė nga zyrtari, i cili ėshtė jashtė sistemit prokurorial, deklaratat e tilla i konsiderojmė si ndėrhyrje direket nė punėn e PSRK-sė, e cila nė punėn e vet ėshtė e pavarur”, thuhet nė pėrgjigjet pėr Express nga Prokuroria Speciale

Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės ka nė punė dy lėndė qė kanė tė bėjnė me Komunėn e Prishtinės, njėra ka tė bėjė me fushėn e ndėrtimit tė objekteve tė paligjshme nė kėtė komunė dhe tjetra ka tė bėjė me lėshimin e lejeve ndėrtimore tė dyshimta, nga kjo komunė.

Rasti i parė ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė hetimeve, ndėrsa rasti i dytė ėshtė nė fazėn e grumbullimit tė provave dhe informatave tė nevojshme, thonė nė Prokurori pėr Express.

Nė kuadėr tė kėtyre dy lėndėve janė tė pėrfshira afėrsisht 70 dosje tė pranuara nga Inspektorati pėr Ndėrtim nė Komunėn e Prishtinės dhe Drejtoria e Urbanizmit, ndėrtimit dhe mbrojtjes sė mjedisit, nė Komunėn e Prishtinės.

“Lidhur me deklaratat publike tė kryetarit tė Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti, i cili ankohet nė punėn e Prokurorisė, duke i quajtur hetimet e vonuara nė lidhje me rastin ku po hetohen zyrtarė tė kėsaj komune, PSRK njofton se lėnda qė ka tė bėjė me ndėrtime tė paligjshme ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė hetimeve”, thuhet nė pėrgjigjet e Prokurorisė pėr Express.

Prokuroria jep edhe dy arsye se si Komuna e Prishtinė po ndikon qė tė zvarriten kėto hetime.

“Nė dinamikėn e kėtij hetimi kanė ndikuar disa rrethana, nė mesin e tė cilave ėshtė ajo se Drejtoria e urbanizmit, ndėrtimit dhe mbrojtjes sė mjedisit, nė Komunėn e Prishtinės, gjatė hetimit tė kėtij rasti ka lėshuar pesė leje ndėrtimore, pėr objektet qė vet i ka denoncuar si tė paligjshme. Arsye tjetėr qė ka ndikuar nė dinamikėn e hetimit tė kėtij rasti ėshtė mos pėrmbushja me kohė e kėrkesės sė PSRK-sė, pėr sigurimin e disa provave nga Sektori i Ndėrtimit nė Komunėn e Prishtinės, respektivisht matjes sė dy objekteve qė janė tė pėrfshira nė hetim”, thotė Prokuroria pėr Express.

Pėr rastin e ndėrtimeve tė paligjshme nė Komunėn e Prishtinės PSRK-ja ka filluar hetimin zyrtar, nė fillim tė muajit prill 2014.

Meqenėse me Kodin e Procedurės Penale tė Republikės sė Kosovės, “afati ligjor pėr kryerjen e hetimit ėshtė dy vite, kryerja e hetimit nė njė rast kaq voluminoz dhe kompleks nė mė pak se njė vit mund tė konsiderohet si sukses i punės sė PSRK-sė”, thuhet nė pėrgjigjet e prokurorisė pėr Express.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2014, 14:55   #62
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksozeShpend, a po tė kujtohet ky aksion i Vetėvendosjes? (VIDEO/ FOTO)


GazetaExpress E martė, 30 Dhjetor 2014 12:16
Vetėvendosje e kishte kritikuar qeverisjen e LDK’sė nė kryeqytet pėr mos-pastrim tė borės me njė aksion klishe- iu hipėn skive. Kryeqyteti nėn qeverisjen e tyre, siē raportoi Express ėshtė bėrė saktėsisht njė qendėr e skijimit. A do tė donte Vetėvendosje ta fshinte nga historia kėtė aksion?

Nė fillim tė viti 2013 partia e Albin Kurtit kishte bėrė njė nga performancat e tyre klishe- u hipėn skive nėpėr Prishtinė nė shenjė kundėrshtimi tė Komunės qė atėherė drejtohej nga Isa Mustafa i LDK’sė qė nuk i kishte pastruar rrugėt nga bora. E quajtėn “Prishtina : Qendėr skijimi apo kryeqytet".

Mė pak se dy vite mė vonė, kjo parti do tė donte ta fshinte nga arkivi kėtė aktivitet qė e ka tė publikuar nė facebook’un dhe llogarinė e tyre nė youtube.

Siē raportoi dje Gazeta Express, pjesa mė e madhe e rrugėve ėt Prishtinės, e sidomos rrugicat, ishin komplet tė pa pastruar- ishin bėrė pėr ski. Vende-vende u panė kontraktorė privat tė kėsaj komune duke shpėrndarė kripė me grushte, ose duke larguar borė me mini-bagerė.

Sikur tė mos mjaftonte, zyrtarė informimi tė punėsuar nga Shpend Ahmeti gjetėn kohė qė tė merren nga Prishtina e bllokuar nga bora me rrugicat e Gjakovės sė pa pastruara.

Nga kjo komunė tė hėnėn nuk pati asnjė kėrkimfalje, derisa dita tjetėr e gjeti Prishtinėn e qeverisur nga Vetėvendosja prapė me rrugė tė pa pastruara.

Ndėrsa, kryetari i Prishtinės, Shpend Ahmeti qė dijė tė reagoj pėr ēdo kritikė mediale duke e cilėsuar si “shpifje”, pas publikimit tė dhjetėra fotove pėr mos-pastrim tė borės nė Prishtinė nga Express dhe kėrkimin e pėrgjegjėsisė penale, nuk publikoi asnjė koment.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2014, 14:56   #63
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze
Vetėvendosje kėrkonte hetim, Shpend Ahmeti e shpėrblen me tenderė kompaninė “Devolli!”


Njė vit mė parė Vetėvendosje kėrkonte me ngulmė qė tė hetohej korporata ‘Devolli”, por njė vit mė vonė marrėdhėniet janė relaksuar- tash kanė kaluar nė ‘biznes’.

Nė janar tė kėtij viti Lėvizja Vetėvendosje kishte kėrkuar hetim parlamentar pėr njė privatizim tė Devollėve, por tash komuna e Prishtinės qė udhėhiqet nga Shpend Ahmeti i partisė ‘Vetėvendosje’ tė Albin Kurtit ka shpėrblyer me tenderė kėtė korporatė.

Komuna e Prishtinės ia ka dhėnė kompanisė “Devolli” tenderin pėr furnizim me qumėsht pėr dy institucione nėn menaxhim tė saj. Ky tenderi peshon rreth 23 mijė euro.

Pėr tenderin “Furnizimi me qumėsht UHT pėr Arkivin Komunal dhe Brigadėn e Zjarrfikėsve”, tė shpallur nga komuna e Shpendit patėn konkurruar dy kompani. Derisa, kontrata mes Devollėve dhe komunės sė Prishtinės ėshtė nėnshkruar me 13.10.2014.

Njėri nga drejtuesit e VV’sė qė ėshtė deputet nė Kuvendin e Kosovės pati thėnė se kjo lėvizje dėshiron hetim tė plotė tė privatizimit tė amortizatorėve nga kompania Devolli. Ai ishte deklaruar se lidhja ėshtė qė nė njėrėn fitues tė tenderit kanė qenė pronarėt e kompanisė “DEVOLLI”, vėllezėrit Devolli, ndėrkohė qė nė anėn tjetėr kompania qė e ka blerė pjesėn tjetėr tė amortizatorėve, kompania “ENEX” group, ėshtė po ashtu e pronėsuar nga tė punėsuarit nė kompaninė “Z-MOBILE”, e cila ėshtė pra e pronėsuar nga vėllezėrit Devolli.

“Kjo lidhje e afėrt e tyre zgjon dyshime pėr kurdisje tė kėtij tenderi dhe pėr marrėveshje mes kėtyre dy palėve, pėr ta blerė tėrė fabrikėn me dy emra tė ndryshėm. Pra, pėr t’i pasur dy leva tė mundshme tė blerjes sė fabrikės”, kishte thėnė deputeti Ymeri.

Kuvendi i Kosovės nė janar tė kėtij viti pati miratuar formimin e Komision Hetimor parlamentar pėr hetimin e procesit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve N.Sh. ‘Fabrika e Amortizatorėve’ dhe N.Sh. ‘Amortizatorėt’ – ndėrtesa administrative.

Ky grup ka pasur pėr detyrė tė bėjė auditivin dhe vlerėsimin (nga Auditori i Pėrgjithshėm) e procesit tė privatizimit tė N.Sh. ‘Fabrika e Amortizatorėve’ dhe N.Sh. ‘Amortizatorėt’ – ndėrtesa administrative, si dhe tė gjeturat e auditimit tė vihen nė funksion tė Komisionit Hetimor Parlamentar, para se procesi i hetimit parlamentar tė pėrmbyllet.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2014, 14:57   #64
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksozeLDK akuzon Shpend Ahmetin pėr blerjen e 200 mijė litrave naftė pa kontratė

GazetaExpress E mėrkurė, 31 Dhjetor 2014 14:11
Grupi Parlamentar i LDK’sė nė Komunėn e Prishtinės e ka akuzuar Shpend Ahmetin se ka blerė 200 mijė litra naftė pa kontratė dhe duke shkelur ligjin pėr prokurim publik.

Sipas LDK’sė, Ahmeti ka dėmtuar buxhetin e Komunės pėr 14 mijė euro.

LDK ka paralajmėruar se kėto gjetje do t’i deponojnė nė Prokurorinė e Shtetit pėr tė hetuar gjithė kėto keqpėrdorime tė parasė publike nga Shpend Ahmeti.

Lexojeni tė plotė deklaratėn
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-01-2015, 13:35   #65
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


LDK akuzon Shpend Ahmetin pėr blerjen e 200 mijė litrave naftė pa kontratė

GazetaExpress E mėrkurė, 31 Dhjetor 2014 14:11
Grupi Parlamentar i LDK’sė nė Komunėn e Prishtinės e ka akuzuar Shpend Ahmetin se ka blerė 200 mijė litra naftė pa kontratė dhe duke shkelur ligjin pėr prokurim publik.

Sipas LDK’sė, Ahmeti ka dėmtuar buxhetin e Komunės pėr 14 mijė euro.

LDK ka paralajmėruar se kėto gjetje do t’i deponojnė nė Prokurorinė e Shtetit pėr tė hetuar gjithė kėto keqpėrdorime tė parasė publike nga Shpend Ahmeti.

Lexojeni tė plotė deklaratėn
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2015, 11:06   #66
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Lus moderatorin qe te ndryshoj titullin e temes. U vertetua nga Agjensioni Kunder Korrupsionit qe shtepia nuk eshte e Shpendit por e vellaut te tij.

---

Shpend Ahmeti, kryetari i muajit janar nė botė

Kryetari i Prishtinės, Shpend Ahmeti ėshtė zgjedhur kryetari mė i mirė komunal nė botė pėr muajin janar tė kėtij viti.

Kėtė e ka bėrė uebfaqja e njohur e cila “Citymayors” e cila nė rubrikėn e saj “Kryetari i Muajit” pėr kėtė muaj e ka zgjedhur Shpend Ahmetin.

“Zgjidhja e Shpend Ahmetit nė krye tė Prishtinės ishte njė ndryshim i madh. Ahmeti e ka rrėzuar nga pushteti njė prej liderėve mė tė mėdhenj tė Kosovės, partia e tė cilit kishte udhėhequr 14 vite pas luftės.

Ahmeti e pėrfaqėson Vetėvendosjen, njė parti politike e formuar nė vitin 2005”, shkruan ndėr tė tjera “CityMayor”.

Disa prej sukseseve tė tij qė kjo uebfaqe i pėrmend janė ndalimi i ndėrtimit paleje, heqjen e rrethojave nėpėr institucione publike, lirimin e trotuareve pėr njerėzit.

http://www.citymayors.com/mayors/pri...or-ahmeti.html
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2015, 11:37   #67
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

he mo pse merziteni ju per shtepine???? e ka bere me REVIT-2014...degjova se edhe Ed Rama ka vile 1milion euro....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2015, 18:32   #68
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Flamur Shala: Shpend, hajde tė flasim pse i humbe 37 milionė €


GazetaExpress E diel, 27 Dhjetor 2015 16:34


Asamblisti i LDK’sė, Flamur Shala, i ka kėrkuar pėrsėri debat Shpend Ahmetit pėr tė folur se pse i tepruan 37 milionė euro.

“PO, do tė debatonim pėr 22 mil. euro suficit dhe kolapsin ekonomik dhe financiar nė kryeqytet. Do tė debatonim pėr 37 milion humbje qė I keni shkatuar kryeqytetit pėr vetėm dy vjet. Debati do tė ishte nė favor tė tė gjithė qytetarėve tė kryeqytetit”, ka shkruar Shala.

Lexojeni tė plotė reagimin

Shpend e Dardan, dy tė parėt e Prishtinės, kogja “FER” po bėheni! Po mirė qė keni dalė nė VV, nė brigada tė molotovėve! Tregonju qytetarėve pėr atė kohėn kur i rrinit policisė sė shtetit para syve duke folur pėr socialkomunizmin, me kaēketėn e brigadave tė kuqe nė kokė, a e dinit se nė zyrat tuaja tė VV kishte mjete krimi.

Nuk do tė debatonim me Shpendin ( tash, tė ftoj edhe ty nė debat, ejani bashkė, ju pres!), nėnkryetarin e VV,

pėr maska tė zeza krimi,

pėr armatura tė salduara (nė formė Iriqi) pėr shpuarje tė gomave tė veturave te shtetit,

pėr boca gazi lotsjellės,

pėr radiolidhje e motorolla,

gazmaska ushtarake,

pėr gjithė ato mjete inkriminuese

qė u gjetėn nė Selinė e VV, sepse me to merret Policia e Kosovės.

Tregoni para qytetarėve, a dinit pėr kėto mjete inkriminuese!

PO, do tė debatonim pėr 22 mil. euro suficit dhe kolapsin ekonomik dhe financiar nė kryeqytet.

Do tė debatonim pėr 37 milion humbje qė I keni shkatuar kryeqytetit pėr vetėm dy vjet.

Debati do tė ishte nė favor tė tė gjithė qytetarėve tė kryeqytetit.

Pres nga mediet televizive qė tė reflektojnė!

P.S. Sa pėr leje ndėrtimi , kujdes se investitori nga Gjermania, tė padit pėr shpifje e s’ta lan as “toka e babes”!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2015, 18:34   #69
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze


Bardhyl Meta: Ahmeti s’ka asnjė ide pėr Prishtinėn, pėr dy vite i tepruan 41 milionė €


GazetaExpress E diel, 27 Dhjetor 2015 15:46


Deputeti i LDK’sė, Bardhyl Meta, ka thėnė se Kryetari i Prishtinės, Shpend Ahmeti, pėr dy vite mė shumė ėshtė marrė me stabilizimin e kabinetit tė tij partiak, se sa mė zhvillimin e kryeqytetit.

Meta ka thėnė se Kryetarit tė Prishtinės i kanė tepruar 14 milionė euro nė vitin e parė tė qeverisjes derisa kėtė vit i kanė tepruar edhe 27 tė tjerė.

“Kur njė Kryetari tė njė Kryeqyteti si Prishtina, me nevoja tė shumta e tė shumėllojshme - njė vit mė herėt i mbesin tė pa shfrytėzuara 14 milion Euro pėr Investime Kapitale (viti 2014-tė!?) - e kėtė vit, ndėrkaq, i mbesin 27 milion euro (2015) - pra gjithsejtė 41 milion tė pa konsideruara e shfrytėzuara pėr Investime Kapitale nė vetėm dy vite – atėherė, kjo s’ka asnjė shpjegim tjetėr, pėrveē se Kryetari dhe ekipi tij s’kanė e s’kishin asnjė ide pėr nevojat e qytetit dhe s’kishin e s’kanė asnjė vizion dhe koncept zhvillimorė pėr kryeqytetin e Republikės, Prishtinėn!”, ka shkruar Meta.

Lexojeni tė plotė tekstin e Bardhyl Metės:

Kryetari Prishtinės dhe ekipi tij - s’kanė e s’kishin asnjė vizion dhe koncept zhvillimor - as ide pėr nevojat e qytetit!?

Kur pėr Prishtinėn, kryeqendrėn Kosovare, ke nė dispozicion pėr vitin 2015-tė, vetėm pėr Investime Kapitale - 39 milionė Euro tė buxhetuara – pra i ke 39 milionė vetėm e vetėm pėr Ivestime Kapitale, dhe megjithatė s’arrin tė bėsh asnjė gjė pėr ta shėnuar, hiq, as vėrrc as mėrrc, atėherė thjeshtė – kushdo qė tė jesh, e i cilėsdo parti – Ti, s’ke as ide, as vizion dhe as koncept pėr Kryeqytetin! Me nje fjalė, ke huq komplet, komplet...!

Kur njė Kryetari tė njė Kryeqyteti si Prishtina, me nevoja tė shumta e tė shumėllojshme - njė vit mė herėt i mbesin tė pa shfrytėzuara 14 milion Euro pėr Investime Kapitale (viti 2014-tė!?) - e kėtė vit, ndėrkaq, i mbesin 27 milion euro (2015) - pra gjithsejtė 41 milion tė pa konsideruara e shfrytėzuara pėr Investime Kapitale nė vetėm dy vite – atėherė, kjo s’ka asnjė shpjegim tjetėr, pėrveē se Kryetari dhe ekipi tij s’kanė e s’kishin asnjė ide pėr nevojat e qytetit dhe s’kishin e s’kanė asnjė vizion dhe koncept zhvillimorė pėr kryeqytetin e Republikės, Prishtinėn!

Me 39 Milion Euro, mund tė bėhej kėtė vit shumė, mund tė fillonin e realizoheshin shumė andrra tė kryeqytetasve...!

Dhe kur po pėrmend andrrat e Prishtinasve, s’po flas pėr nevojat bazike si ndonjė transport urban e disa autobus tė munguar - qė ‘mos mbesim si Kandahar - e as po flas pėr ēerdhe tė munguara fėmijėsh gjithandej – por, po flas pėr projekte madhore, metropolitane pėr koncepte, edhe pėr Prishtinėn e 2020-ės...!

Eci bota, dhe eci edhe kjo pėr rreth nesh, o shoku Kryetar, ndėrkohė qė Ti, tash e dy vjet, ende merresh me stabilizim tė ekipit partiak nė Komunė, tė cilėt edhe ashtu, s’po tė qėndrojnė aty, mbi 6 muaj...

Ik jaranit mė mirė, futja nė ndonjė qoshe, apo diku n’bjeshkė - njė gjumė ariu - me shpresė se ndoshta zgjohesh pak ma i kthjellėt e i koncentruar, pėr punėt pėr tė cilat tė obligon mandati qė t’shkoi huq...!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2015, 22:20   #70
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Shpend Ahmeti nuk ka pranuar qė Blerand Stavileci tė shpallėt ‘Punėtori Sportiv i Vitit’, ēmim qė ndahet nga Komuna e Prishtinės.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti ka shpėrfillur komisionin pėr shpalljen e sportistėve mė tė mirė tė viti, duke mos njohur vendimin e tyre.

Gazeta Express ka siguruar dokumentet ku kryetari Ahmeti nuk e ka njohur vendimin e Komisionit Vlerėsues qė ‘Punėtori Sportiv i Vitit’ tė shpallet kryetari i KB Sigal Prishtinės, Blerand Stavelicei, qė njėherit ėshtė edhe Ministėr i Zhvillimit Ekonomik.

Krejt kjo ka ndodhur siē duket pėr inatet personale, pasi vetėm pak ditė mė parė aktivistet e Lėvizjes Vetėvendosje! gjuajtėn me ve ministrin Stavileci, por Ahmeti pėr tė qenė mė korrekt, vendimin e tij e mbron me pretekstin se Stavileci po e dėmton qytetaret e Prishtinės, ndėrsa nė vend tė tij komisioni ėshtė dashur tė zgjedh Drejtorin Sportiv tė kėsaj skuadre, Florian Miftari.

Anėtarėt e Komisionit kanė qenė shumė tė indinjuar me kėtė vendim tė Shpendit, edhe pse nė fund kanė vendosur krejt ndryshe.

Mė poshtė mund tė shihni korrespodencat ndėrmjet kryesueses sė Komisionit vlerėsues, Elvira Dushku dhe kryetarit tė Prishtinės, Shpend Ahmeti. /Express
dokumenti


http://www.gazetaexpress.com/public/...43-8609340.jpg
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2015, 22:25   #71
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,619
Thanks: 6,980
Thanked 5,294 Times in 2,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

eshte bere me shtepi luksoze duke kursyer paret e benzines per makine, sepse ishte i vetmi kryetar bashkie qe shkonte ne zyre me autobus urban ose me biciklete...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2015, 23:48   #72
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
eshte bere me shtepi luksoze duke kursyer paret e benzines per makine, sepse ishte i vetmi kryetar bashkie qe shkonte ne zyre me autobus urban ose me biciklete...:)):)):))
hahaha
mire e ki ti i ka pague bilet autobusi nga 80 cent ne dit
e per 2 km ne dit qa hargjon benzin ka kursye
kesaj i thon kah ne qaren prej bishti
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2016, 11:10   #73
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

LDK: Administrata e Shpend Ahmetit kontrollohet nga shėrbimi i fshehtė i VV’sė

GazetaExpress E martė, 29 Dhjetor 2015 11:58Grupi i anėtarėve tė LDK-sė nė Kuvendin e Prishtinės konsideron se viti 2015 ishte viti mė i rėndė pėr qeverisjen, pėr ekzekutivin dhe kuvendin e kryeqytetit

Grupi i anėtarėve tė LDK-sė thekson se vėshtirėsitė kanė vazhduar gjatė gjithė vitit 2015, si pasojė e sjelljeve tė pėrjashtuese tė kryetarit tė komunės, Shpend Ahmeti ndaj Kuvendit dhe shumicės parlamentare tė tij.

“I tėrė dėshtimi qeverisės dhe politik i Shpend Ahmetit konsiston nė dėshtimet e tij tė njėpasnjėshme tė cilat dalin nga tri anė: nga ana administrative, nga ana politike dhe nga ana zhvillimore ekonomike dhe financiare”, thuhet nė njoftim.

Sipas LDK-sė, administrata e Shpend Ahmetit po kontrollohet dhe shpeshherė shantazhohet nga shėrbimi i fshehtė VV.

“Administrata e komunės nėn udhėheqjen e Shpend Ahmetit ėshtė bėrė komunė e frikshme, me njerėz qė kryejnė detyra tė fshehta tė shėrbimit tė VV, me drejtorė tė armatosur. Shpend Ahmeti, me veprime sipas urdhrave tė zyrave politike tė VV, dėshtoi me punėsimin nė komunė. Ai solli militantė politikė nėpėr zyre nė pozita tė dyshimta, duke e politizuar dhe monopolizuar me veprime antiligjore”, thuhet nė njoftim.

Sipas LDK-sė, Shpend Ahemti solli militantė politikė nė sallėn e Kuvendit pėr tė sulmuar anėtarėt e Kuvendit, qė administrativisht del e pėrgatitur e politikisht e shėmtuar dhe me imazhe krimi.

“Kryetari i komunės dėshtoi me Ndėrmarrjet publike, sepse njerėzit e tij shkelėn ligjin nė shkarkime dhe nė emėrime tė paligjshme tė bordeve. Shpendi dhe VV emėruan njerėz nė borde qė nuk janė shtetas tė Republikės sė Kosovės dhe janė militantė politikė partiakė”, thuhet nė njoftim.

Sipas LDK-sė, kryetari i Prishtinės dėshtoi nė realizimin e konkurseve pėr udhėheqės arsimorė dhe pėr mėsimdhėnės.

Grupi i LDK-sė nė Prishtinė konsideron se ėshtė e papranueshme qė aktivistė-militantė politikė tė VV, qė kanė kontratė mbi vepėr, tė kenė detyra tė caktuara militante-partiake nė Komunė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 18:40   #74
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksozeSalihu: Nga 904 premtime, kryetarėt e komunave pėrmbushėn vetėm 95

Nga 904 premtime tė dhėna nga kryetarėt e 26 komunave nė Kosovė, vetėm rreth 10 pėr qind tė tyre janė realizuar nė vitin e parė tė mandatit.

Sipas Bekim Salihut, hulumtues i lartė nė Institutin GAP, kryetarėt e komunave nė Kosovė kanė pėrmbushur mė shumė premtime nė fushėn e infrastrukturės, bujqėsi dhe administratė, ndėrsa kanė lėnė me probleme fushėn e ekonomisė, shėndetėsisė dhe urbanizmin.

Sa i pėrket shifrave tė premtimeve ai ka thėnė se 95 premtime janė pėrmbushur, 301 kanė nisur tė pėrmbushen, 54 janė pjesėrisht tė pėrmbushura me mbi 50 pėr qind tė aktivitetit, planit apo investimit, ndėrsa nė pjesėn e mbetur s’ka nisma pėr pėrmbushje tė premtimeve.

Nė Express Intervistėn nė KTV, Salihu ka thėnė se komunat menaxhojnė me 470 milionė euro pėr njė vit, apo pėr njė mandat katėrvjeēar, rreth dy miliardė euro. Megjithatė, sipas tij, ngarkesa me tė punėsuar bėn qė tė mos ketė investime tė mėdha, pasi 55 pėr qind e totalit shkon pėr paga.

“280 milionė euro shkojnė pėr paga. 55 pėr qind tė totalit shkon pėr paga dhe ne konsiderojmė se komunat, pėrkatėsisht udhėheqėsit komunalė, ishin tė pakujdesshėm nė punėsimet qė kanė bėrė. E kanė ngarkuar buxhetin publik, qė duhej tė alokohej nė investime komunale. 45 pėr qindėshi i mbetur nuk shkon nė investime. Ka pesė kategori, nga mallrat dhe shėrbimet, shpenzimet tjera komunale e kėshtu me radhė. Kanė shuma tė vogla pėr investime komunale pėr shkak tė ngarkimit qė i bėjnė buxhetit me paga”, ka thėnė ai.

Salihu ka thėnė mė tej se niveli lokal, megjithatė ėshtė mė transparent se ai qendror, sa i pėrket shpenzimeve tė parasė publike.

Instituti GAP sot publikoi dinamikėn e realizimit tė premtimeve zgjedhore tė dhėna nga kryetarėt aktualė tė komunave nė zgjedhjet e fundit lokale tė mbajtura nė tetor dhe nėntor tė vitit tė shkuar. Nė kėtė publikim janė pėrfshirė 26 komuna nga 38, pasi sipas Salihut, fushata zgjedhore s’ėshtė unike nė gjithė territorin. Kėtu ka pėrmendur veriun ku s’mbahet fushatė, por edhe Skenderajn ku kryetari fitues nuk ka pasur premtime.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 10:07   #75
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shumė shpejt Shpend Ahmeti u bė mė shtėpi luksoze

Dje ma tregoi nje investitor potencial nje muhabet qe e ka pas ne takim me Shpend Ahmetin. E humba edhe ate pike respekti qe me kishte mbetur per te. Arroganti i mutit, eshte shkeput komplet prej realitetit. Eshte bere si keta tjeret, ose ndoshta paska qene gjithmone e une nuk e kam ditur.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur