Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 16:08   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,960
Thanks: 8,710
Thanked 7,620 Times in 4,896 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 389
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn


Parlamenti Europian ka votuar sot pro rekomandimin pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn.

Pas kėtij votimi do tė konfirmohet mandati pėr fillimin e bisedimeve me vendet anėtare tė BE-sė, nė mėnyrė qė Kosovės t’i liberalizohen vizat.

Bisedimet nė emėr tė Parlamentit Europian do t’i udhėheqė Tanja Fajon, raportuese pėr vizat nė Parlamentin Europian.

Fajon para fillimit tė votimit tha se Kosova i ka pėrmbushur tė gjitha kushtet pėr liberalizimin e vizave, dhe ka kėrkuar votėn e tė gjithė eurodeputetėve tė Parlamentit Europian qė tė votojnė me votė pro.

Tani radhėn pėr tė votuar kėtė rekomandim e ka edhe Kėshilli i Ministrave tė BE-sė.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 16:10   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,960
Thanks: 8,710
Thanked 7,620 Times in 4,896 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 389
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Heqja e vizave pėr Kosovėn, reagon Hahn: Dritė e gjelbėr pėr tė nisur negociatat

Komisioneri pėr Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka pėrshėndetur vendimin e Parlamentit Evropian pėr aprovimin e rekomandimit pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn.

Nė njė postim nė Twitter, Hahn thekson se tashmė Parlamenti Evropian ka dhėnė dritėn e gjelbėr pėr tė nisur negociatat me Kėshillin e Evropės pėr liberalizimin e vizave.

“Drita e gjelbėr e Parlamentit Evropian pėr tė nisur negociatat me Kėshillin e Evropės pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn, e mirėpritur”, ka shkruar ai nė Twitter
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 16:25   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,902
Thanks: 5,063
Thanked 1,459 Times in 793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Mua kosova me eshte dukur shum me e zhvilluar se shqiperia bosnja apo gjithe balkani. Vetem duke udhetuar neper kosove kisha ndjejen sikur isha neper evrope.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 16:35   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,960
Thanks: 8,710
Thanked 7,620 Times in 4,896 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 389
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Sigurisht qe kane pase mundesine te dalin neper bote shume me perpara nesh e te sjellin ne vendelindje ato nuanca te zhvillimit qe kane marre ne vendet ku punuan ose jetuan......edhe mu ame ka bere nje pershtypje (per aq sa mundet te kuptosh ne 6 ore vizite) mjaft pozitive kualiteti dhe niveli i qytetarise ne trevat ku shkela.
Eshte pozitive se edhe neve te brenda telave te dikurshem, do te na duhet ta kami si pike referimi zhvillimin e bashkekombasve tane, per te ballancuar makuterine e pavend e mjaft te mbrapshte te "zhvillimit" qe po na sjell varrosjen e traditave, kultures e gjuhes.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 16:40   #5
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,334
Thanks: 669
Thanked 1,216 Times in 722 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Lajm i mire. Tani i mbetet politikanve mos e lejojne te boshatiset si ne Shqiperi.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2018, 23:39   #6
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn
Ministrja Hoxha: Opozita s’mund ta ndalė liberalizimin e vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka reaguar ndaj pėrfaqėsuesve tė disa partive opozitare tė cilat nė takim me Grupin e Punės pėr Rajonin e Ballkanit Perėndimor (COWEB) “kanė qenė destruktive gjatė diskutimeve”.

“Me keqardhje, mė duhet tė them se pėrfaqėsuesit e disa partive opozitare, nė vend se t’i gėzohen kėsaj vizite dhe tė kontribuojnė pozitivisht, me sjelljen e tyre kanė dezinformuar anėtarėt e COWEB dhe kanė qenė destruktiv gjatė diskutimeve”, ka shkruar Ministrja Hoxha.

Ja postimi i plotė i Ministres Hoxha nė rrjetin social:

“Sot kemi pasur takime dhe diskutime konstruktive me anėtarėt e COWEB pėr hapat e mėtejmė pėr procesin e liberalizimit tė vizave. Gjate ditės sė sotme, pėrfaqėsuesit e COWEB kanė pasur takime edhe nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės me partitė politike parlamentare.

Me keqardhje, mė duhet tė them se pėrfaqėsuesit e disa partive opozitare, nė vend se t’i gėzohen kėsaj vizite dhe tė kontribuojnė pozitivisht, me sjelljen e tyre kanė dezinformuar anėtarėt e COWEB dhe kanė qenė destruktiv gjatė diskutimeve. Ėshtė e turpshme qė disa pėrfaqėsues tė partive opozitare i kontribuojnė krijimit tė imazhit negativ pėr vendin dhe po dėmtojnė procesin e liberalizimit tė vizave nė kėtė fazė finale.

Nuk ka asgjė mė tė turpshme se kur tė zgjedhurit e popullit nuk janė nė shėrbim tė kėtij tė fundit por tė agjendave personale. Janė tė njėjtit ata qė thoshin se Kosova nuk i ka pėrmbushur kriteret pėr liberalizimin e vizave dhe pėrgjigjen mė tė mirė e morėn kur Komisioni Evropian e konfirmoi pėrmbushjen e kritereve dhe njohu progresin dhe punėn e institucioneve tona.

Tė njėjtėn pėrgjigje do ta marrin sėrish, liberalizimi i vizave do tė ndodh dhe askush nuk do ta ndaloj lėvizjen e lirė tė qytetarėve tanė.”
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 11:35   #7
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn


Deputeti i Vetėvendosjes i kėrkon BE-sė tė mos i heq vizat pėr Kosovėn

29/09/2018


Glauk Konjufca, deputet i Lėvizjes Vetėvendosje nė Kuvendin e Kosovės, ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e shteteve anėtare tė BE-sė, pėrgjegjės pėr Ballkanin Perėndimor, qė BE tė mos i heq vizat pėr kosovarėt, mėsohet nga burimet ndėrkombėtare nė Bruksel.

Grupi i Punės pėr Ballkanin Perėndimor, i njohur me akronimin “COWEB”, e nė tė cilin marrin pjesė diplomatė tė misioneve nė Bruksel tė shteteve anėtare tė BE-sė, ka qėndruar nė Kosovė kėtė javė, pėr t’u njohur me zhvillimet e pėrgjithshme nė Kosovė.

Nė ditėn e parė tė vizitės nė Kosovė kanė takuar pėrfaqėsuesit politikė, ndėrsa nė ditėn e dytė kanė takuar pėrfaqėsues tė sektorit tė drejtėsisė.
Pas kthimit tė tyre nė Bruksel ata janė shprehur tė shqetėsuar me “mungesėn e koherencės” tė pėrfaqėsuesve politikė nė promovimin e ēėshtjeve tė interesit shtetėror.

“Pėrshtypje negative ka lėnė pėrēarja rreth dialogut, sidomos pasi asnjėra palė nuk ka dhėnė argumente apo alternativa tjera”, ėshtė shprehur njė burim ndėrkombėtar nė Bruksel pėr IndeksOnline.
“Sidomos befasi ka qenė qėndrimi i pėrfaqėsuesit tė LVV-sė, qė Kosovės mos t’i hiqen vizat”, ka shtuar ky burim.

Mėsohet se LVV nė kėtė takim ėshtė pėrfaqėsuar nga deputeti Glauk Konjufca, i cili ka thėnė se nėse Kosovės i hiqen vizat, 80 pėr qind e kosovarėve do tė shkojnė nė BE. Njė deklaratė e tillė, nė kohėn e rritjes sė politikave anti-emigrantė, rrezikon tė zgjojė reagime negative ndaj procesit tė liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn.

Vetė deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje janė pajisur me pasaporta tė Shqipėrisė apo edhe tė shteteve tjera qė u mundėson tė lėvizin pa viza nė BE.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 12:05   #8
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,969
Thanks: 10,803
Thanked 5,906 Times in 3,683 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 309
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Mua kosova me eshte dukur shum me e zhvilluar se shqiperia bosnja apo gjithe balkani. Vetem duke udhetuar neper kosove kisha ndjejen sikur isha neper evrope.
I agree
Njerezit nuk jane shum te zhvilluar though

Anyway congrats Kosoves
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 12:06   #9
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,022
Thanks: 6,065
Thanked 7,180 Times in 4,603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 328
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
I agree
Njerezit nuk jane shum te zhvilluar though

Anyway congrats Kosoves
Rex te shau nga nona
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 12:07   #10
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,969
Thanks: 10,803
Thanked 5,906 Times in 3,683 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 309
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Rex te shau nga nona
Pervec Rex
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 14:37   #11
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 43,161
Thanks: 12,586
Thanked 11,119 Times in 6,806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 573
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Tani radhėn pėr tė votuar kėtė rekomandim e ka edhe Kėshilli i Ministrave tė BE-sė.
Prit tė kalojnė dhe kėtė pastaj themi u hoqėn.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 29-09-2018, 14:39   #12
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Prit tė kalojnė dhe kėtė pastaj themi u hoqėn.

T'lumt goja
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 16:15   #13
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

Viti 1993. Une punoja me nje program qeveritar bashkepunimi per zhvillimin bujqesor te Shqiperise. Shqiperi-Hollande. Nje shoqja ime e Universitetit, Elisabeta, e cila perspektiven financiare e pa ne fushen e air-stewards dhe e cila sapo ishte fejuar me nje turk, kur me pa nje dite ne Tirane, m'u hodh ne qafe dhe me tha se Turqia ishte vendi i pare ne bote i cili i hoqi vizen e udhetimit Shqiperise.
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 16:37   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PE voton pro liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn

https://barcashqip.net/albin-kurti-i...t-per-kosoven/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur