Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-09-2018, 02:40   #21
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,591
Thanks: 1,207
Thanked 718 Times in 452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Titulli i temes do ishte me i sakte si "Harmonia fetare" sepse tolernaca tingellon pak keq. Kur toleron dike,shpesh e toleron edhe nga halli ose sa per sy e faqe. Ndersa harmonia eshte dicka sublime. Nese une jam ateist,musliman apo i krishtere kush je ti qe me toleron ose nuk me toleron?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 07-09-2018, 23:01   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,582
Thanks: 110
Thanked 255 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Titulli i temes do ishte me i sakte si "Harmonia fetare" sepse tolernaca tingellon pak keq. Kur toleron dike,shpesh e toleron edhe nga halli ose sa per sy e faqe. Ndersa harmonia eshte dicka sublime. Nese une jam ateist,musliman apo i krishtere kush je ti qe me toleron ose nuk me toleron?
Shume e drejte. Keshtu kam kerkuar edhe une.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Alkoma pėlqehet nga
i vjetėr 06-10-2018, 15:30   #23
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,917
Thanks: 296
Thanked 504 Times in 376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Ndersa une do te thoja se termi "tolerance" shkon me shume se sa "harmoni" - kjo e fundit eshte thjesht e shtirur, deri edhe e instrumentalizuar nga politika, media, dhe kleri.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 18:19   #24
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Mund te jete edhe ‘bashkejetesa fetare’.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 18:29   #25
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 43,161
Thanks: 12,586
Thanked 11,119 Times in 6,806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 573
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Mund te jete edhe ‘bashkejetesa fetare’.
Ka ndonjė rėndėsi tė madhe se si duhet quajtur?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 18:29   #26
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ka ndonjė rėndėsi tė madhe se si duhet quajtur?
Jemi qe jemi.. po i hedhim edhe ne 20 centet tona. Lol
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 18:37   #27
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 43,161
Thanks: 12,586
Thanked 11,119 Times in 6,806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 573
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Jemi qe jemi.. po i hedhim edhe ne 20 centet tona. Lol
E quajm mė mirė "dashuria fetare"?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 18:44   #28
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
E quajm mė mirė "dashuria fetare"?
Ja ku u gjet zgjidhja.

Po e shtojme edhe kete ikonen ne fund qe te duket me bindese. Lol

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 06-10-2018, 18:52   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 43,161
Thanks: 12,586
Thanked 11,119 Times in 6,806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 573
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ja ku u gjet zgjidhja.

Po e shtojme edhe kete ikonen ne fund qe te duket me bindese. Lol

Mos e pėrdor atė ikonėn se do tė qepet Ilia Spirdho dhe nuk tė ndahet.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 06-10-2018, 18:53   #30
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,023
Thanks: 6,066
Thanked 7,180 Times in 4,603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 328
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mos e pėrdor atė ikonėn se do tė qepet Ilia Spirdho dhe nuk tė ndahet.
le te jete tango e fundit ne athine
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 19:06   #31
Beaute
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 16,133
Thanks: 3,975
Thanked 9,537 Times in 3,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 251
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.
Ah se ju nalt keni ik pėr lesh. Lol

Pėr temen : me jan shteru idét LOL
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 00:58   #32
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 464 Times in 304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ndersa une do te thoja se termi "tolerance" shkon me shume se sa "harmoni" - kjo e fundit eshte thjesht e shtirur, deri edhe e instrumentalizuar nga politika, media, dhe kleri.
une do thoja se indiferenca fetare shkon me shume se harmoni dhe tolerance, te marra se bashku.
sic e dime te gjithe fetaret jane intolerante te medhenj, kush nuk ben pjese ne fene e tyre, do shkoje ne ferr, kjo persa i perket fetareve te "moderuar", sepse ekstremistet dhe vrasin per fene e tyre te qelbur respektive.
shqiptaret mesa duket jane indiferente fetare, nuk u plas fare per fe, dhe duket sikur eshte iluzioni i tolerances.
le ti quajme gjerat me emrin e tyre te vertete.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 04:06   #33
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Cdo familje ka nje shtepi qe ka nje emer siper. Anetaret e familjes futen ne shtepine e tyre me celes ose thjeshte hapin deren dhe futen ne te.

Ne cdo vend te Botes ku ekziston nje tempull fetar qe nderon dhe respekton Zotin ne menyren e tyre te konceptimit te TIJ, atehere une them se emri ne deren e tempullit eshte emri i Zotit. Gje qe i jep te drejten me te madhe per t'u futur ne te.

Jo nuk ka shume Zota. Ka vetem NJE. Do te kete gjithmone vetem NJE. Ai mund te habitet me menyren e vecante qe ata e perceptojne ATE dhe ai mund te vendose te qesh, te qaje, te mbetet i habitur ose te thote: Ata me mendojne se JAM ashtu si jane ata vete.

Ai mund te vendose t'i toleroje ose te jete indiferent ose edhe t'i vije keq.

Cfaredo emri t'i vene ata flasin per TE.

Kur themi qe shqiptari nuk do t'ja dije per fene atehere mos u habisni nese Zoti i cili futet vetem ne shtepite e TIJ nuk do te shohe kurre fytyren e nje ateisti. Ai do te shohe vetem ata qe i luten dhe i gjunjezohen dhe pendohen etj etj. Kjo nuk ndodh ne dhomat e gjumit as ne shtepi private. Kjo ndodh vetem ne ato vende te cilat i kane dhene te drejte te plote te futet ne to.

Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 17-10-2018 nė 04:12
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 04:21   #34
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Te jesh fetar nuk eshte koncept. Te jesh fetar nuk eshte nje emer i caktuar. Te jesh fetar eshte thjeshte a state of being. Mund te habiteshit po te thoja se nje i vetquatur myslyman eshte me kristian ne gjendjen e tij shpirterore se nje i vetquajtur kristian. Ndarja filloi me venien e emrave. Jo se me shqeteson.

Ekziston edhe feja e Spiritualizmit. Kjo fe pranon ekzistencen e shpirtit ne menyre ta pavarur nga Zoti. Kjo fe nuk e njeh Zotin. Kjo fe bazohet ne thirrjen e shpirtrave te te vdekurve.

Asnje fe e perceptuar nga njeriu perkon me natyren e vertete te Zotit. Natyra e TIJ eshte sa inclusive po aq edhe exclusive.

Nese dikush do te me thoshte se kristianet jane te vetmit qe do te shkojne ne Parajse atehere une me kokefortesine me te madhe do te thoja se nuk do te levizja nga toka ne qofte se miqte e mi myslymane nuk do te gjenden atje.

Bashkejetese paqesore
mund te ishte gjithashtu nje term qe mund te perdorej ne raste ndarjesh thelbesore parimore ndermjet feve te ndryshme.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 06:07   #35
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 464 Times in 304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Te jesh fetar nuk eshte koncept. Te jesh fetar nuk eshte nje emer i caktuar. Te jesh fetar eshte thjeshte a state of being. Mund te habiteshit po te thoja se nje i vetquatur myslyman eshte me kristian ne gjendjen e tij shpirterore se nje i vetquajtur kristian. Ndarja filloi me venien e emrave. Jo se me shqeteson.

Ekziston edhe feja e Spiritualizmit. Kjo fe pranon ekzistencen e shpirtit ne menyre ta pavarur nga Zoti. Kjo fe nuk e njeh Zotin. Kjo fe bazohet ne thirrjen e shpirtrave te te vdekurve.

Asnje fe e perceptuar nga njeriu perkon me natyren e vertete te Zotit. Natyra e TIJ eshte sa inclusive po aq edhe exclusive.

Nese dikush do te me thoshte se kristianet jane te vetmit qe do te shkojne ne Parajse atehere une me kokefortesine me te madhe do te thoja se nuk do te levizja nga toka ne qofte se miqte e mi myslymane nuk do te gjenden atje.

Bashkejetese paqesore
mund te ishte gjithashtu nje term qe mund te perdorej ne raste ndarjesh thelbesore parimore ndermjet feve te ndryshme.


Dea
Po per ateistet cdo beje?
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 13:47   #36
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,450
Thanks: 1,460
Thanked 1,525 Times in 907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Ēfar u bė me temėn e Shkėndies?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 15:41   #37
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
Po per ateistet cdo beje?
Ne fillim duhet percaktuar se cfare eshte nje Ateist. Flamur Topi nje here tha: Qe te dish cfare eshte vrima ne zemer, ne fillim duhet te dime cfare eshte vrima dhe pastaj cfare eshte zemra.

Ateisti ose nuk beson ne miresine e Zotit ose nuk beson ne ekzistencen e TIJ.

Ateisti, megjithate beson se eshte ZOT. Ne nje rast te tille une them qe ata te dalin ne pasqyre dhe t'i kerkojne ndihme VETES.

Zgjidhje tjeter nuk ka.

Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2018, 10:19   #38
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Kėngėtarja irlandeze qė pėrqafoi Islamin falėnderon muslimanėt.

Kėngėtarja e famshme irlandeze Sinead O’Connor, e cila pasi njoftoi se ėshtė bėrė muslimane mori emrin Shuhada Davitt, falėnderoi muslimanėt pėr mesazhet e ngrohta qė pranoi me kėtė rast, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Falėnderime tė shumta pėr tė gjithė vėllezėrit dhe motrat muslimane, tė cilėt kanė qenė shumė tė ngrohtė pėr tė mė mirėpritur si pjesė e umetit sot nė kėtė faqe. Nuk mund tė imagjinoni se sa vlerė ka ėmbėlsia juaj pėr mua”, ka shkruar Davitt nė llogarinė e saj nė Twitter me emrin pėrdorues “MagdaDavitt77”.

Davvit dje nė rrjetin social Twitter ndjekėsve tė saj u bėri tė ditur se e ka braktisur krishterizmin katolik dhe e ka pranuar Islamin.

“Ndjehem krenare qė jam bėrė muslimane. Ky ėshtė rezultat i natyrshėm i ēdo udhėtimi tė teologut inteligjent. Studimi i tė gjitha shkrimeve tė shenjta tė ēojnė nė Islam. Islami i bėn tė gjitha shkrimet e tjera tė tepėrta”, ka shkruar ajo.

Kėngėtarja 51-vjeēare po ashtu njoftoi emrin e ri “Shuhada Davvit” dhe shpėrndau fotografi me hixhab.

Ajo nė vend tė fotografisė sė profilit ka pėrdorur njė fotografi ku shkruan slogani i kompanisė sė veshmbathjeve sportive amerikane “Just Do It” (Vetėm bėje) mbi tė cilin shkroi edhe “Wear Hijab” (Vish hixhab).

Davitt gjithashtu shpėrndau njė video ku kėndon ezanin nė stilin e vet.

Sinead O’Connor nė vitet 1990-ta kishte pranuar katolicizmin dhe ndryshoi emrin nė Magda Davitt.

Shenimi im....inshallah e pasojne te tjera,por me kryesorja nuk rreshqet apet,sepse masanej nuk ke shance ta ofendosh papulen,pasiqe allahistat ti presin kryet.

Kaq.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur