Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-11-2018, 13:01   #301
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 4,694
Thanks: 3,071
Thanked 5,518 Times in 1,822 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 13:14   #302
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,608
Thanks: 3,548
Thanked 2,821 Times in 1,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.
krushke moj , me cfare mu semure?
te shkuara
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 13:57   #303
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 18,628
Thanks: 8,463
Thanked 6,884 Times in 3,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 274
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.

Ti kishe leke dhe mundesi dhe ike po ata qe jetojne aty dhe skane as lekun dhe as mundesine si tja benin po te ishin ne rastin tend?!

o Zot ca tmerri!!!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 20-11-2018, 15:29   #304
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 4,694
Thanks: 3,071
Thanked 5,518 Times in 1,822 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
krushke moj , me cfare mu semure?
te shkuara
Mamin kam pa qejf.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 15:42   #305
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,608
Thanks: 3,548
Thanked 2,821 Times in 1,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Mamin kam pa qejf.
te shkuara mamit
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Marya pėlqehet nga
i vjetėr 20-11-2018, 17:30   #306
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,296
Thanks: 776
Thanked 1,304 Times in 757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Ti kishe leke dhe mundesi dhe ike po ata qe jetojne aty dhe skane as lekun dhe as mundesine si tja benin po te ishin ne rastin tend?!

o Zot ca tmerri!!!
Vdesin... si ja bėjnė...
Para disa vitesh kisha njė familjarin tim... e kuronin pėr ftomė... vete e i pyes, si i bėhet... po ēoje ku tė duash mė thanė, ēa i bėjmė ne kėtu do i bėjnė..
E nxjerr nga spitali qė atė ditė e direkt nė Rinas...
E bėnė operim urgjent po atė ditė nga zėmra... dhe mė thanė... po tė ishte vonuar dy tre ditė do tė ishte shumė vonė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 21-11-2018, 11:02   #307
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,608
Thanks: 3,548
Thanked 2,821 Times in 1,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

jane ca gjera qe nuk varen vetem nga pergatitja , nga kompetenca , por nga fakti te sillesh si njeri ne rradhe te pare..
kam nje kusherire e re 22 vjece , ka probleme me tiroiden dhe me ciklin , ka crregullime ne cikel dhe ka pare me 10 gjinekologe dhe endokrinolloge
Kjo vajza eshte e fejuar dhe kishte vajtur keto dite tek nje ekografist qe i kishte bere ekografine gjenitale dhe i kishte then se kishte anomalie qe ne femijeri dhe qe do kete veshtiresi per lindjen ...mbase nuk mund te kishte ...dhe kete ja kishte thene perpara saj dhe te fejuarit te saj...
Ajo qe ate dite vetem qan , e para ka frike se mund te mos kete femije dhe e dyta se mund ta ndaje i fejuari ... eshte cmendur fare thote qe do i dale makines perpara , ce dua me jeten ..
Nuk arrij dot ta qetesoje e ta bind qe nuk shikohen keto gjera me ekografie...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 21-11-2018 nė 11:04
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 11:17   #308
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,969
Thanks: 10,803
Thanked 5,906 Times in 3,683 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 309
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
jane ca gjera qe nuk varen vetem nga pergatitja , nga kompetenca , por nga fakti te sillesh si njeri ne rradhe te pare..
kam nje kusherire e re 22 vjece , ka probleme me tiroiden dhe me ciklin , ka crregullime ne cikel dhe ka pare me 10 gjinekologe dhe endokrinolloge
Kjo vajza eshte e fejuar dhe kishte vajtur keto dite tek nje ekografist qe i kishte bere ekografine gjenitale dhe i kishte then se kishte anomalie qe ne femijeri dhe qe do kete veshtiresi per lindjen ...mbase nuk mund te kishte ...dhe kete ja kishte thene perpara saj dhe te fejuarit te saj...
Ajo qe ate dite vetem qan , e para ka frike se mund te mos kete femije dhe e dyta se mund ta ndaje i fejuari ... eshte cmendur fare thote qe do i dale makines perpara , ce dua me jeten ..
Nuk arrij dot ta qetesoje e ta bind qe nuk shikohen keto gjera me ekografie...
Thuaj qetesohu se ndonje Doktor si Zeqo Pilafi duhet te kete qene! Mer opinion te dyte diku jasht po tu dha mundesia... se sot dhe burrat po lindin dhe jo femrat...
Ekografi gjenitale = anomali!
Nuk mar vesh nga mjeksia po me duket pak e cuditshme diagnoza
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 08:53   #309
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,142
Thanks: 1,429
Thanked 1,967 Times in 1,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & SherbimiDenoncimi:

Sot ne oret e para te mengjesit eshte caktuar te stacionohet nje Ambulance e Urgjences se Tiranes prane Kuvendit te Shqiperise. Ambulanca me targa Tr 9917 K ka disa vite qe eshte e pakualiduar dhe e pasiguruar,nuk ka sistem frenimi ,nuk ka feneline dhe sirene, nuk i punojne asnje nga sinjalet dhe as boria. Sot ne kete Ambulance nuk ka pasur Mjek! Ne kete Ambulance kane qene dy infermiere femra, njera e sapo ardhur nga leja e lindjes, dhe tjetra infermire ne prag pensioni si dhe shoferi. Ne Ambulance nuk ka pasur oksigjen dhe asnje mjet tjeter qe mund te jepte qofte edhe nje ndihme sado te vogel dhe minimale. Sapo ka ndodhur demtimi i efektives se Policise,eshe kerkuar ndihme nga Ambulanca, dy Infermiret kan bere c’fare kane mundur, duke e fashuar dhe duke e mbajtur nen kontroll hemoragjine dhe te demtuaren,si dhe shoferi eshte munduar te rrugetoj sa me shpejt ne drejtim te Spitalit te Traumes. Ne Ambulance kane jane ngjitur edhe efektive te tjere te Policise dhe kolege te te demtuares,por ata kane mbetur pa fjale kur kane pare dhe kuptuar se Amulanca eshte pa asnje mase sigurimi dhe pa asnje aparature per dhenjen e ndihmes se pare sado e vogel qofte ajo. Cdo gje eshte e vertetuar nga punonjesit e policise te cilet nga Kuvendi i Shqiperise derin ne spital te Traumes kane zbritur disa here ne rrugetim per te hapur rrugen Ambulances pasi edhe sirenta mungonin. Pamjet tregojne sado pak ate cfare ka kjo ambulance ne dukje te pamjes se pare me sy te lire.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 18:50   #310
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,854
Thanks: 3,264
Thanked 3,491 Times in 2,369 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 19:32   #311
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,197
Thanks: 101
Thanked 190 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
Kur behen ato renditje behen bazuar tek disa parametra. Duhet pare se ne cilet parametra kemi fituar me shume pike se nje here me thane qe me teper pike fitonim ne kohen nga ardhja e pacientit deri ne momentin kur i jepet ndihma e pare...
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 19:34   #312
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 721
Thanks: 534
Thanked 280 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
Plot prej keto shtete qe jane permend si ma te shendetshem i kane kancerat me te medhaj ne bote.
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur